Baas in eigen fabriek: coup pour coup Klaarljes knie verlangen naar de jeugd Dansen is puur plezier! Ratten van Harlem: juist beeld ghetto Sportsplinters Gedroom in Exposed jjpAO 22 SEPTEMBER 1972 jario en regie: een collectief Marin Karmitz, honderd dsters en technici Camera: 1^ Dubreuil. Muziek: Jacky [taa Met de arbeidsters van iuf en andere spelers. Coup pour coup" is een docu- utaire in speelfilm-vorm. Het Goede films ergens anders Crone yal van een staking en bezet van een confectie atelier in airijk en wat er verder zou oen moeten gebeuren, film begint met beelden van confectieatelier, het lawaai elektische naaimachines en het en weer lopen van controle chefs met notitieboekjes. De idsters verrichten de hele dag is de zelfde handelingen: een van lopende band afhalen, ander stuk stof tegen aan- en, weer terug gooien op de ien weer opnieuw, vrouwen mogen niet met el- praten, vriendinnen worden elkaar gezet, als ze iets vra- worden ze afgeblaft. Naar de gaan kan alleen als er een angster is. werktijden zijn zo dat ze net de bus kunnen halen naar ze lange tijd moeten tien. Vele vrouwen hebben gezin waarvoor ze nog moeten a na het werk. dat deze dagelijkss werk- duidelijk genoeg is doorge en komt daar ineens veran- g in doordat een van de ar- iters een zenuwcrisis krijgt, wordt het begin van een zeke- irandering in het optreden de arbeidsters tot de chefs, de voor hen is weg. Er wordt loteerd om even rust te heb- le cheffin wordt getreiterd andere chefs bedreigd, er kontakt gezocht met andere togen van het bedrijf waar Migenoegen over het werktem- a groot is. Stencils worden poort en via de lopende produktie gaat omlaag, om wrbeeld te stellen worden de directeur twee arbeidsters igen. Direkt wordt dit door- !d, de machines worden stop- de chefs worden in een kantoor opgesloten. Al gauw is er een vertegenwoordiger van de vakbond aanwezig en gaat onder handelen met de directie. Erg veel vertrouwen hierin hebben de staaksters niet, wat weet die vak bondsman nou van hun proble men. Als hij dan ook na de onderhan delingen trots komt vertellen dat de kameraden 1.4% loonsverho ging krijgen en de ontslagen vrou wen 2 maanden hun salaris be taald krijgen wordt hij uitgejouwd en wordt er geroepen om bezet ting van de fabriek. De bezetting zal drie weken duren. Al gauw krijgen de bezetsters de steun van andere bedrijven, die hun geld ge ven, en boeren, die goedkoop voed sel leveren. Tijdens de bezetting komen de arbeidsters tot betere kontakten met elkaar er wordt veel gespro ken over de problemen die voort komen uit hun werk. De ver moeidheid zodat ze 's avonds niets meer kunnen doen, nauwelijks kontakt met him mannen en de kinderen die te weinig aandacht krijgen. De vakbond komt onder wijl nog met nieuwe resultaten en stelt voor de bezetting maar op te heffen, wat niet gedaan wordt zo lang niet voldaan is aan de eisen van de arbeidsters, namelijk: pro duktie verlaging, betere werksfeer en het ongedaan maken van de ontslagen. In wezen toch niet van die erg hoge eisen. Tijdens de bezetting wordt de direkteur-eigenaar, die zich in zijn naïve overtuiging dat de arbeid sters de resultaten van de vakbond wel zouden accepteren, gewoon weer naar kantoor was gegaan, gevan gen genomen en in een glazen hokje gezet waarin hij net zolang moet blijven tot hij de eisen van de vrouwen inwilligt. Dnmacht Een overeenkomst te zien tussen de huidige bezetting van de Enka- fabriek in Breda en de bezetting van de fabriek in de film is zeker mogelijk voor wat betreft de on macht van de arbeiders te beslis sen over hun eigen produktie. In de houding van de vakbonden is er echter een duidelijk verschil. In de film worden de vakbonden aan de kant van de werkgever ge- ziöh. Volgens het collectief dat de film gemaakt heeft moeten de Fransen dan ook niets meer heb ben van de vakbonden zoals de CGT (de communistiese vakcen trale). Ook van de radicaal-demo- cratiese vakbond. CFDT wordt weinig verbondenheid met de ar beider gezien, weliswaar iets meer dan de CGT. Toch is de CGT dr grootste vakcentrale in Frankrijk en werken vakbondsvertegenwoor digers in de bedrijven zo hard dat ze hun eigen baan op het spel zet ten. Daarom is de afschildering van de vakbondsvertegenwoordig ster in de film, volgens mij, wat al te negatief. Ook het beeld van de "patron" is wat te zwart wit. Een wat sul lige naïeve man in een patserige villa en grote auto. De verbondenheid van de over heid met de werkgever komt dui delijk naar voren bij de volgende beelden: de prefect die naar de gevangen genomen direkteur belt en vertelt dat hij moet toegeven aan de eisen van de staaksters, omdat de arbeidsonrust in de streek steeds groter wordt en daar bij als troost toevoegt dat hij nu toch wel de grootste raddraaisters heeft leren kennen, zodat hij deze direkt kan ontslaan wanneer het bedrijf weer draait; ook de drei gende grijze politie bussen die voor de poort van de fabriek staan om bij het geringste de fabriek bin nen te vallen, wat dan ook bijna lukt als een knokploeg van de di rekteur de fabriek binnenvalt en de vrouwen aanvalt. Regisseur De regisseur Marin Karmitz (Roe meen, werkend in Frankrijk) heeft zich na de meirevolutie '68 in Pa rijs afgewend van de auteurfilm, 't genre waarin hij in 1967 debuteer de met de film: "Sept jours ail- leurs". In 1969 komt hij met de lilm: „Kameraden", qua onder werp de problemen van de fa brieksarbeider een voorloper van "Coup pour coup", maar nog niet in collectiviteit gemaakt. De film "Coup pour coup" is ge baseerd op een verhaal van een arbeider Jéröme, over een staking van arbeidsters in een kleine tex tielfabriek. Het collectief onder lei ding van Karmitz ging erop uit om arbeidsters te interviewen, waar door zinnige wijzigingen in het sce nario konden worden aange bracht. Daarna schreef Karmitz samen met de arbeider een nieuw scenario dat door een comitée van technici en arbeiders werd herzien. Wanneer er ergens een staking uitbrak ging men er onmiddellijk A clockwork Orange Kubrick (r Amsterdam Nöggerath, Den Haag Camera. Family Life (Loach en Gar- nett)Amsterdam Kriterion. Den Haag Kriterion. Frenzy (Hitchcock)Amsterdam Alhambra, Den Haag Corso. Fritz the cat (Krantz en Bakshl)Amsterdam Leidseplein- theater, Den Haag Asta. Klute (Pakula)Amsterdam Roxy. The last picture show (Bogda- novich)Amsterdam De Uitkijk, Rotterdam Lijnbaantheater. Macbeth (Polanskl)Utrecht Studio. Trash (Morrisey)Rotterdam Calypso. 2001, a space odyssey (Ku brick) Amsterdam Bellevue Ci nerama. heen om magnetoscope opnamen te maken, die men dan bestudeer de en sommige stukken ervan heeft gebruikt in de film. In Elbeuf (in Normandië) vondt Karmitz een oude textielfabriek, die hij weer geheel inrichtte op aanwijzingen van de arbeidsters, er is zelfs gedurende de opnamen 'n produktie gehaald. De arbeidsters heeft Karmitz gekregen via ar beidsbemiddelingsbureaus. Er werd een eenheidsloon van 1500 nieuwe franken per maand inge steld, ook voor de paar beroepsak- teurs en aktrices die moesten wor den geëngageerd (deze spelen al lemaal de rol van de negatieve fi guren in de film, zoals de direk teur, de vakbondsman, de cheffin, etc.). Niet in bioscoop De film kon worden gefinan cierd met een voorschot op de re cettes (verstrekt door La commis sion d'avonce sur recettes) door een investering door een eigenaar van drie bioscopen, en de Duitse te levisie WDR. De film mag in Nederland niet in de bioscopen gedraaid worden om dat de verhuur van de film niet door een officieel verhuurkantoor wordt geregeld. Nadat de film ge draaid werd op de laatste dag van Film International in Rotterdam werd verwacht dat de film, vanwe ge zijn inhoud wel snel in de bios copen zou verschijnen, maar geen een verhuurder wilde eraan. Toen heeft de Cinéclub Amsterdam de film gekocht om hem voor Neder land in ieder geval te behouden. Maar voor de Cinéclub Amster dam zou het veel te duur worden de film alleen in exploitatie te ne men, daarom is er een bioscoop eigenaar (van de Movies in Amster dam) erbij ingesprongen en heeft een gedeelte van de onkosten op zich genomen. Voor de bioscoop bond mag echter een exploitantlid alleen films betrekken van een lid verhuurder, daar de eigenaar van The Movies geen lidverhuurder is maar exploitant-lid zou hij de film niet verder mogen door ver huren, hij zou hem zelfs niet in zijn eigen theater mogen verto nen. Dat heeft hij echter toch ge daan en de film is een groot suc ces geworden in Amsterdam. De bioscoopbond heeft uiteindelijk toch maar toegestemd in de verto ning van de film in zijn eigen theater, maar de film zou daarbui ten nergens meer gedraaid mogen worden, wat natuurlijk erg moei lijk is, omdat de Cinéclub Amster dam haar eigen circuit heeft, zodat de film toch ergens anders ge draaid wordt. De film "Coup pour soup" wordt door de Cinéclub-Leiden op de vol gende data gedraaid: 22-23-24-25- sept. om 21.00 uur in het Kreatief Sentrum. N ach t voorstellingen Deux ou trois choses que Je sais d'elle (Godard) A' dam Kri terion. The good, the bad and the ugly (Leone)Amsterdam Nöggerath. High Noon, Amsterdam Flora. Morgan a suitable case for treatment (Reisz)Den Haag Kri terion. Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem (Podskalsky)Rot terdam Het Venster. Blijvers mrence de Monaghan toont haar verrukkelijke knieën. Titel: „De knie van Claire" Regie Eric Rohmer. Voornaamste rollen: Jean Claude Brialy, Laurence de Monaghan en Aurora Cornu. Thea ter Studio. Wat betekent de knie van een jong rank meisje voor de modieu ze dertiger, nog niet oud, maar toch al voorbij de laatste stad? Het is niet jaloezie, zegt de hoofdper soon ergens halverwege de film, geen afgunst op de jeugd, het is een verlangen. Zijn fraaie villa aan het Meer van Genève, de snelle motorboot, de hagelwitte hemden kunnen Jean Claude Brialy niet redden, hij blijft de buitengeslote- ne. Laura, de lyceïste, wordt kort stondig verliefd op hem, meer uit provocatie jegens haar moeder, die ongeveer zo oud is als het ob- jekt van haar genegenheid. Maar Claire, haar blonde stiefzusje is de totale onverschilligheid. Hij is er eenvoudig niet voor haar. En als hij tenslotte slaagt, tijdens een schuilpartij bij een zware slag regen aan het meer, om die diep be geerde knie te strelen, dan is het alleen maar de complete nederlaag onder druppelend lover. Claire laat hem begaan en hoopt dat het gauw droog wordt. Nostalgie Eric Rohmer maakte met „De knie van Claire" een werk van nostalgie en de zuurzoete humor van de wanhoop. Omdat de Jeugd niet vast te houden is met een hagelwit hemd of achter de facade van playboy op gevorderde leeftijd. Het is zo'n film die blij en droef tegelijk maakt. Naarmate Je als toeschouwer ouder bent. stijgt het aandeel van de droefheid. Rohmer registreert op een vrij directe wij ze de sfeer aan de oevers van het meer. Aurora, oude vriendin en leeftijdgenote van Jean-Claude, ia architecte van diens dubbele af gang bij beide jonge meisjes. Lau- re en Claire. Haar motieven blij ven vaag. De palavers over haar succesen bij jongemannen zijn evenzeer facade, als Jean-Claude's buitenboordmotor. Als de zomer maand over is, zijn de kringen wa ter op het Meer van Genève uitge voerd. Jean-Claude zal zijn verre verloofde met het strak ge kapte haar trouwen en Claire hoeft nog niet te beseffen dat de schoonheid van haar knieën ook ooit aan de onverzadigbare tijd ten prooi zullen vallen. Ze heeft nog even uitstel. HAN MULDER Eric Porter als Soames in de Forsyte Saga: wel eng niet griezelig. Dochter Jack the Ripper: alleen maar griezelig Titel: „De dochter van Jack the Ripper" Regie: Peter Sasty. Voor naamste rollen: Eric Porter, Ang- hared Rees, Jane Marow. The- ter: Camera. Wie aan een griezelfilm niet meer eisen stelt dan dat hij inder daad griezelig is, kan deze week met een gerust geweten naar de Hogewoerd stappen. Het enige .sterke" punt van „De dochter van Jack the Ripper" is, dat er gruwe lijke moorden plaatsvinden, hele bloederige toestanden, die met veel show-effectjes en tam tam worden aangekondigd. Wie echter niet zo gruwelminnend is, dat hij verder alles voor zoete koek slikt, zal aan deze film geen beste herinneringen overhouden. „De dochter van Jack the Rip per" hangt namelijk van de flau wekul aan elkaar. Het gaat alle maal om de schrizofrenie die bij de dochter van de beruchte man (wist u trouwens dat er op het moment zinnige argumenten wor den aangedragen om te bewijzen dat „The Ripper" een vrouw was?) is ontstaan nadat zij heeft gezien hoe haar vader haar moeder neer stak. Elke keer als zij in een schit terend Juweel of in een haardvuur kijkt, wordt zij overmand door de boze natuur van haar vader. Als iemand haar dan kust, betekent dat voor hem of haar een wrede dood. Een man die net iets teveel van Freud heeft gelezen om dit „geval" zomaar los te laten, stumpert moeizaam psychiatrisch doend door de film. Iets bereikt hij toch: als hij zelf sterft stort het meisje zich van grote hoogte ter aarde, om naast hem te sneven. Bij alle bezwaren tegen de in houd van de film komt nog een technisch feilen: de camera heeft voortdurend de neiging om uitge breid gericht te blijven op pun ten waar Juist niets aan de hand is. BERT VAN DOMMELEN LUXOR Whats up doc? met Barbra Streisand is een uiterst ge slaagde samensmelting van allerlei komiekenstijlen van Chaplin tot Tati. Hoofdrolspelers Barbra Strei sand en Ryan O'Neil leveren na venant vakwerk. TRIANON De Inbreker wordt als de meest volwassen avondvul lende speelfilm gezien die Neder landse regisseurs wisten te maken. Rijk de Gooyer ts een goede In breker Glimmie daarbij terzijde ge staan door Jon Bluming en Willeke van Ammelrooy vooral in een fa meuze s ow van Kperina op 1 televisie '•tv brengt zaterdag 11 no de one woman show van 1 de Jong op het scherm., 'i opgenomen in Utrecht be- Jaar, toont Pien in alle De KRO zendt niet de tow uit. Met Jasperina is wat wel en wat niet zal lebracht. Tijdgebrek is hier van. Desondanks krijgt de via Nederland II (21.10 tachtig minuten vrij spel. ADVERTENTIE Gehoord, gisteren op radio veronica? Vooral als je het goed kunt. Dat is logisch. Maar op Radio Veronica hadden ze het over dansles. Ja, je moet het eerst leren. Maar je leert het al dansend. Met muziek, ontspannen sfeer, leuke lui om je heen. Puur plezierl Hangt wel van de dans school af, natuurlijk. Echt goed dansen dat betekent de nieuw ste dansen als eerste leren, de nieuwste hits als eerste horen. In een gezellige omgeving. Daarom: dansen js puur plezier bij PLEZIER Dansacademie Wiclinga, Nwe. Rijn ,28, Leiden Dansschool Martin Visser, Op 15 plaatsen in de Rijn- en Gouwestreek, Tel. 01710- 2 08 46 Danscentrum Evert Castelein, Hooglandse Kcrkgracht 48, Leiden Titel: De ratten van Duister Harlem. Regie: Gordon Parks. Voornaamste rollen: Richard Roundtree en Moses Gunn. Thea ter: Lido. „De ratten van duister Harlem" is een redelijke film. Je verwacht bij dit soort films ongelimiteerde knok- en schietpartijen, maar wat dat betreft valt de film enigzins tegen. Dit gemis wordt echter goed gemaakt door een tamelijk reëele schildering van het gangsterleven in Amerika en met name de in vloed van de gangsters op het ne- gerghette van New York, Harlem De wilde taferelen, met als middel punt detective Shaft (de neger Richard Roundtree), ontstaan door het ontvoeren van de dochter van gangsterleider Bumpy Jonas (Mo ses Gunn). Shaft bevindt zich tus sen twee vuren: de Mafia en de gangsters van Bumpy. PETER VAN BEEN. Voetbal De Schotse voet balbond heeft international Willie Johnston van Glasgow Rangers een schorsing opgelegd van 67 dagen. Johnston werd op 9 september tij dens de competitiewedstrijd tus sen de Rangers en Partick Thistle uit het veld gestuurd. Wielrennen Cees Bal uit Kwa- dendamme heeft een profcontract getekend bij de Franse wielerploeg van Mercier. Bal, die 20 Jaar is en dispensatie van de KNWU heeft ge kregen, wil op zaterdag 30 septem ber zijn debuut als beroepsrenner maken in de herfstklassieker Pa rijs-Tours. Voor Mercier rijden on der meer de Fransen Guimard en Poulidor. Nachtvoorstellingen REX: vrij. en za. nacht 23.30 uur. „Mijn bed is mijn burcht" be hoort tot die sexthrillers die met komische knipoog voorbijgaan aan het goede van de burgerlijke schrij vers en een graantje meepikken van hun kleingeestige perversies. Zo'n film was ook Nana naar het boek van Emile Zola, maar deze week gaat het in de nachtelijke uren aan de Haarlemmerstraat om Guy de Maupassant. Overigens wordt van deze Maupassant in literiaire krin gen pikant genoeg vertelt dat hij omnipotent was. Dergelijk sexwerk dus in Rex. CAMERA: vrij. en za. nacht 23.30: Who is Harry Kellerman, and why is he saying those terrible things about me?, is nog niet onder de ogen van uw rescensent geweest maar behoort tot die evenementen die hij beslist niet wil missen. Gros- bard als regisseur en Dustin Hoff man als belangrijkste acteur staan daar borg voor. Titel: „Erotische dromen in Zwe den". Voornaamste rol: Christina Lindberg. Theater: Rex. Het mag als bekend worden ver ondersteld: een Zweedse film staat vaak borg voor (zeer) veel bloot. Op die, ongeschreven wet, maakt „Ex posed", of zoals de alleszeggende Nederlandse titel luidt: „Erotische dromer in Zweden" geen uitzon dering. De film is gedeeltelijk opge bouwd uit een lopend verhaal, maar wordt zeer vaak afgewisseld door 'n droom van de hoofdrolspeelster, ene Lina. Jammer, dat de makers er niet in geslaagd zijn de kijker dui delijk te laten merken, wanneer het nu 'n droom is en wanneer werke lijkheid. Nog iets dat de kwaliteit van de film niet ten goede komt is de in het Engels nagesynchroni seerde tekst. Zoals gezegd, een film met veel bloot, maar die echter filmtechnisch gezien beslist geen voldoende haalt. JAN VAN DER NAT,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11