uriname wil geassocieerd EEG-lid blijven 'Huurder moet mondig worden' YVDM constateert hardere aanpak' AN ES STELT JNCTIE TER (^Hulshoff |of. dr. K. Posthumus teren overleden 'rees voor grote economische terugslag Initiatiefnemer landelijk verbond actiecomités: ACHT JAAR GEEIST WEGENS DOODSLAG )fiQ 15 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 V (ANP) Prof. dr. ihumus, regeringscommissa- het wetenschappelijk onder- Österen op 70-Jarige leeftijd kortstondige ziekte in het ssenhuis in Eindhoven over- ÏHs Posthumus werd op 16 in Harlingen geboren. Hij chemie aan de universitei- ironingen en Leiden en pro- In 1929. Van '22 tot '29 leraar aan de christelijke Lelden en tot '33 leraar en lector van het christelijk ly- 11 werd hij buitengewoon iar in de anorganische en scheikunde aan de techni- «eschool van Bandoeng. Na de He van Japan werd hij ge- jogleraar aan dezelfde school, werd prof. Posthumus be- adviseur van de commis- verdere uitwerking van de foor de Technische Hoge- i Eindhoven, aan welke hij ïlfde Jaar gewoon hoogle- Hy was er de eerste se- 'van de senaat, een functie leef vervullen tot hij in 1961 sgnificus werd. j Op 2 november 1967 werd prof Posthumus benoemd tot regerings commissaris voor het wetenschappe lijk onderwijs. Hij verleende de ml- nisters van Onderwijs en Weten schappen en van Landbouw en Vis serij de nodige bijstand voor de her structurering van het wetenschappe lijk onderwijs, een taak waaraan hij zich met volle inzet wijdde. De bijdragen van prof. Posthumus aan het onderwijskundig denken wa ren van groot belang. Zijn onderzoek naar en gevolgtrekkingen over be oordelingsgewoonten in het onder wijs genoten alom faam. Van grote grenswaarde van de overdracht van kennis en van de daarbij tot middel dienende onderwijsdichtheid. Het Amsterdamse modehuis Leeser toonde gisteren de collectie voor najaar en winter. Op de foto links 'n wit wollen broekpak met grijze bever. Op de foto rechts tonen André en Davey een patchwork calgan pontslipover in beige-camel-rood. Stuyt zwakt eigen risico iets af Den Haag Minister Stuyt (volks gezondheid) en staatssecretaris Rietkerk (sociale zaken) willen hun voorstel tot invoering van een eigen risico in de ziekenfondsverzekering wat afzwakken. Zij zijn bereid het maximale eigen risico voor huisart senhulp te stellen op 75 gulden per jaar. Volgens het aanvankelijke rege ringsplan gaat een behandelings- kaart voor de huisarts, geldig voor drie maanden f 3,75 per verzekerde kosten. Voor een gezin van man vrouw en drie kinderen is dat al 75 gulden per Jaar. In het nieuw voorstel zou dus voor méér gezinsle den het eigen risico niet gelden. HEIDAPAL Keukenimport Eventueel bij U thuis binnen 1 uur prijsopgave. Handelsonderneming MIZU Assendelftstraat 2 - Oegstgeest - Tel. 0171050392 UTRECHT De kazernecom mandanten hebben al dan niet „zwart op wit" opdracht gekregen de afdelingsbesturen van de Vereni ging van Dienstplichtige Militairen harder aan te pakken. Dat is de con clusie die het VVDM-hoofdbestuur uit een aantal incidenten trekt. Men leidt dat onder andere af uit het optreden van commandanten in 't Harde, Amersfoort en Ermelo. In de legerplaats 't Harde kreeg het afdelingsbestuur van zes man voor lopig arrest wegens het uitdelen van pamfletten waarin werd opgeroepen een verzoekschrift aan de com mandant te tekenen, waarin om be tere huisvesting en voeding werd ge vraagd. Dit zou worden onderstreept met een „picknick" 's avonds. In Amersfoort werd voorlichtings- i materiaal van de VVDM voor recru- j ten in beslag genomen en in de Er- melose Generaal Spoorkazerne werd het afdelingsbestuur verboden het gebouw waar recruten liggen te be treden. Het hoofdbestuur van de WDM heeft intussen een brief van mi nister De Koste van Defensie ont vangen, waarin deze hervatting van het overleg afhankelijk stelt van de schriftelijke belofte dat de vereni ging zich voortaan aan „de regels voor een goed overleg" zal houden Dat overleg was zoals bekend na de groetweigeractie op 1 augustus opge schort. De VVDM voelt niets voor een dergelijke belofte. Op de ledenverga dering op 21 september zal een defi nitieve gedragslijn worden vastge steld. (Inaamse statenvoorzitter en m de grootste (Hindostaan- ringspartij in zijn land, de jaggernath Laohmon, is na m het debat in de Tweede over het uitbreiden van de zes naar tien landen, wel in den Anker hij echter niet. „Dat was 5est wanneer definitief was oen te staan dat Suriname een eventuele onafhanke- een geassocieerd EEG- gebleven. Nu heeft men al- ar kunnen zeggen dat Neder- tot het uiterste zal inspan nen om het associatie-verdrag ver lengd te krijgen". Voor de tweede maal in de parle mentaire historie hebben Suri naamse statenleden hun stem in het Nederlandse parlement laten ho ren. Tien Jaar geleden tijdens de be- handelihg van het associatie-verdrag tussen Suriname en de EEG, was Lachmon er ook bij. Dit keer was het de grote angst dat Suriname de voorkeurspositie die het vla het EEG-verdrag heeft, wel eens zou kunnen verliezen als het land onafhankelijk zou worden, die de Surinaamse politicus naar Holland bracht. In de toekomst, zullen immers een aantal naburige Caraïbische landen, waaronder Ja maica en Guyana, via hun „moe derland" Engeland in staat zijn ook zulke verdragen met de EEG te sluiten. En Suriname heeft dezelfde „Stel Je voor", roept Laohmon ver ontwaardigd, "Bij een onafhankelijk heid zouden wij geen verdrag meer hebben en zij wel. Wij zouden met onze bauxiet, rijst, suiker en ci trus blijven zitten, terwijl zy een nieuwe export-markt met ruim 300 miljoen mensen zouden krijgen. Dat zou een geweldige klap voor onze e- conomie zijn. Dat zou in de praktijk betekenen dat wij liever niet onaf- kelijk willen worden omdat de eco nomische prijs te hoog zou zijn" Toch zijn de toezeggingen van do Nederlandse regering de heer Lach mon wel meegevallen. Toen deze Su rinaamse politicus samen met zijn 39-jarige partijgenoot ir. George Hin- dori en het statenlid, mevrouw El- frlde Alexander-Vanenbers (36) van de eveneens in de regering zit tende Progressieve Nationale Par tij naar Nederland vertrok om aan het EEG-debat deel te nemen, had hij niet op zo'n concreet antwoord gerekend. „Ik ben in ieder geval gelukkig omdat de huidige situatie met het EEG-verdrag zal blijven voortbe staan. Aan onze verworven rechten zal voorlopig niet worden getornd". Wens Later tijdens het gesprek bekent hij echter dat het zijn diepste wens was geweest dat Nederland, evenals Engeland, had laten vastleggen dat de met d:it land verbonden naties lees: de vroegere of huidige kolo nies) vrijwel automatsich geasso cieerd kunnen worden met de Eu ropese gemeenschap. Ten dele heeft hij nu zijn zin ge kregen en Lachmon is er van over tuigd dat zijn aanwezigheid en die van zijn landgenoten heeft bijgedragen tot de concrete uitspra ken van minister Schmelzer en diens staatssecretaris Westerterp. „Ik ben van plan dat meer te doen. Binnenkort volgt de behandeling van de wet waarin wordt beslist dat Su riname en de Nederlandse Antillen zelf verdragen mogen sluiten met andere landen. Dan kom ik weer". Opgedrongen En hij voegt eraan toe: ..Na on ze toespraken kregen we pas het idee dat we erbij hoorden. Neem nou die opmerking van mevrouw Alex ander. die iets zei over een „opge drongen onafhankelijkheid". Daar sprongen bijna alle Kamerleden bo venop". Zelf is hij het niet ao met deze uitspraak eens. "Door de haast waar mee sommige zaken worden afge handeld wordt de indruk gewekt hoewel dat niet zo is dat ons de onafhankelijkheid opgedrongen wordt", zegt de man die wel meent dat zoiets heel geleidelijk moet ge beuren. „Stapje voor stapje, zonder schok ken. We leven nu eenmaal met Hin- dostanen, Kreolen en Indonesiërs. De grootste fout van Nederland is geweest om deze groepen niet te in tegreren. Pas na een dergelijke inte gratie zijn de mensen in staat el- kaar geestelijk te begrijpen" ZUn politieke tegenstanders, die I wel een snelle onafhankelijkheid willen zijn echter bang dat deze In tegratie op een „Lachmons manier* zal gebeuren en dan ten gunste van de Hindostanen zal uitvallen. Vol gens hen ls de huldlge statenvoorzit ter bang voor een soort „bijltjesdag* die hem zijn politieke kop weieent zou kunnen kosten. Zonder he>t te zeggen geeft Lach mon dat ten dele toe: „Twee politie ke leiders kunnen een land op stel ten zetten en het tot aan de rand van een burgeroorlog brengen. Er zijn tal van voorbeelden. Neem oom Guyana, daar is dat ook gebeurd. De eerstkomende 50 Jaar zal het daar onrustig blijven. En van die dingen heb ik geleerd. Dan maar liever de andere weg volgen en wat langer wachten. Zoals ze dat hier zeggen: „Langzaam aan. dan breekt het lijntje niet". E5 bi K=fl hvj ■toORINRICHTING BRANDKASTEN I wtoormeubelen rektiekamers ttöazijnkasten Kntinemeubelen &CAIEN Geopend van 9-17 uur i^rentszstraat 35 Leiden Purmerend De miljoenen huur ders in Nederland moeten als groep eindelijk eens by mondig worden, meent de 32-jarige Chris Zandvoort uit Purmerend. De huurders moeten hun stem opeisen in 't woningbeleid en daartoe wil hy komen tot 'n lan delijk verbond, dat de honderden huur- en woon-actiecomité's in ons land overkoepelt. I Begin november moet in Amster dam de oprichting van het verbond plaatsvinden. Ér zijn al zestig posi tieve reacties en het ziet er naar uit dat het verbond als eerste taak het doen terugnemen van Udinks nota Volkshuisvesting zal zien. De heer Zandvoort is voorzitter van de huurdersvereniging Overwheere ln Purmerend. Een vereniging die veel resultaten bereikte, maar ook steeds weet stuitte op onwrikbare voorschriften van het ministerie Vandaar dat zijn vereniging twee duizend gulden investeerde in po gingen om tot een landelijke bun deling te komen. De heer Zandvoort: „Doordat die miljoenen huurders zich niet als machtige groep opstellen wordt er geen rekening met ze gehouden. En dan kan het voorkomen dat een minister achter een nota staat waarin voor volgend Jaar 32 procent huurverhoging wordt bepleit en waarin wordt voorgesteld de huren in vyf jaar te verdubbelen Hij is niet bang dat een „huurders- bond" al snel een bepaalde politieke kleur zal krijgen: „Het is Juist de bedoeling dat wij invloed uitoefenen op de politieke partijen en niet om gekeerd. Wij maken een program ZIJ mogen er achter gaan staan". Hy verwacht dat als zyn plan lukt er grote mogeiykheden liggen voor 't verbond in huuradviescommissies (waarin nu vakbondsmensen zitten by gebrek aan georganiseerde huur ders), en voor het verstrekken van Juridische adviezen. Hy zegt: "het wordt eindeiyk eens tyd dat we in de eerste plaats kyken naar de sociale waarde van de wo ning en die economische waarde on dergeschikt maken. Iedereen heeft gewoon recht op een behooriyk dak boven zyn hoofd. We moeten de po litieke partyen beïnvloeden om het bestryden van woningnood en ver krotting als ba6is voor hun beleid to nemen. I [HAAG Staatssecretaris A. van Es van Dsfensie heeft - ig in de ministerraad zijn functie ter beschikking gesteld, i-revolutionair heeft, zoals wij woensdag onthulden, ern- ritiek op zijn minister H. J. de Koster. tmren van Van Es spitsen op de door De Koster voor reorganisatie van de defen- !v. Daarnaast neemt hij de mi- walijk dat deze genoegen net een defensiebudget voor jaar van 3,7 (dit Jaar 3,9) van het nationaal inkomen. Is heeft nog geprobeerd de batieplannen uit de memo- toelichting op de komende begroting te houden, maar _ster weigerde de paragraaf ippen. Dinsdag wordt het ir mag worden aangenomen f ft aan het parlement aange- Van Es ln 1963 zijn carrière loot afbrak en staatssecreta- de marine werd heeft hij de S van leger, luchtmacht en n verticale kolommen te te zwaard verdedigd. De heeft echter gesteund advies van de commissie- Ickevorssel een meer ho- 0 structuur doorgedrukt die j nwerking moet bevorderen, irlne zal in de nieuwe opstel ling minder autonoom kunnen optre den dan men gewend is. Van Es die ln 1971 tot veler verbazing al le drie de krijgsmachtdelen onder zijn hoede kreeg, heeft zijn marine achterban nooit verloochend. De staatssecretaris heeft begin vo rige we^k met AR-fraotieleider mr. W. Aantjes over het conflict gespro ken. Deze heeft hem duidelijk ge maakt dat hij zelf maar moet uit maken wat hij doet. "Als hij echt weg gaat", zegt Aantjes, "respecteer Ik dat". "Aan de andere kant kun je óók zeggen: dit kabinet zit er nog maar tot 29 november, dus waarom de ho mogeniteit weer schade toebrengen? Hij is tenslotte als duidelijk politie ke figuur door onze partijgenoot Biesheuvel binnengehaald". Over het feit dat Van Es niet op de kandidatenlijst van de AR staat zegt mr. Aantjes: Hij heeft zich niet beschikbaar gesteld. We hebben h~m er voordien wèl op gewezen dat het niet redelijk zou zijn als een zittend Kamerlid voor hem zou moeten wij- HAARLEM (ANP) Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Dat hoorde de Marokkaanse fabriekarbeider Allal Men S. (32) gistermiddag by de Haarlemse recht bank opnieuw tegen óch eisen. Hy stond terecht wegens doodslag op de 38-jarige Frieda M. van Nie uit Haarlem vorig jaar september in vyfhuizen (gemeente Haarlemmer meer). Uit een onderzoek is gebleken dat de vrouw is gewurgd. De Marokkaan verklaarde zich niet te kunnen her inneren of hy dat gedaan had. De twee leefden met elkaar samen en de man was Jaloers op haar omdat zy omging met een Turk. Op een avond wilde de vrouw uitgaan, zy is toen met de Marokkaan per auto Wielrennen Oud-wereldkam pioen sprint Patrick Sercu heeft gisteren voor Tour de France-win- naar Eddy Merckx beslag gelegd op het kampioenschap van Vlaan deren op de weg. Zesdaagsevedette Sercu legde de 150 kilometer ln Koolskamp af in 3 uur 35 minuten en finishte een lengte voor Merckx De derde plaats was voor Walter Godefroot op 1 minuut 30 seconden. De Nederlanders Jan Serpenti en Daan Holst werden zevende en ne gende. naar een fabriek in vyfhuizen ge gaan. Verdachte verklaarde met de vrouw op het fabrieksterrein te zyn geweest. Hy gaf toe dat hy haar onder het afval had begraven en dat hy brand had gesticht. Vierentwintig uur later heeft hy, zo vertelde de Marokkaan, het gedeelteiyk verbrande lichaam in de Ringvaart van de Haarlemmer meer gegooid, waar een Jongen het enkele dagen later vond. De verden king viel op de verdachte omdat hy zelf de vermissing van de vrouw had aangegeven. Enkele dagen na zyn aanhouding bekende hy. Na de eis van de officier van Jus titie in Januari wilde de rechtbank dat de Psychiatrische Observatiekli niek in Utrecht onderzocht of ver dachte toerekeningsvatbaar was. Uit het onderzoek is inmiddels gebleken dat dit wel het geval ls. De man moet door bepaalde spanningen tot zyn daad zyn gekomen, aldus het POK-rapport dat in de eerste plaats een behandeling in een psychiatri sche inrichting na de straf adviseert. Het rapport stelt echter dat ver dachte zich waarschyniyk moeiiyk by een behandeling zal aanpassen. Daarom vindt het POK het beter ds man na de straf uit te wyzen. De rechtbank zal op 28 september uitspraak doen. ADVERTENTIE met dit symbool voor huiselijkheid herkent U Hulshoff interieurbouwers in één oogopslag Huiselijkheid en Hulshoff zijn onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Huiselijkheid die door Hulshoff op een niet mis le verstane wijze worflt gepresenteerd. Nieuwe woonvormen, nieuwe materiaal-toepassingen, 'kortom een nieuwe dimensie in verantwoord wonen, j De kombinatie van 'n gestyleerd slakkehuis en de naam Hulshoff wijzen de weg naar de meest originele woninginrichter van Nederland. Interieurbouwers Den Haag - Rijswijk - Leiden - Rotterdam - Leidschendam - Voorschoten

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7