■QIQE2S2EH AMIN: NOG MEER BOMMEN OP TANZANIE Rapport over Munchen geeft niets nieuws r m| Zwarte September ook voor de Arabieren mysterie FABRICAGE BOMBRIEF WERK VAN EXPERTS Nieuwe schandalen in Parijs Twee keer nederlaag van Brandt PONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 PAGINA 9 XW41 fe C0HPI.EET BIKNENZAKJR VKHSTRV3K5IKG EXPLOSTEH J-LASTTC HOÜPKMS MKT Zk AATJES MENóSfcL 1 Bombrieven maken van het type dat dinsdag: op de Israëlische ambassade in Londen een mens ge dood heeft en dat op verscheidene andere Israëlische ambassades ont vangen is, vereist van de maker een zeer verfijnde kennis van de eigen schappen van de gebruikte stoffen, is bij onvoldoende op de hoogte dan loopt hij grote kans om zelf zijn eerste slachtoffer te worden. Er kunnen allerlei ontplofbare stoffen voor gebruikt worden en er hoeven tegenwoordig geen elektri sche slaghoedjes meer aan te pas te komen. Het wordt nog wel gedaan: een paar reepjes springstof met een miniatuur slaghoedje, dat op gang komt door een elektrische vonk als de brief geopend wordt. Maar het hoeft niet meer. Het kan ook met miniatuur ampulletjes met een stof die de springstof tot ont ploffing brengt als het ampulletje bij opening van de brief opengaat. Of met een wrijvingsontsteking die de ontploffing op gang brengt zodra de envelop opengescheurd wordt. Het is ook denkbaar dat de Inhoud van een bombrief zo gekozen is dat hij tot ontplofing komt zodra er licht in doordringt. Om begrijpelij ke redenen zijn deskundigen van de politie in de verschillende landen zeer spaarzaam met inlichtingen omtrent constructie en werking van bombrieven. Er zijn verschillende bombrieven aan Israëlische ambas sades onderschept en door politie deskundigen met uiterste voorzich tigheid uit elkaar geplukt. Bombrieven zijn wel groter" dan een enkele velletje briefapapier in 'n en veloppe, maar de zakelijke post van een ambassade telt zoveel flinke grote en dikke enveloppen dat dr bombrief totaal niet opvalt. Ze kun nen er meestal wel uitgehaald wor den met een rontgenapparaat, want de springstof bevat vrijwel altijr een of ander metaalzout dat op het rontgenscherm een zwarte vlek geeft. En daarnaast hebben wij nog andere methoden om ze te ontdek ken, zeggen de deskundigen geheim zinnig. KAMPALA (Reuter, AP) Pre sident Amin van Oeganda heeft ge dreigd met luchtaanvallen op Oegandese guerrillabases in joorden van Tanzanië om een nieu- inval uit dit land te voorkomen. De Oegandese president uitte dit dreigement tijdens een rouwdienst Oegandese militairen en bur- ers die om het leven kwamen bij gevechten na de inval op zondag een troepenmacht uit Tanza- Volgens radio-Oeganda zei imln dat hij "de luchtmacht en I andere eenheden bevel zal ge- R ra" de kampen in Tanzanië te verr- i pietigen waar de vijand een nieuwe ivasie in Oeganda voorbereidt. Inmiddels heeft president Nyere nn Tanzanië in Dar-el Salaam erklaard dat hij geen bombarde- Denten op steden van zijn land I leer zal dulden. Nieuwe bombardementen. aldus iyerere, zouden kunnen leiden tot ffitrekking van mijn bevel aan de Oegandese grens samenge- -Rokken troepen van Tanzanië deze niet te overschrijden. Amin had vernomen dat presi dent Nyerere van Tanzanië 10.000 tankeenheden bij de Oegan- sse grens samentrekt voor een in- De Oegandese president ver- trde voorts dat men dinsdag Is- liD$ëliërs had gezien in de buurt van rens tussen Oeganda en Roean Gevangen genomen auerrilla- hadden meegedeeld dat er meer guerrillastrijders en blan- huurlingen naar Oeganda ge- uurd worden. "Wij moeten hen tegenhou- voor zij ons land binnenkomen McGovern boos De Democrati- presidents-kandidaat sena- >rge McGovern heeft een nij- !ge uitval gedaan op politieke corn- pelt itntaarschrijvers en opinieonder- fekers. Over de eerstgenoemden zei "Sommige rubriekschrijvers in het gewoon rot. Ze zijn zo bit- gekant tegen de liberale, vooruit- m wende beweging in dit land de waarheid niet meer kun- ufte schrijven en dat zij niets fat- ni^nüjks op papier kunnen zetten, welke kandidaat dan ook die - rechts is, al is het dan ook iTCfiar een tikkeltje". een Journalist in Milwaukee dat McGoverns eigen organlsa- "n onderzoek had ingesteld waar- was gebleken dat hij er in de at Wisconsin niet bijster goed bij- nd, deed de senator of hij er niets ai afwist. en de enige mnaier om dit te doen. is hen in Tanzanië zelf aan te val len. aldus president Amin. Hij voegde hier aan toe dat men zich in Oeganda zelf niet ongerust be hoeft te maken omdat de strijd krachten van Oeganda de toe stand in de hand kunnen houden. Amin heeft woensdag een bond schap ontvangen van president Djaafar El-Nimeiry vian Soedan, waarin deze "het onvervreemdbaar recht erkent van Oeganda om zijn soevereiniteit en territoriale on schendbaarheid te verdedigen", maar tevens de hoop uitspreekt dat "men de toestand niet zozeer zal la ten verslechteren dat er nog meer bloed vergoten wordt" Amin verklaarde in zijn antwoord jjat niet hij maar president Nyere van Tanzanië de schuld draagt van het conflict en dat de bevolking Tanzanië, als zij tenminste vrede wil, "Nyerere en ex-president Obn- te van Oeganda die in Tanzanië verblijft moeten verbannen". Libische vliegtuigen Vijf Libische vliegtuigen die met 400 militairen en munitie op weg waren naar Oeganda, zijn gisteren gedwongen in Chartoem te landen, zo heeft het Soedanese ministerie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. Het ministerie zegt in een verklaring dat de vliegtuigen met 377 soldaten. 23 officieren en een hoeveelheid munitie aan boord zonder toestemming door het Soeda- luchtruim vlogen. De piloten kregen bevel naar Libië terug te ke- of te landen. De vliegtuigen en de inzittenden zullen naar Libië te rugkeren, aldus de verklaring. De gezagvoerder van één van de vliegtuigen zou verklaard hebben dat er donderdag nog meer troepen en wapens naar Oeganda gezonder zullen worden. President Moeammar el Gadda fi heeft in het verleden president Amin gesteund en zou de drijvend? kracht zijn geweest achter de uit wijzing uit Oeganda van 700 Israëliërs. De regering van Oeganda heeft 30.000 ruwe diamanten in beslag ge nomen die bestemd waren voor Tanzanië, zo heeft het ministerie Voorlichting in Dar-es-Salaam woensdagavond bekendgemaakt. Oegandese soldaten hadden de diamanten uit een Belgisch vlieg tuig gehaald dat uit Amsterdam kwam en een tussenlanding in En tebbe maakte. De waarde van de diamanten is niet bekend. LOD Mevrouw Ami Sjachori, vrouw van de dinsdag in Londen gedode Israëlische diplo maat breekt in tranen uit bij de aankomst van het lijk van haar man op het vliegveld Lod bij Tel Aviv. PARIJS (AP) Het Franse sati rische weekblad „Le Canard Enchai- ne" heeft vandaag twee pagina's ge publiceerd met nieuwe documenten die twee gaullistische leiders in op spraak brengen. De documenten zijn afkomstig van Gabriel Aranda, een voormalig adviseur van de Franse minister van Woningbouw en Collec tieve Voorzieningen. De gepubliceerde documenten om vatten: drie blieven van René To- masini ,de vroegere secretaris-gene raal van de gaullistische partij aan Albin Chalandon, de voormalige mi nister van Woningbouw en Collectie ve Voorzieningen, waarin hij hem vraagt werkzaamheden aan een snel weg te laten uitvoeren door een maatschappij waarin hij belangen had. Een andere serie documenten om vat brieven van een voormalige gaul listische minister Michel Habib-De- loncle, nu hoofdredacteur van het gaullistische dagblad La Nation, in hij vraagt om de uitbreiding van het maatschappelijk vermogen een onderneming en een andere brief waarin hij de zaak bepleit van bouwonderneming die geïnteres seerd is in de bouw van een snelweg. Vandaag werd enig commentaar verwacht op de bekendmaking van deze schandalen als president Geor ges Pompidou een persconferentie houdt. Premier Pierre Messmer liet giste ren doorschemeren dat er een zuive- Overval op politiepost Bij een overval op een politiepost in de Spaanse plaats Urdax. dicht bij de grens met Frankrijk, zijn gis teravond twee aanvallers om het le ven gekomen. Twee Dersonen zouden gevangen zijn genomen. Volgens wel ingelichte kringen opende een over- valscommando van zes man. moge lijk Baskische separisten. het vuur op de politiepost. Honderdste dode Gisteren is sinds het begin van het jaar de hon derdste Britse militair in Ulster om het leven gekomen. Hii bezweek aan verwondingen, die hij zondag had opgelopen, toen hij tijdens een pa trouille door verscheidene kogels werd getroffen. De overledene is de achttienjarige parachutist Frank Bell. Tijdens een felle schietpartij in Belfast werden gisteravond een sluipschutter gedood en twee ge wond. ring binnen de partij zou kunnen plaatsvinden toen hij tot een groep gaullistische parlementariërs zei: „Wij moeten op moreel terrein niet aangevallen kunnen worden. Er zijn morele waarheden. Ik ben" er om die te laten respecteren. Als er slechte elementen zijn dan moeten zij ver wijderd. Dat is de geest van het gaullisme. Maar het is ook noodza kelijk om diegenen te verdedigen die op onrechtvaardige wijze worden aangevallen tegen diegenen die hen belasteren. De politike directeur van de onaf hankelijke Republikeinse Partij Roger Chinard heeft vandaag gezegd dat de regering in moet grijpen. ADVERTENTIE (Door onze correspondent) BONN Bij de poging om Isra ëlische gijzelaars op het vliegveld Fürstenfeldbruck uit handen van de Palestijnse guerrillastrijders te bevrijden zijn geen fouten gemaakt, aldus de regeringen van de Bonds republiek en van Beieren. In een gisteren gepubliceerd rapport wordt voorts betoogd dat de misdaad in het Olympische dorp ook met mas sieve veiligheidsmaatregelen vrij wel zeker niet had kunnen worden verhinderd. Door Wim Timmers Het rapport van beide regerin gen, dat zonder aanzien des per- soons alle feiten van de noodlottige bevrijdingsactie op Fürstenfeld bruck zal blootleggen, is met eni ge spanning afgewacht. Nu het 71 pagina's dik is verschenen, blijkt echter dat er voor de deskun digen in Bonn en München niets meer te zeggen valt dan de afgelo pen weken al van verschillende kan ten is betoogd. De veiligheidsmaatregelen zouden voldoende zijn geweest, ook naar het oordeel van Isrdëlische deskun digen. De Israëliërs zijn gedood door schoten van de Palestijnen en niet van de politie. Dat slechts vijf scherpschutters waren ingezet, hield verband met de organisatie, maar was volgens de rapporteurs ook vol doende omdat nooit meer dan vier terroristen tegelijk zouden kunnen worden geraakt. Zij schoten met G- 3 geweren omdat daarmee bij proef- schieten de beste resultaten waren bereikt en hadden geen infra-rood- apparatuur, aangezien het vliegveld helder was verlicht. De kern van de zaak is, naar het oordeel van deze deskundigen, dat de politie met zeer goed voorberei de Palestijnen te maken had, die wellicht maandenlang aan hun ac tie hebben gewerkt. Gezien hun houding is het hoogst onwaarschijn lijk dat effectieve voorzorgsmaatre gelen hadden kunnen worden ge nomen. Nu zou op het Juiste mo ment van de enige mogelijkheid om in te grijpen gebruik zijn gemaakt. Het rapport zet bovendien nog eens uiteen dat de vormgeving en organisatie van de Olympische spe len het onmogelijk maakten om van het dorp der sportlui een zwaarbe waakte en met prikkeldraad afge grendelde vesting te maken. De veiligheidsorganisaties hadden wel liswaar 7.600 man ingezet die over alle noodzakelijke materiaal be schikten. maar zij mochten in het beeld van de vrolijke, ongedwongen en vreedzame spelen niet opvallen. Noord- en Zuid-Korea Premier Kim U-soeng van Noord-Korea heeft gepleit voor een onmiddellijke bij eenkomst van Noord- en Zuidko- reaanse regeringsfunctionarissen af gevaardigden of politieke partijen ter bevordering van de vreedzame her eniging. In een vraaggesprek met de hoofdredacteur van het Japanse blad Mainisji Sjimboen zei Kim dat "veelzijdige contacten en onderhan delingen op wijder schaal" nodig zijn om het wantrouwen op te heffen. (Door onze correspondent) BONN Kort nadat Bondskanse lier Brandt het vertrouwen van de Bondsdag had gevraagd, om daar mee de weg naar vervroegde verkie zingen vrij te maken, heeft de op positie woensdag laten zien wie op het ogenblik de sterkste is in het Westduitse parlement. In een aantal stemmingen over een pakket social® maatregelen versloeg de CDU-CSU- fractie de regeringsfracties (SPD en FDP) met 248 tegen 247 stemmen. De oppositie dankt haar overwin ningen aan oud-minister Schiller. Deze is nog altfjd lid van de SJD- fractie. HIJ had Bondsdagpresident Von Hassel echter schriftelijk ge vraagd hem deze week te willen ver ontschuldigen. Brandt moet nu als leider van een regering, die ln d® praktijk een minderheidsregering ia, de campagne voor de verkiezingen van 19 november beginnen. De stemming over de ver trouwensvraag. die morgen plaats heeft, zal overigens in elk geval ne gatief uitvallen voor de Bondskanse lier. Alleen na zo'n nederlaag heeft hij het recht president Heinemann het uitschrijven van verkiezingen voor te stellen. De regering had haar nederlaag al „veilig gesteld" door tot stemonthouding van de ministers te besluiten. Door mysterieuze bewe- j van Weesel in nipt met name J r (Door onze correspondent) JERUZALEM De „Zwarte Sep- impï £nber" {tng. Leiders zijn niet met name skend, althans niet met zeker- *id, er is geen hoofdkwartier, organisatievorm en geen idio- S We- De geheimzinnigheid en het spectaculaire karakter van hun ac te dat zijn de belangrijkste fac toren voor hun „succes". Voor het «st liet de Zwarte September van horen in november 1971. De laanse premier Wasfi Teil werd in zijn hotel in Caïro ver- Palestijnse studenten die de ig hadden gepleegd werden tor de Egyptische autoriteiten na *n paar weken vrijgelaten. De Zwarte September verklaar - bij die gelegenheid dat haar imste doel is het vermoor - kn van Koning Hoessein en zijn :i3ülie. Ze heet Zwarte September jjp0( - herinnering aan de burgeroor- in Jordanië die in september plaatsvond en waarbij Koning Ossein de Palestijnen in Jorda- elimineerde. Er volgden aanslagen op de Jor- ambassadeurs in Londen en Genève, en ook op de moeder van Koning Hoessein. Dan voor het eerst een serie aanslagen op de zo genaamde „imperialistische belan gen". Op 6 februari ontploften gas- opslagplaatsen in Ommen en Ra- vensteln in Nederland. In Ham burg werd sabotage gepleegd in een wapenfabriek en een oliepijpleiding. Intussen hadden de acties zich ook tegen Israël gericht. Op 8 mei werd een Sabena-vliegtuig gekaapt naar Tel Aviv. De kaping misluk te uiteindelijk. Op de vraag wat de Zwarte September is, hebben de Israëlische autoriteiten een eenvou dig antwoord. „De Zwarte Septem ber is een camouflage voor El Fa- tach. El Fatach maakt gebruik van de organisatie de Zwarte Septem ber. Daardoor noeft zij officieel geen verantwoordelijkheid voor de terreurdaden van de Zwarte Sep tember op zich te nemen en kan politieke complicaties vermijden. In werkelijkheid draagt ze de ver antwoordelijk wel". Het Is duidelijk dat de Israë liërs er belang bij hebben de za ken zo eenvoudig mogelijk voor te stellen. Immers, als een kleine on grijpbare beweging niets anders blijkt te zijn dan de grote broeder El Fatach zelf, dan kan je eenvou dig de Palestijnse commando's aan pakken, en dat is wat er nu ook gebeurt. Het valt niet te ontken nen dat de Arabische landen be lang hebben bij het Palestijnse verzet, zeker nu zij militair on machtig zijn iets tegen Israël uit te richten. Maar er rijzen toch enkele vra gen. Kwam het drama in München Egypte wel zo gelegen? Egypte dat na het vertrek van de Russen bezig was het vacuum op te vullen met een diplomatiek offensief in West- Europa waarbij Duitse steun voor Egypte van essentieel belang was Gesprek Kwam München bovendien voor El Fatach zelf wel zo goed uit' Ook daarover lopen de meninger uiteen. Er waren Juist onderhan delingen aan de gang tussen El Fa tach en Koning Hoessein via be middeling van Saoedi- Arabië. een modus vivendi te komen met de Jordaanse koning. Deze onder handelingen hadden een grote in terne controverse binnen El Fa tach veroorzaakt tussen de linker en rechter vleugel. Daarom moet men aannemen dat de greep die El Fatach-leiders op hun afde lingen hebben en die de Arabische landen op hun beurt op El Fatach hebben niet volkomen is. Er is weinig discipline en bin nen de beweging kunnen verschil lende splintergroepen geheel of ge deeltelijk ondergronds opereren. Men moet voor ogen houden dat in de Arabische realiteit een ver eniging met leden niet dezelfde strakomlijnde betekenis heeft als in het westen. Daarom is misschien de conclusie gerechtvaardigd dat niet alleen voor ons de Zwarte September een mysterie is, maar dat mogelijk ook bij de Palestijnse organisatie zelf de Zwarte September niet duidelijk omlijnd is, een beweging van waar uit allerlei elementen die al of niet via El Fatach opereren, en die het resultaat is van de verplichting en tegenstellingen binnen de Palestijn se organisaties. Intussen heeft de Israëlische inlichtingendienst een paar na laten uitlekken van personen die zij als leiders van de. Zwarte September beschouwt. Dat is Salab Kalef, een 38 jaar oude Palestijn die ook bekend staat onder de naam Aboe AJad en de tweede is Ali Hassan Salami, de zoon van een man die zich in de Jaren veer tig een reputatie had verworven in Palestina als terrorist in dienst van de groot-moefti van Jeruzalem Haj Amin el Hoessein!. Moefti Het Interessante van de twee Zwarte-septemberleiders is dat zij beide komen uit de kring van de voormalige groot-moefti van Jeru zalem, Hoesseini. Voor de Israëliër is Hoesseini een begrip. Hij was ge durende de dertiger en veertiger ja ren onder het Britse mandaat de leider van het Palestijnse verzet tegen de zionistische immigratie. Maar hij schuwde de terreur niet noch tegen de zionisten noch te gen zijn eigen broeders om zijn po sitie te handhaven. In de Jaren 1936-1939 liet hij alleen al 3000 Palestijnen vermoorden Hoesseini staat bekend als bui tengewoon reactionair en corrupt, en het meest berucht is hij wel ge worden door zijn samenwerking met Hitier tijdens de Tweede We reldoorlog. Hij bezocht Hitler ln Berlijn in 1943 en wist zich van zijn steun te verzekeren voor de Arabische zaak. 'ln Palestina kwam hij na de annexatie van de westelijke oever door Jordanië en 1948 in con flict met de toenmalige Koning Ab- dallah. Sindsdien leeft Hoesseini te ruggetrokken in Beiroet, waar hij zich in *n vesting verschanst heeft. De Noordafrikaanse pers neemt nu aan dat deze Hoesseini is terugge komen in het strijdperk en dat hij de man achter de schermen is die de Zwarte September orga niseert, financiert en leidt. Ook de Israëliërs hebben het ver moeden dat de Moefti bij de Zwar te September betrokken is al zegt men niet zeker te weten wat pre cies zijn rol is. De werkwijze van de Zwarte September, zo zeggen zij, komt overeen met de methodes die de Moefti ln de Jaren 1936-1939 toepaste: klassieke terreur tegen de burgerbevolking. Hoe diep zijn de Arabische re geringen bij de acties van de Pa lestijnen betrokken? In Europa en vooral ln Duitsland bevinden zich cellen van Palestijnen. Onder grondse organisaties en geheime diensten plegen zo te werken dat Iedere cel een aandeel heeft in het geheel zonder dat men van elkaar weet wat dat aandeel precies ls en zonder dat men elkaar kent. De een verzamelt ter plaatse Informatie, "n tweede zorgt voor paspoorten en onderdak, een derde dekt de af tocht. Dat gebeurt in het land waar de actie moet plaatsvinden, en dan komt, gelijk in München, de ploeg van buitenaf, in dit geval uit Bei roet, om de eenmalige actie te ondernemen en weer te verdwijnen. Zo wordt in de Israëlische inlich tingendienst niet getwijfeld dat Arabische ambassades in het bui tenland en Arabische inlichtin gendiensten bij dit hele proces be trokken zijn, zonder dat men wil onthullen welke rol zij precies ver vullen. Verschaffen zij alleen in formatie, wapens en paspoorten, of doen zij ook mee aan planning en uitvoering? Onbeantwoorde vra gen. Tenslotte de vraag wat men van de toekomst kan verwachten. Deze belooft weinig goeds.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9