Roofvogel-rage Concurrent voör de kanarie NOG NOOIT WAS VERBODEN JACHT OP ROOFVOGELS ZO WREED... dieren hebben altijd ?en grote aantrekkingskracht ?ehad op het mensdom. Waar van de commercie zich graag meester heeft gemaakt, in Wiesbaden heeft een klokken- winkelier twee houten deurtjes in zijn etalagefront laten ma ken, die zich om de 30 minu ten openen. Er komt dan een bonte vogel naar buiten kijken die luid verkondigt hoe laat het is. Volgens de eigenaar is het de grootste koekkoekklok ter wereld. De toeristen zijn er niet van weg te slaan, in het bijzonder die uit de Angelsak sische landen, die erg onder de Indruk zijn van het drie bij vier meter grote superexem plaar van de Duitse klokken makerskunst. Voor de Britten is ook de welkomstgroet boven de machtige hertenkop be doeld een kettinkje of een nylondraad aan het nest vastgebonden: het wrede kluisteken. De stropers rijden verder naar nieuwe nesten en nieu we pas geboren Jongen, terwijl de ouders het verankerde vogeljong natuurlijk wel blijven voeden tot het groot is. Tenminste zo lang dat goed gaa* De stropers zijn niet zelden zo on deskundig dat ze de vogel niet aa twee poten kluisteren, maar aan één. De heftig tegen zijn boeien de vogel, de gevederde vriend van de Hollandse huis- at aft er zijn nieuwste concurrent bij sedert de roofvogel- IS :en storm over de velden trekt. Het behoort tot de en onnavolgbare modegrillen van 1972 om een roof- d üstalleren naast de poster van een mooie negerin en nstallatie. Dood of levend, dat is het parool waaronder rs-gilde dit seizoen de meedogenloze jacht op de nes- ft. Honderden roofvogels van een toch al drastisch ït e familie zijn, dood of levend het eerste is het po- - de laatste maanden tussen het meubilair van de ise huiskamers opgeslagen. De lucht boven de velden ten ongeveer gelocaliseerd worden. Zo moeilijk is dat nou ook weer niet: iedereen die iets van vogels afweet kent diens voprkeuren. Eer torenvalk bijv. prefereert een oud kraaienest, een buizerd huist hoog in het naaldhout. Per auto trekken de bendes velder en bossen af. De lenigste jagers klimmen de bomen in, waarin het nest ontdekt is en waarin zich jon gen moeten bevinden. Deze worden onmiddellijk met een ijzer draad, vechtende Jonge vogel slaat vaak over de rand van het nest heen Met twee vastgebonden poten slaagt hij erin terug te krabbelen, met maar één vast is hij ten dode opge schreven: het arme dier hangt zichzelf op. Het is een beeld dat in de zuidelijke bossen vaker en vaker terugkeert. Andere Jongen worden uit het nest gehaald en op de grond vastgebonden: katten, wezels of kraaien komen hier de dood dan wel een handje helpen. Volwassen De stroper keert niet bij de levende oogst terug totdat hij weet dat zijn gevangene zo goed als volwassen is Daarna volgt in de meeste gevallen de genadeloze dood per knuppel o verdrinking en is het volgende woord aan de man die met de stro per in de opbrengst van Nederlands nieuwste commerciële produkt mee deelt: de klandestiene preparateur Tonderden Jonge roofvogels zijn d laatste maanden uit de geheime verkplaatsen van de preparat weer te voorschijn gekomen als de opgezette vogel voor de huiskamer de modegril van het seizoen, die steeds meer in zwang komt er waarover in Arnhem de heer Foeks op bittere toon zegt: „Voor steeds meer mensen is het kennelijk belangrijker een beest voor zichzelf opgezet thuis te zien, dan vrij en los in de natuur waai het hoort. Maar u weet hoe het er verder mee gaat. Hij staat een tijd je op een kast, een kind trekt er een vleugel uit, niemand vindt er nog wat aan en dan eindigt die prachtige vogel al heel gauw in een donker hoekje boven op de zolder. Je ziet ze ook wel in hotels hangen. Een troepje veren aan de muur. Niemand die er belangstelling voor heeft." Zo beleeft een vam Nederlands meest unieke en onvervangbare dier soorten zijn laatste levensjaren. In de Brabantse bossen dalen de doods- klappen overigens wel in getal: de stropers bespeuren in hun afzetge bied in de grote steden een stijgen de neiging om tot de aanschaf van een levende roofvogel over te gaan. Wat er aan ontbrak was natuurlijk nog een vliegend statussymbool Gerritsen: „Het is heel gek, maar roofvogels wennen gauw aan de mens. Ze blijven rond je huis han gen. En dan moet Je Je dat in zo'n dure buurt voorstellen. Een zeilboot heeft iedereen, twee kleurentelevi sies heeft iedereen, maar een bui zerd die ook nog rond je huis vliegt? Daar kan toch niemand te gen op! Maar ondertussen heeft de clandes tiene preparateur het drukker dan ooit. Gerritsen: „Het zijn louche lieden die de dode Jonge vogels met formaline inspuiten. De ingewanden worden als rubber zo hard. Het is een pure winsthandel. Zo'n ding dondert al na een paar Jaar onher roepelijk weer uit elkaar." Andere preparateurs werken met een zalfje van aluin, pijpaarde en arsenicumzeep. Kosten 2,50. Men kan daar drie Jaar mee toe. Het zalfje wordt aangebracht aan de binnenkant van de afgestroopte huid, die vervolgens over het kunst- lichaam wordt getrokken. Het is de moeilijkste opdracht in de geheime werkplaats. Weinig van zijn beheer ders brengen er maar iets van te recht: er zijn reigers die als spreeuwen de winkel weer verlaten. De stropers en hun preparateur blijven ondertussen hartelijk la chend achter: de prijzen die de laatste maanden voor deze verboden handel zijn betaald, variëren per exemplaar van vijftig tot driehon derd gulden. „En omdat de vogels steeds zeldzamer worden, stijgt de belangstelling. En dus ook de prijs. Een afschuwelijke vicieuse cirkel", zegt Gerritsen. Revalidatie Zijn vogelbeschermingsvereniging heeft in Groot Ammers een, al weer te klein, revalidatiecentrum inge richt voor roofvogels, die bij parti culieren in beslag zijn genomen; volgens de vogelwet is het al verbo den om zelfs maar een poot of een vleugel van sommmige roofvogels in huis te hebben. Ruim 70 vogels, die hun vliegvaardigheid hebben verlo ren, de jachttechniek nooit hebben geleerd en hun natuurlijke schuw heid móeten terugwinnen, leren er weer te leven op eigen wieken. Verzorger Smits schuift ze door een pijp onderin het hok levende mui zen toe en rent vervolgens als een bezetene langs het hok naar de deur om door een gaatje de strijd om de muizen gade te slaan. Bij sommige vogels is het Jachtleven na een week al weer voldoende ont waakt om ze de vrijheid ver van het hoekje in de zolder van de meerdere lotgenoten terug te ge- Het is in de groene stilte van Groot Ammers een uniek experiment in de bewogen internationale wereld van de roofvogelhulp. Een nieuwig- heidje om maar bescheiden het zwijgen over te doen. „Jammer dat er juist bij ons in Nederland nu zo ontzettend veel roofvogels sneu velen. Iedereen wil een mijnheer de Uil op de schoorsteen. De stropers doen de rest", zegt verzorger Smits. oude traditie het dat de mannelij ke inwoners de jachtgeweren pak ken zodra de oversteek van de hon derdduizenden trekvogels uit Afrika naar Europa begonnen is. De vogels zijn na de tocht over de Middel landse Zee zo moe dat ze al bijna neerstrijken op de executiepelotons zelf die voor hen klaar staan: bij tienduizenden sneuvelen ze enkele uren nadat ze Europa hebben be reikt. Italiaanse jagers doodden in het af gelopen seizoen ongeveer 50 miljoen vogels en 50 miljoen andere dieren Het Werelddierenfonds heeft al vastgesteld dat de laatste jaren i Italië 32 soorten vogels en 14 soor ten zoogdieren zijn uitgestorven. Nederland loopt dus nog lang niet voorop met de verdelging van het vogelrijk. Maar het is natuurlijk wel een behartenswaardige bijzon derheid dat juist de roofvogels in Nederland het dichtst naar hun on dergang gevoerd zijn: de verboden praktijken die nu steeds opvallender plaatsvinden krijgen er wel de wrange bijsmaak van het Italiaanse soort door. Complex Er is natuurlijk een complex van factoren dat tot de fatale situatie voor de Nederlandse roofvogels heeft geleid: het duister schurken- gebroed van de stroperstroepen loopt pas sedert kort mee in een stoet die uit veel meer formaties is opgebouwd en die al heel wat lan ger over de Hollandse velden onder weg is. Er zijn natuurlijk de reusachtige chemische fusillades. „En", zegt de bekende Wageningse bioloog prof. dr. D. de Vries dan, „het zijn voor al de roofvogels die te lijden heb ben gehad van de landbouwvergif ten". Er is de recreatie, die de na tuur met de onzalige stortvloed van lawaai en vernieling overvalt. On langs publiceerde de met het lot van roofvogels zeer begane Eindho- vense frater Simon Detour een rap port waarin de massarecreatie als de schuldige werd aangewezen. De frater, die in de kloostertuin een eigen revalidatie-therapie ontwierp voor zieke roofvogel-gasten maar die de schare nu heeft overgedaan aan het officiële opvangst-centrum in Groot-Ammers, had in korte tijd 76 roofvogels aangeboden gekregen waar de bezitters geen raad meer mee wisten: alle waren afkomstig uit afgelegen Brabantse natuurge bieden die voor massarecreatie wa ren opengesteld. Roofvogel-specialist Foeks van het Rijksinstituut Natuurbeheer in Arn hem wijst ook al op de moeilijke positie van de roofvogel in een land, dat het dichtstbevolkte ter we reld is. „Op zondag trekken we er met zijn allen in de auto op uit. Geen plekje in Nederland blijft dan ongemoeid. Ga daar als roofvogel maar eens tegenaan staan. Alles is bovendien in cultuur geLracht, ner gens wordt hij met rust gelaten. Voor zijn ontwikkeling en zijn broedtijd heeft hij die rust Juist zo hard nodig. Het wordt tijd dat we in Nederland alle zeilen bijzetten om deze vogels bescherming te ge ven." Vogelwet Alsof dat in de verste verte maar gebeurt. Er is natuurlijk de be faamde vogelwet van 1936, die alles over vogels regelt wat er maar te regelen valt en die vele soorten een bescherming geeft die op de begane grond slechts aan ministers en hun soortgenoten wordt gegarandeerd. De roofvogels behoren tot de hoogst beschermden: op overtredingen kunnen hoge geldboetes en gevan genisstraffen tot 14 dagen volgen. „Maar", verzucht directeur Gerrit sen, „de zaak is alleen op papier rond. De verkeerswet is ook op pa pier rond. Hoeveel overtredingen zijn er niet per dag. Zo is het bij ons ook „De controleurs van de vo gelwet en de politie staan machte loos". Ver van de ogen van de controleurs en de stem van de wetsartikelen is er natuurlijk ook nog de Jacht die zijn projectielen op de roofvogel- stand loslaat. „Waarom kopen die heren geen diepvrieskip. Dat is be slist goedkoper dan een jacht op een fazant", sputtert in Arnhem „onze roofvogelman" Foeks. „en het is lariekoek en altijd hetzelfde ge zeur om die ene havik zijn leven niet te gunnen omdat hij die ene fazant eens een keer slaat. Het ge tuigt van meer sportiviteit om met tien geweren zeven fazanten neer te leggen dan zevenhonderd. Met die zeven is het net als met een goalt- je: ik heb er één. Het andere is stomweg neerschieten". Door al die oorzaken is Nederlands roofvogel-leven snel tanende. Bin nenkort komt het Anrhemse in stituut met officiële cijfers over alle veren die de Nederlandse natuur heeft gelaten. Twee daarvan konden we al achterhalen. De havik was 15 Jaar geleden met ruim 100 broedpa- ren vertegenwoordigd, het zijn er nu nog 20. Nog harder vlogen de kerkuilen in aantal terug: 3000 tien Jaar geleden, nu 300. Alle andere soorten zullen hetzelfde beeld ver strekken. Over de meedogenloze stroperij die sedert kort op de roofvogelnesten is ingezet, wordt in het Arnhemse rapport niet gerept. Laten wij het er daarom eens over hebben en vaststellen dat in Nederland de agressiviteit tegenover roofvogels de andere vogels vergeten we nu maar altijd met name tot de privileges heeft behoort van onze zuidelijke gebiedsdelen. Daarom verwekt het ook geen verwondering dat de wrede opleving van de stro perij uit Noord-Brabant en Limburg komt: het volkskwaad daar heeft door de eeuwen heen zijn voeling met het dierenrijk gehad. De huidige methoden zijn de vol gende. Vele dorpen en stadjes bezit ten hun stropersgroepen die dit jaar nauwgezet de bewegingen van valken, buizerds, sperwers en uilen observeren. Al gauw kunn a de nes- Jegens vogels en fcens hen lijkt toe 'srmate men zuidelijker Jlen we ook over Ne- loren. Over de spreeu- rematie in de Belgi- I en de lijster-pasteitjes 1 e restaurants hebben vogelaars al bewogen i geproduceerd die in 1 hemel reiken. Voordat 1 landse roofvogel even naar het einde zullen daarom misschien wel 1 Igië met zijn nieuwe fer te slaan en ons 1 a de bewering dat het 1 niet meer meevalt om 1 te moeten leven 1 iegeven. etenswaardigheden in jt Italië: de 9.575.000 Igens het laatste on- iet Nederlandse gras- leven hoeven er niet In om te weten hoe j Vooral in de districten 'hbrië wil een eeuwen- in nieuw afzetge- ontdekt zijn de roofvo- eval hard bezig uit het Ier te verdwijnen. Na- Ie ongerustheid in de de vogelliefhebbers zo doorgaat duurt heel lang meer of we rland alle vogels, van dl ill kwijt", zei met zijn stem directeur J de Nederlandse Ver- escherming van Vogels geen enkele oplossing- beteugeling van de op deze kleine in het biologi- I ht duchtig meetellende De mentaliteit van de i adert", probeerde hij bijna elk woord klonk iagteken Ger- de mensen evengoed

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19