abinet sterk Meer weerslag van mentaliteit dan bewnst politiek programma 'Centrum Milieubeheer' gevormd in Zuid-Holland ijze mannen' SER: j AKZO-top is optimistisch Vakcentrales willen de gezondheidszorg mammoetopzet voor DEKEN WAARSCHUWT: Problemen en gevaren bedreigen advocatuur Uitkering 4% en 2.25% na calculatie Man steekt ex-vrouw met knip mes neer Liberaal Manifest \G 22 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 (Van onze redactie economie) 'w' N HAAG De door het kabinet-Biesheuvel voor loonmatiging voor 1973 gaat te ver. Dit zeggen :)Dlijze mannen' van de Sociaal-Economische Raad in Noordeling van de economische stituatie voor ko- jaar. -deskundigen vinden dat •lonen in het begin van het Jaar met 3 tot 3,5 procent kunnen, waarbij dan nog lening is gehouden met la- 2j (Compensaties. lering wil niet verder gaan stijging van 1,5 tot 2 pro- Bil r ge rs visie van de experts leidt loonsomstijging van 11 pro- ren stijging van het vrij be loon met 2 tot 2,5 procent regeringsplan resp. 9 en rat). voorgestelde contract ing van 3 tot 3,5 procent begin van 1973 moeten dui- fspraken tussen vakbeweging evers worden gemaakt. Komt geliike afspraak er niet, !en de deskundigen een alge- inmaatregel. die deze beper- ringt, wenselijk. commissie van des- moet de prijsstijging ko- worden beperkt tot cir- ient (regeringsplan 5 pro- yan ioodzakelijk is een strak De commissie zou ook instemmen met een algeme- maatregel, die voorschrijft winst per eenheid produkt stijgen. 'lt1 tee mannen" hebben ook be- 'eeen de door het kabinet 1de verhoging van de BTW- ZiJ vinden dat het lage ta- de omzetbelasting op 4 pro- worden gehandhaafd (in- i een verhoging tot 5 pro- it is mogelijk zonder extra rerhoging wanneer de ITO tr,t ROTTERDAM Zuid-Hol land heeft sinds gisteravond een centrum voor milieubeheer. Tijdens een vergadering in Rotterdam werd een stichting opgericht, die een overkoepelen de orgaan zal vormen voor ac tiegroepen, comité's, verenigin gen en maatschappelijke instel lingen die zich met het milieu beheer en milieubehoud bezig houden. De kersverse voorzitter mr. H. Versloot liet in zijn eerste toespraak duidelijk blijken dat de stichting de actiegroepen (liet het werk uit handen gaat nemen. Het centrum wil de activiteiten coördineren, docu- nentaitie op het milieugebied verzamelen en gevraagd of on gevraagd informatie verschaf fen over milieuproblemen. "We zien ons bovendien als schakel tussen de plaatselijke of regionale groepen en lande lijke informatiecentra als het Centrum Milieuzorg, de Con tactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en de Raad voor Milieudefensie", al dus mr. Versloot. Bovendien opent de stichting de mogelijk heid om subsidiegelden die de stichting naar alle waarschijn lijkheid van de provincie zal ontvangen door te spelen naar de actiegroepen. "De actiegroepen blijven daardoor geheel vrij van over heidsinmenging en staan ook financieel wat sterker tegenover de andere maatschappelijke krachten", aldus mr. Versloot. In eerste opzet zal de stichting Centrum Milieubeheer Zuid- Holland zelf geen directe actie voeren, maar dat overlaten aan de actiegroepen. Men realiseert zich dat een snelle en doeltreffende actie onmogelijk is omdat de stich ting dan eerst de goedkeuring zou moeten hebben van alle aangesloten groepen. De stich ting is bijzonder ruim van op zet en stelt zich open voor elke actiegroep, vereniging of comi té Tot dusver hebben zich naast typische milieugroepen als het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie, de stichting Zuidhollands Landschap, de Vereniging voor Milieube heer in en om het Waterweg gebied en de Leidse Werkgroep Milieubeheer ook andere maat schappelijke groeperingen bij de stichting aangesloten. Daartoe behoren de Ned. Hervormde en R.K. Kerk, de drie vakcentrales NW, NKV en CNV en agrarische groepen als de Stichting Landbouwbelang en de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Het Zuidhollandse milieu centrum zal worden gehuisvest in het gebouw van het Zuid- hollands Landschap in Rotter dam en geregeld informatie bulletins uitgeven over actuele milieuzaken in de provincie Van het gisteravond gekozeD stichtingsbestuur maken naasi voorzitter mr. Versloot deel uit: mr. P. A. Tromp (Zuidhol lands Landschap), prof. ir. H. Pouderoyen (Leefbare Delta) mevr. G. Bravenboer-Beeken- kamp (Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen), paer C. Braun (bisdom Rotterdam), W. A. Vijg (overlegorgaan vakcen trales) en K. Schutter (Cen trale Actiegroep Rijnmond). tot een uitgavenverruiming 'tats van 5 procent komt steding scherpe loonmatiging als d? wil kan de kiem leggen hernieuwde overbesteding, de buitenlandse con- snel aantrekt, menen de [en. Vermeden moet wor- ipnieuw schaarste op de ar- kt ontstaat met als gevolg ostijgingen. missie vindt het regerings- Kaf' van beperkingen in de (tor (zoals het niet verdeT van de kinderbijslag voor en het tweede kind en in >an een eigen risico in de Isverzekering) erg zwaar Üigen achten een geleide- toering wenselijk. )on niixche experts gaan er- kt in het door hen voorge- ügingsplan de rendements- »n de ondernemingen niet verslechtert. Mocht de ar- eidef activiteit méér stijgen dan I dan moet deze extra i de werknemers ten goe- in een vorm van niet- loon, bijvoorbeeld spaar- daarover moeten vakbe- werkgevers afspraken ma- compensatie van prijsstij- octen de prijseffecten van torheidstarieven en geste kte belastingen warden uit- wi tft scherpe matigingsplan "Sering is economisch onvoldoende aanleiding, ook in de praktijk vrij- jSfM toet haalbaar zou blijken" tommissie, geleid door prof. Schouten. „De huidige Wjsinflatie is duidelijk een to^al probleem, dat dan ook in internationaal verbond #Plossing kan worden ge- &At Vreugdevolle taferelen speelden zich gistermiddag in Breda bij Enka af nadat bekend ivas ge worden dat de leiding van het AKZO-concern had beslist het structuurplan in te trekken. Echtgenoten van de "bezetters" toonden zij het hek vol trots de krantekoppen die melding van hun overwinning maakten. ARNHEM (ANP) "Ik zie de zaak niet te somber in", deelde de voorzitter van de Raad van Bestuur van AKZO, ïhr. G. Kraijenhof, gis teravond tegen middernacht mee na afloop van het gesprek met de vakbonden. Bij het gesprek waren ook de mi nister Boersma (Sociale Zaken) en Langman (Econ. Zaken) aanwezig. Zij zeiden de indruk te hebben dat de partijen nader tot elkaar komen Het gesprek werd gevoerd in hotel Groot Warnsberg op het gelijkna mige landgoed bij Arnhem. De bewindslieden wilden verder alleen nog zeggen: "We zullen moe ten wachten op een definitieve be slissing, die vanmiddag is te ver wachten, na de besprekingen in Breda tussen bezetters en vakbon den". UTRECHT De vakcentrales willen een soort mammoet-opzet voor de gezondheidszorg in Nederland. Zij staan een totale reorganisatie voor, waarin o.a. klinieken worden ge vormd met huisartsen, wijkverpleeg ster, maatschappelijke werksters, vroedvrouwen, diëtisten, apothekers, doktersassistentes, enz. Alle huidige vormen van ziektekos tenverzekering zouden moeten wor den afgeschaft, om plaats te maken voor één volksverzekering waaraan iedereen een percentage premie van zijn inkomen betaalt. Iedereen krijgt dan ook dezelfde gezond heidszorg. Veel artsen en anderen zullen in dienst moeten treden van gezondheidscentra. Dit staat in het rapport van een studie, die de vakcentrales hebben gemaakt voor een commissie uit de Sociaal-Economische Raad, die be zig is aan een advies over de ge zondheidscentra Dit staat in het rapport van een studie, die de vakcentrales hebben gemaakt voor een commissie uit de Sociaal-Economisohe Raad, die be zig is aan een advies over de ge zondheidszorg. Afgezien van hun wens voor een volksverzekering, noemen de opstel lers van het rapport het een „zaak van allerhoogste prioriteit, dat een wettelijke regeling voor alle Neder landers wordt ingevoerd, waaraan allen in gelijke mate rechten kun nen ontlenen". De vakcentrales vinden dat een volksverzekering de beste waarbor gen schept voor een evenwichtige gezondheidszorg. Volgens hen is er thans sprake van een scheve en onevenwichtige ontwikkeling, waarin met name de preventieve zorg dui- Zaterdag beginnen tenniskampioen schappen Z'woude ZOETERWOUDE Zaterdag zul len in het sportpark Haasbroek de clubkampioenschappen van de Zoe- terwoudse Tennis Club beginnen. Het aantal deelnemers is zo groot dat er twee weekeinden moet worden ge speeld. De voorrondes worden het eerste weekeind gespeeld, de verdere rondes en finales worden in het weekeind van 30 september gespeeld. Hulp voor Ameland Het Natio naal Rampenfonds zal f 50.000 over maken naar het comité dat geld in zamelt voor de gedupeerden van de windhoos in Ameland, zo heeft mi nister Geertsema (Binnenlandse Za ken) van het Rampenfonds ver nomen. delijk achter blijft, terwijl er in andere sectoren „schier ongekende mogelijkheden worden geboden". Zij zeggen in hun rapport: „Indien de situatie niet verandert, kan van kostenbeheersing of zelfs maar van kostenbegeleiding geen sprake zijn. „Zij willen dan ook eveneens de ziekenhuizen strak indelen naar de behoeften. De vakcentrales wijzen de toepas sing van een eigen risico in de volksverzekering af. Zij vinden dit strijdig met het uitgangspunt van premie-naar-draagkracht. Bovendien zou men er financieel pas iets mee opschieten, als men zo'n eigen risico zó hoog maakte, dat dan intussen het peil van de volksgezondheid werd bedreigd. De toeneming van het aantal on vermogende rechtzoekenden vormt een nijpend probleem dat in sommige arrondissementen nu al de krachten van de advocatuur te boven gaat. De oplossing zal gezocht moeten worden in een organistievorm die is geba seerd op een aantal in loondienst werkende advocaten. Door Sybe Stamm Het zou voor de hand liggen dat de beloning voor die advocaten van de Staat komt. Maar anderzijds zijn het juist bij uitstek de niet-bemiddelde rechtzoekenden die bijstand tegen de gevestigde machten behoeven. En dan rijst de vraag of zij die bijstand wel zullen krijgen als zij daartoe een be roep moeten doen op advocaten die in dienst zijn van dezelfde overheid waartegen zij zich moeten keren. Met deze acutuele probleemstelling opende vanmorgen de deken van de Nederlandse orde van advocaten jhr. mr. P. J. W. de Bauw de jaarverga dering in het Kurhaus ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de orde. BEDUCHT Mr. De Brauw ziet nog geen pas klare oplossing voor de na te streven organisatievorm. Wel liet hij een ern stige waarschuwing horen. De onaf hankelijkheid van de advocaat mag in geen geval worden aangetast. "De mogelijkheid dat er een be lemmering ontstaat in het ongehin derd optreden van advocaten tegen de gevestigde machten, is een gevaar waarvoor wü voortdurend beducht moeten zijn. Andere landen zijn het voorbeeld dat dit gevaar altijd aan wezig is", benadrukt mr. De Brauw. Verworvenheden van de burgerlijke macht: vast salaris, waardevast pen sioen en door onafzetbaarheid gega randeerde volstrekte onafhankelijk heid, staan hoog genoteerd op het verlanglijstje van de balie. Maar de rechterlijke macht kan die bevoorrechte positie alleen maar hebben omdat zij een geselecteerde groep is, waarvan de omvang bij de wet is vastgesteld en waarbinnen een eigen hiërarchie bestaat. Voor de ba lie acht mr. De Brauw dit een on aanvaardbare situatie. „Als niet ieder, die zich daartoe geroepen voelt, zou kunnen toetre den, zal de selectie onze onafhanke lijkheid breken, juist waar het de overheid zelf is" die als geldgever in vloed op die selectie zal willen uit oefenen", zei de deken. OFFERS Om wille van de kostbare onaf hankelijkheid van de balie zal dan ook een organisatievorm in eigen kring moeten worden gevonden, zo nodig ten koste van grote offers, al dus mr. De Brauw, die meent dat daarmee tevens een wapen is gevon den tegen het ergste euvel van het huidige systeem van bijstand aan on- vermogendcn: het ontbreken van de vrije advocatenkeuze. Vooralsnog dient volgens mr. De Brauw echter te worden voorkomen dat het werk van de balie ten dele wordt overgenomen door mensen die andere taken te verrichten hebben. Dat gevaar dreigt zowel waar het gaat om de typisch sociale taak die op de balie rust, als daar waar wordt aanbevolen dat de balie zal worden uitgebreid tot andere juristen die niets met rechtsbedeling uitstaande hebben. Voor ambtenaren: DEN HAAG (ANP) In de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is gis teren overeenstemming bereikt over het bedrag der zgn. nacalculatie 1972 voor het gehele overheidsper soneel: 2.25 procent. Dit betekent dat het kabinet beslo ten heeft bij het vaststellen van het percentage van deze nacalculatie geen rekening te houden met de uit komsten van het zeer recent ver schenen rapport van het loonbureau van het ministerie van Sociale Zaken over salarismatiging in de hogere in komensgroepen. Het kabinet is tot dat besluit ge komen omdat dit zou leiden tot een onaanvaardbare cumulatie met de (reeds eerder vastgestelde) wijziging (verhoging» van het verhalen van de pensioenbijdrage. Gelijktijdig zal aan het overheids personeel en aan de gepensioneerden een uitkering ineens van vier pro cent (over de maanden augustus tot en met december 1972) worden ge daan. Dit is in overeenstemming met de geraamde gemiddelde loonstijging gedurende het tweede halfjaar van 1972. zijn woonplaats zijn ex-vrouw met een knipmes aangevallen. De vrouw werd zwaar gewond met steekwonden in de borst, de schouders en een pols naar een zie kenhuis gebracht. Enkele chauf feurs van het gemeentelijk vervoer bedrijf overmeesterden de man. H. zag de vrouw zitten op een bankje. Het motief van de steekpar tij zou een reisje zijn dat de vrouw onlangs met een andere man naar Spanje maakte. „Optimisten aller beroepen verenigt U, gij hebt niets te verliezen dan de U aangeprate wanhoop". Met. deze zin eindigt de beginselver klaring van het vandaag verschenen Liberaal Manifest. Zowel de bena ming van dit werkstuk van een door de VVD ingestelde stuurgroep als de vorm van de slotzin doen denken aan de oude heer Marx. Een functionele associatie voor zo ver zij de gedachte ondersteunt, dat wij hier te maken hebben met zoiets als het tegendeel van wat Marx en zijn vriend Engels in 1848 in het Communistisch Manifest be loofden. I geren. Brood en spelen. Door de I overheid geregeld. Als wij op de huidige weg de perfectie bereiken, hebben wij onszelf teruggebracht tot nummers in de statistiek, „bits" in de informatieoverdracht, consu menten van gesubsidieerde ver strooiing. Maar wij zullen die per fectie niet bereiken. Voordien zal onze agressie uitbarsten in revolutie of kernoorlog. Al was het alleen maar uit zucht naar avontuur. Tus sen het „Moskou" van de verveling en het „Musset" van het instinct móet een weg zijn". Door Peter Riemersma De inhoud van het Liberale stuk doet vermoeden, dat de inspiratie voor de gekozen vorm in de tijd ge meten, dichter bij ligt: bij het rap port van de Club van Rome, het door de progressieve club van PvdA, D'66 en PPR daarop geënte rapport van de commissie-ManshoIt en de uitroep van naamgever Mansholt van de commissie „dat er 'n nieuwe Marx moet Komen". Het Liberaal Manifest is eerder de weerslag van een mentaliteit, dan van een concreet politiek program ma. De mens als zelfbewust indivi du staat erin centraal. „Het kan en mag niet waar zijn, dat er voor de mens niets anders is dan produceren en instinctief rea- Tussenweg Een tussenweg derhalve. Het Libe raal Manifest is bedoeld om ook anderen dan WD-ers te inspireren tot een bundeling van krachten in het politieke midden. De huidige partijstructuur noemt het Manifest „volstrekt" verouderd. Opmerkelijk is, dat als stap op weg naar vernieuwing wordt gegrepen naar het middel dat ook de club van Mansholt propageert: stembus afspraken voor de verkiezingen. Het Manifest ziet daarbij twee groepen die de meerderheid kunnen halen tegenover elkaar staan. „De enen met de nadruk op de vernieu wende kracht van de persoonlijke vrijheid, zij het het met besef van de collectieve verantwoordelijkheid; de andere met de nadruk op het collectief, zij het hopelijk met besef van de noodzaak wat vrijheid over te houden". De stuurgroep poneert dan dat de WD „graag een stoot wil geven tot de vorming van die eerste groep. Zij appelleert daartoe aan allen in de confessionele partijen, DS'70, D'66 en PvdA, die de scheidslijn van vandaag van dezelfde kant be kijken". Met enige tegenzin verklaart de stuurgroep zich dan bereid om „te praten met hen, die een wijziging in de partijstructuur slechts haal baar achten door ingrepen in het kiesstelsel". Na verkiezingen Op dit moment moet de lezer we ten, dat het Liberaal Manifest niet een stuk van de VVD is, maar van enkele VVD-ers en dat het niet be doeld is om een rol te spelen bij en vlak na de tweede-kamerverkiezin gen van 29 november.Na de verkie zingen komt het Manifest ter dis cussie in de VVD en naar samen stellers en VVD-hoofdbestuur hopen ook bü andere partijen en mensen Zij gelieven zich dan te buigen over deze probleemstelling: „De grens tussen de particuliere en de publie ke sector vervaagt. De overheid be moeit zich steeds meer met ons. Maar het wordt steeds moeilijker vast te stellen aan wie of wat wij in concrete gevallen die bemoeienis te danken of te wijten hebben. Hoe en op welke gronden zij haar be sluiten nam of liet nemen. Open baarheid helpt op dat punt wel iets. Maar als het besluitvormingsproces niet helder is, wordt het dat door openbaarmaking niet vanzelf weL Hoe is het zover gekomen?" Het Liberaal Manifest noemt na de verouderde partijstructuur, de infla tie („op zichzelf al een gevolg van de machteloosheid van de over heid"), het feit dat de regeerders waren getekend door de angst voor een herhaling van de economische crisis van de jaren dertig en het achterlopen van de overheid bij het invoeren van nieuwe beslissings- stechnieken, aangepast aan de snel heid waarmee de maatschappij ver andert en de ingewikkeldheid van de problemen. De inflatie wil het Liberaal Mani fest aanpakken door de overheid meer kostenbewust te maken. Met de angst voor de crisis wil het Ma nifest een deel van de sociale voor zieningen doen verdwijnen. Beslissingstechnieken, ontleend aan het moderne bedrijfsleven, kunnen voorkomen dat de de overheid „bij bezuinigingen te vaak het domme, rode potlood hanteert, omdat zij niets beters heeft". In de meer concrete uitwerking van de beginselverklaring komt het Li beraal Manifest met opvattingen kritische toetsing van overheids taken om een einde te maken aan de ongeremde groei van het ambte lijk bestel; daarvoor is nodig een flexibele ambtenaar, die voor meer dan één taak ingeschakeld moet kunnen worden. Veelvuldige over plaatsingen, taakveranderingen, in voegen in andere teams zijn daar toe gewenst; minder buitenlandse arbeids krachten; het ongeschoolde of min der prettige werk kan ook voor Ne derlanders aantrekkelijk worden ge maakt door betere werkmethoden, een in verhouding tot ander werk hogere beloning of kortere werktijd; strenge boetes voor burgers die hun leefomgeving niet schoon hou den; de ontwikkeling van milieuvrien delijke processen en producten (schone industrie) dient te worden bevorderd, evenals de mogelijkheid om afvalstoffen weer in de kring loop op te nemen; geografisch natuurlijke spreiding van industrie en nijverheid over ons land door verschillen in salariëring en verschillen in de grondprijs tot hun recht te laten komen; bij de verdeling van het natio naal inkomen is uitsluitende be stemming van de toeneming van het reële inkomen voor de collectie ve sector en sociale voorzieningen een standpunt ingegeven door een op collectivering en nivellering ge richt a priori; te overwegen zou zijn elk kind te voorzien van een „onderwijste- goedbon"; het recht op het volgen van onderwijs zou langs die weg worden voorgeflnanciëerd door de overheidhet door de overheid in het kind geïnvesteerde kapitaal zou door de gebruiker van de tegoedbon in een latere levensfase kunnen worden terugbetaald. 1( De stuurgroep bestaat uit dr. L. Ginjaar, drs. L. Hilarides H. A. M. Hoefnagels, mevrouw drs. N. Smit- Kroes, ir. E. M. Storm en prof. dr. G. Zoutendijk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7