V.S. en Israël in het geweer tegen terreur anada laar itembus Noorse regering zal binnenkort aftreden Kissinger onderhandelde verder met Le Doec-tho PALESTIJNEN WILLENDE GEVANGENEN INMUNCHEN BEVRIJDEN Dure kappers in Londen besluiten tot kort haar India: „Oeganda's beschuldiging van inmenging is vals' WOENSDAG 27 SEPTEMEBR 1972 WASHINGTON, JERUZALEM, BRUSSEL, BARI, (ANP, [leuter, AP) Een commissie van het Amerikaanse Huis /an Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd wüar- >ij het mogelijk wordt dat vliegtuigkapers de doodstraf wordt ipgelegd. In het wetsontwerp wordt bepaald, dat een jury kan dezen of hij de doodstraf wil opleggen of een minimum gevan genisstraf van twintig jaar. De president van de V.S. zal het echt krijgen de landingsrechten op te schorten van landen die teun geven aan kapers. Het wetsontwerp werd gisteren goed- ;ekeurd door de commissie voor de handel van het Huis van ifgevaardigdien. Premier Golda Meir sprak giste- Ti d met het Israëlische kabinet in S^eheime vergadering over maatre- jh' slen ter bestrijding van het ter- irisme. Aangenomen werd dat me- ouw Meirs regering zich thans >zig houdt met de bijzonderheden i een actie tegen het terrorisme van een diplomatieke campagne het Westen om steun voor deze i :tie te verkrijgen. De Algemene Vergadering der erenigde Naties, die op het ogen- Ik eveneens maatregelen tegen 't rrorisme bespreekt, beperkt zich de algemene beginselen van het treden tegen de guerrilla-acties. De Sowjetrussische minister van ütenlandse Zaken Gromiko keerde '°pyngHt D/ AD-Observer zich daar fel tegen het terrorisme. De Sowjet-Unie is tegen „geweldda den die geen positief doel hebben en verlies aan mensenlevens veroorza- chen „waarbij elf Israëlische Olym pische atleten werden gedood nadat zij door Palestijnse Arabieren wa ren ontvoerd. Hun misdadig optre den betekent een ernstige slag voor de nationale belangen en verlangens van de Palestijnen," aldus Gromiko. „Deze daden worden door de Is raëlische misdadigers gebruikt om hun bandietenpolitiek tegen de Ara bische volkeren te verhullen". Stopverbod De Antwerpse politie heeft voor de Diamantwijk in deze stad, waar veel Joden wonen, voor onbepaalde tijd een stopverbod voor auto's in gevoerd. Zij heeft dat gedaan in het kader van veiligheidsmaatregelen die in geheel België getroffen zijn in verband met eventuele terreuracties. Vorige week brachten de Belgische staatsveiligheidsdiensten de politie en rijkswacht in België op de hoogte van door Palestijnse terreurgroepen, waaronder de Zwarte September, geuite bedreigingen. De al zeer strenge beveiligingsmaatregelen die onder meer golden voor Joodse vesti gingen en andere bedrijven werden daarna nog verscherpt. Liefdesbrief Op het postkantoor van het Bari bood een man van ongeveer dertig jaar maandag een brief aan. Hij verzocht in gebroken Italiaans of het epistel, waarvan het adres in het Hebreeuws geschreven was met uitzondering van het woord Israël, aangetekend kon worden. Op het postkantoor werd men achterdochtig toen de man weigerde zijn naam en adres aan de achterzijde van de brief te schrijven en de benen nam, met achterlating van de brief. De politie nam de brief mee naar een open terrein buiten Bari waar hij met veel omzichtigheid geopend geopend werd. Het schrijven „in het Hebreeuws" bleek een liefdesverkla ring te zijn aan een israëlisch meis je in Haifa irige week is in Canada de cam- gne voor de algemene verkiezin- an 30 oktober begonnen. Pre- Pierre Trudeau hield, verge- 'an zijn mooie 24-Jaar oude Margaret, een openingsrede zijn kiesdistrict Mont Royal, een )k van Montreal in hoofdzaak be- C, ond door de gegoede middenklasse. De eerste minister viel het sepa- *1 de provincie Quebec aan de tweetaligheid en legde nadruk op het belang van de e culturen Engels en Frans Canada. Trudeau. vlot gekleed •en beige pak met een gele roos zijn knoopschat, waarschijnlijk de nieuwe kiezers tussen 18 en jaar voor zich te winnen, maakte delijk dat de verkiezingscampag- zijn Liberale Partij geba- u zijn op de uitvoerbaar- <1 van het federalisme, progressief-Conservatieve opposi- leider Robert Stanfield begon campagne in Hlifax (Nova itia) met de leuze „krijg Canada het werk". Volgens hem is liberale regering een arrogant egroepje, dat de onafhankelijk- 1 van het Parlement bedreigt, campnagne zal gebaseerd zijn op kwesties als werkloosheid, ver- OSLO (AP) Noorwegen wordt uwen in de overheid de noodzaak j bedreigd door een grote politieke belastingverlaging en de stygen- kosten van de welzijnszorg. >avid Lewis, leider van de i uw Democratische Partij staat gematigd socialisme voor, ver- Ijkbaar met dat van de Britse lourpartij. Hij vreest, dat Cana- wordt uitgehold door grote Ame- lanse ondernemingen en wil, dat neer aandacht wordt besteed de consequenties voor het milieu de economische expansie en de )dzaak van een zorgvuldig vol- is plan ontworpen economie, il Caouette, leider van het „So le Crediet", wijt de kwalen van ïada aan de structuur van het ttetaire stelsel, aan het sluipende lalisme en de enorm uitgegroeide eaucratie. Zijn manier van be- KKferen, vergelijkbaar met die van Fransman Poujade (en van de renpartij van Koekoek in Ne land) weerspiegelt de vrees van aanhangers, in hoofdzaak af- ïstig uit de lagere middenklas- voor het anonieme kapitalisme oor regeringsbemoeienis. Canadese Lagerhuis telt 264 ze- Thans worden er 147 bezet de Liberalen, 73 door de Pro- 1 Bief-Conservatieven, 25 door de 7 Democratische Partij, 13 het Sociale Crediet, twee door fhankelijken, terwijl vier zetels zijn. zetels van de provincie Que- zijn altijd overwegend naar de dralen gegaan, maar de opkomst een krachtige Conservatieve fi- r, Claude Wagner, kan dit beeld veranderen. Wagner, een voor- llge rechter, doet een beroep op vrij grote groepen in de maat- sppij die wet en orde ten koste alles voorstaan. Naarmate de A tiezingscampagne voortgang kan hij de kampioen worden het deel van de zwijgende 'derheid dat krachtige maatre- wenst voorspelt een overwinning van Iberalan. maar met een kleinere erheid. leden van de separatistische par- van Quebec, Le Pati Québecois, cotten de federale verkiezingen. President Nixon heeft gisteren aan de voet van het Vrijheids beeld in New York dank gebracht aan de immigranten, die, op zoek naar vrijheid, een grote bijdrage aan de bloei van de Verenigde Staten hebben geleverd. President Nixondie tevens een immigratie-museum opende, werd tijdens zijn toespraak gehinderd door enige demonstranten, die "stop de bombarde menten" riepen. Zij werden overstemd door de spreekkoren van Nixons aanhangers die "nog vier jaar" riepen. De politie leidde drie demonstranten weg. Hervormingen op de Philippijnen MANILLA (UPI, AP) Presi dent Ferdinand Marcos van de Philippijnen heeft gisteren hervor mingswetten aangekondigd. Ook zei hij dat dagbladen en radio- en televisitstations, die hebben deelge nomen aan communistische on dermijning, zullen worden gestraft. De president deed dit op een bij eenkomst in zijn paleis met zijn mi nister van Defensie, Juan Ponce Enrile, en hoge militairen. Deze ver gadering werd per televisie uitgezon den. Marcos verklaarde dat er in het gehele land hervormingen op het gebied van het grondbezit komen waardoor pachters hun bedrijven zullen kunnen kopen en landbouw coöperaties zullen kunnen worden gevormd. Volgens het staatshoofd is het resultaat van de afkondiging van de staat van beleg op zaterdag Ji. in het gehele land gunstig. Hij had honderden telegrammen ont vangen met gelukwensen. Onder de 92 personen die na de afkondiging van de noodtoestand in het afgeloptn weekeinde door de Phllippijnse autoriteiten zijn ge arresteerd, bevindt zich een Neder landse priester, de 45-jarige pater Cornells van Beek Lagerwey van de congregatie van het Heilig Hart. De Nederlandse pater is directeur van het Sociale Gemeenschapscentrum, een rJc. organisatie. In zijn week blad en in radio en tv-uitzendingen heeft hij zich een voorstander be toond van geboorte beperking en sociale ontwikkeling. kater. De effectenbeurs maakte een forse tuimeling na het be kendmaken van de vol1* v mming tegen de aansluiting bij de EEG en de leiders der industrie verke ren in een staat van verdoving nu de socialistische minderheids regering als gevolg van de stem ming in het begin van oktober zal aftreden. Waarnemers geloven dat een pro minente anti-marktfiguur, oud pre mier Per Borten, vermoedelijk Noor wegens zesde naoorlogse premiea gaat worden. Borten is 59 jaar oud. Er wordt nóg een kandidaat ge noemd, de 51-jarige in Canada gebo ren Hallvard Eika, die mede-voorzit ter is van de liberale partij. Borten behoort tot de Centrale Partij en hij is de officieuze leider der anti-EEG- Voormannen van het aansluiten bij de EEG zeggen dat de „anti's" tot de stemmers hadden gezegd, dat Noor wegen weinig problemen zou kennen als zij zich niet by de EEG aansloot. „Nu, laat ze maar eens gaan regeren en laten zien dat zij wel de proble men aan kunnen, die gaan komen", is him oordeel. Bratteli is aan de macht gekomen in maart 1970 en in het parlement heeft hij 74 der 150 stemmen. De op positie wordt gevormd door 29 con servatieven, 20 leden van de cen trumpartij, 14 christen-democraten en 13 liberalen. De nieuwe algemene verkiezingen worden gehouden in de herfst van het volgende jaar. De grondwet staat niet toe, dat het parlement wordt ontbonden en er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven voor het ver loop van een ambtsperiode van vier jaar. Bratteli, die door het referendum de grootste slag van zijn politieke loopbaan heeft gekregen, heeft ge zegd dat hij gaat doen wat hij kan om bij de volgende verkiezingen de socialisten de meerderheid te ver schaffen. Rolf Roem Nielsen, een directeur van de Federatie van Noorse indus- strieën, zei gisteren dat het resultaat van de Federatie van Noorse indu- heeft gebracht in een positie van acute onzekerheid ten aanzien van toekomstige groei en ontwikkeling. De ondernemingen die het zullen gaan voelen zijn zij die geheel van de uitvoer afhangen. Hun concurrerende positie zal onmiddellijk worden aan getast, zei hij. En dan gaan de an dere industrieën het aan den lyve ondervinden. MUNCHEN (DPA) De Pales tijnse terroristenorganisatie „Zwar te September" zal nog deze weken haar drie leden bevrijden die in München gevangen zijn genomen na de moord op de Israëlische ploeg. Dit heeft een woordvoerder van de beweging in Beiroet verklaard in een vraaggesprek met het Westduit- se blad „Quick," dat het persbureau DPA bij wijze van uitzondering voor publikatie ter beschikking is gesteld. Volgens de woordvoerder „is de lucht vol Duitse vliegtuigen. Dit maal zullen wij ons niet meer ver laten op een Duits erewoord. Zodra onze mensen gezond zijn, zullen wij hen eruit halen". Hij zei nog dat het nooit in de bedoeling heeft ge legen de Israëlische sportmensen te doden. De daders van München .hadden de nadrukkelijke opdracht geen Israëlische sportlieden te do den of te verwonden, alleen in ge val van nood. Als de duitse autoriteiten hun woord hadden gehouden en onze mensen hadden laten wegvliegen, zouden alle gijzelaars nog in leven zijn geweest". De Zwarte September had geen doden gewild, maar slechts de sport lieden en de hele wereld willen wij zen op de wederrechtelijke gezetting van ons Palestijnse vaderland door Zionistische imperialisten". (Van t correspondent) len LONDEN (GPD) Nadat de oren Jarenlang achter haar ver borgen zaten, springen ze nu weer tevoorschijn als krokussen in de lente. Deze schilderachtige mededeling is afkomstig van Lenard Ludwig, een van Lon- dens luxe kappers, die men als haarverzorger dient aan te spre ken. En ook de duurste heren kapper van de Britse hoofdstad, Vidal Sassoon, heeft bet nies in het lange haar gezet. "Het is afgelopen", zegt hij. Een van zijn assistenten knip te zijn lange haar af om de klan ten te laten zien hoe ze er na deze operatie zelf kunnen uit zien. "Ik vind het fijn", ver klaarde de moedige assisten, "maar ik weet nog niet hoe mijn verloofde er op reageert. Ik denk dat ze me niet meer her kent". De ouderen, die zien hoe de haren van de Jongere generatie er kennelijk beginnen af te vlie gen als de bladeren in deze goed gemutste herfst, verklaren, dat ze duidelijk de strijd tegen het •langharige geboefte" hebben gewonnen. De Jeugd heeft ech ter een andere lezing. Sinds "de oudjes" onder invloed van al dat lang om zich heen begonnen voorzichtig hun eigen haar tot diep in de nek te laten neerda- hun rimpelige wangen bedekten met brede tochtlatten, is voor ons de strijd gewonnen, aldus de Jongeren. Hoewel het haar korter wordt blijft de prijs van een modieuze behandeling in Londen gelijk, of gaat zelfs omhoog. De assisten ten van haarverzorger Vidal Sassoon die naar de Verenig de Staten terugkeerde en zijn goed beklante zaken aan be drijfsleiders overliet vinden het minder gemakkelijk kort haar te knippen dan lang. Want bij kort gaat het gauwer ver keerd, zeggen ze. De zaken van Sassoon zijn ui terst snob. De klanten doen hun jasjes uit en krijgen er gemak kelijke kapjassen aan. Popmu ziek daalt uit het plafond naar omlaag en er zijn ook meisjes onder de assistenten die de he ren met zorgzame vingers hel pen bij het in arde brengen van hun lange haar. Ze komen meestal uit de damesafdeling omdat hun ervaring daar goed te pas kwam in de afdeling van de heren. Als ze nu aan het eind van het langharige tijdperk te rug naar hun uitgangsbasis zou den worden gezonden zou dat de onaangenaamste consequentie zijn die het einde van deze zo omstreden mode met zich kan meebrengen. NEW YORK/SAIGON (AP, AFP, ger vanavond naar de VS zal te- UPI)) Henry Kissinger, advi-Irugkeren- seur van president NiXon, aal zijn verblijf in de Franse hoofdstad hebben Amerikaanse bommenwer- verlengen om nog een onderhoud j pers gisteren een aanval uitgevoerd te hebben met de Noordvietna- i °P een brandstof-depot nabij Ha- mese onderhandelaars Dit heeft noi' terwlJ1 Amerikaanse oorlogsche- mese onaernanaeiaars. uil neert pen a&n artilleriegevecht leverden de woordvoerder van het Witte met het Noordvietnamese kustge- Huis Ronald Ziegler gisteren mee- schut. Luchtmachtpiloten die deel- gedeeld. De woodvoerder zei dat j n.ai?^n aan de actie te8en het brand- i Qf-nf-ricnnf het de eerste keer is dat Kissin gers „geheime besprekingen" in Parijs zich over twee achtereen volgende dagen uitstrekken. Ziegler weigerde echter commen- stof-depot in La Danh op ongeveer 70 km ten noorden van Hanoi, ver telden dat hun bommen enorme ex plosies veroorzaakten. De plaatsvervangend Amerikaan se ambassadeur in Cambodja is vanochtend vroeg ternauwernood een bomaanslag ontsnapt. Zijn verlenging van het verblijf van Kis singer betekende dat er vooruitgang was geboekt. Hij zei dat Kissinger nauw contact met de president houdt over de huidige besprekingen. Kissinger sprak gisteren gesproken met Le Doec-Tho, lid van het Noord vietnamese politburo, en Xoean Thoe de Noordvietnamese delegatielei der in Parijs. De Amerikaanse dele gatie in de Franse hoofdstad noem de het onderhoud dat Kissinger gis teren had, onderdeel van een vast beraden poging om tot een oplossing voor de oorlog in Vietnam te komen. Verwacht werd, dat adviseur Kissin- kracht van de ontploffing en drie Cambodjanen, waarbij de twee po litiemannen die hem op motorfiet sen begeleidden, kwamen om het le ven. Thomas O. Enders, zaakge lastigde, stapte onverlet uit de auto mobiel, waarmede hij naar de am bassade onderweg was. Ambassadeur Emory C. Swank ontsnapte een Jaar geleden in Phnom Penh aan een bomaanslag. De lijfwacht van de zaakgelastigde en zijn chauffeur, die beiden met hem in de automobiel waren gezeten, werden evenmin go- wond. De bom bevond zich vermoedelijk aan boord van een fietstaxi en hij moet door een onbekende terrorist op een motorfiets tot ontploffing zijn gebracht, zo meent de politie. Vissersboot geënterd Een Ja panse vissersboot seinde gisteren door een Nationalistisch-Chinese ka nonneerboot in de Zuidchinese Zee by het eiland Ikoeaba te zijn geën terd. Taiwan heeft op dit eiland een militaire basis. Men vermoedt in To kio dat het N ationalistisch - Chinese optreden is ingegeven door de anti- Japanse campagne als gevolg van de toenadering die Japan en de Chinese Volksrepubliek nastreven. BARCELONA (UPI) Een krijgsraad in Barcelona hteft giste ren twee Catalaanse separatisten tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld wegens het onder meer plegen van bomaanslagen. Ramon Llorca kreeg dertig jaar en Carlos Garcia 20. Beiden werd het lid maatschap van het "Catalaanse Be vrijdingsfront" aangewreven, een illegale organisatie die autonomie voor Catalonië wil. Llorca en Garcia ontkenden de tenlastenleggingen. Hun raadsheren verklaarden dat de openbare aan klager zijn pleidooien had geba seerd op verklaringen van de politie die onder dwang verkregen waren. KAMPALA (Reuter) Een mili taire woordvoerder in Kampala heeft gisteren India en Zambié erven be schuldigd, dat zij met Tanzsi i komplot smeden voor een nieuwe aanval op Oeganda. Volgens hem gebruiken de drie landen het huidige bezoek van president Giri van India aan Afrika om een nieuwe invasie te organiseren. Daaraan zouden dan Oegandese guerrillastrijders en strijdkrachten uit Tanzanië deelne- met steun van Zambië en van de luchtmacht en het leger van In- a. President Giri bezoekt zeven Afri kaanse landen. Op 2 oktober komt hij Tanzanië naar Zambië. De Oegandese woordvoerder zei dat er al Indiase onderzeebootjagers gesigna leerd zijn op weg naar Dar es Sa laam. de hoofdstad van Tanzanië. „Dit bericht moet niet lichtvaardig gedaan ten aanzien van Pakistan", aldus de woordvoerder. Hij drong er bij zyn landgenoten op aan niet in paniek te raken. „De Oegandese strijdkrachten kunnen de toestand Een woordvoerder van de regering van India noemde de bewering van Oeganda dat zijn land zou meewer ken aan een militaire actie tegen Oeganda „Volslagen vals. boosaardig ea zonder enige grond". Hij sprak ook tegen dat er eenheden van ma rine en luchtmacht uit India op weg zouden zijn naar Tanzanië. „De re gering van India neemt het feit dat de naam van president Giri bij deze vals en boosaardige bewering is ge sleept, zeer ernstig op. Het bezoek van de president aan Ethiopië, Tan zanië en Zambië was al enige tijd geleden geregeld en zeker voordat ge neraal Arain zijn decreten tegen de seizoen 1972-1973. Van links naar rechts een blauw gestreept tricotpak van J. P. Meijer, een witsatijnen avondpak van Robelle Fashion en een jas met een kuitbroek van dezelfde ontwerpster.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9