BESCHADIGINGEN AAN HET GEHOOR „Directie misbruikt vertrouwen mensen (1êH0l^> l SHÖËPOST BALLY Leidse dr Huizing over schadelijke invloed van nieuwe geneesmiddelen \D Sthnenen nL, o-e-4-.r f> a 7.1 LelxJieso ■IDEN „Bijwerkingen van geneesmiddelen kunnen zeer nadelig en soms zelfs Qtaal zijn. Als een stopmiddel zoals enterovioform door veelvuldig gebruik blindheid n veroorzaken, horen we dat pas als mensen er het slachtoffer van zijn geworden, ijna alle gemeesmiddelen hebben bijwerkingen, maar die zijn meestal niet alarmerend. r)e doorsnee Nederlandse dokter houdt overigens niet van verontrustende verhalen. Hij over het algemeen behoedzaam en vrij vo orzichtig met het geven van nieuwe genees- iddelen aan zijn patiënten. ï^lDe keel-, neus- en oorarts dr. E. H. Huizing, lector aan de ledische faculteit in Leiden zegt dit deze week op een audio- ich congres in Boedapest over beschadigingen aan het ge- >r door medicamenten. Dr. Huizing spreekt daar over be- idigingen door gentamycine. ding was een artikel van dr. in het Nederlands tijdsohift geneeskunde. Hij schreef dat het neesmiddelen dat tot ge- evenwichtsstoornissen kan in opvallend groot is. Hoewel er Nederland geen officiële cijfers in. „Het gehoor en het iwichtsorgaan behoren met de de nieren en de ogen tot organen die zeer kwetsbaar zijn chemische verbindingen", aldus [Leidse specialist. Een onderwerp F tor tot nog toe in ons land weinig t is geschreven. Huizing zegt: „Het is een oud on- 'erp. Maar het is weer actueel nieuwe geneesmiddelen ifiji die bij de mensen ernstige be- adigingen aan het gehoor ver- ul>zaken. Kinine bijvoorbeeld, dat 1 eger veel gebruikt werd tegen laria, had vaak gehoorgestoord- d tot gevolg. Maar de Amerika- hebben in de tweede wereldoor- andere middelen ontwikkeld te- malaria en met de kinine werd edaan. Ik heb nog wel eens een ng isionaris ontmoet die dertig jaar n g in de Kongo was geweest en kinine had gebruikt. Die man stokdoof". jwerkingen zijn meer middelen die altijd-al adelijke bijwerkingen hebben ge- Door overmatig gebruik van ujiirine kan het gehoor ook aange- worden. Als je daar teveel van iruikt, krijg je last van oorsuizen. umapatienten die veel aspirine :ken ondervinden dat. Maar ook suma bestaan inmiddels vele iere geneesmiddelen. Twee gram lirine per dag kan al schade be kkenen. Maar daarom mag ie- h® nd nog wel dat spul krijgen om koorts te drukken. De waarschu- ig bij overmatig gebruik van as- ine slaat nu vooral op het risico bloedingsstoornissen. We moe- niet teveel slikken als dat niet iïfoig is en dat geldt voor alle ge- ismiddelen. Het komt wel eens tJ)r dat iemand zelfmoord probeert plegen met aspirine, maar dat uitoznderingen". jsluiter doi er al een bijsluiter bij eén ge- ismiddel zit - de discussie daar- is nog in volle gang - zullen ankr niet altijd alle bijwerkingen vermeld staan. Bij aspirine geeft als bijwerking op: bloed- schadelijk voor het bij overmatig ge- Men spreekt met geen woord aan het gehoor, dr. Huizing is het moeilijk beschadiging aan het ge- dOor medicamenten te achter- Cijfers hierover bestaan ove niet. „De dokter zal aan de vragen of hij bepaalde mid- heeft gebruikt. Maar het is bijna nooit te bewijzen of iemand middelen heeft gebruikt die schadelijk waren voor het gehoor. Met ouderdom, lawaai en ontstekin gen zijn geneesmiddelen de belang rijkste oorzaken van gehoorgestoord heid. Erfelijkheid kan ook meespe len, maar dat is eveneens vaag". Als we praten over schadelijke bij werkingen van aspirine, is dat mid del relatief mild tegenover de mid delen die nu actueel zijn", zegt dr. Huizing. „Het gaat om enkele mid delen uit de groep antibiotica, die tegen infectieziekten gebruikt wor den zoals penicilline. Hoewel dat meest bekende middel geen schade berokkent. Wat dat wel deed was streptomicine, het eerste echte wa pen tegen tuberculose tussen 1948 en 1952. Dat middel is verantwoor delijk geweest voor zeer veel slech thorende mensen. Alle oorartsen hebben veel van die gevallen gezien. We moeten wel bedenken dat het indertijd een wondermiddel was en als de mensen het niet hadden ge had, waren ze dood geweest. Kana- mycine is het tweede middel met schadelijke bijwerking voor het hoor, maar dat is nooit op grote schaal gebruikt". Risico Van een van de nieuwste antibioti ca, gentamicine, heeft de 'medische wereld volgens dr. Huizing altijd al geweten dat het riskant was. Zowel kanamycine als gentamicine worden ingespoten bij ernstige zieke n sen. „Je moet het risico nou maal durven nemen", zegt hij. „We hebben voorbeelden van mensen die doodgaan of een middel gebruiken waardoor zij doof worden. Maar het zijn middelen die beslist niet gemist kunnen worden. Het is dan ook be langrijk dat je eerst het gehoor derzoekt voordat je zo'n geneesmid del toedient". L. J. Adema met pensioen LEIDEIN/SASSENHEIM - De heer L. J. Adema, ddstrictsdirecteur van Van Gend Loos en wonende te Er zijn mensen die beweren dat het roken van sigaretten ook schadelijk is voor het gehoororgaan. Roken heeft een bepaald effect op de bloedvaten en als die niet goed functioneren kan gehoorverlies het gevolg zijn. Maar volgens de specia list is daar nog geen zinnig woord te zeggen. Je zou over twintig twee groepen, waarvan de ene rookt en de andere niet, met elkaar moeten vergelijken om een concrete uitspraak te doen. Voor- en nadelen .Bijna alle geneesmiddelen hebben bijwerkingen die schadelijk kunnen zijn", zegt dr. Huizing. „Jë moet de voor- en nadelen tegen elkaar af wegen. Het publiek moet weten dat veel klachten helemaal geen medi camenten nodig hebben. De dokter krfjgt een morel pressie op zich om patiënten met een geneesmiddel naar huis te sturen. Ze accepteren niet als de dokter hen een leefwijze voorschrijft. Maar ze accepteren het middel wel. Het is een groot pro bleem en het is niet Juist om altijd met de vinger naar de dokter te wijzen. Het lukt hem gewoon niet vaak om de patient van de medica menten af te houden. Alleen de hele goeie lukt dat misschien wel". „We moeten heel kien zijn op bij werkingen van geneesmiddelen. Maar we moeten oppassen dat we ons doel niet voorbijschieten. Als patient hoef Je zelf niet de beslis sing te nemen. Je kunt rustig aan de gemiddelde dokter overlaten om die verantwoordelijkheid voor Jou te nemen. De patient moet wel zijn toestemming geven, dat spreekt vanzelf. Maar het is verkeerd om te denken dat hij alles maar alleen moet beslissen". dienstverband van 43 jaar met pen sioen. De heer Adema, die zijn loop baan bij deze vervoersonderneming in het Rotterdamse hoofdkantoor begon, was achtereenvolgens direc teur VGL te Nijmegen en Den Haag. Sinds 1 mei 1968 is hij directeur va a het district Leiden. In verband met dit afscheid is er vrijdagmiddag van 3.30 tot 5,30 uur een receptie in Holi day Inn. Tot opvolger van de heer Adema is de heer J. A. N. Sprangers (31), algemeen bedrijfsleider van VGL Den Haag, benoemd. LEIDEN Een plan, dat reeds tientallen jaren bestond: een nieuwe huisvesting voor het Gewestelijk Arbeidsbureau, is thans gerealiseerd. Zondes- enig oficieel vertoon is gisteren ge- ruisloos het nieuwe pand aan de Herengracht ingébruïk geno men. Sinds de tweede wereldoorlog was het GA.B. gevestigd in het gebouw van het voormalige Gymnasium aan de Doeza- straat. Het ivas slechts een noodoplossing, die zich over maar liefst een kwart eeuw uitstrekte. Het Gymnasium was inder tijd door het rijk aangekocht voor uitbreiding van het mu seum van Natuurlijke Historie. Op foto Jan Holvast een inte rieur van het nieuwe GAB-gebouw. NKV-bestuuider WoutersOntslag Van Klaveren-Koomen schoolvoorbeeld van hoe het beslist niet moet" altijd voordeliger Concours Leidse Hengelaarsbond LEIDEN Voor het nationaal concours van de Leidse Hengelaars- bond hadden niet minder dan 323 sportvissers ingeschreven. Het „wedstrijdterrein" lag in de Ring vaart rond de Haarlemmermeer. De vangst was bepaald slecht, hetgeen ook blijkt uit de volgende uitslagen: B. P. Zonneveld te Hillegom 20 stuks (eerste prijs), S. P. Uiten- daal Hillegom 19 st. (tweede prijs). L. Moenen Leiden 9 st. (derde prijs) 4. P. Werkman Wassenaar 9 st. 5. C. Schouten sr. Leiden 8 st. 6. C. van Eijk Gouda 7 st., 7 t.e.m. 10 resp. H. Moenen, C. Schouten, H. van Loon en J. Helversteijn, allen te Leiden met zes stuks. LEIDEN „Ik heb altijd willen werken, hard willen wer ken, maar nu Hij ziet het niet meer, deze zo plotse ling op straat staande werknemer van Van Klaveren-Koo- man NV in Voorschoten. „Het zal voor mij ik ben machinist heel moeilijk zijn om weer aan de slag te ko men". Trouwens niet alleen deze machinist, die bang is helemaal niet meer aan de slag te komen als hij zijn naam noemt, zal moeite hebben werk te vinden. Het aantal werklozen in de bouwsector is in Leiden en omliggende gemeenten het hoogste in Nederland: 400. „Een ding weet ik zeker, na wat er de afgelopen twee we ken is gebeurd zal Van Klaveren mij nooit meer zien, ook niet in het nieuwe bedrijf Klaverko. Wat Is er gebeurd. Nadat de 21ste september het faillessement over de NV was uitgesproken, heeft de direc teur van het geliquideerde bedrijf zijn personeel de 22ste bijeengeroepen en heeft volgens de machinist gezegd: „Het spijt me jongens ik ben failliet. Voor jullie is er niets aan de hand, jullie gaan over naar het nieuwe be drijf. (Klaverko). Vertrouwen Het personeel, dat duidelijk veel vertrouwen load in de directie, ging gerustgesteld naar huis. De vakbon den hoorden van niets. De woensdag daarop kwam de Map voor 25 van de ruim 60 werknemers, 's Avonds moest iedereen naar liet kantoor komen. Groepsgewijs nog altijd zonder vertegenwoordigers van de vakbon den kregen de werknemers te ho ren wie kon blijven en wie de laan uit moest. „De blijvers kwamen door de voordeur naar buiten de anderen namen de achterdeur", zegt de ma chinist verbitterd. Schoolvoorbeeld Dat ontslag was een ontslag zonder meer. Geen loon, geen vakantiebon nen zelfs geen onitslagbewijs dat no dig is voor een WW-uitkering. Pas toen hebben de slachtoffers bij hun vakbonden aan de bel getrokken. Te laat vindt de heer Wouters van de Bouwbond NKV. „Kijk we hebben in Amsterdam ook eens *n faillissement behandeld. Toen de werknemers hier van hoorden hebben ze onmiddellijk de bonden ingeschakeld. Onder het motto: de werknemers betalen of de zaak direct plat zo is de zaak onder druk gezet, dat had ook hier mis schien gekund. Nu hoorden we de 28ste dat een deel van de mensen de 27ste zomaar zondermeer op straat was gezet. Natuurlijk is door de cu rator collectief ontslag aangevraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau maar een beslissing hebben wij nog niet gehoord". (Toen wij directeur Van Klaveren op 3 oktober benaderden verklaarde hij dat het ontslag met de vakbonden was geregeld. Red.). manier waarop de directie bij dit faillissement heeft gehandeld is een school-voorbeeld van hoe het be slist niet moet", zegt Wouters. „Had de directie dadelijk de bedrijfsvereni ging de bonden en het gewestelijk ar beidsbureau op de hoogte gebracht had de zaak voor de werknemers heel wat prettiger verlopen. Een zaak kan, door conjunctuur verschuivingen failliet gaan, natuur lijk. Het is logisch dat de directie dan al het mogelijke doet de onderneming toch op de een of andere manier draaiende te houden. Wat wij de di- reotie van Klaveren-Koomen hebben verweten is dat men ons niet tijdig heeft ingelicht en de morele verplich tingen tegenover mensen die al tien tot twaalf jaar by dit bedrijf in dienst zyn gewoonweg opzy gescho ven". Dit laatste is ook by de machinist en zyn gezin het hardst aangekomen: de manier waarop. Ze leven veertien dagen van hun Ze leven zo zuinig als dat voor een gezin met vier schoolkinderen moge lijk is, daarvoor beklagen zy zich niet wel over de manier waarop hun ver trouwen is misbruikt.... T riest „Ja dat is juist het trieste in dit geval zegt de heer Wouters, grond werkers De NV hield zich bezig met de aanleg van sportvelden, plantsoenen enz. zyn byzonder fy- ne mensen, je krygt hun hele ver trouwen. Neem nu die affaire met de vakantiebonnen. Veel mensen hebben nog zeker 53 bonnen (elk van onge veer f 10,-) tegoed. De NV gaf die bonnen altyd pas op het laatste mo ment. Argument daarvoor was: „Jul lie plakken ze toch maar in een boek je en wy werken met dat geld". Zeker de oudere garde ging met deze rege ling akkoord. Ik heb weieens gehoord dat iemand die op zyn bonnen 'stond' die dan wel kreeg maar toch drie weken later naar een andere baan kon uitkyken De bonden hebben nadat de ont slagen bekend en alle gegevens opge nomen waren allereerst geprobeerd de ontslagbewyzen te krygen zodat de onslagenen ww-uitkering kunnen aanvragen en niet naar sociale zaken hoeven om hun gezin draaiend te houden. Ook wordt, als alle reken werk klaar is, een vordering voor achterstallig loon en vakantiebonnen by de curator en de bedryfsvereni- ging ingediend. Zulke zaken vragen echter tyd maar een gezin moet leven en heeft iedereen maar spaargeld achter de hand? reet nu hun ontslag op 28 sep tember by de nieuwe firma in dienst gekomen. •Jk geloof, zegt de heer Wouters, dat de vorderingen van de NV groter zyn dan de schulden". Hy gelooft wel dat het geld er zal komen. Wouters: „Er is gerommeld met de belangen van de mensen daarover zyn we kwaad". De directie van Klaverko was vanochtend niet voor commen taar beschikbaar. Vraagtekens Maar wie zyn nu het beste af de ontslagenen of degenen die by de nieuwe firma Klaverko die beloofd heeft de mensen met al hun rechten over te nemen in dienst getreden zyn? Rond Klaverko zetten de vak bonden nogal wat vraagtekens. Het nieuwe bedryf was gisteren nog niet ingeschreven by de Bedryfsvereni- ging Bouwnyverheid, er waren geen kinderbyslagiysten, geen vakantie bonnen er was geen werknemersver klaring en toch zyn er 35 Schooljeugd in Legermuseum LEIDEN Tijdens de herfstva kantie 16 tot 21 oktober zullen voor de schooljeugd behendigheids wedstrijden worden gehouden in de grote Binnenhof van het Leger museum. Deze behendigheidswedstrijden bestaan o.m. in ringwerpen, ringste ken, boogschieten en diverse andere sportiviteiten. Voor degenen die het hoogste aan tal punten scoren, liggen prijzen in het verschiet, terwijl alle deelnemers een aandenken ontvangen aan deze herf stwedstrij den. Ook kan de schooljeugd deelne men aan een speurtocht door het Legermuseum, waarbij de goede op lossingen zullen worden beloond. In de nieuw ingerichte projectiezaal van het Legermuseum, welke plaats biedt aan 60 personen, zal zowel film- als dia-projectie worden ver toond. CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvry Uw Juwelier en Gero- dealer y. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden Zeven dagen verzwaard voor WDM-ers UTRECHT (ANP) Drie afde lingsbestuurders van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen uit de legerplaats Nunspeet zyn door hun compagniescommandanten elk ver oordeeld tot zeven dagen verzwaagd arrest wegens het verspreiden van WDM-brochures tijdens de op 9 september gehouden open dag op de ze legerplaats. Volgens een hoofdbestuurder ran de VVDM achten de commandanten de inhoud van de brochures op som mige punten krijgstuohtondermij- nend. In de brochure stond onder meer de afbeelding van een sol daat die om zijn nek een bordje met de woorden "Krijgstucht? Ontucht" droeg. Het drietal, Joop Klein Bretder, Huiib de Wit en Daan van de Haar, werd tJjdens de open dag door de ma rechaussee aangehouden toen ze de brochures aan het publiek aan het uitdelen waren. Ze kregen een pro ces-verbaal, waarna de auditeur-mi litair besliste dat de zaak niet straf rechtelijk (via de krijgsraad), maar tuchtrechtelijk (via de commandan ten zelf) kon worden afgedaan. "Daarom heeft het by na een maand geduurd voor uitze eindehjk hun straf kregen", aldus de VVDM-zegsman. "Overigens is dit weer eens een be wijs van de hardere lijn bij de leger leiding sinds de groetdag van 1 augustus. Voor 1 augustus zou een zaak als deze geen zeven dagen ver zwaard arrest hebben opgeleverd. De ze zaak bewijst ook hoe er met twee maten wordt gemeten, want in Schaaröbergen zijn precies dezelfde brochures uitgedeeld en daar is he lemaal niemand gestraft", aldus de VVDM-woordvoerder. Veilig Verkeer congresseert over nut van verkeersacties HILVERSUM Met een twee dagen durend congres viert Veilig Verkeer Nederland op 19 en 20 ok tober in het Haagse Congresgebouw haar veertigjarig bestaan. Het congres, geraamde kosten 150.000 gulden, zal worden bijgewoond door tweehonderd mensen afkomstig uit 25 landen. Behalve dertien sprekers staan op het programma een speciale confe- renche van Paul van Vliet op de eerste avond en een ontvangst door het Haagse gemeentebestuur daaraan aansluitend. Onderwerp van gesprek is het nut en/of resultaat dat een verkeers- campagne kan hebben. Verder houdt de vereniging een ledenwerfactie die het huidige ledental van honderd duizend met een kwart zal moeten vermeerderen. „Dat zou ons ietsje meer financië le armslag geven. Wij krijgen jaar lijks een subsidie van vier miljoen gulden. Dat betekent dat vierhon derdste procent van de tien miljard gulden die jaarlijks in ons land aan autorijden wordt besteed wordt uit getrokken voor voorlichting op het gebied van verkeersveiligheid. Een beschamende vorm van ontwikke lingshulp in eigen land", aldus de voorzitter van Veilig Verkeer prof. ir. A. Heetman.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3