MAX WIL TV-UITZENDING VERBIEDEN 31auw Zwart lief voor Ajax n doelpuntrijke oefenduel TJMELANGE TRILT AN OPWINDING Het is moeilijk om geen tackles uit te delen Tototips OENSDAG 27 SEPTEMEBR 1972 MSTERDAM Het bestuur van heeft gistermiddag moeten be ten geen medewerking te verle- aan een uitzending door de Ne- landse televisie van de wedstrijd xIndependiente op donderdag- Aan de KNVB is verzocht de opese Voetbal Unie (UEFA) te ?en de verkoop aan de Nederland- Omroepstichting van het recht tot ending ongedaan te maken. heeft deze beslissing geno- aangezien de club aanneemt en uitzending van de wedstrijd ïtstreeks op televisie in Neder- gevoelige financiële strop zullen lijden. Nadat bekend was orden door een mededeling van NOS dat de wedstrijd ook in Ne- and zou worden uitgezonden, is verkoop van kaarten sinds maan- morgen vrijwel tot stilstand geko- Gistermiddag waren er, bij een te inventarisatie, naar schatting nog tussen de 15 en 20.000 kaarten onverkocht. Tegen een gemiddelde prijs van ongeveer dertig gulden zou dit een recette-verlies betekenen van om en nabij de half miljoen, bij be nadering de helft van de transfer som die Ajax voor Jan Mulder op tafel heeft moeten leggen. Dit verlies voor Ajax zal slechts zeer gedeeltelijk worden gecompen seerd door de inkomsten aan televi sierechten, die voor de Amsterdamse vereniging vermoedelijk de 100.000 gulden niet of nauwelijks te boven zullen gaan. Gezien de ontwikkeling van de kaartverkoop op maandag en dinsdag is Ajax niet gelukkig met de, zijns inziens, voortijdige bekendma king van de tv-uitzending op donder dagavond. Een zaak die zich overi gens. buiten Ajax heeft afgespeeld. Voor dergelijke wedstrijden, finales van toernooien om Europese bekers en wedstrijden om de wereldbeker, is de organisatie slechte z lijk in handen van de clubs. In het geval van de wedstrijd tegen Inde pendiente is de recette van de thuis wedstrijd een zaak van Ajax, maar alle andere regelingen worden getrof fen door de UEFA. De Europese Voetbal Unie onderhandelt over de verkoop van tv-rechten en extra re clame in het stadion. Een bepaald percentage (dertig procent voor Ajax) van die inkomsten wordt door de UEFA weer afgestaan aan de be trokken verenigingen. Volgens de by de UEFA geldende regeling is er over het recht van uit zending contact met de overkoepe lende omroeporganisaties (EBU en Eurovisie) nadat uit het land waar de wedstrijd wordt gespeeld, toestem ming wordt gegeven. Over die toe stemming spreekt de Europese Voet bal Unie niet met de vereniging, maar met de aangesloten bonden. De UEFA gaat ervan uit dat de bond, alvorens zijn akkoord te geven, con tact met de club, in dit geval Ajax, heeft gehad. Principieel heeft de vereniging, volgens een zegsman van de UEFA alle mogelijkheden de uitzending te verbieden, al komt een verbod op dit tijdstip voor wat betreft de uitzen ding in Nederland rijkelijk laat. Pen ningmeester Henk Timman van Ajax verklaarde nadrukkelijk dat Ajax geen toestemming voor uitzending in Nederland zou geven, wanneer het stadion niet geheel of vrijwel geheel zou zijn uitverkocht. Voorzitter Van Praag zei dat hij het zich kon indenken dat de KNVB over deze zaak geen contact met Ajax had opgenomen aangezien voor dergelijke wedstrijden gewoonlijk alle kaarten zijn verkocht. „Nu dit echter niet het geval is. zullen wij toestem ming voor uitzending van de wed strijd op de Nederlandse tv niet geven", aldus de heer Van Praag. De wedstrijden om de wereldbeker zijn, in weerwil van de hoge entree prijzen, voor Ajax helemaal niet zo*n verschrikkelijk aantrekkelijke zaak, ook financieel niet. Al vraagt Ajax toegangsprijzen die tussen de tien en vijftig gulden liggen (voor de wed strijd in Argentinië werd minder dan de helft van die bedragen gevraagd) is toch een vrijwel uitverkocht sta dion nodig om de betrekkelijke eer voor het spelen tegen de Zuidameri- kaanse bekerhouder zakelijk interes sant te doen zyn. Bij een vol stadion, hetgeen by een aantal van 58.900 te verkopen plaatsen tegen een gemid delde prijs van dertig gulden, een re cette betekent van ongeveer 1,8 mil joen gulden, spint Ajax garen, ook al blijft er een bedrag van een mil joen buiten bereik van Ajax. Meer dan de helft van de recette namelijk moet worden afgedragen aan rijks- en gemeentebelastingen, de drie voet- bal-organisaties die bij de wedstrijd zijn betrokken en aan het Olympisch Stadion. Het lijstje van aftrekposten ziet er als volgt uit: vermakelijk heidsbelasting zestien procent, btw veertien procent, Europese Voetbal Unie tien procent; Zuidamerikaanse Voetbal Confederatie tien procent, KNVB eenenzestiende procent, Olympisch Stadion (huur) twintig procent tot een maximum van 130.000 gulden. „Wanneer ieder kaartje verkocht is, wordt een dergelijke wedstrijd voor Ajax geen slechte zaak", ver telde penningmeester Henk Timman. Van het bedrag dat ons toevalt hou den wij na aftrek van de kosten, een redelijke som over. Maar een 15.000 niet verkochte kaarten beperken onze inkomsten aanzienlijk. Als er, onder invloed van de tv-uitzending slechte 45.000 mensen zouden komen, zitten wij dicht in de buurt van de rode streep, dan zou het ons wel eens geld kunnen gaan kosten. De lasten van dergelijke wedstrijden zijn na melijk enorm. De reis- en verblijfkos ten stijgen veruit boven die van de Europese bekerwedstrijden. De pre mies voor spelers en trainers staan op het niveau van de Europese be kerfinale". Indien er werkelijk 15.000 plaatsen onverkocht zouden blijven, wordt een derde duel (eventueel zaterdagavond om 2030 uur in het stadion Feyen- oord) voor Ajax net zo aantrekkelijk als voor het .arme" Independiente. Beide clubs ontvangen bij een be slissingswedstrijd, die slechte wordt gespeeld wanneer het aantal doel punten voor en tegen na twee ont moetingen gelijk zijn, vijfendertig procent van de inkomsten. WASSENAAR „Suurbier en ook Johan Cruyff spelen, don derdagavond mee. Of Swart er bij is kan ik nu nog niet jjisggen". Terwijl zijn spelers in het als een hel verlichte baken in de duinen oprijzende hotel "Duinoord" al dinerend relaxen na een even ontspannend oefenpartijtje tegen Blauw Zwart, stelt Ajax-trainer Stefan Kovacs tevreden vast dat Independiente donderdagavond waarschijnlijk de Europacuphouder in de sterkste opstelling tegenover zich krijgt. Piet Keizer (links) en Johan Neeskens komen te laat om doelman Pieterse te kloppen. «lange Rumclange trilt van lading: vanavond het grote noord op bezoek. De grappige nburgse dreumes contra een men gapend van bewon- opkijkt. Het pittoreske nburgse dorpje, dat behaaglijk de Franse grens aanleunt, is het duel voor de Europa III. In het centrum kondigen doeken dwars over de straat „wedstrijd van het jaar" aan. i Vente Wakbiljetten schreeuwen uit, fde „wereldkampioen 1970" een komt opvoeren. In de talloze -tjes bierviltjes, waarop de ach- juit met forse letters „Rumelan- leyenoord" staat gedrukt; achter ap prijken Feyenoord-vaantjes. (ïursleden van het vriendelijke Rumclange dragen trots Feyen- ispeldjes. Kortom, voor Rume- (e heeft het bezoek dat de Hap- tormatie vandaag aflegt, iets van een statiebezoek. Een top- I uit de UEFA doet een dagje zijn nederige onderdanen jüS Rumclange vanavond weer forse nederlaag moet vrezen, geen enkel van de 4000 inwo- in het dorpje wat. Ook de trainer Oswald Minci niet. f.60 meter kleine Minci (alles is JUS Rumelange klein, zelfs de •er) ziet geen enkel probleem, foormalige middenveldspeler van bes en Nantes: "Wat kan ons uren? Al verliezen we weer met nulletje of acht, negen het t ons echt niet. Natuurlijk, er- i hoop ik op een eervol rcsul- Een 51 nederlaag bijvoor- En 41 zou helemaal formi- zijn. Al vraag ik me nu wel dan bij ons in vredesnaam doelpunt moet maken". Ud Minci lacht. Zijn spelers la- j. De onervaren amateurs, die (moeten opnemen tegen de ge harde profs van Feyenoord. Hoewel, honderd procent amateurs zijn de voetballers van de Luxemburgse clubs nu ook weer niet. Negenenne gentig procent is juister. De rap pratende Oswald Minci: „In de competitie krijgen ze voor een wedstrijd zo'n vijftien gulden. Maar dan moet er wel gewonnen worden. Een nederlaag betaalt niet uit". Niet hoog De „premies" worden uit de recettes betaald. Die recettes zijn evenwel niet bijster hoog. US Rumelange trok bijvoorbeeld in de vier wed strijden dia het tot nu toe in dit seizoen voor de competitie speelde, in totaal 2700 toeschouwers. De Franse trainer: „Maar vanavond verwachten we een recordbezoek. Waarschijnlijk zo'n 3000 man. En omdat we natuurlijk geen premie behoeven uit te keren, wordt het fi nancieel aantrekkelijk voor ons. Ja, er 3000 komen, zitten we goed". Omdat een dusdanig fors aantal toeschouwers niet op het eigen veld van Rumelange kan, wijkt men voor deze bijzondere gelegenheid uit naar het stadionnetje van Jeunesse d'Esch. Het "S ade de la Frontière", dat op nauwelijks vijf kilometer van Rumclange ligt <?n 7500 kijkers kan herbergen. Minci, die voor het tweede jaar bij US Rumelange traint: "Dus is het een uit wedstrijd voor ons. Maar ook dat geeft niet". Over de schouders van reus Feyen oord blikt de kleine trainer overi gens wel vol spanning uit naar zon dag. Naar het competitieduel van zijn equipe tegen Aris Bonneweg, eons UEFA Cup-tegenstander van FC Den Haag. De trainer, die overdag overigens een kantoorbaan heeft: „We staan nu met vier punten uit vier wed strijden op een gedeelde vijfde plaats. Zondag moeten we winnen om bij te blijven. En dat kan". En dus kan elke speller van US Ru melange dan weer vijftien gulden in de knip steken Ook het „trainingspartytje" tegen iparrlngpartner Blauw Zwart speel de Ajax blessurevry uit, omdat de Wassenaarders zich voorbeeldig aan hun opdracht hielden. Oefenmeester Szalay ln zeer gebroken Nederlands „Niemand schoppen, dat werd ons van tevoren gezegd. Wij moesten lief zyn voor Ajax. Gelukkig zijn de jon gens dat geweest. Niemana is ge blesseerd. Ik ben bly dat wij hebben meegeholpen aan de voorbereiding". Maar al verwijderde Blauw Zwart dan de woorden tackles £tx slidings tijdelijk uit zijn voetbalvocabulaire, leek het Kovacs toch raadzaam om in de tweede helft een massale ver vanging aan te brengen. „De Jongens hoeven zich zo kort voor zo'n be langrijke wedstryd niet druk te ma ken. Woensdag maken we een wan deling op het strand en trainden we lichtjes en donderdag trekken we de duinen in". De negenduizend toeschouwers moesten het dan ook maar één helft doen met hun vedetten, die de accu bepaald niet volledig oplaadden Cruyff permitteerde het zich enkele malen voor doelman Peet Pieterse te missen en alleen Gerrie Mühren en Johan Neeskens kwamen tijdens dat eerste bedrijf aan scoren toe. Blauw Zwart werd zelfs nog een pre sentje gegund in de vorm van een tegendoelpunt. Een door Horst Blankenburg van richting veranderd schot van Ren v. d. Ham betekende een alleszins draaglijke 21 rust stand. De reserves van Ajax hebben na rust met in hun midden spel verdeler Jan Mulder en opkomend talent Arnold Mühren snel orde op zaken gesteld. Doelpunten van Johnnie Rep, Bram Braan (2x), Heyt en de voorzichtig spelende Jan Mulder zetten Ajax op 71. „Het eerste elftal van Ajax was er echt een avondje tussenuit. Dat was niet zozeer om doelpunten te doen. Toen er een geheel vers elftal in kwam waren wy natuurlijk kans loos. Vooral omdat die tweede elf talspelers zich stuk voor stuk wilden waarmaken en veel feller speelden", constateerde Blauw Zwart-: der Ger Smit na afloop. Over de verfijnde spelregels, IJshockey Raak IJshockey heeft nog een zestal nieuwe spelers in Ca nada gecontracteerd. Het zijn z.g. Ne derlandse Canadezen, die door hun afstamming van Nederlandse ouders nog een Nederlands paspoort be zitten dan wel kunnen krijgen. Dinsdag a.s. komen zy met de eerder gecontracteerde Canadese spelers en coach Wayne Maxner uit Montreal op Schiphol aan om de HaagsRot terdamse combinatie te versterken. aan hy zich te houden had merkte hij op: „Het is moeilijk om niet te tackelen. Zelf doe ik het uit ge woonte altijd. Je stelt je er op in. Maar goed., was het wel toegestaan dan waren wij natuurlijk toch nog nergens geweest. Alles gaat zo ra zendsnel bij Ajax dat je het nau welijks kunt volgen. Een bepaalde tegenstander uitschakelen is er niet bij. Je hebt telkens Iemand anders tegenover je". RVC vroeg geen betaling RIJSWIJK Het RUswijkse RVC vroeg géén betaling voor de training van Independiente, gisteren in de la te middag op zijn hoofdveld. Oor spronkelijk zou op dat tijdstip de honderden toegestroomde mensen een oefenpartij tussen de amateurs en Argentijnen worden geboden. Maar de UEFA, had volgens de mededeling van de KNVB, de lucht opgesnoven van deze reglementair verboden organisatie. Trainer/coach I Karei Jansen: „We hebben het ex press niet officieel aangemeld bij de KNVB, omdat we niet een serieuze wedstrijd wilden. Het lag in de be doeling desnoods met twaalf tegen twaalf een beetje te sparren, zonder scheidsrechter en voor mijn part tweemaal veertig minuten. Het was gegarandeerd een happening voor de mensen geworden. Er waren er zeker zo'n tienduizend gekomen". Het was nochtans druk op sport park Irene, waar Independiente wel lang maar tamelijk star trainde. Op merkelijk onverzorgd was het schie ten. Bij het nemen van voorzetten Ineens uit de lucht tuurde doelman Santoro voortdurend naar hoog overvliegende vuurpijlen. Onderwijl confereerden RVC en bestuursleden van Independiente over een mogelijke ontmoeting een dag (of zaterdag) na de return te gen Ajax. Maar uitsluitsel daarover kan pas vandaag worden gegeven. Kijkdichtheid HILVERSUM De eerste wed strijd tussen Independiente en Ajax om de officieuze wereldbeker, die in de nacht van woensdag 6 op donder dag 7 september in Buenos Aires is gespeeld, is door' ruim een kwart van de bevolking van 12 Jaar en ouder op de televisie gevolgd. On danks het feit. dat de uitzending pas om 01.15 uur begon, kreeg de wed strijd een kijkdichtheid van 26 pro cent, wat neerkomt op ongeveer 2,6 miljoen kijkers. Van dit aantal heeft 97 procent de hele wedstrijd uitge keken. Slechts 3 procent zette na de eerste helft het toestel af. Foster slaat Finnegan k.o. LONDEN Door zijn Engelse uit dager Chris Finnegan in de veer tiende ronde knock out te slaan heeft Bob Foster zijn wereldtitel in het half zwaargewicht behouden. Euro pees kampioen Finnegan heeft Fos ter meer werk gegeven dan verwacht werd. De Engelsman, die er geen ge heim van had gemaakt te zullen "weglopen" van Fosters verwoesten de rechtse hoek, slaagde daarin tot de 25e seconde van de veertiende ronde. Toen werd hij door de rechtse hoek van Foster vol getroffen op de kaak. Lang nadat scheidsrechter Ro land Dakin het fatale "ten and out" had uitgesproken zat de 28-jarige Finnegan nog glazig kijkend tegen de ringtouwen. Het was de eerste keer dat de Engelsman, die op 6 Juni Jan Lubbers op deze wijze versloeg, zelf knock out ging. Loting tweede ronde EC van het normale tijdstip (12.00 uur) is dat het organisatiecomité van de wedstrijden maandagmiddag een vergadering heeft vastgesteld. De loting wordt gehouden in hotel Parco di Principe in Rome. Haarlem-AZ '67 Amsterdam-MVV 1 G. A Eagles-Sparta 1 PSV-Excelsior NEC-FC Den Haag Groningen-Twente Utrecht-Telstar I I Fort. Vl.-Veendam Heracles-Heerenv. Roda JC-Vitesse 1 Graafschap-Dordr. Cambuur-Eindh. Volendam-Helm. Sp. H j

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19