Israëliërs ei sen tegenterreur ^Hulshoff DUITSLAND VOOR HET EERST VOOR DUIDELIJKE KEUS Londen creëert speciale rechtbanken voor Ulster Ibij Pompidou ziet weinig in top TIKT KAT,OPLOSSING MIDDEN-OOSTEN BINNEN JAAR ook mijnen &wang tri rrico JERUZALEM (Reuter, DPA, AP) De mogelijkheid van onofficiële Israëlische tegenter- •eur in het buitenland tekent zich met 't voortduren van de Palestijnse dood-per-postcampagne jteeds duidelijker af. De Israëlische politie heeft een poging van de extremistische Joodse de- :ensieliga verhinderd, wapens het land uit te smokkelen die bestemd waren voor gebruik ïgen Arabische diplomaten en instellingen in Amerika en Europa. Er gaan in Israël hoe langer hoe meer stemmen op terreur met terreur te beantwoorden. Olie in het vuur vormde de jankondiging door een Egyptisch blad van een nieuwe Palestijnse aanslag "die de wereld zal schokken". fftIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 De Israëlische politie maakte gis- eren bekend dat zij in verband met Ie wapensmokkelaliaire twee dagen evoren Amichai Paglin had gear- esteerd, de voormalige operatiechef ran de ondergrondse, anti-Britse or ganisatie Irgoen Zwai Leoemi, die actief was voor en tijdens de Israëli sche onafhankelijkheidsstrijd van 348. Volgens welingelichte kringen raren de Russische Kalatsjnikow- eweren, pistolen en handgranaten lie op het vliegveld bij Lod bij Tel Lviv werden onderschept, verborgen een stalen container die afkomstig is van een metaalfabriek waarvan aglin eigenaar is. Paglins oorspronkelijke vak is renbouwer. Hij maakte de oven aarin het lijk van de terechtge- ielde oorlogsmisdadiger Adolf Eich- sann werd gecremeerd. Paglin wordt in Israël vandaag- e-dag nog door velen als een ver- stsheld beschouwd en zijn arrestatie SAIGON (Reuter) Amerikaan- i vliegtuigen hebben mijnen ge- I loid in rivieren en kanalen in de üidvietnamese provincie Kwang Tri n de bevoorrading tegen te gaan^ in het Bevrijdingsfront dat ten aiden van de gedemilitairiseerde zo- vocht. Diti Men is er in mei mee begonnen vliegtuigen hebben de mijnen vallen in die delen van de pro- Kwang Tri die onder con- stonden van het Bevrijdings bont. heeft in brede kring verontwaardi ging gewekt, Een rechter in Tel Aviv gelastte gisteren zijn vrijlating op borgtocht van 15.000 gulden maar stond de politie daarvoor nog een uitstel van 24 uur toe in afwachting van behandeling van een beroep te gen zijn beslissing door een districts rechtbank. Vorige week is al een lid van de extremistische Joodse Defensieliga (JDL). die haar hoofdkwartier in Amerika heeft, gearresteerd mo gelijk in verband met dezelfde zaak. Het betrof Abraham Herschkowitz, die twee jaar geleden met zijn vrouw Nanoy in New York ook al werd ge arresteerd toen zij trachtten vijf pistolen en een handgranaat aan boord van een lijnvliegtuig van de Britse Boac met bestemming Lon den en Israël te smokkelen. Hersch- kositz werd beschuldigd van het be ramen van kaping van een Arabisch passagiervliegtuig en veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Daar hij Israëlisch staatsburger was. stuurde men hem later naar Israël terug. Openlijk De rabbijn Medr Kahane, die aan het hoofd staat van de defensieliga, gaf openlijk toe, dat de JDL achter de smokkelpoging zat. Hij riep op tot vorming van een internationale Joodse organisatie die terreur met terreur zou moeten beantwoorden. De vroegere leider van de Irgoen Zwai Leoemi, Menachem Begin, sprak zich uit voor heroprichting van Israëlische tegenterreurgroepen, die tegen Arabische guerrillastrijders in Europa zouden moeten worden ingeschakeld. Maar de Israëlische minister van Politie Sjlmo Hillel, verklaarde dat zijn mannen alles in het werk zullen stellen om de smok kel van wapens naar het buitenland te verhinderen. „De JDL is een bui tenlandse organisatie en wij zullen niet toestaan dat zij bepaalt hoe Israël het Arabische terrorisme moet beantwoorden", zo zei hij. De minis ter ontbood Rabbi Kahane naar het politiehoofdkwartier, waar de JDL- leider zal worden ADVERTENTIE .„..met dit symbool voor huiselijkheid herkentU Hulshoff interieurbouwers in één oogopslag Huiselijkheid en Hulshoff zijn onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Huiselijkheid die door Hulshoff op een i Nieuwe woonvormen, nieuwe materiaal-U 'kortom een nieuwe dimensie in verantwoord wonen. De kombinatie van 'n gestyleerd slakkehuis eri de naam Hulshoff wijst de weg naar de meest originele woninginrichter van Nederland. Inlerieurbouwers Den Haag - Rijswijk - Leiden - Rotterdam - Leidschendam - Voorschoten Groeiend Israël mag dan officieel zeggen dat het niet zijn toevlucht zal nemen tot ondergrondse activiteit in het bui tenland, er lijdt geen twijfel dat Kahane spreekt namens een groeiend aantal Israëliërs. Men is woedend over de nieuwe golf van aanslagen. „Ideaal gesproken zijn wettige mid delen prachtig", zo merkte een ar beider op. „Maar waar ik in ge ïnteresseerd ben zijn resultaten, en alleen tegenterreur zal een eind ma ken aan de huidige terreurcampagne. „Veel mensen zyn ervan overtuigd dat Arabische ambassades met name die in Libië, Egypte en Syrië de Palestijnse guerrillastrijders materieel en in ander opzicht ten volle steunen". HOLON Een plaatje van de Middellandse-zeekust van Israël. De 17-jarige studente Ilana Curgeman neemt het er goed van tijdens haar vakantie in Holon een badplaatsje bij Tel Aviv. (Door onze correspondent) BONN Met hun liefde voor dramatiek en overdrijving valt het de Duitsers niet moeilijk de po litieke situatie in Bonn "zeer ern stig" te noemen. Voor het eerst in de (weliswaar heel korte) geschie denis van de Bondsrepubliek moet een Bondskanselier het parlement laten ontbinden, omdat zijn rege ring niet meer op een meerderheid steunde. Of de vervroegde verkie zingen een veel sterkere regering zullen opleveren, is zeer de vraag. De kranten herinneren hun lezers al aan "Weimar". Door Wim Timmers Nu bestaat de misère in feite al sinds 1961, toen de grote Adenauer nog regeerde. De laatste 11 jaar heeft geen enkele Bondskanselier zijn ambtsperiode van vier jaar ongeschonden overleefd. De FDP lichtte Adenauer beentje, de CDU zelf zorgde voor de val van haar tweede man, Erhard. De grote coa litie van CDU en SPD onder Kie- singer was een noodoplossing. De coalitie van SPD en FDP heeft daarna veel minder gebracht dan in 1969 werd beloofd, maar in elk geval heeft ze zonder Brandt en Scheel nooit ernstig gewankeld en wordt de Westduitse kiezers voor het eerst de eenvoudige keus ge boden: onze coalitie of een chris ten-democratische regering. W eglopen De tegenslagen voor het eerste verbond tussen SPD en FDP la gen in het weglopen van fractiele den naar de oppositie. Die liepen volgens oppositieleider Barzel hun geweten achterna. Daarmee wordt dan nog eens benadrukt, dat er een kloof ligt tussen de blokken SPD—FDP en CDU—CSU. De doorslag heeft echter gegeven dat het gros van de overloper de Ost- politik van Brandt en Scheel niet kon verwerken, een politiek die ook in de Bondsrepubliek door een royale meerderheid van de bevol king wordt bewonderd. Er zou voor de regering geen vuiltje aan de lucht zijn als de verkiezingen min of meer een re ferendum over de buitenlandse po litiek van Willy Brandt, drager van de Nobelprijs voor de vrede, hadden kunnen worden. Onzeker zou dan alleen zijn of Scheel's klei ne FDP mee kon komen. Ook het creëeren van de tegenstelling tus sen Brandt en zijn CDU-tegenstan- der Barzel, die zo gemakkelijk kan worden gekleineerd als de speler van de kanseliersrol in een kabinet- Strauss, valt in het voordeel van de huidige Bondskanselier uit. Met sympathie alleen worden echter verkiezingen niet gewonnen. Het aftreden van ^super-minister" Schiller hoeft op 19 november geen grote invloed meer te hebben op het gedrag van de kiezers. In de eerste plaats heeft Schiller zelf de afgelopen maanden al het moge lijke gedaan om zijn image te ver nietigen. Ten tweede heeft de SPD in Helmut Schmidt een opvolger gevonden die nog heftiger dan Schiller overbruist van arrogantie en imponerende detailkennis. Voor Schiller waren het echter al Möl- ler en Leusink, die voor het minis terschap bedankten. Zij voeren een lange rij aan, waarin opvallende figuren voorkomen als (de ex-staats -secretarissen) Arndt en Rosen thal. Geld Afgezien van de Ost-politik heeft de regering van haar ambitieuze hervormingsplannen weinig kun nen voltooien. Het geld ontbrak, de tegenwerking uit de deelstaten was te groot, de meerderheid in 't par lement slonk. Zelfs onder gunstige omstandigheden zou het moeilijk zijn geweest om van de „sterke mannen," die Brandt in '69 aan prees, een goed team te maken. Nu het einde van de „competitie" nadert, zit Brandt met een sterk gehavende ploeg. De sfeer is bo vendien bedorven door een aantal schandalen, met nog vers in het geheugen het optreden van twee staatssecretarissen als betaalde ad viseurs van een weekblad dat er op uit is de regering ten val te brengen. Intussen is de coalitie van SPD en FDP echter het regime geble ven dat zich wil toeleggen op de nieuwe verhoudingen die in de sa menleving zijn ontstaan. Dat geldt voor hervorming van de rechts spraak, van het onderwijs, van het belastingstelsel, van het bodem- recht, enzovoorts. Na drie jaar is Brandt gedwongen om inderdaad, zoals hij zelf zijn vertrouwens vraag aan het parlement uitlegde, het vertrouwen van de bevolking te vragen voor een politiek die nog volop in ontwikkeling is, maar moest worden onderbroken omdat een aantal partijbroedens in het parlement niet de juiste mentali teit bezat. Draak Barzel zou, als Bondskanselier, het hervormingswerk grotendeels moe ten overnemen na er drie jaar de draak mee te hebben gestoken. Ook in de Ost-politik kan hij niet sterk van Brandt's koers afwijken. Toch is de regering, zoals hij die reeds heeft voorbereid, duidelijk anders georiënteerd. In drie jaar is de CDU nauwelijks veranderd. Ze is af hankelijk gebleven van de Beierse CSU dus van Strauss en het zyn alleen de jongeren die zich daar openly k over opwinden. Barzel wil zijn politieke koers bovendien bijzonder accent geven door de Hessende CDU-aanvoerder Dregger in het spoor van Strauss 'n strijder voor „recht en orde") de portefeuille van Binnenlandse Zaken toe te den ken. Uitgerekend nu dus voor het eerst twee duidelijk verschillende con cepties als gelijkwaardige krachten tegenover elkaar staan in de Bondsrepubliek, kunnen geen van (Door onze correspondent) PARIJS „Ik hoop dat het vuur van Europa's eenheid op de Parijse topconferentie nog hoger zal op vlammen en Frankrijk is zeker niet van plan die vlammen te doven". Met die ietwat versleten beeldspraak heeft op zijn halfjaarlijkse perscon ferentie, die overigens vooral door binnenlandse schandalen werd be heerst, Fr ankrijks president Georges Pompidou gistermiddag zijn zuinige visie gegeven op het rendez-vous der tien EEG-landen dat, op zijn initiatief en uitnodiging, op 19 en 20 oktober in Parijs uiteindelijk toch door zal gaan. „Een wending in de geschiedenis van Europa mogen we van die sa menkomst niet verwachten," zo wierp hij niettemin nog een scheutje extra water op (fat zelfde Europese vuur. Maar de conferentie afgelas ten zou de publieke opinie van Euro pa als een afgang hebben ervaren. Ofschoon aanvankelijk verwacht werd dat de persconferentie tot doel had de Europese top, waarvan hij de regie verzorgt, bij voorbaat wat aan te prijzen en op te vijzelen, kwam gistermiddag het zware accent uiteindelijk toch eerder op de bin nen- dan op de buitenlandse poli tiek te liggen. Tenslotte kon hij moeilijk vermij den nog meer tijd te moten beste den aan de jongste lading schan dalen die de Fransen, sinds maan den, nu dagelijks 's morgens in de kranten krijgen geserveerd. Stuntman ADVERTENTIE geen corso zonder kaas niet vergeten.. Fricoeten beide een overtuigende indruk ma ken op de kiezers. Alleen de FDP kan uit die situatie enige inspiratie putten. Tegenover het „CDU-appel, aan de angst" stelt de liberale par tij, klein maar fijn en in zo'n mo- ern progressief jasje, een „appel aan t verstand". Het zou voor de SPD zo slecht niet zijn als kiezers, die in '69 Brandt kozen omdat zij op de CDU uitgekeken waren, nu FDP stemmen. Daarop zullen dan ook de liberalen als het onmisbare, corrigerende ele ment in de coalitie, hun campagnes richten. Het is genuanceerder dan de SPD, die eenvoudig Brandt naar voren schuift en op de aanplakbil jetten over de vrede praat, en de CDU, die Barzel afbeeldt met de woorden „Daad, kracht en ver trouwen". Maar de reclame-bureau's die de kans hebben gekregen om raison van enige miljoenen even van de wasmiddelen naar de politici over te stappen, hebben dan ook weinig houvast voor iets originelers. ke stuntman, Gabriel Aranda die op hetzelfde moment zijn 136 ex plosieve dossiers bij de rechter van instructie deponeerde de presi dentiële show stal. De president poogde Aranda, die zelf beweert geen enkele politiek doel na te streven, af te schilderen als een mythomaan die in het verleden al verscheidene andere vreemdsoor tige démarches bij de Amerikaanse en de Russische ambassades in Pa rijs zou hebben ondernomen. In de dagen van Chroestsjow zou Aranda volgens Pompidou ook de Russische premier al eens hebben trachten te chanteren door hem in een persoon lijke brief te melden dat hij de Rus sische militaire strategie nu, wel he lemaal had doorzien. Het Franse staatshoofd achtte het niet beneden zijn hoge waardigheid gedurende zeker 12 minuten aan het doopceel van deze voormalige pers attaché te wijden waarmee hem, als mythomaan, dan toch wel heel veel eer werd aangedaan. Ontslagen Ruim vierduizend arbeiders, werkzaam bij verschillen de bedryven in Vigo (noordwest- Spanje), zijn gisteren ontslagen om dat zij gestaakt hebben. Zij hadden het werk neergelegd uit solidariteit met de drieduizend arbeiders van de Citroën-fabrieken in deze stad die op 9 september in staking wa ren gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis tot verkorting van de werkweek van 48 tot 44 uur. Bij de stakingsgolf waren in totaal 15.000 arbeiders betrokken. Een deel van hen heeft het werk gisteren hervat. VN en Bangladesj De agenda commissie van de Algemene Verga dering van de VN heeft gisteren ge adviseerd de toelating van Bangla desj tot de VN in de huidige zitting van de Algemene Vergadering te behandelen. Een Joegoslavisch voor stel om „toelating van nieuwe le den" op de agenda te zetten werd door de commissie met 17 stemmen voor, vier tegen en drie onthoudin gen aangenomen. Tegen stem den China, Guinea, Libië en Mau- retanië. Tanaka naar Peking Premier Tanaka van Japan gaat van 25 tot 30 september naar China voor be sprekingen over normalisering van de Japans-Chinese betrekkingen. Tanaka is uitgenodigd door de Chi nese premier Tsjoe En-lai. Tanaka wordt de eerste premier van Japan die China bezoekt sedert het aan de macht komen van Mao Tse-toeng. Belgische prijs voor M. Gilliams BRUSSEL De 72-Jarige Ant werpse letterkundige Maurice Gilli ams heeft de om de drie Jaar uitge reikte prijs van de Belgische staat gekregen, die de bedoeling heeft de gehele loopbaan van een letterkun dige te belonen. Gilliams is een literator die niet be hoort tot de traditionele Vlaamse sfeer. Zelf heeft hij eens verklaard dat zijn werk een Latijnse inslag heeft. Zyn werk heeft in elk geval een sterk autobiografisch karakter. Zyn Elias of „Het gevecht met de nachtegalen" blijft van eenzame hoogte in het Vlaamse proza. De gedichten en schaarse essays van deze bescheiden man die alles behalve een veelschrijver is, getui gen van een scherp intellect doch tevens van een ascetische houding tegenover de buitenwereld. „Ik werk" heeft hij eens verklaard, „alsof ik de laatste dichter op aarde was". CAIRO (UPI/AP) De hoofd redacteur van het in Cairo verschij nende invloedrijke blad Al Achram, Mohammed Hassanein Heikal, heeft geschreven dat Jassar Arafat, leider van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie, onlangs van een Sow jet-functionaris te horen kreeg dat de Sowjet-Unie vertrouwt dat het probleem in het Midden-Oos ten in een Jaar zal zyn opgelost. Heikal schreef voorts dat Israël in de komende paar weken of maanden en voordat de Amerika nen en Russen samen zullen probe ren een oplossing in het Midden- Oosten af te dwingen, zal proberen nog meer Arabisch grondgebied te veroveren. Voor de tweede keer in een week pleitte Heikal voor een Arabische topconferentie "om zich voor te be reiden op een confrontatie met Is raël en de Verenigde Staten" De hoofdredacteur van Al Ach ram verwacht een nieuwe poging om de crisis in het Midden-Oosten uit de wereld te helpen na de Ame rikaanse presidentsverkiezingen. "President Nixon en zyn advi seur Henry Kissinger menen in het licht van de nieuwe betrekkingen met Peking en Moskou en recente stappen in Vietnam, dat het Mid den-Oosten de plaats is om hun toverkunsten te vertonen", aldus Heikal. "Israël weet dit maar al te goed en bereid zich voor in de komende weken een zo voordelig mogelijke onderhandelingspositie voor een landkaart die voor tenminste tien Jaar goed is, te verschaffen", ver volgde hij. worden ondernomen. Hij drong er bij de Arabische landen op aan het Israëlische plan in de komende drie tot vier maanden met politieke of militaire middelen te verijdelen. Israëls recente aanval op Libanon Indien militaire middelen in deze is wellicht de eerste stap in deze korte periode niet mogelijk blijken nieuwe strategie geweest. Hij voeg- dan kunnen de Arabieren met hun de hieraan toe, dat Syrië wellicht enorme mogelijkheden een oplos- het volgende doel van Israël zou sing met politieke middelen for- kunnen zijn en dat ook aan het ceren. De wereld kan een dergelijke Egyptische front misschien iets zou poging niet negeren, schrijft hij. LONDEN (Reuter) De Britse fgering heeft bekendgemaakt dat te afziet van haar politiek van in ternering zonder vorm van proces Noord-Ierlandeen politiek die ten doorn in het oog van katholieke 79/ Aiders in de provincie is. In de plaats van internering zul- speciale rechtbanken uitmaken - verdachte personen al dan niet tietineerd moeten worden. Wat de oplossing op langere ter mijn betreft denkt men aan een commissie van juristen en leken die de regering zou moeten adviseren. Over nieuwe maatregelen aan de hand waarvan verdachten aange pakt kunnen worden zonder dat men denkt aan internering. De wet die de internering in Noord-Ierland toestaat zal worden mogelijk te ma ken dat de rechtbanken getuigen verklaringen horen tegen personen dié in woord of geschrift de zaak van een illegale organisatie heb ben bepleit. De speciale rechtbanken zullen volgens de aankondiging zo gauw mogelijk in het leven geroepen wor den en men zal er de goedkeuring van het parlement voor vragen zo De vroegere eerste minister van Noord-Ierland, Brian Faulkner, waarschuwde in Coleraine in de provincie dat de burgeroorlog nu veel meer acuut is dan een half Jaar geleden. Op een bijeenkomst van protes tanten verklaarde Faulkner dat de overneming van het bestuur in Ul ster door de Britse regering de pro blemen van Noord-Ierland niet heeft opgelost. „Wij houden nog steeds ons hart vast wanneer we de nieuwsberich ten aanzetten; onze steden zijn puinhopen en de dood waart nog steeds rond", aldus de oud-premier. Momenteel zitten nog 171 man nen die van activiteit voor het IRA verdacht worden vast. Het besluit om de interneringspolitiek te laten varen betekent niet dat zij nu op vrye voeten komen. Hun gevallen zullen aan de speciale rechtbanken ter overweging voorgelegd worden. Sinds de interneringspolitiek der tien maanden geleden werd ge ïntroduceerd hebben een kleine 1.200 verdachten in kampen geze ten. Dit leidde tot een toeneming van het geweld en creëerde grote verbittering onder de katholieke eenheid. De aankondiging van de Intrek king van het Interneringsbesluit valt samen met de voorbereiding van een rondetafelconferentie over vrede met politieke partijen in Noord-Ierland die maandag in En geland begint.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9