9 1YT0N LACE m OED- 'GEN \)DEM vr-oud ema Kater na spanning Films in Leiden or ton aan prijzen koersen Duindigt EUROPA CUP ISRAEUISCHE UITNODIGING VOOR DE 'ZES' Tenorsaxofonist Dexter Gorden naar Leiden en Alphen a. d. Rijn N.V. L.I.A.M. IPAG 15 SEPTEMBER 1972 •lan&se Peyton Place staat o: nulet in zoveel honderd E^en verknipte dramatische nissen met telkens een eet- (uivenkamp ES, ^'lordt dus wel even opletten, rie bij de Amerikanen iat vallen heeft nog niets maar in „VD" dienen alle les binnen anderhalf uur te zijn om te weten hoe de ,20 kringen hier functioneren, vere duo Pim en Wim heeft het karwei gezet een kijk- unnen op onze eigen upper tr geld ook al niet altijd ge laakt. Onder het motto „De subsidieerde film met de jesubsidieerde acteurs" zijn «overtrouwen aan de slag ge- £5' hun fenomenale succes van Wie". Wim Verstappen is de regisseur. Oorspronke- men Aardenhout als de jdelijke plaats van hande- ftozen, maar later werd naar :eam 713-: het Gooi uitgeweken, waar ook veel betere kringen verkeren. Het is een kwestie van er even goed voor gaan zitten om alle familiever houdingen goed op hun plaats te zetten, omdat iedereen met iedereen verhoudingen heeft aangeknoopt, er buitenechtelijke kinderen geboren worden en nog steeds worden. Stambomen Zoveel is wel duidelijk. Kees Brusse is de pater familias alias Cornelis van Doorn, eigenaar van een fa briek, die dc pil produceert. Van daar de titel van de film. „VD". ook de naam van het concern, dat in moeilijkheden raakt als een nieuw middel „StoD-B" oneffenhe den blijkt te vertonen. Maar daar houdt de film zich niet voornamelijk mee bezig, wel met de strubbelingen in de echte en onech te stamboom. Omdat de droefenis ook de high so ciety niet bespaard blijft stond de camera op een Hilversums begraaf plaats om twee uitvaarten vast te leggen .Zeer in het zwart bleek een schare uit de fine fleur van Neder landse acteurs en actrices aangetre den rond de groeve, allemaal met treurige gezichten als de camera snorde. Later gebeurde het nog eens, maar met één vertolker min der. als men er tenminste vanuit- ging, dat hij niet echt in de kist had plaats genomen. „VD" moet in achttien draaidagen De keur van de Nederland se actrice op een Hilver- sumse begraafplaats. Zoals dat hoort in modieus zwart met droeve blik gemaakt worden, want evenals voor „Blue Movie" nu al meer dan twee miljoen bezoekers kon men niet het fiat verwerven van de he ren van het produktiefonds. Kees Brusse is met zijn 47 Jaren al een ouwe rot in 't Nederlandse film vak sinds hij in Koolhaas' „De Dijk is dicht" zijn opwachting maakte. Helaas heeft hij zich als regisseur van grote speelfilms na zijn debuut ..Kermis in de regen" en „Mensen van morgen" niet meer laten zien. Hij is duidelijk van een andere ge neratie dan de Jongeren, die nu zo voortvarend hun filmambities door zetten. Hoewel hij de faam heeft opgebouwd de Nederlandse acteur te zijn met het zuiverste naturel op het filmscherm, weet hij dat spelen een ondergeschikte functie betreft. „Dat is het dualistische van mijn vak". Brusse, die zijn toneelactivi teiten na enkele actieve seizoenen in Amsterdam, nu weer een tijd stil legt. vindt dat Je pas in het regis seren iets van Jezelf kan zeggen. Hij gelooft dat dat in echt Neder landse films moet gebeuren. "Toe spitsen op 't buitenland heeft geen zin, dat is een misverstand, de markt zit er teveel voor dicht, ik geloof er niet in" Brusse Kees Brusse moet er zelf altijd veel voor overwinnen, om in het spoor te komen van de films, welke hij het liefst zou maken, sociale fims over intermenselijke verhoudingen. Je gaat niet meer voor het verhaal tje naar de film maar voor de ka rakters. Maar om zo'n filmverhaal geschre ven te krijgen blijkt altijd een be letsel. Bovendien wordt Brusse van het zakelijk gezeur om een produk- tie altijd uitermate onrustig. Maar inaktief op dit plan is hij bepaald niet. Binnenkort hoopt hij te begin nen aan een korte speelfilm ge schreven in samenwerking met Joop Waasdorp, waarin hij het karakter van een provincie hoopt vast te leggen, de eerste van een reeks. Verder blijft hij doorgaan met filmrollen spelen. In het komend voorjaar waarschijnlijk in „Harry Kiimels „Een nagel achter het be hang" naar de romen van Koolhaas en nu dan als de concerndirecteur Van Doorn, die het na een woelig leven wesl een beetje voor gezien houdt. Veel vlugger Hij was ook in ,31ue Movie" al van de partij. Brusse is geintrigeerd ge raakt hoe Pim en Wim en hun ge neratiegenoten geen problemen zien. "Ze zfjn veel vlugger. Dat heeft misschien nadelen, zo'n vlugge aan pak, maar het voordeel is dat ze doen, dat heeft een constante ver lichting in de atmosfeer teweeg ge bracht. Ze doen gewoon en vinden doende er hun eigen stijl in." Goede films in andere steden Adalen '31 (Widerberg)The mo vies, Haarlemmerdijk A'dam (nachtv.) Clockwork orange (Kubrick) f Nöggerath, Reg. Breestraat A'dam Camera, Prinses traat Den Haag Coup pour coup (Karmitz): The movies, Haarlemmerdijk A'dam Dood in Venetië (Visconti): Vic toria, Sloterkade A'dam, nachtv. Frenzy (Hitchcock)Alhambra, Weteringschans A'dam; Du Midi, De Carpentierstraat Den Haag Le genou de Claire (Rohmer)i t Venster, Gouvernesfraat R'dam Les histoires extraordinaire* (Malle, Vadim, Fellini): Studio K, Roetersstraat A'dam Un homme qui me plait (Le Lou che) Studio '62, Nw. Binnenweg R'dam Last picture show (Bog- danovich)Victoria. Sloterka de A'dam; Lijnbaantheater, Lijn baan R'dam Made in USA (Godard)Krite- rion. Roetersstraat A'dam (nachtv) Ma nuit chez Maud (Rohmer) Bio. Middenweg A'dam (nachtv.) McBeth (Polanski): Studio, Ou degracht Utrecht Ostia (Pasolini)Ceintuur, Cein tuurbaan A'dam (Nachtv.) 2001. a space Odyssee (Kubrick)Bellevue-Ciberama, Marnixstraat A'dam Trash (Morrisey)Calypso, Wes tersingel naast Rijnhotel R'dam What's up doc? (Bogdanovich) Tuschinski, Reg. Breestraat A'dam Passage Passage Den Haag; Ca mera, Oudegracht Utrecht WR, mysteries van het organis me (Makavejev)De Uitkijk, Con gresgebouw Den Haag Z (Gravas): Studio, K. Roe tersstraat A'dam (Nachtv) Blijvers Liefde, zo puur als de zon. - hmste rollen: Alessio Orano In Iella Muti. Regie: Giorgio Theater: Studio, intei de, zo puur als de zon" (H Ua pelle) is in alle opzichten pisch Italiaans product. De vaak zeer sentimenteel, e liefhebber natuurlijk ürt Mekka), maar wordt ge- afgewisseld met wat sensa- OD k de muziek is een vermel- prd. Popgroep "Middle of laat zich in deze film een andere dan die puur rclële kant, die we kennen hit-singles, horen. Het ver- en dat is ook al typisch is gebaseerd op een oer- ana: een meisje van schat- uders wordt verliefd op een wereld rondtrekkende, student. Pa en ma zijn het daar mee niet eens en willen dat het meisje het uitmaakt. Lida en Ro bert komen na een tochtje met de zeilboot van pa, die op een klip strandt, terecht op een onbewoond eiland. Daar kunnen zij hun liefde volledig uiten. Na een paar dagen worden zij ontdekt door twee ja gers en dan is het Adam-en-Eva- achtige sprookje uit JAN VAN DER NAT Titel: "De meedogenloze. Vocfr- naamste rollen: Kirk Douglas en Yu! Brynner. Theater: Lido. "De meedogenloze muiters" is ty pisch een film die het moet hebben van veel spanning. De namen van Krik Douglas en Yul Brynner als hoofdrolspelers verraden wat dat betreft al veel. Het echte rauwe mannenwerk. Het is dan ook vol slagen onbegrijpelijk dat de film zo'n tam einde heeft, dat je de bios coop met een kater verlaat. Voor de totale ineenstorting van het gebeu ren in de laatste drie minuten biedt "de meedogenloze muiters" name lijk in elk geval zoveel spanning, dat de zwakke plekken onge nuanceerd sensatiezoeken bij ge vechten, overdreven gewelddadig heid. naief plot en soms melodra matische trekjes nog op de koop toe genomen kunnen worden. Het gaat allemaal om een strijd tussen twee mannen die het vervolg is van een liefdesdrama uit hun jonge Ja ren. De spanning wordt, vooral door goed acteren van Kirk Douglas Yul Brynner moet het hier alleen van zijn stoere gezicht hebben tot grote hoogte gebracht. Op het moment "van de waarheid" echter, als de kempha nen tegenover elkaar staan, gaat men wat met glas gooien, totdat één van de twee van een vuurtoren valt, brandend en wel. Dat was het dan. Na de zorgvuldig opgevoerde spanning een onverteerbare af knapper. BERT VAN DOMMELEN Nachtfilms Terug in Leiden Kinderfilm CAMERA Veel spanning in de kindermatinee in Camera deze week. "Winnetou tegen de despera do's" schetst de dappere indianen- leider in zijn strijd tegen een groepje slechterikken. Winnetou komt vanzelfsprekend als over winnaar uit de strijd. Voor het zo ver is, is het westen echter door heel wat bloed, zweet en tranen overstroomd. CAMERA Aan de Hoge woerd valt vrijdag- en zaterdagnacht de produktie van Mike Nichols "Catch 22" te zien. Een film, die eigenlijk nooit helemaal de publiciteit heeft gekregen die hij verdiende. Hii kwam wat te dicht achter "Mash" een ongeveer vergelijkbare film, die het erg goed had gedaan. Toch Is "Catch 22" achteraf beter dan zijn beroemde voorganger. Scher per vooral. REX Het zal niemand verwon deren dat de Rex in de nachtvoor stellingen de sex centraal stelt. "Sex and life" heet het allemaal. En het draait om het bloot. Het wat dreinerige verhaaltje moet men maar op de koop toe nemen. CAMERA Polanski's „Rosema ry's baby" is deze week weer eens te zien in het theater aan de Ho- gewoerd. Het van Polanski zo lang zamerhand wel bekende recept: zeer veel spanning, uitstekend spel (van o. m. Mia Farrow), het alles meer dan bekwaam vastgelegd door Polanski. En bovenal: een intelli gente film. REX „Strawdogs", de laatste die er van de toch al niet zo veel producerende Sam Pec- kingpah is verschenen, deze week in de Rex. Een hele boeiende film. Het gaat allemaal om een intellec tueel die verzeild raakt in een dorp waar het geweld hoogtij viert. Dus- tin Hoffman geeft aan de intel lectueel op formidabele wijze ge stalte. LIDO "What's up doc", de laatste nieuwe van Peter Bogda novich, gaat zijn vierde Leidse week in. Niet ten onrechte. Het gaat hier om een verantwoorde menge ling van humor en Jeugdsentiment. Dat Bogdanivich in dat laatste sterk is, bewees hij al in zijn: "The last picture show", die ook nog altijd goed Is voor vertoning in een aantal plaatsen in Neder land. TRIANON Het theater aan de Stationsweg prolongeert de nieuwe Nederlandse speelfilm "De inbreker". Een hele lekkere film. Zeker voor Nederlandse begrip pen. "Ons" volledig arsenaal aan sterren duikt wel ergens in de film op. Hoofdrolspeler is Rijk de Gooijer, die een bijzonder knappe "Glimmie", een Amsterdamse in breker met een hart van goud, neerzet. De door Frans Weisz ge regisseerde film is leuk en span nend. SNAAR Bij de drie grote Snowboy en Nancy en Frankie Durr die zondag op Duindigt wor- ien: het kampioenschap van M en de beide klassieke om de produktendraverjj en Leldi Ver gaan bijna een ton aan premies om. strijd om het 27ste lands chap is met veertien paar- bezet. Favorieten als Henri (gewonnen bedrag en Eland (f 106.000)gere- Jan Wagenaar en Jan van »d. Eland won twee Jaar ge- fcari Buitenzorg verdedigt Het kampioenschap van d, dat gaat over 2600 meter, «rd met f31.000,- aan prij kt f 30.680 gedoteerde pro- jvery treffen de finalisten de naar geslacht geschei- en Jofferprijs. De Joffers in de meerderheid. Slechts 57 m wisten zich te plaatsen merries. Leger is het laatste klas sen tussen de top van de volbloeds. De 2900 meter 500 m langer dan Is bijzonder zwaar, voor- baan- en weersomstandlg- tegen zijn. De ruim 27 en de waarde die Leger-overwinning wordt Mbben er wederom toe ge- verscheidene buitenlandse 'an faam aan te trekken. Brian Raymond en Ted "ien over voor de outsiders voor Sasquatch, het paard waarmee hij de derby won. TIPS: Rennen Gouden Speld: 1. Dillsoitri, 2. Da me Blanche 3. Run Home S. Outs.: Marissa en Big Boss. St. Leger: 1. Sasquatch, 2. White Glover, 3. Pallieter. Outs.: Stormklee en Snowboy. Comarla-prijs: 1. Aitri, 2. Jolly Jo ker S, 3. Martine Rose. Outs.: Am- bition en Fairie Night. Draverijen: Eland-prijs: 1. Jetty Buitenzorg, 2. Khan du Coq d'Or, 3. Jupiter Schans. Outs.: Koly B en Kittie S. Gunnar Dear-prijs: 1. Johannes Trix, 2. Jupiter P, 3. Jungfrau W Outs.: Izmir en Justiana Hanover Produktendraverij: 1. Lady, 2. La- guna Star, 3. Lies. Outs.: Lento H en Lady van Hovi. Kampioenschap van Nederland: 1. Henri Buitenzorg, 2. Uranus F, 3. Eland. Outs.: Uriosis P en Gunnar Dear. Gallant Way-prtfs: 1. Use Hanover, 2. Jaromir Gregor, 3. Irressistible. Outs.: Hermance en Hellen Carbo nari. Felix-prüs: 1. Jonker Volann, 2. Goodwill, 3. Hercules V. Outs.: Ina van Hovi en Francina. Henri Buitenzorg-prijs: 1. Klif Areta, 2. Josje du Maire E, 3. Karo- line N. Outs.: Hinde. ADVERTENTIE HEIDAPAL Keukenimport Keuze mogelijkheid in: 10 type's en 20 kleuren. Handelsonderneming MIZU v. Assen delftstraat 2 - Oegstgeest - Tel. 0171050392 AJACCIO Bast ia en Atletico Madrid hebben gisteravond in Ajac- cio gelijk gespeeld (00) in de eerste wedstrijd van de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Voor de UEFA-Cup werden ge speeld: Groep 5: Olymplakos Piraeus (Griek)—US Cagliari (It) 2—1 (1—0) Groep 7: Eskisehirspor (Turk) Fi or ent ma (It) 1—2 (O—l). JERUZALEM De zes Nederland se Olympische deelnemers die zich uit solidariteit met de Israëli's van de Olympische Spelen hebben terug getrokken, krijgen een uitnodiging voor sportevenementen, die in Israël zullen worden georganiseerd ber na gedachtenis van de elf in München vermoorde Israëli's. Behalve de Ne derlanders worden ook Noren, Denen, Japanners en anderen die zioh soli dair hebben verklaard met de Israë li's uitgenodigd. Mogelijk zal aaneen aantal van de gasten worden ge vraagd deel te nemen aan de sport wedstrijden. De officiële uitnodigin gen zullen pas worden verstuurd als de periode van rouw begin oktober is afgelopen. Wanneer de manifestaties zullen plaatsvinden is nog niet bekend: waarschijnlijk begin 1973. De Neder landers, die worden uitgenodigd zijn de worstelaar Zram Kops, de atleten Jas Hermens, Bram Wassenaar en Wllma van "Gooi en de hockeyers Flip van Lidt en Jeude en Paul Litjens. Het feit, dat de Nederlandse dele gatie In München door de massale moordpartij in een gewetensconflict is geraakt, heeft in Israël diepe in druk gemaakt. Ons land vormde in dit opzicht een uitzondering. UTRECHT (ANP) De Ameri kaanse tenorsaxofonist Dexter Gor don begint op donderdag 21 septem ber in Utrecht een tournee door Ne derland. Dexter Gordon wordt begeleid door het trio van pianist Rein de Graaf. De 49-Jarige Gordon, die sinds 1963 geregeld concerten in Nederland geeft bezoekt tijdens zijn tournee ook Leiden en Alphen aan den Rijn. Het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Instituut (ITD heeft een internationaal collo quium georganiseerd over muziek theater. De samenspraak heeft op 28 september plaats in het universi teitstheater in Amsterdam. Deelne mers hebben zich gemeld uit België, Oost-Duitsland, Denemarken, Enge land, Frankrijk, Israël, Nederland, Noorwegen, de Philippijnen, Roeme- n Tsjecho-Slowakije, de Verenigde Staten va** Amerika en Zweden. Van Nederlandse zijde werken aan het colloquium mee: conservatoria met een op ra-opleiding, die van Amsterdam, Maastricht en Den Haag, en de studio van de Neder landse operastichting. De studio biedt de deelnemers en deelneemsters een voorstelling van „Trouble In Tahiti", een korte opera van Leonard Bern- stem. ADVERTENTIE Service is voor Mercedes meer dan een begrip Rooyakkers automobielbedrijf N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1tel. 01710 - 5 26 43 4 Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 - 4 45 45 vinden service een kwestie van mentaliteit. In feite is het zo, dat na de verkoop van een wagen ons werk pas begint. Uiteindelijk zijn wij, als Mercedes-dealer, er mede verant woordelijk voor dat uw wagen in perfecte staat blijft. Dat kan alleen met een goed georganiseerde werkplaats, met bekwame vak mensen bemand. Die snel kleine storingen verhelpen, het nood zakelijke onderhoud vlot verrichten en die bij grote schadegevallen uw auto niet langer vasthouden dan nodig is. Bovendien herzag Mercedes nog onlangs het systeem van de onder houdsbeurten. Het resultaat? Uw Mercedes krijgt nu om de 15.000 km zijn grote beurt. Waardoor u uw wagen minder hoeft te missen en bespaart op onderhoudskosten. Ja, Mercedes service is attente service. Mercedes-Benz I rijplezier door veiligheid

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11