„Eigenlijk had ik in Delft willen studeren" Kat is koning op Leidse Expo Hendrik Vis (65), scheidend directeur van slachthuis: Popkermis krijgt vorm ."Explosie sin fabriek: p gewonden DE OPTOCHT PUIN NIET NAAR BOTERHUISPOLDER WOENSDAG 27 SEPTEMEBR 1972 LEIDEN n.'LEIDEN „Eigenlijk had ik technisch ingenieur willen wor- Jj1 den. Maar ja, dan had ik in Delft op kamers moeten gaan wonen en daarvoor was thuis geen geld. Mijn vader verdiende als ta gemeenteveldwachter van Bodegraven zo rond de jaren twin- ókjtig ongeveer f700,per jaar." Aan het woord H(endrik) Vis, scheidend directeur van Leidens Openbaar Slachthuis. „Toch wilde mijn vader dat ik ging studeren. Ik ben daarover gaan denken: advocatuur, notariaat of iets dergelijks. Ook theologie trok mij zeer en misschien, als ik vijf of zes jaar later had moeten kiezen, was ik dan wel theoloog geworden." Het werd uiteindelijk veeartsennij In Utrecht („Omdat ik met de trein naar Utrecht kon en dat wél te be talen was".), een richting waaraan Vis nooit tevoren had gedacht. Hen drik Vis was al in zyn HBS-tijd (in Woerden) een uitgesproken B-man. Talen leverden hem veel problemen door zeer hard te werken vlak roor proefwerken en examens ging hij elke keer weer over. De leraren 'op school behoefden dan ook niet rejilang te denken over zijn toekomst- ljènogelykheden. „Die Jongen moet pilaar Delft" waren zij unaniem van «Jmening. Vader Vis is gaan informe- j2ren naar een beurs, maar die was Halleen weggelegd voor leerlingen met hoog gemiddelde. Daar hoorde [endrik Vis, door zyn zwakte in de .len, niet by en telkens weer werd iet verzoek afgewezen. Bodegraven Van de ene op de andere week Vis tegen ieders verwachting in reterinair student aan de Universi- van Utrecht. Toen hy 25 jaar studeerde hy ap en anderhalf later (op 15 april 1934) werd hy «Jirecteur van het Openbaar Slacht huis in Bodegraven. Zyn bedoeling ocl»as om daar maar een paar jaar te lMllyven, maar de Tweede Wereldoor log doorkruiste die plannen. Pas in 1948 veranderde Vis van baan. Hy W'perd hoofd van de Vleeskeurings- ienst in het Drentse Hoogeveen. Drie jaar slechts bleven Hendrik en zyn vrouw in het hoge noor- hangen. De Randstad, dat was streek die Vis het meest trok. En log steeds, want hy is geenszins van jlan, om nu hy met pensioen gaat gezellige huis aan de Leidse De fyselaarstraat te verlaten. Een paar zyn intocht in Hoogeveen rerd echter besloten om voor Hoo- jeveen en Beilen één centraal slacht- luis te stichten. Dat was voor Vis :in om zyn biezen te pakken en het westen terug te gaan. Na illicitaties in Katwyk en Gorin- ffojhem kwam hy terecht in Leiden, Aan die verbouwing is vier Jaar gewerkt. De gebouwen moesten aan de EEG-eisen voldoen, omdat het Leidse Slachthuis inmiddels het grote exportbedryf van Bos NV had aan getrokken. Vis is de grote man ge weest achter de komst van Bos. Na negen Jaar vertrok Bos weer uit Lei den, omdat het bedryf een slachterij in Naaldwyk had gekocht. Door het vertrek van Bos zit het Leidse slacht huis nu met een overschot aan per soneel, want speciaal voor de NV werd het personeel met enkele men sen uitgebreid. De toekomst van Lei dens Slachthuis is door het vertrek van Bos NV onzeker geworden. Het is vrij moeilyk om een nieuw export bedryf aan te trekken, want die be- dryven zoeken het liever in een eigen slachtplaats, omdat Je maar nooit weet wat de plannen van de gemeente met een openbaar slacht huis zyn. Vis: ..Dat we moeten gaan inkrim pen is vrywel zeker. Toch is er wel een mogelykheid om het slachthuis te behouden, maar makkeiyk is het niet". Het Openbaar Slachthuis heeft tot nu toe altyd met winst gedraaid, met uitzondering van één Jaar. Dat was in 1967 toen er een verlies was van f 60.000,Het Jaar daarop was dat verlies echter teniet gedaan. Daarna is er een egalisatie- en re servefonds gesticht, waardoor het mogelyk is geworden kleine Jaariykse verliezen te dekken. Vis: „Het verlies wordt echter gro ter, als de export niet vergroot wordt. Vooral wanneer artikel 8 uit de wet verdwynt. Dat artikel houdt in, dat vlees dat elders is gekeurd, niet in het slachthuis opnieuw ge- LEIDEN De alternatieve ker mis die op 3 oktober in de Kikker polder zal worden gehouden, gaat langzamerhand vorm krijgen. Zeker is inmiddels het optreden van de pop-groepen Spirit of St. Louis en For M. Verder staat vast, dat er een openluchttheater komt, waar naast de akoustische muziek van Hans van Wou allerlei theater manifestaties zullen plaatsvinden. In dit theater komen waarschijnlijk ook de Jesus People en Hare Krish na People. Achter dit theater komt een theehuis, waar ook ouderwetse boter hammen, bereid met zuurdesem en volkorenmeel, verkrijgbaar zullen zijn. Over het hele terrein staan infor matiestands van o.m. Dolle Mina, de Kosmos uit Amsterdam, de Hobbit- stee uit Drente en de Groene Wa terman uit Utrecht, die ook biolo- Acad.Ziekenhuis Tydens de bezoekuren van het Acad. Ziekenhuis is het my opge vallen, dat het terrein van het zie- to eerste' "tostantie" derde ^en^uis do°r ™le automobilisten ge- werd achter de toenmalige dl- I bnnkt wordt als een racebaan. Men :ecteur dr. K. Reitsma en adjunct- moet terde^e °PPassen wü men niet a-Jrecteur J. C. Choufour. „Maar".worden aangereden. Op het moment, ;t Vis, „tegen hetzelfde salaris als dat het bezoekuur is afgelopen rbden to Hoogeveen verdiende als direc- «entallen autos - stank versprei- dend naar de uitgang. Ik vraag my af of dit verantwoord is voor zieke en gezonde mensen. W. JANSSEN Utrechtseveer 33a, Leiden. nmiddels 65-jarige Reitsma als di- jecteur op te volgen, til Onder dr. Reitsma was er al veel ierbeterd aan het slachthuis. De vol ledige slachttechnische installatie en fde koelinrichting werden verbeterd wn gedeeltelyk vernieuwd. De grootste ^aak voor Vis was het aanpassen van gebouwen aan de eisen die de EEG stelde. «I VEENDAM Bij een ontploffing jA een aardappelmeelfabriek in i teendam hebben gisteren drie men en ernstige brandwonden opgelo- len. De drie mannen waren aan het "jjferk in een schakelkast van de 'dipeet- en regelapparatuur. Door het indraaien van een knop ontstond taarschijnlijk een vonk. Een niet nader genoemde stof, die Vrijkomt bij de produktie van aard appelmeel, explodeerde toen. In de oods waar de kast staat, brak brand sit. De schade is aanzienlijk. »1DEN HAAG De Nederlandse j*|gering heeft Denemarken op de ngers getikt, nadat de Deense re uring een bedrag van 25.000 kronen fttgeveer 12.500 gulden) als subsidie gegeven aan het Angolacomité. •Nederland heeft de Deense rege- pg gewezen op de controversiële dis- ssie over dit comité en haar acti- leiten en de weigering van de re- ng haar koffie-boycot-actie subsidiëren. «De regering is tot actie overge- i schriftelijke vragen over de- Tvan het Tweede-Kamerlid fr.C. Berkhouwer (VVD). LEZERS SCHRIJVEN Hendrik Vis„Al op de HBS tijd veel moeilijkheden". keurd behoeft te worden. Die kans dat dat artikel eruit gaat is zeer groot. Vlees dat in Dokkum gekeurd is, hoeft ook in Leiden niet herkeurt te worden, want het moderne vervoer dwars door het land neemt maar een paar uut in beslag. Voor dat keu ren in Leiden moet betaald worden en dat betekent dus ,als het artikel verdwijnt, een vermindering van de inkomsten". Bijbaantjes Naast zyn werk als directeur in Woerden was ik een uitgesproken B-man. Met talen had ik al- (Foto Jan Holvast) het Openbaar Slachthuis heeft Hen- tegelyk valt met zyn 40-Jarig, dieren- drik Vis nog een aantal „bybaantjes" artsenjubileum. Vis: „Ik had zo Zo is hy secretaris geweest van de graag gewild, dat die beide gebeurte- Vereniging van Christelyk VMHO en nissen tegelyk zouden vallen, maar is nu nog steeds secretaris van de dat bleek niet mogelyk. Jammer." Stichting Kraamcentrum van het j Vrijdag zal in de Burgerzaal van Oranje Groene Kruis in Leiden en het stadhuis een afscheidsreceptie voorzitter van de commissie van be- worden belegd. Daarvoor zal ook in heer van het rusthuis Vreewyk der de Burgerzaal in besloten kring af- Hervormde Diaconie. Deze neven- j scheid worden genomen. De receptie j taken blyft Vis vervullen, al is het is van half vyf tot kwart voor zes. kraamcentrum een aflopende zaak. Het jubileum als dierenarts is één I Aardige bijzonderheid is nog, dat dag na de beëindiging van de I het afscheid van Hendrik Vis byna I dienstbetrekking op 2 oktober Leids kampioen voorleeswedstrijd LEIDEN In de landelijke voor leeswedstrijd welke gehouden wordt voor alle leertingen van de 5de en 6de klasse van de lagere school is de 12-jarige Lisanneke v. d. Zalm kam pioen van Leiden geworden. Zater dag gaat zij Leiden vertegen woordigen in Gouda. Als zij dit ook wint is ze kampioen van Zuid-Hol land en mag zij over ca. 14 dagen meedingen naar het kampioenschap van Nederland, dat voor de televisie wordt uitgezonden. De wedstrijden worden georganiseerd door de Ne derlandse Bibliotheken, die de kinde ren al vroeg willen interesseren om te gaan lezen. Raiffeisenbank zevenhonderd miljoen omzet LEIDEN In de Grote Vink hield de Raiffeisenbank Leiden-Oegstgeest een algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. van Vliet, ging in deze vergadering uitvoerig in op de ontwikkeling van de gehele Raiffeisenorganisatie die in 1971 als zeer goed mocht worden gekenschetst Het jaar 1971 stond zowel bij de Rai- feisenorganisatie als bij de Boeren leenbanken in het teken van de fu sie tussen beide centrale banken. Het fusiebesluit werd inmiddels aangeno men door de ledenvergaderingen van beide landbouwkredietcentrales en zal begin 1973 geheel zijn verwezen lijkt. De periodiek aftredende leden van bestuur en raad van toezicht, respec tievelijk de heren Th. C. Deckers en J. Siere werden herbenoemd. In de vacature in de raad van toezicht werd gekozen de heer H. van Dam te Leiden. De direkteur der bank, de heer L. Kool, gaf een toelichting op de ba lans en verlies- en winstrekening. De balans sluit met een bedrag van f 44.122.040, terwijl de omzet in 1971 ruim 700 miljoen gulden bedroeg. Beide jaarstukken werden goedge keurd. gisch voedsel verstrekt. Verder is er een terrein waar men creatief aan het werk kan. De popkermis-ruilmarkt-naj aars- beurs wordt georganiseerd door de nog in oprichting zijnde stichting Camulet om Babyion samen met het vormingscentrum Troef en an dere Jeugdcentra. De opbrengst van de kermis zal de stichting besteden aan het opzet ten van dergelijke projecten elders in het land. PROF. FOKKER OVERLEDEN LEIDEN In Beekbergen is op 85-Jarige leeftijd overleden prof. A. D. Fokker oud-hoogleraar in de na tuurkunde in Delft en Leiden en ex- directeur van het Teylersmuseum in Haarlem. Hij was een leerling van de grote natuurkundigen Lorentz, Kamerlingh Onnes en Einstein en publiceerde onder meer over de re lativiteitstheorie van Einstein. Prof. Fokker heeft als één van de eersten aangetoond dat het mogelijk is de akoestiek in gebouwen te beïnvloe den. De hoogleraar geboren in Bui tenzorg (Bogor) in Indonesië ver wierf verder grote bekendheid door zijn acitiviteiten op muziekgebied rond het 31-toonssysteem. In 1950 is op zijn aanwijzingen het beroemde 31-toonsorgel in het Teylersmuseum gebouwd. Voor dit orgel hebben kunstenaars in binnen- en buitenland compo sities gemaakt. In 1960 heeft prof. Fokker de Stichting „Nauwluisterendheid" op gericht, die beoogt propaganda te maken voor de 31-toonsmuziek. Prof. Fokker kreeg in 1964 de zil veren anjer voor zijn herontdekking van de betekenis van het 31-toons systeem. De crematie van het stoffelijk overschot vindt morgen in Dieren Afscheid van prof. Veldstra LEIDEN Prof. dr. H. Veldstra, die sinds 1953 buitengewoon en later gewoon hoogleraar in de biochemie aan de universiteit van Leiden is ge weest. geeft vrydag 29 september om half drie zyn afscheidscollege. Hy doet dat in het collegezalengebouw van de Gorlaeuslaboratoria aan de Wassenaarseweg. Diezelfde dag om half elf wordt de tweede vleugel van het laboratorium voor biochemie in gebruik genomen. ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste pry zen. Blyft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. Waarom blyft de route van de Drie Oktoberoptocht toch altyd bepeTkt tot de binnenstad? In de loop der ja ren zyn er zo veel nieuwe buitenwy- ken (met bejaardentehuizen) byge- komen. Van heinde en ver moeten de bewoners van deze tehuizen naar de stad komen om de optocht te zien. Kan daar nu eens geen verandering in gebracht worden? Vele zieken en bejaarden, die lid zyn van de Drie Oktobervereniging, zouden dit in dank accepteren. Mevr. Sjardyn Boshuizerlaan 21, Leiden. LEIDEN De Stadsgehoorzaal zal dit weekeinde veranderd zijn in één miauwende, spinnende, warrelende bontmassa. Het puik je van wat er in Nederland aan kattenadel rondwandelt zal, naast een serie goedverzorgde en evenzeer beminde huiskatten, te zien zijn op de Kat-Expo Leiden, die zaterdag om elf uur wordt ge opend door wethouder Duyver- man. Het is de eerste kattenten toonstelling die in Leiden wordt gehouden, en het is al direct een nationale. Behalve de expositie van driehonderd raskatten: Sia- mesen, Persen, Heilige Birmanen, Tonkanesen en ga zo nog maar even door, zijn er diverse evene menten op touw gezet, die iedere LEIDEN Het onverbrandbare vuil van Leiden en omstreken zal niet in de Boterhuispolder bij War mond worden gestort. De algeme ne raad voor de vuilverbranding heeft gisteravond unaniem besloten geen goedkeuring te verlenen om gronden voor dit doel aan te kopen. De Leidse socialist Van Aken dien en motie in waarin hij het be stuur verzocht om in overleg met de provincie snel te gaan werken aan een goede oplossing voor de verwer king van het puin. Deze motie werd aangenomen. Door dit besluit zal een ander be sluit, dat de Neidse gemeenteraad ver leden Jaar op voorstel van Van Aken om de huidige stortplaats in de Meerburgpolder per 1 oktober as. te dutten, opnieuw moeten worden bezien. Wethouder Lijten van Economi sche Zaken van Leiden, voorzitter van de Algemene raad voor de vuil verbranding, heeft laten weten dat hij een voorstel zal doen aan de raad om de huidige stortplaats nog niet te sluiten. Van Aken zal zich daar niet,tegen verzetten. B. en W. van Leiden hebben inmiddels beslo ten de puinstortplaats in de Meer burgpolder maximaal drie Jaar open te houden voor het regionale puin. Het college heeft dit besloten op verzoek van de algemene raad voor de vuilverbranding. Dit verzoek houdt verband met de termyn waar op men uiterlyk het provinciale puinplan verwacht. rechtgeaarde kattenminnaar doen huiveren van geluk. De wijze ivaarop wordt gekeurd bij voorbeeld, iets wat gewoonlijk achter de schermen gebeurt, kan nu via projectieschermen op de voet worden gevolgd. Zaterdag om twee uur gaan twee voetbal lers, Theo van Seggelen van LFC en Hans van de Starp van Lug- dunum uitzoeken welke kat hen het sympatiekste aandoet. Dat is dan op zuiver niet-katkundig oordeel gebaseerd. De kat die zij uitkiezen wordt tot sportkat van Leiden uitgeroepen. De beslissing wordt om drie uur, in aanwezig heid, van beide elftallen, bekend gemaakt. Dan is er nog de verkiezing „studentenkat". In de jury zit de „zwarte Leidenaar" Dolf del Pra- do, samen met studenten mej. A. van Vollenhoven en J. M. van den Wall-Bake. Die verkiezing wordt om elf uur gehouden, en duurt tot twaalf uur. Daarnaast is de verkiezing van de beste huiskat van Leiden. Leidse kattenbezitters mochten al sinds enige tijd inschrijven voor deze wedstrijd. Een dierenarts zal zeggen welke kat het beste ver zorgd is. De eerste prijs, de pen ning van de gemeente Leiden, zal zondag om drie uur worden uit gereikt door de beruohte Amster dammer Pistolen Paultje. Zon dagmiddag om vier uur worden de lichten gericht op het Leidse duo Natasja en Emile, die zullen laten horen met welk lied zij win naar zijn geworden van Nieuwe Oogst 1972. Wie inlichtingen over het hou den en verzorgen van katten wil hebben, kan daarvoor terecht in de speciale voorlichtingsstand. De Kat-Expo zal zaterdag en zondag tot zes uur geopend zijn. Zater dag gaat de tentoonstelling om elf uur open en zondag om tien uur. - iMwisfflBL; akmBWI Shaded Silver-Pers Isabelleeen trotse dame van wie de adel afstraalt. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3