Chinezen minder egocentrisch Vandalisme viert hoogtij in speeltuin Groenoord Meren wijk kan tien miljoen goedkoper LAAT VORIGE HUURDER MAAR BETALEN THOMAS SCHIPPERS ZOU ER GRAAG WONEN Jachthaven wordt bouwterrein PAK OVER BURGEMEESTERSWONING: VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 LEIDEN OEGSTGEEST Thomas Schippers, 18, wil nauwelijks een kwaad woord van China horen. Niet uit modieuze dweperij hij maakt een heel nuchtere, kritische in druk maar omdat hij zelf heeft gezien dat ,,de mensen daar kennelijk gelukkig zijn met wat er onder het heersende regiem tot stand is gekomen". Hij heeft deze zomer een maand in het land van Mao doorgebracht. Genoeg voor hem om te zeggen: ,,Ik zou er heel graag wonen. Ik zou echter veel moeten leren". Thomas' reis is in feite te danken geweest aan het bezoek, dat president Nixon aan de Volksrepu bliek heeft gébracht. Vader Schippers, die een bouwbedrijf heeft en wel voor de Chinese ambassade werkt, werd naar aanleiding van Nixons komst uitgenodigd om naar Chisna te komen. Hij antwoordde, dat hij daar zelf geen tijd voor had, maar dat zijn zoon, die op school aan een China-project bezig was, er wel voor zou voelen. Een paar maanden later „ik was het eigenlijk allang vergeten" werd Thomas opgebeld: of hij eens op de ambassade wilde komen praten. In juli kwam hij in Peking aan. in het gezelschap van een Amsterdamse arts en diens echtgenote, twee sociologen en cineast Roelof Kiers, die van de reis een filmverslag heeft gemaakt dat op 28 september door de VPRO zal worden Deze groep heeft in China bewust geprobeerd meer te zien dan wat Thomas noemt „Marken en Volen- dan in het Chinees. „In Nederland werd een basis-programma opgesteld waarin de groep liet blijken waar de interessen naar uitgingen. Door Bert van Dommelen Foto Jan Holvast Thomas Schippers, weer terug in Oegstgeest: geen kwaad woord over China. LEIDEN Het Hep allemaal wat uit de hand, gisteravond tijdens de vergadering dié door het bestuur van de speeltuin vereniging "Groenoord" samen met het comité Plan-Noord was Het gaat niet zo best met de speeltuin. Er is a een overbelast bestuur, en door het ontbreken van geld voor een portier viert het vandalisme hoogtij. Ook de mensen die in de omgeving van de tuin wonen, hebben daar veel hinder „We kunnen niet meer in onze tuintjes zitten omdat de jeugd voortdurend stenen gooit. Na feestjes is het op het ter een complete hoerenkast. Moeten wij soms onze gordijnen sluiten voor de speeltuin?" „Zal Ik jullie eens wat zeggen?" riep een vrouw na afloop van het hele spektakel boos uit," aan al dat geklets hebben we niks. D'r moet gewoon weer een portier komen". ADVERTENTIE De leden van mwonenden met klachten waren 21 ius gisteravond naar de kantine fan de tuin getogen om eens rond- 11 (ïit te kunnen zeggen wat ze op hun /er hadden, en om daarna te kij- f ken wat er aan de situatie te ver- üC ieteren was. Het kritiek leveren op wat er zeilt in de speeltuin verliep jjgfeeer dan naar wens. Onmiddellijk sa het welkomstwoord van voorzitter Eijnardus barstte een waar pande- aonium los van mensen die met toenemend volume hun rteven uitten. alle ellende was vol- HJfcns het grootste deel van de aan- fw iezigen de te geringe daadkracht fan het bestuur. Voor het argument lat het met vier man ook niet beter ipM an bleek men echter wel gevoelig. keerde de kritiek zich mas- ^ftaal tegen één bestuurslid, die het i «mogelijk maakt om hier samen Door hem lopen de be- weg". Temidden van alle discussie pro- serden de actie-leiders uit Plan- toord Cavé en Langerak het pu- #i| Hek ertoe te brengen een nieuw be- taur te kiezen. Dat hoefde ech- helemaal niet, alleen „die ene" fcoest eruit. 'a lang delibreren werd men het er fjj| «h over eens, dat dan het hele be- bej tuur zou moeten aftreden, en zich wntueel herkiesbaar stellen. Daar- zouden er mensen moeten ko- ïn, die ook in het bestuur zouden gaan zitten. Er bleek welge- n man warm te krijgen voor «ij bestuursfunctie. De stembriefjes werden uitge lid, men kon spijkers met koppen aan slaan. Voordat het echter tot «omen kon komen, bleken er be uren tegen het houden van een M ^raming op deze avond, zodat ei J m nieuwe datum moest worden gesteld voor de verkiezingen. De liefde van Plan-Noord voor de fêeltuin was aan het eind fond aanzienlijk bekoeld. aan, „zich niet langer voor r-uaiccje te laten spannen als de ïnsen zelf geen initiatief toonden x>r het bestuur kandidaat Cavé knikte instemmend leze woorden. 11 it I»' lj( Applausdienst in Zuiderkerk 5 ttlDEN In de Zuiderkerk n Wt zondagmiddag om vijf uur 111 applausdienst gehouden, waarin 11 te van der Land zal spreken over itrjjj&entjes bijbelen". De zangers van (Shar Has JSJalom) zullen dienst hun medewerking ver VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181. Natuurlijk kon men niet helemaal uit onder een bezoek aan de belang rijkste toeristische attracties, maar daarnaast heeft de groep fabrieken en scholen bezocht, in een commune gewerkt, bij boeren gegeten. „De vas te procedure bij deze bezoeken was", zegt Thomas, „eerst een ontvangst met thee, daarna een rondleiding, en na afloop een discussie. Men vraagt altijd om kritiek of suggesties, is er dankbaar voor. Niet uit be leefdheid, geloof ik. Als Je kritiek had, merkte je nooit dat ze dach ten: „waar bemoei je Je mee". Waar je ook komt, overal hoor Je „We heb ben veel bereikt, maar we moeten nog veel leren. Dat is een soort stan daarduitdrukking in China. Maar ik heb de indruk dat het het echt me nen. Het land ontwikkelt zich ten minste in een enorm tempo. Ik heb Nederlandse zeelui gespro ken in Sjanghai. Die vertelden dat de stad iedere keer als ze er kwa men weer anders was. weer moder- Richtlijnen De Chinezen zijn gek of discussie. Dat begint al op de lagere school, waar de kinderen vereenvoudigde ver sies van Lenin, Mao en Marx lezen en daarover van gedachten wisselen Door de grote decentralisatie de partij geeft richtlijnen, die dan door de bewoners van elk gebied worden uitgewerkt voor hun eigen situatie beseffen de mensen het belang van het „zich ermee kunnen bemoei en". Gevolg daarvan is bijvoorbeeld, dat ze zichzelf ontwikkelen. In ar beidersgezinnen zitten ze net zo rus tig boeken over sterrenkunde van Emanuel Kant te lezen, als de theo- riën van Lenin, Marx en Mao. Niet alleen Mao, nee. Naar mijn idee is LEIDEN Het bestemmingsplan Merenwijk kan voordeliger uitval len dan oorspronkelijk was geraamd. Op grond van de cijfers van janua ri heeft men berekend; dat er op het plan een bedrag van ongeveer tien miljoen gulden kan worden bespaard, zonder dat het plan wezenlijk wordt De verlaging van de zogenaamde macrokosten kan worden bereikt op de volgende punten: de grond waarop een Jachtha ven is gedacht gedeeltelijk benut ten als bouwterrein. Hiermee komt men ook tegemoet aan de bezwaren van provinciale waterstaat, die niet erg blij was met een Jachthaven zo dicht bij de al overbevolkte Kager- de gehele Broekweg met uit zondering van het gedeelte langs het centrale wijkpark als bouwter rein bestemmen. Aan de projectont wikkelaar (s) zal warden overgelaten of zij handhaving van deze wegge deelten in het door hen te ontwer pen stedebouwkundig plan nodig oordelen. De daaraan verbonden kos ten worden als microkosten (dat zijn kosten binnen de wijk) beschouwd, welke ten laste komen van de ont- voorlopig vervalt het viaduat in de rondweg; in de Gooimeerlaan, Ketelmeerlaan, IJs- selmeerlaan en op het kruispunt Gooimeerlaan/ Ketelmeerlaan ver dwijnen uit het plan. De gemeen te gaat nog bekijken of uit andere middelen de aanleg van één of twee tunnels kan worden bekostigd, dit zal afhangen van de belangrijkheid; in de macro-kosten was ook een bedrag opgenomen voor twee hecta re wijkgroen, dit zal worden veran derd in bouwterrein en als laatste wordt de bezuiniging gezocht in het veranderen van het profiel van de rondweg vanaf de IJsselmeerlaan in noordelijke rich ting tot nabij de uitvalsweg richting Warmond. men Mao langzamerhand gaan zien als een Marx of Lenin, als een groot leider uit het verleden wiens werk nog steeds in de praktijk wordt ge bracht. Niet meer de man die het nu voor het zeggen heeft. Een aan wijzing daarvoor is bijvoorbeeld dat de foto's die er overal van hem hangen, altijd stammen uit de vijfti ger jaren. Nooit recente. Ook de Mao- speldjes zijn aan het verdwijnen. Men is het er wél over eens, dat er onder Mao veel goeds is bereikt. Je merkt dat al als Je gewoon op straat loopt: de mensen maken een vrolijke, tevreden indruk. Wanneer Je dat vergelijkt met het sombere Moskou, met zijn grauwe, sombe- e mensen Een heel opmerkelijk verschil tus sen China en Rusland waar we een tussenstop gemaakt hebben Is ook, dat de Chinezen nog echt samen delen in de welvaart. In een Chinese fabriek zien alle mensen er hetzelfde uit. Degene die als leider op Je af komt, is op geen enkeln manier te onderscheiden van de an deren. In Rusland echter zijn de arbeiders vies, maar houdt de baas schone handen. Of het daar in China ook naar toe zal gaan? Dat geloof ik niet. Het lijkt erop. dat de maatschappij zich daar in een heel andere richting ont wikkelt. Er bestaat nauwelijks Jaloe zie op mensen met een „hoger" be roep. De arbeider is zich duidelijk bewust van zijn waarde, en de in tellectueel voelt zich niets meer dan een arbeider. Hij weet trouwens wat het arbeider zijn betekent, want hij is zelf als arbeider begonnen. Op een gegeven moment is hij door zijn groep aangewezen om te gaan stu deren. Daarna keert hij meestal naar zijn oude omgeving terug. Irrigatie Ook het leger staat voor een groot deel in dienst van de arbeid. Er be staat een dienstplicht van drie Jaar de jongens, de meisjes kunnen vrijwillig d ienst nemen. In hun dienstij d steunen ze de bevolking door les te geven, mee te helpen bij het oogsten, of door te werken aan bijvoorbeeld grote irrigatie projec ten. De leger-vrachtwagens worden ADVERTENTIE Kandidaatstelling verkiezing leden Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op 17 oktober a.s. de kandi daatstelling voor de verkie zing van de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal plaatsvindt. Op die datum kunnen, van des voormiddags 9 uur tot des na middags 5 uur, bij de voorzit ter van het hoofdstembureau of bij het door hem aan te wij zen lid van dat bureau, ter ge meentesecretarie van Leiden, lijsten van kandidaten worden ingeleverd. De tot invulling bestemde for mulieren voor de schriftelijke verklaring van bewilliging in de kandidaatstelling zijn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter gemeentesecretarie van Leiden, afdeling Bevolking c.a. Leiden, 20 september 1972 De Burgemeester van Lelden. ook door de boeren en de fabrieken gebruikt. Volgens mij heerst er een vrijwil lige discipline: de officieren kunnen altijd bekritiseerd worden. In ge vechtspauzes moeten zij overleg ple gen met de soldaten. In dat daglicht bezien krijgt het soms gevreesde Chinese militarisme tocj wel een wat ander uiterlijk". Thomas Schippers vertelt het al lemaal vrij nuchter en zakelijk. Op de man af gevraagd, geeft hij echter wel toe, dat China hem op veel pun ten veel meer aantrekt dan Neder land. „De mensen offeren heel veel op voor de staat, die voor hun het zelfde is als 750 miljoen Chinezen- Wat zij over hebben, moet ten goe de komen aan de mensen die tekort komen. Ze zijn, dacht ik, veel min der egocentrisch dan wij. Daar staat tegenover, dat de staat ook erg veel voor hun doet. De in spraak die zij hebben is groot, de voorzieningen in de fabrieken en scholen zijn heel goed. Ieder bedrijf heeft bijvoorbeeld zijn eigen kliniek- Je, waar niet te zware verwondingen behandeld kunnen worden. De ver diensten zijn voor iedereen genoeg om goed van rond te kunnen komen. Een arbeider kan zelfs het één en ander sparen om bijvoorbeeld een fiets of een radio te kunnen kopen. Veel meer is er niet, dus meer geld kunnen ze toch niet uitgeven. En naar het café gaan is ook niet ge bruikelijk. Men gaat wel vrij veel uit, maar dan naar culturele evene menten, opera of balletvoorstellin gen bijvoorbeeld. Echte luxe kent niet, en verwacht men dus ook niet. ADVERTENTIE M'n moeder in Avignon ze! altijd: als ze jouw smullen eri smaakjes niet lusten, dan eten ze maar gewoon worteltjes, óók best lekker, hoor..! U belt me even om te reserveren Graagl Palacep!ein3, Noordwijkaan Zee Telefoon (01719) 2488 Zwaargewonden bij ongeluk in Wassenaar WASSENAAR Twee personen werden zeer zwaar gewond toen van nacht om kwart over twee een per sonenauto op de Katwijkseweg te Wassenaar in volle vaart tegen een boom opreed. De bestuurder van de wagen, de 18-Jarige R. C. J. M. uit Bussum die in hotel Huis ter Duin in Noord wijk werkt naderde uit de richting Kat wijk een flauwe bocht in de Katwijk seweg die hij waarschijnlijk en door de mist en door onbekendheid met de situatie te laat heeft opgemerkt. De wagen schoot de berm in en kwam tot stilstand tegen een boom. De bestuurder werd met ernstig inwendig letsel en een shock naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd, evenals de 18-Jarige Jongeman uit Coevorden die naast hem had gezeten. De toestand van de laatste die zwaar hersenletsel kreeg is zorgwekkend. De beide per sonen die achterin de wagen zaten, een 17-Jarige inwoner van Winssum en een Jonge vrouw uit Rotterdam werden uit de auto geslingerd en kwamen in een sloot terecht waaruit zij door omstanders werden gered. Zij werden minder ernstig gewond eveneens in het AZ opgenomen. De wagen werd totaal vernield. Het zal je familie maar wezen", dachten Koos Seliefr en Jacqueline de Tombe, zus van onze sportredacteur Paul. Hoe het Leids taxi-bestel alle belangstellende familieleden en vrienden op hun trouwdag zou moeten herbergen, was hun een -volslagen raadsel. De oplossing: een heuse dubbeldekker, waarin het paar gistermiddag trots nacvr de ambtenaar van de burgerlijke stand tufte. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Wethouder Harmsen heeft gisteravond in de openbare commissie financiën een verklaring afgelegd over de onderhoudsbeurt van de burgemeesterswoning. Hoewel hij nog steeds geen exact bedrag kon noemen vond hij het bedrag van 60.000 gulden veel te hoog. „Het zal maar weinig meer dan de helft zijn", merkte hij op, waarop PSP-commis- sielid Amptmeijer hem vroeg of er soms posten verschoven waren. Hij wilde wel eens een keer een specifi catie van de kosten zien en dat is precies, wat het PAK ook wil. Het PAK heeft inmiddels een brief ge stuurd aan het college, waarin het optreden van de wethouders in deze wordt gelaakt en waarin wordt ge vraagd welke kosten op de vorige be woner kunnen worden verhaald en welke onnodige verfraaiingen zijn aangebracht. De huidige burgemees ter noch de gemeentelijke woning stichting dragen in deze verantwoor delijkheid, aldus de PAK-brief. Roel In 't Veld lichtte toe, dat hij geen enkele reden zag om bur gemeester Van der Willigen te ont zien. Zunderman (DS'70) herinner de zich nog goed dat de woning in 1965 voor honderdduizend gulden was aangekocht en voor 165.000 gul den verbouwd. „Ik vind ons al een erg edelmoedige huisbaas geweest en burgemeester Van der Willigen had op zijn minst de woning in goede staat kunnen achterlaten dat moeten wij allemaal. Als er nu zo veel geld nodig is om het huis op te knappen, betekent dat, dat het huis niet goed is onderhouden. Voor mij is het onbegrijpelijk dat de burge meester dat, als hoofd van onze raad, niet zelf heeft ingezien. De finan ciën in Leiden waren toch al niet best. „In 't Veld: ,Jk vind het recht vaardiger om het geld bij de burge meester Van der Willigen te innen dan de burgerij er voor te laten op- daaien". Wethouder Harmsen vertelde dat het college het allerminst eens is, met de gang van zaken en ook al lerminst van plan is de zaak onder tafel te schuiven. Het bedroefde hem wel dat de zaak in openbaarheid waa gekomen omdat het een zaak van persoonlijke aard was. Die opmer king had een golf van protest tot gevolg, omdat de meeste commissie leden wel van mening waren dat het algemeen belang hier meer aan de orde was dan het persoonlijke be lang van een burgemeester of een directeur van gemeentewerken die, aldus Amptmeijer ,4n staat is een porcelijnen theeservies in het huis neer te zetten voor het geval de ko ningin komt theedrinken". De wet houder deelde mee dat het bedrag op de post Ambtswoning van de burge meester op de begroting van 1972 zal worden gezet als de raad daar mee accoord gaat. Die post is 28.000 gulden groot en bestemd voor de fi nanciële lasten van het huis. Een latere herziening van de begroting moet het allemaal sluitend maken. In de komende raadsvergadering zal tijdens de interpellatie van Ampt meijer, waarover de commissie po sitief adviseerde, over de zaak wor den gediscussieerd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3