Revalidatie: vooral werken in een hecht teamverband Nederlandse regering kan geen stappen ondernemen' 'Open dag' in het Rotterdamsch Zeehospitmm Hulp voor pastoor Rijksdiensten naar Groningen Klaverjassen Kinderkleding- beurs van UW KRITIEK VAN BEERNINK OP DRS. TILANVS OAE WIL DAT KENIA BEMID DELT TUSSEN TANZANIE EN OEGANDA DAF ver met aardgasauto MENING VAN MINISTER LARDINOIS OVER BRITSE VISSERIJ-MAATREGEL DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1973 KATWIJK AAN ZEE Revali datie is in deze tijd geen mode woord meer. Het is een behande ling, die steeds meer wordt toege past. Helaas beschikt men nog niet over voldoende centra om alle daarvoor in aanmerking ko mende patiënten te kunnen op vangen. Eén van die centra in de regio Leiden, Alphen en de Bol lenstreek is het Rotterdamsch Zeehospitium in Katwijk aan Zee Er worden daar echter niet alleen revalidatiebehoevenden uit deze gebieden behandeld, maar bij voorbeeld ook uit Haarlem, Den Haag en Rotterdam. In de toe komst zal daarin zeker verande ring optreden, want het is een voor de hand liggende zaak, dat over niet al te lange tijd ook die steden en de gebieden daar om heen zo'n centrum rijk zullen worden. Dat werd wel duidelijk tijdens de gisteren in het Zeehos gehouden bijeenkomst in het ka der van de landelijke open dag voor revalidatie van de Vereni ging van revalidatie-inrichtingen in Nederland. Overal in het land werden van die bijeenkomsten ge houden. Die in Katwijk aan Zee werd bijgewoond door een groot aantal artsen en velen, die ver der bij de revalidatie betrokken revalidatiearts Mevrouw dokter C. W. Nederburgh, getroffen is. Helaas moet nog het Zeehos zijn. uit Leiden en omgeving. het J chef de kliniek, zette in een boeiend iaat i gebied rond Alphen en de Bollen streek. i terug te brengen in het leven. bezoeken I den geconstateerd, dat patiënten betoog uiteen, dat het doel van de Holland beschikt thans over twee revalidatie is de motorisch gebonden 1 verpleegsters, die de patiënten thuis allerlei acht rgronden Het Rotterdamsch bereidde zijn gasten een hartelijke I OThap£eHjke en sociale leven. Om al ontvangst. Zij werden begroet door I t directeur-geneesheer dokter E. B. M Jeze 'acetten te kunnen benaderen porteren hun bevindingen aan de Dillmann. directrice zuster M. H. ï166" me" een "eoht deskundig revalidatie-arts. Deze kan dan zi,n Rijken en econoom G C Taillie team n°dig, want revalidatie is met onderzoek beginnen en daarna de •- zigheid en heeft tot gevolg, dat de e behandelde wat angstig wordt als de revalidatie gaan. Zuid- j hij pijn, moeheid en een hele groep andere klachten bij zichzelf con stateert Hii of zij is bang weer door zo'n infarct te worden getroffen. Begrijpelijk, maar dat gevaar is be paald niet groot. Door Cees Com bee afwijkingen meestal blijvend orga nisch gestoord zijn en daardoor in hun maatschappelijke milieu's niet de plaats kunnen innemen, die zij zonder stoornis zouden bezetten kon men door het bezichtigen van een kleine expositie over de mogelijk heden op dit gebied in het Zeehos en door gesprekken met de werkers op de revalidatie-afdelingen nader kennismaken met wat op dit ter rein in Katwijk aan Zee wordt ge realiseerd. Teamverband Dokter E. B. M. Dillmann gaf een overzicht over de historie van het in— 1908 opgerichte Rotterdamsch Zee hospitium, dat van een verpleeg inrichting voor t.b.c.-patiënten is uitgegroeid tot een revalidatie centrum van de eerste orde en dat zich mede toelegt op de huisvesting van nu zo'n tachtig poliopatiënten Hij stelde dat revalidatie meer is dan uitsluiend 'n medisch handelen. Het geschiedt in teamverband met in breng van meerdere disciplines waar door het bepaald geen zuivere me dische aanglegenheid meer is. Struc tureel is er op het gebied van de revalidatie reeds veel verbeterd, zei dokter Dillmann, maar er zal nog heel wat meer moeten worden ge daan; zoals door de patiënt hulp te bieden ln eigen milieu. Helaas moe ten tot nu toe nog tekorten op al lerlei gebied worden geconstateerd. Aan het opheffen daarvan zal iede reen, die de revalidatie ter harte gaat moeten meewerken. val aldus de In zo'n team werken velen nauw I samen met de revalidatiearts, zoals J Fietsen fysiotherapeuten, medische arbeids- therapeutes (in het gehele land zijn er maar drie mannelijke», mensen uit de verplegings- en verzorgings sector. logopedisten, onderwijskrach ten, Instrumentenmakers, psycholo gische en maatschappelijke begelei ders, kinderarts, neuroloog, oog- en oorarts en tandarts. Door die hechte samenwerking en de uitwisseling van ervaringen komt men gezamenlijk tot de beste resul taten voor de verpleging van de pa tiënten. Dokter Nederburgh lichtte al deze aspecten van het in team verband optreden nader met voor beelden uit de praktijk toe. v teamverband. j gelijks werk en die tussen de spanning vroeger en nu. Na die eerste week wordt ook aan sport en spel gedaan, waarbij uit de praktijk Dokter Weeda vertelde, dat de pa- is gebleken, dat de patiënten zich tiënten de eerste week van de revali- veel vrijer bewegen dan op de fiets en zich tot grotere inspanning dwin gen. Ook aan groepswerk wordt veel aandacht geschonken. Het wegpra ten van klachten en het aan de hand van het revalidatieonderzoek uitzoeken van wat er moet worden gedaan voor de patiënten zijn be langrijke bezigheden voor het team, dat bij de behandeling niet in wit te jasjes werkt, maar in overhemd of colbertje om de zieken het ge voel van thuis te geven. De 'open dag* van de vere niging van revalidatie-in richtingen in Nederland, gisteren o.m. gehouden in het Rotterdamsch Zeehos pitium van Katwijk aan Zee, werd bijgewoond door veel artsen en revalidatie- werkers uit ie regio Leiden en Alphen aan den Rijn en uit de Bollenstreek. (Foto Jaap van Duljn> dat deze volkomen op de hoogte zijn van de werksituaties in het bedrijf, waarin de gerevalideerde werk- VOORHOUT Nog maar enkele igen na de benoeming van kape laan J. W. M. Nijman tot pastoor te Voorhout (deze was al vier Jaar in Voorhout's Bartholomeusparochie als kapelaan werkzaam) is tot zijn hulp als kapelaan benoemd, pater F. R. Gerritsma, geboren te Bols- ward op 21 februari 1944. Deze nieu we kapelaan heeft gestudeerd in Utrecht aan de Theologische Hoge school. Hij heeft stage gelopen te Hilversum en in Leidschendam. De installatie van pastoor J. W. M. Nijman zal op een later tijdstip plaats vinden door de deken van de bollenstreek, de eerwaarde heer Tervoorn, rector van Sancta Maria te Noordwijkerhout. Den Haag De verplaatsing van rijksdiensten uit het westen zal zich vooral conentreren op de stad Gro ningen. Dit staat in de nota Noor den des lands van de ministers Langman (Economische Zaken) en Udink (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening). Voor een zo goed mogelijke ontwik keling van het Noorden is het on ontbeerlijk dat daar een stedelijke agglomeratie tot stand komt, die in veel opzichten kan concurreren met de Randstad Holland. LEIDEN Met een prijskla- verjasavond in het clubhuis „Het Mie rennest" (Morsweg 59) vangt mor genavond de start aan van de 14- daagse klaverjasavonden in dit klub- huis. OEGSTGEEST Dinsdag 26 en woensdag 27 september wordt in het patronaatsgebouw achter de rk kerk een kinderkledingbeurs van de UW gehouden. Dinsdag kan men. tussen een uur en half vijf, hele, schone en bruikbare kinderkleding in leveren, de verkoop begint woens dagmorgen om negen uur en eindigt om half drie. Iedereen mag veertig minuten blijven. DEN HAAG (ANP) Oud CHU- fractievoorzitter en de oud minister van binnenlandse zaken, mr. Beer- nink heeft vanmorgen voor de ra dio scherp gereageerd op uitlatingen van de huidige fractievoorzitter van de CHU Tilanus. Deze zei gister avond in een uitzending van de CHU, dat het „slechts een hele klei ne groep is in de CHU, die niet te vreden is over wat de unieraad heeft besloten en dat die hele kleine groep heel veel publiciteit krijgt". Mr. Beernink: „Ik ben het be- laid niet met de heer Tilanus eens. Naar mijn mening heeft een heel groot deel van de Unie bijzonder veel bezwaren tegen het advies van de Unieraad over de kandidaten en tegen de linkse koers die het bestuur en helaas ook de heer Tilanus willen NAIROBI (AP) De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid is vandaag tussenbeide gekomen om een moge lijk conflict tussen de buurlanden Tanzanië te voorko- De secretaris-generaal van OAE, NZO Ekangaki zou een roep hebben gedaan op het neutra le Kenia om te bemiddelen in conflict. Keniaanse functionarissen geren commentaar te geven dat Ekangaki een onderhoud heeft gehad met de Keniaanse president Jomo Kenjatta. Volgens adviseurs zou Ekangaki, behalve met Kenia en Tanzanië ook al contact hebben opgenomen met de Soedan, Roeanda en Zaire. Oeganda en Tanzanië zijn beiden ondertekenaars van het handvest van de OAE waarin de lidstaten verklaren zich niet te mengen i binnenlandse aangelegenheden andere landen. Hartpatiënten Over de revalidatie tiënten sprak dokter H. da uit Leiden, hoofd EINDHOVEN De DAF is verge vorderd met de ontwikkeling vai een automotor, die op vloeibaar fSJazor aardgas rtfdt. Over een maand wordt in Groningen de eerste bus. die wordt aangedreven met een nog experi mentele aardgasmotor ingeschakeld op de lijndienst. Het Is de eerste be kroning op een langdurige reeks ling poliklinische hartrevalidatie j proeven van DAF, het Groningse ge- van het Rotterdamsch Zeehospitium. vervoersbedrijf Nadrukkelijk stelde hij, dat de reva- lidatie al moet beginnen als een pa tiënt met een hartinfarct of een an dere hartaandoening opgenomen is in het ziekenhuis. Hij betreurde het, dat het vandaag de dag nog voor komt dat patiënten worden ontsla gen met een ondeugdelijk program ma. Zij komen daardoor met een aantal moeilijk defineerbare zaken terug in huis, voelen zich onzeker en weten niet precies wat ze hebben en moeten doen. Eén van de belangrijkste zaken noemde dokter Weeda de nazorg, namelijk het zoeken naar mogelijk heden om het gerevalideerde li chaam op peil te houden. Daarbij zal het contact met huis- en be- '^e drijfsartsen een nuttig effect kun- Gasunie. Bij de DAF veel van de bezwaren die het gebruik van aardgas met zich meebrengt als schone brandstof voor een automotor te overwinnen. Groningen overweegt op den duur het hele autobusvervoer over te schakelen op aardgas. Gas is per kilometer 7 a 10 cent goedkoper dan benzine. Daar staat tegenover een hogere motorrijtuigen belasting. De Gasunie heeft in Gro ningen apparatuur geïnstalleerd waar het aardgas vloeibaar wordt gemaakt. Als men er by DAF in mocht sla gen de aardgasmotor verder te ont wikkelen dan zal hij waarschijnlijk voorlopig alleen maar rendabel zyn voor zwaardere auto's die zeer in tensief in bedrijf zijn. hebben. Er wordt dan ook alles aan gedaan hen te betrekken bij besprekingen over de eigen patiën ten om op die wijze tot een goede nazorg te komen en te bepalen wat wel of niet gedaan mag worden. In de gesprekken met de gerevalideer- den gebruikt dokter Weeda veel voorbeelden. Ook die van een acht-cylinder motor, waarop de niet zieke mens loopt en de zes-cylinder van een door een hartinfarct ge troffene. Daarbij erop tttenderende, dat hij met die geringere kracht moet leren te leven en dat hij voor al niet angstig moet zijn. Er werden aan het slot van deze referaten nogal wat vragen gesteld, waarbij nogeens vanuit de vergade ring de nadruk werd gelegd om naast de huisarts toch vooral ook de bedrijfsartsen in te schakelen, om- De historische kaasmarkt in Woerden werd gisteren officieel door Prinses Beatrix geopend. Tij dens de rondgang greep de koperslager Jaap Feijt de Prinses bij de hand om haar met sonore stem "O sole mio" toe te zingen. LEIDEN Zeven vaartuigen zorgden gisteren voor een aanvoer in IJmuiden van 1.455 kisten vis, 818 kleine kistjes vis en 500 kilo tong. Er waren 50 kisten en 215 kleine kistjes sohelvis, 105 kisten gul, 830 kisten en 600 kleine kistjes haring, 270 kisten en 3 kleine kisten makreel, 35 kisten haai, 150 kisten schol en 15 kisten diversen. Sche- veningen kreeg een verse aanvoer van 50 kisten gul. Onder de kust werden trekken ge daan van vijf tot vijftien manden vis. In de Noord trekken van vijftig tot tachtig manden vis. bij de P- boeien werden trekken gedaan van tien tot vijfentwintig kilo tong en 3 a 5 manden bijvis. In de buurt van de Bruine Bank trekken van 15 bot 30 kilo tong met daarbij 4 k 6 manden andere vis. Tussen 56 en 57 noorderbreedte deden de grote kotters trekken van tien tot vijfen twintig manden vis. Voor vandaag stond in IJmuiden genoteerd: de LJm 9 „Haarlem" met 860 kisten en 318 kleine kistjes vis, KW 15 .Rijnmond I" met 1.125 klei ne kistjes haring, TX 22 „Bartina Brits verbod De Nederlandse regering heeft geen basis voor het ondeniemen van stappen om de Britse maatregel ongedaan te maken, waarbij de ha ringvangst van 20 augustus tot 30 september in de twaalfmijlszone tus sen Teesmouth en Flamiborough Head is verboden. Minister Lardinois antwoordt dit (tevens namens zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken) op schrifte lijke vragen van het tweede kamer lid Koningh. Verder merkt hij op, dat het niet te voorzien is in hoeverre de haringvissers door het verbod ernstig dreigen te worden gedupeerd nu zij anders dan dit het vorig Jaar het geval was hun visserij in het overige gedeelte van de Noordzee kunnen blijven uitoefenen De Nederlandse visserij heeft in derdaad historische rechten op dit gebied. Op grond van het Visserij- verdrag 1964 van Londen is de Brit se regering bevoegd maatregelen als deze te treffen. Hierbij heeft de Britse regering voldaan aan beide in bedoeld verdrag gestelde voor waarden, te weten: de maatregel mag geen discriminatoir karakter dragen en alle medebetrokken kust staten, partij bij het Verdrag, die nen hiervan in kennis te worden gesteld. Voor bedoelde kennisgeving is in het Verdrag geen termijn vastge legd. Uiteraard zou de Nederlandse regering het op prijs hebben gesteld, als aan het treffen van de maatre gel enig overleg vooraf zou zijn ge gaan. De Noordzee gaf de afgelopen week niet veel haring. Er was een behoorlijke bries, waardoor de mees te haringspanners, die dinsdag pas uitgingen, vrijdagavond weer binnen waren. De vangsten waren niet al te ruim. De meeste zijtreilers visten in de Ierse wateren, waar de laat ste week de vangsten verbeterden Een groep hektreilers bleef neg vis sen in de wateren bij de Hebriden. De volle haring (gekaakt) blijft op een goed peil, namelijk f 108f 120 per kantje. De volle steur haring van f 92 tot f 110 per kantje. Verse haring blijft schaars, alleen de weekeinden is er wat haring, van daar dat de haringverwerkende be drijven veel verse haring en ha ringfilets importeerden uit Dene marken en Engeland. Tevens kwam er bevroren makreel uit Engeland en Noorwegen. Bij de haringexporteurs blijft het bedrijvig. Volgens de gegevens van de Dienst Nederlandse Haringcon trole bedroeg de uitvoer van gezou ten haring in de week van 28 augus tus tot en met 2 september vanuit Scheveningen 1.530 vaten van 100 kg netto), Katwijk 1.710 vaten, Vlaardingen 1.006 vaten en IJmui den 4 vaten. In totaal 4.250 vaten, tegen vorig Jaar 5.488. De uitvoer van gerookte haring onder rijkscerti ficaat bedroeg 25.915 kg netto, vo rig Jaar 25.325 kg. In de week van 4 tot en met 9 september bedroeg de aanvoer van gezouten haring in Scheveningen 295 kantjes, Katwijk 2.701 kantjes, Vlaardingen 50 kantjes. In totaal 3.046 tegen vorig Jaar bijna het dubbele: 6.032 kantjes. Vanaf begin teelt tot en met 9 september be droeg de aanvoer van gezouten ha ring in Scheveningen 40.161 kantjes (vorig jaar 32.044), in Katwijk 76.066 (55.898), in Vlaardingen 24.415 (31.299) en in IJmuiden 817 (284). Voor het totaal betekent dat 141.459 kantjes, in het afgelopen jaar waren dat er 119.525. Aan ir. H. A. M. van Erp, inspec teur der visserij in algemene dienst bij het ministerie van land bouw en visserij, is met ingang van 1 januari 1973 op zijn verzoek we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd eervol ontslag ver leend, met dank voor de door hem bewezen diensten. Henricus Antonius Maria van Erp geboren 14 december 1907 te 's-Her- togenbosch, studeerde in 1935 af aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. In 1937 werd hij verbonden aan de „Dienst van de Visscherijen". In 1948 werd hij benoemd tot inspecteur van de visserijen, als zodanig is hij een 25 jaar werkzaam geweest. Hij is officier in de orde van Oranje Nassau. Over het treffen van de visserijmaatregelen in Engeland moest minister Lardinois melden, dat Nederland geen poot heeft om op te staan voor wat betreft een tegenactie.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4