WAT IS ER MET GEREF. KERKEN AAN DE HAND? Wiegel: voor verkiezingen praten met confessionelen Leidse middenstand houdt 'kleurenfoto9 Coningin en prins »p buitenverblijf (resident Tito Voorhoede wijkt van vertrouwde smalle pad af 'Van den Heuvel krijgt het niet gemakkelijk' VEEL BIJBELS VERDWENEN INMUNCHEN Voortzetting daling werkloosheid in de Bollenstreek JJDAG 22 SEPTEMBER 1972 /at is er met de Gereformeerde Kerken aan de hand? Is het waar, dat er een (nieu- re) scheuring dreigt? Een onbetwistbaar feit is, dat vele gereformeerden hun jongere icademici niet meer kunnen en willen bijbenen. Vooral nu die voorhoede steeds verder ran het vertrouwde .smalle pad" afwijkt, zoals uit recente onderzoeken onder het re formatorisch volksdeel van Biesheuvel, Zijlstra en Verolme blijkt. De overgrote meerderheid van de •reformeerden met een hogere op- Iding is van mening, dat hun kerk nen twee jaar volledig zal moe- samensmelten met de Hervorm- Kerk, die zij in 1834 verliet. En •nzelfde grote meerderheid staat reneens tot schrik van vele an- papische ouderen positief te- aover intercommunie en kansel- iflmet de R.K. Kerk. it zijn enkele van de opmerkelijke gevens uit een recent onderzoek ider 900 gereformeerden in Wage- [ngen, uitgevoerd oJ.v. de socioloog W. H. Douma (Landbouwhoge- bool). Op verschillende punten vestigt deze schriftelijke enquête it de socioloog dr. J. van der c.s. eerder vaststelden na n onderzoek dat in '69 en '70 door Vrije Universiteit (Amsterdam» •rd gedaan onder 900 gereformeer- in heel Nederland. Het VU-on- •zoek is min of meer representa- 3r de gemiddelde gerefor eerde, terwijl het LH-onderzoek fageningen) sterk beïnvloed wordt de intellectuele voorhoede met academici. I met kerk larmate men Jonger is en/of een opleiding heeft genoten, elt de gereformeerde zich minder trokken bij zijn kerkgenootschap, mdelij k zegt 176 zich slechts los- of helemaal niet verbonden te elen met de kerk; in het LH-on- reoek (24% academici) is dat bij- Een paar Jaar geleden 365) voelde 51% van de gemiddel- gereformeerden zich nog zeer w verbonden met hun kerk; vier latir nog maar .'14% en bij de ger geschoolden is dat nu maar Wageningen is ook slechts 7% pan een kerkelijke vereniging. t in de kerkgang komt dat ver- lar voren. Terwijl landelijk sg steeds 89% iedere zondag ter rke gaat, (35% gaat zelfs twee- is dat bij de Wageningers onder de 40 Jaar teruggelopen tot 33%. Waarom? „Geen behoefte", antwoordde 47% van de minder ge trouwen. Winst voor sport Waar de kerk zondags terreinver- liest, is er winst voor de sport. De gang naar het sportveld is voor de Kuyperiaan nog moeilijk (6%), maar het wordt hem gemakkelijk gemaakt door de televisie, die alles franco thuisbezorgt. Van elke drie gereformeerden kijken er nu twee regelmatig naar de zondagssport. Ook de nog niet zo lang geleden vervloekte sporttoto raakt geaccep teerd. In de LH-enquête was 57% van mening, dat een gereformeerde best mag meespelen in de toto. Door de Jaren heen gold het aan tafel leven uit de Bijbel na elke maaltijd, als een gereformeerde norm. Dat is inmiddels veelal te ruggebracht tot de hoofdmaaltijd; gemiddeld gebeurt dit nog bij 83%, terwijl de meer belezenen het cijfer van Wageningen beïnvloeden (58%). Bijbellezen Terwijl in den lande slechts 5% zegt zelden of nooit in de Bijbel te lezen, is dat in het LH-onderzoek al toegnomen tot 37%. Er wordt dus nog wel regelmatig in de Bijbel gelezen, maar de grote meerderheid van de gereformeerden gelooft niet meer blindelings alles „wat er geschreven staat". Landelijk vindt 35%, dat een gereformeerd kerklid alles wat in de Bijbel staat letterlijk behoort op te vatten; in Wageningen 21%. De tijd, dat elke gereformeerde de Standaard las, is voorbij. Gemiddeld leest ruim de helft een christelijke krant. Politiek Ook de politieke sympathieën zijn boeiend om te vergelijken. Landelijk zijn de Kuyperianen Kuypers AR- partij trouw gebleven: 82%, maar de jongeren en academici (LH) denken er anders over: slechts 40%. Zij hebben geen alternatief (29%) of kiezen niet-confessioneel (22%) en dan meestal progressief (16%): D'66, PvdA, PPR en PSP, elk 4%. Landelijk stemde slechts 5% op niet- confessionele partijen. De leus „In het isolement ligt onze kracht" (Groen van Prinsterer) verbleekt. In het LH-onderzoek wil 43% éénwording met de Hervorfnde Kerk binnen vijf jaar, 30% vindt het gewenst, maar wil iets langer wachten en slechts 7% vindt het ongewenst. Onder de jongeren en academici is zelfs een grote meer derheid die de eenwording binnen twee jaar wenst. En een zelfde per centage staat positief tegenover in tercommunie en kanselruil met de Katholieke Kerk. Maar de ouderen blijven bang voor vrijzinnige invloe den. Gevraagd naar een oordeel over samenwerking met de Ned Protestanten Bond, Doopsgezinden en Remonstranten, uitte 42% zich negatief en 28% positief, De meer derheid (52%) vindt, dat het ge sprek moet voortgaan, maar dat sa menwerking ongewenst is. In het LH-onderzoek zegt 31% dat de Gereformeerde Kerken zich in een vrijzinnige richting bewegen. Sommigen weer de jongeren en academici achten dat toelaat baar maar de meerderheid acht het bedenkelijk (21%) of on toelaatbaar (36%). Waar de cijfers landelijk ongetwijfeld nog duidelij ker in het nadeel van de vrijzinnig heid liggen, kan men stellen, dat de „verontrusting" over de vrijere op vattingen van velen in de eigen kerk toeneemt, sinds de Kampense theoloog prof. J. Plomp in 1968 schatte, dat 22% van de belijdende leden „verontrust" zijn. De beter opgeleide gereformeerden Wageningen (slechts 17% heeft alleen lager onderwijs genoten), zijn duidelijk minder kerk- en partijge bonden en staan ook meer open voor opinies en invloeden van an dersdenkenden. Sex Maar wat de sex betreft, is de doorbraak minder evident, nu 49% te kennen geeft dat sexuele omgang van verloofden niet toelaatbaar is; 45% en dat zijn vermoedelijk niet de oudsten acht het toelaat baar. De socioloog dr. G. Dekker consta teert op grond van de resultaten van het VU-onderzoek binnen de gereformeerde groepering „primair niet een verschuiving van een oud naar een nieuw cultuurpatroon, maar een ontwikkeling van een oud, homogeen patroon naar een situatie van variatie op het gebied van nor men en taken." Een variatie die zó groot gaat wor den, dat volgens dr. Dekker de kans bestaat, dat er naar twee kanten brokken gemaakt worden: „Door de middenkoers waar dan naar ge streefd wordt, zal aan de rechter vleugel een situatie van „onterving" ontstaan, terwijl links dan de nei ging vertoont de kerk te verlaten." De hervormde kerkelijke pers van deze week besteedt uitvoerig aan dacht aan de benoeming van dr. A. H. van den Heuvel te Genève tot nieuwe secretaris-generaal van de Herv. Ned. Kerk. Van den Heuvel zal het niet ge makkelijk krijgen in de Hervormde Kerk, aldus Hervormd Nederland. In het rechtse deel, de gereformeer de bond en de confessionele vereni ging, beziet men hem met het diep ste wantrouwen. De stemverhouding in de synode van 32 stemmen voor en 22 tegen vindt Hervormd Neder land ook geen uitslag om voldaan over te zijn. "Eerder kan men met een zekere ongerustheid deze uit slag analyseren, omdat hij een ach tergrond weergeeft van de grote spanningen, onrust en polarisatie die momenteel de Hervormde Kerk beroeren". Hervormd Nederland vindt het dringend noodzakelijk dat er ge sprekken komen tussen de gerefor meerde bond en de confessionele vereniging en Van den Heuvel, zo dat de mogelijkheid kan ontstaan dat hij een secretaris-generaal voor de hele Hervormde Kerk wordt. In het blad van de confessionele verenigingen het Hervormde week blad. scbriift eindredacteur en sy nodelid ds. S. Kooistra dat zijn voorkeur voor de post van secreta ris-generaal naar dr. R. J. Mooi uitging, de huidige secretaris voor algemene zaken. In het blad wordt Van den Heuvel wel gefeliciteerd met zijn benoeming, waarbij de wens wordt uitgesproken dat de deining rondom deze zaak thans voorbij zal zijn en er een goed sa menspel tussen dr. Van den Heu vel en dr. Mooi ,zal ontstaan. Het officiële orgaan van de gere formeerde bond, De Waarheids vriend tapt uit een ander vaatje. Eindredacteur ir. J. van der Graaf, hoofdbestuurslid van de gere formeerde bond, schrijft dat de bond de benoeming als zeer teleur stellend ervaart. De polarisatie in de kerk is rondom deze benoeming alleen maar verscherpt. "We moe ten constateren dat de tegenstellin gen opnieuw zijn verscherpt en we kunnen niet anders zegegn dan dat we met zorg de toekomst tegemoet zien. Het is duidelijk dat een groot deel van de synode koste wat het kost. deze man wilde op deze post, terwijl een eveneens aanzienlijk deel er duidelijk van overtuigd was en bleef dat. dr Van den Heuvel niet. de man is die het hervormde schip door de woelige baren leiden moet", zo analyseert de heer Van der Graaf de stemuitslag in de synode. Het fraaie interieur van de zeventiende eeuwse dorpskerk in Oudshoorn. (Uit: Langs de oude Zuid Hollandse Kerken) Vanuit het interkerkelijke ont moetingscentrum in het Olympische dorp in München blijken tijdens de nu afgelopen spelen veel bijbels te zijn verdwenen. De samenwerkende pastores 34 rooms-katholieken, protestanten en anglikanen heb ben er echter vrede mee, vooral ge zien het feit dat overwegend bijbel vertalingen in Oosteuropese talen, die ter inzage lagen, wegraakten. Naar men aanneemt is de bagage van thuisreizende atleten en bezoe kers er mee verrijkt. Hernhutters De heer Joh. J. van der Veer (42) te Deinum, kerknieuwsredacteur van de Leeuwarder Courant, ls per 1 december 1972 benoemd tot secre taris Nederland van het zendings genootschap der Evangelische Broe dergemeente (Hernhutters) te Zeist. De heer Van der Veer zal zich in het bijzonder gaan bezig houden met de algemene publiciteit over het werk van het Zeister Zendingsgenoot schap. Er viel ook wel een ontvangst te melden: uit dankbaarheid voor de ondervonden goede zorgen heeft de Portugese ploeg aan de leider van het centrum, ds. Heinz Sumerer, een avondmaalskelk ten geschenke gegeven. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond een diner aangeboden aan maarschalk Tito en mevrouw Broz. Prins Bernhard ontving op een charmante manier de vrou welijke gasten. teLGRADO Koningin Juliana Prins Bernhard hebben vanmor- 1 tfscheid genomen van Belgrado, vliegtuig werden ze van de Joe- jpBche hoofdstad naar het vier- kilometer zuidelijker gele- -Jewo gebracht, tor het eerst tijdens dit staatsie- "ak scheidden daar, na de lunch tet bezichtigen van de plaats, dc 5*0 van de koningin en de prins. ^er een toeristische route reed "togin Juliana naar het nog weer ^honderd kilometer zuidelijker ^ar Prins Bernhard stapte ech- r in het vliegtuig kreeg daardoor tijd om in Mostar een vliegtuigfabriek te be kijken. Aan het einde van de mid dag vlogen de koningin en de prins naar het eiland Brioni, voor de noor delijke kust. Zij zullen daar blijven tot mor genmiddag een einde komt aan het staatsiebezoek. Op het eiland staat het vakantieverblijf van president Tito. Gisteravond gaven de koninr de prins in het hypermoderne Ju- goslavië hotel in Belgrado een ner voor de president en zijn vrouw Een schat van Nederlandse blo. was hiervoor overgevlogen. DEN HAAG Lijstaanvoerder Hans Wiegel van de WD wil voor de verkiezingen een gesprek met ds confessionele partijen KVP, ARP en CHU over voortzetting van de rege ringssamenwerking. Bij dat gesprek wil hij de partij van Drees jr. DS'70 betrekken. Op de traditonele „Troon- i de verkiezingen onderhandelingen rede-avond" van zijn partij zei Wie- met andere partijen te openen, gel gisteravond, dat hij KVP, ARP In het concept-verkiezingspro- en CHU voor een gesprek wil uitno- gramma van de drie christelijke digen zodra zij hebben besloten voor partijen signaleerde hij „vele punten van overeenkomst" en enkele „oude geschilpunten". De confessionele par tijen willen meewerken aan de in voering van een districtenstelsel, ter wijl de WD in ons kiesstelsel de hoogste prioriteit geeft aan de evenredige vertegenwoordiging. Ook wil de WD de belastingdruk in Nederland minder hoog laten op lopen dan de christelijke partijen be reid zijn te doen. list drs. Th. J. Joekes legden in een be schouwing over de miljoenennota on der meer nadruk op de volgend Jaar te verwachten verlaging van de be lastingdruk van 29.8 tot 29,6 procent. Joekes vond, dat er in de stijging van de rijksuitgaven „een kentering ten goede" zit. De uitgaven zullen min der sterk stijgen volgend Jaar dan in dit Jaar. Naar aanleiding van de publikatie van een Liberaal Manifest gisteren voorspelde Wiegel, dat van de WD ledereen in een eventueel nieuwe liberale partij zou willen zitten, van DS'70 tachtig procent, van de chris telijke partijen de helft, van D'66 "n derde tot veertig procent en ook een 1 groep uit de PvdA. BOLLENSTREEK De werk loosheid in de Bollenstreek blijft zich in gunstige zin ontwikkelen Volgens de tellingen op het Gew. Arbeidsbureau in Lisse, omvatten de de gemeenten Hillegom. Lisse Sas- senheim. Voorhout, Noordwijk er Noordwijkerhout, is er een grotere daling in het aantal werkzoekenden constateren dan vergelijkende cijfers in 1971. In 1971 was er in augustus een daling ten opzichte van de maand Juli van 16 werkzoekenden en in de afgelopen maand augustus daalde het aantal werkzoekenden van 214 tot 150, dus 64 minder in geschrevenen. Verheugend is het dat ook kon worden geconstateerd, dat het aantal ingeschreven minder-ge- schikten niet onaanzienlijk is terug gelopen. Het totale beeld van de werkloosheid laat zien, dat de situs tie van thans ten opzichte van het vorig jaar op slechts 20 ingeschreve nen na gelijk is gebleven, terwijl landelijk de cijfers er in 1972 min der gunstig uitzien dan in 1971. Dat de werkgelegenheid in de Bol lenstreek wat ruimer is geworden dan in de maand Juli mag afgeleir worden uit het feit. dat per einde augustus bij het G.A.B. Lisse 338 af vragen om arbeidskrachten geno teerd stonden tegen 309 in juli 197" In de sector vrouwelijke arbeids krachten zien de cijfers er ook gun stig uit. want4 het aantal werkzoe kende vrouwen van 122 in de maan' Juli liep terug tot 41 per einde augustus, welke daling toegeschre ven kan worden aan een grotere werkgelegenheid voor vrouwen in d bollenbedrijven. Doordat uit het aanbod van vrouwelijke krachten Ir Juli voor een gedeelte uit het be schikbare aanbod kon worden vol daan liep het aantal aanvragen om vrouwelijke arbeidskrachten ter' van 321 per juli tot 295 per einde augustus. LEIDEN Deze week is het Leids City Centrum gestart met een grootscheepse najaarsactie. Die actie draagt de ludieke naam Kleurento- to. Eigenlijk zegt de naam al vol doende om te begrijpen waarom het gaat. Iedere deelnemer aan de actie van het Leids City Centrum (LCC) geeft bij aankoop van zijn artike len één of meer zegels van een be paalde kleur. Grote aankopen bete kenen meer zegels dan men krijgt bij een ons kaas. Er zijn zes verschillende kleuren, maar die behoeven niet alle zes te worden verzameld. Naar eigen in zicht moeten de zes vakjes op de deelnemerskaart met zegels beplakt worden. De volgorde van de zegels is reeds in gesloten couvert door een notaris bepaald. Er kunnen in die volgorde twee zegels van dezelfde kleur voorkomen. Meer echter niet. Het is dus mogelijk dat de uitslag een volgorde laat zien van wit, geel, groen, geel, paars, wit. Maar er zijn natuurlijk duizenden combina ties mogelijk. Er zijn in totaal drie trekkingen (na 30 september, na 10 oktober en na 21 oktober) en de kans op (hoofd) prijzen is alle ke ren gelijk. De deelname is on beperkt. De prijzenpot loont de moeite om mee te doen. Zo zijn er vlieg- en touringcarreizen, garde robes sieraden en fototoestellen te winnen. De deelnemers aan de Kleurento- to zijn herkenbaar aan een paars wit raambiljet, terwijl bij dat oil jet tevens de kleur wordt aangegeven, die de winkelier uitgeeft. Geeft dus rode zegels op een bepaald artikel, terwijl een ander gele geeft, dan is de vraag welke kleur u nodig heeft om te kijken waar u dat artikel aet beste kunt kopen. Er is keus genoeg, want er doen 178 winkeliers aan de actie mee. Naast het plakken van de zegels moet er ook nog een rijm pje gemaakt worden, waarin de woorden Leids City Centrum voor komen. De prijswinnaars krijgen den een brief thuis en kunnen de prijs afhalen bij de winkelier, die de prijs beschikbaar heeft gesteld. Het LCC heeft de actie uitge dacht, om de binnenstad levendig te houden. Het moest iets origineels zijn en dat kon wel overgelaten wor den aan Jan Wolfslag, die het uit* denken van dergelijke dingen als een soort hobby beschouwd. Het voornaamste is, dat de koper meer contact krijgt met de winkelier en vandaar dat de prijzen door de winkeliers zelf worden uitgereikt. Door acties als deze probeert het LCC het koperspubliek In de stad te houden en zo de concurrentie van Leidsenhage te werpen. Er staan nog meer evenementen op het programma. Daarbij is de laar- lijkse intocht van Sint Nicolaas ln de Sleutelstad. Hoe en waar het al lemaal gaat gebeuren is nog niet precies bekend. Maar het belooft groots gebeuren te gaan wor-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13