Onzekerheid omtrent meespelen Keereweer Amateurgedachte is voor topamateurs waardeloos Boek van de Maand: Tot 7 oktober 10.- Derby tegen UVS voor Roodenburg al bij voorbaat handicaprace Koerstips (zolang de voorraad strekt) daarna 18.90 VANAVOND BOKSEN OP TV-SCHERM Nederland liet kansen op grote zege glippen Sociologen tonen in boek aan: VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 SPORT PAGINA 25 ADVERTENTIE LEIDEN „Moeten wij zoiets tegen UVS nou uitspelen? Net doen of Keereweer niet speelt en hem dan op het laatste mo ment inzetten?" De samenzweerderslach, die tussen Rooden- burgs elftalbegeleider Jan van Weezei en trainer Rinus Smits even een blik van verstandhouding is, verstart als Keereweer even later als een symbool van pessimisme neerstrijkt op de stretch. Tewijl de ingevette handen van heilgymnast/trainer Smits de pijnlijke rechterknie met grote omzichtigheid betas ten, zucht Keereweer: „Afgaande op het gevoel in mijn been ik, ik ben er zondag niet bij. Het been is stijf en kan niet gebogen worden. Jammer, ik had tegen UVS graag willen seplen. Me willen rehabiliteren voor die fouten in de laatste wedstrijd in de Kikkerpolder". nische leiding van Roodenburg de licht ontvlambare, betrouwbare ver dediger, na zijn escapade in de wed strijd tegen Gouda bij voorbaat een speelverbod opgelegd. Peter Ciere, die eveneens aan het duel in de Pij- penstad een notering overhield, ("Ik schryf het toe aan een ongelukkig moment. Het was zeker niet mijn be doeling om een tegenstander neer te leggen") werd in de ploeg gehand haafd. Ciere, 19 Jaar, van huis uit aanvaller, maar als eerstejaarssenior omgeturnd tot rechtervleugelverde diger, is voor de strafcommissie nog een onbekende. Voor hem zou de nieuwe versie van UVS-Roodenburg welkome ervaring betekenen bij Nauwelijks zijn de laatste zware tonen van de klaagzang verstorven, of Smits laat een heel wat positie geluid horen. Zijn diagnose: "Er is geen knieband geraakt. Ook niet Het gaat hier om de de kleermakersspier". Zo stonden de zaken er dinsdag voor, twee dagen na de voor Mat zo on fortuinlijk geëindigde ouverture op "Noord" tegen het Gorkumse Uni- hij door een geforceerde Door Jan Preenen uittrap zodanig geblesseerd raakte hij strompelend de kleedkamer moest opzoeken. Donderdagavond leek de derby ook voor Keereweer "haalbaar", ook al constateerde hij zelf: "Ik kan mijn been nog steeds niet buigen, maar ik er nu tenmin ste weer redelijk op staan". Vooruit lopend op de mogelijke absentie van zijn doelman merkte centraal ^verde diger Cor Pennenburg op: "Wat de organisatie betreft zou Je vijftig pro cent missen. Mat schreeuwt altijd veel. Wanneer er een "muurtje" moet worden gevormd is hij de man, die alles regelt. In zulke gevallen kun Je wel op hem afgaan". De nieuwe aflevering in de derby - serie, met als inzet de (voorlopige) eerste plaats lijkt voor Roodenburg in vele opzichten het karakter van "handicaprace". Een schorsing hangt als het zwaard van Damorles boven het hoofd van Peter Ciere. In het geval André Ooyendijk kan nau welijks van een dreiging worden ge sproken. Met het oog op zijn verre schone strafblad heeft de tech- Duindigt (zaterdag) Rennen KNHRV-prijs: 1. Poly Trek 2 White Clover 3. Sans Cesse. Outs: Sweet Memory. Grote Prijs der 2-jarigen: 1. Stal n 2. Fauvette 3. River Dam sel. Outs: Master Tanner. Draverijen: Twentc-prijs: 1. Job 2. Jetty Buiten- 3. Jenny's Olivier. Outs.: Ju lienne D, Januska D. Betuwe-prijs: 1. Larens Trots 2 Lord Rodney H 3. Leo Arctic. Outs.: Lu cky Lady, Lenteprijs B. K.N,H.R.V.-prijs: 1. Jacky Spencer 2. Jaspis du Bois 3. Just in Time. Outs.: John Areta, Indien. Verbonds-prijs: 1. Jolly Jumper 2. Inca 3. Kapitein Scotch. Outs: Jeannine D, Isard H. Veluwe-prijs: 1. Gert Jan Pluto 2. Gonda Scotch 3. Hartin Gerda. Outs: Helène Hanover. Achterhoek-prijs: 1. Johnny Baker 2. Kitty G 3. Jap. Outs.: Imca Six, Ina Hollandia. Graafschap-prijs: I. Importeur O 2. Jerry 3. Judy. Outs.: Ino Victo ria. Gooi-prijs: 1. Karel Duke 2. Khan du Coq d'Or 3. Kephalus P. Outs.: Karin Buitenzorg. Duindigt (Zondag) Rennen Tweede Veefonds-prijs: 1. Big Boss 2. Frances Love 3. Christiane. Outs.: ital Geran. Mercedes-Benz-prijs: 1. Honey's Rocket 2. Gerabher 3. Jock. Outs.: Dlisoitri, Artois. Draverijen: Sterrebeek-prijs: 1. Koningsarend B 2. Klif Areta 3. Janco v. d. Lente. Outs.: Kahinga. Hicarda. Trijs van Ostende: 1. Keen Speed 2. Karin 3. Herr Ravioli. Outs.: Heat W Gay. Trijs van Duindigt: 1. Jojo Buiten- 2. Gagne qui Perd 3. Joke. Outs.Jonker Volann. Kuurne-prijs: 1. Vad 2. Unimel B 3 Daimler. Outs.: Hazleton B, Marz- fuchs. Benelux-prijs: 1. Fideel 2. Ilina 3. Kuryakin. Outs.: Frileuse. Trijs van Brussel: 1. Eland 2. Elsie 8 Flamingo Six. Outs.: Henri Bui tenzorg. Twee Mijl van Duindigt: 1. Ire land 2. Hornblower 3. Holgapluto Gerda. Outs.: Habanera, Geisha Double. Kortrijk-prijs: 1. Izmir 2. Jungfrau W 3 Jupiter D. Outs.: F. Robber, Goya. zijn studie oefenmeester: "Bij Roodenburg loop ik als het ge. Ik train de Junioren c-selectie en vanaf de volgende week krijg ik ook het tweede elftal onder mijn hoede. Daarnaast heeft Siem Plooyer mij wel eens gezegd, "blijf zolang mo gelijk voetballen en probeer zo hoog mogelijk te komen. Wanneer b.v. Rinus Israël straks als voetballer stopt en ook trainer zou willen wor den heeft hij uiteraard wel een streepje op je voor. Probeer daarom op Jouw beurt zoveel mogelijk spe lers achter je te houden. Bovendien is het voor een toekomstige trainer goed dat hij het zweet van de kleed kamer ruikt". Bestelt de post echter nog voor het weekeinde de bepaald nog niet af geschreven onheilsbode aan het adres van Ciere, dan lijkt weinig meer de rentree van Gerard Dubbel- deman in de weg te staan. Lange tijd leek hij voor Roodenburgs hoofd macht verloren, omdat het zaalvoet bal (taboe voor alle selectiespelers) aantrekkingskracht op hem uitoefende. Tenslotte vonden bestuur Gerard elkaar in een compromis: Als de nood aan de Roodenburg alsnog Dubbeldeman doen. lijkt nu aangebroken, de konsekwenties zijn. Speel ik mee dan zal ik voorlopig het zaalvoetbal n moeten geven. Of het voor mij moeilijk zal zijn om me weer aan te en? Ik dacht het niet. Ik heb dan wel de eerste competitiewedstrij den in het vierde gespeeld, maar ik heb getraind met het eerste elftal. Qua conditie zullen er geen moei lijkheden zijn". Ondanks het feit dat de verdedi ging zondag een danig verminkt ;ien dreigt te zullen bieden, be waart Smits zijn optimisme: "UVS heeft twee ploegen gehad, die in zijn straatje speelden. Papendrecht speelt slap technisch en HDVS Is naar alle waarschijnlijkheid wat te overmoedig geweest. Bovendien is Roodenburg rustiger en geroutineerder geworden" Optimisme en gecamoufleerde on zekerheid zijn zaterdagavond ver enigd in het Bowlingcentrum in Noordwijk waar de blauwzwarte fa milie ter voorbereiding op het tref fen van zondag neerstrijkt. Ondanks alles wil Roodenburg namelijk de il lusies van UVS op enige puntenwinst eindelijk omver kegelen. Eindelijk, dertig Jaar Keereweer voor de zoveelste maal onder (m heilgymnast Rinus Smits. Alles wordt er ai te krijgen voor hét duel. evfrs) handen hij gedaan hem fit (Foto Jan Holvast) Wat u op de tv zag in,.Kijken naar kinderen" kunt u nu nog eens rustig nalezen. In het nieuwe Boek van de Maand. Want Caroline Euwe en Sjef Teuns (arts en kinderanalyticus) hebben naar aanleiding van hun veelbekeken pro gramma een boeiend boek gemaakt, met allerlei praktische suggesties en bruikbare tips om uw kind beter terzijde te staan in de breekbare leeftijd tussen 0 en 4 jaar. „Kijken naar kinderen" vertelt u heel veel over die belangrijke periode. Maar wel op een andere manier dan u gewend bent Zonder vakjargon. Zonder schoolmeestertoontje. Het is zo geschreven dat u het met plezier kunt lezen. „Kijken naar kinderen" ligt klaar bij uw boekhandel. Voor de tijdelijke prijs van 10.-. Een buitengewoon aanbod. 168 pagina's. Met 140 foto's, waarvan 24 in kleur. komt kon ;n beroep op Dat moment 'Ik weet wat HILVERSUM De AVRO-televi- sie zendt vanavond vanaf 22.25 uur via Nederland 2 de bokswedstrijd tussen de ex-wereldkampioen zwaar gewicht Cassius Clay en Floyd Patterson uit. Deze ontmoeting vond plaats in de nacht van 20 op 21 september in New York. Het com mentaar wordt gegeven door Ruud ter Weijden. Zoals bekend werd Clay (Mohammed Ali) winnaar in de ze vende ronde door een technische knock-out van Patterson Rudi Lubbers, de Nederlandse bokskampioen in het zwaargewicht bij de profs, zal twee weken als spar ringpartner fungeren van de Engels man Joe Bugner. Zondag komt Bugner met zijn manager Andy Smith in Nederland aan. Bugner zal zich in de omgeving van Arnhem voorbereiden op het gevecht om de Europese titel in het zwaargewicht tegen kampioen Jürgen Blin (WDld), dat op 10 oktober in de Royal Albert Hall in Londen wordt gehouden. Bep van Klaveren, de enige Ne derlander die een Olympische bokstitel heeft veroverd, wordt op 26 september 65 jaar. Ter gelegenheid daarvan zal de Rotterdammer maan dagavond tijdens internationale in Rotterdam gehuldigd worden door het bestuur van de Nederlandse Boks Bond. In Schaakolympiade SKOPJE Nederland heeft gis teravond tijdens de schaakolympia de in Skopje de kans gehad met vrij grote cijfers van het geplaatste Bul garije te winnen. „Ik dacht op een gegeven moment dat we tot 31 zouden kunnen komen", aldus ploeg leider Hans Bouwmeester na af loop. „Het zal nu wel 2%—1 worden. Dat is natuurlijk nog wel een goed resultaat, maar er heeft meer in gezeten". Jan Hein Donner kwam al snel remise overeen met de ook in Ne derland bekende Bobotsov. De ande re drie partijen leken zich alle gun stig te ontwikkelen, maar alleen Jan Timman wist tegen Radoelov ook daadwerkelijk te winnen. Hij zorgde met wit voor een spectaculaire of ferpartij, die veel publiek trok. Har- toch stond met zwart tegen Padefski ook lange tijd beter maar haalde er toch niet meer uit dan remise. Hans Ree zag zijn partij tegen Trin- gov. waarin hij zwart had. in een uiterst moeilijke positie afgebroken ken worden. In de vierde ronde treft Nederland het ook niet zwakke Australië met aan boord één grootmeester: Browne, De uitslagen in groep zeven zijn: Australië—Irak 3—1 Nederland— Bulgarije 21 (voorlopig) Alba- nië-Columbia (voorlopig) Por to Rico-Andorra iVz-Vz (voorlopig). De stand is nu 1. Nederland 8 pun ten en twee afgebroken partijen. 2. Bulgarije 7% (en 1), 3. Albanië 7 (en 3), 4. Australië 6—5. Porto Rico 5 (en 2) 6. Columbia 3-% (en 4), 7. Irak 2, 8. Andorra 1-& (en 2) LEIDEN Wie er nog niet helemaal van overtuigd was, die kan het nu statistisch bewezen zien: bij de Nederlandse ama teur topsporters is de amateurgedachte morsdood. Van 563 geënquêteerden, afkomstig uit 34 takken van sport, blijkt nog niet 1% waardering te hebben voor de huidige amateurbepa lingen. Eén op de tien topsporters heeft een contract met een sponsor, één op de vijf ontvangt startgelden, terwijl eveneens één op de vijf geldprijzen bij overwinningen ontvangt. steeds minder topsporters zijn genegen zonder tegenprestatie vele Wren training en ontberin gen te doorstaan. De huidige im passe in de amateursport kan doorbroken worden door het vol ledig accepteren van het profes sionalisme en wel in de vorm van sportarbeiderscontracten met b.v. een vereniging, een commerciële organisatie of de overheid". Dit zeggen de sociologen dr. N. J. M. NeJissen en drs. J. W. Foppen in hun gisteren verschenen boek 'Top sport in het geding" (Uitgeverij Meander, Leiden), waaraan een so ciaal onderzoek onder Nederlandse topsporters ten gronde ligt. Het ini tiatief daartoe ging uit van de Stich ting Maatschappelijke Begeleiding Topsport. In het boek worden de ver schillende problemen van de topspor ter bezien en geanalyseerd, maar dan wel nadrukkelijk tegen de achter grond van de maatschappij, waarmee topsporters en topsport onlosmakelijk verbonden zijn. "Iedere poging om die twee te scheiden is vals", aldus Nelis- sen en Foppen. Goor belang Zeer tegen de zin van de au teurs in heeft de Stichting Maatschappelijke Begeleiding Topsport de publikatie van het boek opgehouden tot na de Spe len van München. Men wilde zo werd gisteren bij de presentatie van de eerste exemplaren van "Topsport in het geding" mee gedeeld, zo kort voor de Spelen geen "verwarring" bij de top sporters. En daarmee werd het zoveelste bewijs geleverd dat top sport en industriële produktle met dezelfde structuren werken. Niets, maar dan ook niets mag afbreuk doen aan de toppresta tie of produktle sociaal-wetenschappelijk opzicht maar weinig is geschreven over de topsport j in Nederland. Daarom is hun studie i hierover van groot belang Zij voor- ziet, zoals dat heet, in een grote be hoefte. Hemelbestormende theorieën en conclusies bevat "Topsport in het ge ding" niet direct, zeker niet voor wie enigszins op de hoogte is met hetgeen de Duitsers hierover zoal hebben ge publiceerd. Maar voor Nederland wor den feiten en conclusies eindelijk eens in een bepaalde context ge plaatst, wat zeer verhelderend werkt. Bovendien zien we nu eens met cij fers bewezen, wat altijd al vermoed en gefluisterd werd. De enquette onder 563 topsporters levert heel aardig materiaal op (zie daarvoor bijgaand kader). Voor me nigeen zal het een niet geringe ver rassing zijn te vernemen dat er in ons land zoveel topsporters te vinden zijn. Nelissen en Foppen hebben daarbij de volgende methode gehanteerd: Aan elk van de 34 betrokken sport bonden is gevraagd wie zij in hun eigen tak van sport als topsporter be schouwden. Dat leverde bij elkaar een kleine 700 topsporters op, van wie 563 aan de enquête deelnamen. Aan die 563 werd gevraagd of zij zichzelf ook als topsporter zagen. Maar liefst 42% antwoordde ontkennendEen ca tegorie die Nelissen en Foppen daar om "topsporters tegen wil en dank" noemden. Bureaucratie De auteurs maken een duidelijk on derscheid tussen sport en topsport. Sport is naar hun mening een vorm van spel, maar in de topsport komt dat spel-idee steeds minder 'Topsport is steeds meer trekken gaan vertonen van de industrieel- bureaucratische arbeid. Beginselen van prestatie, concurrentie, dwang, planning, rationalisering en bureau cratisering zijn wezenlijke kenmerken van de topsport geworden. Topspor ters kunnen op deze wijze een soort handelswaar worden. Is het ene pro- dukt uitgeblust dan wordt een ander op de markt gebracht". Topsport is, zoals uit het onderzoek blijkt, een tamelijk elitaire aangele genheid. Vele topsporters (meer dan 50%) zijn afkomstig uit de middel bare en hogere sociale milieus. "De sociale kaders waarin iemand ver keert, bepalen in grote mate of iemand al dan niet topsporter wordt". Op het moment dat de sportman of -vrouw het topniveau haalt neemt de druk op hem of haar van alle i kanten toe. Om zijn prestaties nog j verder te verbeteren zal hij of zU ge- j dwongen zijn nog meer tijd en ener- gie aan de sport te geven. De Neder- j landse amateur-topsporter besteedt gemiddeld 2 uur per week aan de 1 sport, traint gemiddeld 5 x per week, I per jaar staan gemiddeld 35 week- enden in het teken van de sport. Om maar niet te spreken over de kosten (één op de vijf topsporters kan die maar met moeite betalen) en de op offeringen. Daarnaast echter dient hij of zij de maatschappelijke car rière (of studie) te ontwikkelen. En die dubbelrol, aldus de auteurs, levert allerlei moeilijkheden en spanningen op. "Velen proberen goedschiks of kwaadschikt beide werelden op el kaar af te stemmen". Bepalingen Vele problemen waarmee de top sporter te kampen heeft, komen voort uit de amateurbepalingen. Deze heeft het Int. Olympisch Comité destijds ontworpen om alle atleten dezelfde uitgangspositie te geven. Daar is nooit iets van terechtge komen, omdat binnen een dergelijk stelsel de "welgestelden" een aanzien lijke voorsprong bleven houden op andere categorieën topsporters. De welgestelden immers brengen veel ge makkelijker de kosten van reizen, van materiaal op en kunnen het zich veelal ook permitteren hun werktijd of te verminderen of aan te passen aan de topsport. Anders gezegd: ten gevolge van de amateurbepalingen is het voor vele groepen in de maat schappij niet mogelijk tot de top door te dringen. "Zo doet zich dan de merkwaardige situatie voor dat uit ideële motieven beargumenteerde bepalingen een fundamenteel onde mocratisch, elitair en discriminerend systeem voor topsportbeoefening vor men. De sport op topniveau is slechts voor weinigen toegankelijk". Als het aan Nelissen en Foppen ligt, gaan de amateurbepalingen voor de topsport onmiddellijk de prullemand in. Aangezien topsport in hun ogen structureel steeds meer gaat lijken op arbeid doen zij de suggestie om het professionalisme in de vorm van sportcontracten door te voeren. "De overheid zal meer serieus moeten gaan denken over een beleid waarbij "Topsport in het geding" be vat een weelde aan statistisch materiaal. Hieronder is het een en ander uitgestald. 563 amateurtopsporters uit 34 takken van sport hebben aan het onderzoek deelgenomen. het aandeel mannelijke top sporters is bijna 68% 47% van het aantal topspor ters is tussen de 21 en 25 jaar. 3% Is jonger dan 15 jaar 49% woont in steden van 100.000 en meer inwoners 53% rekent zich niet tot een geloof of kerkgenootschap, 32% is katholiek 31% heeft geen politieke voor keur, ruim 17% een liberale en ruim 37% een progressieve voor keur 36% der topsporters is gehuwd 50% der topsporters is in loondienst de ouders van 23% der top sporters hebben dezelfde tak van sport actief beoefend 33% der topsporters is onte vreden over de selectie voor de Olympische Spelen 26% is ontevreden over de trainingsaccommodatie 28% traint niet onder leiding van een trainer meer dan 15% der topsporters besteedt jaarlijks meer dan 3000 gulden aan de sport bijna 68% rookt nooit ruim 20% gebruikt noodt al coholische dranken 33% der topsporters is onte vreden over de medische bege leiding 65% krijgt geen voorlichting omtrent extra-voeding 81% gebruikt vlntamine-pre- paraten 89% krijgt van zijn bond geen voorlichting omtrent verboden doping 297c is niet verzekerd tegen ongevallen bij sportbeoefening 89% is voor sponsors 37% is ontevreden over de sportpers. topsporters bij haar in dienst kunnen treden en waarbij garanties kunnen worden ingebouwd voor het zinvol besteden van de tijd gedurende de actieve loopbaan en met name ook voor de periode na afloop van de sportcarrière. Verder zeggen de au teurs dat de topsporters de mogelijk heden eens zouden moeten bestude ren om hun sport zelf te besturen (sportarbeiderszelfbestuur RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25