"lèxoro shirts Hoe de stafTeuns uitLeiden verdween Japan leenman af van de VS 3-Daagse Herfstkleuren- tochten per bus f130.- NS-Minitrips in eigen land "Het Palestijnse excuus (II) Het Palestijnse excuus (III) ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 ADVERTENTIE LEIDEN Tot Boek van de Maand In september is uitverkoren „Kijken naar kinderen", geschreven door Ca roline Euwe, met wetenschappelijke begeleiding van de Wassenaarse kinderpsychiater SJef Teuns. Op zichzelf niet zo'n opzienbarende ge beurtenis, maar de naam Teuns zal in veler herinnering een luik doen opengaan. Door Ruud Paauw Nog niet zo heel lang geleden speel de zich een zeker voor Leidse be grippen ongewoon heftig en ver bitterd gevecht af rond deze bij het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau (MOB) ontslagen arts. Van juni vo rig jaar tot februari dit Jaar para deerden zijn staf en hij herhaaldelijk in het nieuws. Daarna werd het stil rond Teuns. Wat is er toch van hem geworden. Geheugensteuntje Eerst even, als geheugensteuntje, het verhaal in een notedop. Teuns was van 1962 tot 1969 directeur van het Leidse MOB, dat in die periode de naam „modelboerderij" verdien de. In Juni-1969 werd hij ontslagen door het MOB-bestuur dat het niet eens was met een ambitieus tien jarenplan dat Teuns voor ogen stond. Vrijwel de gehele staf was solidair met hem en de groep-Teuns zette zyn werkzaamheden voort in een ander, eveneens tot het MOB beho rend gebouw, in afwachting van de resultaten van een commissie van onderzoek, die door de toenmalige staatssecretaris, Kruisinga, was be noemd. Het rapport van de commis sie is nimmer openbaar gemaakt, maar op basis daarvan stuurde de staatssecretaris in januari-1971 het MOB-bestuur (waarin drie hoog leraren) zonder pardon de laan uit en hield hij vast aan het ontslag van Teuns en zijn medewerkers. Van vorig jaar zomer af is er door aktie- groepen en door een groot aantal raadsleden hard gestreden om Teuns en zyn staf voor Leiden te behou den. Het plan dat hy had ontvouwd voor een op moderne leest geschoei de. ambulante geestelijke volksge zondheidszorg was voor de stad Lei den ook van groot belang. Dwars door die kwestie heen speelden de belan gen van 33 patiëntjes, de z.g. niet- overdraagbare gevallen, die de staf Teuns in zijn MOB-tijd had aange nomen en in behandeling diende te houden. Het college van B. en W. had geen echte belangstelling voor het werk van Teuns, maar de meer derheid der raadsleden toonde zich bereid persoonlijk garant te staan voor een bedrag van 30.000 gulden om hem in staat te stellen door te werken. Teuns vond dat hy daar niet op in mocht gaan. Bepaald drama tisch werd het toen de staf-Teuns aanzegging kreeg op korte termijn het MOB-pand te ontruimen. Medi sche studenten kraakten daarop het gebouw van de inspectie van geeste lijke volksgezondheid in Zuid-Hol land. Kort daarop kwam het bericht dat het departement van Volksge zondheid een bepaalde subsidie zou geven als de staf-Teuns bereid was deel te gaan nemen aan een ge sprek over de reorganisatie van de geestelijke volksgezondheidszorg in Leiden. Die bereidheid was er. stonden de zaken er voor in het eerste kwartaal van 1972. De staf van Teuns leek voor Leiden gered. Maar wat blijkt nu. een half Jaar later? Teuns en zyn medewerkers zijn, met stille trom, uit Leiden trokken. Terugblikkend ADVERTENTIE Laat u eens drie dagen lang op uw gemak door de Belgische Ardennen, de Semois Vallei, het Ourthedal en mooi Zuid-Limburg voeren. Een feest voor 't oog, nu dit gebied zich tooit in pralende herfsttinten. Prijs voor deze volledig gde elk s in Nederland 130.-. Toeslag kamer met bad of één-persoonskamer f 7.50. Vertrek op 13,17,20,24,27 en 31 oktober. Terugblikkend zegt Teuns daar nu van. „De zaak was in Leiden niet meer te redden. Het departement van Volksgezondheid wilde ons subsidie Het boek „Kijken naar kinderen" (Uitgave van NV Contact, Amster dam.) van Caroline Euwe en Sjef Teuns is voortgekomen uit het gelijk namige NOS-tv-programma, dat al weer enige tijd geleden op het scherm te zien was. Evenals de tv-fllms be handelt het boek de eerste vier le vensjaren van een kind, „de belang rijkste periode, waarin de basis wordt gelegd voor het hele verdere leven". „Kyken naar kinderen" probeert meer kennis te verschaffen over de ontwikkeling van het gedragspatroon, waardoor ouders bepaalde emoties en gedragingen van kinderen beter kunnen begrijpen. geven tot de helft van het bedrag waarmee we vóór die tijd hadden gewerkt. Dat betekende dat we voor die andere helft nieuwe bronnen moesten vinden, wilden we functio neren zoals we tot op dat moment hadden gedaan. Dat lukte niet, er bleef een gat van vele tienduizenden guldens. Ja, als we destijds die garantie hadden geaccepteerd van 30.000 gulden, waarvoor een aantal raadsleden hoofdelijk aansprakelijk wilde zijn, dan waren we een eind gekomen. Maar ik ben blij dat we dat toen niet gedaan hebben, want dan hadden we werkelijk een beroep op die garantie moeten doen. Een onzinnige situatie" (Als men verteld wordt dat er intussen wel voor 60.000 gulden kon worden vertimmerd aan een al bykans perfecte burgemees terswoning. lacht Teuns geruime tijd vrijwel geluidloos. En zegt dan: „Dat is natuurlijk een grap"). Huisvesting vesting. De vergunning om in dat pand te blijven, werd van maand tot maand verlengd, maar het was dui delijk dat het MOB ons er op korte termijn uit wilde hebben. Een poging om naar Rotterdam uit te wijken, mislukte. Er was daar wel accom modatie. maar de vergunning om aan de slag te gaan. bleef maar uit. We hebben toen heel goed gemerkt (wat we natuurlijk wel wisten) dat Je Je niet straffeloos kunt verzetten tegen bepaalde figuren uit het esta blishment. Toen het in Rotterdam niet doorging, hebben we besloten als staf uiteen te gaan. Ik merkte aan mezelf dat ik de uitputting nabij was, ik zag by de anderen dezelfde verschijnselen. Bijna drie Jaar had den we ons staande gehouden in dat conflict en de situatie was uitzicht loos. Dan komt het moment waarop Je denkt: waar ben ik nou mee bezig? Eéns raak Je uitgevochten". Dus er is niets meer over? Teuns „De Werkgroep, waarin de staf in de laatste fase van het con flict was opgegaan, functioneert nog. Wij maken daar, niet meer als com pacte staf, maar als „particulieren", gewoon deel van uit. Die werkgroep doet ook mee aan het overleg dat mevr. Den Haan op gang heeft ge bracht om tot reorganisatie van de seestelijke volksgezondheidszorg te komen. Ja, zelf zit ik daar niet aan de tafel, want men heeft mij te ken nen gegeven dat ik niet welkom was". Wat is er gebeurd, met die z.g. niet-overdraagbare patiëntjes. Teuns: „Die zijn het kind van de rekening geworden. Destijds al zei een lid van het toenmalige MOB-be stuur: „Als de staf-Teuns hier weg gaat dan worden die kinderen als vogeltjes voor de poes, daar is niets aan te doen". Zo is het ook gebeurd. Er zijn kinderen naar instellingen gegaan van wie ik zeg dat dat niet nodig was geweest". Wat doet Teuns nu? „De NOS gaat een vervolg maken van de serie „Kijken naar kinderen", waarnaar dat boek geschreven is, en daar doe ik weer aan mee. Verder heb ik een kleine particuliere prak tijk. Daar werk ik nog wat patiënten uit de Leidse tfjd af. Het zou me wei nig moeite kosten die particuliere praktijk flink uit te breiden, maar daar voel ik weinig voor. Alléén kun Je niet veel meer doen dan noodver banden leggen. Ik ben iemand voor de groepspraktyk". Zou hij nog ivel in Leiden willen werken? „O, erg graag. Er moet in die stad op het gebied van de geestelijke ge zondheidszorg zo ontzettend veel ge beuren Ik zou direct bereid zyn". Maar de kans dat Leiden Teuns ooit nog terugziet is klein. Daarvoor zou eerst een niet gering aantal ge meentelijke en universitaire hoog heden van zijn sokkel moeten vallen. ADVERTENTIE Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. 2 dagen Amsterdam v.a. f 45.- Den Haag/Scheveningen v.a. f 46.- 3 dagen Zuid-Limburg v.a. f 55.- Twente v.a. f 56.- Drente f 59.- Montferland v.a. f 61.- Bergen (N.H.) v.a. f 62.- Zeeland v.a. f 64.- Friesland v.a. f 71.- Brabant v.a. f 73.- Giethoorn v.a. f 78.- 5 dagen Terschelling v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f 102.- Ameland v.a. f 105.- Vertrek dagelijks vanaf 29 september 1972. Alle informatie in de brochure „ToerenmetNS" op het station. voordelig uit met NS S^h \^eer''y<-Soepel... dus altijd korrekt Van de grootste betekenis voor de politieke reconstructie in het Verre Oosten is de normalisering van de Chinees-Japanse betrekkingen, die zeer waarschijnlijk zal plaatsvinden tijdens het bezoek dat de nieuwe Japanse eerste minister Kakuei Tanaka vanaf maandag aan Peking brengt. Van alle Amerikaanse bondgenoten c.q. satellieten in Azië werd Japan het meest gedesoriënteerd door de reuzenzwaai in Nixons China-politiek en diens economische maatregelen van augustus 1971. Als economische grootmacht zonder politieke betekenis zoekt het land van de "rijzende jen" thans ook een politieke status. Blijkens de Ameri kaans-Japanse topontmoeting eind augustus op Hawai schijnt Japan in Ta naka een leider te hebben die zich tegenover de Amerikaanse opperheer niet als een leenman gedraagt. Eentje, die vastbesloten is de eigen heroriëntatie van zyn land ter hand te nemen. Japan wil zyn betrekkingen met de Sowjet-Unie de Chinese Volksrepubliek aanzienlijk verbeteren zonder de hechte banden met Amerika al te drastisch te beperken. In bijgaand artikel analyseert Willem van Kemenade de achtergronden van dit streven. Van Kemenade werkte o.a. mee aan het 'International Relations of East Asia Project" van de Cornell Universiteit in New York. Binnenkort verschijnt van hem in het tijdschrift Vredesopbouw een drietal artikelen over de Chinese buitenlandse politiek. Het Amerikaans-Japanse Veilig- !»idsverdrag van 1960 onthief Japan fan de verplichting zich zelfstandig ni zyn defensie te bekommeren önder de „veilige beschutting van de Imerikaanse atoomparapluie" kon- len de Japanners zich als onvermoei de .economische dieren" aan hun federopbouw wijden. Het doel van Amerika was destijds om Japan als vooruitgeschoven kapitalistisch bol- verk in de westelijke Stille Oceaan legen China en de Sowjet-Unie op ie bouwen en het onlosmakelijk te verbinden met de anti-communisti sche regimes in Zuid-Korea en Tai wan om de kern van een nieuwe ■Groot-Aziatische Welvaartszone" te laan vormen. )oor Willem van Kemenade Toen de positie van de Verenigde i it&ten in het Verre Oosten in 1965 anzienlijk verslechterde en de Ame- ïkaanse energie voornamelijk op uldoost-Azië geconcentreerd werd, :hoof Washington de „imperiale" I crantwoordelijkheden in het noord- Het is goed om kennis te nemen to Hein El brink's Palestijnse Excuus in het LD. van 16 september JJ. jdêfclat hierdoor duidelijk wordt hoe Oplosbaar het probleem in het Gdden-Oosten is. Met een ontbreken n to ook maar een spoor realiteitszin Tdt de joodse aanwezigheid in het trokken gebied vergeleken met de towezigheid van de Ambonezen in I herland. Hein Elbrink zou als elke toerlander kunnen weten dat de towezigheid van de Ambonezen in «Ierland het trr-gisch gevolg is van verlies van hun land, zoals ook oosten (Korea Taiwan) vrijwel geheel op Japan af. De opbloei tot industriële wereld markt en de totale afhankelijkheid van grondstoffen uit het buitenland had echter natuurlijkerwijze ook tot economische betrekkingen met de „vijand", de Chinese Volksrepubliek geleid. Politiek en economie werden strikt van elkaar gescheiden en een aantal „vriendschappelijk gezinde" Japanse concerns, die de Chinese voorwaarden aanvaardden, knoopten contacten met China aan. De Amerikaanse ontspanningspoli- tiek tegenover China en de toege nomen Chinese politieke en handels betrekkingen met West-Europa en Canada hebben de Chinese positie tegenover Japan aanmerkelijk ver sterkt. Daarom is China sinds twee jaar hoger eisen gaan stellen aan de on verzadigbare Japanse export-in dustrieën. Peking heeft het Japanse beginsel van scheiding van economie en politiek verlaten en eist volledige diplomatieke erkening van Tokio en verbreking van de Japanse betrek kingen met Taiwan. Japanse firma's die hoge investeringen hebben in Taiwan en Zuid-Korea, leveranties doen aan de Amerikaanse oorlogvoe ring in Indo-China en als dochter onderneming met Amerikaanse con cerns z\jn verbonden, zyn van alle contacten met China uitgesloten. Met deze politiek heeft China de pro- Amerikaanse krachten in Japan aan- zienlyk verzwakt. De Taiwan-lobby onder leiding van de machtige business-politicus, oud premier Nobusuke Kisji (een broer van de onlangs afgetreden premier Eisaku Sato) is nog sterk, maar de meerderheid van de Japanse zaken- belangen voelt dat de tyd gekomen is dat zy de leiding gaan nemen in de handel met China. Nixon-schokken Het pro-Amerikaanse regeringsbe leid van Sato c.s. kreeg in 1971 zyn genadeslagen door de z.g. Nixon- schokken. De geheimzinnige reis van Nixon's „privé-kanselier" Henry Kissinger de Joden eens en zelfs meerdere ke ren hun land aan vreemde overheer sers moesten verliezen. Het is de jo den nodh de Ambonnebgn ooit te doen geweest om op het gebied van Hollanders, Friezen, Zeeuwen of wie dan ook een eigen staat te stichten. Het joodse volk heeft thans haar staat Israël gesticht in haar oor- spronkeiyke gebied, waarmee het volk ook altyd zyn geestelyke en cul turele banden bleef behouden. Het zou te vergeiyken zyn met een eigen Ambonnese staat op Ambon. Het terugkeren van de joden vormt natuuriyk een groot probleem vooral voor de bevolking die zich overi gens zonder een schyn van autono mie aldaar in de loop der eeuwen heeft gevestigd en het gebied logi- scherwys óók als haar land is gaan beschouwen en daar haar rechten aan ontleent. Het is te nopen dat het tot vrede komt tussen de joden en de Palesty- nen. De vergelyking van Ambonees in Nederland met jood in Palestina kan slechts tot haat en terreur lei- naar Peking en de plotselinge aan kondiging van het aanstaande bezoek van Nixon zelf aan China, zonder enig vooroverleg met bondgenoot Ja pan brachten grote verslagenheid in het conservatieve kamp en werkten als een tydbom onder de regering- Sato. De tweede ontgoocheling kwam door de economische en monetaire maat regelen van Nixon in augustus 1971. De kolossale export van goedkope Japanse massa-artikelen naar de Verenigde Staten, de Amerikaanse defensieverplichtingen in de vorm van 120 bases en de beperkte export- mogelykheden van de veel duurdere Amerikaanse goederen naar Japan hadden tot het ongelooflyke tekort van 3.8 miljard dollar op de Ame rikaanse handelsbalans geleid. Toen Nixon de dollar devalueerde en „zwevend" maakte, moest Japan zyn munteenheid de yen, opwaarde ren met 17% waardoor de Japanse export veel duurder werd en dus drastisch omlaag ging. Bovendien voerde Nixon een extra import-belasting van 10% in op alle invoer in Amerika, een maatregel welke nog fataler was voor de Ja panse export-industrieën Ondanks de teruggave van het el- den, waardoor het probleem onoplos baar en vrede onmogeiyk wordt. Indien het vervolgartikel op de- zelde wijze de geschiedenis manipu leert kan het beter ongepubliceerd blyven. Arabische sprookjes behoren in de duizend en één nacht doch niet in de pagina Buitenland van Uw blad. S. E. BOS. VLIETPARK HOOGMADE De storm van protest na het gebeu ren in München is „hypocriet" om dat aan het belangrijkste aspect „het land Okinawa op 15 mei 1972, waar toe Nixon en Sato reeds in 1969 had den besloten, had Sato geen been meer om op te staan. Door de „Liga van Rijksdagafge vaardigden voor de normalisering van de betrekkingen met China" werd zyn regering begin juli weg gestemd. De nieuwe regering van premier Kakuei Tanaka maakte meteen na installatie haar voornemen bekend om spoedig volledige diplomatieke betrekkingen met China aan te kno pen en de rol van Japan in de ver anderde wereldstructuur fundamen teel te herwaarderen. Twee driehoeken De eenwording van Europa, de wederopstanding van China en de heroriëntatie van Japan hebben de concurrerende Amerikaans-Russische wereldoverheersing definitief onder - mynd. De Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en China vormen een driehoek van rivaliteiten, maar met voldoen de gemeenschappeiyke belangen om het niet opnieuw tot een groot con flict te laten komen. Met Japan en Europa vormen de Verenigde Staten een samenwer- iiiiiiiwiiiiiiiiwiiiwwfflininiiiiDiiiffliMiiiiiiiiiMni Hein Elbrink had aanvankeiyk zyn artikelenserie over de motieven van de Palestynen vandaag op deze plaats willen voortzetten. Omdat hy echter de reactie van de heren Bos en Speyer als onoerdeel van een veelomvattender discussie beschouwt, zal hy dat begin volgende week doen. uiffii!iiiiiiiiiuiiiiiwwwi«iwgniMfflBiw!iwMffl«wwwiiiniBnni motief" is voorby gegaan. Aldus Hein Elbrink in de inleiding van zyn artikel 'Het Palestynse excuus' in uw blad van 16 september. De moord op 11 Israëlische sport lieden tydens de Olympische Spelen te München noemt Elbrink „het ge beuren". In zyn woordkeuze ontkent Elbrink dus deze moord, toch wil hy ons „het motief", dat wij niet anders dan in samenhang met een gepleegde misdaad kunnen zien, verduideiyken. Door de feiten niet by de juiste naam te noemen sticht Elbrink op- zetteiyk verwarring. Maar het is te- kingsdriehoek. Tokio en de Euro- markt hebben echter zoveel bindin gen buiten Amerika dat zy nooit meer door Washington gedomineerd kunnen worden. Sinds 1966 by voorbeeld heeft Ja pan groeiende economische betrek kingen met de Sowjet-Unie, Japan's onverzadigbare honger naar olie en ruwe materialen, zyn overschot aan technisch potentieel en de Russische onmogelijkheid om Oost-Siberië te ontwikkelen vanwege de immense transportproblemen, maken steeds verdergaande Japans-Russische sa menwerking onvermydelyk. Uitbreiding en spreiding van grond stofmarkten. waarvoor Japan in de jaren dertig ten oorlog trok, kan het thans vreedzaam bereiken. Moskou schijnt er ook in geïnteresseerd te ziin om zyn zwakke positie in Oost- Azië tegenover China, met behulp van Japan te versterken. Het biedt Tokio daarby gunstige voorwaarden aan by het nog steeds te sluiten vre desverdrag, o.a. teruggave van enkele nog bezette eüanden van de Koe ril- len-archipel. Het is ook aannemelyk dat de Russen invloed willen uitoefe nen op de Japans-Chinese toenade ring en Japan de gelegenheid willen geven zich economisch losser van de Verenigde Staten te maken. Nieuwe rol De topontmoeting tussen president Nixon en premier Tanaka eind augustus op Hawai is het begin ge weest van de erkenning van Japan, als grote mogendheid. Door de verbeterde verhouding met China en de Sowjet-Unie heeft Japan de Amerikaanse nucleaire be scherming niet meer nodig. De meerzydige en gelyktydige ont spanning hebben het gevaar voor eenzydige Japanse herbewapening en de ontwikkeling van een Japans kern wapenschild, waarvoor met name China geducht was, aanzienlyk ver minderd. „Waarvoor dient 'n atoom parapluie als er geen nucleaire wol ken meer aan de hemel staan?" zo luidt de Japanse redenering. Toch hebben Nixon en Tanaka op nieuw het belang van het Japans- vens ook typerend voor de wyze waarop de problematiek wordt bena derd. Ben Goerion en Golda Meir waren bereid tot directe bilaterale bespre kingen met Egypte, Jordanië etc. Maar „aan het Palestynse volk wordt voorby gegaan", aldus Elbrink. Hy haalt dan triomfanteiyk de voorma lige Secr. Gen. van premier Meir's Mapai party aan die als eenling voor de erkenning van de rechten van de Palestynse Arabieren pleitte. Elbrink meent misschien een witte raaf ge vonden te hebben. Hierin moet ik hem teleurstellen. Er zyn talloze Is raëliërs die voor deze erkenning zyn. Hy hoeft slechts het „Symposium on the Middle East to make War or to make Peace" te lezen, uitgave New Outlook Augustus 1969. Geen enkele spreker op dit Symposium trok deze erkenning in twyfel. Het Israëlische maandblad New Out pleit regelmatig voor deze erkenning. Wy zouden, in dit verband. Elbrink willen uitdagen ons één militante Palestynse organi satie te noemen, die het recht van Amerikaanse Veiligheidspact onder streept. Japan wil ondanks de felle binnenlandse oppositie daartegen geen opzegging van het verdrag for ceren, maar het geleidelyk ineffec tief maken. Nixon beweert dat het verdrag nog van wezenlyk belang is voor de Amerikaanse militaire ver plichtingen tegenover Zuid-Korea, Taiwan en de Filipynen. In Korea is echter het begin van een herenigingsproces tussen Noord en Zuid op gang. Tegenover Taiwan is Peking een nieuwe „ping-pong-di- plomatie" begonnen. Onlangs is im mers een tafeltennlsteam van de „verdwaalde provincie" voor een toer- nee door China uitgenodigd. De voor heen zo onderdanige regering van de Phüipynen loopt thans voorop in de pogingen een collectieve Oost- Aziatische veiligheidsconferentie by- een te roepen, waarop de kleinere landen tot een gemeenschappelijke China-politiek moeten zien te komen. In werkelykheid is Nixon voorstan der van voortduring van het veilig- heidsv.Tdrag omdat de 80 nog reste rende Amerikaanse luchtmachtbases op het nota bene onder Japanse sou- vereiniteit teruggekeerde eüand Oki nawa een uiterst belangrijke rol spe len in de vernietiging van Indo- China, welke hy misschien nog wel vier jaar wü voortzetten. Economisch zal Japan in belang rijke mate op Amerika blyven aan gewezen. De Verenigde Staten im porteren 31% van de totale Japanse uitvoer: schepen, automobielen, elek trische apparaten en textiel. De Ja panse invoer uit Amerika is vry be perkt en bestaat uit computers, ver rijkt uranium en andere hoogwaar dige artikelen. Om de Amerikaanse handelsbalans te verbeteren heeft Japan belooft binnen één Jaar 1.1 miljard dollar extra goederen te im porteren, nl. landbouwprodukten, vliegtuigen en ruimtevaartappara- tuur. Maandag komt Tanaka in Peking aan. Hy wil dat Japan als Oostazia- tische mogendheid de leiding neemt In het herstel van de betrekkingen met China. Van zyn bezoek aan de Chinese hoofdstad worden veel gro- bestaan van de staat Israël wil er kennen. De Palestynse terreur-organisaties vormen een politieke voorhoede, die politieke opvattingen van anderen niet dulden. D.m.v. terreur en geweld dringen zy zich op. Ook aan het Pa lestynse volk en tevens aan de Pa lestynen die zich op Israëlisch ge bied bevinden. Al deze organisaties hebben één programmapunt gemeen: „de vernietiging van de staat Israël" Elbrink is hiervan op de hoogte. Waarom suggereert hy dan alsof Is raël een dialoog uit de weg gaat. Moet Israël soms onderhandelen met lieden die op haar vernietiging uit zyn. Trouwens hoe weten wy dat deze or ganisaties het Palestynse volk ver tegenwoordigen? Zyn er verkiezingen geweest? Deze gehele problematiek gaat El brink uit de weg. Het zyn Juist de terreur-organisaties die een vrije po litieke meningsvorming onder de Pa lestynen verhinderen. Daarmee be- wyzen zy hun volk geen dienst tere en concretere resultaten ver wacht dan van Nixon's symbolische oriëntatiereis in februari. Om volledige diplomatieke betrek kingen met Peking te kunnen aan knopen zal Tokio de betrekkingen met de nationalistische regering op Formosa verbreken. Het wil daar nog slechte een semi-officiële han delsmissie houden. Tientallen Chinese en Japanse handels-, vriendschaps-, party- en parlementaire delegaties, inclusief ballet- en operagezelschappen heb ben het afgelopen jaar eikaars lan den bezocht om de basis te leggen voor nieuwe uitgebreide relaties op politiek, economisch en cultureel ge bied. Sinds 1965 is Japan China's groot ste handelspartner geweest. De Ja panse export naar China is echter slechte 2,a% van de totale Japanse buitenlandse handel. Het belang is niettemin groot omdat de export tweemaal zoveel als de import be draagt. Toch is China de grootste markt voor Japans chemische en machine-exporten. Het is waar- schynlyk dat na de officiële „ver zoening" volgende maand de han dels- en industriële betrekkingen zul len verveelvoudigen. De beide econo mieën zyn zeer goed op elkaar af te stemmen: China als leverancier van grondstoffen voor de Japanse in dustrie: Japan als exporteur van goedkope massa-artikelen voor het Chinese volk. Cultureel hebben de beide landen een eeuwenlange gemeenschappeiyke traditie. Door de pylsnelle moderni sering van Japan in de tweede helft van de vorige eeuw, welke China door zyn binnenlandse crises niet kon vol gen, zyn de landen 75 jaar eikaars gezworen vyanden geweest. De Japanners kunnen thans op meer weerklank by de Chinezen re ken dan in 1895, toen zy hen toerie pen „Trage Chinezen. Ziet toch in dat wy de blanken niet hebben ge ïmiteerd uit sympathie of bewonde ring, maar om hen met hun eigen wapens weerstand te kunnen bie den!" WILLEM VAN KEMENADE Daarmee bevorderen en bestendigen zy alleen maar hun onmondigheid- De terreur-organisaties voeren over de ruggen van het Palestynse volk een machtstryd. Zy zyn bang by het sluiten van een eventuele vrede niet aan bod te komen. Het ls deze angst en de wil van een minderheid de anderen hun politieke standpunt op te dringen, die aan het moorddadig optreden van deez organisaties ten grondsdiag liggen. Speciaal wanneer er sprake van vrede is. Uit de methode van terreur kunnen wy de mentaliteit afleiden van de lieden die deze hanteren. Het is een mentaliteit van minachting en dode- ïyke haat voor anders denkenden en politieke tegenstanders. Een mentali teit die geen respect afdwingt noch enig excuus rechtvaardigt. Na het verschynen van het vol gende artikel van Elbrink hopen wy op zyn verdere argumentatie en be weringen in te gaan. WILHELMINALAAN 60 S. SPEIJER ALPHEN AAN DEN RIJN 'Eens raak je uitgevochten

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7