St. Bernhard redde al vele mensen in nood 3e tijd voor de snoekbaars breekt aan I vis I sport alles Vlieland VELTMAN IjjlJPAG 15 SEPTEMBER 1972 heeft Zwitserland tot de he aving bijgedragen: fondue, win- fsport en klokken. Maar het be- jgrijkste nationale product van j eigenzinnige bergland is zonder pjfel de Sint Bernhard! In talloze toons komt hij voor als de hond het vaatje om z'n nek; veel ,-nsen houden stijf en strak vol it hij de grootste hond ter wereld loor aal Marijnis iAad Hakkert schreef hij voor dat het klooster een toevluchtsoord moest zijn voor allen die hulp nodig hadden. Uit de aard der zaak werd' het klooster naar de stichter genoemd even- - maar de werkelijkheid is nog id boeiender dan de talloze legen- die er over de St. Bernhard de ode doen. omeinen de Romeinse veldheer Julius aar zijn legioenen in beweging Gallië (Frankrijk) te ver- Eren, kreeg hij tijdens de opmars met de stammen in de Alpen- a. Zodoende veroverde hij en sant Zwitserland (dat toen Hei- werd genoemd). Hij legde er i aan en legerde er enkele nizoenen. Ook over de huidige Bernhardpas werd een geplaveid aangelegd en op het hoogste nt bouwde men een tempel voor oppergod. Bovendien ichten de Romeinse soldaten de isachtige honden mee de Mo- tonden die de voorouders de St. Bernhard. Christus verwoestten de itertroepen de Saracenen de oude •tempel. Een bijzonder ener- monnik van de Orde der Au- ijnen, Bernhard de Menton, de mohammedaanse horden uit streek te verdrijven. Daarna iwde hij een klooster op de plaats vroeger de tempel had ge- In de stdohtings oorkonde Van honden was toen nog geen sprake. Deskundigen achten het waarschijnlijk dat de monniken zich op een gegeven moment een of twee honden uit het dal aanschaf ten voor bewakingsdoeleinden en dat toevallig werd ontdekt dat deze dieren de fantastische gave hebben om in dichte mist of ondoordring bare sneeuwstorm tóch him weg te kunnen vinden! De prestatie van deze St. Bernhards- honden uit het klooster zijn zonder meer ongelooflijk! Er zouden on noemelijk veel verhalen te doen zijn over spectaculaire reddingen, over ijzingwekkende avonturen met halfbevroren reizigers en wat dies meer zij. Helaas ontbreekt daarvoor de ruimte. Maar een artikel over de Sint Bernhard zou niet compleet zijn zonder Barry te vermelden. Barry is de beroemdste Sint Bern hard die ooit heeft geleefd. In de twaalf jaar dat hij werkzaam was heeft hij meer dan veertig men sen het leven gered door hen te ont rukken aan de ijzige greep van de bergen. Hij werd zó beroemd dat hij na zijn dood is opgezet, en nog steeeds prijkt hij in een museum te Bern. En nog in 1878 werden zijn rasgenoten in het kanton Bern niet als St. Bernhards maar als Barry- honden aangeduid! Waarschijnlijk kwamen in de ze ventiende eeuw de eerste reddings honden in het klooster en al spoedig volgden er meer. Een Fran se reiziger vermeldde in 1774 dat "enkele buitengewoon grote honden" waren omgekomen bij een lawine. ADVERTENTIE VOOR RASHONDEN DOKO VOEDERS verkrijgbaar bij 1bbers - Haven 24 - Leiden Steeds meer reisbeschrijvingen over die streken vertellen van de monni ken van de St. Bernhard en him mensenreddende honden. Weldra zijn zij wereldberoemd. IJsklonters Wat doet een St. Bernhard nu eigen lijk precies? Het antwoord is eigen lijk heel eenvoudig: hij spoort vermoeide en verdwaalde reizigers op en brengt ze naar het klooster. Als de ongelukkig en reeds zover door de kou bevangen zijn dat ze niet meer op hun benen kunnen staan, waarschuwt de hond de red- dingploeg van het klooster. Bovendien graven zij mensen uit lawines op en dienen zij als gids over de moeilijk begaanbare berg paden. Er is uiteraard heel wat voor nodig om dat allemaal naar behoren af te handelen. De hond moet in staat zijn zich onder alle omstandigheden te oriënteren, zodat hij steeds de weg naar het klooster terug kan vinden. Zijn reukvermogen moet fantastisch goed zijn een St. Bernhard ruikt een man die onder een laag sneeuw van 3 meter is be dolven. Heeft de hond zo'n lawineslachtof fer gevonden dan wordt hij behen dig uitgegraven. Mocht dit niet luk ken dan gaat er één hond naar het klooster om hulp te halen de andere blijft bij de ongelukkige en verwarmt hem door dicht tegen hem aan te gaan liggen. Zo wacht hij tot er hulp komt. En het verwonderlijkste is wel dat al deze dingen de honden niet wor den geleerd! Zij handelen hierin volkomen instinctief en wat hun instinct hen niet leert kijken ze af van oudere honden. Na een zware sneeuwstorm trekken ze er geheel alleen op uit en zwerven uren rond op zoek naar mogelijke slachtoffers. Men zegt ook dat ze een sneeuw storm ruim een half uur van te vo ren voelen aankomen en dat hun scherpe zintuigen hen ook waar schuwen als er lawines op komst zijn. Oorspronkelijk waren alle St. Bernhards kortharig. Maar rond 1830 kruiste men ze met New Foundlanders, en hieruit is de lang harige variëteit ontstaan. Erg mooi om te zien die lange vacht. Maar..voor het reddingwerk in de bergen is de langharige St. Bern hard volkomen onbruikbaar. In die vacht blijft sneeuw hangen dat door de lichaamswarmte van de hond enigszins smelt en ijsklonters vormt die hem sterk belemmeren in zijn bewegingen. Na een hele dag buiten is de hond van top tot teeen met een ijskorst overdekt. U be grijpt dat dit zijn bewegingsvrijheid niet bepaald ten goede komt. Daarom gaven de monniken de langharige exemplaren weg aan mensen die het klooster financieël steunden. Via deze begunstigden vonden zij hun weg naar de ten toonstelling. De man die ontzettend veel voor het ras heeft gedaan en die er voor gezorgd heeft dat de échte St. Bernhard niet ontaarde tot een tentoonstellingskarikatuur was de Zwitserse slager Schumacher. Hij fokte uitsluitend kortharige exem plaren en streefde er daarbij naar om honden te fokken die zoveel mogelijk op de beroemde Barry ge leken. Dat hij daarin is geslaagd lijdt geen twijfel. Een wereldbe roemd St. Bernharökenner uit Ne derland was de heer De La Rie. Onderhoud De St. Bernhard ls een van de aangenaamste rassen die ik ken. Edel, vriendelijk en betrouwbaar als hij is zal hij veel mensen een ideale huishond toeschijnen. En dat is hij ook! Maar hij vereist een heleboel liefde en zorg en als U die niet op kunt brengen moet U er nooit aan beginnen. Natuurlijk moet hij voldoende ruimte en beweging hebben. Niét driemaal per dag een blokje om, maar minstens een uur per dag ste vig wandelen. Niets is zo ellendig als een St. Bernhard met slappe spieren. De vacht vereist zeker bij de langharige St. Bernhard veel zorg. En U begrijpt dat hij goed moet worden gevoed. Want hij is nu eenmal geen hond die U kunt afschepen met een half blikje hon- devoer. Er bestaat trouwens geen enkel ras dat daarop gedijt. Bovendien moet vermeld worden dat veel St. Bernhards momenteel geteisterd worden door heupdypla- sie. Dat is een botziekte waarbij de gewrichten van de heupbeenderen abnormaal snel slijten, zodat de hond mank gaat lopen en in het ergste geval zelfs een verlamde ach terhand krijgt. Koop daarom Uw jonge hond alleen bij een bonafide fokker en niet op goed geluk via een advertentie! De rasvereniging kan U aan betrouwbare adressen helpen. Hieronder volgt dan een goed uitge balanceerd menu voor een volwas sen St. Bernhard 's morgens: 1 liter melk, 2 eieren, 4 oudbakken bruine boterhammen, 's avonds: 3 a 4 pond vlees (pens!) een bak gekook te groente, en 6 sneden oudbakken tarwebrood. Als u dan niet vergeet dat de hond de hele dag fris drinkwater onder zijn bereik heeft, heeft hij niets te klagen. Voor geïntersseerden die meer wil len weten over de St. Bernhard, Een mooie St. Bernhard met de oorspronkelijke, kortharige vacht. volgt hier het adres van de rasver eniging: Hollandse St. Bernhard Club, Secr. Mevr. J. Cloode Vrlee, Kerkstraat 34, Wolvega TeL 05610—2529 ADVERTENTIE UITGEKIENDE HONDEYOEDERS GAINES MEAL GRAVY TRAIN DISCUS DOKO, enz. extra aanbieding; 1 doosje „Gaines Supreme", boorde vol krachtig rundvlees voor maar 0,79 VRAAG GEDEGEN ADVIES BIJ weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20324 <01710) eerste najaartbuitjes zijn gevallen en wanneer we het ater op gaan behoort de regenkleding en die dikke vistrui tot de onmisbare onderdelen van onze visuitrusting. vele sportvissers betekent het ook dat ze de witvisserij lor gezien houden en overgaan op groter wild. De roofvis imt aan bod en als de voortekenen niet bedriegen, zal het ïjaar vooral de snoekbaars worden, die een rol gaat spe- bewijzen daarvoor zijn liddels geleverd. Zowel van de se Plassen als van de paart komen de eerste meldin- van flinke snoekbaarsvangsten. de naaste omgeving van :en zijn inmiddels enkele flinke nplaren gevangen. De beste statie van dit seizoen staat voor- laam van de Amsterdamse Van der Ploeg. Vorige 4 ving hij in de Vinkeveense :en snoekbaars met een i 97 centimeter. Het beest leen gewicht van 22 pond. ?elijke recordexemplaren zijn ook te vangen. Ze zijn voor vinden op grote plassen zoals Kagerplassen, de Wijde Aa, het rmeer of de Westeinder sen. Ik heb ze ook wel zien n kleine ondiepe polder- laar de voorkeur van "va- Kleine schuifdobbers worden vaak met de lijn mee naar onderen ge trokken en het duurt dan geruime t(jd alvorens de pen de weg naai de oppervlakte heeft voltooid. De schuifdobber wordt op de lijn tot staan gebracht met behulp van een stuitje. Vaak wordt daarvoor een kleine loodhagel gebruikt, maar dat blijkt vaak een groot obstakel te zijn bij het werpen. Door de vrij grote omvang van de loodhagel blijft de lijn achter het stuitje haken en verhinderd de af gifte van de lijn. Neem daarom een stukje vissersgaren en draai dat een paar maal om de nylonlij n heen. Knoop vervolgens de beide uitein den aan elkaar en trek zo stevig aan dat het stuitje zwaar over de lijn schuift. Is dat niet het geval dan verschuift het stuitje steeds weer en moet u elke keer opnieuw peilen. Nog eenvoudiger is het zogenaamde "vloeibaar stuitje". Bij de hengel sportwinkelier zijn flesjes te koop met een vloeibaar middel dat snel hard wordt. Een kleine hoeveelheid tussen duim en wijsvinger en dan rond de lijn tot een balletje draaien. Dan even laten drogen en de zaak is voor elkaar. Schuifloodje Om een grote diepte snel te over bruggen is het noodzakelijk een schuifloodje te gebruiken. In de praktijk blijkt dat een vijfgram- mertje ruimschoots voldoende is. Onderaan de lijn monteren we een stalen onderlijnt je met behulp van een war telt je. Vist u met een visje of een stukje vis gebruik dan steeds een enkele haak. Vooral het aan slaan van een stukje vis gaat u veel ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST Morsstraat 46 - Leiden Telefoon 21751 gemakkelijker af met een enkele haak dan met een dreg. Nu iets over het aas: gebruiken we een stukje vis dan is het beste deel het ruggetje van de maatvoorn. Met een vismes snijden we een stukje uit die rug en wel zo dat het rug vinnetje er aan blijft zitten. Een ander favoriet natuurlijk aas is de spiering. Het probleem is alleen dat er moeilijk aan te komen is. Ge makkelijker ligt dat met een ge woon voorntje. Ze zijn in elke sloot wel te vangen. Neem ze niet te groot: een voorntje van tien centi-, meter is echt wel het maximum, ook voor de grote snoekbaars. J'g Uit de grote voorraad kunstaas geef ik voor de snoekbaars de voorkeur aan de jig, ook wel geitesik genoemd vanwege het feit dat het een in lood gegoten haak is die gacamou- fleerd wordt door een bosje haar. De man die de werphengel hanteert zal er voor moeten zorgen dat dit op het oog zo dode aas tot leven wordt gewekt en de eetlust van de snoekbaars opwekt. Een attractieve jig moet schoksgewijs worden voort bewogen over de bodem. Op die manier vissend heeft u een onweer staanbaar aas voor de snoekbaars in de hand. Ook de lepel en de spin- uit vrij water, dat bovendien zuurstof- moet zijn. Mogssterkte dergelijk water is de snoekbaars oorlogssterkte en kunt u de no- sport verwachten alvorens de ■n capituleert. Met welk materiaal 1 we nu op de snoekbaars. Er i werphengels in de handel die tas de aanprijzingen speciaal J f het snoekbaarsvissen zijn ge- itt. Dat zal allemaal wel klop- maar een hengel kopen om al- op snoekbaars te vissen lijkt een zaak die uitsluitend voor '•aalkrachtige sportvissers is ?elegd. ook voor hengelaars die min- goed in de slappe was zitten er mogelijkheden. Die lange We werphengel, die u zomers r de karper gebruikt kan bij- f'oeeld ook best dienen voor de ?st van snoekbaars. Vist u in water dan is een lange stok gemakkelijker bij het ingooien binnenhalen. Op de spoel van de advertentie de enige speciaalzaak voor al uw hengelsportartikelen DE SPORT 'Hemmerstraat 11 - Tel. 24020 Kansrijk Over het kansrijkste aas lopen de meningen sterk uiteen. Er zijn er die zweren bij een levend visje, weer anderen geven de voorkeur aan kunstaas. Zelf heb ik de meeste snoekbaars met een stukje vis ge vangen, maar dat komt mede door dat voor de plas waar ik meestal op snoekbaars vis geen vergunning voor vissen met levend aas wordt af gegeven. Om in dat water toch op roofvis te azen is een stukje vis dat niet groter is dan drie centimeter de enige mogelijkheid. Snoekbaars zoekt zoals ik al zei de diepste plekken op en dat betekent dat we deze rover vaak kunnen vinden in gedeelten van plassen waar zand gewonnen is of bagger- schuiten aan het werk geweest zijn Zowel op de Kagerplassen, het Braassemermeer als de Westeinder Plassen zijn dergelijke "gaten" waar soms vijftien tot vijfentwintig me ter water staat, te vinden. Op een diepte vissen die langer is dan hen gel, die u gebruikt, betekent dat u het best gebruik kunt maken van een schuifdobber. Vist u op meei dan twintig meter diepte dan moet u een flink exemplaar aanschaffen Neem er gerust een van zo'n dertig veertig centimeter. Drijfkracht Het heeft namelijk het voordeel da- de pen een grote drijfkracht bezi en zich gemakkelijk laat afpeilen Een snoekbaars van 83 centimeter die enkele ja ren geleden in Zevenhui zen werd gevangen. ner komen soms in aanmerking maar niet in te diep water omdat de afstand waarover deze kunstaas- soorten actief kunnen zijn te gering is. Terugzetten Tenslotte nog een advies: mocht u een snoekbars vangen en niet van plan zijn het beest te consumeren het is een heerlijk stukje vis met weinig graten zet de vis dan on middellijk terug. Snoekbaars in een leefnet is snel dood, vooral wanneer ze op flinke diepte zijn gevangen. Mocht u meer over de snoekbaars willen weten'dan verwijs ik u naar een boekje dat in de serie "Vang" is uitgegeven door Teleboek. In de winkel kunt u het kopen voor even vijf gulden. Verder vestig ik uw aandacht al vast op een boek dat binnenkort zal verschijnen en dat geheel gewijd is aan het snoek baarsvissen. Het ls geschreven .door de Amsterdammers Henk Peetcrs en Kees Ketting en zal nog dit Jaar verschijnen bij de uitgeverij L. J. Veen. Wedstrijden Voor de wedstrijd vissers breken er drukke tijden aan. Zaterdag aan staande wordt in het Aarkanaal bij Alphen aan den Rijn de kam pioenswedstrijd van het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond vervist. Daaraan zal onder meer worden deelgenomen door een team van DVS, dat zondag in de Vliet juist de Leidse hengel titel zag ont glippen. Dezelfde dag wordt er voor de Leidse Jeugd een viswedstrijd ge houden in de Witte Singel vanaf het Leidsch Dagblad. De Jeugd die aan deze wedstrijd wil deelnemen kan zich bij een van de Leidse hengelsportwinkeliers laten inschrij ven. Deelname is gratis. Om het geld voor deze jeugdwed strijd hijeen te krijgen organiseert de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken op zaterdag 30 septem ber een groot hengelconcours in de Ringaart om de Haarlemmermeer. Er wordt gedurende twee uur gevist en het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden. Ook voor deze wedstrijd kan men bij de Leidse hengelsport- winkeliers terecht en op de dag zelf vanaf half zeven 's ochtends bij café "De Sport (Ysbrand de Jong), Huisloterdijk 5 in Abbenes. Tot de prijzen voor deze wedstrijd behoren mder meer een bromfiets en heren- >f damesfiets en een grill. ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25