{ASSENONLUSTEN IN A'DAM XI KEN NIET TE VERMIJDEN 'roblemen rond aansprakelijkheid bij Verkeersongelukken Kamer niet blij met oudedags voorzieningen zelfstandigen KVP ONRUSTZAAIER BIJ CHU EN ARP Comité stal lit de klok klepel Toch meerderheid Studenten gooiden bom uit protest tegen boycotacties jENSDAG 27 SEPTEMEBR 1972 BINNENLAND officier van Justitie in Breda, J. Th. Corsten, heeft bekend- ikt dat het politieonderzoek de verkeersramp op Rijksweg larbij 13 mensen het leven ver is afgesloten. De politie heeft r>f an een aantal automobi- kunnen vaststellen dat deze te hebben gereden. Voorlopig ziet jJ. Soetenhorst- iSavornin Lohman jnaar uit dat er geen strafver- zullen worden ingesteld, irsten gaf als argument dat •echtvaardig zou zijn slechts betrokkenen te vervolgen, |i> bovendien het verweten ge- hooguit een boete bij de kan- iter zou opleveren wegens te rijden, wat in geen enkele ver- tg staat tot de ernstige gevol- Dit lijkt mij een bijzonder ver standige beslissing van het O. M.. Niemand heeft dit ongeluk immers gewild en waarom de mensen ach teraf nog lastig vallen met een pro ces waarin alles weer wordt opge haald. Maar dit zelfde geldt voor de minder spectaculaire ongeluk ken, waarbij maar een slachtoffer valt. Ook daar heeft in het overgro te deel van de gevallen de dader de gevolgen niet gewild. Gaat het open baar ministerie ook in die gevallen terughoudener worden in het ver volgingsbeleid? Gezien een ontwik keling op het Juridisch front is dit niet uitgesloten. In principe kan het O.M. degene door wiens schuld een verkeerson geluk ontstaat met ernstige gevol gen, voor de strafrechter ter ver antwoording roepen. Artikel 36 van de wegenverkeerswet verklaart dit gedrag tot misdrijf en verbindt hier een maximum-gevangenisstraf aan van negen maanden. het tot voor enkele Jaren het O.M. een over treding kon bewijzen, de schuld van de dader vrijwel vaststond, zodat het uitsluitend van de gevolgen af hing of de betrokkene een eenvoudi ge overtreding of een ernstig de lict had begaan. Dit systeem, waar bij de toevalligheidsfactoren zulke ernstige consequenties had, raakte aan het wankelen toen de Hoge Raad aan het bewijs van de schuld hogere eisen ging stellen. Er moest duidelijk sprake zijn van grove on achtzaamheid wilde een veroordeling ex-artikel 36 WVW volgen. Deze ontwikkeling in de recht spraak kan effect hebben op het ver volgingsbeleid. Een andere kwestie is dat er van de kant van de ver zekeringsmaatschappijen een zekere druk uitgeoefend kan worden om tot vervolging over te gaan, al is het al leen voor de overtreding van het te hard rijden. Een strafrechtelijke veroordeling kan namelijk bijdragen aan het bewijs voor de civielrechtelij ke aansprakelijkheid. Mr. Corsten heeft gezegd het te betreuren dat de assuradeuren in eerste instantie niet bereid zijn de schade all-risk uit te keren aan alle betrokkenen. Dit is namelijk wel ge beurd bij de verkeersramp op de Schipholweg oktober '70. Nu stel len de verzekeraars zich al kriti scher op. Er zouden aanwijsbare schuldigen zijn en dat betekent dat er aanwijzingen zijn welke verzeke ringsmaatschappijen voor de schade moeten opdraaien. Kortom: alle re den om in eindeloze juridische touw trekkerijen verzeild te raken. Reeds een aantal Jaren wordt er kritiek geleverd op ons verzekerings stelsel dat duur, inefficiënt en dik wijls onrechtvaardig is door t gehar rewar over de schuldvraag. Vaak wordt de knoop uiteindelijk doorge hakt door de rechter die de mate van schuld in procenten uitdrukt en over partijen verdeelt. Toen verze keraars doorkregen, dat dit soort principiële zaken veel tijd en geld kostten, sloten een aantal van hen knock- for- knock- overeenkomsten, dat wil zeggen dat zij zaken tussen hen met gesloten beurzen afdoen. Maar dit lost de problemen maar ten dele op. Niet alle verzekerings maatschappijen hebben dergelijke regelingen. Bovendien wordt de zaak gecompliceerd door de sociale verze keringswetten en daar is de zucht naar precisie schier onuitputtelijk. Welke instantie moet voor de kosten opdraaien? En: hoe ligt de verhou ding met de particulier verzekeraar? Dit alles heeft ertoe geleid dat een aantal voorstellen zijn geformu leerd om deze problemen te vermij den. Zij vonden geen genade in verzekeringskringen. Bestaat er toch angst om de tak waar men op zit af te zagen? Ook het nieuwe ontwerp- verdrag risico aansprakelijkheid op de Euro pese weg handhaaft het stelsel van schuld van het slachtoffer. Ook in andere opzichten geeft dit verdrag regelingen waar juristen misschien van watertanden, maar die meer proplemen oproepen dan oplossen. Misschien dat de ramp in Breda aanleiding is om de discussie over de ze alternatieve voorstellen uit het kringetje van specialisten op een algemener niveau te gaan voeren, zo dat er eindelijk een keuze gedaan kan worden. Er is nog een keuze die dringend gedaan moet worden, maar die steeds in het laat je-vergeten-stukken be landt. Hij is de keuze die ir. Asmus- sen, directeur van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid, formuleerde in de vraag: Willen wij doorgaan jaarlijks duizen den verkeersslachtoffer te maken of willen wij er daadwerkelijk iets aan doen. Dit laatste zal een beperking van de vrijheid van de automobilist met zich brengen, zoals bijvoorbeeld het verplicht stellen van een inge bouwde snelheidsbeperking. Daarnaast kunnen een aantal maatregelen genomen worden om de risico's van het rijden bij mist te ver kleinen. Zo heeft de Engelse minis- ster van Verkeer aangekondigd op mistgevaarlijke weggedeelten ver verlichting aan te brengen. Het in voeren van een maximum-snelheid was volgens de minister vrij zin loos, omdat ook 50 km in bepaalde omstandigheden nog te hard kan zijn. Vlak na het ernstige ongeluk op de Schipholweg is een snelheidsbe perking van 100 km op dat weg gedeelte ingevoerd. Ik heb dit altijd als een 20ste eeuwse bezweringsfor mule gezien, zoals in de Middeleeu wen het kruisbeeld werd gehanteerd om de duivel af te schrikken. ISTERDAM Het is de laatste dagen in Amsterdam "s duidelijker aan het worden: de kansen op rassenonlusten gewelddadige acties van ons Surinaamse bevolkingsdeel ne- I hand over hand toe. Sedert de afgelopen maand twee aamei's door politiekogels sneuvelden is de toch al geladen ming onder de meeste van de 38.000 Surinamers die in terdam wonen gestegen naar explosief. „De spanning stijgt Er zijn al veel Surinamers die bloed willen zien", beves- ons de secretaris van het in de hoofdstad opererende ïaamse Bevrijdingsfront, de heer Henri Cairo. uatie in Amsterdam is i ernstiger dan men op grond roorgaande ervaringen mag nen. Vooral de dood var ge Paul Heesbeen en de wijze het onderzoek zich vervol- oltrok heeft veel kwaad bloed De op drug-handel betrapte en werd op 8 september door ent in de buik geschoten na- I de politieman met een mes Bfd had. Hij overleed dezelfde ie drugs bleken overigens sj te zijn. Heesbeen is slechts de marte- n een bewustwordingsproces een paar Jaar oud is. Het ituurlijk veel eerder het on- n over hun troosteloze levens- idigheden en het besef in iderlandse werk- en woonmi- idiscrimineerd te worden die inning onder de Surinamers hebben opgevoerd. Het k-voorbeeld van het terroris- optreden van buitenlandse 'heids-groeperingen heeft het i in agressievere zin sterk ted. De woede om de dood en Surinamer die nep-hasj lit was vervolgens voldoende ederland na vele jaren raetsbeweging te bezorgen. ruwe indeling zijn de ver en geëmotioneerde Surina- a Amsterdam in vier groepen ite brengen: zij die voor het k tóen van geweld kiezen, zij die it onderzoek van de rijksre- naar de dood van Heesbeen afwachten, zij die aandringen represaille-maatrege- Suriname wonende iers en zij die, met de wa de hand, onmiddellijk in dam tot wraak-acties willen l Het is duidelijk dat onze met de Surinaamse rijksge- niet langer bepaald worden bruine bonen met rijst en ïband van Max Woiski. ist op hardhandige vergel- iluste groep is die van de lpark-Surinamers", de Jonge die men deze zomer dage en rond het Vondelpark ntreffen, volgens de politie verdovende middelen te han- Bijna tweehonderd man sterk deze kooplieden na de dood Heesbeen hun ei- kplosief geformeerd. De strategie vermeldt dat de Amsterdamse politie met alle twee honderd te maken krijgt zodra een van hen wordt lastig gevallen. Noord-Ierland Naar het voorbeeld van Noord-Ier land heeft een aantal Surinaamse orgaaisaties ook de Surinaamse De fence League opgericht, alweer 'n en kele honderden leden tellende weer- baarheidsgroep die terstond in actie gaat komen wanneer Nederland een Amsterdamse Surinamer overlast of onrecht aandoet. Een centrale mel- dingspost is sedert kort dag en nacht bemand. De krijgsplannen voor de operaties zijn uitvoerig be sproken en staan nu keurig op pa pier. Van dezelfde recente datum is de oprichting van de „acht septem- ber-beweging", een front dat een zestal belangrijke en te goeder trouw bekend staande Surinaamse organisaties omvat. Deze beweging heeft zowel naar het Amsterdamse gemeentebestuur als naar minister president Biesheuvel een scherpe brief gestuurd waarin o.m. open baarmaking van het onderzoek naar de dood van Heesbeen wordt geëist, benevens „een onderzoek naar ras sendiscriminatie bij Justitie en poli tie en het instellen van een onpar tijdig lichaam voor controle op het gedrag van politiemensen ten op zichte van minderheidsgroepen". De „acht september-beweging" wil het harde werk in de onlusten, die zij verwacht, aan de Defence Lea gue overlaten: „Als aan onze eisen niet wordt voldaan", zo liet de offi ciële woordvoerder ons weten, „dan gaan wij uiteraard zonder meer over tot zelfverdediging, met alle gevolgen van dien". T ransvaal-buurt Komende rassenrellen zullen zich, naar verwacht mag worden, voorna melijk afspelen in de Transvaal- buurt en de Dapperbuurt, twee ver pauperde Amsterdamse wijken waar de meeste arme Surinaamse gezin nen heentrokken omdat de wonin gen er óf te kraken óf voor hen net nog te betalen waren. Waar men senmenigten en sociale misère zich opeenhopen veroorzaken frustraties altijd agressie. Zo was het met de Turken-rellen in Rotterdam, zo be gint het nu ook in de Amsterdamse volkswijken al te komen. ,De spanning neemt er snel toe", zegt Henri Cairo, de secretaris van het Bevrijdingsfront, „er zijn teveel sen in die wijken. Het wordt afgereageerd op de gekleurden. Het De kinderen van prinses Beatrix en prins Claus zullen vélen vanaf 7 november vriendelijk aankijken: zij zijn afgebeeld op de serie kinderzegels van dit jaar. De kleurendia's voor deze postzegels werden door de trotse vader zélf gemaakt. Vanaf vandaag gaat de Nederlandse schooljeugd weer op stap om de series zegels ten verkoop aan te bieden. woord lokt er het andere uit. gelijk nog hooghartiger. „Aan TARD Het actiecomité .gsrust" in Sittard heeft {diefstal uit de klok in de St. iskerk in deze plaats ge- diefstal werd zondag ont- toen de koster zonder resultaat aan het ietouw begon te trekken. comité zegt het niet op i te stellen dat elke zondag negen uur morgens srkende mensen met meer tweehonderd klokslagen wakker gemaakt. flatbewoner denkt slechts 5 en nacht, zomer en winter, fiit houden ze op' (Genesis 8:22 vers 8), om met uw woor den spreken", zo deelt het co mité de pastoor van de parochie in een brief mee. „Het is Jammer dat uw enige werkdag samenvalt met onze enige rustdag", vervolgt de brief. „Wij voelden ons geroepen onze medemens van tenminste één ongestoorde zondagmorgen te laten genieten". „Wij waren van plan de klepel enigszins aangepast weer terug te hangen, maar een destruk- tieve kleptomanische geest heeft dit onmogelijk gemaakt", alduc de briefschrijvers die meedeler liever anoniem te blijven. eerste vechtpartijtjes groenteboer zijn er al geweest. We weten dat er ook plannen in de maak zijn om de Surinamers, en niet de Hollanders, uit de gekraakte panden te zetten. Onze Defence League is er om hen te beschermen. Als we horen dat er iets aan de hand is gaan we met 15 man in een auto er een kijkje nemen. Dan sta je tegenover elkaar, duwen en trekken wordt het, net zo lang tot er één slaat. Zo zal het gaan. Het zal zeker op vechten uitdraaien. Als men bijv. een Surinaamse vrouw het huis uit wil zetten zullen wij wel even zeggen: halt, en weg jij. Maar weet u wat het nou is? We hebben het gemeentebestuur ge waarschuwd dat er zulke erge din gen te gebeuren staan. Maar dat ze niet eens reageren, dat ze het niet willen inzien, dat is nog het aller ergste. Het stookt by velen van ons de woede alleen nog maar hoger op". Brieven Cairo zelf heeft brieven, waarin hij zijn verontrusting uitspreekt over de ernst van de situatie, gestuurd naar de door de Surinamers zeer verfoeide Amsterdamse hoofdcom missaris De Jong, het gemeentebe stuur en premier Biesheuvel. In de laatste verzocht hij om het benoe- ombudsman voor een tegenstelling die tot een groot con flict dreigt uit te groeien. Biesheu vel liet niets van zich horen. Het Amsterdamse college van B. en W. reageerde in deze kruitvat-situa tie met zijn voor een welvaartstaat bedenkelijke sociale kanten zo mo- gesprekspartner, die het in zijn brief over moord met voorbedachte rade durft te hébben treed ik niet in discussie", zei burgemeester Sam- kalden de tussen vele emoties al zo hevig heen en weer geslingerde Surinamers voelden zich meer dan ooit op hun hart getrapt. Binnen het kader van de „8 sep tember-beweging" heeft er de afge lopen twee weken een aantal verga deringen in een zeer bewogen sfeer plaatsgehad. „Maar één ding was duidelijk", zegt Cairo, „vroeger ke ken de Surinamers van het Leidse plein en de studenten neer op de Surinamers van de Zeedijk. Dat is nu afgelopen. We zijn, door de om standigheden. eindelijk een een heid". Op de bijeenkomsten, waar inder daad zowel het Leidseplein als de Zeedijk goed vertegenwoordigd zijn, is tot nu toe de bijval voor de wraak-plannen zeer groot. De extre mere opstelling van een aantal Su- BELFAST (UPI) In de Noord- Ierse hoofdstad Belfast is gisteren op straat het lichaam gevonden van een man over wiens hoofd een kap was getrokken. De politie vermoedt dat sprake is van een executie. Het Slachtoffer bleek een 52-Jarige ongehuwde bar man te zijn. De brandweer van Belfast heeft het grootste deel van de r.k. St. Ber- nadettekerk in een overwegend pro testantse wijk van de stad kunnen behouden nadat er brand was uit gebroken door de ontploffing van een auto waarin een bom was ge plaatst. Er vielen 23 licht gewon den. rinamers bleek vooral ook uit de bewondering die openlijk werd geuit voor het terreur-werk van de Pales tij nen. Zo lijkt er nog maar weinig voor nodig om Amsterdam straks zijn rassenonlusten te doen beleven. Het kan een confrontatie worden waarin inderdaad het bloed zal vloeien dat meerdere Surinamers beschikken over vuurwapens. Hun voorman Cairo zegt: „we hebben niet gezegd dat we ze gaan gebruiken. Maar u weet toch ook wel hoe het met minderheidsgroepen is: als ze op het onheil afgaan nemen ze de wa pens mee". DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer blijkt wel te voelen voor het wetsontwerp van staatssecretaris Scholten over de fiscale oudedagsreserve voor zelf standigen. PvdA, D'66 en CPN hadden nogal wrat bezwaren. Over het algemeen toonden de ka merleden zich gisteren tijdens de behandeling niet zo erg enthousiast over dit wetsontwerp. Maar vrijwel allen waren het erover eens, dat er nu toch eindelijk maar eens wat moet worden gedaan aan deze fis cale tenachterstelling van om streeks 600.000 Nederlandse zelf standigen. Beter een half ei dan een lege dop, moeten velen ge dacht hebben. Amendement In totaal werden er zeven amende menten ingediend. Twee daarvan (van de KVP'er Notenboom en van WD'er Portheine) kregen steun van het grootste deel der Kamer. Het eerste behelst de indexering van de minima en de maxima waar door het mogelijk wordt om deze bedragen in verband met de geldontwaarding aan te passen. Het andere stelt voor de verplichting tot het sparen van'een oudedags voorziening te laten vallen. Als men wil mag het, maar het hoeft niet De stemming volgt morgen. UTRECHT „Deze studenten gingen te werk op een manier waar terroristengroepen zich niet voor zou den schamen". Dat zei de officier Justitie bij de rechtbank te Utrecht gisteren over drié studen ten die terecht stonden wegens het gooien van brandbommen. „Toen de eerste brandbom niet ontplofte, probeerden ze het nog een keer met enorme verbetenheid. Het niet aan hen te danken dat de zaak letterlijk met een sisser afliep", vervolgde de officier. Hij eiste tegen de drie medische studenten elk drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee Jaar en duizend gulden boete. De studenten hadden de benzine bom naar binnen gegooid bij het kantoor van de Utrechtse studenten vakbond USF, omdat ze het niet eens waren met de boycotacties die de USF voerde tegen de verhoging van het collegegeld tot duizend gulden eind augustus. Uitspraak 10 oktober. ADVERTENTIE De komplete anti-roos kuur DEN HAAG Grote onrust heeft een verklaring van het bestuur van de KVP, de grootste regeringspartij, veroorzaakt. Bij de twee andere christelijke regeringspartijen ARP en CHU zit men met de vraag hoe de KVP in zijn bijkans onstuitbare drang naar regeringssamenwerking met de PvdA kan worden afgeremd. In het PvdA-kamp probeert men veel om zich de KVP van het lijf te houden. Het KVP-bestuur heeft in een concept-resolutie voor de partijraad, die zaterdag in Tilburg bijeenkomt, uitgesproken dat KVP, ARP en CHU allereerst een gesprek moeten voe ren met PvdA, D'66 en PPR om op grond van programvergelijking vóór de verkiezingen te streven naar een akkoord op hoofdlijnen. geringspartijen is de resolutie gis teravond langdurig besproken. Van avond zullen de besturen van ARP en CHU zich erover buigen. Het is de bedoeling, dat de drie partijen zaterdag een vrijwel gelijkluidende beslissing nemen. De voorzitters van PvdA, D'66 en PPR hebben onmiddellijk de KVP- resolutie als onvoldoende bestem peld. Zy wijzen erop, dat in de re- Deze voorwaarde behelst de be groting 1973 en het dekkingsplan voor dat jaar, die nog in de Tweede Kamer behandeld moeten worden. De „progressieve drie" eisen van de christelijke regeringsfracties, dat zij voorstellen van het kabinet-Biesheu vel die de totstandkoming van een sociaal contract in de weg staan en die het welzijn beknotten verwerpen. Als er geen opheldering over het standpunt van de KVP en de an dere christelijke partijen over dit punt komt, zo verklaren de voorzit ters van PvdA. D'66 en PPR. is er geen basis voor een geloofwaardig gesprek over regeringssamenwer king.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7