lanval op erkeiijke nbsidies [eesterkraak Helmond: uit zes ton li Religie op postzegels „Huisarts moet meer in groepsverband werken'" ?w ft 1 fc;J «jiuiiimuum KERK EN MYSTIEK Helft van hervormden wil ouderlingenbezoek Calvijn geloof en politiek Bekeuring ontlopen: een dode ProfMuntendam bij afscheid: a j DAG 27 SEPTEMBER 1972 Ing. bezorgdheid, leedwe- erontrusting spreekt het ïur van de Vereniging van Hervormden (VVH) uit besluit van de synodelei- de kerkelijke bijdragen formeerde-bondsgemeenten oorden met subsidie aan van de bonders en aan n die zij willen steunen, in een resolutie van het hoofdbestuur. ndering geldt de motive- modaliteiten (richtingen) zo sterke realiteit zijn 'ormde Kerk, dat dit tot moet worden gebracht iubsidiëring uit de fondsen gemene kas. Maar in een met een VVH-delegatie moderamen juist met na- gd, dat de feitelijke bete de modaliteiten vrijwel te en is. de WH dat „een weige it een bepaalde hoek van n vastgestelde verplichtin komen, aanleiding is ge- een overeenkomst op fi- ;errein. Deze bezorgdheid groter, omdat die overeen- op het allerlaatste mo- kennis van de synode is in er van enige bezinning ndvergaderingen der kerk cale vergaderingen) geen eweest. vergezelt de constatering deze subsidiëring stukken voorbaat onttrokken wor- iiscussie over de vraag of om legitiem hervormd Het gesprek over de le- /an modaliteiten dreigt lij voorbaat een eenzijdig e krijgen en daarmee zijn verliezen, is het hoofdbestuur over een groep gemeenten in de Hervormde Kerk het van een advies van een hoofdbestuur (Van de Bond) laat afhangen of men al dan niet de kerkelijke verplichtin gen zal nakomen. Het hoofdbestuur spreekt als zijn overtuiging uit dat het in het be lang van de kerk naar binnen en naar buiten zal zijn, dit besluit in zake de financiering zo spoedig mo gelijk in te trekken. Doch zolang het besluit nog geldig is dient er de uiterste zorg voor ge dragen te worden dat alle modali teiten op gelijkwaardige wijze delen in de financiële mogelijkheden voor hun werk, welke door dit besluit geschapen zijn. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Joure: A. J. de Bus te Yerseke, te Haarlem-Schoten: B. Duisterhof te 's-Gravenzande., te Op- heusden: A. J. Timmer te Wouden berg. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zwijndrecht: M. Berg te Delfzijl, de benoeming tot functionaris in dienst van het depu- taatschap Kerk en Jeugd: H. Hogen- huis te Zwolle. Bedankt voor Bergum: G. v. d. Veere te Wezep, voor Wagenborgen: G. van Ziel te Bredevoort, voor Drachten: B. Fidder te Appingedam. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Hoek: H. E. Nieuwen- huis. kandidaat te Sohildwolde. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Deventer: H. Last te Mussel GEREF. GEMEENTEN Beroep te Rotterdam: C. v. d. Poel te Yerseke LEIDEN Een hobby die mls- sdhien wel de meeste aanhangers heeft is het verzamelen van postze gels. Er bestaan allerlei mogelijkhe den op dit gebied, de laatste jaren wint het verzamelen van zogenaam de motief zegels steeds meer terrein. Dat betekent, dat men zoveel moge lijk postzegels probeert te pakken te krijgen, die te maken hebben met een onderwerp. Onder cieze motief- en themaver zamelaars nemen de filatelisten die zegels bijeenbrengen en groeperingen met afbeelaingen en teksten die met de bijbel en het christendom te maken hebben, een grote plaats in. Zij zijn over ae gehele wereld verzameld in een bond met de naam St. Gabriel. Men heeft deze naam gekozen, omdat de aartsengel Ga- briël in de bijbel tot ons komt als de goddelijke boodschapper bij uit stek. Elk land heeft zijn eigen (onaf hankelijke) vereniging, die is aan gesloten bij de wereldbond. Ook in ons land is dat het geval. De vereni ging tracht alle verzamelaars op dit gebied, ongeacht hun levensovertui ging, bijeen te brengen met dat ene doel voor ogen: zo een postzegel ver zameling op te zetten, dat ieder naar zijn aanleg en interesse een bijzon dere. heel eigen collectie opbouwt, die op het christendom en/of de bijbel is betrokken. De :geliikheden op dit gebied zijn vele en velerlei. Genoemd kan wor den: het Oude Testament, het Nieu we Testament, de kerkgeschiedenis of gedeelten daarvan, als de eerste christenen, de middeleeuwen, de go tiek. reformatie en contra-reforma tie, de oecumene), zending en mis sie', de christelijke cultuur e.d. Alles wat de verzamelaar op dit terrein interesseert kan nïj tot onderwerp van een unieke collectie maken. Dac persoonlijke element is eigenlijk wel de grootste attractie. Bovendien wordt men er zelf wijzer en rijker van, als men zich intensief met het onderwerp bezighoudt. Men komt namelijk in en door deze vrijetijds besteding automatisch tot bestude ring van bijbel en bijbelvertalers, kerk en kerkgeschiedenis, het Chris tendom en zijn cultuur en van alle rijkdommen, die het Christelijk ge loof in tweeduizend jaar aan de mens heeft geschonken. De Nederlandse filatelistenver- vereniging St. Gabriël biedt haar leden: een eigen maandblad met up-to- date inlichtingen en achtergrond informatie: een rondzenddienst van overwe gend gebruikt, ouder materiaal, dat in de handel bijna niet meer ver krijgbaar is; landelijke en regionale bijeenkom sten, waar men elkaar kan leren kermen, problemen en mogelijkheden kan bespreken, kan ruilen e.d.; de mogelijkheid nieuwe uitgiften aan te schaffen door deel te nemen aan de zogenaamde nieuwtjesdienst Het Nederlands secretariaat is ge- Het interieur van de hervormde dorpskerk in Noordwijk Bin nen die thans gerestaureerd wordt. Het schip is verwant aan de Pieterskerk in Leiden. (Foto uit: Langs de oude Zuid-Hollandse kerken) diensten de mystiek een belangrijk levenselement voor de gelovige mens is. In de vrijzinnige mens kan de mystiek een glans hebben en het is veelal een persoonlijke ervaring, een innerlijk beleven, dat de bewogen heid voor andere mensen met zich brengt. In het vakantie-oord „De Hunze- bergen" te Exloo vond de jaarlijkse conferentie plaats van de groep links vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk, de Zwinglianen. Ds. W. Ghr. Smits, emeritus pre dikant, sprak over „Kerk en mys tiek", waarin hij wees op de beteke nis van meditatie of bezinning van de mens. Deze tijd gééft een diepere dimensie aan het eigen leven. Mys tiek is wijsheid, wijdheid en rijk dom. Het is de weg om open te staan voor het wonder en bewonde ring. aldus ds. Smits. Met voorbeel den gaf hij aan dat in vele god.s- Ds. P. van Wijnen, vroeger voor ganger van de Nederlandse Protes tantenbond, hield een lezing over Lambarene en herinnerde de aan wezigen aan het werk wat dr. Al- bert Schweitzer in Afrika gedaan heeft toen hij daar was De Sassenheimse hervormde ge meente heeft de cijfers gepubliceerd van de enkele maanden geleden on der haar lidmaten gehouden enque- te. Het betrof een onderzoek onder 1540 geënqueteerde personen. Van dit aantal ging 30% regelmatig naar de kerk (463 personen), 24% soms (372 personen), 18% nooit (276 per sonen), terwijl 28% van het arntal geënqueteerden het formulier niet invulde, verklaarde tot geen kerk te behoren of tot een andere kerk bleken te behoren. De enquete heeft behalve de "al gemene" gegevens ook op een aan tal gerichte zaken verduidelijkende antwoorden gegeven. Een greep hieruit O 12.7% verwacht meer activitei ten in de kerk; 38.3% niet; Q) 50.1% stelt prijs op ouderlin- I genbezoek; 40.5'niet; 32.8 vindt het zgn. "groot- j huisbezoek" goed; 27.8% onnodig; I 15.5 %heeft behoefte aan meer diakomale voorlichting; 71 niet; C 71.5% vindt het systeem van j vrijwillige bijdragen juist functio- neren; 12.2% niet; P) 25.8" is voor het handhaven van de avonddienst in de huidige vorm; 19.4" wil veranderingen. De hervormde predikant ds. A. Westra: "We hopen in de nabije toekomst onze winst te doen met de beschikbaar gekomen informatie. Er zal aan de hand van de cijfers over verschillende onderdelen nog veel met elkaar moeten worden gespro ken. Sommigen van de kerkeraad zijn al druk bezig met de uitwerking van bepaalde gegevens". Onze calvinistische voorouders hebben tegenover de sterke poli tieke zuigkracht in hun dagen weerstand geboden. Zij wilden geen vermenging van geloof en politiek. Want de echte calvinis ten distancieerden zich van de politisering en militarisering van de kerk. Maar dat zuivere calvinisme is al tijd een minderheidsgroep in ons land geweest, aldus zei dr. W. Aal- ders, hervormd predikant in Den Haag en lector in het wereldprotes- tantisme aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, in de te Rotterdam ge houden jaarvergadering van de vereniging protestants Nederland". Een herdenking van het verleden kan volgens dr. Aalders zinvol zijn omdat over Calvijn en het calvinis me vaak op een manier wordt ge sproken die een verkleurd beeld geeft van de historische werkelijk heid. Calvijn wilde perse geen ver menging van geloof en politiek, maar de Hugenoten in hun dagen verbonden hun geloofsstrijd steeds nauwer met de politiek. Calvijn heeft de politisering en militarise ring van de Franse Hugenotenkerk niet kunnen tegenhouden. Het is geëindigd in het afschuwelijke dra ma van de bloedbruiloft, aldus dr Aalders, die de Franse calvinisten niet als zuivere vertegenwoordigers van Calvijns geest en bedoeling aanmerkte. Volgens hem heeft het Nederland se protestantisme niet alleen sterk de invloed ondergaan van Calvijn, maar ook de invloed van de Franse Hugenoten heeft via de zuidelijke Nederlanden doorgewerkt. Het zui vere geestelijke calvinisme heeft de oorsprong van de reformatorische kerken in Nederland gestempeld, een kostbare erfenis waar men echter niet trouw aan is gebleven. Was dat wel het geval dan zouden thans de revolutionaire marxisten niet zo sterk in de kerk kunnen infiltreren, aldus dr. Aalders IOND Een „meesterkraak" die gisternacht werd ird in het kantoor van de Nederlandsche Middenstands- Helmond, heeft inbrekers een buit van 630.000 gulden ird. Van de daders geen spoor, nog geen sigaretten- En hoewel de politie zoiets nooit te hard zal zeggen, en ronduit de mening: dit is vakwerk, de hogeschool inbrekerswezen. telmond in de nacht van op dinsdag gebeurde, was rdinalre overvalswerk met m en pistolen, maar ge- misdaad in „rififi"-stijl van de verfijndste crimi- ratuur, zoals de thermi- Istaf, die een temperatuur 2000 graden ontwikkelt en kundig gebruik als een door de boter snijdt, oof in Helmond is geen maar onthutsende om vijf uur zit het werk personeel van de Neder- Middenstandsbank op de op. De procuratiehouder, van de laatsten, contro- even de zware deur van herenhuis. Alles op slot. heeft een van de daders verhoff moment al laten inslui- als de roof de volgende ontdekt, toont het ge- enkel spoor van braak, slagen ruit, geen gefor- „Een valse sleutel is mogelijkheid", weet in- J. A. Couzijn, leider van k, „of misschien heeft van het bankpersoneel geen inbreker binnen, dan I ogelijkheden in het uurtje, Mester er is. Ze komt om zes met haar man. Hij in de bank te zoeken, maar vier handen werken sneller dan twee. Het echtpaar werkt altijd van bo ven naar beneden. Eenmaal bij de kelder gaat de achterdeur open. Zij boent nog even de toiletten, terwijl hij de rommel in de vuilnisemmers in de tuin gooit. De deur staat hooguit vijf minuten open, „maar het is niet waarschijnlijk dat in die tijd iemand naar binnen is geglipt", oordeelt brigadier A. Vervoort, „die twee waren te dicht in de buurt." Al of niet binnen, wanneer het schoonmaakduo zich in het sche merdonker naar haard en televisie rept. is de kust vrij. Voor ingewij den, dat is wel duidelijk, want hoe kan je anders weten dat er in de kluis voor zes ton aan keurig ver pakte bankbiljetten klaar ligt voor verzending naar de Nederlandsche Bank? Twee Zeker is ook dat het tenminste twee mannen zijn die de handschoenen aantrekken, want met bijvoorbeeld twee manshoge zuurs tof flessen is er voor één inbreker geen tillen aan. Schuimrubber, zwart zeil, plakband, vijlen en thermische staven ove rigens net als de zuurstofflessen na het nachtelijke karwei in het ge bouw achtergelaten completeren het zorgvuldig gekozen werktuig. Omdat niet alle ruiten van het bankgebouw door rolluiken zijn af geschermd, worden vier ramen van verschillende grootte geblindeerd. Het geluiddempende schuimrubber, van tevoren op maat gesneden, wordt tegen de ruiten gedrukt j Zwart zeil erachter en dichtplakken. Geen pottekijkers kunnen in de buurt komen, want twee spijlen van het toegangshek worden doorgesne den en naar boven omgebogen. Het indringend gesis van de thermische staven, waarmee vervolgens de cij fercombinatie uit de kluisdeur wordt gebrand, is voor de inbrekers de meeslepende muziek van een troetelschijf. Top tien Thermische brandstaven staan nummer één op de top-tien van de zware jongens. Holle buizen worden opgevuld met elf metaaldraden. Aan de ene kant worden de staven ver hit, aan de andere zijde wordt zuurstof onder een druk van drie tot zes atmosfeer toegevoerd. De hitte loopt meestal op tot tussen de 1000 en 1200 graden, maar tempera turen van 2000 graden zjjn geen uitzondering. En daar is geen mate riaal tegen bestand. Beton snijd je als koek, een kluis deur als boter. Geen wonder dat de politie waakzaam was, toen in 1967 tachtig thermische staven werden gestolen bij een Rotterdams bedrijf, j dat ze al enkele jaren op de markt bracht. Prompt werd daarna ontvreemde apparatuur gebruikt bij een roof in Londen, maar inspecteur Couzijn wil de diefstal van toen (nog) niet op de inbraak bij de Middenstands- bank betrekken. „Ik heb de indruk dat deze staven zelf zijn gemaakt. Vakwerk alweer, al kun Je daar moeilijk waardering voor opbren gen." Eenmaal ln de kluis wordt eerst de koker van de nachtsafe voor parti culieren dichtgeplakt. Naar buiten kringelende rook van de thermische staven zoü toevallige voorbijgangers op de Markt immers op andere za ken dan op een nieuw gekozen paus attenderen. De „hittepijlen" splijten tenslotte ook twee grote safes van de bank en één kleinere van een particulier. De rovers stapelen tevreden zes ton aan bankbiljetten van 100 en 1000 ROERMOND Om aan een be keuring te ontkomen heeft een auto mobilist gisteren zigzaggend op de weg Echt-Roermond gereden. Gevolg: Een dode, drie zwaar gewonden en fcwee vernielde auto's. Veroorzaker van al deze ellende is de 32-Jarige J. van N. uit Urmond. Hij werd ter hoogte van Sint Jost door agenten van een surveillance- auto bekeurd, toen hij ineens vol gas gaf. Een tegemoet komende auto kon een botsing niet meer vermijden. En kele uren na het ongeluk overleed de 82-jarige J. Manders in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Twee zonen van de heer Manders en J. van N. werden zwaar gewond. gulden op en nog eens zo'n twintig tot dertigduizend gulden aan vreemde valuta. Zesduizend gulden aan Nederlandse munten, waaron der gouden tientjes, zijn niet in trek en zij blijven achter naast de nog nagloeiende ijzervreters. De inbrekers sluipen even geruisloos weg als ze binnen zijn geglipt. Als de eerste bankbediende dinsdagmor gen half negen de kapitale kraak ontdekt, is er ook niemand op of rond de Markt die de politie enige zinnige aanwijzing kan geven. „Ja een paar geruchten", zegt brigadier Vervoort, „maar niemand die wer kelijk iets heeft gezien of gehoord." Een deugdelijke alarminstallatie, denken buitenstaanders dan, zou toch wel iemand uit de slaap moe ten hebben opgeschrikt. Maar de bewoners van de Markt mogen rus tig slapen, want de Helmondse Mid- denstandsbank heeft géén beveili ging aangebracht. Verhoogde verze keringspremies blijken voor banken met zo'n vijfhonderd filialen altijd nog een een stuk goedkoper dan de aanschaf van stil alarm of loeiende sirenes. Vandaar die stille nacht op de Markt van Helmond. Knisperende bankbiljetten maken te weinig ge luid om een misdaad te kunnen signaleren. Een bankbedrijf kan daarover meespreken. bi. j l Prof. Muntendam, die door het poseren natuurlijk al van het cadeau afwist, toonde zich erg ver heugd over Paul Citroens tekening. LEIDEN Prof. dr. P. Munten dam heeft gistermiddag, bij zyn af scheid als voorzitter van het college van bestuur ad interim van de Leidse universiteit, als lid van het college van coördinatoren van het Universi tair medisch centrum en als hoog leraar in de hygiëne en de sociale geneeskunde, gezegd geschrokken te zijn van de basisfilosofie van de acht- de medische faculteit in Maastricht "Hoe gemakkelijk leidt de conclusie van hetgeen over de doelstelling van de medische faculteit in Maastrischt is geschreven er niet toe, dat onze artsen in de zes Jaar van hun studie tevens tot maatschappelijk werker moeten worden opgeleid. Voor mi) kenmerkt de goede arts in de genees kundige sector zich nog alt yd door het vermogen op tijd de goede diag nose te kunnen stellen om te weten welke weg moet worden ingeslagen voor een therapie die door hem of door een ander wordt uitgevoerd." Volgens prof. Muntendam moet de opleiding daar in de eerste plaats op zijn gericht. In verband met de numerus fixus op de medische faculteiten zei hij geen artsentekort te vrezen, als het artsenbestand maar doelmatig wordt gebruikt. "De huisartsen", aldus prof. Muntendam, "moeten ln groepsver band werken en durven delegeren aan medewerkers. De hulsarts moet bijvoorbeeld de moed opbrengen de vroedvrouwen, van wie zij ln de twin- tiger en dertiger Jaren velen brode loos hebben gemaakt, terug te roe pen en te erkennen dat zij minstens zo goede verloskundige zorg in Ne derland bieden als de huisartsen. De sociale begeleiding zullen zij moeten overdragen aan de maatschappelijk werker, of aan de maatschappelijk geschoolde wijkverpleegster die zij in hun groep moeten opnemen". Prof. Muntendam, die door prof. dr. Kassenaar. dr. Van Nieuwenhuy- zen, prof. dr. Oosterhoff en ir. Star- portret van zichzelf aangeboden, ge- renburg werd toegesproken, kreeg een tekend door Paul Citroen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11