e niiljardenciroom van NS TERUGBLIK OP DE MATCH SPASSKI-FISCHER ZEGEL VOOR JUBILEUM DEENSE TONEELGROEP PSY CHO LOGIE Kom er ACHT-er ritische kanttekeningen van een oud spoorwegman Kruiswoordraadsel )AG 33 SEPTEMBER 19T3 match om de wereldtitel tussen Spasski en Fischer ten if kunnen we enige interessante stellingen wat nader be- Over het algemeen mag men stellen, afgaande op de uitenlandse persverslagen, dat de inhoud der partijen Eerstof bevat dan de matches na de tweede wereldoorlog itwinnik-Smyslow (1958), Petrosian-Botwinnik (1963) en an-Spasski (1966). Dat komt m.i. grotendeels door de euwtjes die Fischer in de opening op het bord bracht. este critici zijn het er over Ski de eerste helft van lamp zeer slecht heeft ge- imeer fouten in dit gedeelte aiaakt, dan in zijn gehele jpbaan lohr, rond 1935 kandidaat wereldtitel, thans schaak- schreef in Schach-Echo, i match: „De maand juli de schaakwereld niet zo geten. Het begon goed voor Haar verder kon hem niets ukken. Spasski's buit na 3 1 rijd. in juli was zeer, zeer 4 jjn enige trofee was een lo- Fischer in de eerste partij, pJ zeggen „half inzette" ^Isheer in drie weken: een !Q erlng buit voor een wereld- Fischer kon over Juli te- Jn. In de loop van twaalf n Bobby geen party van —finnen. En in de drie Reyk- won hij er vier I De partij reken ik natuurlijk (IDfste „opmerkelijke" stelling de zesde partij, waarover Iféveh is in scliaakperiodie- irtij liet zien dat Spasski Spasski Fischer ver beneden zijn vorm speelde. Er geschiedde vanuit de diagramstel ling: 20d5-d4? Dit kan niet goed zijn. Beter zijn de voortzettingen 20Pf6 en 20. de4:, door de meeste groot meesters aangegeven. Ik heb in eerste instantie gedacht dat 20c4 het beste was, maar na 21. De3! wordt de zaak voor zwart toch uiterst fnoeilijk. Jammer genoeg wordt over deze mo gelijkheid nergens gesproken! 21. f2-f4 Df8-e7 22. e4-e5 Tc8-b8 23. Le2 -c4! Kg8-h8. Speelt zwart 23Pb6 dan volgt verrassend 24. Dc5:ü enz. Wit staat nu duidelijk beter. 24. Da3 h3! Pd7-f8 25. b2-b3 a6-a5 De rest is u wel bekend. Er volgde nog: 26. f5 ef5: 27. Tf5: Ph7 28. Tcfl De8 29. Dg3 Te7 30. h4 Tbb7 31. e6 Tbc7 32. De5 De8 33. a4 Dd8 34. Tlf2 De8 35. T2f3 (Miihring tijdens ver slag TELEAC-telvisie: „Dat doet ie m.i. om Spasski te treiteren...!" Euwe: „Zo zou ik het niet willen noemen. Spasski kan immers niets ondernemen!" De mathematicus Euwe ten voeten uiit! 35Dd8 36. Ld3 (Ook direct Tf7 wint) 36De8 37. De4 Pf6 38. Tf6: gf6: 39. Tf6: Kg8 40. Lc4 Kh8 41. Df4 en zwart gaf het op. Fischer heeft deze partij na 20. d4? uitstekend behandeld! Na afloop van de match gaf de IJs landse televisie een vraaggesprek. Eerst met Spasski en later met Fi scher. Spasski zei o.m. dat hij Fischer in een revanchematch zou verslaan. Volgens de laatste berichten zou Euwe zijn toestemming hebben ge geven voor een revanche van de Rus. Fischer zei o.m. dat Spasski zijn zwaarste tegenstander was. Ook hij voelde wel wat voor een returnmatch maar dan in de Verenigde Staten. Er moest dan wel meer dollars op tafel komen. De televisie mag de match uitzenden De tweede diagramstelling is uit de 8e partij. Wederom zien we de we reldkampioen een ernstige fout ma ken. waarna Fischer een eenvoudige winst boekt. 19... Pf6-d7?? Hoe bestaat 't! Na 19. Le6 had zwart een pion voor de kwaliteit, maar kon daarna nog ten strijde trekken. De tekstzet is dubbel fout, omdat Lc4 ongedekt staat. Enkele dagbladen schreven dat Fischer zijn tegenstander hypnotiseerde. Enige Spasski Fischer maanden voor de match zou hij on derricht van een hypnotiseur heb ben gekregen. Hij zou o.m. hebben kunnen bewerkstelligen dat Spasski na een bepaald aantal zetten „ge dwongen" zou zijn om op te staan en over het toneel „moest" lopen! M.i berust deze berichtgeving op on waarheid, want was dit wel het ge val, dan zou Fischer de match stel lig met 240 hebben gewonnen 20. Pc3-d5! Da5xd2 21. Pd5xe7 Kg'8-f8 22. Tdlxd2 Kf8xe7 23. Tclxc4 Tb8-bl+ 24. Lg2-fl Pd7-c5 25. Kgl- Deg2 a6-a5 26. e2-e4 Lg7-al 27. f2- f4 f7-f6. De rest is een kwestie van tech niek. Spasski gaf op na de 37e zet. BISHOP STUDIO 7 vaSE WEEK EEN BLOEM- uit de "verzamelde werken ifopese posterijen". - Acht jonge toneel- linfichtten 250 Jaar geleden Deense toneelgroep op, et een schouwburg. Op iber 1722 debuteerde men Ironnegade (Kopenhagen) Vrek" Van Molière. Enige ?r kwam "Een ketellapper Iticus" van Holberg op de De Deense posterijen ga elegenheid van dit toneel zegel van 70 öre uit, uit het stuk van Hol- In Denemarken Ver- rder nog een zegel van 2 e opening van het nieuwe m de Wereldgezondheids- der Verenigde Naties Kopenhagen en de jaar- 2|f van het Europese iité. gres, day in Wenen werd gehouden, gaf de Oostenrijkse PTT een zegel van 2.50 sch uit. De door prof Car los Riefél ontworpen zegel toont een bloeiende tak met vruchten. Polen De Poolse posterijen gaven naar aanleiding van de Proletari sche partij een zegel van 60 gr met 'n samenhangend vignet uit. Deze zegel toont het portret van L. Wa- rynski, de oprichter van de partij. Op het vignet is een pagina van het partijblad afgebeeld. Bewoners van Poolse dierentuinen zijn afge beeld op 'n serie van negen zegels. Het zijn: Jachtluipaard (20 gr), gi raf (40 gr), toekan (60 gr), chim pansee (1.35 zl) gibbonaapje (1.65) krokodil (3.40 zl), kangoeroe (4.00 zl), tijger (4.50 zl) en zebra (7.00 21). Portugal Op 1 maart 1290 werd in Lissabon de Portugese universi teit gesticht, die in 1537 tijdens de regering van koning Jacobus II naar Coimbra werd overgebracht Op initiatief van de toenmalige premier markies Van Pombal, werd in 1772 het hoger onderwijs geheel gemoderniseerd Ter herdenking hiervan kwam een serie van drie zegels uit met waarden van 1. 2 en 8 escudos. Roemenië Zelfportretten van schilders zijn afgebeeld op een serie van vier zegels: Popescu (55 bani), Bancila (1.75 lei), Petrascu (2.90 lei). Andrescu (6.50 lei). Lucht vaartpioniers zijn te vinden op twee luchtpostzegels. Aurel Vlaico staat op een zegel van 60 bani. Traian Vuia op 3 lei. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Roemeense postzegeldrukkerij werd een zegel van 55 bani in omloop gebracht. San Maricno Vetaranen der fila telie is 't motief van een zegel van 25 lire. Afgebeeld is een gouden medaille, die in het miniatuurrepu- bliekje aan verdienstelijke filatelis ten werd uitgereikt. Er kwamen ook twee zegels (50 en 90 lire) uit, ge wijd an de wereldhartmaand. Tsjecho-Slowakije Een serie van vijf zegels met afbeeldingen van voorwerpen van gevlochten ijzer- draad, die vroeger werden gmaakt door rondreizende kunstenaars, kwam vorige maand uit. De waar den van de zegels zijn 20 heller, 60 heller, 80 heller, 1 kr. en 2.60 kr. Turkije Vijftig Jaar geleden in 1922 begonnen de Turkse na tionalistische legers van Moestafa Kemal Pasja hun grote offensief tegen de Brits-Griekse strijdkrach ten, dat leidde tot de verdrijving van de geallieerden, het einde van het Osmaase sultanaat en de procla matie op 1 november 1922 van de Turkse republiek. N.a.v. hiervan werden zegels uitgegeven van 100 en 110 kurus. IJsland Op IJsland verscheen een serie van drie zegels (waarden 8, 12 en 40 kr) gewijd aan de kas- sencultuur op het eiland. PIETER TAFFIJN In deze deling is slechts één cijfer gegeven, de overige zijn vervangen door stippen. Niettemin is het mo gelijk door logisch redeneren de vol ledige deling te reconstrueren. Er is slechts één oplosing mogelijk. En die oplosisng is echt niet zo moeilijk te vinden. Het kan met wat eenvou dig hoofdreken-werk: een papiertje en potlood hebt U niet nodig! Hoe luidt die Geen oplossingen inzenden, want voor deze puzzel loven wij geen prij zen uit. De oplosing van de vorige puzzel luidde als volgt: Uit de verse begroting van sn Waterstaat: „De NS miljoen als compensatie hdabel personenvervoer", irlandse Spoorwegen schat- ferlies van dit jaar op 150 Ka aftrek van de rijksbij compensatie, lend uit een EEG-verorde- itzagwekkende getallen ru its voorboden i el- w<; P®lreeg de toenmalige spoor- ectie een boekje onder Iggt de titel „Oorzaak spoor- Mftrde de schrijver, dr. A. M. _^»ven hem een hoge positie, )Qdde in de functie hoofd onomische sector en zag laar later weer vertrekken, hopeloze ruzie met de hele zoals hij nu zegt. Zijn vi- NS-toekomst vond men onverantwoord. vaa! if lijkt de man, die na de n vele jaren een topfunc- Verenigde Naties bekleed- ter wereld, het gelijk aan te hebben. teister villa zegt dr. Groot y.Z&el impopulairder worden de 4eSen..De NS is een zeer vindingrijk apparaat met holistische instelling met tot de verkeersvoorzie- ohgelimiteerde financiële de overheid, wordt, ook billies al tot een kwart mil- gestegen, doorge ver miljarden-investerin- tendenzen. „Je kunt", zegt hij, „de NS vergelij ken met de fabrikant van een in courant produkt als insuline, die steeds maar nieuwe tubes ontwik kelt". De econoom, die tegen zoveel sche nen schopte in zijn tijd bij de spoorwegen, doet meer dan alleen maar fulmineren. Nieuwe wegen Hij heeft wegen gezocht, die zouden kunnen worden bewandeld. Dr. Groot is een bewonderaar van prof. Jean Fourastié. die de economische gemeenschap verdeelt in 3 secties: de sectie landbouw -f veeteelt, de sectie industrie en de derde sectie waarin 67 van alle werknemers uiteindelijk hun brood zullen ver dienen. Die dienstverlenende sectie groeit niet in produktiviteit. En de NS is een typisch voorbeeld van een dienstverlenend bedrijf. Trouwens, de NS weet dat zelf ook. Uit brochure „Spoor naar '75": „In tussen stijgen aan de kostenkant de lonen, waartegenover geen evenredi ge produktiviteitsgroei meer kan worden bereikt. De verliessituatie van NS is niet konjunktureel, maar struktureel van aard. Zeker in de tegenwoordige omvang is voortzet ting van de onderneming bedrijfs economisch niet langer verantwoord Om maatschappelijke redenen moet worden doorgegaan" Maar vindt dr. Groot, dan moet de NS wel rekening houden met de mensen, die via een omweg toch de verliezen betalen en moet ze zich niet zo autoritair opstellen. Zoals bekend zal op 1 oktober 10 procent verhoging van de treintarieven een feit worden. En er is gesuggereerd dat er voor volgende Jaar april nog 'n houdt de NS maar 7 procent over, omdat minder mensen met de trein gaan als het kaartje duurder wordt. Herziening „De spoorwegen zullen de tarieven grondig moeten herzien. Wanneer er wordt bereikt, dat elke maand 1 procent maar reizigers 1 procent meer kilometers aflegt, dan is men in drie jaar uit de puree", stelt dr. Groot. Men hoopt dat met het aandraaien van de duimschroeven het aantal automobilisten kan worden beperkt, Men zegt, de auto is een moorde naar, een vervuiler, een vreselijk kostbaar ding. Maar dat dringt niet tot de mensen door. Beseft men wel, dat nu de grote golf Jonge vrouwen op ons afkomt, die zal willen beschikken over een tweede auto. Die auto blijft, dat is duidelijk! Trouwens ik weet dat zelfs al zou de NS-directie 24 uur per dag be schikking hebben over de snelste „sprinters" (treinen), ze zelf nog de auto zou pakken. Zo is het nu een maal en men moet zich daarop in stellen". Krankzinnig Er wordt gepraat over nieuwe lij nen, bijvoorbeeld die nieuwe Schip- hol-lijn, krankzinnig, over nieuwe stations en andere miljoenen inves teringen. Laat men eens luisteren naar een econoom als Pareto. Zijn wet zegt, dat 80 procent van de op brengsten wordt geleverd door 20 procent van de produkten. Die ver houding klopt overal. Tachtig pro cent van het vervoer per trein ge beurt op twintig procent van de re laties (verbinding tussen twee pun ten). Ik heb in mijn NS-tiJd door een statistisch onderzoek uitgevlooid of dat klopte voor de NS. Ja! De NS moet de veertig tot vijftig Intercity-stations aanhouden en binnen een straal van 20 tot 25 ki lometer van elk de zakeil goed or ganiseren. De aan- en afvoer met autobussen, mini-bussen en bilstap- taxis. Die bijstaptaxi, met vaste opstap punten maar volledige vrijheid van afstappen worden op veel plaatsen in de wereld gebruikt. En met groot succes. Een goeie busvervoerorgani- satie in particuliere handen is in Nederland nooit van de grond geko men. Door de knoet van de NS. Het goederenvervoer zou moeten worden afgestoten, dat werkt alleen maar verliesgevend". Het komt erop neer dat volgens dr. Groot, de NS nooit heeft beseft tot welke gevolgen de maatschappijver nieuwing zou leiden. De ontwikke ling in de „derde sectie" is al tien tallen Jaren onderschat, evenals de achterblijvende groei van de pro duktiviteit daarin. Voor de tarieven heeft dr. Groot onder meer het volgende plan. „In het management van de spoorwegen zou men eens moeten beseffen, dat de kantoor- en fabrieksman buiten zijn wil om in een situatie is ge raakt, waarin hij afstanden per trein van huis naar werk en terug moet maken. Hij is het slachtoffer van onder meer veranderde planolo gische opvattingen. De overspannen spoorwegtarieven, inflatoir gestegen moeten worden verlaagd. Voorlopig zit de directie van de spoorwegen aan te hikken tegen een voortdurend teruglopen van de bezettingsgraad, omdat de tariefs verhogingen vervoersafstotend wer ken. In 1971 was die bezettingsgraad 36 procent. Dat zou 54 procent moeten zijn met de tegenwoordige tarieven, 't Is duidelijk dat overal de duister nis gaapt. Dr. Groot: „Het is typerend dat ze de jongste uitgave „Waar moet dit heen?" hebben genoemd. Ze moes ten zich eens af vragen, „Waar kwam het vandaan". Trouwens wie geeft als zwaar verliezend bedrijf in godsnaam zo'n duur boekje uit? Oplossing vorige puzzel amauüUHiDEKQaiRHQ Qöouüm itiaiaQUEiDitin HUIGJE aaraxntaauii Se rauuiaHurauij;:uaiJULJ GjHfcJBi 'i llGJUIÏUUHWia QEHUBKKHISSCHHBH Lil'JIJRIML'.IZJLiiJ y UlJUlS EK'VA. ICJLM. MUCaDBnEf Euaanou mnnL.Tini.iuc! wmwMvmwmmwo auBmaiiBHai Baujnn ar Bi ai 'ii?i •ufHunyB ISBBSOi/QUL1UB1I1BPJT3 De eerste prijs van f10.werd toe gekend aan de heer M. Zwaan, Rijn- zichtweg 112 te Oegstgeest, de tweede prUs van f7.50 aan mevr. J. W. Cos- see-v. d. Stel, Tib. Siegenbeekstraat 7 te Leiden. De twee prijzen van f 5.— gaan naar de heer S. J. van Wijk, Mendelweg 197 te Boskoop en naar de heer K. Loosbroek, Ruige De prijzen warden de winnaars toe gezonden. Kom er achter 1. vierkantje, 2. pan, 4. zak Jas i knop deur, 3. rook lan, 5. lepel pan, 6. O In één opzicht waren de wedstrjden om het Europese Juniorenkampioen schap te Delft zeker aantrekkelijker dan menige wedstrijd van senioren: de jeugd waagde meer, met alle on gelukken vandien maar vaak ook met geweldig resultaat. In de wed strijd Italië-Ierland viel er veel x« beleven. Eerst zag men een Ita liaanse speler een kwetsbaar volg- bod doen met alleen AHV6 van schoppen. De tegenpartij (allebei drie kleine schoppens) dorst nu niet meer naar drie SA te gaan en bleef in vier klaver steken. Aan de an dere tafel werd zonder dat volg- bod de drie Sans vlot geboden en gemaakt. In dit volgende spel waagde een Italiaan opnieuw zijn Jonge bridge- leven. Dit was het decor: A H 7 5 C AV973 O AH 8 8 5? 10 5 O V 9 7 3 A V 10 8 7 3 N V 10 9 4 w 0 (?HB84J 8 5 7 1 4 2 Het getal 142857 is het repetentge tal van 1/7. Ook vele andere repe- te gaan of dit een repetentgetal is, schijnselen. Wanneer men puzzels tegenkomt waarin van getallen spra ke is met dezelfde cijfers in gelijke volgorde met een wisselend begin- cijfer doet men er goed aan even na te gaan of dit een repetentgetal, is hetgeen op eenvoudige wijze kan ge schieden. Oost gever, niemand kwetsbaar. Oost en zuid begonnen met passen waarna west in de derde hand opende metéén harten! Dit wa« een psychologisch bod Je om de te genstanders weg te bluffen. Tech nisch een slechte actie want west heeft een aardig spel voor de verde diging. Droge technische argumen ten telden hier echter niet mee noord doubleerde (informatiedou blet, waarop zuid moet bieden) oost bood toen drie harten en west kreeg al pijn in zijn buik. U zult het niet geloven maar zuid dou bleerde, ondanks zijn éne hartent Ja. Dat was geen straf doublet, maar een zogenaamde "responsive double" dia aangeeft, dat men in diverse kleu ren buiten harten enige kracht heeft. West zag de bul al aankomen (hot gekke is, dat van alle slechte con tracten voor OW drie harten nog het minst slechte is: het gaat bij goed spel maar drie down), dus bood west vier klaver. U zult het niet geloven, maar noord bood nu vier schoppen, mocht dat spelen en ging «elf twee down. Noord had best eens op vier klaver kunnen passen of die gewoon maar zelf moeten doubleren: hij barst van de azen en heren, terwijl zuid zeker wel enige klaverlengte moet hebben. Moedige west verdiende niet veel aan het spel: zijn teamgenoten aan de andere tafel boden In NZ ook vier schoppen en gingen ook twee down. Maar de "psycholoog" kon na afloop tenminste wel zeggen, dat hij spannende ogenblikken had beleefd! H. W. FILARSKI HORIZONTAAL 1. vloeistof, 6. zalfachtige massa, 9. archipel, 10. schoof, 12. rustvorm van bacil, 14. cycloon, 18, inwendig orgaan, 20. uit de weg, 22. gebaren spel, 23. scherprechter, 24. dun vliesje, 25. stand, 26. bijbelse figuur. 27. vulkanische stof, 29. bijwoord. 30. teelaarde, 31. leerjaar, 33. keu kengerei, 36. onbestendig, 41. vreemd handelsgewicht, 42. half volwassene, 43. ophouden te oranden, 44. op die wijze, 45. roeiriem. VERTIKAAL 1. durven, 2. graansoort, 3. deel van een schip, 4. toespraak. 5. plant, 6. vreemde munt, 7. afgeknot, 8. scheepsschade, 11. verzetten. 13. mo delboerderij, 15. gevonden kind, 16. salonheld, 17. vlag, 19. oneffen. 21. van ter zijde. 28. oiaat? in Frank rijk, 31. betaalplaats 32. deel van de dag, 34. welpenleidster, 35. onbe bouwde ruimte, 37. gigant. 38. ge neesheer, 39. voorgebergte, 40. deel van het oog.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21