Het taaie ongerief in de Leidse raad A grote aantallen studenten en scholieren DRS. H. VIS NAM AFSCHEID Bosier Leidato SHOEPOST Route van de taptoe Het bittere touwtrekken zal nog wel tot 1974 voortduren ÏATERDAO 30 SEPTEMBER 1975 LEIDEN Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd door deputaten van de geestelijke verzorging in het buiten land tot predikant in Zwitserland, A. C. Bronswijk, leraar godsdienstonder wijs te Breda. GEREFORMEERDE KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Beroepen te Kampen, J. H. Kamer beek, te Apeldoorn, en W. J. van der Linde, te Urk. Gouden jubileum H. W. Oudshoorn LEIDEN De heer H. W. Ouds hoorn, hoofd van de laboratorium- en interne dienst van het Farmaceu tisch Laboratorium in de Hugo de Grootstraat, herdenkt maandag het feit, dat hij vijftig Jaar geleden bij dit laboratorium in dienst trad. Na een huldiging in intieme kring vangt die dag om 4.30 uur een receptie aan. ADVERTENTIE 3 OKTOBER TOPPERS van Uw drankenadviseur STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL. 3 00 69 HAARLSTR 204 TEL 21611 Maandag 2 oktober en dinsdag 3 oktober zijn al onze zaken de gehele dag geopend. ASA zoekt tot eind oktober I die een of meer weken willen werken. HOOG LOON! KOM SNEL ALGEMENE STUDENTEN ARBEIDSVERLENING Kaiserstraat 21 - Leiden Telefoon 32245 Naar aanleiding van de reactie van de heer Van Zijp op het inge zonden stuk van mêj. Swinkels wil ik best geloven dat er geen corrup tie op de Leidato is geweest. Maar., het ingezonden stuk van mej. Swin kels kan ik niet als dom en dwaas zien. Het is toch logisch als een niet-ingewijde nr. 39.768 op zijn of haar toegangsbiljet ziet staan dan denkt dat hij of zij de 39.768ste be zoek (st) er is. De praktlijk leert verder dat Je met informeren bij belanghebbende deskundigen meestel niet ver komt. Verder vraag ik me af waarom de heer Van Zyp een Jaar geleden niet op myn ingezonden stuk de toen malige Leidato betreffende heeft ge reageerd. Er was toen een hobby hoek voor amateurs, van die ama teurs waren er echter die hun pro- dukten te koop aanboden en daar door dus niet meer als amateurs als Je het zuiver wilt houden ten minste konden worden beschouwd. Er was een kunstschilder, die zich zelf amateur noemde, die een hele stand met te verkopen werk had, maar die zover ik me herinner niet bij de standhouders in de Lei- datokrant werd vermeld. FRED VOS, HAARLEMMERSTRAAT 301, altijd voordeliger LEIDEN In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft drs. H. Vis gisteren af scheid genomen als directeur van het Leldse Slachthuis. Tijdens een besloten, doch zeer druk bezochte bijeenkomst in de Burgerzaal van het Stadhuis, gaf wethouder Lij ten een overzicht van het vele belang rijke werk van de scheidende direc teur en diens verdiensten voor het slachthuiswezen en de volksgezond heid. In lovende woorden werd drs. Vis verder toegesproken door de heren S. R. Klarenbeek, veterinair inspec teur voor de volksgezondheid in Noord-Zuid-Holland, G. P. Bergers, voorzitter van de Federatie van de Slagerspatroonsvereniging in Leiden, die de heer Vis een fiets aanbood Ofoto Jan Holvast), de heer G. W J. Wouters, voorzitter van de Ver eniging van de directeuren van ge meentelijke slachthuizen en de heer Ten Napel, directeur van de Sociale Dienst. In aansluiting op deze bij eenkomst werd, eveneens in de Bur gerzaal, een drukke receptie gehou den. Vele geschenken werden hier aangeboden. Lammenschans- plein worclt geasfalteerd LEIDEN In de komende week (dinsdag, woensdag en donderdag) gaat Provinciale Waterstaat de ver- keersrotonde van t Lammenschans- plein asfalteren. Vooral op dinsdag zal dit voor het wegverkeer enige hinder opleveren. Tussen 7 en 12.30 uur zullen die dag achtereenvolgens de volgende vier ryridhtinigen voor periodes van on geveer anderhalf uur tijdelijk zijn afgesloten: van rotonde naar Euro pa weg; van Kanaalweg naar roton de; van rotonde naar Kanaalweg; en van rotonde naar Voorschoter- weg. Tijdens de afsluitingen zijn om leidingsroutes duidelijk aangegeven. Woensdag en donderdag volgt as faltering van de andere rijbanen, waarvoor echter geen afsluitingen nodiig zijn. Wel moet met filevor ming en vertraging rekening worden gehouden. Tijdens het werk zal het open baar vervoer en het bijzonder ver voer <EHD, brandweer, politie) tus sen het werk door worden geloodst. Het asfalteringswerk kan niet worden uitgevoerd bij regenval van enige omvang. Hierdoor kan dus enige vertraging ontstaan. LEIDEN De taptoe, die maan dagavond om half acht van de Kaasmarkt vertrekt, zal de volgende route volgen: Kaasmarkt Peli kaanstraat Haarlemmerstraat Prinsessekade - Kort Rapenburg Breestraat Korevaarstraat Le vendaal Oranjeboomstraat Ge- regracht (défilé bij het Jan van KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden Houtmonument) Jan van Hout kade Doezastraat Van der Werf park Garenmarkt (ontbin ding van de stoet via Steenschuur- Langebrug). LEIDEN Er is een tijd geweest - nog niet eens zo lang geleden - dat de vergaderingen van de Leidse gemeenteraad op een toeschouwer dezelfde uitwerking hadden als een slaap tablet. Aan het stuur van de gemeente zat een collectie ach tenswaardige heren, op wier woordkeus, vergader- en om gangsmanieren niets aan te merken viel. Hun opperste ziel- en zaligheid was een sluitende begroting en voor de structurele problemen van de stad sloten zij haastig de ogen. Of misschien zagen zij ze gewoon niet. Woede, bitterheidstekend onbehagen - ze zullen er ook in die jaren wel zijn geweest, maar de leden van de gemeenteraad slikten ze in de meeste gevallen waardig door. We weten het: de oude raad stierf in 1970 en nam veel wat tot zijn levenssfeer hoorde mee in het graf. De gezapigheid maakte plaats voor polarisatie. Het nieuwe colle ge van B. en W. was geen afspie gelingscollege, zoals het altijd was geweest, maar een minderheidscol lege. In de raad kleunden twee blokken op en tegen elkaar: het oppositionele PAK waaruit zich later de PSP weer zou losmaken) en de liberaal-confessionele groepe ring. Met daartussen van links naar Door Ruud Paauw recrhts manoeuvrerend DS '70. en twee dusdanig verburgerlijkte, communisten dat Je je afvraagt of de kameraden in Felix Meritis daarvan wel op de hoogte zijn. Waartoe de nieuwe situatie leidde is ook bekend: harde knoestige debatten, marathonzittingen, vaak „patstellingen" steeds moeilijker besluitvorming. En dat in een stad die van zor gen op zijn grondvesten kreunt. Ziektebeeld De raadsvergadering van maan dag bevatte het complete ziekte beeld van de plaatselijke politiek: ordedebatten, patstellingen, wijdlo pige discussies, dit alles gelardeerd met kreten van de publieke tribu ne als "verrajers", "moordenaars" en "we zullen Je straks wel effe overrije". Toen het bedtijd werd, nam het geheel de vorm aan van een klucht. Die lieverd van een Ger- kema, de man uit kabouterland, had dat op zijn geweten door bij een motie over de herstelwerkzaam heden van de burgemeesterswoning zijn stembeurt per ongeluk over te slaan. Waarbij de ene club met het reglement in de hand eiste dat de kabouter alsnog stemde. En de an dere club dat Juist tegenhield even eens op basis van het reglement. Er is veel en hard gelachen, maar de kater na afloop was groot. Wet houder Kret (Prot. Chr.) bij het naar huis gaan: "Weer zo'n avond waarop we niets gedaan heb ben". En Amptmeyer (PSP), die de vertrouwelijke kwestie van de burgemeesterswoning aan het rol len bracht: 'Tk voelde me zeer ge deprimeerd". De vraag is: waar gaat het met Leiden op deze manier naar toe. wat betekent het allemaal voor de bestuurbaarheid van deze stad, voor het beeld van Leiden zoals dat overkomt bij de bevolking (in 1070 stemde maar 59%) en in "Den Haag"? Een tochtje langs een aantal raadsleden levert geen afgeronde antwoorden op deze vragen op. Wat je aan die serie gesprekken wel overhoudt is een gevoel van uit zichtloosheid. Het gehakketak zal nog wel twee Jaar voortduren, tot de verkiezingen van 1974, want dan pas kan het PAK met goed fatsoen van zijn wethoudersclausule af. Ten minste, als de linkervleugel van de PvdA, die zo'n grote affectie toont voor de PSP-er Amptmeyer, het ook wil. Maar misschien is tegen die tijd ook daar het inzicht doorge broken dat er nog iets ergers be staat dan in minderheid deel uit maken van B. en W. En dat is: er hélemaal geen deel van uit maken. Driessen (KVP) gelooft overigens, dat er een draai ten goede kan ko men als de PvdA eind dit Jaar in de regering zou stappen- "Want dan zou in elk geval dat schoppen tegen Den Haag moeten ophouden". Hieronder een serie citaten uit gesprekken. Uit de context gelicht, dat zeg ik er maar even bij. Ge poogd is iets van de sfeer weer te geven, waarmee de verschillende raadsleden tegen hun eigen raads- gevechten zitten aan te kijken. Burgemeester Vis: "Ik blijf bij wat ik destijds in mijn installatie-re de heb gezegd: we beleven in Lei den een formeel niet-juiste situatie, met een blok partijen dat geen zit ting neemt in het Qollege en zich als oppositie opstelt. Dat is formeel onjuist omdat de gemeenteraad als-geheel bestuur is en geen parle ment. Het is niet onwettig wat hier Het stadhuis de rust is weg gebeurt, maar het is duidelijk niet. de bedoeling geweest van de wet gever". "In de moeilijke situatie waarin Leiden verkeert, hebben we voor alles eenheid nodig. Alleen dan kunnen we onze zaken bij de rijks overheid met kracht en overtuiging bepleiten. Als we in Den Haag ko men mag het niet voorkomen, dat men daar vraagt: wat zegt de an dere helft van de raad ervan? En dat is iets wat nu dreigt". Gevolgen Wethouder Harmsen (Prot. Chr.) "Zoals het nu in de raad toegaat Spreken we niet meer met elkaar, maar tegen elkaar en op verschil lende golflengten. Dat heeft zijn weerslag op anderen. De gevolgen zijn merkbaar in bijv. het gewest, in de ambtenarenvoorziening, in de industrie-vestiging". De Jong (VVD)"In de Leidse raad komt van wezenlijke demo cratie niets terecht. Het beeld dat van onze stad naar buiten komt is ronduit belachelijk. Op de bestuurs- school van de provincie Zuid-Hol land wordt Leiden als voorbeeld aangehaald van hoe het niet moet". Driessen (KVP)"Als de raad op deze wijze doorgaat met vergaderen maakt hij zich volslagen 'machte loos. En kan dus niet meer meebe sturen. Ik neem aan dat een meer derheid in de raad nu meer dan ooit heeft gemerkt hoe frustrerend een dergelijke werkwijze is. Er wordt nergens zo vaak, zo zwaar en zo ongeordend vergaderd als hier". "Het belangrijkste werk van een raadslid is de voorbereiding van het commissiewerk. Maar dat ziet het publiek niet. Dat ziet alleen het mi- serabelste wat we hebben: de raads vergadering". "Als vertegenwoordiger van zo'n kleine partij heeft Amptmeyer een onevenredig grote stem in com missie en raad. Hij heeft ook een ander beeld van de democratie dan j de rest. Hij is een voorstander van ;de directe democratie, het mobilise- ren van mensen op ^straat enz. Dat is moeilijk te verzoenen met de partijdemocratie die de anderen voorstaan". Elsgeest (Prot. Chr.)"Ik aarzel niet om de stad op dit moment [onbestuurbaar te noemen. Om de eenvoudige reden dat geen enkele beleidsman meer weet welke kant hij op moet. Of hij nu links- of rechts-af slaat, hij krijgt de kritiek over zich heen. De raad bemoeit !zich met allerlei detailpunten, van- J daar dat er zo ellenlang vergaderd moet worden. Er is geen vertrou wen meer en dat is het ergste van alles". „Het beeld dat van ons naar bui ten komt, is slecht. Er zijn kranten en kranteknipsels en men kan er van verzekerd zijn dat ze in Den Haag worden gelezen. De manier waarop de laatste keren is vergaderd doet afbreuk aan onze langzaam weer gegroeide goodwill ln Den Haag". „Van sommige PAK-leden denk ik wel eens: kennen jullie de stad nou, of redeneren jullie alleen maar van theorieën?" (Foto Holvast) Ander geluid Ter linkerzijde komen uiteraard andere geluiden naar buiten. In 't Veld (PvdA)„Er is een groot aantal factoren op te noemen waarom het hier ln Leiden zo hard toegaat. 1) de spelregels in de raad 2) de ongelijke intensiteit waarmee de fracties het raadswerk doen. De een besteedt er veel meer tijd aan dan de ander. 3) de niet goed ge- structueerde beleidsvorming. De raad moet praten over hoofdpunten, maar B. en W. volgen een dusdanig sys teem dat het veel te veel opbesluit- vorming op details aankomt. 4) de kwaliteit van de beleidsevoorberei- ding en de beleidsuitvoering laat te wensen over. 5) de ellendige finan ciële situatie van Leiden verscherpt alles nog eens extra. Als we hier een Oegstgeester toestand hadden, ach, dan kom je gemakkelijker tot el kaar". „Er is in het Leidse raadswerk heel wat beroering, maar 20 erg Is dat niet. Je treft dat ook in andere ge meenten aan. We zijn geen uitzon dering. Mijn ervaring is dat in Lei den op dit moment veel meer aan de oppervlakte komt dan elders. In sommige gemeenten worden bepaal de feiten met de mantel der liefde (nou ja liefde) bedekt. Dat is bij ons niet het geval". Tot slot de Grote Boze Wolf, de PSP-er Amptmeyer. „De Leidse raad maakt een leerproces door. Het is altijd een duf zootje geweest. Nu, als reactie, slaat de balans de an dere kant uit. Je kunt Je afvragen: moet het allemaal zo. Moet je mee gaan met die eindeloze ordedebatten. Het antwoord is ja. Want de erva ring heeft geleerd dat wanneer je het niet doet je onder de voet wordt gelopen". „Er wordt op het ogenblik in de meeste gemeenten hard gevochten. Kijk maar om je heen. Nu kan er wel worden gezegd dat een minder heidscollege en oppositie in de raad nooit de bedoeling van de wetgever zjjn geweest, maar we heb ben doodeenvoudig te maken met de realiteit. En de gemeentewet stamt uit de vorige eeuw. Die moet nodig worden aangepast. Er zijn meer dingen anders dan vroeger. Je staat als raad niet meer alleen. Je hebt te maken met een hele hoop mensen er om heen Leiden Is daar een sterk voorbeeld van". „De oorzaak van veel wrijving en trammelant in de raad is hét uitblij ven van èen fundamentele bijdrage van de rechtse partijen. Ze zwijgen. In de verwachting dat alles wel op zijn pootjes terecht zal komen". Afgekeurd De door Amptmeyer geschonden vertrouwelijkheid inzake de stuk ken over de herstelwerkzaamheden aan de burgemeesterswoning wordt door alle in dit stuk voorkomende raadsleden afgekeurd. De Jong noemt het zelfs „een vorm van geestelijke terreur". Wethouder Harmsen: „Het was ons bekend dat de heer Amptmeyer geen vertrouwelijkheid erkent, maar in zulke gevallen reken je dan maar op het goede ln de mens". Iedereen is het er over eens dat Amptmeyer de zaak ook normaal naar buiten had kunnen brengen door daartoe een verzoek aan de raad te doen. Was de meerderheid er voor geweest dan had hij ook zijn interpellatie kunnen houden. Amptmeyer: 'Tk ben bereid ge heimhouding te accepteren als het om de privacy van mensen gaat of als de gbmeente schade zou kunnen lijden (bijv. bij dreigende grond- speculaties). Het College heeft dat ook als gedragslijn. Van het een noch het ander was hier sprake. Die hele kwestie was ten onrechte vertrou- lijk. Vaak genoeg heb ik om openbaarheid verzocht, de commissie had er zich trouwens ook voor uitgesproken. Daarop heefit de wethouder de zaak ingetrokken. De heren moeten nu toch weten dat ik me niet laat inkapselen. Ik heb mijn plicht gedaan". Publiek Wat ook veel verbolging heeft ge wekt bij sommige raadsleden is de houding de laatste paar keer, van de publieke tribune. Inderdaad rol den er termen naar beneden die nu niet direct op de Gouden School voor Meisjes worden gebezigd. Els- geest: "Er werden woorden gebruikt als oplichter, verrader, Januskop. Het optreden van de publieke tri bune verdient de grootste af keuring. Ik schaam me er voor. Het mag niet langer getolereerd wor den". In t Veld wil een oud plan uit de mottenballen halen om de "frustra tie op de publieke tribune te mini maliseren". Dat plan behelst een Mr. R. J. In 't Veld vragen kwartiertje aan het begin of halverwege de raadszitting. Amptmeyer zou gaarne een inter ruptie- microfoon op de publieke tribune geplaatst zien die vanuit de raadszaal kan worden bediend. "Vele mensen zitten op die tribune in machteloze woede. Ze horen din gen waarvan ze weten dat ze niet waar zijn. Dat wekt agressie op. En dan gebruik je geen mooie volzin, maar dan- valt een woord als rader. Je lost niets op door alles der meer te verbieden. Onvrede werk Je niet weg door het bestaan er van te negeren". Burgemeester Vis (met vakantie toen de incidenten zich voordeden] "De zaak is al punt van overleg ge weest op haar verzoek met de commissie van Algemene Bestuur lijke aangelegenheden. Zoals bekend is de hantering van het reglement van orde een bevoegdheid van voorzitter van de vergadering. Mijn manier van wei-ken daarmee is tot dusver geweest: er mag wel wat, als de vergadering maar kan doorgaan en niet wordt gestoord. Tegen span doeken had ik geen bezwaar, tegen wat boe geroep of een applausje als een raadslid zijn toespraak beëin digd had, ook niet. Maar nu bij het overleg heb ik gemerkt dat sommi gen spandoeken toch wel als 'n storing of beïnvloeding ervaren dat sommigen myn interpretatie op het andere punt ook wat te ruim vinden. We zullen de zaken nog eens nader bekijken. Beïnvloeding van het raadsdebat mag natuurlijk plr nimmer plaatsvinden". Voor mensen die hun bpekje toch ver te buiten gaan, zou de liberale pitl kolonel b.d. Wessels, eigenlijk de strafmaat moeten bepalen. Zoals hij dat deed toen hij nog in dienst was. Want dat worden straffen als een retourtje- Katwijk in volle bepak king. Of nog mooier: e>en half uur oefenen met de ketting- poep-stap. Wat dat ook mag betekenen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2