LEIDSE 'HUTSPOT' NU OP HET GROTE TONEEL 'Er moet duidelijkheid komen in de verhouding tussenK&O en Leidse ;-!/ Schouwburg' i C(fV)l/an nmck ...en p/steren 1 f/Hil mgrnm SPEELSE PARADE YAW DE VADERLANDSE GESCHIEDENIS Aad y.d. Pompe neemt morgenmiddag afscheid DONDERDAG 5 OKTOBER 1972 Vijftienhonderdachtenzestig zes tienhonderdachtenveertig. Het hee'ft moeite gekost om het erin te stam pen, voor de één meer en voor de ander minder. Misschien is U het ad kwijt en dat siert u dan niet, want onze nationale heroïek vindt in die langdurige krijg, die niet eens rede lijk te overleven was, zijn voedings bodem. Als we de geschiedenisboek jes tenminste mogen geloven. Er werd fier op de bres gestaan of in het moeras, er werd gehon gerd, men had wat over voor prins en vaderland. Kom daar tegenwoor dig eens om! Maar was het wel zo? De Spaanse en zelfs de r.-katholieke Nederland se schoolboekjes zullen het met wat andere accenten vertellen dan het elders uit de doeken wordt gedaan. De Watergeuzen waren niet zulke nobele Jongens, zeker niet de man nen, die alleen maar gedreven dach ten de poort in naam van Oranje bij j Den Briel open te stoten. Twee Jaar geleden heeft Rein Ed- zard met Leidse amateurs van „Im perium" al een afwijkend licht op onze vaderlandse geschiedenis laten schijnen, de andere kant laten zien van wat ons doorgaans over de tach tigjarige oorlog wordt bijgebracht. Dat programma is uitgangspunt geweest voor „Hutspot" dat de Nieu we Komedie zaterdag in t HOT in première brengt in de regie van Ed- zard en uitgewerkt in samenwerking met Albert Maurits en Rob Scholten. Bram Bol en Jan Kijne, die al in Leiden hun best deden om onder meer Valerius Gedenckklanck om te vormen voor een opmerkelijke visie, hebben daar ook nu weer hun beste krachten aan gegeven. KAPSTOK Rein Edzard: „De tachtigjarige oorlog is in „Hutspot" als een kap stok gebruikt om ideeën te gSven over de oorlog en van het volk in in oorlogstijd. In feite houdt het een kritiek in op de schoolboekjes. Wil lem van Oranje was niet zo vrese lijk voor zijn volk, het was ook geen godsdiensttwist, de adel, die zich be knot zag in zijn rechten gaf de impuls". Deze produktie keert zich tegen een chauvinistisch nationalisme met de mogelijkheid de andere kant te tonen van wat de geschiedenisboek jes laten zien. Het materiaal uit die periode is zo overvloedig, dat er met gemak drie programma's van gemaakt zouden kunnen worden .Er is daar om voor een opzet in blokken ge kozen, die steeds in korte fragmen ten achtergronden belichten. Men zal fragmenten uit Breero's "Spaan se Brabander" uit Slauerhoffs "Jan Pieterszoon Coen" en de apologie van Willem van Oranje tegenkomen. Tien acteurs en actrices van de Nieuwe Komedie krijgen een grote reeks van figuren te spelen in de speelse parade van onze vader landse geschiedenis. Daarom is voor hen een militair basiskostuum ont worpen, terwijl zij tijdens de voor stelling in een grote hoop lappen en doeken moeten graaien voor de uit monstering van bepaalde figuren. Een plankier op' haringtonnetjes maakt net als in de tijd van de wagenspelen het centrum van de handeling uit. Maar ook moderne middelen als dia's worden toegepast voor deze collage. PROFIJT Het gezelschap heeft veel profijt getrokken van de studie, die profes sor Presser gedwongen onder een andere naam in 1941 deed verschij nen, over de nationale oorlog. Hij gaf toen al een opvallend andere, goed gedocumenteerde kijk op de tijd van drie, vier eeuwen geleden. De leden van de Nieuwe Komedie hebben in de vakantie de pockets meegenomen om hun schoolkennis bij te vijlen. Wat zij daaruit en in onderlinge samenwerking hebben ontwikkeld zal zaterdag ongetwij feld heel intrigerend aan het licht komen. BB King komt Bluesfenomeen B. B. King zal na zijn succesvolle optreden in december vorig jaar, opnieuw in Nederland concerteren en wel op vrijdagnacht 13 oktober a.s. om 24.15 uur in De Doelen in Rotterdam en op zaterdag nacht 14 oktober a.s. om 24.00 uur in het Concertgebouw in Amsterdam. Tijdens de twee volledige concerten zal B. B. King begeleid worden door: Sonny Freeman, drums; Joseph Bur ton, trombone; Earl Turbinton, saxo foon; Louis Hubert, saxofoon; Ron Levy, piano; Milton Hopkins, gitaar; Wilbert Freeman, bas; Edward Row, trompet. De nieuwe handige dwerg onder de flitsers. Werkt op batterijen. Zeker 200 flitsen per lading. Richtgetal 16 bij 21 DIN. Midden;, en kabelkon-, takt. Koop hem Alleen bij Rinck t/m woensdag HtBT UAL SIN CA TAIOOUS7 HAAI tit ttUf DOS HUT HU f MEER DAN 50 WINKELS LEIDEN: NIEUWE RIJN 18 LEIDEN Aad van der Pompe is voorgoed weg bij K. en O. Na ruim een kwart eeuw als directeur van de Leidse Volksuniversiteit het culturele gezicht van deze stad te hebben bepaald is voor hem de pen sioentijd aangebroken. Door Pieter C. Rosier Niet langer staat de naam van A. J. van der Pompe garant voor de kwaliteit van toneelvoorstellingen, concertseries, cabaretavonden en film weken. Niet langer Is Aad van der Pompe synoniem met de Leidse Volksuniversiteit. Kunst en Ontspan ning: het zijn naast het vormings werk van de Volksuniversiteit de pij lers waarop het levenswerk van Van der Pompe heeft gerust. Wat op cultureel terrein in het Leiden van de afgelopen vijfentwin tig Jaar tot stand is gekomen is een uitvloeisel van de fusie kort na de oorlog tussen de Leidse Volksuni versiteit en de Stichting K. en O. Het is echter Van der Pompe's grote ken- van toneel en muziek geweest, die deze fusie tot een levende wer kelijkheid' heeft gemaakt. Een stad als Leiden, waar vele zaken wel eens wat moeizaam verlopen is er, om volksuniversiteitsvoorzitter A. Brou wer te citeren, wel bij gevaren. Als kunstverbreidende organisatie a als educatief centrum heeft de Leidse Volksuniversiteit zich een re putatie verworven, die mede dankzij de organisatorische capaciteiten van Aad van der Pompe niet tot de kring van K. en O. beperkt bleef. Bij tal van impresario's, toneeldi recties, concertbureau's en cabare tiers is de naam Van der Pompe een begrip geworden, een waarborg voor volle zalen. Het waren vooral ook de persoonlijke contacten van Van der Pompe met bevriende artistieke re laties waarvan heel Leiden in cultu reel opzicht heeft mogen profiteren. Aad van der Pompe beschikte als directeur van K. en O. niet alleen over een grote culturele kennis, ook op het terrein van de bedrijfsvoe ring heeft hij succesvol gewerkt. Van der Pompe heeft het altijd als een grote verantwoordelijkheid ge voeld aan het hoofd te staan van een organisatie met tienduizend leden. "Ik heb na mijn schooltijd vijf jaar lang op een accountantskantoor gewerkt en ik heb daar later in mijn functie bij K. en O. veel pro fijt van kunnen trekken", zegt Van der Pomne zelf. Aad van der Pompe „ik zou me op de duur niet tussen al die cijfer tjes hebben thuisgevoeld" was on derwijzer toen hem in 1946 werd ge vraagd het leiderschap van K en O op zich te nemen. „Ik zag daar veel mogelijkheden in en heb daarom al gauw Ja gezegd. Ik was wel erg in kunst geïnteresseerd, maar ik wist echt niet veel meer van dan de gemiddelde burger. Mijn kennis van toneel en muziek heeft zich in de dat ik bij K en O werkte pas verrijkt. Ik heb bij het samenstel- iran het Jaarlijkse culturele pak- voor alles gestreefd naar kwali teit. Ik heb heel wat toneelvoorstel lingen die mij werden aangeboden geweigerd omdat ik ze beneden ni- vond. Het ging bij mij om de kwaliteit en niet om de kwantiteit. De concerten, de toneelvoorstellin gen en de filmseries die ik Leiden te bieden had zijn op een uitzondering artistiek volkomen verantwoord geweest, daarin lag naar mijn me ning de kracht van K en O. Het is trouwens ook K en O geweest die de bedrijven voor het culturele werk m wist te maken en kans zag de werknemers bij het culturele leven te betrekken. In de beginperiode van K en O droeg K en O het stempel van een arbeidersclub. Er kwam echter al gauw een vermenging, toen bleek dat de voorstellingen die onder auspiciën van K en O werden gegeven kwali teit inhielden. Ik ben er gewoon trots op dat K en O naast Antoi nette en George ook Jan en Mien de schouwburg in heeft weten te krijgen. Ik heb als een leeuw moe ten vechten om de beste stukken naar Leiden te krijgen, maar voor mij tel de alleen het resultaat. Vooral aan de persoonlijke contacten met het artistieke milieu heb ik veel waar de gehecht. Als Guus Oster tegen mij zei: Aad Je kunt dat stuk in Leiden krijgen, dan luidde mijn antwoord: nee Guus, ik wil dat andere stuk hebben. En als Guus dan weer zei dat dat stuk om theatertechnische redenen onmogelijk in de Leidse Schouwburg kan worden gespeeld hield ik net zo lang aan tot het zaakje geklaard was. Het was overi gens wel vaak een kwestie van pas sen en meten". TRIEST Over de huidige schouwburgsituatie wil Aad van de Pompe niet veel tijd meer kwijt dan dat hij dat een uiter mate trieste zaak vindt. „Vergeet niet dat de Leidse Schouwburg vroeger met zeventig tachtig K en O-voor- stellingen per Jaar de dichtste bezet tingsgraad had. De meeste stukken moesten zelfs meer dan éénmaal in Leiden worden uitgebracht. Nu is dat alles heel anders. Trouwens het hele complex van culturele activiteiten zal in Leiden onder de loep moeten worden geno- Dat er bij K en O nog geen nieu we directeur is benoemd houdt vol gens Aad van der Pompe verband met het huidige culturele klimaat in Leiden dat het nu alweer ruim een Jaar zonder (gemeentelijke) schouw burg moet stellen. Wat er nu verder gebeuren moet? Van der Pompe probeert het aarze lend en voorzichtig formulerend on der woorden te brengen: „Er zal ein delijk eens wat duidelijkheid moeten komen in de verhouding tussen K en O als grote publiekorganisatie en het instituut van de Leidse Schouwburg". RECEPTIE Wie van Aad van der Pompe af scheid wil nemen kan dat morgen middag tussen vier en zes uur doen in de Burgerzaal van het Stadhuis, waar de gepensioneerde K en O- directeur een receptie krijgt aange boden. Dat heel Leiden hem de hand zal willen drukken staat bij voor baat vast. 20.00 20.25 20.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) Kinderkrant (EO) The New Generation (EO) Drie Jongens en twee meisjes zingen, in moderne stijl, over de liefde van Christus. Journaal (NOS) En wat nu?, gesprek met programmamakers (EO) Het geluid der stilte (EO) Film over een man die Bolsward, de stad van zijn Jeugd ontdekt. 21.35 Al ga ik door een dal van diepe duisternis (EO) Film over de voorbereiding op de naderende dood. 21.55 Tenslotte (EO) 22.00 Het gat van Nederland (VPRO) Een late show met muziek, schetsjes, filmpjes, actua liteiten en mini-documentaires. 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De vrouw in het wit, tv-feuilleton (NCRV) 19.30 Bejaardenfestival 1972 (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Hendrik VU de schaduw van de Tower (NCRV) Tweede aflevering uit de BBC-serie "The Shadow of the Tower', een dramatische kroniek over de regering van Hendrik VII. Het thema van deze aflevering: 'Strfjd om de macht'. 21.10 Zorgen voor de mens van morgen (NCRV) Interview over erfelijke belasting, eerste aflevering van een serie van drie programma's door Henk Mochel 22.00 De zonen van Jan Zwart (NCRV) Filmportret van een muzikale organistenfamilie. 22.30 Den Haag vandaag (NOS) 22.40 Journaal (NOS) De datum 29 november begint al aardig koortsverhogend te werken onder onze politici. De krachtigste uitspraken rollen over ons scherm van de ene naar de andere punt van de in „conferentievorm" opge stelde decorstukken. Daartussen staat of zit een gespreksleider die zich de taak toemeet voort durend de klok in de gaten te houden, wachtend op het mo ment waarop hij tegen de kij ker kan zeggen; ik hoop dat u er iets van opgestoken heeft voor de 29ste november. Nou, van het gesprek tussen drs. Gruijters en de heer Aan- tjes eigenlijk bitter weinig. Als we goed hebben geluisterd vindt de heer Gruijters confessionele politici onbetrouwbaar en be greep de heer Aantjes niet waarom de heer Gruijters de kiezer ter stembus wil laten gaan om een minderheidsrege ring te kiezen, die toch al na korte tijd ter ziele zal zijn. Kortom in tien minuten sa mengeperst een dot wanbegrip, die ons alweer beter bespaard had kunnen worden. Debatjes can tien minuten zijn geen debatjes en zal daarvan zeker geen informatieve werking uitgaan Dan zal men wat meer tyd moeten uittrekken en dat kan op woensdagavond tussen hoofdfilm en sport eigenlijk best. Zeker gasteravond. E'72, de documentaire over het wel of niet toetreden van Noorwegen en Denemarken tot de EEG kwam niet alleen als mosterd na de maaltijd, maar bovendien zond de VARA al eerder iets dergelijks uit, maar dan toegespitst op Noorwegen alleen. De Noren zijn tegen en de Denen voor. Die verkregen situatie was kennelijk in de gedeeltelijk al voor de uitslag van de stemming in die landen gereedgemaakte documentaire onvoldoende naar voren ge haald. Als de Deense uitslag Ja is voor de EEG dan zijn eigen lijk maar twee dingen belang rijk; hoe heeft men de Denen zover gekregen en waar hebben de tegenstanders In him propa ganda gefaald. Ook dat heb ik er niet in teruggevonden. Dus alweer een brok informatie, die die betiteling maar ten dele verdiende. Televizier Supplement leverde wel weer informatie. Het on derwerp was vrouwengevange nissen. Nu zijn er in de Jour nalistiek steeds onderwerpen, die in pers, radio en televisie door aantrekkelijke waarde als, zoals dat dan wordt genoemd „feature" evergreens zijn. Daartoe behoort ongetwijfeld dat onderwerp vrouwengevan genissen. Maar niettemin, een evergreen blijft een evergreen en derhal ve het waarderen waard. Mar cel de Groot heeft niets over het hoofd gezien. Niet de psy chiater. niet de sociaal werker, niet de bewaakster, niet de di rectrice, noch de seks in de vrouwengemeenschap. Het re sultaat was het aanzien meer dan waard. Dat was ook de film, die door Amerikaanse vrouwenbonden voor de Tweede Wereldoorlog nog al immoreel was aange duid. „Conquest". De film over moitresse met in de hoofdrollen Greta Garbo en Charles Boyer. INVALLER VRIJDAG 6 OKTOBER Hilv. I 402 m en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 9.20 NOS. 9.40 AVRO 12.00 NOS 13.11 VARA 13.25 NOS. 17.00 VPRO 19.00 KRO 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.30 De Groenteman) 9.00 (S) Moderne pia nomuziek. 9.20 pet' rubriek. J Arbeldsllede- het verleden (I), muzikale causerie. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Populair verzoekplatenprogram- 'jH-s. 11.03-11.05 Radlo- S) Spaanse ZuldlAme- ederlandse gitaarmu ziek. 11.55 Beursberichten. 12.00 Een progr. ver ontwik.werk. 12.30 Uitz. voor de landbouw. 12.40 (S) Lichte grammofoonplaten. 12.50 Recht en slecht^praatje. 13.00 Nws. j" jé tische lnf. uit binnen- i 14.00 Muziek 14.35 Muziek e PRjmuziek. (16.00-16.02 Nws) Rechtstreeks progr.. waarin politieke analyses, report., achtergrondinf. en telef. reaktles. (17.55 Mededel. 18.00-18.10 Nws: 18.20 Ultz. V. DB. '70) 19.00 (S) Jonge ar tiesten. 19.30 gesprekken over kerk en kerk-zljn In onze tijd. 19.45 Muziek In de liturgie. 20.00 Verzoekpl.progr. 22.00 (S) Lledjesprogr. 2225 Overwe ging. 22.30 Nws 22.40 (S) Sportprogr. 23\55 Nws. Nws. 10.03 verzoekpl.progr. voor zieken. 11.00 Nws 11.03 Popoorn. (12.00 Nws. 12.03 Licht platenpro- gramma 13.00 Nws. 13.03 Internatio nale hitparade. 14.00 Nws. 14.03 Eu ropees popparlement. 15.00 Nws. 15.03 Wereldtoppers. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.03 Radiojournaal. 17.06 Ver- zoekplatenprogr. 18.00 Nws. 1802 Joost de Draayer Show. 19.00 Nws. 20.02 De Vincent van Engelen Show. 1.00 Nws. 21.00-1.00 nieuwe platen. plaatsbesprekingen en humoristische momenten. (22.00. 23.00, 24.00 en 0.55 Nws. 22.55 Mededelingen 21.30, 22.30, 23-30 en 0.30 Act.). de panty met het korte broekje en de lange benen (in de blauwe verpakking)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5