larcel Maas (17) is gek op ruiten Groenteman gastheer Haagse society 1 PALET v: idenaar bij laatste twaalf in Cargellïs modewedstrijd WIM KOKSHOORN: „DE SPERCIEBOON IS AL CHIC GEWORDEN" On breek bare tas 0 1! SEPTEMBER 197J VROUW PAGINA 15 m O De firma Van Besouw leverde bijzonder tapijt voor de Olympische Spelen in München. De fakkeldra ger ging over dit tapijt om het Olympisch vuur te ontsteken. Deze kwaliteit, gelanceerd op de Frank furter Messe '72 onder de aandui ding Van Besouw tapijt 1805, is ge breid uit zuiver scheerwol. Het ta pijt werd speciaal voor de Olympi sche Spelen vervaardigd op een breedte van 100 cm. in een water vaste uitvoering en is nog niet in Nederland geïntroduceerd. De kleur Is geel en het uiterlijk lijkt op en mat door de horizontale ligging van de pooldraden. In de afgelopen tien Jaar is het aantal werkende vrouwen in ons land met maar liefst 38% gestegen. Dit blijkt uit de voorlopige uitkomst van de volkstelling van 1971. Vorig Jaar bedroeg het aantal werkende vrouwen in ons land 1.190.000. Maar ondanks de sterke toename van het aantal werkende vrouwen blijft Ne derland in vergelijking met ver schillende andere Westeuropese landen nog ver achter. Het aantal vrouwen met een part time werkkring nam de afgelopen tien jaar toe van 9,5% tot 21% van de totale vrouwelijke beroepsbevol king. DEN HAAG De meeste winkeliers zijn al blij als ze om zes uur hun zaak kunnen sluiten maar voor Marietje en Wim Koks hoorn begint de dag dan pa£ Ze zitten heel vaak nog tot 's nacht twee uur tuss'an de klanten maar de politie heeft daar niets op tegen omdat die klanten na sluitingstijd gasten vool* de meest verrukkelijkste dineetjes zijn. In hun winkel in het Maliestraatje middenin het Haagse Saint Ger main des Prés, zoals het artistieke buurtje rond de Haagse Denneweg zo vaak genoemd wordt, verkopen de Kokshoorns niet alleen groente, maar maakt Marie ook de meest uitzonderlijke gerechten klaar. Als één van hun beste klanten wei felt over de aankoop van artisjok ken of niet precies weet wat ze met avocado's kan doen, dan zegt Marie, bij wie de gezondheid van het verse fruit van haar blozende gezicht straalt, „Oh mevrouw, die moet u vanavond eens bij mij proberen... met een sausje zalig... komt u maar en met uw man." Er zijn na zessen in het propere groentewinkeltje van het echtpaar Kokshoorn al heel wat bekende Ne derlanders de trap opgestommeld om in de knusse woonkeuken boven de zaak aan tafel te schuiven en er de hele avond van Marie's virtuose kookkunst te genieten. Want als de Kokhoorn's gasten hebben dan zor gen ze ook voor zo'n overvloedig di ner dat zelfs Breugel er van op zou kijken. Paul van Vliet, Liselore Gerritsen, Henk van Ulsen, mode-ontwerper Leon Bouter, kunstschilder Lodewijk Post de Jong en de Nederlandse ambassadeur in Brazilië, jonkheer L. Quarles van Ufford. die tot de vaste gasten behoren, zijn het er roerend over eens dat de Koks hoorns met sukses een goed restau rant zouden kunnen beginnen. Want het lukt waarschijnlijk geen chef-kok om Marie's uiensoep of bloemkoolschotel te evenaren. Toch heeft Marie, die haar klanten altijd goedgehumeurd iedere dag verse groente verkoopt, geen hogere hotelvakschool bezocht. En ze maakt zelfs met gemak een diner van vijf gangen voor vijftien perso nen klaar zonder ook maar één blik in een kookboek te slaan. „Als je weet wat lekker is heb je zo'n boek niet nodig" zegt ze. VRIENDEN Haar dineetjes zijn overigens zo langzamerhand een society-gebeur- tenis van de allereerste orde gewor den. want behalve kunstenaars ko men ook bekende Hagenaars zoals de graaf en de gravin Van Limburg Stirum, baron Van Lynden en zijn echtgenote, jonkvrouw Snoeck Hur- gonje en haar man jonkheer van Karnebeek bij de Kokshoorns eten. Maar er zitten dan evengoed een verpleegster, een oudbrigadier van politie, een drukker en een verte genwoordiger aan tafel. In de loop der Jaren zijn tientallen goede klanten persoonlijke vrienden van de groentehandelaar en zijn vrouw geworden. En vandaar dat Wim Kokshoorn bij het inkopen doen op de Haagse groente-gros- siersmarkt niet gauw tevreden is. 's-Morgens om vijf uur, als het nog donker en wat mistig is, staat hij al voor het nog gesloten 'hek van de Haagse groente- en fruitmarkt om als eerste beslag te kunnen leggen op wat bakjes bosbessen, een kist cantharellen, keukenkruiden en an dere bijzondere primeurs waarvoor hij speciale klanten heeft. Stuk voor stuk delicatessen die op de Haagse groente-grossierdersmarkt in een oogwenk verkocht zijn. En waarvoor hij dus wel vroeg móet komen. „Je moet er iets voor over hebben om iets exclusiefs te bieden" vindt Wim Kokshoorn. Zijn echtgenote is het daar roerend mee eens. En al is het na een dineetje met Paul van Vliet soms heel laat geworden, de volgende morgen staat ook zij voor vijven op. Niet alleen om de winkel Paul van Vliet, 's avonds na tioadlven te gast bij de groenteboer Liselore Gerritsen als het even kan uiensoep bij Marie aan te dweilen maar ook om met de hand iedere dag opnieuw tien tallen kilo's andijvie en soepgroente te snijden. Want Marie- moet niets van machines hebben omdat die volgens haar de smaak van groente en fruit bederven. Reden waarom ze er 's-winters niet tegenop ziet om iedere dag met de hand zo'n vijftig kilo aardappelen te schillen. En dat als speciale service voor kantoor meisjes die 's-morgens, voordat ze naar hun werk gaan, aardappelen komen halen. „Kijk als Je die meis je in .machines geschrapte aardap pelen verkoopt zijn die 's-avonds bruin terwijl geschilde aardappelen de hele dag mooi blijven.. En wie weet hoe belangrijk lekkere aardap peltjes 's-avonds voor die meisjes zijn," lacht ze. „Ze zeggen toch dat de liefde van de man door de maag gaat. Je moet van het leven iets gezelligs maken vindt ik." KOPJE KOFFIE En daar begint Marie Kokshoorn 's-morgens al mee. Voor achten is de groentezaak van haar en haar man al open. De meest matineuze klanten maar ook de vuilnismannen kunnen dan oïy een geurig kopje koffie rekenen. Terwijl ze 's-winters als het bitter koud is haar beste klanten spontaan een kommetje zelfgemaakt erwtensoep aanbiedt. Met Oudjaar tracteren de Koks hoorns op oliebollen en appelflap pen ook al uit eigen keuken. En alsof dat niet genoeg is krijgt iede re goede klant die uit het zieken- /huis komt een fruitmand thuis ge stuurd. „Als kleine middenstander heb Je het tegenwoordig ongelooflijk moei lijk" vindt Wim Kokshoorn." „En Je redt het in de concurrentieslag met de grote supermarkten alleen maar als Je met toewijding groenteboer kan zijn." Door de zorg voor de speciale wen sen van hun klanten werden de Kokshoorns leverancier van de Amerikaanse, Franse, Spaanse, Turkse, Zweedse en Zwitserse am bassadeur maar ook van prins Claus die wanneer hij in het Pa leisje aan het Voorhout werkt wat vers fruit door het hofpersoneel laat halen. MOEILIJKER Maar ondanks die opmerkelijke klandizie vindt Wim Kokshoorn dat hij het als groentehandelaar door de sterk gestegen prijzen heel wat moeilijker dan vroeger heeft. „Je verkoopt veel gezelliger als Je de klanten iets goedkoops kimt bie den zegt hij „maar dat is er te genwoordig niet meer bij. Vroeger toen de huisvrouwen nog groente wekte, verkocht ik 's zomers zo'n vier vijf kistjes sperziebonen per dag, maar nu met pijn en moeite één. Je kan aan alles merken dat de huisvrouwen hun man en kinde ren door de sterk gestegen prijzen wat kleinere porties geven. De doodgewone sperzieboon is nu zelfs chic geworden. hed erg benieuwd hoe het iet, eigenlijk kan ik me het echt helemaal niet voorstel- »cei Maas, de zeventienjari- e gymnasiast, vond toen hij vakantiereis naar Amerika ryn een uitnodiging van de ose mode-ontwerper Car te bus om de 21ste septem- r de mode-show in het Hil- j! te komen, waar zijn ont ken met elf andere— zal geshowd. jreel twee maanden geleden Algemeen Dagblad Cargelli's jg las de Rotterdamse jer wilde ter gelegenheid jubileum uitvissen of de i werkelijk alleen maar was seerd ln Jeans dacht hy: Itat ik ook maar eens wat "Echt, ik weet dat het n klinkt, dit had ik niet zegt de blonde, in een ie overhemd en donkerblau- 5 geklede Marcel. "Natuur den één van mijn groot- bies. Altijd was ik al met bezig, maar om het nu iver het plankier te zien lo- is een geweldige ervaring", groot bewonderaar van de ontwerpers Dior en Cardin voor Cargelli een lange ge- ok, daarboven een coltrui en teen een grote omslagdoek, it puur chique maar toch rmee Je op een „feest-in- voor de dag kunt komen, rika heeft Marcel heel wat ien meegebracht, die de Parljse mode uiterst kleurig uit de doeken doen. "Kijk dit vind ik nou mooi, zegt Marcel al bladerend en wijst daarbij op een heel klassiek mantelpakje van een geraffineerde ruitstof. "Ja, de nieuwe wintermode spreekt me erg aan, vooral omdat ik gek ben op ruiten. Bovendien is de lengte deze winter erg mooi. Mini was niet geschikt voor ieder een en maxi en midi moesten de vrouwen echt leren dragen". Ergert hij zich dan niet aan slecht geklede klasgenoten? Marcel: "Nou ergeren is een beetje veel gezegd'. Natuurlijk zie ik wel als iemand iets lelijk aan heeft. Maar ik kan als dat nodig is best mijn mond Door Henriëtte v. d. Hoeven houden. Bovendien ben ik wat kle ding aangaat erg kritisch". Wie nu denkt van bah, wat een vervelend Jongetje, houdt alleen maar van die poesmooi aangeklede meiden, heeft het mis. "Kijk, naar school is een lange broek of spij kerpak gewoon het gemakkelijkst maar als je uitgaat kun Je als meisje best iets anders aantrekken. Je hebt altijd kleding voor meisjes getekend, nooit eens aan mannen mode gedacht? "Tja, ik heb weieens iets getekend waarvan ik dacht dat zou ik best willen hebben maar serieus ben ik daar nooit in doorgegaan. Ook nog nooit de schaar tn een lap stof gezet? „Nee, lk geloof ook niet dat ik voor kleermaker in de wieg gelegd ben. Zie je jezelf na het eindexamen naar een modevakschool gaan of het Mr. Koetsier-instituut? Een heel nieuw snufje is deze tas van onbreekbaar ■polyester. De tas is gemaakt door de Bulgaarse ar chitect Parlov, speciaal voor het Amsterdamse huis De Lange. Hij wordt gècomr binèerd met al lerlei kleuren leer en éuèae. Nee, eigenlijk wil lk het liefst naar de toneelschool. Toneelspelen is een nog groter hobby van me dan ont werpen. Misschien zit er later een mogelijkheid in om het' alle twee te doen, ontwerpen en acteren". Een andere hobby ligt ook al in het meer artistieke vlak maar is niet zo vreemd als Je weet dat zijn ou ders het Danscentrum Wielinga lei den is showdansen. "Vroeger, be kent Marcel, "had ik een hekel aan dansen maar tegenwoordig heb ik er echt plezier in". Bladerend in zijn schetsboek, vol met lange avondkleding, grappige broekpakken en fijngetekende por tretten komen we dan ook opeens wat show-kleding tegen. "Voor een musical uit de jaren twintig", zegt Marcel, als hij een serietje fijn uit gewerkte tekeningen laat zien. Ook komen er wat boetiekkleertjes voor de dag maar het is duidelijk dat zijn voorkeur toch uitgaat naar de echte stijlvolle ontwerpen Hoe de jury over Marcel's werkstuk oordelt zal mede afhangen van de uitvoering en daarom kijkt hij hoewel het meedoen voor hem tooh wel belangrijker is dan het winnen nieuwsgierig uit naar de 21ste september Marcel Maas: Wel gek hoorals je opeens je ontwerp in de krant ziet afgedrukt. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15