antal zelfbedieningszaken eemt steeds meer af... Nieuwe methode van menstruatie verzorging uit VS Soms is er zon pijntje- dat te klein is voordedokter maarte groot om te negeren. Bord warm eten uit automaat compacta3 KinderAspro*. tabletje op maat Jr 23 SEPTEMBER 1972 reel supermarkten ontlopen ir niet veel in prijs, als 't om artikelen die er op komen voor het dagelijks asonderhoud. Dat conclu- t het blad Koopkracht van Consumenten Kontakt na onderzoek van de prijzen kruidenierswaren. Alleen ■and-carry supermarkten duidelijk goedkoper. Het blad controleerde de prijzen van een pakket levensmidde len waaraan de gemiddelde consument per jaar in ons land per gezin met twee kin deren in de gemiddelde winkel 737 gulden besteed. Die levensmiddelen waren: gesneden witbrood, ontbijt koek, appelmoes, pakje groen tesoep, suiker, koffie vruch tenlimonade, bier, margarine, melk, koffiemelk, yoghurt en belegen kaas. Volgens de sta tistieken vergen die dertien boodschappen 40 procent van de uitgaven aan voeding als men tenminste groenten en fruit, vlees, vis en dingen die buiten de deur worden gege ten, buiten beschouwing laat. Dat pakket van gemiddeld 737 gulden per jaar, kwam bij de cash-and-carry op 611 gul den. Daarna volgden V en D 662 gulden, de Gruyter 672 gul den. Simon de Wit 673 gulden, Albert Heijn 680 gulden, A en O 686 gulden, Co-op 690 gul den, Vivo 698 gulden, en Spar met 733 gulden. Over de aldus waargenomen duurte bij de .middenmoot" supermarkten merkt het blad op: „Als men er rekening mee houdt dat men alleen als vaste klant bij de ene zaak uiteinde lijk goedkoper uit is dan bij de andere, zal het bij de keuze uit die winkels vermoedelijk zwaarder wegen of ze ver weg zijn of dichtbij". a er in Nederland 0 winkels en andere ver- Daarbij waren ruim 8.600 Dgszaken. Dat was op- minder dan het jaar er- sinds 1969 takelt het jedieningswinkels lang- gestadig af. Sedert in rste zelfbedieningswinkels ebroeders Van Woerkom tenlandse vinding in Ne- trd geïntroduceerd, heeft iieningssysteem een ge- cht genomen. Tot 1969 iets bijzonders als er per juizend winkels bij kwa- rd in de statistische cij- mekeer merkbaar, die al was ingezet. Men idieningswinkels geopend gswinkels verbouwd zon- ikeurig te plannen, iconcerns hadden in sijken op angstig veel Naast elkaar, te- kaar. Allemaal dezelfde seis, die er altijd al - en toonbank - wa- g begon. Kleine winkels ;edoekt, andere uitge- a 1965 en 1971 nam het ibedieningswinkels toe met maar de verkoopopper- eide met 166 procent. In het aantal „ouderwetse" gswinkels nog maar met toe, terwijl het aantal in in die tijd bijna zes ot werd. n wordt steeds meer ge- rd met grote eenheden. kwam in handen van Van de 300 De Gruyter- er in een paar jaar 100 gesloten. Albert Heijn de Wit over, en vormde n concentratie van 282 gswinkels, 234 super- verbruiksmarkten en 2 U.bgswarenhuizen, waarin sok sanering nodig was. textiel- en vooral in de ache werden grote eenhe- i uitgebreid, waarin eer de zelfbediening mzen itten ook de warenhuizen er ruim 200 in Ne derland. V en D heeft er 63, waar van 9 Vendets. In die laatste ziet men de toekomst, want men wil er, met ver doorgevoerde zelfbediening, in de komende acht jaar 50 openen. In de 100 Hema-winkels wordt ook al snel overgeschakeld op zelfbedie ning, en het Bijenkorfconcern waartoe de Hema behoort, is van plan met zijn andere dochter Gale ries Modernes helemaal op de zelf- bedieningstoer te gaan. Speciale zelfbedieningswarenhuizen worden ook nieuw opgezet. We zit ten daarmee nog in de begintijd. Albert Heijn heeft er nu drie: in Vlissingen, Maastricht en Leeuwar den zijn reeds zogenaamde Miro- warenhuizen geopend. Centra open de er als eerste in het land een in Tilburg (Familia). Bijenkorf Beheer denkt eind 1973 in Muiden zijn eer ste „superstore" te openen. Ijlings gesmede en geopenbaarde plannen zijn er de laatste paar Jaar echter in indrukwekkende mate op tafel gekomen. Zoals dat van AH voor de vestiging van meer en meer Miro's bij grote steden. Van Bijen korf Beheer voor „een ekten van superstores over het hele land". En van Interco-op (de internationale organisatie van verbruikscoöpera ties) om in de toekomst in West- Europa meer dan 500 zelfbedie ningswarenhuizen op te richten. Een algemene definitie van het zelfbedieningswarenhuis is: een wa renhuis dat overwegend via het zelfbedieningssysteem werkt, een minimum verkoopoppervlakte heeft van 4.000 a 5.000 vierkante meter, en dat een groot parkeerterrein heeft". Dergelijke warenhuizen zullen zich er, naar verwachting, op richten de consument aantrekkelijk lage ver koopprijzen voor te zetten. Of ze al lemaal zo erg goedkoop zullen zijn, blijft afwachten. Want tussen „kale goedkoopte" en „aangeklede duurte" zijn een massa varianten mogelijk. Weliswaar is vooral het Nederlandse publiek gevoelig voor prijsvoordeel, doch het kent toch ook zijn voor keuren voor een gezellige winkelin richting. Duurder En dan wordt ook zo'n - meestal buiten de stad gelegen - super-zelf bedieningswinkel weer wat duurder. Wat kan men bijvoorbeeld in België bij dergelijke vestigin- Er bestaat weer een nieuwe methode die de vrouw tijdens haar menstruatie kan toepassen om zo min mogelijk last te hebben van het bloedverlies. Nadat in 1921 het "wegwerpver- band" al een revolutionaire verbetering betekende, werd enkele tientallen jaren geleden de "tampon" ingevoerd, die inwendig moet worden aangebracht. Naast de vele voordelen die deze tampon biedt (waarvan de onzichtbaarheid wel een grote kos- metische vooruitgang betekent) heeft zij toch ook nadelen. Vele gynaecologen hebben grote bezwaren tegen deze tampon, maar behalve deze medische- zijn er ook praktische tekortkomingen, waaronder het "doorlekken" gedurende de tijd dat het bloed verlies sterk is. Kijkje in een "te kleinezeljbedieningszaak. gen van de Grand Bazar, die be paald geen koopjeswinkels zijn, maar wèl gezellige koopcentra. Tegen de tijd dat er meer zelfbe dieningswarenhuizen in het land staan, zal van de consument een grote dosis prijsbewustheid worden geëist. Cash-and-carry Tenslotte de verbruikersmarkten. De cash-and-carry supermarkten die het overduidelijk op weinig anders dan prijsconcurrentie gooien, en die daarbij worden gevreesd omdat zij ook veel bekende merkartikelen ple gen af te prijzen. Van die zaken, die door him wegla ten van „aankleding" uiteraard vol ledig ingesteld zijn op zelfbediening, waren er vorig jaar in ons land 171. De omzet van die zaken steeg naar schatting van 1970 op 1971 met 23,5 procent. De cash-and-carry is veelal met levensmiddelen begonnen, doch heeft zijn totale verkoopoppervlakte thans bijna half om half verdeeld tussen levensmiddelen en niet-le- vensmiddelen. Van de totale verkoopoppervlakte nemen de grote cash-and-carry su permarkten (met een winkelruimte van 1000 vierkante meter en meer ongeveer tweederde voor hun reke ning. Ook deze cash-and-carry su permarkten blijven streven naar vergroting van hun verkoopopper vlakten. In Den Haag opende bij voorbeeld eind vorige maand een verbruikersmarkt (KonMar) een tot 3000 vierkante meter uitgebreide zaak. Onuitstaanbaar is momenteel het streven in de detailhandel om te komen tot zeer grote verkoopeenhe den met weinig persoonlijke service verlening. Dat er bij de verdeling van de markt voor dergelijke een heden grote belangen meespelen, blijkt wel uit het feit dat de Duitse supermarktkoning (500 zaken) Theo Albrecht nog zeer onlangs zijn inter esse liet blijken om via een "coup" een tiental Nederlandse Combi-su permarkten in handen te krijgen. En het blijkt tevens uit de op schudding die dit in kringen van de detailhandel teweeg bracht. Enorme belangen, die eigenlijk allemaal stoelen op de uitvinding van het fe nomeen „zelfbediening", nog niet zo lang geleden. Steeds meer wordt duidelijk dat zelfbediening en „in het groot doen" onverbrekelijk sa menhangen. Men getroost zich dan ook hier en daar grote kosten om zo snel mogelijk ook aan die tweede voorwaarde te voldoen. Want zelf bediening-zonder-meer is een te wankele basis gebleken. Dit laten ook weer eens de hiernaast ver werkte cijfers en gesignaleerde ont wikkelingen in een recent rapport van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf zien. De nieuwe methode zou berusten op het initiatief (in 1952) van een danseres, wier beroep uiteraard eist dat zij zich volkomen vrij en on bekommerd kan bewegen tijdens haar menstruatie. Een rubber kapje, dat in de schede wordt ge bracht, vangt 't bloed op en op dit principe werd sinds 1959 een aantal onderzoekingen verricht dat resulteerde in de "tassette", en nu in de sedert kort ook in ons land verkrijgbare "tassaway". Het is een vrij groot, van een bij zonder soort plastic-achtig mate riaal vervaardigd, klokvormig toe stelletje, dat zich heel goed laat vervormen. Dat gebeurt dan bij het inbrengen, waarbij het terde ge samengebouwen moet worden om dan met de wijde opening voor in de vagina, de schede, te worden gebracht. Het grote ver schil met een tampon is, behalve de vorm en het materiaal waarvan het is vervaardigd, dat een tam pon zo hoog mogelijk in de sche de moet ziten, terwijl de tassaway vlak boven de ingang der schede moet blijven liggen. Er boven blijft dus een ruimte, zodat tussen de baarmoedermond en de tassaway ook plaats is voor een hoeveelheid bloed die tijdens de menstruatie uit de baarmoeder tevoorschijn komt. Het materiaal van de tassaway is zodanig samengesteld, dat het on der invloed van de temperatuur in de schede weker wordt en zich daardoor precies aan de vorm van de schedewand kan aanpassen. Bovendien zijn er enkele ringen omheen aangebracht, die ervoor zorgen dat het goed op z'n plaats blijft zitten. Een aantal fijne gaatjes moet ervoor zorgen dat het vacuum, dat boven de tassa way ontstaan is bij het uithalen ervan wordt opgeheven, doordat van buitenaf lucht binnendringt. GRONDGEDACHTE uwen hcink rouwen die evenveel ver- nannen gaat een groot lit en wordt dan even us de directeur van de alcoholisme in Mersey- iand W. H. Kenyon. Ke- 'i dit verklaard in een ierleden week is gepubli- heeft vastgesteld dat vrou- even groot risico lopen bijna een half miljoen Wales te dit cijfer tussen vier vijf op een, met een sterke aanwijzing dat het alcoholisme onder vrouwen stijgt. Het Australische ministerie van Ge zondheid heeft door een onderzoek vastgesteld dat gehuwde mannen en vrouwen meer drinken dan vrijge zellen. Een derde van de gehuwde mannen drinkt elke dag. Alcohol, van de vrijgezellen drinkt slechts 18,8 procent elke dag. Bij de vrouwen zijn deze cijfers 25 en 9,1 procent. ADVERTENTIE VET HAAR Informatie hierover Muusse m» 3annel mtK i alcot idel a Een bord warm eten uit de automaat zal binnenkort geen bijzonderheid meer zijn. Op de Automatenbeurs die van 23 t/m 25 oktober in Utrecht zal worden gehouden demonstreert Van Duijnen zo'n automatische kelner. Deze maaltijdenauto- maatkombinatie bestaat uit twee delen: een speciaal type loketautomaat en een verwarmingseenheid met een magne- bronische oven. Na inworp van penning of munten trekt men een komplete maaltijd op een (eventueel eenmalig) bord en plaatst deze in de daarnaast geplaatste magnetron oven. De verwarmingstij d (variërend van 1 tot 2 minuten) wordt aan gegeven door een gekleurd fiche, dat bij iedere maaltijd is gevoegd. In de verwarmingseenheid zijn ook bestek, servetten etc. aanwezig. De loketautomaat, waarin elk hokje plaats biedt aan een bord van maximaal 25 cm doorsnee en een bakje met sla, soep of dessert, bestaat uit een draaibare zuil met 12 plateaus. Ieder plateau heeft 6 vakjes voor de maal tijden. iSSZ&u mrnmmem Geef dan een tabletje op kinderformaat. KinderAspro. Een voorzichtig tabletje dat een aange paste hoeveelheid koorts- en pijnwerende stof bevat. KinderAspro is simpel en goed. Door de frisse smaak is innemen nooit een probleem. De aan kinderen aangepaste hoeveelheid medicijn maakt dat de voorgeschreven hoeveelheid tabletjes zich makkelijker over de dag laat verdelen, wat yeel beter is dan het geven van meer tabletjes tegeliikl ADVERTENTIE van LEWENSTEIN klein, licht, handig, en ó-zo-kompleet de vagina op te vangen, lijkt een verbetering te zijn boven de tot nu toe gevolgde methoden, waar bij het pas ln de buitenwereld wordt opgevangen, of tevoren ln een tampon wordt opgezogen. De tassaway vult zich en wordt bij tussenpozen uit de schede gehaald en weggeworpen. Dat uithalen vereist, evenals het inbrengen, een zekere handigheid en een bepaal de techniek. Wanneer het een maal ter plaatse zit. merkt de vrouw er nauwelijks iets van, het geen ook een groot voordeel is, evenals de volkomen onzichtbaar heid van dit hulpmiddel. Het materiaal waarvan de cup is vervaardigd werd uitvoerig onder zocht onder meer op toxiciteit, op het veroorzaken van irritaties ln de schedewand en op eventuele bacteriologische gevolgen op de flora in de schede. Al deze tests vielen gunstig uit, alhoewel bij de stagnatie van een hoeveelheid bloed in de warmte van de vagina volgens een algemene medische ervaring, de kans op infectie ver groot wordt. Omdat er nu een Door dr. J. Kater luchtvacuum heerst zou deze bac- teriële groei niet algemeen kun nen plaatsvinden. Bij het gebruik van tampons die zich met het ge produceerde bloed opvullen, is die kans op infectie groter, maar voor beide methoden geldt dat zowel tassaway als tampon niet steriel zijn en door het inbrengen tenzij door een kokertje nog eens extra met bacteriën worden besmet. De voorlopige ervaringen met de tassaway in het buitenland lijken gunstig, en na de Verenigde Sta ten (waar intussen enkele hon derdduizenden vrouwen het sinds 1970 toepassen), hebben Scandina vië, Engeland en Zwitserland het ingevoerd. Er blijven echter een aantal bezwa ren en vele vraagtekens. Jonge meisjes en vrouwen zullen het middel heel moeilijk of niet kun nen inbrengen, en pas bij vrou wen die gebaard hebben zal het inbrengen van deze vrij grote, zij het goed samendrukbare tassaway. zonder veel moeilijkhecfep lukken. Er is echter wel een vrfj goed be grip van de plaatselijke anatomie voor nodig en een zekere handig heid bij het inbrengen en uitha len. Omdat in de eerste dag (en) van de menstruatie gemiddeld de helft van het totale bloedverlies plaatsvindt, zal de tassaway dan niet langer dan enkele uren op zijn plaats kunnen blijven zitten. Uiteraard komt bij het verwijde ren ervan ook de bloedkolom die zich erachter heeft verzameld naar bulten, hetgeen begrijpelijke ethische bezwaren oplevert, even als het inbrengen van een nieuwe tassaway .Of dit alles zonder pijn en beschadiging van de schede kan gebeuren is niet voor elke vrouw gelijk. Resumerend kan men zeggen dat slechts een (klein) deel van de vrouwen de tassaway zal kunnen gebruiken, bij voorkeur niet gedu rende de eerste menstruatiedag en alleen in die omstandigheden die daartoe aanleiding geven, zoals bij sport, uitgaan, tijdens belangrijke werkzaamheden en dergelijke. Over de eventuele schadelijke bij werkingen zouden gynaecologische poliklinieken en vrouwenartsen ln ons land eerst op grotere schaal moeten oordelen. Dat geldt ook voor het toepassen van de tassa way voor therapeutische doelein den. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jongt stip_ BPEESTRAATI08a-lf2 1 PIOEN

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15