Katwijk wacht met smart op plan „vissers- wijkje Principiële zijde geen kwestie van een etiket 'ZE PUILEN HIER UIT VAN PLANN Fiscale scheiding man en vrouw niet voordelig in lage inkomensgroepen Fleur op met bloemen boek over snijbloemen DIRECTEUR VAN DER SNOEK VAN AGRARISCHE SCHOOL: PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 KATWIJK AAN ZEE „Ze puilen hier uit van de plannen. Al jarenlang. Ennog is daarvan in het ge bied rond het badcentrum niets van gerealiseerd". Deze woorden kwamen uit de mond van een Rotterdammer, die met Katwijk geen andere binding heeft dan dat hij er al zo n kwarteeuw de zomervakantie doorbrengt en zo nu en dan op een zonnige of stormachtige zaterdag of zon dag naar de familiebadplaats komt om een strandwande ling te maken of vanaf de Boulevard te kijken naar het „geweld van de wateren". Hij was er deze week op een zonnige middag weer met zijn vrouw en zat, beschut te gen de wind, op het terras van „De Zwaan" te genieten van de weldadige herfstzonnestralen. Onder het genot van een kopje koffie hebben we met die Rotter dammers zitten praten over het Katwijk aan Zee van vroeger en dat van thans. Over de tijd, dat ze met hun kinderen van het strand kwamen genieten en nu, nu ze nog maar met z'n tweetjes wegtrekken en het gehuurde gedeelte van een huis heeft plaats gemaakt voor een keurige pensionkamer dicht bij de Boulevard met het natje en het droogje. Ze hebben in de loop der Jaren de open plekken zien komen rond het Emmaplein, in de omge ving van de Baljuwstraat en bij de Zuidstraat, waar eigenlijk alleen maar wordt gebouwd. Doortastender De Rotterdammer: "Die particu liere bouwers zijn allemaal wat zakelijker en doortastender. Ze ko pen een stuk grond en gaan bou wen. Het wordt daar bij die Zuid straat een leuk woongebied met ruime, riante woningen. Dicht bij zee en dus uitermate geschikt om te verhuren. Wanneer steclebouwkun- digen en planologen worden inge schakeld, zoals bij het nieuwe bad centrum, duurt alles veel en veel langer. Er hadden toch reeds lang bouwactiviteiten moeten heersen bij Emmaplein en Waaigat. Zo lang we hier in Katwijk komen wordt er al over dat centrum gepraat, maar nog is er niets van tot stand geko men. Onbegrijpelijk. Het getuigt van een weinig slagvaardig beleid van de gemeentebestuurders. Wan neer het zolang duurt voor het "vis serswijkje" tussen Louwestraat en Baljuwstraat wordt gerenoveerd zijn er talrijke, nu nog goede wo ninkjes, vernield en is Katwijk in last". Het zijn dus bepaald niet alleen de Katwijkers. die zich in arren moede afvragen, wanneer er nu eindelijk eens iets gaat gebeuren in het centrum van het zeedorp. Over de Centrum- en Tramstraat plannen zijn reeds heel wat woor den gesproken en beloften over een snelle aanpak gedaan. Binnen en buiten de raadszaal. Ener is nog niets. Zal dat. gediscussieer ook zolang duren als straks het restau ratie- en renovatieplan voor het "gebiedje" tussen Louwestraat, Bal- Ju wstraat en de achterzijde van de woningen aan de Princestraat aan de orde komt? Plan-Wagenaar De befaamde Zandvoortse archi tect ir. C. J. Wagenaar, die als voor zitter van het Genootschap "Oud Zandvoort" steeds op de bres heeft gestaan en nog staat om iets van het oude in deze badplaats voor het Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn ir. E. F. Boon (Foto Jan Holvast) nageslacht te behouden, is thans druk bezig met het maken van een restauratieplan voor dit stukje Kat wijk aan Zee, waar nog een aantal van die karakteristieke visserswo ninkjes staan. Dat zal nog wel eni ge tijd vergen. Verwacht wordt ech ter, dat over niet al te lange tijd een afgerond plan aan de raad kan wor den voorgelegd. Niemand beter dan Wagenaar weet, dat er spoed nodig is om zo'n plan te realiseren. Hij kent Katwijk door en door, want hij heeft voor de panden Louwestraat 7 en 9 in op dracht van de gemeente ook een restauratieplan gemaakt en hij heeft voor het genootschap "Oud Katwijk" in de afgelopen winter al eens pleidooi gehouden er alles aan te doen, dat er iets van dat oude be waard blijft. De raad en vele Katwijkers delen het standpunt van B. en W. dat er iets gedaan moet worden voor het behouden van een klein gebied in het zeedorp, waar men de vroegere sfeer van het vissersdorp nog zal kunnen proeven. Daarom werd spontaan een krediet van f 25.000 beschikbaar gesteld voor het tref fen van allerlei voorbereidingen, zo als het maken van een ontwerp voor de nieuwbouw In oude stijl en de restauratie van de panden. die daartoe nog geschikt zijn. Vooral de steeds zeer slagvaardi ge drs. A. J. van Raalte (CCP) was in de raad één van de enthousia-i te heel wat geld gaan kosten. Dat stellingen. Hij wilde het merendeel staat. vast. Er zijn woningen, die van deze woningen in de toekomst I slechts een schoonheidsbehandeling beschikbaar stellen aan bejaarden, I moeten ondergaan door verwijde- die door de sanering uit dit gebied ring van ontsierende elementen als zijn verdreven doorgaande dakkapel en horizonta- Het renoverings- en restauratie- le moderne opbouw. Bovendien plan voor dit gebied zal de gemeen- I moeten ook verschillende raamko- DEN HAAG Voor mensen met lagere inkomens is het onvoordelig, dat straks de werkende gehuwde vrouw als fiscaal zelfstandige wordt behandeld. De Raad voor de arbeidsmarkt van de Sociaal-Economische Raad schrijft dit naar aanleiding van het voorstel van staatssecretaris mr. W. Scholten om vanaf 1 januari het in komen van de vrouw niet meer bij dat van de man op te tellen en over het totaalbedrag inkomstenbelasting te heffen. De staatssecretaris wil, dat de loonbelasting die de vrouw betaald tevens eindheffing ls. De Raad voor de Arbeidsmarkt heeft in een brief aan de Tweede Kamer die zich vandaag en morgen met een wijziging van de loon- en inkomstenbelasting bezighoudt, ge schreven dat het nieuwe systeem van belastingheffing onvoordelig is voor gezinnen, waarvan de man een be lastbaar inkomen heeft tot onge veer vijftienduizend gulden. In de hogere inkomensgroepen is het nieuwe belastingsysteem voor deliger als man en vrouw beide werken, zo heeft de Raad voor de Arbeidsmarkt becijferd. Enige van de oude woninkjes, die nog herinneren aan de tijd, dat Katwijk in hoofdzaak vissersdorp was. Ze zijn gelegen in het gebied tussen Baljuwstraat en Louwestraat, ivaarvoor een restauratie- en renovatieplan ivordt opgesteld door de Zand voortse architect ir. C. J. Wagenaar. Snelheids overtreders gegrepen ALPHEN AAN DEN RIJN Zes tien snelheidsmaniakken zijn giste- bij controles langs de Lijster- laan en Prins Hendrikstraat door de politie in „de kraag gegrepen" en verbaliseerd. De snelheden, die op deze wegen werden gereden, va rieerden van 62 tot 71 kilometer. Wolven doden schapen Wolven hebben bij het dorp Lavce in het vaxiden van Joego-Slavië ruim 100 schapen gedood, aldus één bericht üit Belgrado. Marihuana in autobus Mari huana ter waarde van drie miljoen pond sterling op de Europese zwar te markt is volgens de douane in Karatsji aangetroffen in de dub bele bodem van een luxe autobus die op verscheping naar Nederland wachtte. De 230 kilo waren afkom stig uit Afghanistan. Gevecht tussen Zoeloes Vol gens de politie van Johannesburg hebben in de nacht van maandag op dinsdag honderden Zoeloes tegen elkaar gevochten. Twee zoeloes ver loren het leven en acht werden ernstig gewond. Ook maandag werd er op straat door Zoeloes gevochten. Vijf Zoeloes werden met kogelwon- den naar een ziekenhuis gebracht. Vroege sneeuw in Frankrijk In streken in oost- en zuidoost Frank rijk is dit jaar veertien dagen tot een maand vroeger dan normaal sneeuw gevallen de pas op de Isoard moest maandagavond al worden ge sloten. In de omgeving van Brian- ?on is sneeuw gevallen op 1.700 me ter hoogte, maar de passen kunnen worden gepasseerd. In de Vogezen is de Domon met sneeuw bedekt. zijnen in hun detailering worden herzien. Voorts zullen er enige wo ningen moeten worden afgebroken vervangen door nieuwbouw- oudestijl. Het geheel zal een leven dig en intiem beeld moeten dragen bovendien moet er een aantrek kelijke wandelroute komen, zodat ook de gasten van dit unieke, oude gebiedje zullen kunnen genieten. Over dit plan hebben wij even eens met de Rotterdammers ge sproken. Ze juichten het toe, omdat daardoor de jongere generatie van Katwijkers en badgasten kan zien hoe er vroeger in het vissersdorp werd gewoond en geleefd. Wel is het een dringende nood zaak, dat men niet al te lang wacht met de realisering, want anders be staat de kans dat er door ondeskun dige slopers lukraak wordt gebroken. Vooral nu er reeds wat van die panden leegstaan. Hoe eerder er dus begonnen wordt als de plannen van ir. Wagenaar ge reed zijn hoe beter. Daarom is het te hopen, dat er niet tot in het on eindige wordt gediscussieerd als het voorstel van B. en W. voor dit gebied in de raad komt. Dat het veel geld zal gaan kosten staat bij voorbaat vast. Maar.wordt het verwezenlijkt, dan heeft Katwijk er een aantrekkelijk oud hoekje bij ge kregen, dat zeker in de toekomst veel belangstelling zal genieten van de tienduizenden zomergasten. LEIDEN De „Fleurop-Interflora Nederland" heeft deze week een boek van 128 pagina's op de markt ge bracht, volgepakt met goede adviezen hoe snijbloemen moeten worden ver zorgd. Hanny Meyerink tekent voor het schrijfwerk, waarmee zij vele huisvrouwen een goede dienst heeft bewezen. „Fleur op met bloemen" (met 170 foto's en tekeningen, waarvan vele in kleur) is niet te koop. Het boek is bedoeld als geschenk voor regelmati ge bezoekers van Fleurop-bloemen winkels, klanten die er dan wel wat voor moeten doen. Met ingang van vrijdag 6 oktober geven de 1500 bij de bloemisten-organisatie aangesloten winkeliex-s bij elke aankoop 'n zakje bloemen- of plantenvoedsel cadeau. Als men vijftig van deze lege zakjes instuurt komt er een accept-giro- kaart voor een rijksdaalder (ver zend- en verpakkingskosten). Na be taling hiervan wordt het boek thuis gestuurd. Het boek voorziet in een duidelijk lacune. Over het verzorgen van planten in huis en tuin bestond al veel informatie, maar wat er nu moest gebeuren met de bloemen in de vaas was een wat duistere zaak. Iedereen heeft wel eens gehoord van „schuin afsnijden", maar daar bleef het meestal bij. Nu kan men te we ten komen wat er mee moet gebeuren wat bloemschikken is, welke mate rialen er gebruikt moeten worden, Vijftig pagina's van het boek wor den in beslag genomen door een lijst van allerhande bloemen, met daarbij de tips hoe de verzorging moet ge schieden. Een voorbeeld: de katte- staart. Het boek vermeldt dat deze leuk is te gebruiken als garnering van zomerboeketten. Vooral de rode of lichtgroene kattestaart wordt hiervoor gebruikt. Ze hangen sierlijk over de vaas en zijn zeer decoratief. Verzorging: veel blad verwijderen, schuin afsnijden en de vaas regel matig bijvullen. ALPHEN AAN DEN RIJN „Wanneer scholen in de agrarische sector worden samengevoegd, betekent dit, dat er een witte vlek op de kaart ontstaat en er in een bepaald deel van ons land een gemis aan die opleiding zal zijn. We moeten er voor waken dat dit niet gebeurt, aangezien het een verarming aan onderwijsvoorziening betreft Directeur Van der Snork van de Christelijke Lagere Agrarische School geeft toe. dat het leerlingen aantal een dalende tendens heeft vertoond. Men zat dicht tegen het Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman minimum aantal leerlingen maar van een kritiek punt was nog geen sprake. „Het hoeft." zegt hij, „echt geen verloren zaak te zijn als de school door minder kinderen wordt bezocht". Maar intussen is er een vicieuze cirkel ontstaan. Er zijn scholen ge sloten en er is een centralisatie op gang gekomen. De daaruit ontstane geringere spreiding van de land bouwscholen draagt niet bij tot het behoud van het leerlingental. ZINVOL Zijn standpunt over een eventueel samengaan met andere scholen in de agrarische sector drukt hij zo uit: „Wanneer de scholen heel dicht bij elkaar liggen en er zijn geen prin cipiële bezwaren, dan is een samen werking mogelijk zinvol. Hoewel de principiële zijde geen kwestie van een etiket mag zijn". Maar de Alphense school hoeft zich voorlopig geen zorgen te maken. Want na de dalende lijn is het aan tal scholieren weer behoorlijk toege nomen. Zo veel zelfs, dat zij onge veer anderhalf maal boven het mi nimaal gestelde zit. „We staan dus echt niet op de nominatie om te verdwijnen," vertelt directeur Van der Snoek. „Hoe het in de toekomst zal wor den ls natuurlijk moeilijk te voor spellen. Maar temidden van dit groene gebied moeten er voor onze school toch wel mogelijkheden aan wezig zijn om zich ruimschoots te handhaven. Zolang de school als middel nuttig is, moet Je niet over sluiten praten". Wanneer er rekening wordt ge houden met een drastische vermin dering van het aantal bedrijven, de ontwikkeling van het leerlingental van middelbare land- en tuinbouw scholen en het feit, dat vijftig pro cent van de scholieren van middel bare landbouwscholen een werkkring buiten de eigenlijke land- en tuin bouw wenst, dan is de meest opti mistische verwachting dat in 1980 nog niet de helft van de bedrijfs- opvolgers een middelbare land- of tuinbouwschool zal hebben gevolgd. Al verdwijnen er heel wat boeren bedrijven toch vindt directeur van der Snoek, dat de agrarische scho len duidelijk moeten laten blijken wat er te koop is in hun sector. Het- door tentoonstellingen of andere activiteiten waarmee veel mensen worden bereikt. Dan wordt namelijk aangetoond, dat de school ook mo gelijkheden buiten de produktiesec- tor van de landbouw biedt. Het leerprogramma van de agra rische school in Alphen ls geschikt voor hen, die willen werken met al les wat leeft, bloeit en groeit. Er wordt dan ook ruime aandacht aan biologie besteed. De klassen één en twee bieden algemeen vormend on derwijs met in de "tweede" tevens enkele inleidende vakken van het beroepsgerichte onderwijs. In de klassen drie en vier worden er naast de wat algemeen vormende vakken, praktische en theoretische beroeps- Directeur Van der Snoek over de Chr. Lagere Agra rische School in Alphen: „We staan echt niet op de nominatie om te verdwij nen". gerichte vakken gedoceerd. Vele mogelijkheden dus op de agrarische school, die dit Jaar vijf tig Jaar bestaat en daaraan van zelfsprekend de nodige aandacht zal schenken. De laatste drie dagen van november wordt een expositie inge richt hoe de lessen in het begin ver liepen en hoe het thans gaat. Daar naast zal er in januari van het vol gende Jaar een reünie voor alle oud-leerlingen worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4