Begint met Enka een nieuw tijdperk? ACTIE TEGEN MILITAIR VER VOLGINGSBELEID AKZO-bedrijven in Nederland Olland N.V. sluit twee vestigingen e eerste massale en goed voorbereide bedrijfsbezetting s 99 99 Emma/Hendrik zet in '73 produktie stop BINNENLAND Woensdagmorgen in het -perscentrum Nieuwspoort: de leiding van AKZO/ t» verklaart dat er nieuw overleg moet komen. Voorwaarde is wel dat de be zetting wordt opgeheven. "Wij kunnen foutjes gemaakt hebben", zegt nr Kraijenhoff, voorzitter van de Raad van bestuur van AKZO (op de foto ■•i imidden). Links van hem ir. H. F. Wesenhage, lid van de Raad van bestuur üi tnka-Glanzstoff, rechts de heer L. H. Meerburg, vice-voorzitter van de Ivan het AKZO-cr De bezetting van de Enka-fabriek in Breda was het voorlopige hoogte punt van een half jaar moeilijkhe den rondom de voorgenomen sane ring van Enka Glanzstoff, één der werkmaatschappijen van het AKZO- Een overzicht van de gebeurtenis sen, zoals die zich sinds april van dit jaar ontwikkelden: 6 april: aankondiging van een om vangrijke sanering, waardoor alleen al in ons land 2200 werknemers nog dit Jaar op straat komen te staan. De grootste ,klap valt in Breda (1700 werknemers) 7 april: eis van de vakbonden: géén bedrijfssluiting zonder vervangende werkgelegenheid 10 april NKV-Breda: werknemers moeten zo nodig bedrijf overnemen; 12 april: de vakbonden willen een onderzoek naar de mogelijkheden om de Enka-bedrijven te behouden; 12 april: prof. dr. H. J. van Zuthem verklaart dat de Enkawerknemers zelf schuldig zijn aan de situatie, zil hebben de investeringen niet in het oog gehouden 15 april: het aantal ontslagen bij Enka kan welliucht worden beperkt tot 1500 a 1700. 18 april: vakbonden uit Nederland, België, Zwitserland en West-Duits- iand, betrokken bij de Enka-affaire, trekken één lijn; 19 april: de raden van bestuur van Enka en AKZO stemmen in met het door de bonden gevraagde on derzoek van een commissie van ex terne experts, Kamerdebat over En- ka-zaak. 22 juli: Publikatie van het bisdom Breda over de sociale gevolgen van de in Breda ontstane situatie: 18 augustus: internationale commis- t sie van deskundigen vindt dat Enka moet zoeken naar een alternatieve oplossing voor de sanering van de synthetische garenssector. De En- ka-leiding stemt daarmee in, ook al is dit punt eerder bekeken; 11 september: breuk in overleg tus sen de internationale vakbonden en de concernleiding; 14 september: bij alle Nederlandse AKZO- en Enkabedrijven zijn ko mend Jaar 3000 vacatures te ver wachten, sust AKZO. 18 september: werknemers bezetten de Enka-fabriek in Breda. 2021 september: regeringsbemidde ling; 21 september: AKZO trekt sane ringsplan in voor nader overleg; 23 september: bezetting wordt opge heven. Overleg van de vakbondsonderhandelaren in het actie-centrum over de Enka-kivestie op icoensdag 20 september. V.l.n.r. Groenevelt (NVV), Vos (NVV), Drabbe (NVV), Rokkert (BLHP), De Bruin (BLHP), Brussel (NKV), Janssen (NKV) en Ester (CBU). lederlands eerste massale en goed georganiseerde be sbezetting die van de Enka-fabriek in Breda deze week tot zeer uiteenlopende reacties geleid. De - tanden dichter bij hun actievoerende leden op de werk er dan lange tijd tevoren, waren verheugd over de mas- ■werknemersactie. ion zagen bezorgd toe b AKZO-reus klem raakte na kondiging van bedrijfssluitin- massaal ontslag in april van tenslotte bakzeil moest de regering-Biesheuvel werd r nadagen tot haar ontstelte- tonfronteerd met een conflict, bij vervaarlijk dicht aan de de bestaande maat- ijverhoudingen legt. [A Burgers drie de Enka-fabriek in Breda vlaggen halfstok gehesen, itting van het modern geou- bedrijf, dat volgens de leiding nog dit jaar moest gesloten vanwege de overca- in de sector van de synthe- 'ezels in Europa met als se- iOO ontslagen, door ruim acht- td werknemers is voltooid. atie rassend snel uitgevoerde ,ope- Terliep volgens een draaiboek, voorgaande drie weken in epste geheim werd samenge- Het werk aan het plan voor elle en efficiënte bezetting fabriek begon direct na het m van het gesprek tussen de ttionale vakbonden en de lei- Enka Glanzstoff, zelfstan- iochteronderneming van het anen voor de bezetting van sirijf werden opgesteld door werknemers, onder wie vier Mflijke vakbondsbestuurders, later stadium - enkele dagen ,coup" waren volgens de re informatie ook dis- tuurders van de industrie met name die van het het NW, op de hoogte dat zou gebeuren. Vorige week ivond was er een geheime kaderleden, die gingen met de hun voorge- Jiannen om het bedrijf te be- het al tijd ;tie. bereiding de beschikbare infor- kan worden geconcludeerd bedrijfsbezetting in Breda door vakbondsbestuurder is In de loop van deze uitstond daaraan enige twijfel H. F. Wesenhagen, lid raad van bestuur van Enka ff, melding maakte van een de NKV-industriebond september een week voor jfsbezetting) waarin mede- werd dat (nog) geen sta les werden aangekondigd. Igestie in de richting van die mede beïnvloed werd .extreme elementen' wordt vakbonden met klem van gewezen. Een woordvoerder NKV: „Die brief is hele- ït belangrijk. De vakbonden tegenwoordig snel. Het element van deze werkne- is ook dat vakbondsmen- inaf het begin deel aan 'ring actie van .extreme elemen ten later stadium niet hele- oitgesloten moet worden blijkt uit-een vei klaring van ondernemingsraad van [Glanzstoff. Daarin is gezegd .beheerste' actie van de in verre de voorkeur wordt boven wilde acties, die in iigden. tenerd lijkt de rol van de itrale in Breda, die al be gin april van dit Jaar met een ver klaring kwam dat zo nodig het Enkabedrijf in Breda, door de werknemers moest worden overge nomen. De vakcentrales, de over koepelende organisaties van de vak bonden, kwamen pas op de hoogte toen de bezetting al gaande was. I^it deze gang van zaken valt af te leiden dat de invloed van de vak centrales snel afneemt. Het zijn in toenemende mate de vakbonden en met name de machtige indus triebonden van NVV en NKV die in de praktijk de beslissingen nemen, zeker wanneer het om ac ties gaat. Stroeve verhouding Bijkomend voordeel van de actie voor de industriebonden van NVV en NKV is dat de stroeve verhou ding tussen de resp. voorzitters. Arie Groenevelt en Piet Brussel on getwijfeld is verbeterd ,op de barricaden' stonden. NKV- voorzitter Mertens heeft daar deze week met nadruk op gewezen. De bezetting van de Enka-fabriek in Breda, bedoeld als een protest en een .noodsignaal' van de met ont slag bedreigde werknemers, confron teert de werkgevers met een nieuwe realiteit. Want de werkstaking is niet langer het scherpste wapen. Dat is vanaf nu de bedrijfsbezet ting, in Breda overigens wel duide lijk gepresenteerd als een 'laatste middel' in een noodsituatie. Hoezeer die nood onder de Enka-werkne- Het Akzo- concern omvat in Nederland een veertigtal andernemingen, die in 31 vestigingsplaatsen aan ruim 30.000 mensen werk bieden. Deze Neder landse concernbedrijven staan in bijgaande staat genoemd met vermelding van het aantal personeelsleden. Op de kaart is te zien hoeveel mensen in diverse plaatsen bij Akzo-bedrijven werken. Dolle vreugde bij de bezetters in de kantine van het Enka-bedrijf nadat het stuctuurplan door de Raad van bestuur werd ingetrokken. gestegen bleek enkele Enka-bedrijf. maanden geleden met schrijnende duidelijkheid uit de mede door het bedrijfsapostolaat van het bisdom Breda uitgegeven brochure „Nood signalen" met reacties van werkne- uit het met sluiting bedreigde DE BILT Olland Industrie- en Handelsmaatschappij NV gaat op advies van het bureau Berenschot haar vestigingen in Emmeloord en Soest sluiten. De reorganisatie die bij Olland zal worden doorgevoerd, houdt in dat 46 mensen zullen moe ten afvloeien: 18 in Emmeloord, 7 in Soest en 21 in De Bilt, aldus een mededeling van het bedrijf. Met de ondernemingsraad en de bonden is voortdurend overleg gepleegd. Voor de getroffen werknemers is met de bonden een sociaal plan opgesteld. leiden tot een verbetering van de concurrentiepositie van het bedrijf. De heer A. J. van Breukelen van de Industriebond NKV verklaarde desgevraagd bepaald niet in een uit bundige stemming te zijn wat deze zaak betreft. Gezien de omstandighe den kan het sociale plan redelijk worden genoemd. Met name voor Em meloord heeft de vakbeweging alter natieven ter tafel gebracht, aan gezien de werkgelegenheid in de me taal daar slecht is. Deze alternatie ven zijn door Olland klaarblijkelijk te licht bevonden. Naast de ont slagen zullen er nog personeelsleden intern worden overgeplaatst. Rechtmatig? De vraag is natuurlijk wel of een dergelijke bedrijfsbezetting recht matig is in de juridische zin van het woord. Die vraag lijkt ontken nend beantwoord te moeten worden, omdat met een bedrijfsbezetting de beschikkingsmacht over een onroe rend goed wordt overgenomen. Mo gelijk zal over deze kwestie een proef procedure worden ingezet. Wat heeft de met verwijten overla den leiding van Enka verkeerd ge daan? De internationale commissie van deskundigen, die op aandringen van de vakbonden uit vier landen, deze zomer de situatie bij Enka Glanzstoff heeft bekeken, is tot leerrijke conclusies gekomen. De Enkaleiding kan geen verwijt wor den gemaakt over de gevolgde in vesteringspolitiek. Maar wél oordeel de de commissie het gewenst dat een alternatief saneringsplan zou worden uitgewerkt inplaats van het aanvankelijk program, dat voorzag in de sluiting van vier Enka-bedrij ven, waaronder dat in Breda (1700 werknemers) en in een later sta dium de fabriek in Emmercom- pascuum (500 werknemers). Vereiste Bij toekomstige reorganisatie van enige omvang is een veel eerdere inschakeling van deskundigen van de vakbonden een vereiste, ook al om een langdurige onzekerheid on der de werknemers te voorkomen. Bovendien lijkt het met Breda' ogen - - verstandig voor onder met meer reorganisatie- mogelijkheden te komen. Meer en beter samenspel in een veel vroeger stadium dus met perso neel en vakbonden. Na de bedrijfs bezetting van Enka-Breda zullen de ondernemingsgebeuren moeten ko men. Wat nog niet zo heel lang ge leden als onvermijdelijk werd geac cepteerd zal in de toekomst steeds meer weerstand ontmoeten. De regering (welke dan ook) zal re kening moeten houden met deze nu duidelijk op gang gekomen ontwik keling, al staan de ministers Lang- man, de liberale bewindsman van economische zaken, en de anti-revo lutionaire Boersma (sociale zaken) daar huiverig tegenover. „Met deze bezetting gaan we een gevaarlijke weg op" aldus een reactie van mi nister Langman deze week. Zijn collega Boersma sprak van een ,zeer betreurenswaardige actie". Bedrijf Plaats Personeel Enka Glanzstoff Emmen 4900 Arnhem 2300 Ede 1400 Breda 1300 Steenbergen 350 Struyck (kunststof) Zutphhen 50 Te Strake (kunststof) Deurne 100 Kon. Zout Hengelo 1600 Kon. Soda Delfzijl Petrochemie 1300 Methanol Zoutchsmie Botlek Spijkenisse 700 Chemie Verkoop Amsterdam 400 Ketjen Amsterdam 950 Ketjen Carbon Rotterdam 230 Gembo (chemie) Winschoten 180 Noury v. d. Lande Deventer 700 Chem. Ind. Budel Budel 60 Sikkens Lak Sassenheim 1440 Sikkens Smits Wapenveld 300 Flexa Sneek 90 Talens Verf Apeldoorn 300 Cetabever Beverwijk 125 Synthese (kunsthars) Bergen op Zoom 300 Syntac (wassen) Voorburg 73 Organon Oss 2400 Organon Teknik Chefaro (geneesmiddelen) Rotterdam 200 Intervet Internationaal Boxmeer 135 Verapharm Apeldoorn 450 Ver. Pharm. Fabr. Groningen 270 Aerosol (spuitbussen) Dordrecht 180 Aagrunol bestrijdingsmiddelen Kortman en Schulte Dobbelman (wasmiddelen) Nijmegen 380 Loda Dordrecht 50 Intec (cosmetica) Den Haag 120 Boldoot Amsterdam 100 Duyvis Koog a/d Zaan 600 Zwerver Margarine Vlaardingen 230 California (soep) Harderwijk 320 Wil co Conserven Assen 260 Silenka (glasvezel) Hoogezand 430 AKU Goodrich Arnhem 650 Keerpunt Toch kan men niet aan de indruk ontkomen dat de actie van de werknemers in Breda een keerpunt zal blijken te zijn in de sociaal-po litieke verhoudingen in ons land. Ook al hebben de bezetters van .Breda' niet zo erg veel solidariteit ondervonden van de andere AK ZO-bedrijven. Die beperkte zich in feite tot de staking in de Enka-fa briek in Wuppertal, want voor sta pels telegrammen met solidariteits betuigingen koop je dan niet zoveel. Behalve in deze bedrijven heeft Akzo in het centrale laboratorium in Arn hem mog 1200 mensen in dienst en bij de technische staf. ook in Arnhem, 450 man. Op het hoofdkantoor in die stad zijn 350 mensen werkzaam. Buiten Nederland had het concern eind vorig jaar 68.900 mensen in dienst: Duitsland 31.100 Rest Europa 21.000 Ver. Staten 16.700 Overige landen 4.100 UTRECHT (ANP) Onder het motto "Dit is te gek" start vandaag een door ongeveer 350 Nederlanders ondersteunde actie, die gericht is op een ander militair vervolgingsbe leid. Aanleiding voor de actie is de vervolging van het hoofdbestuur van de Vereniging Van Dienstplich tige Militairen wegens het organi seren van de anti-groetdag. De VVDM-hoofdbesbuurders hoorden daarvoor oinsdag jl. drie maan den gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. De 350 Nederlanders vinden deze /ervolging en de eisen gespeend van werkelijkheidszin. Zij protesteren te gen deze toepassing van het mili tair strafrecht in een door henzelf betaalde pagina grote advertentie in van de ochtendbladen van za terdag. Zij vrezen dat daardoor tegen de wil van de VVDM de tegenstellingen binnen de krijgs macht worden vergroot. Zij doen een oproep hun protest te onder steunen door het zenden van een protestbriefkaart naar het ministe rie van Defensie. Tot de ondertekenden van de op roep behoren de voorzitter van de PvdA. D'66, PPR en PSP. De frac tievoorzitters van deze partijen in de Tweede Kamer, vele andere eerste en Tweede Kamerleden, het NVV- Jongerencontact. de F. J. G. de Ar- Jos, de Shalom groep, de Vereniging Wereldwinkels, de Grondraden van de beide Amsterdamse universitei- en die in Groningen. Nijmegen. Leiden en Wageningen. De voorzitters van de Industrie bonden van het NW en KNV vele leden van de provinciale staten en gemeenteraden, hoogleraren en wetenschappelijke medewerker .an universiteiten en hogescholen >m - ponisten, acteurs, Journalisten ra dio- en tv-medewerkers, de oe- roepsmilitairen majoor Uiyen, ma joor Mioch, majoor Bloema. DEN HAAG (ANP) In de twee de helft van 1973 zal de staatsmijn Emma/Hendrik haar produktie sta ken, terwijl de industriële maat schappij, genaamd Oranje-Nassau Mijnen b.v. en de nv. Laura en Ver- eeniging de produktie ultimo 1974 zullen hebben beëindigd. Als gevolg hiervan zullen vanaf me dio 1972 tot en met 1975 ca. 10.200 werknemers moeten afvloeien, waar van er naar verwachting 5.250 ex tern moeten worden geplaatst. Deze laatste mijnsluitingen, des tij dr voorzien In de Tweede Mijnen- nota, worden aangekondigd in de vandaag aan de Tweede Kamer aan geboden „Nota Herstruotirering zuid- Limburg" van minister Langman (Economische Zaken) en staatsse cretaris Rietkerk (Sociale Zaken). De staat zal in de komende twin tig Jaren f 20 min. per Jaar in de pensioenkas van het Algemeen Mijn werkersfonds storten. Hierdoor zal het AMF in staat zijn de tijdelijke pensioenen aan te passen aan een Jaarlijkse cumulatieve verhoging van die uitkeringen tot 85 procent van het bruto minimumloon. Daarnaast is de regering bereid in totaal f 20 min. te betalen ten be hoeve van de financiering van de toekomstige lasten van de pensioen kas van het AMF. Ter financiering van de dienstja- renrente zal tm. 1979 nog eens een bedrag van f 2 min. ter beschikking worden gesteld. Ook voor het mijngebied zal de spreiding van rijksdiensten van be tekenis kunnen zijn. Met het cen traal georganiseerd overleg In amb tenarenzaken wordt overleg gevoerd over het voornemen van de rege ring op korte termijn dwz. bin nen maximaal 4 ét 5 Jaar - 2 000 arbeidsplaatsen en op langere ter mijn daarnaast nog 3.000 arbeids plaatsen bij rijksdiensten over te brengen naar het herstructurerings gebied.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9