Twijfel n Afrika over oeweringen president Amin mtöxwMmtjmaiïtiMm tëS&T. VERANDERING TACTIEK IRA De generaals hadden oorlog Israël meer geschrokken van moord op Ophir dan bloedbad in München Nyerere laar- chuwt Imin BRANDT STELT VERTROUWENS KWESTIE Geldschieters schieten te kort BUD£ AMROBANK y^P. MINI-BOEKJES VOORNIX WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 (Door onze correspondent) PARIJS Tallah Khaled Adu Ajad, die het brein was achter de moordpartij op de Israëlische sportlieden in München, weet DAR-ES-SALAAM De stad Mb ar ar a in zuid-west Oeganda, waarvan Kampala gisteren de herovering meldde, was ook in Je loop van 1971 enkele keren het toneel van gevechten. Vol gens Amin ging het toen om een strijd tussen Oegandese rege ringstroepen en in Tanzanië en Soedan opgeleide aanhangers ran ex-president Obote. Ook meldde hij toen gevechten met eregelde Tanzaniaanse en Soedanese troepen. Daarbij zouden i het eerste halfjaar na de staatsgreep 1200 Oegandese rege- ingstroepen zijn gesneuveld. ;ens het Engelse zondagsblad Observer was er toen echter rake van muiterij in het leger in termeer de plaatsen Mbarara, Door Frank Onnen vandaag dat ook hij op zijn beurt nu door de dood op de hielen wordt gezeten. Geen twee opeenvolgende nachten slaapt hij dan ook meer in hetzelfde bed. Die verzekering staat in een uitvoerige en gedocu menteerde doch anonieme reporta ge te lezen over de Palestijnse or ganisatie Zwarte September, die het bekende Franse linkse weekblad Nouvel Observateur in zijn laatste nummer publiceert. Ajad wordt in het artikel ook ontmaskerd als één der twee Ara bieren die op zondag 10 september in het hartje van Brussel in een café de Israëliër diplomaat Zadok Ophir met vijf revolverschoten doodden. Ophir was één van de voornaamste leiders van de ver maarde Israëlische spionagedienst, de Mossad. Na de zesdaagse oorlog en de diplomatieke verwijdering tus sen Frankrijk en Israël, die gene raal De Gaulle toen bewerkstellig de, werd het Westerse filiaal van Mossad op bevel van Jeruzalem van Parijs naar Brussel overgebracht. De moord op Zadok Ophir in Brussel heeft, volgens de Nouvel Observateur, op de Israëlische re gering nog veel meer indruk ge maakt dan het bloedbad van Mün chen. Gevreesd wordt dat de Pales tijnse contra-spionage de eigen ge heime diensten nu over het hoofd kan zijn gegroeid. De reputatie van de Mossad en van andere Israë lische geheime diensten wordt, zegt Nouvel Observateur, ver overschat. Die reputatie was vooral gevestigd door de Israëlische bliksemover- winning in de zesdaagse oorlog en door enkele huzarenstukjes als de ontvoering van Eichmann en de installatie van Elie Cohen in, Da mascus, die als spion toen bijna tot Syrisch minister werd benoemd. Even voor die benoeming werd hij door de Syrische contra-spionage echter ontmaskerd en in '67 vond hij de dood op het schavot. Het Parijse weekblad verzekert dat de Israëliërs zich tegenover de nieuwe terreurmethoden standigheid van optreden, waardoor hun organisatie bijna onmogelijk zal kunnen worden opgerold. In het land waar ze hun slag moeten slaan, kunnen ze echter rekenen op de actieve medewerking van de ultra-linkse of gauchistische groe pen en groepjes, die zonder uit zondering de Arabische terroristen steunen. Niettemin beweert Nouvel Ob servateur te weten dat Tel Aviv nu vastbesloten is bijzonder fel te genoffensief op de Zwarte septem- bermannen te openen, waarbij hun opperste leider, Adoe Ajad, tot voornaamste schietschijf is uitge roepen. Tegen hem moet, zegt Nou- Palestijnse Zwarte-september ganisatie vrijwel machteloos achten. De Palestijnen hebben hun terreur organisatie op een geheel nieuwe grondslag opgebouwd. Hun agen ten genieten een zeer ruime zelf de vel Observateur, nu een klopjacht zijn geopend, waarvoor honderden Israëlische geheime agenten en voormalige vrijwilligers uit de Stern-groep en de Irgoen-com- mando's door de regering in Tel Aviv zijn gemobüiseerd. fn de barakken van de garni- s Mbarara braken gevech- uit, waarbij minstens 250 officie manschappen werden gedood, gevechten breidden zich uit naar gelegen barakken, waar een groter militairen omkwam", zo oreef The Observer in augustus De Amerikaanse journalist Ni- Kilas Stroh. die toen in gezelschap een Amerikaanse zendeling Mba- bezocht om de berichten over massaslachting te onderzoeken, evenals zijn metgezel door «gandese troepen vermoord. Een die gebeurtenissen gaf de jering in Kampala toe dat de twee aerikamen door „onbekende officie- t het Oegandese leger" waren odgeschoten. Ditmaal zijn bij de lechten bij Mbarara een medewer- i 't Amerikaanse vredeskorps nog onbekende Europese on- rwijzer omgekomen. Evenals nu weersprak de Tanzani- president Julius Nyerere ook 1971 Amins aantijgingen over nse deelneming aan de ge- rhten. Hy zei dat Amins beschul digen moesten dienen om de oord op 1000 officieren en man- happen van het Oegandese leger verdoezelen, Amin had hen laten ibrengen omdat ze Obote trouw gebleven, aldus Nyerere. Vol- The Observer ontstond de mui In het Oegandese leger in 197 ontevredenheid over het promo ibeleid, waarbij Amin een vriend DAR ES SALAAM (Reuter, AFP) De Tanzaniaanse president Julius ürere heeft gewaarschuwd dat de landese bombardementen op tien in Noord-Tanzanië een „reële ernstig gevaar voor de vrede" be nnen. Dergelijke moordende aan- ïen kunnen niet zonder gevolgen Sven, aldus Nyerere. De Tanzaniaanse president die be ad staat om zijn vredelievende tóing, sprak deze waarschuwing Q een boodschap aan de hui voorzitter van de Organisatie Afrikaanse Eenheid, Koning san van Marokko en de secre- is-generaal van de OEA Nzo "«aki. Hij vraagt de OAE een toe van waarnemers te sturen om tonnen constateren dat Tanzanië betrokken is bij de gevechten in sanda. Nyerere herhaalde dat de id in Oeganda zich afspeelt tus-? tegenstanders en aanhangers generaal Amin, maar dat deze töjgingen over Tanzaniaanse in- aging gebruikt als voorwendsel bombardementen op Tanzani- 8teden. kn Oegandese militaire woord eer heeft verklaard, dat de in- kmacht die zondag vanuit Tan- 5 het Oegandese grondgebied binnengetrokken, geheel is Ver- Sl voorraden der invasietroepen, vonder wapens en voertuigen, 1 in beslag genomen, zo zei de ïdvoerder in een verklaring die radio Oeganda werd uitgezon- correspondent van UPI in Tan- meldde gisteren dat een inva- kht van 1.000 man zich in Oe- 6 dicht by de grens met Tan- heeft ingegraven. De macht, ^nvankeiyk bestond uit 700 Oe- *se ballingen die ex-president naar Tanzanië volgden, werd ^dagnacht met nog 300 Oegan- ballingen versterkt, zy werden Afraad en kregen munitie wapens. jespolitiek zou volgen, door het feit dat een deel van het leger trouw bleef aan Obote en door stammen tegenstellingen. Militairen van de Langi en Acho- listam werden op grote schaal ver moord of gearresteerd. Veel overle venden vluchtten, toen het bevel kwam hen te ontwapenen, met hun wapens de oerwouden in. of ontkwa- naar Soedan of Tanzanië aldus de Observer. De Zambia Daily Mail, eigendom van de regering, voorziet de moge- lükheid van een gewelddadige dood de Oegandese leider, generaal Jadi Amin. Het blad veroordeelt de Oegandese bomaanval op Tanzanië ;egt „dat de tyd niet ver is dat generaal Amin en zijn collega's hun loT onder ogen zullen moeten zien de oneer, moord en plundering •in zy hun land hebben gestort. Him werk is het werk van demago gen die sinds zy aan de macht kwa- Oeganda niet in gezonde geest hebben bestuurd. Hun razernij heeft de dood van onschuldige Tanza- niamen tot gevolg gehad. y staan ana de kant van Tanza nië. Amin is krankzinnig. Maar hoe zal de zogenaamde gezonde wereld toestaan dat deze racistische, impe rialistische agent de vrije hand zal houden meer wreedheden te bedry- ven. Hy heeft al genoeg schade aan gericht. Hy moet ophouden. En daar geweld ook geweld oproept, zal dit mogelyk zyn uiteindelijk lot zyn :n gewelddadige dood". De onafhankelijke Times of Zam bia schrijft een commentaar op de ring van Oeganda dat Tanza- nse strijdkrachten het land zyn binnengevallen. Het zegt dat men niet ernstig kan aannemen dat 1000 zo"n groot land binnendringen met enige hoop op succes. „Wy zyn eerder geneigd te veronderstellen dat in het garnizoen van Mbarara ge muit werd en dat de hele zaak zich ontwikkeld heeft tot een bloedige re bellie tegen het bewind van generaal Amin. Of de muiters al of niet wor den geholpen door Oegandese vluch telingen die de grens overkomen, is slechts een kwestie van gissen, maar de verklaring van Kampala dat Tan- ij Oeganda is binnengevallen moet op dit ogenblik uiterst sceptisch worden opgevat". BONN (DPA, AFP) De leden in het Westduitse kabinet zullen zich vrydag in de Bondsdag van stemming over de vertrouwenskwes tie onthouden en zichzelf op deze ier ten val brengen. Nadat Bondskanselier Brandt dit gisteren had meegedeeld, besloot de sociaal democratische fractie by de stem ming wel haar vertrouwen in de re gering uit te spreken, zy drong aan ien hoofdelyke stemming. WASHINGTON Vier van de vijf verdachten in de zogenaamde Watergate-af faire arriveren hier met hun advocaat Henry Roth- blat bij het gerechtshof in Washington. Ze worden verdacht van het afluiste ren van telefoons in het hoofdkwartier van de De mocratische partij. De zaak heeft nogal wat stof doen opwaaien omdat de nauw betrokken zijn geweest bij de organi satie van president Nixons verkiezingscampagne. De mannen zijn v.l.nr. Frank Sturgis, Virgillo Gonzales, Eugenio Martinez en Ber nard Barker. (Door onze correspondent) LONDEN Het provisionele IRA heeft bekendgemaakt dat ze voortaan geen bommen meer in auto's zal laten ontploffen. Het geheime leger wil zich nu concen treren op scherpschutters, zowel in de grote plaatsen als op het platteland, en op landmijnen waarvan de bedoeling is dat ze de Britse müitaire gepantser de voertuigen in de lucht zullen doen vliegen. Het besluit werd genomen nadat er grote onenigheid in de boezem van het IRA was ontstaan over het grote aantal burgerslachtof fers bij de bom-in-autotactiek. De "sniper"-tactiek zal een groter ef fect bij de bestrijding van de Britse soldaten hebben, zo wordt verondersteld. De IRA-leiders zijn volgens be trouwbare geruchten de wanhoop nabij omdat ze geen financiële steun genoeg meer krijgen voor het onderhoud van de naar schat ting 500 volgelingen en voor de aankoop van wapens en munitie. Dit geldgebrek is Juist gekomen door de steeds geringer wórden- da sympathie bij de geld- schiet-.o de niets- en nie- mand-ontziende manier waarop have, goed en leven van onschul dige burgers in Noord-Ierland in de waagschaal worden gesteld. Het geld kwam altijd van rijke sup porters uit de Verenigde Staten en uit de Ierse republiek. Ook werden er openlijk inzamelingen voor het provisionele IRA ge houden in cafés in Dublin. De op brengst van deze inzamelingen loopt ook al aanmerkelijk terug. Het Westduitse weekblad Der Spiegel wist de afgelopen week te berichten dat het IRA haar acti viteiten juist zou gaan uitbrei den. Zo zou de terreur zich nu ook gaan uitstrekken tot geheel Groot-Brittannië. met name tot Londen. Deze activiteit zou 18 oktober moeten beginnen. Dat is de dag voordat in Parijs de EEG- topconferentie begint. Daar moe ten de ogen van de wereld open gaan voor ons probleem, aldus een woordvoerder van het IRA in Der Spiegel. (Door onze correspondent) WASHINGTON Zeven jaar geleden, in de herfst van 1965, had ik een gesprek met de Fran se schrijver Jean Larteguy. We zaten in een schemerig Vietna mees restaurant in Da Nang, waar toen de grootste Amerikaanse luchtmachtbasis in Vietnam was gevestigd. Larteguy had juist zijn boek Les Centurions voltooid, waarin hij de val van Dien Bien Phoe beschrijft en hoe dat fiasco uiteindelijk leidde tot de opstand van de Franse officieren in Alge rije. Door Henk Leffelaar Larteguy zei toen: „Als deze oorlog lang genoeg duurt, zullen de Amerikaanse officieren, net als de Franse, ook in opstand ko men tegen de politici in Washing ton. die het hen onmogelijk ma ken om te winnen". Een Ameri kaanse majoor, die ook aan tafel zat. lachte schamper: "Amerika nen zijn geen Fransen, en afge zien daarvan, de Vietcong en Ha noi hebben niets. Wat kunnen ze tegen ons beginnen?". Larteguy dacht toen aan een formele opstand in de vorm van een soort staatsgreep van Ameri kaanse top-officieren. die Was hington dan zouden dwingen het oorlogsbeleid te herzien. Larteguy heeft in dat opzicht geen gelijk gekregen, maar de onthullingen dat ruim 100 Amerikaanse lucht machtofficieren betrokken zijn geweest bij de moedwillige ver valsing van rapporten over door Washington verboden bombarde menten, wijzen op een diepgaand conflict tussen Amerikaanse mili tairen en hun burgerregering in Washington. Dat conflict is echter niet van recente datum. Iédere journalist, die ooit in Vietnam is geweest, kan vertellen dat er weinig Ame rikaanse officieren waren die zich niet verbeten over "die burgers", die hun vertelden hoe de oorlog gevochten moest worden. En de zelfde journalisten kunnen ook vertellen dat het vervalsen van rapporten niets nieuws is. Dat gebeurde wekelijks met de zgn. "body count" (het tellen van gedode vijanden), waarbij officie ren te velde om een goede indrult te maken het aantal gedode Viet- cong-soldaten royaal opvoerden. Wanneer het in de loop der oor logsjaren aan Washington gerap porteerde totale aantal gesneuvel de vijandelijke manschappen ach terhaald zou kunnen worden, dan zal vermoedelijk blijken dat Ha noi volgens die berekening over hoogstens nog een peloton soldaten zou beschikken. Vervalst werden ook de rappor ten van de teams die erop uitge stuurd werden om over de voor uitgang van het zgn. pacificatie programma te berichten, waarbij het ging om aantallen Zuidviet- namezen die nu voorgoed tot de Amerikaanse opvattingen over democratie waren bekeerd. Deze categorie van vervalsingen kan eventueel nog gezien worden als de propaganda die in een oor log door beide zijden wordt ge voerd, hoewel "normale" propa ganda ten doel heeft alleen de vijand te misleiden. In dit geval werd ook de regering in Was hington zelf misleid. Veel ernsti ger echter is het met de verval singen van de bombardementen, waar de senaatscommissie voor de strijdkrachten zich nu me» bezighoudt. Het gaat hier om ten min ste 20 bombardementsaanvallen op doelwitten in Noord-Vietnam, die gedurende een periode van vijf maanden sinds november 1971, op eigen houtje werden uitgevoerd onder leiding van luitenant-gene raal John Lavelle. Ruim 200 pilo ten, officieren en admini stratief personeel werden betrokken bij 't opzettelyk vervalsen van de rapporten over deze vluchten, die vervolgens naar het hoofdkwartier en naar Washington werden ge stuurd. „Eerlijke" verslagen van deze acties vonden hun weg naar personen in het oppercommando in Zuidoost-Azië, maar wie deze top officieren zijn geweest, is ook de senaatscommissie nog niet bekend, In de betreffende periode van vijf maanden was het officiële parool bij de luchtmacht gesti muleerd door Pentagon en het Wit te Huis dat luchtacties alleen ondernomen mochten worden wan neer Amerikaanse vliegtuigen wer den aangevallen, beschoten of wanneer de vijandelijke radar hen had gelokaliseerd. In het cynische Pentagon-jargon werden dat „be schermende tegenaanvallen" (pro tective reaction strikes) genoemd. In de praktijk, ook wanneer men zich technisch aan deze voorschrif ten hield, werd dan vaak een ver kenningstoestel vooruit gestuurd En wanneer de vijandelijke radar zich daarop dan uiteraard had in gesteld, kwamen de bommenwer pers om de radarinstallatie te ver nietigen. De acties van generaal Lavelle gingen echter veel verder. Iedere missie werd nauwkeurig van tevoren opgezet en meestal uitgevoerd door 16 straalbommen- werpers. De doelwitten waren niet alleen radarinstallaties en vliegvel den, maar ook olieopslagplaatsen, ADVERTENTIE bevoorradingscentra, rijdend mate rieel. Na terugkeer op hun basis in Udorn, in Noord-Thailand, wer den schrijvers aan het werk gezet om de acties te verdonkeremanen. Het was een van deze schrijvers, een jonge sergeant, die ten slotte een brief schreef aan senator Wil liam Fullbright en vertelde wat er aan de hand was. Generaal Lavelle liet de acties nog twee weken doorgaan nadat de dagbladen al over de brief van de sergeant hadden bericht. In maart werd de generaal teruggeroepen naar Washington, uit zijn post ontheven en gedegradeerd. Gedurende deze periode vond één van de geheime besprekingen plaats die president Nixons advi seur, dr. Henry Kissinger, in Pa rijs voerde met de Noordvietname- se onderhandelaars. Negen dagen na een van die eerste door gene raal Lavelle opgezette bombarde menten werden de besprekingen door de Noordvietnamczen afgebro ken. Ze werden pas weer hervat na het Noordvietnamese offensief in aprü en na de hervatting van de totale bombardcincntspolitiek die Washington nu voert. Ook nadat de geheime Kissin- ger-besprekingen op 25 januari door president Nixon openbaar wer den gemaakt, bleef generaal Lavel le zijn privé-oorlog nog enkele maanden voeren. De vraag waar de senaatscom missie zich nu voor geplaatst ziet, is of generaal Creighton Abrams, die toen de opperbevelhebber in Zuid-Oost Azië was, en admiraal Thomas Moorer als voorzitter van de gezamenlijke acties van staven, van deze privé-acties van generaal Lavelle en van die rapportverval singen op de hoogte waren. Generaal Lavelle, na aanvanke lijk gezegd te hebben dat hij daar alleen van wist, heeft nu gezegd dat zijn superieuren er ook van wisten. Abrams en Moorer ontken nen dat. Generaal Abrams staat bovendien op de nominatie om chef staf leger te worden en de Senaat moet binnenkort over deze benoeming stemmen (het is niet waarschijnlijk dat de senatoren te gen hem zullen stemmen). Senator Harold Hughes, lid van de senaatscommissie die het onder zoek instelt naar de privé-oorlog van generaal Lavelle, heeft ge zegd: „Er schijnt een uitgebreide ering van stilte te zijn bij die blijkbaar op de een of andere reden hun ethische oorde len hebben laten varen. Weet de president zelf wel wat er gebeurt met de opdrachten die hij geeft?".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9