EIDSCH DAGBLAD iommen op Hanoi hadden niet PILS 25 gewenst effect Eis van Rijnland: binder woonschepen Werk gevers stellen eisen vandaag 5Schone elek trische brommer mag nog niet rijden ergunning verlengd, maar toch opruimingspremie ERIODEN ET ZON LEIDSCH DAGBLAD LSB STUURT VERONTRUSTE BRIEF AAN COLLEGE ben' ■icht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1972 No. 33812 [cteur: G Koopman ifdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bij vooruitbetaling)giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1. Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat 18 uur) AMSTERDAM Een geheel elektrische "bromfiets". Daar kwam Hart-Nibbrig en Greeve uit Sassenheim giste ren mee op de proppen. Nu moet dat "bromfiets" voorlopig ii og tussen aanhalingstekens worden geplaatst, want al kan deze schone Solo-brommer in Duitsland al vrij worden ver kocht (met een maximum snel heid van 25 km), in Neder land is het zover nog niet. Bromfietsen moeten in ons land wielen met een minimale dia meter van 16 inch hebben en dat heeft deze Solo niet. H.N.G. heeft al uitvoerig contact ge had met bevoegde instanties, maar voorlopig is de vergunning voor de weg nog niet binnen. De Sassenheimse importeur meent echter, dat dat nog slechts een kwestie van tijd is. Dan kan deze zeer schone (geen - olie, benzine, uitlaatgassen en vrijwel geen onderhoud) en vrijwel geluidloze brommer op de weg verschijnen. De energie wordt geleverd door twee se- riegeschakelde 12 volt accu's. De voordelen daarvan zijn di rect merkbaar. Starten is niet meer nodig. Alleen nog de gas handel omdraaien en 't vehikel- tje zoeft weg. Als men voor een stoplicht of brug moei wachten kost dat geen stroom. De toe voer is afgesloten. Maar net als in de auto-Indus trie. waar men allang doktert aan de elektrische auto, kampt men ook hier met de moeilijk heid van de zeer beperkte actie radius. Men kan met twee vol ledig opgeladen accus niet ver verder dan 35 tot 40 km ko men. Dan moet men weer tanken. Dat laden van de ac cu's neemt ongeveer 8 uur in beslag. Dat kost niet meer dan een dubbeltje. H.N.G. meent, dat die beperkte reikwijdte geen belemmering behoeft te zijn. Het is in hoofdzaax een ver voermiddel voor de stad en daar worden geen lange afstanden gereden. De wielen moesten zo klein blijven om ondanks de vrij zware accus (totaal ge wicht 67 kg) toch een goede sta biliteit te verkijgen. De maxi mum-snelheid kan door de fa briek eenvoudig op 30 km per uur worden gesteld. De impor teur meent, dat deze elektrische Solo ook goed kan worden ge bruikt op uitgestrekte terreinen of in grote gebouwen. Maar hij kost wel f 985. En daar komt nog een Laadapparaat van f 85 bij. Bilt verwacht van vanavond morgenavond: wolkenvelden pe len met zon en op de meeste droog weer. In de nacht en ?e ochtend hier en daar mist &ke tot matige wind tussen rdoost en noordwest. Minimum- peraturen dicht bij zee 10, elders Rreeks 6 graden. Maxima mor- i ongeveer 15 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). LEIDEN Dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland hebben de problematiek van de woonschepen verschoven door de geldigheid van de ligplaatsontheffingen tot uiterlijk 1 Januari 1977 te verlengen en ook nieuwe vergunningen te geven voor die plaatsen in Rijnlands boezem, waar dit om waterstaatkundige re denen niet onaanvaardbaar ls. Inge steld is wel een „opruimingspremie", van f 1000 voor die gevallen, waar waterstaatkundige argumenten ont ruiming van de ligplaats mogelijk maken. Een recent onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat er 2430 woon boten in Rijnlands boezem liggen. Bijna 200 liggen er illegaal. Het overleg tussen de lagere overheden. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 29 sept 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: Hokje zwan maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. over het maken van speciale woon- botenhavens is vastgelopen op het kosten vraagstuk. Volgens Rijnland zal er toch iets moeten worden ge daan om op den duur te komen tot een drastische vermindering van 't aantal woonboten. Miljoenen nodig De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap krijgt in haar vergadering van a.s. woensdag nog een belangrijke zaak te behandelen. Een krediet van f33V£ miljoen wordt gevraagd voor de oplossing van het afvalwatervraagstuk voor de kleine Leidse agglomeratie. Dit rengt mee verbouwing van het gemaal in Oegstgeest, het leggen van een persleiding van hier naar Katwijk, het bouwen van een gemaal in Rijns burg en het bouwen van een af valwaterzuivering in Katwijk. De situatie in de Grote Westeindse polder en 't gereedkomen van indus trieterreinen in Zoeterwoude-Rijn- dijk vragen om een snelle uitvoering van zuiveringsmaatregelen. Nodig, daarvoor zijn de bouw van een ge maal in Zoeterwoude-dorp en de aanleg van een transportleiding naar Leiden-Zuidwest. Uitvoering van de ze plannen kost ruim f2% mij oen. Voorgesteld wordt verder de zul- veringstaak van de gemeente Llsse over te nemen. Voor de bouw van een gemaal in Voorhout en de aanleg, van een persleiding van hier naar Noordwijk is ruim f 1% miljoen no dig. deze week bij fles 30 cl. mits afgehaald ALTIJD GOEDXOPERÜ! Aristona Portable radio f 88, 50% korting f 44,- f 44,- Portable radio AM en FM f 139,50 met lichtnetaansluiting 50% korting 69,75 f69J5 Wasem afzuigkap Mignon nu slechts f 198,- TROETELPRIJZEN alléén bij RADIO PLEIN 16 5 Meiplein 116 Leiden, tel. 25100—43631 j WASHINGTON Twee verschillende Amerikaanse in- i lichtingendiensten zijn onafhankelijk van elkaar tot de con clusie gekomen dat de zware bombardementen op Noord- Vietnam zo goed als geen invloed hebben op de bevoor rading van de troepen van het Bevrijdingsfront in het zui- den, en dat Hanoi de strijd op dezelfde voet nog twee jaar 1 kan voortzetten. "Ze zijn niet dodelijk getroffen" zei een functionaris van één van de- inlichtingendiensten in een vraag- j gesprek met de New York Times, "maar ze bloeden langzaam dood, zelfs wanneer het nog twee Jaar moet duren". De desbetreffende diensten aijn de de enige matras met de juiste celbajans BEZOEK ONZE INFORMATIESTAND OP DE leïdatO DEN HAAG mingen, Gelijkwaardige beïnvloeding van inkomens en prijzen; 6 Na sanering van de overheidsfi nanciën een milder fiscaal klimaat, Géén afwenteling op investerin gen en hogere inkomens. Deze voorwaarden stelt het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond voor zijn medewerking aan een be leid, dat is gericht op de bestrijding van de inflatie in het komende jaar. Mr. P. M. H. van Boven, voor zitter van het confessionele werkge versverbond, heeft dit vanmiddag op de Jaarvergadering van deze or ganisatie in Maastricht verklaard. De heer Van Boven zei overtuigd te zijn van de noodzaak van een „so ciaal contract": een akkoord op centraal niveau tussen overheid werkgevers en vakbeweging over de loon- en prijsontwikkeling in het komende Jaar. Over de kans op tot standkoming van zo'n akkoord zei hij zolang mogelijk optimistisch te willen blijven. „Dit Jaar is voor de inflatiebestrijding verloren gegaan", aldus de NCW-voorzitter, „de uitda ging om in 1973 het leven te bete ren ligt er." Heel weinig waardering had de heer Van Boven voor de houding van de vakbeweging, die een soort dictaat heeft opgesteld voor het voeren van 'n sociaal-economisch beleid". Maar, aldus de NCW-voorzitter, aantasting van het budgetrecht van regering en parlement kan niet de bedoeling zfjn van een sociaal contract. Volgens de heer Van Boven moet nog vóór de verkiezingen worden beslist of er al dan niet een sociaal contract tot stand komt. „Anders zal in de strijd tegen de inflatie weer een Jaar verloren gaan en dat moet voor een ieder een te hoge prijs zijn". Gracia-lelie AMSTERDAM (ANP) Prinses Gracia van Monaco zal zaterdag op de Floriade een nieuwe lelie van de Andijkse kwekerij W. de Jong met haar naam dopen. Na haar bezoek aan de Floriade zal de Prinses samen met Koningin Ju liana op het balkon van het paleis op De Dam verschijnen om het Aals- meerse bloemencorso te zien. Door Henk Leffelaar beruohte Central Intelligence Agen cy (buitenlandse inlichtingendienst), en de Defence Intelligence Agency (belast met militaire spionage). Volgens deze functionarissen heb ben de dagelijks, door president Nixon verordonneerde bombarde menten. niet kunnen voorkomen dat in de afgelopen zes weken 20.000 man nieuwe troepen naar het zuiden zijn gestuurd, waar het totale aantal manschappen afkomstig uit het noorden nu op 100.000 wordt geschat. Ook de logistieke problemen, zoals de aanvoer van wapens, voedsel en olie naar Zuid-Vietnam zijn blijk baar door Hanoi doeltreffend opge lost. De inlichtingendiensten zeiden, dat Noord-Vietnam. nadat Ameri kaanse schepen mijnen legden in de haven van Haifong, een derde olie- pijplijn had aangelegd tussen Hanoi en de Chinese grens. Ondanks de zo genaamde "slimme bommen", die per laserstraal en ingebouwde tele visiecamera's trefzeker naar doelwit ten worden geleid, blijken deze olie leidingen moeilijk te treffen zijn. Mekong Volgens de Amerikaanse rappor ten zijn er nu meer troepen van het Bevrijdingsfront in de delta van dp Mekongrivier ten zuidwesten van Saigon, dan ooit sinds het begin van de oorlog. Deze delta ls een van de belangrijkste gebieden geweest waar het zg.n. Amerikaanse "pacifica- tie"-programma heeft geprobeerd de bevolking op te zetten tegen het Bevrijdingsfront. Dit gebeurde door het aanstellen van dorpsleiders die door de Zuidvietnamese regering in Saigon en met behulp van Ameri kaanse fondsen beloond werden voor hun loyaliteit. De inlichtingenexperts voorspelden dat Noord-Vietnam binnen enkele maanden een nieuw offensief zal be ginnen. LEIDEN De Leidse Studenten- bond heeft, naar aanleiding van de berichten over het gesprek tussen ml nister Van Veen en de universi teitsbesturen, een verontruste brief aan 't Leidse college van bestuur ge zonden. In de brief herinneren de le den van de LBS het college aan d( beloftes die zijn gedaan aangaande aanmeldingsbewijzen (voor kinder bijslag en uitstel militaire dienst) het niet doorgeven van namen van studenten die nog niet hebben be taald zodat die niet de kans lopen hun plaatsingsbewijs te verliezen en het niet op touw zetten van een ac tief controle-apparaat. De mededelingen die de minister over deze zaken heeft gedaan zijn in strijd met de beloftes van het college en de LSB rekent erop, dat het college zich aan zijn beloftes houdt. Ook spreekt de bond zijn bevreemding uit over het feit dat de colleges van be stuur volgens de minister de wet wilden uitvoeren terwijl het Leidse college het standpunt van de univer siteitsraad: „weg met de wet", loyaal zou moeten zijn. De LSB dringt aan op een gesprek, dat vandaag zou moeten worden gehouden. ADVERTENTIE Neem de zomerwarmte mee in de wintermaanden. DE NIE voorlichting over centrale verwarming. LEIDATO: rechts voor in de hal. 24 PAGINA'S 0 Jac. M. Slingerland (van het be drijf, dat al twintig jaar door de Leidse grachten rondvaart) zegt, dat het seizoen "niet slecht" is geweest. "Ik heb eigenlijk net zo'n weertje-er-tussendoor nodig". Dat heeft hjj dit jaar wel gekregen PAGINA LEIDEN O Het Coldside Duo gaat voor de eerste keer grapjassend voor de televisiecamera's staan O Minister Van Veen zal niet aan de verkiezingscampagne deelne men. "Ik heb het veel te druk" De kolonels van Peru bevredigen de nationale gevoelens PAGINA 9 Ton Thie, de doelman van FC Den Haag, hield in Moskou de schade zeer beperkt PAGINA 11 Twente verscheen "ondervoed" tussen de krjjtljjnen (£>uc/ e teuws Sedert eenigen tijd uxrr- den Ter Aar en omgeving op eene noodlottige wijze door de muizen geteisterd. Som mige boeren zijn er door 't overstroomen van hun land met water, in geslaagd een 500 tal muizen per dag uit te roeien. Maar in de weiden bij voorbeeld doet het gras zich hier en daar voor als ware het door de hitte der zon ver schroeid. Als een gelukkig oershijnsel wordt beschouwd iat zich ook witte muizen op het veld vertoonen. Zoodani- je verschijning gaat door gaans eene algemeene sterfte en verdwijning van het ge dierte vooraf. De Slavische "Correspon dentie" bericht, dat een con flict tusschen Rusland en China dreigt te ontstaan ten gevolge van de herhaalde vij andelijkheden tegen de be volking aan de Chineesche grens, welke onder onmiddel lijke bescherming staat van Rusland. Zoo er geen voldoe ning wordt gegeven, schijnt een oorlog op handen. Vandaag 50 jaar geleden: Behalve de posttarieven zijn ook de tramprijzen in Berlijn en elders in Duitsch- land aanzienlijk verhoogd De telefoontarieven worden met ingang van 1 Oct. a.s. ver hoogd met 340 pCt. Vijftien tot zestienduizend posterij- ambtenaren worden geleide lijk naar andere rijksdien sten overgebracht. Behalve Krupp gaan nu ook andere groote industrieele onderne mingen eigen geld uitgeven, wat langs een omweg neer komt op hetzelfde, alsof de rijkspers weer aan het druk ken van papiergeld wordt ge zet. Uit Smyrna wordt bericht dat daar de Europeesche en rmernsche wijken volkomen door branden zijn vernield waarbij duizenden om het le ven zijn gekomen. De schade bedraagt 60 millioen dol lars.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1