LISSES BLOEMENCORSO TE WATER KRIJGT AL KLEUR Bart van der Lans is fotografisch talent WINNAAR VAN "ZOMAAR EEN ZOMERAVOND" FOTO-WEDSTRIJD Met opbouw van wereldprimeur9 begonnen; Voorschotense Corine van Kampen Miss Corso VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 SASSENHEIM Met de winnen de „Zo maar 'n Zomeravond-foto" bijna levensgroot aan de wand van de woonkamer als overtuigend bewijs van de tot nog toe succesvolle blik semcarrière van amateurfotograaf Bart van der Lans (27), zegt deze: „Alleen dat afsluitende interview met Theo Eerdmans (voorzitter van de Jury, red.) viel me tegen. Het was kortaf, cru, gehaast. Hij vroeg me: hoe kom Je nu op het idee van zo'n fot? Was het archiefwerk? Ik had graag meer willen vertellen. Dat ver wachtte ik ook". Dat méér vertellen was voor Bart van der Lans van groot belang ge weest. „Dat beetje extra publiciteit, dat ik wellicht door een ander inter view had kunnen krijgen, zou me misschien nog meer hebben gehol pen". Bart van der Lans wilde met zijn bekroonde foto „Dit is het begin" ook naar een nieuw begin toe. Zoals zijn plaat er ook één vol zeggings kracht was. Een oude donkere rot poort van honderd jaar oud (aldus Van der Lans) met daarin op de voorgrond twee Jonge elkaar kussen de kinderen en op de achtergrond het lichtende gat. De symboliek, die Bart van der Lans ook graag in de werkelijkheid zag geprojecteerd. „Maar ik weet niet precies wat ik precies verder ga doen. Ik wil wel in dit vak verder. Ik wacht op een kans. Op iemand eigenlijk, die er wel wat in me ziet". Belangstelling Bart van der Lans heeft de afge lopen weken niet over belangstelling te klagen gehad. Hij heeft publica ties van zijn winnende foto gekre gen in o.a. de fotovakbladen Focus en Foto Tribune en kreeg mej. J. Th. Leijerzapf van het prentenkabinet van de Leidse Rijksuniversiteit op bezoek, die na een avond foto's kij ken het „portret van een Jong meis je" aangekocht. Van der Lans: "Aan kopen is een wat groot woord. Dat werd me ook direct verteld. Meer dan een vergoeding is die dertig gulden niet. Maar dat geld was niet belangrijk. Het feit alleen, dat er plaat van Jou in die collectie wordt opgenomen is belangrijker". Het foto-verhaal van de geboren en getogen Sassenheimer Bart van der Lans is een nog kort verhaal. Het gaat slechts twee Jaar terug, hoewel de val van de werksteiger zeven Jaar geleden („ik werkte toen als metselaar, stapte naar achteren, maar de plank die daar lag was net weggehaald") feitelijk het begin is geweest. Bart van der Lans viel vier meter omlaag, hield er een rug- kwetsuur („hernia, een operatie zit er nog steeds in") aan over en moest omschakelen. Sinds vijf jaar werkt hij nu als chauffeur bij de War- mondse Drukkerij Van Elburg. Van der Lans, getrouwd en twee kinde ren (zoon Bastiaan van 4 „poseer de" met het anderhalf jaar oudere buurmeisje Mary van Putten voor de winnende plaat) zelf: „Twee Jaar geleden ben ik met het fotograferen begonnen. Ik had al wat belangstel ling voor vrije expressie. Op school en later door musea-bezoek. De don kere kamer bij Van Elburg, waar off-set platen worden gemaakt, wek te mijn belangstelling voor de foto grafie." Bart van der Lans kocht twee jaar geleden zijn automati sche camera, leerde veel van de er varingen van anderen .zonder ie mand tekort te doen vooral van de Leidenaar Frans Eradus en de Sassenheimer Ton Koevoet") en werd lid van de fotoclub Bollen streek in Hillegom. Van der Lans: "Fotografie bood meer mogelijkheden dan tekenen. Je kunt technisch nogal experimen teren in de donkere kamer. Zoals ook enigszins met de winnende fo to. Je krijgt door een wat afwijken de belichting (als 30 din inplaats van de bij de Tri X-film normale 27 din) en de langere ontwikkeltijd een bepaald effect. Zoals Je nog veel meer dingen technisch kunt verwe zenlijken. De techniek is bij de fo tografie tenminste even belangrijk als het plaatje maken" Technisch Bart van der Lans is er voor zich zelf wel van overtuigd, dat hij het plaatje kan maken. "Ik zie het beeld meestal wel zitten. Technisch kan ik me nog verder ontwikkelen. Ik heb nu een bepaald niveau bereikt, maar wil er nog meer over weten". Bart van der Lans denkt in de rich ting van een cursus fotografie, heel voorzichtig ook aan de fotovak- school, maar stuit dan direct om de onmogelijkheid dit onder de huidi ge omstandigheden te kunnen rea liseren. "Dat kost allemaal veel geld. Ik kan niet alles aan mijn hobby opofferen, ook al wil ik in de toe komst misschien wel méér. Ik heb een gezin". De investeringen van een amateurfotograaf zijn nogal om vangrijk. Bart van der Lans heeft in zijn grotendeels zelf opgeknapte woning aan de Sassenheimse Zand- slootkade voor zo'n 4 tot 5000 gulden besteed aan fotovoorzieningen (in clusief camera, lensen en donkere kamer). "In dat licht bezien", zegt hij, "zijn de prijzen van de televi sie-wedstrijd maar een schijntje. Landelijk gezien lag het bedrag toch laag, maar aan de andere kant kirjg Je er wel meer bekendheid door" Twaalf weken De "Zo maar een Zomeravond-fo towedstrijd" nam de afgelopen maanden twaalf weken in beslag. Bart van der Lans viel direct al in de prijzen. De eerste wedstrijd (met als onderwerp "Dagje ouder") le verde hem de publieksprijs van f 50 op (op de foto scheurde dochtertje Angelique de kalender af) en de tweede wedstrijd was het met "Dit is het begin" helemaal raak. Jury en publiek kozen de foto van Van der Lans als beste. De "winst" f 150 Daarna haalde een foto van de Sassenheimer nog twee keer de eindstrijd van tien, zonder evenwel nog te worden bekroond. In de af sluitende finale-ronde koos tenslot te 40% van de kijkers "Dit is het be gin" als de beste van de serie wed strijden. "Winst": f250 in totaal dus f 450. Bart van der Lans: "De prijzen zijn een stimulans. Ik ben per week zo'n twee avonden van pakweg zes tot twaalf uur in de donkere kamer bezig. Ik heb de afgelopen Jaren zo'n 3000 foto's gemaakt. Er zit veel tijd in. Gelukkig toont mijn vrouw ook belangstelling en komt zij in de don kere kamer helpen. Ik wil kijken wat er verder inzit. Kijken of er iemand op me afkomt. Voorlopig draai ik rustig door". Onprettige discussie in raad van Voorhout VOORHOUT Voorhout's raad zitting had een wat moeilijke start. Alvorens burgemeester G. A. Stol wijk aan de werkelijke agenda kon beginnen, kwam men bij diverse ingekomen stukken al tot een wat onprettige discussie, a brief aan vraag vrijetijdswoning; b brief ont binding koopcontract van een stuk je grond; c brief verzoek Sportver eniging Voorhout een fietspad te recreëren tussen de Prof. Nolens- laan en de sportvelden. De discussie tussen de vraagstellers, de voorzitter en wethouder De Groot was door di verse uitlatingen van beide zijden wat gespannen. Uiteindelijk was het zo, dat het col lege van B. en W. echt wel voor vrijetijdswoningbouw is, als dit al les in het plan van bouwen past. Ook ontstond er een discussie om trent 't schriftelijk antwoord van i het college aan de CCP-frak- tie, welke in een vorige verga- j dering een vier-tal vragen had ge- 1 steld omtrent een rapport van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten over Gewestvormiug. Het antwoord van 't college was vol gens de CCP bij mond van Kelder 'n veel te "eenzijdige visie" van B en W Vooral de laatste alinea in het ant woord, „dat dit omstreden rapport nog niet haar laatste woord" heeft, bleek direct bewaarheid te worden. Het één bracht 't ander van wel j en niet (het verschil van standpunt j in deze van de beide - wethouders I kwam ook weer om het hoekje kij- ken), waardoor de voorzitter een wijs besluit nam en met vriendelijks lach, deze discussie afbrak, hetgeen I ook met enige hilariteit door de raad I werd aanvaardt. De vorming van een intergemeen telijk bedrijf voor de gas- en elec- triciteitsvoorziening in het Leidj energieverzorgingsgebied werd terug genomen. De raad van Leiden heeft nog niet kunnen beslissen en, vroeg de CCP-fraktie zich af, moeten wij als kleine gemeente nu als eerste een besluit nemen. De parkeerverboden welke B. /n W. voorstelden in Schoonoord en Julianastraat zullen er komen. O dracht 16 woningwetwoningen aan de woningbouwvereniging „Voorhout' te Voorhout, leverde ook geen be zwaar op. De trouwlustigen zul lea de toekomst ook prettiger het ge meentehuis in- en uit kunnen gaan want er komt een entree tussen de rijweg van de Herenstraat en de voordeur van het gemeentehuis. De bomen in het Overbos zullen een grondige chirurgische behande ling krijgen (de zieke dus) en dal gaat voorlopig f 7500,- kosten. Het voorstel om een beroepschrift tegen weigering van twee bouwvergunnin gen in de Boekhorstpolder, ten ge rieve van de veehouder J. van Leeu wen, ongegrond te verklaren (de LTB had het voor deze man opgeno men) werd zonder een woord dis cussie stilzwijgend aangenomen. Om trent de benoeming van een plaats vervangend gemeentearts, wil men eerst geinformeerd worden over de financiële kant hiervan, dus nog geen beslissing. TULPENEIS HYACINTEN OP JACHT LISSE Het motorjacht vso de Sassemlieimer H. J. A. Verde- gaal zal geheel met toeven van tulpen en hyacinten worden vff- sierd. Dat is een bijzonderheid I en tevens een opmerkelijke pre sentatie. Juist nu de lente 1$ verst van ons verwijderd is.D®* bolbloemen zijn versneld in bloei getrokken. De befaamde en in- ternationaal zeer bekende af rangeur Cock Veldhuis uit Hil legom zal het jacht versier?0- Reken erop, dat hij er iets Ni- 1 zonders van zal maken. LISSE Het is donderdagavond. Als we over de stik donkere en nevelige Derde Poellaan in Lisse rijden in de richting van de Ringvaart rond de Haarlemmermeer, zien we bij de jachthaven ,De Poel" lichten branden. Geen wonder. De eerste enthousiastelingen waren reeds bezig met het maken van bloementoeven, die hun schepen zater dag en zondag tijdens het bloemencorso te water kleur moeten geven. Het is een wereldprimeur. Nog nooit is zo'n corso gehouden. Lisse is daarop terecht trots. Vooral omdat deze bloemenstoet te water onderdeel uitmaakt van de najaarsfeesten, die helemaal in het teken staan van het honderdjarig bestaan van de Harddraverijvereniging Lisse en omstreken'. Dat corso begint zaterdagmiddag kwart voor drie. Gevaren wordt tot de steenfabriek in Hillegom, daarna rondt men een boei en wordt dezelfde weg terug afgelegd, 's Avonds is de verlichte vloot te bezichtigen en is er een groots vuurwerk. Zondagmiddag om een uur ver trekt de versierde vloot met gehandicapten aan boord via de Kagerplassen naar de Braassemermeer met als einddoel de jachthaven „Meerzicht". Er is ook een miss Corso, de 1 8-jarige Corine van Kampen. Zij studeert voor onderwij zeres in Den Haag en woont in Voorschoten. Leiderdorper Bert Paauw cor so-ontwerper en bouwer van grote faam tot ver over onze landsgren zen was er ook. Hij is de komen de dagen niet "weg te branden" uit Lisse. Het is voor hem één en al corso wat de klok slaat en hij is niet eerder gerust voor dit water corso zijn tocht heeft beëindigd. Samen met de Lissers Jan de Vos, Leen Tibboel en Frits Stembert maakt Bert als hoofd-arrangeur deel uit van de commissie, die deze I bloemenstoet gestalte moet geven. Er is heel wat voorbereidend werk aan vooraf gegaan. Maandenlang is men er mee bezig geweest. Gelukkig heeft men veel medewerking bij de realisering van het idee ontvangen van de "pleziervaarders" Medewerking Die boteneigenaren ontvin gen het plan met enthousiasme. Het resultaat: ruim zeventig schepen kruisers, tjalken (zelfs van 23 me ter lengte), zeiljachten, motorboot jes en een sleepboot van 14 meter zullen samen deze "bloemenparade op het water" vormen. Het belooft, wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, een machtige show te worden. Zegt Paauw over die medewer king: "Het is ons beslist meegeval len. We hadden vijftig tot zestig in schrijvingen verwacht. Daar zijn we gelukkig dik overheen. Een twintig van die schepen zullen professioneel worden gestoken en voor de rest wordt dat gedaan door amateurs, die daarbij de hulp krijgen van en Door Cees Combee Foto's Jan Holvast advies kunnen vragen aan de inter nationaal befaamde binders Cock Veldhuis uit Hillegom en Rien van Dieren uit Den Haag. Zij zullen het werk voordoen en richtlijnen geven bij het kiezen van bloemen en de verschillende kleuren. Onder do professionals in het bindersvak treft men bekende namen aan, joals Harry Eradus, Leiden, Piet Zuiderduin, Leiderdorp, Aat van Leeuwen, Hoogmade, Hans van der Kloot, Den Haag, Wim Paauw. Lei derdorp, Dick Hoek, Voorschoten, Aad Beyersbergen, Wassenaar en Adrie Buurman, eveneens Wasse naar. Allemaal bloemsierkunste- Bert Pauw is met een charmante "rechterhand" bezig met het van grote bloemtroeven voor zien van zijn kruiser "Mezaverdi". Hij was één van de eersten, die in jachthaven "De Poelhun boot versierden. Dat ivas nodig ook want vandaag en morgen is hij als hoofdarrangeur belast met de organisatie van het hele corso. naars, die het klappen van de zweep kennen en die reeds vele lauweren hebben Corso-commissie-voorzitter Jan de Vos: "We zijn erg verguld met die grote deelneming. Dat hadden we nooit durven dromen. Je moet maar afwachten of er voor zo'n ex periment belangstelling bestaat. Boten-eigenaren uit Lisse en de Bollenstreek, Leiden, De Kaag, Lei derdorp en noem maar verder op en zelfs uit de IJmond komen naar het Keukenhofdorp om daar het derd corso op te luisteren. De Rijnsburg- se bloemenveiling "Flora" is ook pre sent. Zij neemt de versiering van de boot van Cees Mulder voor haar re kening. Tussen de vele evenemen ten tijdens de najaarsfeesten zal het corso zeker geen slecht figuur slaan" worden. Er wordt namelijk alleen toefwerk aangebracht. Bestaande uit veel dahlia's, gladiolen, chry santen, anjers, anthuriums en di verse soorten planten. Er zullen zeer exclusieve staaltjes van bloemsier- kunst te bewonderen zijn. Heel veel dahlia's zijn belangeloos beschik baar gesteld door kwekers uit de Bollenstreek en de rest werd ge kocht op de veilingen in Aalsmeer en Rijnsburg. Hoofdarrangeur Bert Pauw ten slotte: "Er werken zo'n tweehon- aan de opbouw van het water corso mee. We hebben hier een pracht accommodatie. De jachthaven met die 600 meter gro te hal. Als alles zou moeten worden betaald zou men voor deze bloe menstoet ruim f 100.000 kwijt zijn. Gelukkig hebben we veel belangelo ze medewerkers (sters). Het haven- duikvaartuig H.M. "Nautulus" vaart met het corso mee en duikers zullen demonstraties ven. Vier boten van de Rijkspolitie te water zullen de bloemenstoet be geleiden. Zaterdagmiddag is het so iii de Ringvaart te zien en zon vaart het naar de Jachthaven "Meerzicht" aan de Braassemmer- meer. Met gehandicapten aan boord van de versierde schepen. Aan de bejaarden is eveneens gedacht. Zij met rondvaartboten". RIJNSBURG/LEIDERDORP/HAZERSWOUDE —Een groot aantal scholieren uit Leiderdorp en Hazerswoude was gistermiddag naar het Rijnsburgse raadhuis getogen om daar luister bij te zetten aan een onderwijshuwelijk. "Juf" Hanneke Hemmes, onderwijzeres van de openbare la gere Koningin Julianaschool aan de Kom van Aaiweg in Leiderdorp en dochter van de alge meen vertegenwoordiger van het bestuur van de Rijnsburgse bloemenveiling 'Flora' Niek Hem mes, trad in het huwelijk met meesterAndré van Straalen, onderwijzer van de openbare la gere school in Hazersivoude-dorp. De aanwezigheid van hun klasse-leerlingen met veel ouders stelde het jonge bruidspaar natuurlijk erg op prijs. Het gaf een bijzonder tintje aan deze voor hen zo blijde dag Er waren ook velen uit Rijnsbvtrg gekomen om deze huwelijksplechtigheid mee te maken. Hanneke speelt namelijk als bloemenmeisje een vooraanstaande rol in het corso en b\j andere gebeurtenissen, waarbij het met „bloemen moet worden gezegd", en André fun geert al enige jaren als chauffeur van de bloemenmeisjes in de Rijnsburgse bloemenstoet. Het was een feestelijke dag, die overgoten werd door een weldadig schijnend zonnetje. (Foto Jan Holvast) Miss Corso Op onze vraag hoe een Voorscho tense tot Miss Corso gebombardeerd kon worden, terwijl er in Lisse toch ook veel lieftallige meisjes wonen die daarvoor in aanmerking hadden kunnen komen, blijven de comité- j leden het antwoord schuldig. Ze i lachen maar wat, maar komen niet met een motivering voor hun keuze. I We zijn er toch achter gekomen. Het blijkt, dat voorzitter Jan de j Vos enige tijd geleden in het A.Z. is verpleegd en dat hij bij het zien van dit charmante "zustertje" ze deed het als vakantiewerk ge dacht moet hebben: Dat is ze! Co rine werd met aller instemming ge bombardeerd tot miss. Begrijpelijk heeft ze die uitnodiging graag aan vaard. In de overtuiging, dat dit bloemencorso te water meer is dan uitsluitend een Lisser aangelegen heid. Hoewel er dus gisteravond al eni ge enthousiastelingen bezig waren met het versieren van hun schepen I zullen de meeste boten vanavond en de komende nacht van bloemtoeven worden voorzien. Die toeven worden I voor het merpndn "naakt in de grote loods bij de jachtwerf. Men i denkt, dat er in totaal dik honderd- i duizend bloemen verwerkt zullen Corine van Kampen (18) uit Voorschoten zal tijdens het Lissese Bloemencorso te water optreden als Miss Corso. Ze studeert in Den Haag voor onderwijzeres en deed afgelopen zomer va kantiewerk in het Leidse Academisch Ziekenhuis. Als verpleeghulp. Haar be langstelling gaat uit naar het lesgeven aan geestelijk gehandicapte kinderen. Daarom zal zij zich in die richting verder bekwamen. Corine is gekleed in een gele pantalon van jersey en een blauw T-shirt over een gele coltrui. Een wol len, gele baret siert haar hoofd. Donkerblauwe schoenen en een dito schoudertas completeren het geheel. Als het minder gunstig weer is draagt ze ook nog een donkerblauwe jopper.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4