Belgisch voetbal verkeert op moment in een malaise 112-74 Bona zonder naar royale veel zege: moeite Het rommelt in bestuur van badmintonbond APPIE HAPPIE Moorwegen zorgt bijna voor sensatie, toch 0-2 Stand Gang van zaken twaa Ifta l-selectie uitermate vreemd bij QNDERDAG 5 OKTOBER 1972 )SLO Georges Curtis, de flegmatieke Britse trainer van de Noren, had het van ivoren met grote stelligheid beweerd: ,,In onze poule gaan we voor minstens één ver- issing zorgen. Ik zeg alleen niet of dit tegen België of Nederland zal zijn", /el gisteravond rolde er bijna een levensgrote surprise uit het intieme Ullevaal-sta- ion. Bijna had de enthousiaste underdog geprofiteerd van het feit dat het Belgische am op het ogenblik wanhopig naar zijn vorm loopt te zoeken. Bijna [aar nadat de hartverwarmend foegende, doch taktisch ontstel- nd naief draaiende Noorse equipe ld verzuimd om de score open te ekken de kansen ervoor waren overigens geweest kwamen de :Igen in de tweede helft toch een apje dichter bij München. 1 was evenwel een strafschop voor idig om hen op weg te helpen tn strafschop, die volkomen onno- l werd veroorzaakt. De Goethals- rmatie kwam er evenwel vanaf elf eter moeiteloos door op 1—0. Te il de door de penalty volledig .ngeslagen Noorse amateurs kon- 0 de „witte duivels" een minuut ter zelfs vlot doorstoten tot 20. nauwelijks twee minuten ging t team van Georges Curtis dus laai knock-out. Aldus, geen ver- ssing. „Dan zorgen we er maar or tegen Nederland", grinnikte de •itse trainer lakoniek. 'oor ob Vente al si- Belgen voetbalden gisteravond Oslo „hartstikke slecht" zoals de neens totaal falende aanvoerder van Himst het uitdrukte. Ray- pnd Goethals verbaasde dat overi- ns niets. De tijdens de wedstrijd 'pernerveuze trainer, die na afloop 'erigens opmerkelijk kalm was: :et Belgische voetbal verkeert op k in een malaise. In de mpetitie vallen ook vrijwel geen elpunten. En het is logisch dat zijn terugslag heeft op het na- unale team". liet ontevreden i was Goethals niet ontevreden de povere 20: „Het enige wat moesten doen, was: winnen. niet. Met hoeveel doelpunten rschil deed er niet toe. Want door IJsland twee keer slechts met te winnen, hebben we ons lelgemiddelde voor de poule al nen verziekt. Want ik weet Nederland kan en zal tegen De stand in groep 3 Noorwegen IJsland Neder land 6 10—0 2 4—3 0 1—12 0 0—0 IJsland veel meer goals maken. Dus rest ons nu nog maar één ding: in Antwerpen winnen van Nederland en in Rotterdam gelijk spelen. Want als het uiteindelijk op het doelgemiddelde aankomt, zijn we de klos". Al aasde België tegen de Noren dus niet op een hoge produktie, het kostte de ploeg al razend veel moei te om er gisteravond ééntje in te schoppen Dit had twee oorzaken. Ten eerste faalde de lakse Belgische frontlinie volledig. Werkelijk gevaar ontstond er voor de Noorse doelman Antonsen pas als middenvelder Dockx zich met offensieve acties bezig ging houden. Jean Dockx schoot voor rust eenmaal op de lat en een venijnige omhaal van de ab solute Belgische uitblinker flitste maar rakelings naast. De tweede reden dat het voor de bezoekers heel moeilijk scoren was: Georges Curtis had gewoontege trouw weer heel veel mannetjes in de „laatste lijn" geposteerd. De de fensie ging daarbij evenwel tamelijk ongeorganiseerd te werk. Dat wel. Maar doordat er voor doelman An tonsen zó'n grote verzameling ver dedigers aanwezig was, werd er door de Belgen toch lange tijd te vergeefs op de Noorse muur ge beukt. Want een muur blijft een muur. al is hij op sommige plekken Fout In hun enthousiasme om de Belgen het scoren te beletten, maakten de i AMSTERDAM/LEIDEN De bei- i Danaïden-spelers Wim Brugman Nierop zijn niet in 4gaan op de (ter elfder ure gedane) érzoeken van bondscoach Zwaans- pjk alsnog in aanmerking te komen het nationale korfbalteam, dat jndag 15 oktober in Merksem bij ptwerpen zijn traditionele interland n de Belgen speelt. Brugman: paar dagen geleden werd ik op geld, door Zwaanswijk. Of ik en voelden de plaats Wil Reuter, die geblesseerd was braakt, over te nemen. Omdat wij nog geen oude mannen". Over het uitkomen voor het Nederlands korf balteam denkt Wim Brugman ech ter geheel anders: JDe laatste keer dat ik heb meegespeeld was tijdens het drielandentoernooi in Londen te gen Engeland. Als het zo altijd gaat hoeft het voor mij niet meer. Twee dagen tevoren vertrokken we met de boot. 't Stormde verschrikkelijk. Windkracht tien. Niemand at en ie dereen was doodziek. Nadat we met vier uur vertraging waren aangeko men werden we in twee verschillende hotels ondergebracht. Wij zaten drie vreemde gang udpnden zijn wij daar niet op in ge- De beide Leidenaren werden in irste instantie gepasseerd voor de ilectie. reden waarom Brugman op- 'Het doet allemaal zo vreemd willekeurig aan. Als de een niet wordt een ander opgebeld. Wie, laakt niets uit". Amsterdam wonende Zwaans- c|uhjk heeft het Leidse duo nog niet .jelinitiei afgeschreven: "Van Nierop Brugman zijn technisch zeer be- Bovendien zijn zaken kwartier van de meisjes vandaan. Het zoeken naai- een goedkope eet gelegenheid gaf ook al de nodige problemen. Vooral voor de meisjes. Het duurde zo lang dat een van hen midden op straat flauw viel. Later kregen we notabene nog te horen dat we teveel hadden gegeten. Daar kwam dan nog bij dat we ook nog op 'n verkeerd veld terecht kwamen. Over organisatie gesproken. Nee, of ficieel heb ik de Bond nog niets la ten weten. Maar als de voorberei ding zo gebrekkig blijft word ik lie ver niet meer uitgenodigd", aldus Wim Brugman. Noorse verdedigers evenwel de grote fout om geen enkele aandacht aan de eigen aanval te besteden. Geen enkele verdediger kwam op het idee te trekken; om het middenveld te steunen; om de aanval te verster ken. Kortom de verdediging verde digde en meer dan ook niet. Eén van de (negatieve) gevolgen daarvan was echter dat Harald Berg op het middenveld herhaalde lijk kwam te zwemmen in een zee van Belgen. De Noorse aanvoerder: „Steeds stond ik op het middenveld tegenover een overmacht. Moeilijk voetballen. Veel moeilijker dan bij FC Den Haag". Waarna Berg uitlegde waarom de Noorse verdedigers zo hardnekkig achter bleven hangen: „Ze hadden er de lef en de kracht niet voor om er uit te komen. Bij ons in de ploeg was het ook zo dat de mees ten met teveel respect naar de te genstander opkeken. Als wij achter de bal hadden, was het meteen „whoem"; weg is weg. Maar ja, zo'n bal was dan meteen weer terug. Ik heb geprobeerd, door op het mid denveld korte passj es te geven, om wat rust in het elftal te brengen. Maar het lukte nauwelijks". Waarna vriendelijke Berg met een verontschuldigend glimlachje op merkte: „Maar je kunt het Noorse elftal moeilijk iets kwalijk nemen. We zijn immers maar amateurs". Door de instelling van de defensie die Georges Curtis overigens overdreven roemde verloor Noor wegen niet alleen de slag op het middenveld maar raakten uiteraard eveneens de spitsen geïsoleerd. Tor Fuglset: „Als ik een bal ont ving, had ik doorgaans twee verde digers op mijn huid, maar geen medespelers in mijn directe omge ving". En die tegenstanders grepen dan meedogenloos hard in. Vooral centrale verdediger Jean Thissen was gisteravond weer een echte „vleeshouwer". Harry Hestad werd zijn voornaamste slachtoffer. De met Thissen een gebroken rib op. Wegens ademhalingsmoeilijkheden moest de in de rust „verpakte" Hestad in de tweede helft afhaken. Een verontwaardigde Hestad: „Ze speelden bij België véél te hard". Ook de op de kop af 10.141 toe schouwers vonden dat. Begrijpelijk. Na een doelpuntloze eerste helft, waarin linksback Dolmans op de doellijn overigens een kopbal van Hestad moest keren, kregen de No ren vlak na de rust een prachtige gelegenheid om de score te openen. Invaller Johansen kon vlak voor doelman Piot zo vrij als een vogel tje inkoppen, maar hij gebruikte JOHAN CRUIJFF AANVOERDER VAN AJAX AMSTERDAM Het bestuur, trainer Kovacs en spelers van de AFC Ajax hebben gisteravond een bespreking gehad, waarbij zowel het bestuur, trainer als spelers na rijp beraad tot de conclusie zijn geko men dat zaken betreffende de spe lers voortaan door de aanvoerder kunnen worden behandeld. Hierdoor wordt het mogelijk dat bepaalde za ken sneller tot een oplossing kunnen worden gebracht. Aangezien Piet Keizer te kennen heeft gegeven dat het aanvoerderschap een te zware belasting voor hem is, welk bezwaar door de spelers volledig werd aan vaard, zal Johan Cruyff voortaan als aanvoerder optreden. De spelers- raad is hiermee opgeheven. Groeistuipj es (Van onzer Den Haag Er zijn de laatste tijd nogal alarmerende berichten ver spreid over de Nederlandse badmin tonbond. Er zouden aanzienlijke te korten zijn geconstateerd, tot be dragen rond de veertigduizend gul den en in verband daarmee zouden verscheidene bestuursleden de benen hebben genomen. De werkelijkheid ziet er gelukkig nogal wat rooskleu riger uit. Het rommelt al wel gerui me tijd in bestuurskringen. Men heeft het grootste gedeelte van het uit negen koppen bestaande hoofd bestuur te kennen gegeven er mee te willen stoppen, maar van „ver duistering" of „fraude" is na een intensief onderzoek niets gebleken. De moeilijkheden in de NBB zijn in hoofdzaak te verklaren door de gro te groei van deze indoorsport. Het aantal leden is de laatste twee jaar toegenomen van twintig tot 24.000 en dat heef de nodige groeistuipjes tot gevolg gehad in deze voor het merendeel nog puur amateuristische sport. FC Den Haags Tor Fuglset (links) krijgt geen kans om te kop pen. De Belgische doelman Piot slaat de hal weg, terwijl Dol man (3) in de buurt is om zijn doelman te assisteren. zijn hoofd niet en daardoor bleef - een sensatie uit. In de veertiende minuut kreeg Noorwegen daarna de nekslag. Mei- rik haalde Lambert, die zich in een kansloze positie had gemanoeu vreerd, net binnen het strafschop gebied onderuit, hoewel hij dat te voren ook „professioneel" er buiten had kunnen doen. Penalty. Dolmans trok zich niets van het gefluit op de tribunes aan en benutte hem. Onmiddellijk erna gaf Semmeling, een meester in het uitlokken van overtredingen, een voorzet die Lam bert snoeihard inschoot20. Raymond Goethals: „Zonder die strafschop hadden we overigens ook wel gewonnen. Onze conditie was De Nederlandse bondscoach Franti- sek Fadrhonc die met chef d'équipe Jack van Zanten in Oslo op de tri bune was, na afloop: „Een normale wedstrijd zonder hoogtepunten. Bel gië en Noonvegen bevestigden wat ik van ze dacht. Verder geen com mentaar, want wij moeten er ook nog tegen spelen". immers veel beter". Georges Curtis: „Krijgen we die penalty niet tegen, dan blijft het 00 en hebben we zelfs een goede- kans om via een uitval met 10 te winnen". Trainers zijn over de hele wereld dezelfden... Bestuursleden worden overstelpt met werk en daarbij is ook geble ken dat de coördinatie in de vele commissies en tussen het dagelijks bestuur en de betaalde krachten met het bondsbureau niet altijd even vlot zijn verlopen. Het hoofd bestuur, dat zich bovendien niet al tijd tot de grote richtlijnen beperk te, kreeg soms scherpe kritiek, het geen voor zes van de negen leden van het hoofdbestuur aanleiding is geworden de functie neer te leggen of aan te kondigen ermee te willen stoppen. Afgelopen zaterdag is op het bonds bureau in Haarlem een bijeenkomst gehouden tussen het huidige be stuur, de acht districtsvoorzitters, een (externe) accountant en de fi nanciële commissie om na te gaan of er van onregelmatigheden kon worden gesproken. Daarbij is wel gebleken dat er zekere beleidsfouten zijn gemaakt, maar die dateren al her. Het merkwaardige is nu, dat van de leden van de financiële commissie, de vorige voorzitter Val ken is, die nu de nodige kingen heeft gemaakt op het finan ciële beleid, dat echter uit zijn tijd stamt. Van tekorten is tijdens de vergadering van zaterdag echter niets gebleken. De verschillen waren in hoofdzaak terug te voeren tot lopende voor schotten en nog niet geinde contri butie. Er zal een nieuwe balans worden opgemaakt, die door de ac countant zal worden gecontroleerd en daarna ter goedkeuring aan de financiële commissie zal worden voorgelegd. Op 21 oktober wordt in Utrecht de Jaarvergadering gehou den. De acht districtsvoorzitters zullen een commissie proberen samen te stellen die tot taak zal krijgen een nieuw hoofdbestuur te creëren. De aftredende, of al afgetreden be stuursleden zijn voorzitter Harte- mink, secretaresse Ineke Beekman, penningmeesteresse Gisela Hoeven, en de heren Massar, De Graaf en Termetz. Bezien zal nog moeten worden of de resterende drie bestuursleden, de heren Vic Dumas, Ab Zinkhann en Dies 'brons in het nieuwe bestuur zullen terugkeren. Ze zijn alle drie voorzitter van een der bondscom- missies en het lijkt niet onwaar schijnlijk, dat men een nieuw hoofdbestuur zal willen kiezen dat boven de partijen staat en dus geen bemoeienis meer heeft met de com- Duits voetbal DÜSSELDORF Voor de compe titie in de Bundesliga werden giste ren de volgende wedstrijden ge speeld: Wuppertnler SVBayern Münohen 11, VfB StuttgartKaiserslautern 3-I, Schalke '04Kiokers Offen bach 61, Eintracht Frankfurt— VIL Boahuim 41, Borussia Mönchen- gladbachFortuna Düsseldorf 23, Hertha BSC BerlinRW Obersausen 3I, MSV DuisburgHannover *96 31 Eintrachft BraunschweigWer- der Bremen 10, Hamburger SV 1. PC Killn 0—0 Stand aan de kop: 1. Bayero München 59, 2. VfB Stuttgart 58, 3. Ehntr. Frankfurt 57, 4. Fortuna Düsseldorf 57, 5. Kickers Offen bach 57. Bill Moody maakt belofte waar LEIDEN Dat Bona Stars de wedstrijd tegen Amsterdams AS VU in zijn voordeel zou gaan beslissen stond eigenlijk tevo ren al vast. De Amsterdamse studentenploeg, debutant in de eredivisie, bezit gewoon te weinig klasse om het een ploeg als Bona Stars moeilijk te maken en is bovendien een regelrechte degradatiekandidaat. Het werd uiteindelijk 11274, maar die uitslag zou veel groter zijn geweest, als de Leidse ploeg zich volledig had ingezet. Vooral in de eerste helft ontbrak er nogal wat aan de inzet en mede daardoor kon ASVU dicht bij Bona Stars blijven en de Amsterdammers hadden zelfs tot de tiende minuut een kleine voorsprong: 2124. BIJ Door Jan van der Nat de rust echter had Bona die achter stand alweer omgebogen in een voor sprong van zeven punten: 48—41. Een belangrijk deel van die 48 punten kwamen voor de rust van Bill Moody, de Amerikaan die dan toch zijn belofte (een man met een geweldig schot) lijkt te gaan waar maken. Hij kwam tot 18 punten. Ondanks de vrij hoge score in die eerste helft was er iets onbevredi gends in het spel van de Leidse ster ren. Het leek alsof de ploeg tegen deze tegenstander weigerde om systeempjes te draaien, die zijn in gestudeerd. En eigenlijk was dat ook niet nodig, want, zoals gezegd, nederlaag hoorde niet tot de reeële mogelijkheden. Na de rust draaide Bona Stars, veel beter en kreeg het talrijke pu bliek af en toe spectaculair basket bal te zien. Van Amsterdamse zijde was he spel uiterst matig, met uit- Mil MAP Vl£ tÖoreAUL OW MC£T~£AJ f<fOPR£A)/ MAAL MEM sre^Az-es /aj va zondering van dat van Jos Timmer, die zeer gemakkelijk schietend zijn totaal op 34 punten bracht, twee meer dan Moody. De formatie van coach Kallenberg leek al in het begin van de tweede periode naar een zeer hoge score toe te draven. Na vijf minuten was de stand al 6547, tot grote vreugde van het publiek, dat de „honderd" wel zag zitten. Eigenlijk twijfelde daaraan geen mens. Toch heeft met name dat honderste punt zeer veel moeite gekost. Het liep tot de veertiende mi nuut als een trein en toen, al kwam de honderd ln zicht: 94—66. Bill Moody kreeg even rust van Kal lenberg en opeens lag de zaak stil, Als een zeilboot, die plotseling in 'n windstilte komt. Nog maar heel langzaam kroop de score voort en na 9868 heeft het bijna twee volle minuten geduurd voordat de stand werd omgebogen ln 100—68. Evenals zaterdag tegen EBBC waren daar voor twee vrije worpen nodig, dit maal werd ze benut door de held van zaterdag Peter de Jong. Peter had overigens zijn dag niet, pas ver in de tweede helft kwam hij los en scoorde toch nog een respectabel aantal punten. Daarnaast liet ook Harry Stol merken dat hij er Dat gebeurde diep in de tweede helft. Met een paar „ouderwetse" drive-lns scoorde hij. Al met al was het geen zware par tij voor de Stars, die eigenlijk deze wedstrijd beter kunnen beschouwen, „oefenpartij" voor het gro tere werk in de komende weken. Dan gaat de Lelse ploeg namelijk op be zoek bij Lions en Fiat Stars en komt landskampioen Levi's-Falmin- go's naar Leiden. Dat zijn de wed strijden waarin Bona Stars moet tonen wat het team kan. Bona Stars: Bill Moody 32, Wayne Denham 23, Peter de Jong 16, Wim Petrici en Harry Stol 12, Rudy van Eyk 8, Aad van den I Nieuwendijk en Peter Kop 4. BILL MOODY 34 punten ASVU: Jos Timmer 34, André Bakker 10, Adriaan Heimig 9. J. van Bemmelen 8, Frank Korzaan <J, Hans van Staveren 4, Gerard van der Veer 2 en Berend Werkman L

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11