Mem wil punten halen en ont verrassend de tijdrit Cris-kras door oetbalwereld I jièSBtó Van Duivenbode maakt rentree APPiE Nederlands succes in Ronde van Toekomst ifij Een bank, die er ook voorwintervakanties is Puttemans (B) breekt twee wereldrecords 0Ifl)ERDAG 21 SEPTEMBER 1972 ES ROUSSES „Hoe bestaat het. Ik wilde een paar puntjes nor de groene trui halen en dan win je de tijdrit". Cees Priem jaar oud, stond glunderend aan de meet in het hoog gelegen Rousses. Zijn jacht om de groene trui wat steviger om de houders te krijgen was geslaagd. Sterker nog, de Zeeuwse nmerman had een volkomen verrassende overwinning in de km lange tijdrit over een vrij moeilijk parcours behaald. ,jór grote tijdrijders als de Fransen Duchemin en Meunier, de jech Mainus, de Zwitser Sutter en ook voor Fedor den Her- Dat laatste was niet zo'n geweldige surprise want Den jrtog rijdt niet sterk in deze Ronde van de Toekomst en is eerder achter Priem in tijdritten geëindigd. Twee jaar gele- in 'n vierdaagse in Zweden, waar Priem een rit over 40 km ?n en dit jaar nog in de grote tijdrit in Olympiads Ronde, die or Theo van der Leeuw vóór Frits Schür werd gewonnen sar waarin Priem ook al sneller was dan Den Hertog. riem: „In die rit naar Les Rous- etappe kon rijden. Maar dat het ik me niet geforceerd. Ik uitgerekend de tijdrit zou worden dat toch geen kans op de eind- had ik toch niet durven hopen, dacht dat ik beter op een j De andere mannen waren daarop ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Door Riny van Woerden r *Pereira, beter bekend als gentleman van de groene anat, grootmeester op de vier- lt meter, strateeg in de Brazi- wereldkampioenschapelftal- en 1962, uitblinker in het trappen, gaat voor de ;de maal zijn geluk in Europa roeven. De nu vierenveertigjarige zeer succesvol als trainer Sporting Cristal in Lima en nationale elftal van Peru, wordt nmeester van het Turkse Feh- Bahce. Het is voor de sympa- fce Braziliaan te hopen, dat hij trainer in Europa meer geluk dan destijds als voetballer bij Madrid, waar Alfredo di Ste- hem grote successen in de weg iangas een wedstrijd in de tweede ie van de Finse competitie, tus- Puotila en Kiffen uit Helsinki, een supporter van de thuis liet veld op en spoot traangas een busje in de ogen van de van Kiffen. Terwijl een voor de ogen van de doelman arde de thuisclub De dsrechter keurde dit doelpunt ader luid protest van de toe- iwers af. Er ontstond een vechtpartij, toen de spelers Kiffen de man met het traan- onder handen namen. Hierbij de „verblinde" keeper aan zijn verwond, waardoor hij het moest verlaten. Toen de ge leren weer waren bedaard, werd tedstrijd voortgezet. Het duel ?de in 0—0. En wil altijd maar m, dat traangas alleen op de ■Amerikaanse velden wordt ge- wendeel e eerste en tweede divisie in t spelen dit seizoen zevenen- l buitenlanders. Nederland le- het leeuwendeel met totaal indertig spelers. ilgië het „dorado" voor de Ne- Ddse voetballers, onze Ooster- trekken naar Oostenrijk. Van staal vijfenveertig „vreemdelin- in de Oostenrijkse competitie et nieuwe seizoen komen er itwintig uit West-Duitsland. ner twee is Joegoslavië met a spelers. Denemarken levert ioetballers, terwijl Roemenië en Srije elk één speler in Oosten- Kbben. ran de Duitse spelers is Lothar erich, de vroegere koningsschut- 'an Borussia Dortmund en het elftal tijdens het wereldkam- hap Engeland 1966. De Duit- febuiten speelde twee seizoe- iü Beerschot, waarvan één bij- succesvol 1970/71 topsco- ftn België en één minder Dit seizoen kreeg hij een Ser naar Austria Klagenfurt. van de nu zevenendertig] ari- tty Charlton lijkt te zijn uit- ald. Door de transfer van Ray van Huddersfield Town is de geen vaste keus meer in het Self tal vain Leeds United. Ma- Don Revie heeft Charlton niet afgedankt. Hij krijgt 'an als scout bij de club vooral zijn aandacht uit "aar het in Engeland bilzon- bpulaire schoolvoetbal-. Boven hoekt hij als waarnemer de ^Jden van komende tegen- h van de Engelse bekerwin- »Zelfs zullen wij misschien erg nodig is nog wel eens ^oep op hem doen voor het 1 elftal", aldus Revie. Dat is hd reeds nodig geweest Jackie heeft inmiddels al en- histrijden in het eerste elftal United Niet Gerd Müller. der „bomber" van Bayern München. blijkt topscorer van West-Duitsland te zijn, maar Anne Haarbach van het dames-elf- tal van Tus Worstadt. De drieën twintigjarige gymnastieklerares scoorde het afgelopen seizoen in vierenveertig wedstrijden niet min der dan 155 doelpunten. Over topscorers gesproken. Absoluut wereldrecordhouder is de Oostenrij ker J?epi Bican. De nu 58-jarige Bi- can, die de laatste jaren succes oogst als trainer van SK Tongeren hij bracht de Belgische club van de vierde naar de tweede divisie scoorde in zijn actieve voetballoop baan, waarin hij speelde voor Ad- mira en Rapid Wenen en Slavia Praag, niet minder dan vijfduizend doelpunten. Dit staat te lezen in het in Praag verschenen boek „5000 goals" door Josef Pondelik. „Tech niek, snelheid, incasseringsvermogen en instinct waren en zijn nog steeds de belangrijkste punten voor een goalgetter", concludeert de Oos tenrijker. Winst Voor de late Span je-vakantiegan gers. Op 1 oktober speelt de club van Rinus Michels, Club de Futbal Barcelona (met een winst van 335.000 gulden over het afgelopen seizoen nog steeds de rijkste club van Spanje) voor de competitie te gen aartsrivaal kampioen Real Ma drid. De wedstrijd wordt gespeeld in het Estadio del Club de Futbal Barcelona Nuevo Campo aan het eind van het Avenida Generalissimo Franco. Data Enkele belangrijke data om te ont houden. Returnwedstrijden Europa Cup 1, Europa Cup II en UEFA Cup, 27 september 1972. Return om de wereldbeker, AjaxIndependien- te, 28 september. Tweede ronde EC 1, EC II, UEFA Cup: 25 oktober en 8 novembër 1972. Derde ronde UEFA Cup: 29 novem ber en 13 DECEMBER 1972. Kwartfinales EC 1, EC II, UEFA Cup: 7 en 21 maart 1973. Halve finales EC 1, EC II, UEFA Cup: 11 en 25 april 1973. Finales UEFA Cup: 9 en 23 mei 1973 (2 wedstrijden dus). Finale Europa Cup II: 16 mei 1973 in Parijs. Finale Europa Cup 1: 30 mei 1973 in Belgrado. De penningmeesters van de voetbal clubs zijn blij, dat de Olympische Spelen achter de rug zijn. De tv- uitzendingen uit München hebben een geweldige daling veroorzaakt in de bezoekersaantallen. In Engeland kwamen er een half miljoen minder toeschouwers dan in dezelfde perio de vorig Jaar. In de competitie wa ren er 400.000 minder en in de wed strijden voor de liga-beker 100.000. beter geprepareerd dan ik. Die moe ten in zo'n tijdrit wat presteren. Voor mij was het al genoeg geweest als ik bij de eerste vijf was ge ëindigd". De Zeeuw, die de laatste dagen door zijn houding een beetje een buitenbeentje in de ploeg was geworden, zo zelfs, dat men het spot tend had gevraagd of hij misschien dacht een tweede Merckx te zijn toen hij wat laat voor een foto kwam aanrijden, had zich in één slag waar gemaakt. Na tweede plaatsen in Niort en Saint Yrieix, waar z'n ka meraden ook al het nodige over te zeggen hadden gehad, had hij dan nu voor de eerste Nederlandse etap— pezege in deze ronde gezorgd. Glunderend Priem voelde zich nu terecht de grote man. Glunderend vertelde hij, dat hij evenals Koken in de och tenduren niet het parcours had ge reden. „Althans niet op de fiets. Ik ben met de auto achter de anderen aan gegaan. Ik houd niet zo erg van dat trainen". Priem had het blijk baar ook niet nodig gehad. Op het gehele parcours had hij slechts één keer geschakeld. „Vlak voor het einde op een bult ben ik misschien 500 meter lang naar 54 x 14 gegaan. De rest heb ik op de 13 gereden". Die durf om constant een groot verzet te draaien maakte Priem tot de winnaar van de achtste dag. Hij had later in de ploegleiderswagen Fedor den Hertog gevolgd. „Die schakelde steeds als het even naar boven ging. Ik had hem nog gezegd dat hij bijna de hele route op 13 kon rijden, maar dat is hem niet gelukt," aldus Priem, die ook nog wel kwijt wilde, dat hij liever lan gere tijdritten rijdt. „Want ik ga na een aantal kilometers meestal beter fietsen". Cees Priem winnaar van een etap- e en in het puntenklassement ver der weg gelopen van zijn naaste be lagers, de Zwitserse Hubschmid en Schmid. Nederland, dank zij de zesde plaats van Den Hertog en de achttiende van Kuiper bovendien eerste in het dagploegenklassement. Is het een wonder dat Joop Midde- link glom? De enige schaduw was, dat Frits Schür zijn tweede plaats in het algemeen klassement prijs moest geven aan de Zwitser Sutter, die de tijdrit een halve minuut snel ler had afgelegd dan de Groninger. Schür, de man, die zich de laatste dagen gedupeerd voelde door het rij den van zijn makkers, die zelfs na de aankomst in Les Rousses open lijk had gezegd, dat ze tegen elkaar rijden, had een halve mmuut op Den Hertog verloren. Halfkoers was de Groninger slechts twee seconden langzamer geweest dan Den Hertog. „Maar op het laatste stuk ben ik stil gevallen. Ik heb het in de laat ste drie kilometer verloren," zei Schür. Hoop Hoe het nu verder moet gaan met de Nederlandse ploeg? Midde- link hoopt blijkbaar nog altijd op' een explosie van Fedor den Hertog. De ploegleider moest voor 't volgen kiezen tussen Hennie Kuiper, Fe dor de Hertog en Frits Schür. Hij koosDen Hertog. Achter Kuiper reed Koken, Schür werd gevolgd door mecanicien Jan Spenkelink. Schür over de nabije toekomst: "Het zal nog erg moeilijk worden" Den Hertog, die na de tijdrit klaag de over „zere knieën", liet zich er niet over uit. Hennie Kuiper, die voornamelijk door zijn valpartij en de daarbij opgelopen kwetsuren aan zijn lin kerarm in het algemeen klassement i vijf minuten op de Zwitserse leider Schmid is achter geraakt, was wat uitvoeriger. "Het klassement is nog lang niet opgemaakt, er zal nog wel veel veranderen. Voor mij is van nu af het belangrijkste, dat ik kort eindig in het algemeen klasse ment. Maar ik zal misschien ook helpen als het nodig is. De eerste dagen heb ik al een paar keer voor Priem de spurt aangetrokken. Als Olympisch kampioen had ik toen kunnen denken aan het maken van uitslagen. Misschien heb ik dat w±: tegen als wielrenner: ik ben te goed voor anderen" Hennie Kuiper was in de tijdrit de derde Nederlander. Voor hem- Een wintervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alieen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achter staan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-benL Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige wintervakantie! Maandag in Rivierahal Cees Priem op weg naar knappe prestatie in de tijdrit. zelf een nogal teleurstellend resul taat. Hij gooide het op zijn gebles seerde linkerarm. "Die wordt wel wat dunner maar het doet nog steeds erg veel pijn. De andere Ne derlanders eindigden vlak achter el kaar met slechts twee seconden schil tussen Langen (35ste) en ken (37ste). Jacob Langen, die de revelaties van deze ronde ADVERTENTIE a.s. vrijdag t/m 1 oktober in de gehele Amstelhal een grandioze show Herfst-Glorie dè apothéose van de Floriade opening 13 uur verdere dagen 9.30-22.30 uur in 70 ha parken en 12000 M2 kassen: u, IF ere-plateaus kinderspelen domein der lelies wonen-in- voedingstulnbouw het-groen rosarium -Jf hobbyland de boomkwekerij *dahliarama volks- en rododendronvallei schooltuinen 12 landen en natuurbehoud EEG-steden y apothekershof de-5-werelddelen bijbelse tuin 24 gemeenten borders en vaste planten, trein/entree NS-stations hoort. had het moeilijk gehad. Kuchend vertelde hij: "Na de etap pe naar Les Rousses moesten we nog een stuk op de fiets door de kou naar ons onderkomen. Toen heb ik een zware verkoudheid opgelopen". Cees van Dongen gaat steeds be ter rijden. Dat voelt hij zelf ook. „Het ging vandaag al weer een stuk beter dan dinsdag in de rit naar Les Rousses. Voor mij is het belangrijk als ik straks in de laatste ritten op de cols goed uit de voeten kom. Dan kan ik nog wat aan mijn klas sering doen. Vooral zondagmorgen met die col vlak tegen het einde. Mis schien ligt voor mij daar een kans om een rit te winnen". Van Dongen doelde op de halve etappe van zon dagmorgen met de ballon d'Alsace, 28 km voor de finish in Belfort. Ben Koken tenslotte kwam met 'n tijd van 26 minuten en 28.4 sec veel beter voor de dag dan men had verwacht. Middeünk had hem de op dracht gegeven zich niet leeg te rij den. Koken had ook niet behoeven mee te fietsen toen de ploeg in de ochtenduren het parcours verkende. „Ik heb gewoon gereden. Voor mij viel er toch niets te winnen", zei de Nederlandse kampioen bescheiden. Uitslag 1. Priem (Ned) 24.57.9 (gemiddeld 43.264 km/u), 2. Duchemin (Fra- B) 25.00.3, 3. Meunieir (Fra-A), 25.08.7, 4. Mainus (Tsj) 25.18.8, 5. Sutter (Zwi) 25.20.4, 6. Den Hertog (Ned) 25.20.9 7. Salm (Zwi) 25.23.0, 8. Hubschmid (Zwi) 25.30.6, 9. To- noli (It) 25.30.9 10. Martin (Fra-A) 25.32.1. 11. Villemiane (Fra-rood), 25.33.6, 12. Sibille (Fra-blauw) 25.34.3 13. Schmid (Zwi) 25.39.4, 14. Hava 'Tsj) 25.40.7, 15. Tollet (Fra-A) 25.41.0. 18. Kuiper (Ned) 25.46.2, 20. Schür (Ned) 25.50,6, 36. aVn Dongen (Ned) 26.26.8, 37. Koken (Ned) 26.28.4 Algemeen klassement: 1. Schmid (Zwi) 23.42.39, 2. Sutter (Zwi) 23.43.29, 3. Schur (Ned) 23.43.41, 4. Bourreau (Fra-A) 23.44.11, 5. Brentegani (It) 23.44.31, 6. Duche min (Fra-B) 23.44.56, 7. Martin (Fra A) 23.45.47, 8. Den Hertog (Ned) 23.46.10; 9. Villemiane (Fra-rood) 23.47.31; 10. Roques (Fra-rood) Rotterdam Bas van Duivenbode denkt weer aan nieuwe ringglorie. De Amsterdamse pugilist die vorig jaar op 8 november tijdens het na tionale zwaargewichtkampioenschap tegen Rudi Lubbers een gebroken enkel opliep, klimt na een afwezig heid van bijna een jaar maandag avond in de Rivièrahal andermaal tussen de touwen. Commentaar van promotor Henk Rühling: „We hebben een hard sto tende Engelsman gestrikt. Roy John, een bokser uit Wales, staat zelfs achter Chris Finnegan en Johnny Frankham als derde op de Britse ranglijst. Waarmee we met een het gerucht ontzenuwen, dat we een „opgewarmd lijk" brengen." Van Duivenbodes rentree dient in onmiddellijk verband te worden ge bracht met een boksgala, waarmee het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' het seizoen denkt te beginnen. An ders gezegd, wanneer de nationale halfzwaargewicht-kampioen de klus Roy John goed opknapt, wacht hem op 30 oktober het lang verbeide duel met Spaanse José Urtain. Rühling: „Urtain is akkoord. Met het sportpaleis moeten we het nog eens worden over een paar dinget jes. Bedenk goed, dat we om eruit te springen en dan praat ik nog niet over geld verdienen een re cette moeten maken van een -'ton. Wellicht kunnen we Ahoy' interes seren om voor een deel mee te doen." (Normaal dient voor een avond 6000 gulden huur en 8000 gulden aan kosten op tafel te wor den gelegd. We hebben trouwens voor 30 okto ber ook aan een titelgevecht half- zwaar gedacht, tussen Bas van Dui venbode en Jan Lubbers. Bas zou dan zijn titel vrijwillig op het spel zetten. Bij nader inzien leek ons een duel tegen Urtain als ouverture interessanter." GER STOLK BRUSSEL (ANP) De Belg I plaats (13.39,0) danig teleur. Bed- Emiel Puttemans heeft gisteravond ford raakte overigens zijn Europese tijdens atletiekwedstrijden in het record op de drie mijl (12.58,2) kwijt Heyselstadion in Brussel het wereld- i aan Puttemans- record op de 5000 meter gebracht op 13 minuten en 13 seconden. Het oude record stond met 13.16,4 op naam van de Finse Olympische kampioen Lasse Viren. Tijdens zijn race verbeterde de Belg ook het wereldrecord op de drie mijl met een tijd van 12 minuten en 47,8 seconden. Het oude record was sinds 5 juli 1966 (Stockholm) met 12.50,4 in handen van de Aus traliër Ron Clarke. Luid bejubeld door 13.000 toe schouwers liep Puttemans bijna een halve baan uit op zijn landgenoot Thijs, die tot 13.33,4 kwam. De Brit Dave Bedford stelde met de derde VAT kM TOOA Ni OS WEL EEM TJCÜE DUBEN, MEEL DE TC BOKDAM MSE- SLOÖT STAAT V/OOG 'r eiseM t-IOk. i Emiel Puttemans

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19