4 Kissingers plaatsvervanger gaat overleggen met Thieu Belgisch dorp in gevaar door vaten met chemisch afval Bij is uw Oud massagraf van Chinezen in Djakarta ontdekt lopig^r11 te de bouw TOOT' contra kapers Noord-Jemen rukt met Russische tanks Zuid-Jemen binnen Belgie vraagt EEG scherper toezicht op de veiligheid RUSSISCHE DISSIDENT OPGESLOTEN IN GESTICHT ZANKER £\A M ZANKER in vogelvlucht: in vogelvlucht ATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 WASHINGTON (Reuter, AFP, GPD) Generaal-majoor Alexan der Haig, de plaatsvervanger van Henry Kissinger, gaat met president Thieu van Zuid-Vietnam praten over de situatie betreffende Viet- Dit maakte het Witte Huis gis teravond bekend kort voordat Haig per vliegtuig naar Saigon vertrok. Generaal Haig is de tweede man in president Nixons staf betreffen de veiligheidszaken. Hij zat donder dagavond aan bij een diner aan boord van president Nixons Jacht .Sequoia," waar Kissinger met de president en diens andere naaste ad- irs de balans opmaakte van het jongste geheime overleg met de Noord-Vietnamezen. Wel verklaarde minister van Defensie Laird gisteren in Texas, dat het overleg met Noord- Vietnam „serieuzer is dan ooit het geval is geweest" en dat men in „be langrijke fase" is aangekomen. Haig zal in Saigon ook van gedach ten wisselen met ambassadeur Ells worth Bunker en met generaal Fre derick Weyand, de Amerikaanse op perbevelhebber in Vietnam. Volgens berichten uit Washington zou president Nixon 1 oktober heb ben gesteld als streefdatum voor het bereiken van een voorlopige overeenstemming met Hanoi, om nog voor de presidentsverkiezingen op 7 november een aankondiging te kunnen doen over het beëindigen van de oorlog. De streefdatum is, vol gens deze berichten, een week opge schort. In het verleden zijn alle geruch ten over op hande zijnde „doorbra ken" in de onderhandelingen steeds onjuist gebleken. Toch zijn er facto ren die er dit keer op duiden dat er beweging is in de gesprekken in Parijs. De belangrijkste aanwijzing hiervoor is de verklaring, die op 11 september door de vertegenwoor digers van de Vietcong werd uitge geven en waarin twee punten wer den verduidelijkt. De verklaring hield vast aan d< vorige conditie dat president Thieu moet aftreden, maar eiste niet lan ger dat ook Thieus Zuidvietnamese regeringsapparaat ontbonden dient te worden. Het tweede punt was. dit Zuidvietnamese apparaat dan onderhandelen met de tegenpartijen om tot een „regering van nationale overeenstemming" te komen. Deze regering zou dan voor eenderde be staan uit vertegenwoordigers Saigon, eenderde Vietcong en het resterende deel uit afgevaardig den van politieke minderheden (ex clusief bannelingen). Deze laatste groep zou in overleg door de eerste twee samengesteld moeten worden. De Zuidvietnamese president, die geen aanstalten maakt om aftreden te overwegen, heeft een voorstel voor een „coalitie-regering" (maar Hanoi en de Vietcong hebben die term Juist vermeden en spreken „regering van nationale foefje ge- DJAKARTA (RTR, AFP) Bij graafwerkzaamheden in de Chinese wijk van Djakarta zijn de skeletten ontdekt van ongeveer honderd Chi nezen, die in 1740 door de Nederlan ders zijn vermoord. Zo berichtten de Indonesische dagbladen gisteren. De directeur van het museum van Dja karta, Warmasjah, verklaarde dat de Nederlanders in 1740 10.000 Chine- zen hebben vermoord in het gebied I overeenstemming")JW dat vroeger bekend stond als Roa noemd dat de communisten'ria' Malakka. Hun huizen waren toen in achterdeur zou binnenlaten, brand gestoken. By de graafwerk zaamheden, voor de bouw van een winkelcentrum in Djakarta, zijn ook restanten van ijzeren boeien gevon- 4nAroAnnol den. Het bureau voor archeologie be- VjTOllQpCrSOllCCl studeert de vondsten. In het belang -L DUBLIN (AP) Afgevaardigden van het grondpersoneel van lucht havens van 23 landen hebben giste ren besloten om vanaf 1 januari aanstaande alle vliegtuigen uit lan den, die vliegtuigkapers asiel verle nen, te boycotten. De uitsluiting zal pas worden ingetrokken als de betrokken regeringen voor deze da tum doeltreffende maatregelen ne- Het plan werd met algemene stem men goedgekeurd door de honderd afgevaardigden uit 23 landen van de burgerluchtvaartafdeling van de In ternationale Bond van Transportar beiders. De afdeling houdt op het ogenblik haar jaarlijkse bijeen komst in Dublin. Intussen is een van de koelbloedig- ste Amerikaanse vliegtuigkapers de 49-jarige Frederick William Hah nemann, gisteren in Alexandrië (Virginia) tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Hij had op 5 mei een vliegtuig van de lucht- .vaartmaartschappij "Eastern Airli nes" met 48 passagiers op een bin nenlandse vlucht van Allentown, (Pennsylvania) naar Washington gekaapt. Na ontvangst van een los geld van 303.000 dollar was hij met een parachute boven Honduras uit 't vliegtuig gesprongen. Na een we kenlange jacht meldde Hahnemann zich op 3 juli vrijwillig bij de Ame rikaanse ambassade in Honduras. Het losgeld zou hij aan revolutio nairen in midden-Amerika hebben gegeven. Taiwan breekt met Tokio Tai wan heeft gisteravond de diploma tieke betrekkingen met Japan ver broken in verband met de officiële erkenning door Tokio van de rege ring in Peking. In een verklaring van de regering van Taiwan werd gezegd dat zij, „gezien de verrader lijke daad van de Japanse regering die detverplidhtingen voortvloeiend u i haar verdrag met Taiwan volkomen negeert, hiermee haar besluit be kendmaakt om de diplomatieke be trekkingen met de Japanse regering te verbreken". Salt akkoord De Sowjet-Unie heeft gisteren het akkoord met de Verenigde Staten inzake beperking van de strategische raketbewapening het z.g. Salt-atókoord geratifi ceerd. De overeenkomst werd op 26 mei jl. in Moskou door president Nixon en partijleider Brezjnew on dertekend. Nu is het akkoord ook aanvaard door het presidium van de Opperste Sowjet. Jokoi gaat trouwen Sjotsji Jo- koi gaat trouwen. Dat is de thans 57-Jarige voormalige sergeant van het Japanse leger die in Januari van dit jaar naar zijn land terug keerde na zich meer dan 28 Jaar te hebben schuilgehouden in het oerwoud van het eiland Goeam. Z'n verloofde is de 44-Jarige mej. Minoko Natasjin uit Kioto. Ontslag voor ambtenaren Presi dent Marcos van de Philippijnen heeft het half miljoen rijksambte naren in het land per 15 oktober ontslag aangezegd in zijn campag ne om de regering te zuiveren van „corrupte, ondoelmatige, onbekwame, en overbodige werknemers". De ont slagen ambtenaren mogen na 15 ok tober op selectieve basis door hun onmiddellijke superieuren weer in dienst genomen worden. Peking-Bonn West-Duitsland en de Chinese volksrepubliek hebben gisteren hun besprekingen over het aanknopen van diplomatieke betrek kingen en de uitwisseling van am bassadeurs met succes afgesloten, zo heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn bekend ge maakt. Boycot Zuid-Afrika zal voor taan de zittingen van de dekolonisa tiecommissie van de Verenigde Na ties boycotten uit protest tegen de toelating van vertegenwoordigers van Afrikaanse bevrijdingsbewegingen als „waarnemers". Premier Vorster heeft dit besluit gisteren na een kabinets zitting bekend gemaakt. Zuid-Afri ka zal alleen nog deelnemen aan de zittingen, „waarop geen terreur-groe- pen worden toegelaten". De Franse filmster Brigitte Bardot arriveerde gisteren voor de opnamen van een nieuwe film onder regie van haar voormalige echtgenoot Roger Va dim in de Zweedse stad JJppsala, waar zij ter gelegenheid van haar 38-ste verjaardag hartelijk begroet werd door Zweedse studentes. BRUSSEL, JERUZALEM, MOS KOU (Reuter, AFP) De Belgische regering heeft de Europese commissie verzocht de veiligheidsmaatregelen bij alle EEG-gebouwen in Brussel te verscherpen. Bij de Europese Gemeenschap zijn ongeveer 9.000 mensen in dienst wie circa 5.000 in Brussel, voor het merendeel werkzaam in het Ber- laymont-gebouw in het centrum de stad. De employ's moeten bij het betreden van het gebouw hun speciale identiteitsbewijs van de EEG tonen, terwijl pakketten, tas- Twee doden bij schietpartij in Belfast BELFAST (Reuter, UPI) Bij ;n schietpartij in een r.k. wijk van Belfast zijn gisteren een sluipschut- r en een Britse soldaat om het le- ;n gekomen. Volgens het Britse leger wilde de sluipschutter, die zich op een dak een huis bevond, schieten op aan de andere kant van de straat gelegen waarnemingspost van de Britten. Militairen waren hem echter voor en schoten hem dood. Toen men het lijk poogde te bergen opende een andere sluipschutter het vuur. Een Britse soldaat werd dodelijk getroffen. In dezelfde wijk werden twee ca- 's door bommen vernield. Er zijn geen slachtoffers gevallen. BEIROET (Reuter) Volgens de ambassade van Zui d-Jem en in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn bij een aanval door „huur troepen" uit Noord-Jemen meer dan 25 personen om het leven ge komen en vier Zuidjemenaetische dorpen bezet. De aanval, die zou zijn gesteund door geregelde troepen uit Noord-Jemen, begon dinsdagavond en was donderdag avond nog aan de gang, aldus de ambassade. De aanvallers waren uitgerust met in de Sowjet-Unie gemaakte tanks van het type T-34 en zware artillerie. De actie vormt de climax van al maandenlang durende grensinciden ten en een woordenstrijd tussen bei de Jemens. Ze hebben elkaar over en weer beschuldigd van ondermij nende activiteit. De bezette dorpen in Zuid-Jemen zijn volgens de am bassade Amhaba, Lakmat Al-Doka, Al-Marya en Al-Masjarie. Ze liggen in de aan Noord-Jemen grenzende provincie Djala. Intussen hebben de strijdkrachten van Zuid-Jemen een tegenaanval ondernomen op de Noordjemenieti- sche stad Kataba, gelegen op enke le kilometers van de grens en stra tegisch van groot belang. Soldaten van Zuid-Jemen bezetten al sinds maanden de tot Noord-Jemen beho rende stad Harib. Volgens officiële cijfers, die in Sa naa zijn gepubliceerd, hebben de wederzijdse acties die nu aan de gang zijn, al meer dan honderd mensenlevens geeist. sen e.d. zullen worden doorzocht. Ook auto's die in de garage onder het gebouw worden geparkeerd, zul len worden onderzocht. Er mogen 's nachts geen auto's meer in deze parkeergarages blijven. Voertuigen die bij het Berlaymont-gebouw wor den neergezet, zullen worden wegge sleept. Het verzoek van de Belgische re gering aan de Europese commissie houdt verband met de algemene vei ligheidsmaatregelen naar aanleiding van dreigementen van de kant van de Palestijnse guerrilla-organisatie „Zwarte September". Drie vrouwen, onder wie de echt genote van de tweede secretaris van de ambassadeur van Venezuela in Israël, zijn gisteren niet ernstig ge wond bij de ontploffing van een bom in een supermarkt in Jeruza lem, aldus een mededeling van de politie. De bom is vermoedelijk in een fles de supermarkt binnenge bracht en geplaatst tussen flessen in de drankenafdeling. De politie vermoedt, dat Palestijnse verzets strijders verantwoordelijk zijn. In dezelfde supermarkt werden bij een guerrilla-aanslag van drie Jaar geleden twee studenten gedood. In Moskou is gisteren toegegeven dat Syrische strijdkrachten door Rus sische adviseurs worden onderwezen in het gbruik van de nieuwste Rus sische wapens. Dit was tijdens het afgelopen weekeinde bekendgemaakt door de Amerikaanse minister van oorlog Laird. Het bericht is thans bevestigd in een mededeling van de Prawda Sinds de aanslag te München en de daaropvolgende Israëlische vergel - dingsaanval op Libanon hebben de Syrische troepen in staat van pa raatheid verkeerd en in de Ara bische wereld gingen tal van berich ten rond volgens welke Israël een aanval op Syrië voorbereidde. Syrië, aldus de Prawda, „is voor zien van de modernste wapens en ontvangt hulp van de Sowjet-Unie bij het opleiden van militaire ka ders". Het Arabische land krijgt al jaren lang wapens van de Sowjet- Unie maar de bevoorrading werd vergroot nadat in juli de Sowjet- russische adviseurs Egypte hadden moeten verlaten. BRUSSEL (ANP) De bevol king van het Belgische plaatsje Hanneche heeft ongeveer een Jaar lang op een tijdbom geleefd. Die tijdbom bestaat uit meer dan 10.000 bijna doorgeroeste vaten (totaal gewicht 2.000 a 3.000 ton) che misch afval, waaronder uiterst ge vaarlijke alkali-cyaniden die in een vervallen fabrieksgebouw en zelfs in de open lucht in Hanneche wa ren opgeslagen. België zal miljoenen franken moeten uitgeven om dit af val op afdoende wijze te vernietigen. Het probleem waarmee de regering zit is hoe deze gevaarlijke stoffen, die een voortdurend gevaar blijven vormen, vernietigd moeten worden. Het gevaarlijke afval is voorname lijk afkomstig van Duitse bedrij ven. Het wordt thans door specialis ten onderzocht en, omringd door de grootst mogelijke veiligheids maatregelen, overgebracht naar 'n legerplaats in de buurt van Ton geren. Dat karwei alleen al zal 60 dagen in beslag nemen, aldus mi nister Major (Arbeid) en er worden vijftien auto's van de Belgische Be scherming Bevolking voor gebruikt. In die legerplaats ligt het voorlo pig veilig, maar het kan er natuur lijk niet eeuwig blijven liggen. Mi nister Major heeft een contract ge sloten met het Studiecentrum voor kernenergie in Mol voor de bestu dering van het vraagstuk hoe het af val vernietigd moet worden. Mol heeft laten weten dat de oplossing van dat probleem maanden zal ver gen. Dit zeer ernstige afvalprobleem (minister Van Elslande, Binnen landse Zaken, sprak zelfs van een "gevaar voor een catastrofe") is België op de nek geschoven door twee mannen, een Belg uit Bilzen en een Nederlander uit Bussum. Dit tweetal richtte op 8 juni '71 in Hanneche de N.V. Habeka op. Doel van deze onderneming was verzameling en vervoer van che misch afval, dat later vernietigd moest worden. Tegen aanzienlijke MOSKOU, BRUSSEL (AP) Een jonge Russisohe dissident, Ale- xei Toemerman, is ingesloten in een gesticht voor geesteszieken te Mos kou, ofschoon medisch was vastge steld, dat hij normaal is. Uit een briefje, dat hij uit het gesticht heeft kunnen smokkelen, blijkt dat hij gevangen wordt gehouden, op last van de geheime politie, de K.G.B. Toemerman was medewer ker van Jakir en Krasin, twee strij ders voor burgerrechten, die even eens zitten opgesloten. De drie mannen hielden zich bezig met de publikatie van het ondergrondse blad "Kroniek van actuele gebeur tenissen", waarin o.m. alle gevallen van schending der burgerrechten in de Sowjet-Unie worden vermeld. Belgische geestelijken, onder wie kardinaal Suenens, de voorzit ter der protestantse synode dr. A. J. Pieters en opperrabbijn Dryfus, hebben gisteren een brief aan de Sowjetrussische ambassade te Brussel doen overhandigen, waarin geprotesteerd wordt tegen het ver bod, dat intellectuelen in de Sow jet-Unie niet mogen emigreren. betaling verzamelden ze bij Duits© bedrijven het gevaarlijke afval dat ze, in afwachting van een vergun ning, maar zolang in Hanneche op sloegen. Hoe ze met die duizenden tonnen uiterst gevaarlijke stof rus tig de Duits-Belgische grens konden passeren is een raadsel, dat zelf© minister Major tijdens de perscon ferentie niet kon verklaren. Wel staat vast dat ze de gemeen te Hanneche rond de twee gulden per opgeslagen ton materiaal be taalden. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de vraag in hoeverre de gemeentelijke overheid buiten haar boekje gegaan is door de op slag te accepteren zonder dat er een vergunning bestond. ADVERTENTIE ZANKER VA-460, 4% met 13 volautomatische programma's Centnfuge-gang 800 toeren. uitgebreide kteurenfotders. Zanker Nederland B.V., Johan de Witt- laan 11. Woerden: Tet 03480-59 92 Eind vorige week heeft president Marcos van de Philippijnen de staat van beleg afgekondigd, "voor de bestwil van het volk", zoals hij "en om de subversieve ele menten in onze maatschappij een nederlaag toe te brengen". Als wij nalaten onze maatschappij econo misch, sociaal en politiek te her- ïen, zullen wij de slag voor het volk aan de opstandige elemen- en de communisten verliezen, zo voegde de president daaraan toe. In tussen heeft hij, met medewerking het leger dat hem ten volle steunt, ruim honderd verdachte fi guren laten opsluiten, invallen laten doen in de huizen van politiek-du- bieuze personen (er zouden hier en daar wapens zijn gevonden) en sluitingsmaatregelen genomen te gen bepaalde dagbladen en radiosta tions. Het parlement zet zijn werk zaamheden voort en volgens een woordvoerder van de regering kan daar nog steeds uiting geven een oppositioneel standpunt "mits het opbouwend is en niet in gegeven door wat de maoïsten zeg gen". Marcos' verklaringen en maat regelen kunnen overigens niet ver hullen, dat het de bijna veertig miljoen Philippino's (sinds 1946 on afhankelijk van de Verenigde Sta ten) niet naar den vleze gaat. De corruptie bloeit welig, er heerst grote werkloosheid en voor wie wel werk heeft zijn de inkomsten ge ring. Bovendien hebben de over stromingen de voedselprijzen sterk doen stijgen. Dat dit alles de onte vredenheid in de hand werkt be hoeft geen verbazing te wekken, evenmin als het feit, dat groepen guerrillastrijders, die hun activiteit tot nu toe het platteland beperk ten, thans hoe langer hoe de steden gaan optreden. Het erg ste is echter, dat de rijkdom zeer ongelijkmatig verdeeld en de kloof tussen rijk en arm bijzonder groot ls. Driekwart van het totale volks- oezit is in handen van vierhonderd families, die niet alleen in grote weelde leven, maar ook politiek, over grote macht beschikken. Daardoor is de kans op een betere verdeling van de welvaart gering. Zouden nu die rijken hun vermogen ten goede laten komen aan ontwik- in daaruit voortvloeiende maatregelen, de indruk, dat de talloze tekortko mingen in de Philippijnse maat schappij voor een groot deel het ge volg zijn van buitenlandse invloe den. Maar zelf heeft hij toch ook wel laten doorschemeren, dat die subsersieve activiteit al zou ze dan door het buitenland (lees: Chi na) worden gesteund alleen maar ingang kan vinden omdat de wer kelijke hei*vormingen achterwege blijven. Het sluiten van alle hoge scholen en universiteiten voor on- bepaalde tijd met het oog op o„ derzoek naar communistische acti- dan zou de toestand langzamerhand beter kunnen worden. Maar in- plaats van landbouw en industrie in eigen land te bevorderen, wor den enorme kapitalen in buitenland se banken gedeponeerd. Dit betreft niet alleen de bovenlaag van de Philippijnen, maar voor een aan zienlijk deel ook Chinezen, die doorgaans met Philippino's als stro mannen een zeer groot deel van de handel beheersen en hun winsten naar Hongkong overbrengen. Dat dit onder de nationalisten kwaad bloed zet, is begrijpelijk. Maar af gezien van die Chinese invloeden, geldt de ongelijke verdeling van de nationale rijkdom toch vooral de eigen bevolking. De rijke bovenlaag betaalt nauwelijks belastingen, veer tig procent van de bodem ligt nog braak, de meeste suikerplantages zijn in handen van de "400 miljo nairs", de vakbonden staan nog in de kinderschoenen, de helft van de bevolking is analfabeet, kortom er zijn zoveel tekorten, dat de tijd rijp is voor een ingrijpende hervorming op allerlei gebieden. Marcos wekt nu, met de afkondi ging van de staat van beleg en de viteit, alsmede het ontslag van groot aantal ambtenaren brengen geen wezenlijke verandering. In de zeven Jaren van zijn presidentschap had Marcos zeker al heel wat ver nieuwingen kunnen aanbrengen als die hem zo na aan het hart hadden gelegen. Nu ziet hij langzamerhand het einde van zijn tweede ambtster mijn van vier jaar in het verschiet komen. In 1965 werd hij namelijk president en dus moet hij volgend jaar aftreden. Want net als in Ame rika schrijft de grondwet voor, dat het presidentschap gedurende ma ximaal twee termijnen door één per soon vervuld mag worden. Sommi gen hebben dan ook uit de Jongste maatregelen de conclusie getrokken, dat Marcos door het afkondigen van de staat van beleg die mogelijk enige Jaren kan duren op sluwe wijze een derde ambtstermijn aan de grondwettelijke vastkoppelt. Marco's tegenstanders beweren zelfs, dat de aanslagen uit de laat ste tijd door de president zelf in scène zijn gezet om op die manier de afkondiging van de staat van be leg te motiveren. Dit nu gaat ons te ver, want een feit is, dat de guerrillastrijders de laatste tijd zeer actief zijn geweest, dat in juli langs de kust van Luzon een scheepslading wapens voor het z.g. „Volksleger" werd onderschept, dat een groot aantal bomaanslagen vo rige maand in de omgeving van Ma nilla gepleegd, de drinkwater- en voedselvoorziening van een aan zienlijk deel van de stad heeft af gesneden en dat vele openbare ge bouwen bij die gelegenheden ern stige schade hebben opgelopen. Men kan toch moeilijk aannemen, dat die terroristische activiteit be doeld is geweest om Marcos aan een derde ambtstermijn te helpen. Ook al neemt men nu aan, dat de presi dent die extra-termijn van vier Jaar niet onwelkom vindt, toch zijn het de omstandigheden die Marcos ge dwongen hebben de staat van beleg af te kondigen. Het zwakke element in de situatie is overigens, dat hij mooie woorden spreekt, maar dat zijn daden uit de afgelopen zeven jaren niet al te veel hoop op een ingrijpende verbetering wettigen. Marcos zegt een plan voor „het scheppen van een nieuwe samenle ving" te hebben, waarvan de uit voerig tenminste twee Jaar eist. Maar voor die .nieuwe samenle ving" heeft hij al zeven Jaar de tijd gehad. Wil hij werkelijk eea vernieuwing teweeg brengen dan wordt het nu toch we. hoog tijd dat hij tal van correcties aanbrengt in een maatschappij, die daar ruim schoots aan toe is en die, door haar ligging in roerig Azië, groot ge vaar lOOpt. RJ.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11