Uitzoeken hoe we een moeilijke wet het beste kunnen gebruiken iets doen aan het Zwarte Pad vroe- Nieuwe decaan Kuiper heeft speciale taak Mikken op toekomst rRDAG 23 SEPTEMBER 1972 LEIDEN Beroepingswerk Ned. Qerv. Kerk Beroepen te Oosterland, M. H. Geertsma te Hendrik Ido Ambacht Te Lunteren, C. van der Bergh te Katwijk aan Zee, te Veenendaal M. van den Bosch te Goes. Aangenomen naar St. Jacobipa- rochie en Wier, K. Mulder, te Haaks bergen. Geref. Kerken Beroepen te Barendregt, dr. M. Kuiper te Donkerbroek. Aangenomen naar Den Haag, A. C. van Beek te Den Haag-Zuid. Bedankt voor Den Helder G. van de Veere te Wezep. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Enschede, E. Hoogen- doorn, kandidaat te Amstelveen, te Zaamslag en Zevenbergen in com binatie met Bergen op Zoom, E. Hoogendoorn kandidaat te Amstelv KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sail anders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden Corruptie rond de 50.000-ste Met veel genoegen heb ik de reac ties gelezen over de f 60.000 voor het burgemeestershuis. Deze en andere uitgaven, zoals destijds de al aan geschafte benodigdheden voor het stadhuis, gaan meestal echter vlug de doofpot in. Daarvoor wordt wel een of andere post gevonden waarop men kan bezuinigen. Stelt u zich echter mijn verbazing voor toen ik zaterdagavond terug komend van de Groenoordhal een fo to zag met de 50.000-ste bezoeker van de Leidato. 's Middags om half drie was ik nog als 39.768-ste naar binnen gegaan. Laten wij al dit soort vriendenpolitiek, discriminatie en corruptie maar toe? Als bewijs stuur ik hierbij een fo to-kopie van mijn toegangsbewijs. J. SWINKEL Botermarkt Leiden Lezers schrijven begin van deze eeuw was druk doorgaand verkeer de Turfmarkt (de linkerfoto vanuit de toenmali- die in 1908 uit het verdween) nog Men kon er rustig ge bomenrij. Op de hoek van de Haarlemmerstraat was toen het al- gemeen aangifte-kantoor van Van I Gend en Loos gevestigd. Het pand ging in later jaren tegen de grond en veranderde nog wel eens van be stemming. Thans schalt er de top langs en onder een stati- i tien de argeloze voorbijganger tege- De Turfmarkt ontleent haar naam aan de balen turf, die hier destijds werden verhandeld. Volgens een keur uit 1466 mocht deze brand stof aanvankelijk slechts worden ge lost op een open terrein aan de Mare ter hoogte van de Donker- steeg. Korte tijd was deze markt ook nog ondergebracht op het Ra penburg tegenover het klooster van de Witte Nonnen, de huidige Aca demie. In 1611 werd de markt naar de Turfmarkt verplaatst. Naast de Blauwepoort, die in 1735 werd ge sloopt, was het vertrek van de com missaris der turf dragers. Het turf- dragersgilde had in die dagen een onderkomen in een pand aan de Paardesteeg. In de loop der Jaren is de Turf markt (foto Jan Holvast) met het verkeer meegegroeid. Een trottoir, verkeerslichten, voetgangersover steekplaatsen en parkeergelegenheid luidden een nieuw gemotoriseerd tijdperk in. Verdwenen was de rust Links op beide foto's zijn nog een aantal langs de Beestenmarkt ge handhaafde panden te zien. Op de achtergrond molen "De Valk", waarin molenaar Van Rijn vele Ja ren de scepter zwaaide. Een molen museum is er thans in onderge bracht. SAM PLATTEEL. LEIDEN Hij is groot en massief. In bruin ge kleed. Z'n bewegingen zijn niet snel, maar z'n ge dachten gaan vliegensvlug, z'n reacties zijn onmid- delijk. Ir. F. Kuiper, een nieuwe gestalte op het bu reau studetendecanen van de universiteit. Samen met de drie andere decanen zal hij de studenten zo veel mogelijk proberen te begeleiden in hun studie tijd. Hij krijgt echter, binnen dat viermansteam, een bijzondere taak. Hij gaat zich voor een belangrijk deel van zijn tijd bezig houden met de collectieve studentenbelangen. Dat betekent, dat hij naast zijn relatief kleine spreektijd voor studenten, gaat uit dokteren hoe het met probelmen zit die grote groe pen of alle studenten aangaan. Het moet gezegd, hfj valt met rijn neus in de boter, want col lectieve problemen zijn er vol doende op het ogenblik. Zelf zegt hfj over zijn taak: ,Jk ben aan de ene kant rijks ambtenaar, en moet binnen de grenzen van de wet blijven. Aan de andere kant moeten wij pro beren de student zoveel moge lijk te helpen. Wat ik nu ga doen is uitzoeken op welke ma nier wij met elkaar zol goed mogelijk gebruik kunnen maken van de wet. Door Ronny Vink Foto Jan Holvast Een mooi voorbeeld daarvan ls op het ogenblik natuurlijk de wet op de collegegeldverhoging. Wij kregen hier op het bureau mensen die het slachtoffer drei gen te worden van een wet waarmee niet is te werken. Er ritten van die merkwaardige dingen in. Zo moet een me disch student die co-assistent is in een academisch ziekenhuis wel collegegeld betalen, maar wie hetzelfde werk doet in een niet-universitair ziekenhuis hoeft dat niet. Met werkstuden ten is ook zoiets raars aan de In de wettelijke bepaling staat, dat werkstudenten ouder dan 25 Jaar moeten zijn en moeten werken. Maar al die mensen die Jonger zijn, of die 's avonds of 's zaterdags studeren en overdag werken? Door die koppeling van het col legegeld aan het inschrijfgeld ontstaan de meest onzinnige si tuaties. Mijn spreekuur wil ik hebben om het contact met de werkelijkheid niet te verliezen, mijn hoofdtaak is echter om me met dit soort problemen be zig te houden". Deze taak is een heel nieuwe voor Kuiper, die een voor een decaan, nogal merkwaardige carrière achter de rug heeft. In 1949 begon hij, na zijn HBS-b, aan een studie ontwikkelngs- economie aan de landbouwho geschool in Wageningen. Vier Jaar later had hij zijn kandi daats. Tegelijkertijd kwam door familieomstandigheden, een lei dinggevende functie in een con fectiebedrijf in Bellingwolde vrij. „Een beroep met creatieve kanten en met een enorm stuk menselijk contact", zegt hij. „Het was een bedrtff met 150 mensen en dat vereist een hele organisatie. In 1967 moesten we het bedrijf, wegens een faillise- meat van een toeleveringsbe drijf, liquideren. Een liquidatie waarbij, dacht ik. iedereen wel op een goede plaats is terecht gekomen. Ik was echter mijn kapitaal en inkomen kwijt en om toch in leven te kunnen blijven ben ik toen de fotogra fie ingedoken". Hij volgde een cursus, haalde een diploma en was plotseling beroepsfotograaf, met artistie ke aspiraties, want er zijn ver schillende tentoonstellingen van zijn werk gehouden. Hij laat een kaartje zien met een lovende kritiek op zijn expositie Schroot. Een serie werkelijkheidsgetrou we kleurenfoto's van een schroothoop in Winschoten, vol gens de recensent werkelijk gro te kunst. Kuiper weet zijn weet je op fotografisch gebied wel, maakt ook enkele opmerkingen tegen de fotograaf die een por tret van hem moet maken. „Met de opbrengsten van dat werk kon ik, na de enkele Jaren durende liquidatie, mijn weer opgenomen studie in Wagenin gen betalen. Dat was 'n vreem de ervaring op de hogeschool. Hoogleraren tegen wie Je jij zegt kun je niet in verlegenheid brengen met slechte cijfers. Op mijn leeftijd moet Je zorgen dat Je de zaakjes goed in orde hebt. Ik moet zeggen, het viel mee. Moderne wiskunde moest ik wel iswaar helemaal vanaf middel bare schoolniveau gaan doen. maar ik vond het leuk om te doen. Begin dit Jaar deed ik mfjn laatste examens en toen kon ik kiezen tussen enkele do centen-vacatures en deze deca- nenfunctie. Waarom heb ik dit gekozen. Ik heb lang geaarzeld. Ik had de ambitie mijn pas ver worven kennis te gaan gebrui ken en had de indruk dat dit werk op de lange duur boeien der blijft. Als decaan heb Je een ver- wijsfunctie. Je stuurt studenten met speciale problemen door naar specialisten. Daarnaast moet Je het college van bestuur terzijde staan met adviezen Natuurlijk verkeer je in een vertrouwenspositie. Als Je te maken krijgt met een student die met verschrikkelijke studie problemen zit en daarom een beurs nodig heeft, kan Je zijn relaas niet op papier gaan zet ten. Dat zal ik met hem samen doen. Je hebt een dubbele loyali teit. Ten eerste tegenover het bestuur, maar ik heb ook een sterk begrip voor de roering in de studentenwereld. Straks komt het plan-Posthumus, het vierjarenplan, naar voren en wij moeten ons nu al gaan voorbe reiden op de moeilijkheden die daaruit gaan voortvloeien". Over het Landelijk Overleg Grondorganen zegt hij: „Wat ik me afvraag is, zijn dit wer kelijk vertegenwoordigers van studenten of zeggen ze dat al leen maar. Ik houdt bepaald rekening met de mening van het LOG als groepering, maar ik geloof niet dat die represen tatief is voor alle studenten. Zo'n zaak als in Groningen is voorgevallen, dat de grondraad de rector-magnificus het spre ken belet bij de opening van het Academisch Jaar, ik geloof dat dat de zaak meer kwaad dan goed doet. Je kunt beter •^tet goede argumenten op tafel komen". en wethouders vele malen hebben wij, bewo- de Prins Frederikstraat en 1 u geschreven over Pad, achter de Frederik- Steeds zijn wij van het kastje gestuurd. Het terrein de gasfabriek zijn, dan weer dan toch, dat u er het be- hebt. Ook waren er 1 u om de boel weg te jein. Maar al met al hebben we niets gemerkt. Zwarte Pad ligt nu al 50 braak. Herhaaldelijk ko thuis, als ze in zijn gevallen. Er wor- toe dode katten gevonden ™jpt is een paradijs voor ratten, vuilnisstortplaats voor de buurt en een w.c. voor de hon- En daartussen moeten onze kin- Is dat met uw kinderen In de Prins Frederikstraat wonen veel gezinnen met kleine kinderen. Waar moeten die naar toe. De Pr. Frederikstraat is een smalle straat met aan beide kanten autoos. Waar om zouden we onze kinderen aan ongelukken blootstellen, als ze ach- kunnen spelen? We vragen niet veel. De troep op ruimen, wat rubber tegels, een paar klimrekken, zoals je zoveel ziet De kosten zullen toch niet onoverko melijk zijn, als Je ziet waar tegen woordig allemaal geld aan uitgegeven wordt (bc het huis van de burge meester) We willen nu eindelijk wel eens wat resultaten zien. Als we binnen 14 da gen geen plan zwart op wit van u te zien krijgen, gaan we tot harde re akties over. Bond van Huurders en Woning zoekenden afd. Leiden-Noord, de bewoners van de Prins Fre derikstraat en de Koningsstraat. Met verbazing las ik onder de kop uitspraak van een lid van de Ad viesraad voor de Binnenstad, de heer H. van Hooidonk geschreven „In volle ongerustheid". Dit verbaasd mij ten zeerste omdat ik vernomen had dat er een soort „code" was om geen publicatie's te doen door leden van de commissie voordat er een algehele samenvatting van is. Het is mij bekend dat voorstellen van mensen welke niet geheel stro ken met de mening van de schreeu wende minderheid, moeilijk de pu bliciteit kunnen halen. In tegenstel ling met pogingen van anderen ge lukte het de heer van Hooidonk zijn visie vastgeniet verzonden te krijgen met het orginele plan om zodoende zijn helaas bekormpen Ideeën met een aureool van echtheid te omgeven. Wanneer we het werkstuk van Ir Klarenbeek genoemd het Ontwerp- Bestemmingsplan Herengracht-Zijl singel Leiden bestuderen dan vallen de punten 1 en 2 van Hoofdstuk 1 al direct op doordat hier het doel van het plan beschreven wordt. 1. Het plan heeft ten doel de groten deels door afbraak vrijgekomen gron den binnen de plangrens zodanig te bestemmen dat *n woonwijk ontstaat die qua rasterstructuur, gebruik, maat en schaal zich voegt van de oude binnenstad. 2. Het plan is een „Sluis-Oroject" d.w.z. dat de aldaar te Stichten wo ningen bedoeld zijn voor directe op vang van minder draagkrachtige be woners in het kader van een groten deels nog te realiseren door stromingsregeling. Nu lijkt het mij een zeer vreemde zaak dat een lid van de adviesraad voor de Binnenstad met een alter natief plan komt terwijl hij naar zijn eigen zeggen het echte voorstel nog niet kent. Wanneer ik als gewoon hulsvrouw de bovengenoemde doelstellingen lees, verbaas ik mij er over iemand opdracht te geven een nota bene nieuwbouwwijk te creëren welke is afgestemd op het weefsel dat zelfs het poststempel dat de gemeente Leiden voert, nl. 'Leiden, Hart van de Randstad" op een valse vlag ge lijkt. Wanneer er ooit èèn hart aan transplantatie toe is dan is dat wel dat Leidse en daar moet Ir. Klaren beek zich dan maar naar voegen. Het onder twee genoemde ls nog verschrikkelijker, hier wordt gespro ken van "Sluisproject" en opvang van minder draagkrachtigen. Hier is nu al het stempel van een toe komstige getto opgelegd. Ontzettend dure grond waar al veel renteverlies op drukt, duur voor bebouwing omdat alles bouw rijp moet worden gemaakt door al les wat nu nog aanwezig is zowel op- als in de grond. Dus de toe komstige bewoners moeten zwaar worden gesubsidieerd. Maar is dat alles dan ook een re den diezelfde bewoners aan open riolen te laten wonen? We leven in 1972, dat wil zeggen dat we waar het kan bij het reali seren van een nieuwe stadswijk w^ moeten mikken op de toekomst en die is ongetwijfeld ondanks de som bere troonrede toch aan de moderne mens met de auto. Wij weten, de mensen vergeten snel, maar de gevoerde akties wel ke de toenmalige bewoners hebben moeten ontketenen om de grachten enigszins schoon te krijgen liggen toch nog vers in het geheugen. Nog een punt dat mij erg veront rust is dat de heer Hooidonk „met spijt" heeft geconstateerd dat er uit breidingsmogelijkheid wordt ver leend aan de meelfabriek. Juist nu weer terwijl wij worden opgeschrikt met het bericht dat weer twee be drijven menen Leiden te moeten verlaten. Alsof het nog niet erg ge noeg is. Zegt het dan niets dat het Industrieterrein De Waard al geen uitbreiding meer krijgt? De onder nemers zien in het huidige Leiden blijkbaar geen heil meer. Wordt het dan geen tijd van het Leidse image af te komen van de stad met het laagste I.Q., laagste inkomen, groot ste woningnood en de beste klanten bij de Sociale Dienst (van redactiewege bekort) MEVR. M. J. VAN ECK-BRAS Hoge Rijndijk 3 Leiden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3