ECurhaus eind oktober dicht Goed sparen is: een hoge rente en he voorwaarden. Nauwe samenwerking van DAF met Volvo Oude vrouw om dertig gulden gestenigd Ontslag voor 130 lersoncelslcden ipl Staal Co 3DAG 30 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND DEN HAAG Het Kurhaus en het Grand Hotel in Scheve- ngen gaan definitief dicht. Gisteren is aan het Gewestelijk rbeidsbureau toestemming gevraagd om de arbeidscontracten in ongeveer 130 in vaste dienst zijnde personeelsleden te be- ndigen. In een officiële verklaring van de EMS wordt als uitingsdatum eind oktober genoemd. Een vakbondsvertegen- oordiger dacht aan half november. >83 Ondanks de dreigementen van president van de EMS de heer i'olsman, ondanks de vele publica- de moeilijkheden en de rliezen rond de EMS horecabe- ijven er zou dit jaar bij de ex- Ditatie van Kurhaus en Grand Ho- miljoen gul- n bij moeten kwam de beslis- de EMS-directie gisteren ch als een complete verrassing. Vij zijn verrast en teleurgesteld" dus de heer W. H. Wijsman van et NW. Hij had de bijeenkomst gistermid- g in de Kurzaal bijgewoond, een jeenkomst, waarbij publici- vertegenwoordigers zorgvuldig »rden geweerd en tijdens welke discussie mogelijk was. Dat atste werd aan het begin van de •rgadering door de heer Zwolsman leegedeeld. Alle deuren van de Kurzaal zaten Jdens de directeursmededelingen slot. Na afloop was hij aanvan- ;lijk niet bereid om met de ver- genwoordigers van de Pers te ireken. Integendeel, hij verschans- zich in het kantoor, het voorma- ge Palacegebouw, en de toegang it zijn kantoren ging ook onmid- illijk weer op slot. Het personeel reageerde in het Igemeen gelaten op de bekendma- ing. De meesten hadden deze ont- ikkeling de laatste maanden wel en aankomen. Een 64-Jarige huisknecht vertel- dat hem vier weken geleden al itslag was aangezegd en dat dat ok enkele anderen is overkomen. De heer Wijsman verklaarde, dat ij niet op de hoogte is van wat oor ontslag dan ook. Hij zei: "Tot het laatste moment ebben we geloofd dat de zaak nog worden gered, deze week og zijn er besprekingen geweest, lissen de EMS, een gegadigde en gemeente. De briefwisseling iaarover was nog in volle gang. En dit Aanstaande donderdag zullen de akbonden beginnen met besprekin- •ver een afvloeiingsregeling. Die eerst aan het personeel en ervolgens aan de EMS-direc- worden aangeboden. De heer Vijsman: "Het is waarschijnlijk, lat de EMS-directie dan met een egenvoorstel komt". De heer Wijs- dacht dat het in de bedoeling de EMS lag om uiterlijk 31 ok- ober, maar liever eerder, de per- ioneelsleden officieel ontslag aan kenen loonstijgingen en het ontbre ken van overheidssubsidie. De heer Hesse directeur van hei Kurhaus, toonde zich gistermiddag diep teleurgesteld over de sluiting En dan te bedenken dat ik voor de her- en nieuwbouw ben aangetrok ken, verzuchtte hij. Hij wees nog eens op het grote verlies van het ge hele beddenbestand in Den Haag en Scheveningen. Kurhaus en Grand Hotel hebben samen 620 bedden. Bonden Het bericht over de sluiting van het Kurhaus en het Grand Hotel komt voor de samenwerkende vak bonden in de horecasector als de bekende donderslag bij heldere he mel," zo zeggen deze bonden in een communiqué. De bonden, de katho lieke vakbond AVG, de bij het NVV aangesloten Nederlandse Bond van Hotelpersoneel en de christelij ke CVAT zijn bijzonder verontwaar digd over dit eenzijdig door econo mische motieven ingegeven besluit". Zij vinden het volstrekt onaan vaardbaar dat een dergelijke onher roepelijke beslissing wordt genomen, terwijl tussen de EMS en de Bon don nog overleg gaande was over een mogelijk behoud van de werk gelegenheid. De bonden vinden het maatschappelijk onfatsoenlijk, dat thans zonder enige vorm van voor overleg 130 mensen op straat wor den gezet". De door de EMS-president-direc- teur R. Zwolsman in een brief aan de bonden gemaakte opmerkingen, dat dit harde besluit voor hen niet onverwacht zou komen, moet als onwaarachtig worden gekenschetst, gezien het overleg wat nog gaande aldus het communiqué. De bonden hebben tot op het laatst de hoop gekoesterd dat de werkgelegenheid in Kurhaus en Grand Hotel gered zou kunnen wor den. Tot het laatst hebben zij de eerlijke en sociale bedoelingen van het EMS concern niet bij voorbaat i twijfed willen trekken. „Thans is duidelijk gebleken dat EMS en de heer R. Zwolsman economische belangen op volstrekt onaanvaardbare wijze over de rug gen van de werknemers willen veilig stellen. Aangezien dit niet de eerste keer is dat het EMS concern ten koste van de werknemers en hun werkgelegenheid economisch voordeel nastreeft dient de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau bijzonder zorgvuldig te werk te gaan bij het al dan niet afgeven van een collec tieve ontslagvergunning. Aanstaande maandag zal een jeentarisatie worden opgemaakt (de bestaande reserveringen. - pemeente Het gemeentebestuur van Den ?t het zowel voor de ont- van Scheveningen als ge- ieel, als voor de werknemers van 4de hotels zeer te betreuren, dat iesloten is tot sluiting van de ho- ;ls over te gaan. Tijdens het ge- rek deze week met de gemeente lis gebleken, dat ook al zou de ge- |meente Den Haag verder hebben afgezien van een erfpachtcanon de grond van Kurhaus en van rand Hotel, de exploitatie niet 'endabel meer te maken zou zijn. "Het zag er naar uit, dat het ver lies alleen maar verder zou oplo pen en daarom moeten we wel 6luiten", aldus de heer Zwolsman. Hij ziet op het ogenblik geen mo gelijkheden voor de EMS noch vóór andere eventuele gegadigde om Kurhaus en Grand Hotel als hotel te exploiteren. De EMS wil de ho tels nog steeds verkopen. Volgens de heer Zwolsman zijn daarover nog onderhandelingen gaande, al wil hij niet meedelen met wie. De heer Zwolsman heeft al eerder dit Jaar aangekondigd, dat hij het Kurhaus zou sluiten (per 1 september, red.) indien er niet op korte termijn een oplossing voor overneming van het complex zou worden gevonden. Dat herhaalde hij Juli, toen de nogingen van de ge meente Den Haag om een con sortium van bouw- en beleggings maatschappijen in te schakelen, voor het overnemen van de EMS belangen in Den Haag en Scheve ningen waren mislukt. De heer Zwolsman vindt de sluiting een pijn lijke zaak, want het was niet nodig geweest als de EMS Jaren terug haar plannen had kunnen uitvoe ren. Hij stelt, dat Scheveningen de dupe is geworden van de besluite loosheid van de gemeente Den Haag in het verleden. Al waait er nu een andere wind zo voegt hij daaraan toe. Volgens hem heeft de EMS nooit inzicht van de gemeente gekregen in wat de maatschappij wel en niet van haar plannen kan uitvoeren Een van de grootste struikelblokken is daarbij altijd de erfpachtkwestie geweest. Over de exploitatie van twee ho tels merkt de heer Zwolsman nog op dat het overal in het horecabedrijf slecht gaat. Knelpunten noemt hij hier de BTW, de niet door te bere- Meer dan walgelijk 77 SEh BhSUMBBI Het Kurhaus in Scheveningen dat eind volgende maand zijn -poorten zal sluiten. EINDHOVEN (ANP) DAF in Eindhoven en het Zweedse Volvo-concern zijn in principe overeengekomen een nauwe technische, financiële en commerciële samenwerking aan te gaan op het gebied van personenauto's. Op grond van een voorlopige over eenkomst, die wat de details betreft nog moet worden uitgewerkt, zal Volvo voor 33 procent deelnemen in Van Doorne's personenautofabriek DAF BV, waarin de ontwikkeling, beproeving, produktie en marketing van DAF-personenauto's is onderge bracht. Daar zowel Volvo als DAF in een eigen deel van de personenautomarkt werkzaam ztfm en de produktiepro- gramma's elkaar aanvullen, zullen beide ondernemingen hun eigen identiteit volledig behouden, aldus de DAF-directie. Een gecoördineerd pro- duktenbeleid zal het mogelijk maken dat beide partijen van eikaars tech nische kennis en specialisaties ge bruik kunnen maken en de£e verder verdiepen. De besprekingen tussen DAF en Volvo zijn nog niet geheel afgerond, zo deelt de DAF-directie mee. Het ligt in de bedoeling dat een definitieve samenwerkingsovereen komst met ingang van 1 januari 1973 in werking zal treden. Vrachtauto's Reeds eerder sloten de beide on dernemingen een overeenkomst tot samenwerking met betrekking tot de ontwikkeling van kleine en middel grote 6 tot 12 ton vrachtauto's, met de Franse firma Saviem en de Duitse KHD AG. Derhalve zullen DAF en Volvo straks zowel op het gebied van personenwagens als op dat van kleine vrachtauto's samen werken. DAF (Van Doorne's Automobielfa brieken), voor 75 procent in het be zit in de familie Van Doorne en voor 25 procent eigendom van de staat, ving in 1928 aan met de fabricage van aanhangwagens. In 1950 begon DAF met de produktie van vracht auto's en in 1958 met de fabricage van personenauto's. Vanaf het eerste begin baseerde DAF haar ontwerpen op haar geoctrooieerde automatische, door een riem aangedreven versnel lingsbak, de variomatic. In 1971 bedroeg de produktie van DAF personenauto's 82.500 stuks. Dit jaar zal de produktie 96.000 eenhe den bedragen en in 1980 200.000 een heden. DAF heeft tlmns ongeveer 12.000 employé's, van wie 5000 werk zaam zijn in de personenwagen afdeling. De omzet van DAF bedroeg in 1971 ruim 963 miljoen gulden. De netto winst (na belastingen) bedroeg ruim 14 miljoen gulden. DAF exporteert ongeveer 70% van haar personenwagenproduktie, voor namelijk naar landen binnen de EEG. UTRECHT (ANP) „Het is meer dan walgelijk. Jonge kerels die een weerloze oude vrouw aftuigen om dertig gulden. U schijnt niet in te zien hoe schandelijk dat wel is". Dat zei de president van de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de 18-ja- rige Jan W. uit Amerongen. Wegens zijn aandeel in een gewelddadige roofoverval op de 73-jarige alleen staande Johanna Versteeg hoorde Jan twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. De oude vrouw lag na de overval acht dagen in het ziekenhuis. .JHijzonder gevaarlijk en grenze loos laf", zo karakteriseerde de o- icier van Justitie de verdachte. Hij baseerde deze uitspraak onder meer op het eit dat W. blijkens het psy chiatrisch rapport slechts vermin derd toerekeningsvatbaar is. „Hij komt niet tot zijn wandaden in een opwelling maar uit koele bereke ning". Op 22 juni hing Jan met drie jonge kornuiten om de boerderij van de oude vrouw in Amerongen Al weken lang voerden zij via het uiten van bedreigingen en verwensingen een soort zenuwenoorlog tegen de oude vrouw. Op de bewuste dag lieten de jon gens, „moedig" geworden na gebruik van sterke drank, het niet bij drei gende woorden. Ze klommen over de muur om het erf van de boerderij heen, Jan zwaaiend met een link mes. De dodelijk verschrikte vrouw wist de knapen aanvankelijk nog op een afstand te houden door snel een hooivork te pakken. Het viertal ging toen maar de vrouw te lijf door haar op een paar meter astand te bekogelen met dak pannen en grote bakstenen. Toen Uitgeweken voor konijntje: vrouw omgekomen UTRECHT (ANP) De 62-jarige mevrouw J. M. vain GorkomHeppel uit Utrecht is in de nacht van don derdag op vrijdag bij een auto- ongeluk om het leven gekomen. Haar man, die de auto bestuurde, wilde op Rijksweg 25 bij Eist in de ge meente Rhenen uitwijken voor een konijn, dat de weg overstak. Daarbij raakte hij de macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom. De heer Van Gorkom raakte hierbij ge wond, evenals een derde inzittende van de auto. Joanna, die uiteraard een bijzonder gemakkelijk doelwit vormde, even later bloedend aan haar hoofd op het erf in elkaar zakte, eisten de vier geld, na de vrauw eerst nog eens hard in het gezicht te hebben geslagen en getrapt Toen ze de drie tientjes hadden geïncasseerd gingen ze weg. Jan, vanaf zijn dertiende jaar een trouwe klant van de justitie wegens het plegen van een groot aantal diefstallen en inbraken, had al eens eerder een oude vrouw overvallen. Op 6 juni sloot hij de 75-jarige ba rones Hardenbroek tot twee keer toe in een muurkast op in haar eigen huis. De raadsvrouwe van verdachte bepleitte enige clementie, gezien de jeugdige leeftijd van Jan. De rechtbank doet 13 oktober uit spraak. Internationale roversbende opgerold AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie zou met de ar restatie op 6 september van de vijf overvallers van het filiaal van de Amro-bank aan het Valeriusplein in de hoofdstad een internationale roversbende hebben opgerold. Hoofd persoon in de bende is de 29-jarige Italiaan Franco de C., die tevens door de politie in Rome werd ge zocht wegens moord op een politie- De Italiaan heeft bekend op 5 Juni betrokken te zijn geweest bij de roofoverval op het ABN-filiaal in Buitenveldert. waarbij ruim 160.000 gulden werd buitgemaakt. Voorts heeft hij toegegeven op 18 Juli in Rotterdam een bankloper te hebben beroofd van ongeveer 6000 gulden. Verder heeft de hoofdverdachte be kend ook betrokken te zijn geweest bij een bankoverval in Utrecht waarbij circa 40.000 gulden werd buitgemaakt. Tenslotte heeft Franco C. toegege ven samen met zijn Rotterdamse maat op 12 augustus een overval te hebben gepleegd op de Juwelier Kars in de Staalstraat in Amster dam. Hier bedroeg de buit ruim 165.000 gulden aan Juwelen. Van geen dezer overvallen is de buit opgespoord, met uitzondering dan de mislukte actie op het Vale riusplein. En let vooral op de. voorwaarden. Al met f 100,-maakt u bij Van Lanschot 474% rente. En uw geld is.dan vrijwel di- rekt beschikbaar. Kunt u uw geld iets lan ger missen, dan is de rente 472%. Een rente van 5% maakt u al over bedra gen vanaf f 250,-. Bedragen vanaf f 1000,-, vooreen of meerjaren uitgezet leveren maar liefst 572 tot 63/4% op. Kijk en vergelijk: bij Van Lanschot krijgt u welgeteld meer rente van uw geld en de voorwaarden zijn aantrek keiijker. Laat u de ideale spaarvorm adviserenl Maak't u gemakkelijk. Geen problemen met storten en ontvan- gen.Waar u ook woont.Als erin uw woon plaats geen kantoor of spaaragentschap is gevestigd kunt u uw geld heel eenvoudig overmaken per bank of per giro. Al even simpel ontvangt u uw geld weer terug: in kontanten, per post- of bankgiro. Wij geven u gaarne uitvoerige inlichtingen - ook telefonisch. Daarom sparen bij F. van Lanschot, bankiers. bankiers Den Haag, Lange Houtstraat 8, tel. (070) 183340, postgiro 473501. Geaffilieerd met F. van Lanschot Bankiers

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9