Breestraat niet 't eerst dicht IBALLY U0 Endegeest zaalvoetbalkampioen WERKGROEP BINNENSTAD: Miss Holland-Canada 3 oktober in Leiden Slipdemonstratie Rob Slotemaker Vietnam beweging in Leiden opgericht Duitse week bij Rijnland Post op 3 oktober DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 '2 LEIDEN LEIDEN Om de Leidse binnenstad vrij te maken van overtollig autoverkeer zou men beter kunnen beginnen met het maken van „auto-luwe" gebieden dan met het afsluiten van de Breestraat. Deze gebieden zouden in fasen kunnen worden uitgebreid, afhankelijk van de toenemen de beloopbaarheid en de groei van de alternatieve ver plaatsingsmogelijkheden. Daarbij vormt het wegenplan 1961 geen goede leidraad meer: met name de woonfunctie de beloopbaarheid en de ontmoetingsfunctie"" in binnen- en buitenstad zullen bij verwezenlijking van dit plan ern stig verdrongen worden. Dat is één van de belangrijkste conclusies van de Werk groep Binnenstad in haar tweede brief aan B. en W. en aan de raad. Uitgangspunt van de Werkgroep Is gdweest dat het vrij maken van over tollig verkeer van de binnenstad moet gebeuren op een zo goedkoop mogelijke manier, die maximale re sultaten oplevert. Dat kan door sta bilisering van het autoverkeer en het wegennet in en rond de binnenstad. Daarbij zou men naar het idee van de Werkgroep eerst een aantal woon- en leefgebieden rond de hoofdwinkelstraten kunnen bevrij den van autoverkeer. Daarna zou men moeten komen tot een geleide lijke vermindering van de autodruk op de straten van de binnenstad, in clusief de Breestraat. Het voornaamste bezwaar van de Werkgroep tegen het als eerste stap afsluiten van de Breestraat is, dat nog niet duidelijk vaststaat hoe het gemeentebestuur de daardoor ontsta ne druk op de Pieterswijk en het Rapenburg denkt te voorkomen. Met name de Pieterswijk moet naar het idee van de werkgroep in zo gaaf mogelijke staat worden behouden. Daarbij moet de woonfunctie op de eerste plaats staan. De nog steeds nagestreefde, ruim opgezette „binnenring" van het we genplan 1961: Korevaarstraat e.o. Hooigracht - Langegracht -Lammer markt - Molenwerf - Schuttersveld - Stationsplein - Morssingel - Galge- waterbrug - Trekvliet - Witte Singel -Jan van Houtkade dreigt naar de mening van de Werkgroep ^rote verkeersstromen naar de binnenstad te trokken, met alle nare gevolgen vandien. Parkeerprobleem De snelste en goedkoopste metho de om het parkeerprobleem voor een groot deel op te lossen, noemt men het gebruiken als parkeerruimte van grote al aanwezige delen van de bin nenring. De Langegracht en de gedempte Trekvliet zouden dan prakeerstraten worden met handhaving van twee rijstroken, die in hoofdzaak voor aan en afvoer moeten dienen. Daardoor zouden er veel parkeerplaatsen in de binnenstad vrij komen ten behoeve van voetgangers, rijwielen en open baar De Werkgroep suggereert twee mo gelijkheden om de binnenstad snel voor een deel autovrij te maken. De eerste: Breestraat en Langebrug voorlopig open te houden voor auto verkeer, en de marktenroute en bei de zijden van het Rapenburg ge deeltelijk sluiten. In 1973 zou er op die manier al een brede wandel- en fiets-"gang" ontstaan in de Pieters wijk. In 1974 zou de rest van het Rapenburg en de omgeving van de Kaiserstraat en de Kloksteeg kun nen volgen. Daarnaast zouden Hoog landse Kerkgracht, Nieuwe Rijn Vis markt, Aalmarkt Stille Rijn, Lange Mare gedeeltelijk kunnen worden af gesloten. In 1974 zouden dan de Bo termarkt, de rest van de Lange Ma re, de traverse door de Camp en de rest van de Marewijk kunnen wor den aangepast. Een tweede mogelijkheid: als aan vulling van Langegracht en Trek vliet ruimte voor lang- of kort-par- keren scheppen op het Levendaal. De Hogewoerd kan dan bevrijd wor den van langparkeerders. In dit sy steem zou de bus over het Leven daal kunnen blijven rijden via de overblijvende rijstroken, of hij zou naar de Zoeterwoudse Singel kunnen verhuizen, met haltes bij de Van Dis- LEIDEN De 17-jarige Marilyn Botman is in Oakvïlle Onta rio Canada) door 55.000 Nederlandse emigranten gekozen tot het meest charmante en intelligentste Nederlandse meisje en uitgeroepen tot „Miss Holland-Canada". Marilyn Botman, die van zwemmen en waterskiën houdt, is thans studente en wil na haar opleiding stewardess worden. Zaterdag begint zij aan een tournee door ons land en zal op drie oktober een deel van de Leidse feestviering bijwonen. Die dag arriveert zij om streeks negen uur in "De Waag" om daar bij het uitdelen van haring en wittebrood te assisteren. Marilyn, die tot 11 oktober in ons land verblijft en 10 oktober in het televisieprogramma "Mensen, mensen, mensen" is te zien, zal ook enkele feest terreinen bezoeken en in de kraam op de Beestenmarkt pof fertjes gaan eten. Na al haar representatieve plichten biedt het reisbureau Neckerman haar een driedaagse reis naar Spanje aan. Op één punt Werkgroep Binnenstad haar zin in elk geval niet. Zij stelt voor een voorlo pige brug over de Korte Mare te maken in plaats van een dam. Inmiddels is echter al begonnen met de aanleg van de dam. (Foto Jan Holvast) Instellen Het maken van voetgangersgebie den zou moeten beginnen met het plaatsen van geleidingsborden naar de "middenring", aanpassing van wegindeling op diverse kruispunten, en het instellen van verkeerslichten aan de hand van de gewijzigde par- keerstromen. Tweede stap zou dan moeten worden het aanleggen van een parkeerstraat voor lang-parke- ren op de Trekvliet en het plaatsen van richtingsborden naar deze par keerplaats. Vervolgens zou achter eenvolgens de kern van de Pieters wijk moeten worden afgesloten, de Baileybrug tussen Lammermarkt en Langegracht aangebracht moeten worden, de Hogewoerd worden afge sloten, en 't Levendaal opnieuw in gedeeld, evenals Lammermarkt en Langegracht. Bij dat laatste zou de zone-grens voor kort-parkeren rond 't centrumgebied moeten worden vast gesteld. Als laatste in 1973 zou een groot deel van 't centrum voor par ticuliere auto's worden afgesloten. In 1974 kan uitbreiding van de par keergelegenheid op de Trekvliet plaatsvinden en zou de omgeving van Pieterswijk en centrum wor den bijgeschaafd. Daaronder valt ook afsluiting van de eerste Binnenvest gracht e.o. en het gebied rond de Jacobsgracht en Garenmarkt. Kampioenschap De Rijnklievers LEIDEN Met het einde van 't vluchtseizoen in het zicht zijn thans ook de kampioenschappen 1972 van de Leiderdorpse Postduivenvereni ging "De Rijnklievers" bekend. Voor de diverse groepen luidt de uitslag als volgt: Vitesse 1. A. v. d. Dop en zn. 751.26 pnt., 2. J. Rozier 738.05 pnt. 3. Gebr. Kok 709.11 pnt. Fond 1. A. v. d. Dop en zn. 424.10 pnt., 2. L. Klein 412.39 pnt., 3. C. v. d. Nieu- wendijk 376.21 pnt., Jonge duiven: 1. J. Rozier 9201.2 pnt., 2. Gebr. Kok 926.46 pnt., 3. P. Veelenturf 885.94 pnt., Midfond 1. A. v. d. Dop en zn. 430.32 pnt., 2. P. Landesbergen 394.06 pnt., 3. A. Dubbelaar 392.21 pnt. Totaal Oud 1. A. v. d. Dop en zn. 16056.8 pnt., 2. J. Rozier 1405.51 pnt., 3. C. v. d. Nieuwendijk 1401.10 pnt. Navluchten 1. Gebr Kok 634.33 pnt., 2. H. J. Kettenis 608.59 pnt., 3. C. v. d. Nieuwendijk 603.80 pnt. Kampioen Generaal 1. A. v. d. Dop en Zn. 2937.56 pnt., 2. J. Rozier met 2912.34 pnt., 3. Gebr. Kok 2803,97 pnt. Aangewezen kampioenen: Oude duiven A. v. d. Dop en Zn. Jonge duiven J. Rozier. Navluchten A. v. d. Dop en zn. LEIDEN Rob Slotemaker en Liane Keizer Engelman zullen de hoofdfiguren zijn in het bijprogram ma, dat rond de vrijdagavond in de Groenoordhal startende Schevenin- gen-Luxemburg-Scheveningen ralley is gegeven. Slotemaker verzorgt een slipdemonstratie op het terrein rond hal; Liane neemt de startvlag over van burgemeester Vis, die om uur de eerste van de naar schatting 130 wagens zal laten ver trekken. De SLS-rit, die voor de 20- ste maal wordt gehouden heeft dank zij het initiatief van Minnesota Ne derland Lelden voor het eerst als startplaats. Minnesota, dat zoals de perschef T. v. d. Bosch het uitdruk te, "iets voor de Leidse burgerij wil doen", heeft eerder haar medewer king verleend aan de manifestatie "Bloemetjes buiten" en de nationa le indooratletiekkampioenschappen. De deelnemers, die vanaf 6 uur om de minuut vertrekken vanaf een in de hal aan te brengen podium, zijn onderverdeeld in vier categorieën. Gemiddeld leggen zij een afstand af van 1500 km. De finish vlnut zondag middag tussen 5 en 6 uur plaats in Scheveningen. Tot de kanshebbers behoren onder meer de duo's Baas/ Baas en Dolk/Jette, die respectie velijk als eerste en tweede staan ge klasseerd in de strijd om het natio naal kampioenschap. De toeschou wers, die vrijdagavond gratis toegang hebben tot de Groenoordhal krijgen in het bij programma naast Liane Keizer en Rob Slotemaker ook Huub Vermeulen van het Dutch National Racing Team te zien, die twee for mulewagens uitstalt. Een keuring van de wagens, gepaard gaande met enkele proeven, completeert het programma, dat duurt van 6 tot 8 u. ADVERTENTIE Schoenen k&t kenmerk van kwaUtei-L van Dalen Donke.rsie.eai 2.1 LEIDEN Op initiatief van di verse politieke-, kerkelijke- en stu- dentengroepen is een Brede Viet- Beweging Leiden opgericht. Tijdens een in het LSF-gebouw aan het Noordeinde gehouden bijeen komst werd besloten de krachten te bundelen om door middel van activiteiten op politiek, informatief humanitair terrein het Vietna mese volk te steunen in zijn strijd tegen de Amerikanen. De volgende organisaties hebben zich thans ach ter de Brede Vietnam Beweging ge schaard: Vietnam Komitee Leiden, Leidse Studenten Bond, Stichting Polemologische Bibliotheek, CPN, PSP, NVV-jongeren, PvdA, Wereld winkel, Kreatief Centrum, NCSV, Boekhandel Oktober, D'66, PPR, Leidse Studenten Ekklesia en het Leids Vredes Kontakt. Verwacht wordt dat nog meer groepen zich zullen aansluiten. Inmiddels heeft de BVBL al het initiatief genomen tot een groot scheepse actie onder het motto: "Leiden voor Vietnam". De actie wordt in de week van 28 oktober tot en met 4 november ge houden en start met een grote ma nifestatie in de Stadsgehoorzaal, waar o.m. een tentoonstelling en recente films te zien zullen zijn. Er worden voorts diverse lezingen ge houden en er komt een vertegen woordiger van het Bevrijdingsfront, 's Avonds is er een programma van meer ontspannende aard: naast een gevarieërd amusementsprogramma komt er een veiling van kunstwer ken. Deze oktoberactie, waarvoor reeds een aanbevelingscomité is ge vormd, wordt verder gehouden 0{ scholen, vormingscentra en de uni versiteit. Door middel van steun- lijsten wil men daar zoveel moge lijk geld ophalen. Als afsluiting wordt een grote demonstratie geor ganiseerd. Hiermee sluit het BVBL. aan bij een landelijke actie onder auspiciën van het Comité Jongeren voor Vietnam die als doel heeft so lidariteit te betuigen met het Viet- volk en van de Nederland se regering te eisen, dat deze solida riteit in daden wordt omgezet. De Brede Vietnam Beweging zal voorts het werk van het Vietnam Komi tee Leiden steunen en medewerking verlenen aan de grote plaatselijke collecte, die door dat comité van 20 tot en met 25 november wordt ge organiseerd ten bate van het Me disch Comité Nederland Viet- ADVERTENTIE diepvrieskist 385 liter inhoud. Adv.prys 898,^70 NU VOOR H#ö," RADIO HERENSTRAAT HERENSTRAAT 39, LEIDEN 7 7 LEIDEN Leidens loco-burge meester, de heer G. S. Harmsen heeft vanmiddag in het automobiel bedrijf van Rijnland aan het Lam- menschansplein een Duitse week ge opend. Dat gebeurde in aanwezig heid van de plaatsvervangend am bassadeur van West-Duitsland in ons land, de heer Glatzer ter gelegen heid van de introductie van de 73- versie van de Ford Capri. Zoals wij onlangs schreven is de ze wagen op meer dan 150 punten gewijzigd. Reden temeer om de pre sentatie wat feestelijker aan te kle den dan gebruikelijk. Met een aan tal middenstanders uit Leiden en om geving werd aan het Lammen- schansplein in navolging van derge lijke evenementen elders een z.g. Duitse week georganiseerd. Dat be tekent, dat een aantal bedrijven pro- dukten van Duitse origine ter bezich tiging (en zo gewenst ook te koop) aanbiedt. Zo staat er de firma Van Cleef met o.a. radio's en tv-toestel- len. De firma's Zirkzee uit Leiden en Van der Geest uit Noordwijker- hout laten er Duitse meubelen zien. De firma Sanders brengt Duitse wij nen, de firma Eicheman heeft vlees en vleeswaren van onze oosterburen en Bentley Optiek uit Voorschoten toont niet alleen brillen, maar neemt ook gratis een ogentest af. Het Duitse Verkeersbureau uit Am sterdam en de Nederlandse Reis Vereniging laten zien, wat er op va- kantiegebied in West-DuitSland ta koop is. Maar centraal op de show die tot en met 5 oktober duurt, staan natuurlijk de Capri's en de andere 73-modellen van Ford. LCC adviseert leden: op 3 oktober na één uur dicht LEIDEN Het Leids City Cen trum, de organisatie van de mid denstands- en groot winkelbedrij ven in Leiden, heeft zijn leden ge adviseerd om op 3 oktober na 1 uur 's middags te sluiten. CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij. Uw juwelier en Gero-dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN Op 3 oktober zullen de postdiensten te Leiden worden beperkt. De postkantoren Gerestraat, Be vrijdingsplein en Lammermarkt zullen tot 12 uur geopend zijn. De postagentschappen zullen gesloten zijn. ADVERTENTIE chito ttïjcln* uk**. <ljjujccll>o Roc|i nisi,. QxJ' is* ouiomo/bacJu Koop ten. CLutc» /wwice* Dan, IXEJen.. EeicLn. fï*Z. 0.3O4I oX 5033o. LEIDEN Endegeest heeft gisteravond in de Groenoordhal het voor de derde maal in successie door de Sportstichting Leiden georganiseerde zaalvoetbalkampioenschap voor bedrij ven behaald. In een meer spannende dan fraaie finale werd Sijthoff uiteindelijk nog met ruim verschil geklopt52. De derde plaats ging naar Gemeentewerken dat in de "kleine finale" het Academisch Ziekenhuis met 51 versloeg. eindstrijd met 0-0 gelijk tegen het Academisch Ziekenhuis. Door het beter nemen van strafschoppen kwalificeerde Sijthoff zich voor de finale waarin het al na vier minu ten aan de leiding kwam. Peter Burghout was de maker van dit snel le openingsdoelpunt. Uitblinker Wim van Weerlee bracht even later de partijen weer op gelijke hoogte en in de tiende minuut schoot dezelfde speler Endegeest, uit een strafschop, naar een 2-1 voorsprong. Deze stand bleef ongewijzigd tot in de achtste minuut na de doel- wisseling Ben Daanen van Sijthoff Het achttal van Endegeest plaat ste zich voor de eindstrijd na in de poule het bij velen als favoriet gel dende Wernink te hebben uitgescha keld. Wel eindigden beide ploegen met vijf punten op de eerste plaats, maar het doelsaldo van Endegeest was net iets beter: 9-2 tegen 8-2. In de halve finale werd met 3-1 van Gemeentewerken gewonnen treffers van Wim van Weerlee (3x) en Dirk Kraay. Sijthoff was in haar poule de meer dere van Rijksmuseum Volkenkun de en het teleurstellende Battel jee en Terpstra en speelde in de halve goed profiterende van een nume rieke meerderheid de betrouw bare Endegeest-doelman Philip van Straaten voor de tweede maal pas seerde: 2-2. De spanning was op dat moment geheel terug, maar in de enerverende slotfase werd het Sijt hoff-team toch nog op grote achter stand gezet. Hans Uittenbogaard (2x) en Wim van Weerlee bepaalden de eindstand op 5-2. Zelfs miste En degeest-aanvoerder Hans Bontje nog Het Academisch Ziekenhuis was in de strijd om de derde plaats geen partij voor Gemeentewerken. Het werd 5-1 door doelpunten van Wim Wieman (3x), Loek Veldman en Dirk Kraay. Hans Fakkel redde voor het Academisch Ziekenhuis de spreekwoordelijke eer. De voorzitter van de Sportstichting Leiden de heer Biegstraten reikte na afloop van de wedstrijden de prij zen uit Endegeest ontving de wis selbeker plus voor iedere speler van het team een herinneringsmedaille en bedankte in zijn slotwoord onder meer de heren scheidsrech ters, de mensen van de EHBO en de commissie voor zaalsporten die dit toernooi ook deze keer weer tot een groot scuces hebben gemaakt. Uitslagen en standen Poule A: KoningsveldDurisol 0-2, GemeentewerkenVocking 2-0, Ko ningsveldVocking 1-4, Gemeen tewerken Durisol 3-1, Koningsveld Gemeentewerken 0-0, Vocking Durisol 2-0; 1 Gemeentewerken 3- 5; 2. Vocking 3-4, 3. Durisol 3-2, 4. Koningsveld 3-1. Poule B: EndegesstWernink 2-2, SportstichtingRooyakkers 1-4 En degeestRooyakkers 2-0, Sport stichtingWernink 04; Endegeest Sportstichting 5-0, WerninkRooy akkers 2-0; 1 Endegeest 3-5 (9-2), 2. Wernink 3-5 (8-2), 3 Rooyakkers 3-2, 4 Sportstichting 3-0. Poule C: Rijksmuseum Volkenkun de— BenT 2-1, Sijthoff—BenT 2- 0, Rijksmuseum VolkenkundeSijt hoff 0-0; 1 Sijthoff 2-3 (2-0), 2 Rijksmuseum Volkenkunde 2-3 (2-1) 3 B enT 2-0. Poule D: Amro Bank—Motorhuis 3- 0, MotorhuisAcademisch Zieken- hus 0-0, Academisch Ziekenhuis— Amro Bank 1-0; 1. Academisch Zie kenhuis 2-3, 2. Amro Bank 2-2, 3. Motorhuis 2-1. Halve finales: Gemeentewerken— Endegeest 1-3, Sijthoff— Acade misch Ziekenhuis 0-0 (Sijthoff win naar na strafschoppen) Finale: Endegeest— Sijthoff 5-2. Om de derde plaats: Gemeentewer kenAcademisch Ziekenhuis 5-1. Eindstand: 1 en kampioen Ende geest, 2. Sijthoff, 3 Gemeentewerk ken, 4 Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3