Zeventien doden in Ulster tijdens bloedig weekeinde Mexico heeft nieuwe revolutie nodig Explosie op VS-kruiser Dr. Leakey overleden Pakistan en India sluiten bestand na beschieting in bos Bemiddelingsbezoek van Assad aan S.U. ZUID-JEMEN STAAKT VUREN Basis in Thai' ad bestookt MAANDAG 2 OKTOBER 1972 BELFAST (Reuter, AFP) In Noord-Ierland zijn in het afgelo pen weekeinde bij vele schietpar tijen zeventien doden gevallen. Vier Britse soldaten en dertien burgers van wie volgens de Britten zeker vier leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger. Terwijl op tal van plaatsen vuurgevechten werden geleverd, speculeerde men druk over een mogelijk nieuw bestand na een vredesgebaar van het IRA via een vraaggesprek in de pers. Een andere belangrijke ontwikke ling was dat in Straatsburg de Euro pese Commissie voor de rechten van de mens zondagmiddag de klacht van van Ierland tegen het Verenigd Ko ninkrijk in verband met de gebeur tenissen in Ulster gedeeltelijk ont vankelijk verklaarde. Na overleg dat dertien uur had geduurd deelde de commissie mee dat de klacht op de artikel 15 (uitzonderingsmaatrege len) en artikel 14 (non-discrimina tie) van de Europese Conventie voor de mensrechten ontvankelijk was. De bereidheid van het IRA om vredesinitiatieven te bespreken kwam ter sprake in een vraaggesprek van één van de leiders Rory O'Brady, lei der van de politieke afdeling van het IRA, met de Londense Sunday Times. Hij noemde de volgende voorwaar den: erkenning dat de „provisionals" een stem moeten hebben bij even tuele toekomstige besprekingen over de toekomst van Noord-Ierland en opheffing van de wettelijke bepalin gen die verhinderen dat het IRA en de daarmee sympathiserenden als openlijke politieke partij optreden. Over vroegere voorwaarden als be ëindiging van de internering van verdachten en een verklaring dat de Britse soldaten uit Ulster vertrekken sprak h(j niet. De Europese Commissie voor de rechten van de mens, die na een LONDEN (RTR) In de ouder dom van 68 Jaar is zondag overle den de Britse antropoloog en geoloog dr. Louis Leakey. In 1959 vond Leakey met zijn vrouw Mary, die nog leeft, in Tan zania een schedel die naar men vermoedt ongeveer 1.750.000 jaar oud is. Door de grote kiezen in de kaken van deze schedel is deze be kend als de schedel van de „noten kraker-mens". In 1962 maakten Leaky en zijn vrouw de vondst bekend van een wezen, dat een „voorloper" van de mens zou kunnen zijn die naar schatting 14 miljoen Jaar geleden geleefd heeft. In 1967 werden res ten van een „menselijke voorloper" gevonden die wellicht 20 miljoen Jaar oud zijn. dertien uur durend beraad de klacht van de Ierse republiek tegen Enge land voor een groot deel ontvankelijk verklaarde, zal zich nu gaan bezig- nouden met het vaststellen van de in de klacht gewraakte feiten en pro beren een regeling tussen de twee regeringen tot stand te brengen. Men verwacht dat dit vele maanden in beslag zal nemen. De stemming in de uit twaalf le den bestaande commissie was ge heim. Volgens goedingelichte kringen is de commissie bij lange na niet tot een eensgezind oordeel gekomen. Het was de vierde klacht van een rege ring tegen een andere sinds het van kracht worden van de conventie. De commissie verklaarde de Ierse beschuldiging ontvankelijk, dat de internering van de verdachten door de Britse strijdkrachten in Ulster op grond van de uit 1922 daterende ..Special Powers Act" een schending van de Europese Conventie voor de rechten van de mens is. De commis sie verwierp voorts de Ierse beschul diging dat Engeland de „recht op le- ven"-bepaling van de conventie heeft geschonden. De beschuldiging refe reerde aan verscheidene botsingen tussen Britse militairen en Noord- ierse betogers. In het bijzonder werd de „bloeddige zondag" in Londonder ry. waarbij dertien burgers omkwa men. onder de aandacht gebracht. Op deze punten achtte de commissie geen opzet tot doden bewezen. De ge hele behandeling, waarvoor Dublin en Londen uitgelezen Juristen naar Straatsburg had gezonden, vond ach ter gesloten deuren plaats. Gezamenlijk gebed Duizenden protestanten en rooms- katholieken hebben zondag op een kerkhof in Belfast gezamenlijk gebe den voor de vrede in Noord-Ierland. Zij en duizenden andere rooms-ka- tholieken en protestanten in andere delen van Noord-Ierland baden op verzoek van de kerkelijke leiders voor de vrede. In Armagh, 40 kilometer ten zuidwesten van de Noordierse hoofdstad, knielden beide groepen in de regen neer op het marktplein. Zij baden twintig minuten. Demonstratie Een demonstratieve protestantse optocht die zaterdagmiddag door de straten van Belfast trok om kracht oij te zetten aan de eis tot herstel van 't Noordierse parlement is rustig verlopen. Volgens de politie namen aan de optocht ongeveer vijftiendui zend personen deel, voornamelijk af komstig uit de vier grootste loyalis tische organisaties in Ulster. De or ganisatoren spraken van 100.000 deelnemers. Veel demonstranten droegen maskers en waren gekleed in paramilitaire uniformen. Aan het eindpunt van de optocht voor het vroegere parlementsgebouw hield William Craig, leider van de protestantse Vanguardbeweging, een toespraak waarin hij het herstel eiste van het Stormont (het oude parle ment dat in maart door de Britse regering werd ontbonden) met al zijn bevoegdheden. Brian Faulkner, de laatste premier en leider van de Unionisten, en ds. Ian Paisley, leider an de Democratische Unionisten, erschenen niet op het sprekersge stoelte. Bij Kalmar in Zweden is zaterdag de langste brug van Europa in gébruik gesteld: 6.070 meter lang, tussen het Zweedse vasteland en het eiland Oeland. Met deze enorme brugde Oeland- brug, is de Oosterscheldebrug in Nederland met duizend meter overtroffen. Op de foto een fragment van de brug, zaterdag druk bereden door duizenden auto's die op de eerste dag van de nieuwe verbinding gebruik wilden maken. ADVERTENTIE overal verkrijgbaar Treinongeluk eist 48 levens MALMESBURY (AP) Bij het treinongeluk in Zuid-Afrika zijn 48 personen omgekomen en 144 gewond. Alle doden waren kleurlingen, zo heeft het ministerie voor Transport meegedeeld. Naar de oorzaak van het ongeluk, waarbij een trein uit de rails raakte en in een greppel te rechtkwam. wordt een onderzoek in gesteld. NIEUW DELHI (Reuter. AFP) India en Pakistan hebben besloten tot een staakt het vuren aan de be standslijn in Kasjmier. Indiase en Pakistaanse grenstroepen begonnen zaterdag op elkaar te schieten in het bos van Tarkoendi, dat een kleine honderd kilometer van de hoofdstad van Kasjmier. Srinagar, ligt. Een Indiase bekendmaking zegt Stakingen op Cyprus De interna tionale luchthaven van Nicosia, de Cyprise havens en alle regerings bureaus waren vrijdag dicht door een 24-uursstaking van regerings employés. In de ziekenhuizen zou slechts hulp geboden worden in spoedgevallen. Oe staking is gericht op betere salarissen en arbeidsvoor waarden. Om noodzakelijke landhervorming te bewerkstelligen Emilio Zapata en Pancho Villa leidden de Mexicaanse revolutie on der de leuze „Tierra y Libertad" - land en vrijheid. Maar zestig Jaar later hebben de boeren weinig meer vrijheid dan in 1910 en ze strijden nog steeds voor landbezit. gebruikten de grote boeren bezit van hun familie toe te voegen. De „Boeren-Rechtvaardigheidsbriga- Copyright LD/ AD-Observer fin de staat Guerrero, waar veel van de toegewijde aanhangers van Zapata vandaan kwamen, is de gering gewikkeld in een langdurige strijd met de „Boeren-Rechtvaar- digheidsbrigade van de Partij der Armen", waarvan de leider, Lucio Cabanas, onlangs het leger beschul digde van het martelen en doden van boeren uit die streek en van het gebruik van helikopters om hun dorpen te bombarderen en te ver branden. In andere staten leidde overvallen op „latifundios" - grote monopolis tische boerderijen - door boerenar beiders zonder land tot een toene mend aantal gevechten met de poli tie. Indiaan De boeren, die overwegend Indiaans van afstamming zijn, menen aan spraak te kunnen maken op het land dat zij nodig hebben, zowel onder het traditionele systeem van gemeenschappelijk grondbezit van de dorpen, dat al dateert van lang vóór de Spaanse verovering, als on der de agrarische hervormingswet ten. waar indertijd de revolutionai ren voor streden. Onder het tradi tionele systeem, namen alle boeren families deel aan de bebouwing van het gemeenschappelijke grondbezit, de „ejido". Maar gedurende de 19- de alle wettige en ontwettige middelen j Tegen 1960 maakte meer dan 40 om meer land te krijgen, en tegen procent van het bebouwbare land 1910 bezat bijna 90 procent van de I slechts 3 procent van het totale boerenfamilies in het geheel geen I grondbezit uit. Thans zijn 90.000 fa land, terwijl de „Latifundistas" de j milies erin geslaagd twee derde van grootgrondbezitters, ongeveer 5 pro- alle bebouwbare grond in bezit U cent van de bevolking - meer dan i krijgen. Van de boeren op de ge- de helft van het land in bezit had- meenschappelijke „ejidos" moest als den. De arbeiders waren aan hun boerderijen gebonden door schulden, die stegen door de kosten van alle soort voedsel behalve het allergoed koopste. De export van Mexico steeg, maar de voedselproduktip voor de binnenlandse markt daalde begin dezer eeuw jaarlijks met een half procent. De boeren moesten in tussen hoge prijzen betalen dan wel van honger omkomen. Hervormingen De revolutie, waarvan Zapata een der leiders was, riep een agrarische hervormingswet in het leven, waar bij het gemeenschappelijke recht op deelgenootschap in „ejidos" werd erkend en grote landgoederen zou den worden verdeeld ten behoeve de dorpen en de kleine boeren. De wet bepaalde, dat boerderijen niet verhypothekiseerd konden wor den of wegens schulden in beslag genomen; dit om de nieuwe bezit ters te behoeden voor wettelijke manipulaties. De hervormingen waren passend het bevolkingstal van die tijd, de landverdeling heeft sinds dien geen gelijke tred gehouden met de bevolkingsgroei. De wetten ter bescherming van de armen zijn vergeten, genegeerd of zelfs vervan gen. Ironisch genoeg hebben som mige vroegere revolutionaire leiders, toen ze eenmaal aan de macht wa ren. de landverdeling ten eigen bate eisten de vrijlating uitgebuit om stukken land aan het I land. gevolg van het gebrek aan machi nes en hulpbronnen zestig procent hun land verhuren aan de „latifun distas" en feitelijk als slaven wer ken. De twee miljoen Mexicanen die to taal geen land bezitten herinneren zich de artikelen van de agrarische revolutionaire wet van 1915, waarin bepaald werd. dat elke Mexicaan recht heeft land tot een zekere om vang te bezitten en te bebouwen Zij worden ongeduldig over de her vorming, waarvan zij geen profijt hebben getrokken en bezetten met geweld de „latifundios". Bij een in- in juli bezetten boeren in de staat Veracruz de latifundio „Lom- bardia". Zij verdreven de familie betrokken grootgrondbezitter. Maar op 31 Juli arriveerde de poli deze boeren met geweerscho ten te verdrijven. Achttien van hen werden gedood of gewond. Bezettingen van „latifundios" zijn gewoon geworden in de noorde lijke staten Guanajato en Queréta- dat de regering een onderzoek gelast heeft en Hunberto Serrano Pérez gearresteerd heeft, de secreta ris-generaal van de Agrarische Raad, die ervan beschuldigd werd tot de invasies te hebben aangezet. Meer dan vierhonderd boze boeren gingen toen zitten voor de ingang van het gebouw van de raad en Pérez - en de" eist ook, dat er een eind komt aan de arrestaties van boeren in Guerrero. Een document van Lucio Cabanas wordt vermeld, dat slechts 70 kilometer van de rijke badplaats Acapulco het leger eind juni boeren wegvoerde. Sindsdien heeft niemand ze meer gezien. De laatste vijf jaar zijn de geweld dadige incidenten en guerrilla aan vallen zeer in aantal toegenomen in de landelijke gebieden. Olympische Spelen In de stad Mexico hebben de 267 doden bij de ongeregeldheden ten tijde van de Olympische Spelen van 1968 veroorzaakt dat de „nieuwe linksen" hun politieke acties zeer serieus opvatten. Een studenten- groep is zelfs naar Noord-Korea ge gaan om daar in gevechten te wor den getraind. De regering, die gevormd is door president Luis Echeverria uit de monolithische en bureaucratische Partij van de Revolutionaire Instel lingen, die al jarenlang als enige de macht is, geniet de onvoor waardelijke steun van de corrupte rechtervleugel van de vakbonden. Maar nu moet de regering toch haar tactiek veranderen om de macht in handen te houden. Enkele de meest conservatieve figuren, die verbonden waren met de onder drukking onder de laatste president Gustavo Diaz Ordaz zijn moeten aftreden. Aan de oppositie wordt thans groter activiteit toegestaan. Maar Luis Echeverria kan niet te gemoetkomen aan de essentiële no den van de naar het bezit van land hongerende boeren zonder de „lati fundios" te onteigenen. En daarvoor nieuwe revolutie nodig zijn. dat bij de schietpartij, die tot zondag voortduurde, geen slachtoffers onder de eigen mensen zijn gevallen. Vol gens de Pakistanen werden door het Indiase vuur een militair gedood en twee gewond. Beide partijen geven elkander de schuld met schieten te zijn begonnen. India zegt dat vijfentwintig Paki staanse militairen zaterdagochtend in het Tarkoendi-woud Indiaas ge bied hadden betreden. De Pakistanen wilden zich niet verwijderen en open den van hun kant van de bestands lijn het vuur op de Indiërs: Volgens Pakistan hadden Indiase troepen echter een Pakistaanse grenspost onder vuur genomen. Een woordvoerder in Nieuw-Delhi verklaarde zondag dat India bereid is de kwestie als een plaatselijk inci dent te beschouwen. Hij hoopte dat „het gezonde verstand zal zegevie- CAIRO, AMMAN (UPI, AP) De Syrische president Hafez Assad heeft een geheim tweedaags bezoek aan Moskou gebracht in een poging de betrekkingen tussen Egypte en de Sowj et-Unie te verbeteren, aldus po- litike kringen in Cairo. AMIN: GEEN WIJZIGING UITWIJZING KAMPALA (Reuter) President Amin van Oeganda heeft gezegd dat hij er niet over peinst zijn besluit te wijzigen om de niet-genaturaliseerde Aziaten zijn land uit te zetten „zelfs al zou Groot-Brittannië zijn vlag op de maan planten". Het is het eerste directe commentaar van Amin op de Britse poging de kwestie van de Azia ten in Oeganda voor de VN te bren gen. Generaal Amin maakte de op merking in een toespraak tot de Oegandese troepen in het zuidwesten van het land. De staatsradio van Somaliland heeft meegedeeld, dat de vredesbespre kingen tussen Oeganda en Tanzanië spoedig zullen beginnen in de hoofd stad van Somalieland Mogadisjoe als daar de Oegandese minister wan Buitenlandse Zaken Wanoemoe Ki- bedi arriveert. Volgens de radio zul len de besprekingen ook worden bij gewoond door de secretaris-generaal van de organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Ekangaki. BEIROET (AP) Zuid-Jemen heeft gisteren eenzijdig een staakt- het-vuren aangekondigd en heeft een beroep gedaan op Noord-Jemen om een einde te maken aan de al vijf dagen durende grensgevechten tus sen de twee landen, zo maakte het Iraakse persbureau gisteren bekend. De premier van Zuid-Jemen Moha- med Ali Nasser stuurde een telegram naar zijn .Noordjemenitische collega waarin hij hem vroeg ook zijn strijd krachten opdracht te geven het vu ren te staken. Een bemiddelingscommissie van de Arabische Liga maakt zich intussen gereed om dinsdag naar Aden en Sanaa te vliegen om de breuk tus sen de twee landen te helen. Noord-Jemen meldde gisteren dat zijn strijdkrachten zaterdag twee Zuidjemenitische straaljagers had den neergeschoten van het type Mig- 17. Noord-Jemen heeft vanochtend het door Zuid-Jemen aangeboden be staand afgewezen en verklaard te zullen blijven strijden tot een door Zuid-Jemen ingenomen grensstad is heroverd. De opperbevelhebber van het Noordjemenitische leger kolonel Hoessain Miswari maakte bekend dat Zuidjemenitische eenheden zondag de stad Kataba hebben ingenomen, enkele uren voor de Zuidjemenitische regering het bestand voorstelde. Bij de strijd om Kataba, dat 180 km ten zuiden van de hoofdstad Sana'a is gelegen, zijn volgens radiio-Noord-Je- men 80 soldaten en burgers gedood of gewond. De poging van Assad schijnt voor lopig succesvol te zijn geweest en Cairo zal premier Sidky op 16 okto ber naar de Sowjetrussische hoofd- sturen om met de leiders in liet Kremlin besprekingen te voeren. As sad maakte vrijdag op zijn terugreis van Moskou een korte stop in Cairo en had daar een onderhoud met Sadat. Hij vloog zaterdag naar Da mascus terug. Sinds de uitwijzing van de Russi sche adviseurs uit Egypte, in Juli van dit jaar, zijn de betrekkingen tussen Cairo en Maskou, veel verslechterd. ïen personenauto met 500 kg explosie ven. bestuurd door een Palestijnse guerrillastrijder in beslag genomen op het belangrijkste plein van de Jordaanse hoofdstad Amman, zo heeft de politie bekendgemaakt. De man was van plan geweest de ex plosieven te verbinden met twee tijd- mechanismen om ze zondag om 12 uur te laten ontploffen. Hij kwam uit Syrië Jordanië binnen en was op weg naar Boulevard nummer twee in Amman, vlakbij het ministerie van Voorlichting en het gebouw van de Britse ambassade. BANGKOK, PARIJS (AP> - Zon dagavond zijn ongeveer tier rtier- granaten afgevuurd op d Thaise luchtmachtbasis Oebon in het noor den van het land. Op deze basis is een groep van de Amerikaanse lucht macht gestationeerd. De materiële schade betreft een van de startbanen en een onderhoudsgebouw. Het was voor het eerst dat in Thailand mortieren tegen een vlieg veld wei-den gebruikt. Het was de derde aanval op de basis Oebon. De eerste twee werden gedaan door com mando's die door bewakers werden teruggejaagd. De Amerikaanse ambassadeur Wil liam Porter in Parijs heeft in zijn rede de „cynische exploitatie" gehe keld door de Noord-Vietnamezen van de vrijlating der drie Amerikaanse krijgsgevangenen. Hij verklaarde dat dit opnieuw bewijst, dat Noord-Viet- nam geen respect heeft voor interna tionaal recht, voor mensenrechten of aangegane verplichtingen. Porter zei dat een en ander ook van invloed zou zijn op het verloop van de on derhandelingen in Parijs. Porter maakte bezwaar, tegen de volgende aspecten van vrijlating: het j lange tijdsverloop dat heeft gelegen tussen de aankondiging dat de drie j piloten zouden worden vrijgelaten en de feitelijke repatriëring; de voor waarden vooraf en de eisen die Noord-Vietnam had gesteld; de tocht langs verschillende plaatsen in Noord-Vietnam die de piloten had den moeten maken en waarbij zij j voor propaganda werden misbruikt; de omweg die de piloten hebben moe- I ten nemen voor him terugkeer. Negentien Amerikaanse zeelieden zijn zondagochtend gedood en tien gewond bij een ontploffing in een der geschutstorens van de zware kruiser „Newport News" tor hoogte van de Zuidvietmamese kust. De explosie deed zich voor toen de kruiser onder - steuningsvuur verleende voor Zuid- Volgens een Amerikaanse marine woordvoerder is het een van de ern stigste ongelukken aan boord van een Amerikaanse oorlogsbodem in het Vietnamese operatiegebied. De „New port News" is de enige zware kruiser die de Amerikanen in het gebied hebben. Het schip heeft een beman ning van 1300 man en arriveerde op 11 mei in de Vietnamese wateren. Over de oorzaak van de explosie zijn

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4