Rijk praat mee over toekomst Pieters kerk Een expo vol katten liefde Personeel HNG maakt tochtje naar Zweden N.Z.H. op 3 oktober RFV PAK-RAADSLEDEN STELLEN VRAGEN OVER MERENWUK VONHOFF ORIENTEERDE ZICH Jezus: Er is geen groter gebod mossel ^versteege MAANDAG 2 OKTOBER 1972 (Foto Jan Holvast) Yeertigjarig jubileum Audi NSU LEIDEN De besprekingen over de toekomst van de Pie terskerk zijn in een nisuw stadium aangeland. Staatssecretaris Vonhoff van CRM heeft vorige week een eerste oriënterend gesprek gehad met o.m. burgemeester Vis en wethouder Kret van stadsontwikkeling en verkeer, vertegenwoordigers van de Leidse universiteit en het college van kerkvoogden en de cen trale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente. SASSENHEIM Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim gaat het veer tigjarig jubileum van Audi NSU vie ren met een vierdaagse trip naar Zweden. Alle personeelsleden en hun echtgenotes zijn daarvoor uitgeno digd. Daar het bedrijf niet kan slui ten wordt de trip in twee groepen gemaakt. De eerste vertrekt zater dagochtend 14 oktober, de tweede een week later. Natuurlijk hoe zou het anders kunnen? wordt de reis met Audi's gemaakt. Maar niet helemaal. De eigenlijke oversteek naar Zweden gaat met de Thor Line. Op zaterdag ochtend vertrekken een dertigtal Audi's naar Amsterdam, waar om streeks het middaguur het schip van Thor Line de trossen los gooit en op weg gaat naar Göteborg. Aan boord ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Lelden wordt niet alleen geslapen, maar er is voor gezorgd, dat men zich ook best kan laven en vermaken. De boot reis duurt ongeveer 24 uur. In Göteborg wordt in een uitste kend hotel gelogeerd. Op zondagmid dag wordt een bustocht langs de Fjorden gemaakt, 's Avonds is er een diner-dansant in het hotel. De vol gende dag maandag dus is er volop gelegenheid om te winkelen in het aantrekkelijke stadje Göteborg. Pas tegen de avond is het tijd om weer in te schepen en de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Dins dagavond arriveert de groep in Sas senheim. Brommer tegen fiets: meisje breekt knie LEIDEN Op het fietspad langs de Oegstgeesterweg kwamen gister middag een fietser en een bromfiet ser frontaal met elkaar in botsing. Het ongeluk is volgens de politie ontstaan doordat de fietser niet vol doende rechts hield. Een 22-jarig meisje uit Buitehkaag dat achter op de bromfiets zat kreeg zowel een vleeswond als een fractuur aan de linkerknie. De EHD zorgde voor vervoer naar het ziekenhuis. De bij dit gesprek aanwezigen ben besloten op korte termijn gaan in hoeverre een goed beheer het beste gewaarborgd zou kunnen wor den door een stichting. In het ge sprek kwam ook de vraag aan d< orde die de meest noodzakelijke re paratiekosten voor zijn rekening zal moeten nemen. Nader besproken Concrete resultaten heeft het ge sprek nog niet opgeleverd. Voorlich tingsambtenaar Lelieveldt van de ge meente Leiden: „Het enige dat dui delijk is, is dat de Hervormde Ge meente van de kerk af wil. Wie nu verder het beheer op zich gaat ne- wie er subsidie gaat geven moet nog nader worden besproken. Het is overigens zo geregeld, dat een open baar gebouw dat een half jaar onbe heerd is, automatisch onder de vleu- ïls van het Rijk terechtkomt. Dat zal binnenkort dan ook wel ge beuren de Hervormde Gemeente heeft al een paar maanden geleden het beheer uit handen gegeven. De gemeente Leiden is overigens nog geen officiële party in het gesprek. Wel zijn we belangstellend en be langhebbend. Vastomlijnde plannen over wat Leiden met de Pieterskerk kunnen gaan doen als zij het be heer zou krijgen zijn er nog niet. Dat hangt af van de voorzieningen die er nodig en mogelijk zijn". Over de kosten van de meest nood zakelijke reparaties aan het gebouw kan Lelieveldt „geen zinnig woord zeggen". Wel schat hij, dat deze vrij hoog zullen zijn. „Een klein voor beeld: per week is de glasschade aan het gebouw rond de duizend gulden. Ik heb horen verluiden, dat bijvoor beeld het dak van de kerk dringend opgeknapt moet worden". Geï nteresseerd de raden naar aanleiding van het ge sprek met staatssecretaris Vonhoff. De universiteit maakt van de Pieters kerk gebruik voor het houden van grote bijeenkomsten, zoals dies-vie ringen en de opening van het acade misch jaar. Of de universiteit een vinger in de pap zal houden, en of zij daarvoor dan ook zou willen mee betalen met Rijk of gemeente, kon mr. Koppelaars van het college van bestuur vanmorgen nog niets zeggen. „Wij zijn geïnteresseerd. Wat dat in de praktijk precies gaat betekenen moeten wij nog bespreken". LEIDEN Nu de marktenroute morgenochtend van 7 tot 10 uur niet berijdbaar is, wordt de Breestraat tijdens deze uren in twee richtingen bereden. De NZH-halte Vismarkt wordt dan vervangen door een tij delijke halte stadhuis. Van 13.00 u. tot plm. 16.00 u. is het centrum gesloten voor alle rij- verkeer. De Witte Singel - Haagweg - Morsweg - Morssingel wordt vervan gende route. De halten Korevaarstr. het Station blijven steeds bereik baar. Van 11.00 u. tot 13.30 u. kan de Burggravenlaan niet worden bere den. De diensten van lijn 40/42 rij den dan via De Sitterlaan - Lorentz- kade - Kanaalweg v.v. Van 12.45 u. tot plm. 14.00 u, kan de Hoge Rijndijk niet worden bere den. De diensten van lijn 31 rijden ïeens via Kanaalweg - Lorentz- kade - De Sitterlaan - Lammen schans v.v. Voor het echtpaar Ouwer- kerk was het gisteren een feestelijke dag. 50 jaar ge leden iverd de hr J. Ouwer- kerk benoemd tot koster van de voormalige Mon Père-kerk aan de Haar lemmerstraat. Toen deze kerk in 1924 werd gesloten werd hij overgeplaatst naar de St. Josephkerk aan de Herensingel. Na een feestelijke eucharistievie ring in de palrochiekerk, volgde in de middaguren in de zaal Maria Gij zen- steeg een druk bezochte en geanimeerde receptie. Onder de velen, die hier kwamen gelukwensen be hoorde ook de oud-kape laan van de parochie, pas toor Van Adrichem foto Jan Holvast). Vele ge schenken werden deze middag aangeboden. ADVERTENTIE "Welk gebod is het eerste van alle?" Jezus antwoordde: "Het eerste van al de geboden is: Luister, Israël: de Heer onze God is de enige Heer; u zult de Heer uw God liefhebben met heel uw hart, met heel uw ziel, met heel uw verstand en met heel uw kracht. En het tweede is dit: U zult uw naaste liefhebben als uzelf. Er is geen ander gebod dat groter is dan deze beide." Geef geldelijke hulp om deze pu- blikatie in alle dagbladen te plaat sen. Wereldstichting voor Rcligie- propaganda, Postbus 4280, Rotter dam, Giro 24.64.200. Een Stadsgehoorzaal vol katten. Harige, hautaine katten, die worden bemind met een liefde die sommige mensen niet eens voor hun kinderen kunnen opbrengen. Urenlang zitten de eigenaars met één hand in de kooi om het slapende en uiterst rus tige dier te kalmeren. De kooien zijn aangekleed met kneuterige gordijntjes. Som mige katten beschikken over met kant beklede wiegjes en geborduurde kussentjes. En hun baasjes wijken niet van hun zijde. Alleen als ze naar de grote keurtafel op het podium moeten, de kat ten dan, blijven de bazen achter. Vol verwachting kij kend naar de grote projectie schermen waarop het oordeel van de in doktersjassen ge klede deskundigen recht streeks wordt neergepend. Als zo'n keurmeester over de hoofden van de vele mensen heen een complimentje naar de baas maakt is het geluk volmaakt. "Mevrouw, ik héb nooit zulke mooie ogen ge- zien". Is dat geen compli ment om van te gaan zingen? De katten zélf laten het over zich heen gaan. Ze schikken zich in hun ruime kooien. Tikken nu en dan tegen een opgehangen speel goedje en vallen regelmatig in slaap. Af en toe tillen ze onverschillig een ooglid op en slapen weer door. De klei ne kleuters stoeien wat, zo dat je niet meer kunt zien of de harige massa uit twee of uit drie katjes bestaat. Ja cob, de onbetwiste koning van de tentoonstelling met een totale lengte van een meter tien van neus tot staartpunt, zit boven op de kooi aan zijn riempje. Hij is ver boven het kooistadium uitgegroeid. Zwart en lodde rig kijkt hij om zich heen, laat de blikken die vol ont zag zijn over zich heen gaan. Hij voelt zich helemaal niet zo groot, Jacob, die eigenlijk een beetje dom is volgens zijn bazin. Katten in alle leeftijds groepen zijn ingestuurd. Heel erg oude katten, die de leef tijd waarop katten gewoon lijk overlijden al ver te bo ven zijn. Op hun kooien zijn foto's uit jongere jaren ge prikt. Het onderscheid tussen de raskatten en de huiskatten is duidelijkNiet alleen het ver schil in vachtdikte of kleur van de ogenook de namen geven duidelijk aan dat de ene kat minder duur is dan de ander. Huiskatten heten Poekie of Puckie, raskatten nog nooit zulke mooie ogen of Blue Targa van Sans Sou cis. Een enkele keer blijkt een ingezonden huiskat plotse ling blauw bloed tn de ade-- ren te hebben, zoals gebeurde bij Mao Tse-toeng dit was in gezonden als huiskat en die op de keuringstafel plotse ling een Oosters zwarte kort- harige raskat blijkt te zijn. De verschillende wedstrijden eindigen steeds feestelijk met een prijsuitreiking door een beroemd mens. De sportkat van deze Expo-Kat wordt be noemd door de voetballers Theo van Seggelen en Hans van der Starp, daarbij goed in de gaten gehouden door scheidsrechter Lou van Ra vens. Zij kiezen er twee uit: Syrsaway van Elbresa van mevrouw De Visser uit Leid- schendam en de langharige schildpadpoes Philemation van de Mauwenhove in Ga leen. De studentenkat '72 is uitgekozen door twee studen ten. Ook door een langharige en een kortharige prijswin naar: Michoe van Petit Mon Cherie uit Amsterdam en die beroemde Mao Tse Toeng van mevrouw Zuijdam uit Leiden. Dan komen de echte huis katten aan de beurt. V/ie heeft het beste voor z'n kat gezorgd? Het is onvoorstel baar dat daar nog gradaties in zijn want voor een opper vlakkige leek worden alle katten met de grootst moge lijke liefde en goede zorgen overspoeld. Poesje, van B. Guillen uit Leiden, was toch de best verzorgde, samen met de zestien jaar oude Puckie van mevrouw Tol, eveneens uit Leiden en Blackkie, de blauwe poes met gouden ogen van J. M. Beij, ook een Leidenaar. Jan Blaazer reikt de bekers en oorkondes uit aan de overgelukkige eige naars. Het hele feest in de Stads gehoorzaal wordt nog vrolij ker gemaakt als Natasja en Emile, die verschillende naamgenoten hébben rond lopen op de Kat-Expo, lek ker gaan zingen. Voor de naar schatting 5.000 bezoe kers kon het niet lang ge noeg duren. Voor dat ze alle driehonderd katten met de nodige aandacht hebben be keken is de dag om en het feest afgelopen. ADVERTENTIE zoeki U een voortreffelijk muziekinstrument Stap dan eens binnen bij Mossel Versteege... het gerenommeerde.adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van de unieke voordelen van onze muziekscholen. Natasja en Emile, die het gebeuren in de Stadsgehoorzaal kwamen opluisteren met een optreden, kunnen het zelf best vinden met katten, vooral als ze jong en speels zijn. LEIDEN De PAK-raadsleden Waal, Jonker en mevrouw Kerling Simons hebben vragen aan B. en W. gesteld over niet-financiële proble men bij de opbouw van de Meren- wijk. Zij komen pas nu met deze vragen, omdat naar zij zeggen het voortdurende uitstel van de behan deling van de nota-Merenwtjk in de raad nog niet aan B. en W. konden worden voorgelegd. De PAK-raadsleden vragen o.m. hoe het college kan verklaren hoe het mogelijk is dat het in de Jaren 1968 financieel onmogelijk werd geacht meer dan 40% eengezinswoningen te bouwen terwijl dat nu wel mogelijk blijkt. Men wil weten waar B. en W. denken de 5% bejaarden woningen te realiseren. Naar aanleiding van ver anderde cijfers voor de bouw van winkels vraagt men zich af of er sprake is van uitbreiding van de winkelfunctie, en als dat het geval ls, of er daarover met bijvoorbeeld met de Kamer van Koophandel of de Leidse Middenstandscentrale overleg ls geweest. „De manier waarop de bezuini gingsplannen van tien miljoen aan de bevolking zijn gepresenteerd, ge tuigen van het feit, dat B. en W. niet Oecumenische activiteiten LEIDEN Onder het motto „Wegwijs-avonden" zullen in Lei den Z.O. in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan tal van oecumeni sche activiteiten plaatsvinden. Het programma voor deze avonden, die steeds om acht uur aanvangen, is als volgt samengesteld: donderdag 19 okt prof. dr. L. Bosch over wat zoal in de laboratoria „gemaakt" wordt; don derdag 30 nov. mevr. C. v. d. Plas- Korenhoff, arts, veranderingen in de sexuele moraal; donderdag 11 Jan. dr. L. ter Steeg, over Kerk en poli tiek; donderdag 15 febr. prof. dr. L. Grollenberg, theoloog, Hoe wij „het oude boek" lezen; donderdag 15 maart prof. mr. C. A. v. Peursen, over Godsbegrip en donderdag 5 april prof. dr. H. Berkhof, "Hoe on ze kerken er voor staan". Everts over polemologie LEIDEN In het kader van de Vredesweek spreekt vanavond mr. P. Ph. Everts, directeur van het Insti tuut voor Internationale Studiën in de sociëteit van Catena, Kolfma- kerssteeg 8. Hij zal tijdens deze, voor iedereen toegankelijke bijeenkomst, iets vertellen over polemologie, de wetenschap die zich bezighoudt met vraagstukken over de vrede. Daarna kan men discussiëren. bereid zijn bij de verdere ontwikke ling van de wijk de bevolking te be trekken. Hoe denkt het college de eigen bedoelingen alsnog waar te ma ken?", vragen de PAK-raadsleden. Men verzoekt het college voorts de oude werkgroepen voor de voorberei ding van buurtcentra weer in het le ven te roepen. Onduidelijkheid wordt constateerd over de parkeereisen. „Zijn die hoger dan in 1968? Zo Ja, waarom, zo nee, is het college het dan met ons eens dat het beter is vast te houden aan een gemiddelde eis van 1 parkeerplaats per woning voor de hele wijk, waarbij de hogere eis van bepaalde buurten kan worden geconstateerd over de parkeereisen. waar met een lagere eis kan worden volstaan (bijvoorbeeld flats, bejaar denwoningen). Verdere vragen hebben om. be trekking op de plannen voor de volkstuinen („waar zijn die plannen gebleven"), het openbaar vervoer, de eisen die de gemeente stelt aan de woonstraten. Naar aanleiding van eerder gestel de vragen van PAK-leider In 't Veld wil men informatie hebben over de gevolgen van een trein-halte in de Merenwijk. „Is het college van me ning dat vestiging van kantoren in de wijk mogelijk is, of is het college be reid een bestemmingswijziging te be vorderen? Zou de bouw van kantoren ln de wijk een gunstige invloed heb ben op afstel van de Leidse Baan en op de exploitatie-uitkomsten van de Merenwijk? Willen B. en W. praten over de vraag welke delen van de rijksdienst of andere diensten even tueel gevestigd zouden kunnen wor den? Ook wüzen de raadsleden op de mogelijkheid om de voorgenomen uit breiding van de universiteit aan de Witte Singel op het Schuttersveld of in de Merenwijk te realiseren. De raadsleden willen weten welke besluiten er over de opbouw van de Merenwijk al zijn goedgekeurd. Laatste vraag: waarom hebben GS het krediet van 65 miljoen voor het bouwrijp maken nog steeds niet goed gekeurd? Wanneer verwacht het col lege deze goedkeuring? Route van Drie Oktoberoptocht LEIDEIN De Drie oktoberop tocht, die morgenmiddag om één uur van de Burggravenlaan vertrekt, zal de volgende route volgen: Burggravenlaan Hoge Rijndijk Hogewoerd Breestraat Kort Rapenburg - Prinsessekade - Turf markt - Turfmarktbrug - Nwe Bees tenmarkt - Molen werf - Valkbrug - Schuttersveld - Stationsplein tot Be lastinggebouw - Rotonde - Morssingel Steenstraat Blauwpoortsbrug Haarlemmerstraat Pelikaanstraat Hooigracht Watersteeg St. Jorissteeg Levendaal Korevaar str aat Breestraat Koorn brug steeg Vismarkt Aalmarkt (ont binding van de stoet).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3