ijden het onder invloed strafrecht SPINNEWEBBEN EN DRUGS Venus en Mars worden verder ontraadseld 'iende dissertatie D. Steenhuis Supergeleiding voor energie-transport 2 OKTOBER 1972 PAGINA If Wetenschap en technologie door P. Bok Zoiets kan het gevolg zijn van rijden onder invloed. Maar ook zonder dergelijke resultaten blijft het een strafbaar feit. Zijn geld boetes effectievere bestrij dingsmiddelen dan vrij heidsberoving? Het verschijnsel van de supergelel- koeld worden tot nabf.1 het absolute ding waarbij elektriciteit kan wor- nulpunt, 273 graden celsius onder den getransporteerd zonder enig nul. In wetenschap en techniek energieverlies ontstaat in verschil- wordt dit verschijnsel al toegepast, lende materialen wanneer deze ge- maar voor de praktijk van elektrt- i eerste veroordeling wegens rijden onder invloed zou r geen al of niet voorwaardelijke gevangenisstraf moe- *gen maar een geldboete die, gerelateerd aan het inko- reële aantasting van dit inkomen moet zijn. De veroor- 1 oet dan ook voorlichting krijgen over de gevaren van onder invloed en eer op worden gewezen dat bij een zijn auto verbeurd wordt verklaard. Bij een tweede Sing zou de auto inderdaad afgenomen moeten worden ï.v. een voorlichtingsrapport moeten worden nagegaan betrokkene wellicht van een alcohol-probleem sprake zou b.v. het volgen van een voorlichtingsweek in een centrum verplicht moeten worden gesteld. Wanneer [en derde vergrijp van deze aard werd geconstateerd kier worden ingegrepen, b.v. door verplichte opname in lek voor verslaafden. Dit zijn suggesties van dr. D. W. |s, medewerker aan het Criminologisch Instituut van [universiteit te Groningen, neergelegd in zijn onlangs I universiteit verdedigde proefschrift "Rijden onder •mis bepleit derhalve een Ier straf beleid dan thans Jerd, waarbij onvoorwaar- j voorwaardelijke vrijheid- pk bij eerste en zeker bij jtredingen veelvuldig wor- toast. De belangrijkste T in de dissertatie wordt |is, of strenger straffer de inderdaad, zoals de ening is. van recidive of het delict weerhoudt, beantwoording van deze een analyse plaats van vonnissen van mensen, iroordeeld wegens rijden oed. Tevens werd nage- cidivisten in bepaalde op- rschillen van niet-recidi- etenschappelijk onderzoek er tussen die laatstge- oepen inderdaad verschil- De recidivisten zijn ge- Hmder. men vindt onder gescheiden mannen en ze zijn vaker voor an- met de justitie in aan- reest. an de bestraffing is ver- n de verkeersveiligheid tie van het rijden onder eze heeft weer twee as- de eerste plaats de gene- ntie. dwz. potentiële da- dergelijk delict te i in de tweede plaats Je preventie, dwz. voorko- reeds eerder veroordeelden onder drankinvloed aan er deelnemen. Het gaat er r. Steenhuis niet om. alco- frkeer geheel te scheiden ineemt alcohol in onze sa- een te belangrijke plaats iovendien zou men de toe beten nemen tot middelen ger zijn dan de kwaal, bv. of zelfs levenslange de kring van het straf beleid, to de jaren zestig heeft [nden, heeft volgens het niet geleid tot daling van k il gevallen van rijden on- ed. ook niet wanneer met <\jvan het wagenpark en de Jan het alcoholgebruik in Iheen rekening wordt ge- Integendeel, de relatieve het rijden onder in- alcohol is toegenomen, •band wijst dr. Steenhuis Finland uitgevoerd on- taaaruit blijkt dat het niet ^[olgen van openbare dron- winiet leidde tot een stij- f A dit soort delicten. Het Apenbare dronkenschap wel- f porgaans om habituele maar dat is zoals uit. (rzoek is gebleken ook aarde van tierale eventie k zinsnede uit de disser- \die een veel wijdere \\ing heeft dan een oor- Ver het strafbeleid tn- rijden onder invloed is \lgende: „Het gaat er Uleen om reeds veroor- [71 voor recidive te be- n, maar ook om poten- \daders van wetsovër- l\g te weerhouden. He- Ipn er op dit punt geen Ik" onderzoek gegevens Aikbaar. Met enige over- Ing zou men zelfs kun- f \eweren dat de generale \itie het meest bespro- naar het minst onder- onderwerp uit het kcht is. Gezien de com ics die een dergelijk on- ek met zich mee zou en is dat ook niet zo \nderlijk. Toch willen f de nadruk op leggen Sn studie over de gene- peventieve werking van faf, niet alleen bij rijden invloed maar ook op \re schaal, een dringen- pdzaak is". het geval bij een groot aantal rij- ders-onder-invloed. Daaruit moet worden geconcludeerd, dat het dure strafbeleid van thans niet het beoogde effect oplevert. Duur is dit beeld omdat de gemid delde kosten van 'n maand detentie (met inbegrip van sociale uitkerin gen) f. 1800,- per persoon bedragen, afgezien van de kosten van bijver schijnselen zoals het minder makke lijk opnieuw aan werk komen en het verlies aan produktiviteit voor de gemeenschap gedurende de de tentie. Is er een efficiëntere manier om het probleem aan te pakken? Men moet dan eerst nagaan welke de oorzaken zouden kunnen zijn van het feit. dat zoveel mensen, onder wie een grote categorie recidivisten, onder invloed van alcohol aan het verkeer deelnemen. Als eerste factor noemt dr. Steenhuis het feit. dat oren zich kennelijk onvoldoende be wust is van de gevaren. De voor lichting is onvoldoende of verkeerd gericht (te negatief of moralise rend). In de tweede plaats is het de goed willende autobestuurder lang niet altijd gemakkelijk de auto na het (teveel) drinken te laten staan, dat wil zeggen te gaan lopen omdat openbaar vervoer dikwijls verstek laat gaan. Bovendien moet hij zijn auto dan vaak achterlaten op een plaats waar de volgende ochtend vroeg een parkeerverbod van kracht wordt. Een van de belangrijkste oorzaken echter lijkt, dat de kans om betrapt te worden gering is. Deze factor vergroot niet alleen risico-bereid heid van potentiële overtreders maar maakt het ook voor hen, die tot een ontzegging van de rijbe voegdheid zijn veroordeeld, mogelijk zich zonder al te groot risico aan die sanctie te ontrekken. Deze en andere overwegingen leiden dr. Steenhuis tot een pleidooi voor verruiming van het openbaar ver voer in de avonduren en het verle nen van bepaalde pai-keerfaciliteiten aan bv. café-bezoekers. Op straf rechtelijk terrein is de belangrijkste taak het vergroten van de pak kans. Iedere dreiging, hoe zwaar op zichzelf ook, mist zijn uitwerking als de kans op effectuering daarvan gering is. Pas wanneer men een vrij grote zekerheid heeft, dat men niet ongestraft onder invloed kan rijden, valt een gunstig effect van de strafdreiging te verwachten. Daarvoor is het tevens noodzakelijk dat men weet wat strafbaar is. Daarom is een betere formulering van artikel 26 van de Wegensver keerswet dringend geboden, dwz. een formulering die voor slechts één uitleg vatbaar is. Het opnemen van een maximum toelaatbaar alcohol gehalte in het bloed, gekoppeld aan een verplicht gestelde bloedproef lijkt d.aarom een noodzakelijke voorwaarde. Belangrijk lijkt ook, dat de opge legde straffen zowel voor degenen die ze ondergaan als voor derden een reële dreiging vormen. Voorts moeten straffen of maatregelen voor die groep, die blijkt met alco hol -problemen te worstelen, meer dan tot dusver op die problematiek worden afgestemd. Pas wanneer de moeilijkheden die aan overmatig drankgebruik ten grondslag liggen worden opgelost zal strafrechtelijke bejegening van deze groep tot suc ces kunnen leiden. De dissertatie vervolgt dan met de aanbevelingen, waarmee wij dit overzicht van de publicatie inleid den. en die tot „de rechter" gericht waren Dr. Steenhuis bepleit echter ook aanpassing van het beleid van het Openbaar Ministerie aan derge lijke herziene normen, opdat een stroom van beroep-zaken worden voorkomen. De wetgever zou voorts de invoe ring van proportionele geldboetes moeten invoeren. Het beginsel van „gelijke monniken gelijke kappen" dient niet zo te worden opgevat dat de hoogte van boetes in geld uitge drukt steeds gelijk dient te zijn on geacht de financiële vermogens van de bestrafte. In de praktijk betekent een bepaal de straf voor de een al veel meer dan voor de ander. Voor een ver mogend man is een boete van een paar honderd gulden minder ernstig dan voor een arbeider die voor een minimum loon werkt. Onvoorwaar delijke gevangenisstraf daartegen heeft voor mensen met een hoge sociale status als regel meer nega tieve neven-effecten dan voor hen uit sociaal-economisch lagere mi lieus. Wie met de auto zijn brood moet verdienen wordt door een ont zegging veel zwaarder gestraft dan de plezierrijder, die er alleen zon dags op uit trekt. Een proportionele geldboete zou er toe kunnen bijdra gen, dat toegepaste sancties door ieder zoveel mogelijk als even zwaar worden ervaren. Men kan evenwel dit proportionele strafsysteem niet volledig doorvoe ren. Het zou buiten proporties zijn, een miljonair gezien zijn ingekomen tot een boete van f. 10.000,- te ver oordelen voor een parkeer-overtre- ding. Maar ten aanzien van het de lict rijden onder invloed hoeft het bezwaar tegen de proportionele boe te niet te gelden. In een afsluiting van zijn studie bepleit dr. Steenhuis vooral een on derzoek naar de waarde van het strafbeleid voor de generale preven- citeitstransport over grote afstanden is die onderkoeling veel te gecom pliceerd en kostbaar. In een rapport, onlangs uitgegeven door de Arikaanse Academy of sciences, staat te lezen dat men goe de hoop heeft binnen afzienbare tijd materialen te hebben ontwik keld, waarin het verschijnsel van supergeleiding zich bij veel hogere temperaturen voordoet. Elektriciteit, opgewekt in enkele sa- per-centrales zou dan zonder verlies op economisch verantwoorde wij?» over vrijwel de gehele wereld kun nen worden gedistribueerd Dit zou een omwenteling in de energievoor ziening van de wereld kunnen bete kenen en een belangrijke bijdrage tot het voorkomen van een groot stuk milieu-vervuiling. Kan de wijze waarop een onder in vloed van drugs gebrachte spin haar web weaft, inzicht verschaffen in het ingewikkelde mentale gedrag van de mens? De afdeling Research van het Departement voor Geeste lijke Volksgezondheid van Noord- Carolina analyseert met behulp van een IBM computer de afwijkingen van het weef gedrag van de onder invloed van halluoinogene middelen gebrachte Araneus diadematis. Het doel van dit onderzoek is ob jectieve informatie te verzamelen Een web dat geproduceerd is door een onder invloed van opiaten gebrachte spin wordt mathematisch omschreven en in een computer vergele ken met een model-web. over de wijze waarop drugs de her senen en het lichaam beïnvloeden Gegevens, verkregen uit psycholo gisch onderzoek geven door allerlei subjectiave reacties een vertekend beeld. Het geheugen van de computer be- vajt een standaard, bestaande uit een model web, dat een synthese is van tal van normale webben. Bij de proef metingen worden 27 verschil lende metingen aan elk web ver richt. Deze metingen omschrijven onder meer de grootte, de vorm, de structuur en de afstanden tot het middelpunt en tussen de spiralen Deze gegevens worden in de compu ter gevoerd, die het betreffende web vergelijkt met het model. Alle nu merieke afwijkingen worden vervol gens afgedrukt en kunnen weer die dienen als onderling vergelijkings materiaal. Onder invloed van drugs geweven webben variëren van normale tot bizarre, haastig in elkaar geflanste weefsels met ondoelmatige hoeken en incomplete spiralen. Drugs als LSD, amfetamine, tran quilizers en barbituraten slaan hun karakteristieken neer in de onder invloed geweven webben. Dr. Peter N Witt, die de experimenten leidt, heeft hierdoor aanwijzingen gevon den dat er subtiele verschillen be staan in de wijze waarop drugs de h rs:-nen en het lichaam van mens en dier beïnvloeden. Twee bekende hallucinogenen, bijvoorbeeld mesca line van een cactus en psilocy'oine van een paddestoel veroorzaken overeenkomstige symptomen bij de mens: zij tasten zowel het verstand als de controle over de spieren aan De webben van onder invloed van deze hard drugs gebrachte spinnen toonden aan, dat mescaline en psi- locybine zeer geringe karakteristieke afwijkingen veroorzaken. Het eerste middel werkt meer in op de spieren, terwijl het tweede wat meer de hersenen beïnvloedt. Onder invloed van mescaline weven de spinnen kleinere webben met onregelmatige ruimten tussen de draden. Dit wijst erop, dat de lichaamsfuncties het lieten afweten. Psilocybine daaren tegen leverde webben op die veel te klein waren, maar toch normale pa tronen vertoonden. Volgens dr. Witt Is dit het gevolg van een gebrek aan motivatie. Dagelijks worden de webben van 150 spinnen door de computer gea nalyseerd. De computer levert niet alleen zeer snel de re sultaten van veel vergelij kend rekenwerk, maar is ook van nut bij het herkennen en signaleren van zeer geringe, maar niettemin significante afwijkingen, die anders onopgemerkt zouden blijven. Er filtert enig zonlicht door de dichte langs de hemel jagende wolken die de planeet Venus versluieren voor het menselijk oog. Haar huid is minder perzikachtig dan haar naam doet ver onderstellen: er liggen granietachtige rotsen die veel op aardse lijken. De tegenpool van Venus, Mars, blijkt een nog meer uit gedroogde oude heer te zijn dan men tot dusver had aangeno men. Ziedaar enkele conclusies die de Russen hebben getrokken uit de gegevens van de ruimtevaartuigen Venera-8 en Mars-2 en -3. Het is voor het eerst, dat de Russen iets over de resultaten van deze ruimte-experimenten hebben verteld. Een Instrumentencapsule van de Venera-8 maakte op 22 juli een pa rachute-landing op de planeet om daarna 50 minuten wetenschappelijk belangrijke gegevens naar de aarde te seinen. Gedurende de gehele afdaling door de atmosfeer was een fotometer in actie. De lichtsterkte, die door de meter werd geregistreerd, nam ge leidelijk en niet sprongsgewijs af naarmate de bodem werd genaderd. De atmosfeer van Venus bestaat voor ongeveer 97 procent uit kool- stofdioxyde, twee procent uit stik stof en één procent uit zuurstof, waterdamp, ammoniak en sporen van andere gassen. Een andere belangrijke vraag werd eveneens door de instrumenten van de Venera-8 gedeeltelijk beant woord, namelijk de aard van de bo demgesteldheid. „De voorlopige ge gevens tonen aan", aldus de Russen. ..dat het grondoppervlak in het lan dingsgebied 4 procent potassium, 0,0002 procent uranium en 0,00065 procent thorium bevat. Dit lijkt veel op het aardse graniet wat be treft de radio-actieve elementen en de hoeveelheid radioactief mate riaal". Daaraan werd echter toege voegd, dat de informatie slechts één punt van de planeet betreft. Op aarde zou het ook een heel verschil uitmaken of men op het poolijs landde en de bodem onderzocht of in het Braziliaanse oerwoud. Kort voordien hadden de Russen iets verteld over hun Marsonder- zoek. Van de Mars-3 is een instru menten-capsule op de planeet ge land in de streek tussen de gebie den Electris en Phaetontis. De sig nalen van de panoramische televi sie-camera's werden op de vastge stelde tijd direct na de landing ontvangen maar hielden direct daarna op. De Russen hebben hier mee de feitelijke mislukkig van 't landingsexperiment toegegeven, Iets wat zij zelden doen. Het is namelijk ondenkbaar, dat zij een teleivsie-ca- mera naar Mars hebben gezonden om te bevestigen dat de landing plaats vond en daarna te zwijgen „volgens plan". Het werk van de twee kunstmanen Mars 2 en 3 zelf. die om de planeet bleven cirkelen, werd op 25 augus tus beëindigd. Zij hebben geconsta teerd. dat de hoeveelheid water damp in de lagere regionen van de atmosfeer van Mars uitermate ge ring is. en dat de planeet „droger" Is dan men had verwacht. Dit in tegenstelling tot de waarnemingen van de Amerikaanse Mariner-9, die aanwijzingen heeft gevonden dat zich op het oppervlak van Mars in bepaalde streken water-ijs bevindt, hetgeen meer was dan men had verondersteld. De Russen concludeerden uit de waarnemingen van de kunstmanen dat de temperaturen aan het op pervlak van Mars schommelen van 13 graden celslus boven nul tot 93. en aan de noordpool zelfs 110 gra den onder nul. De donkere vlakten op Mars zijn gemiddeld warmer dan de lichtere berggebieden, een verschil van ongeveer tien graden. De geregistreerde hoogteverschillen in het oppervlak bedragen volgens de Russen 3 km boven tot 1 km be neden het gemiddelde niveau. De Amerikanen hebben vulkanen van 5 km hoogte waargenomen en ravij nen van meer dan 1 kilometer diepte. Vlak bij de bodem bestaat de atmo sfeer van Mars volgens de Russen hoofdzakelijk uit koolzuurgas maar op 100 km hoogte breekt de ultra violette straling van de zon dat af tot koolmonoxide en zuurstof. De lonosfeer van Mars is tienmaal minder dicht dan op aarde. Voort zyn er aanwijzingen gevon den, dat Mars een eigen zeer zwak magnetisch veld neeft.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17