EIDSCH DAGBLAD drachtige rem op de inflatie noet onze economie redden Bezetting Enka in Breda duurt voort 'orse belastingverhogingen in 1973 Drees wil weer regeren utorijden uurder LEIDSCH DAGBLAD Aanslag op ambassade Israel in Londen Pianist Robert Casadesus overleden sricht 1 maart 1860 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 No. 33816 (Cteur: G. Koopman nflfredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) DEN HAAG De voortdurende explosieve stijging n prijzen en inkomens moet krachtig worden afgeremd. j het centrale thema van de vanmiddag door de ko- igin uitgesproken Troonrede. Minister Nelissen van Fi- nciën heeft er de Miljoenennota en de rijksbegroting aan opgehangen. fonder matiging ivordt de begroting uitgehold", aldus minister issen in een toelichting op zijn begroting. Kenmerken ervan zijn, nals vorig jaareen sterke stijging van de rijksuitgaven (tot miljard), flinke bezuinigingen op bestaande uitgaven en forse ütingverhogingen over vrijwel de hele linie. b.t.w. gaat omhoog. Het hoog- tarief van 14 naar 16 en het igste tarief van 4 naar 5 pro nt. De kosten van levensonder- nid zullen daardoor met 1.2 pro nt stijgen; lasten voor automobilisten arden zwaarder door een dms- Bhe verhoging van de motorrij- Igenbelasting en een hogere be ating op nieuwe auto's. Perso- nauto's met een leeg gewicht 600 kg gaan straks f 217,28 len in plaats van f 172,28; i 's van 800 kg gaan van 230,04 naar f 290,04 en auto's in 1250 kg gaan van f 360 naar 453,— ndere reffenD 7 promille)vennootscliaps Blasting (46 naar 48 pet), kans- lelbelasting (15 naar 25 pet) en loon- en inkomstenbelasting; ilge verlichting ontstaat door et toepassen van de inflatiecor- ttie op loon- en inkomstenbe- jting tot 80% en voor zelfstan den door invoering van de eerste tse van de fiscale oudedagvoor- oüng. De middengroepen wor- m minder zwaar belast dan aan- akelijk de bedoeling was. jpkracht regering meent, dat de koop- :t in het komend jaar over het d genomen gelijk blijft: de te inkomens zullen er nog iets OUDE NACHT Bilt verwacht van vanavond morgenavond: overwegend weer met in de nacht en och- op vele plaatsen mist en mini- temperaturen vlak aan zee 8, i ongeveer 3 graden. Morgen op de dag vrij zonnig met ma- rond 15 graden. Weinig wind. (Opgemaakt om 12.40 uur) 20 september [*ater te Katwijk 0.54 en 13.23 laagwater 9.02 en 21.25 uur. op 06.23 uur, onder 18.43 uur. Dop 17.24 uur, onder 02.44 uur. op vooruit gaan, de hoge inkomens gaan achteruit. Deze herverdeling wordt onder meer bereikt door de aow- en aww- uitkeringen per 1 januari met vier procent te verhogen. Ook wordt ge dacht aan een extra-verhoging van het minimumloon. Door bevriezing van de kinderbij slag voor het eerste kind komen mid delen vrij voor verbetering van de- pensioenvoorziening voor werknemers Om een te grote stijging van de so ciale premiedruk te vermijden wil de regering ook de kinderbijslag voor het tweede kind bevriezen en een be perkt* eigen risico in de ziekenfonds verzekering invoeren. De bezuinigingen treffen evenals vorig jaar de ministeries van Ver keer en Waterstaat en Onderwijs het -hardst. Bij het hoger beroepsonder wijs gaat de groepsgrootte omhoog en wordt het aantal lessen verminderd. Er komt minder geld voor de wegen bouw beschikbaar. De PTT krijgt minder geld, wat o.a. langere tele foonwachtlijsten betekent. Verder be perkt de regering de rijksbijdrage in het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw, het ao.w-fonds en de gezinsverzorging en gezinshulp. Het overheidspersoneel zal meer aan pensioenpremie moeten betalen, want het rijk besnoeit haar bijdrage met honderd miljoen. Uitgesloten De drie vakcentrales hebben van middag in een eerste reactie op de Miljoenennota laten weten de kans op een speciaal contract (centrale afspraak over lonen en prijzen in 1973) uitgesloten te achten wanneer de kamer het beleid van de regering niet op essentiële punten wijzigt. „De regering is de Nederlandse vakbewe ging op vrijwel geen enkel punt tege moet gekomen", aldus NW. NKV en CNV. Het onaanvaardbaar hebben de vakcentrales uitgesproken over de volgende regeringsplannen: de verhoging van de b.t.w. tarie ven. Alleen een verhoging van het hogere b.t.w.-tarief met 1 punt is acceptabel; het onderwijsbeleid, en wel de achterstelling van de werkende jongeren en het niet verlagen van de leerlingenschaal bij het kleu ter- en basisonderwijs; een aantal sociale maatregelen, waaronder het opnemen van een eigen risico in de ziekenfondsver zekering. Meer nieuws over de Miljoenen nota op de pagina's 7, 8 en 9 com mentaren op pagina 11. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 3 oktober 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Keizerin F ar ah Dibah van Perzië is in de Volksrepubliek China aangekomen voor een staats bezoek op uitnodiging van de Chinese regering. Op de foto zien we de keizerin, die bij haar aankomst in Peking op het vliegveld begroet wordt door premier Tsjoe En-lai. Uitbreiding tot andere bedrijven mogelijk BREDA/DEN HAAG De actie van de ruim achthonderd werkne mers die gistermiddag bij verras sing, en volgens een al wekenlang voorbereid plan, het Enka-bedrijf in Breda bezetten duurt ook vandaag nog voort. Vanmorgen hebben Jon ge werknemers een aantal oudere col lega's bij de bezetting afgelost. De kans bestaat dat de actie zich zal uitbreiden tot andere bedrijven. De bezetting, volledig gesteund door de vakbonden willen met hun actie bereiken dat AKZO geen en kel bedrijf van de ENKA-groep sluit. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft de bezetting een betreurens waardige actie genoemd. De werk nemers hebben de eis van de con cernleiding om de bezetting direct op te heffen naast zich neergelegd. Vandaag hebben de ministers LONDEN (Reuter) Een func tionaris van de Israëlische ambassa de in Londen is gedood toen een pak je dat hij wilde openen explodeer de. De politie zegt dat het pakje met de truc-bom door de post was afge leverd. Het is de eerste geslaagde aanslag nadat de Israëlische instellingen in het buitenland onder zwaardere bewaking zijn gesteld na de moord op de Israëlische Olympische ploeg In München. De omgeving van de ambassade ls nu door de politie omsingeld. Boersma (Soc. Zaken) en Langman (Economische Zaken) de situatie met de raad van bestuur ENKA/AKZO besproken. Morgen brengen zij ver slag uit aan de kamercommissie voor Sociale en Economische Zaken. Van diverse kanten zijn Inmiddels adhesiebetuigingen binnengekomen bij de bezetters. AKZO-vestigingen in het noorden hebben meegedeeld dat stappen worden overwogen. De ondernemingsraad van Ketjen in Amsterdam pleegt overleg over een eventuele sympathie-actie. Ork de werknemers van het even eens met sluiting bedreigde onder deel Wuppertal-Barmen in Duits land bereiden zich voor op een actie. Vanmiddag hielden zij een vergade ring en voor vanavond staat een pro- testmeeting op het programma. Het bericht, dat het personeel van in Wuppertal-Barmen overweegt het bedrijf stil te leggen werd in Breda met gejuich ontvangen. Het bestuurslid F. Drabbe van de Industriebond NW, heeft scherp gereageerd op uitlatingen van ir. Wesenhage, voorzitter van de raad van bestuur van Enka, over invloe den van extreme groepen op de be zetting in Breda. Hij ontkent ten stel ligste, dat extreme groepen gepro beerd hebben zich in de actie in te dringen. De heer Drabbe zei wel rekening is gehouden met activiteiten van ex tremegroepen. Er is daarom vanaf het eerste moment een zeer scherpe bewaking van het fabrieksterrein en de gebouwen ingesteld. NW-districtsbestuurder Lakerveld stelde, dat de vakbonden de actie Juist naar zich hebben toegetrokken, omdat de vrees bestond dat extreme groepen anders binnenkort met wilde acties zouden kunnen beginnen. Midden vorige week s het in het Bredase bedrijf al zeer gespannen geweest en dreigden wilde acties. Politiek Peytoe Place De miljoenennota van het over een paar maanden opstappende kabinet-Biesheuvel heeft alle karaktertrekken van een papieren Potemkins dorp. De facades van een beleid worden opgetrokken, maar het vermoeden is gerechtvaardigd dat het de huidige rege ringsclub aan tijd en lust ontbreekt om achter die gevels vol rijkspapier iets wezenlijks op te trekken. Daarom doet het zo merkwaardig aan dat in de Troonrede van vandaag van een lawine van maatregelen wordt gewag gemaakt zonder enige reserve ten aanzien van de uitvoering ervan. Wel spreekt het sombere stuk er over dat de nu geopende zitting "slechts van beperkte duur" kan zijn en dat er beslissingen zijn „die geen uitstel gedogen". Het spookachtig schimmenspel van het Binnenhof voor de komende maanden houdt in dat het kabinet- Biesheuvel met een politiek van verder bezuinigen (vooral in de sfeer van onderwijs en sociale wetgeving), komt terwijl tegelijker tijd de confessionele geestverwanten in de Kamer hun moeizame vrijagepogingen met de progressieven zullen voortzetten. Deze mil joenennota en troonrede lijken in elk geval niet erg als koppe laarsters te kunnen dienen van een hernieuwd huwelijk van con fessionelen en progressieven. Het Binnenhof zal de komende maanden eerder op een politiek Peyton Place lijken. Zware erfenis Ook al zitten in de initiatieven van minster Nelissen een paar moe dige pogingen om door verzwaring van de fiscale lasten meer geld voor hoognodige algemene voorzieningen vrij te maken, dan nog is het op de rand van politiek fatsoen om een volgende rege ringsploeg met een erfenis op te schepen, die niet of nauwelijks valt terug te draaien. Het voorgestelde, zeer gecompliceerde be lastingsysteem, is daar een goed voorbeeld van. Als straks bij de nieuwe kabinetsformatie alles volgens traditie verloopt en pas in 1973 een nieuwe ploeg in de regeringskussens zit, valt aan de fis cale maatregelen nauwelijks meer te sleutelen. Het gehele dekkingsplan van minister Nelissen is gebouwd op de twee magische percentages van het Centraal Planbureau: de loon stijgingen mogen niet hoger gaan dan 9 procent en de prijsstij gingen moeten tot 5 procent beperkt blijven. Lukt dat niet dan valt kennelijk de bodem uit een oude emmer, want verder dan de constatering dat de situatie dan aanzienlijk ongunstiger zal wor den, komt de regering niet. Voor die 9 en 5 is een sociaal con tract nodig en voor wat nu al aan reacties uit de vakbeweging bekend is, betekent deze miljoenennota geen bijdrage tot een ak koord. Verzwaring in de sfeer van de indirecte belastingen, verzwaring van de premiedruk van de sociale voorzieningen, bevriezing van de kinderbijslag op het huidige peil en de introductie van een be perkt eigen risico bij de ziekenfondsverzekering zijn evenzovele rechtse directen op de kaak van de lager-betaalden. De extra ver hoging van de aow en aww-pensioenen en een eventueel optrekken van het minimumloon zijn daarbij vergeleken hoogstens een koekje bij de thee; de honger blijft. hamvraag De hamvraag luidt: wat kan deze regering van al haar plannen nog uitvoeren en waar houdt de steun van de confessionele aan hang ln de Kamer halt. Den Dyl in een "winning mood" ge neigd tot overvragen eist van de confessionelen nu al dat het hun ernst is met de flirtation naar links. Maar als de KVP en AR-fracties ln de volksvertegenwoordiging het nu neergelegde beleid van de ploeg van Blesheuvel zouden aanvaarden, dan is elke vorm van akkoord vóór de verkiezin gen of eventueel er na zeker van de baan. Als de enquêtes en steekproeven het juist hebben en de KVP brokkelt Inderdaad straks verder af ten behoeve van PvdA en de progressieve bijwa gentjes, dan is er slechts één conclusie: sinds vanmiddag één uur is de kans op een progressief minderheidskabinet na de verkiezin gen groter dan ooit. PARIJS (AFP) De Franse pia nist Robert Casadesus is vandaag op 73-Jarige leeftijd overleden in een Parijs ziekenhuis waar hij veertien dagen geleden een operatie had on dergaan. Casadesus was op 5 augustus tij dens het festival van Prades (Frank rijk) voor het laatst in het openbaar (9uct DEN HAAG Dr. W. Drees Jr. op basis van de begroting 1973 weer meeregeren. In een vraagge sprek noemde hij een absolute voorwaarde; „Er zou een goed con tract over de inflatiebestrijding moeten zijn. En contract voor twee Jaar", dacht Drees. De oud- minister van Verkeer en Water staat zegt: „Een goed sociaal con tract zou een hernieuwde samen werking met KVP. ARP. CHTJ, en WD vergemakkelijken. Aan de uitlatingen van AR-fractieleider, Aantjes dat hij zich moeilijk kan voorstellen dat zijn party straks weer samen met „breker" DS'70 re geert, tilt Drees niet zwaar: Ik denk dat die opstelling alleen slaat op een situatie zonder sociaal con tract tussen werkgevers, werk nemers en regering. ARP en DS '70 staan wat dat betreft het verst van elkaar. „Als dat punt is op gelost kunnen we weer meerege ren". Drees, die als oud-directeur teur van de rijksbegroting en voormalig schatkistbewaarder weet wat een miljoenenbegroting is, oor deelt over hot werkstuk van mi nister Nelissen: „Een facinerend stuk. Knap werk. Een heleboel in formatie". Kritiek heeft hij wel: „De begroting is misschien te hard. De belastingen hadden niet meer omhoog behoeven te gaan als er wat was geleend op de ka pitaalmarkt. De verhoging van de btw zal slecht vallen", denkt Drees Opmerkelijk vindt hij het dat de begroting over de breekpunten voor hem en zijn collega De Braauw ei genlijk geen opheldering verschaft. Drees noemt een breekpunt verho ging van de motorrytuigenbelas- ting, terwijl minder uitgege ven wordt voor wegen. „De exploitatietekorten bij het openbaar vervoer vangt men ken nelijk op door minder voor we gen uit te geven". Ik vind dat principieel onjuist", aldus Drees. teuws Te Rotterdam is eene naamlooze vennootschap op gericht onder den titel van Jlotterdamsche Handels- vereeniging" met een kapi taal van f 15.000.000. Tot de oprichters behooren behal ve o.a. de Rotterdamsche Bank, ook bankiers uit Brus sel, Antwerpen, Frankfort a. Main en Berlijn. Het hoofd doel der vereeniging is het doen van alle ondernemin gen, die strekken kunnen om den handel, de scheepvaart, en de industrie van Neder land in het algemeen en van Rotterdam in het bijzonder, te bevorderen. Te Dieren heeft een land bouwer met uitnemend suc ces de proef genomen om zijn aardappelen te poten met weinig of geen mest; geen zweem van ziekte heeft zich op zijn land geopen baard, terwijl bij zijne buren, die als gewoonlijk sterk heb ben gemest, de ziekte in ge- lijksoortigen bodem groote verwoestingen heeft aange richt. Vandaag 50 jaar geleden: Uit Wassenaar: De aard appelen zijn op het oogenblik zoo laag in prijs, dat de mee ste tuinders er toe overgaan ze te voeren aan de varkens, terwijl anderen ze inkuilen voor den winter, in de hoop. dat de prijzen dan beter zul len zijn. Deze oogst is voor niemand loonend. Keizer Wilhelm zou zich met prinses Hermine Schob- naich Carolath, geboren prinses Reuss oudere tak) hebben verloofd. De bruiloft zou in november plaats vin den. De Prinses is sinds ver leden jaar weduwe en moe der van vier kinderen. Prin ses Hermine houdt thans ver blijf bij haar tante, de ex- groothertogin Louise van Baden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1