Weg met de wet! Vernieuwd studiecentrum juridische faculteit MET BUKS EN FAZANTEN BETRAPT Andrea van Belle (34): eerste jonge vrouw - met een gezin - in delegatie naar de VN Leidse universiteitsraad aan nieuwe Tweede Kamer: AFKEURING LFC-TERREIN Ons belang (2) Gestolen fiets (2) OVERLEG MET NIET- GEPLAATSTE STUDENTEN MEDICIJNEN DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 LEIDEN/OEGSTGEST Voor de tweede maal binnen korte tijd maakt iemand uit de Leidse agglomeratie deel uit van de Nederlandse delegatie naar de vergadering van de Verenigde Naties. Terwijl Leid se liberaal Jan Kees Wiebenga, uitgezonden namens de Neder landse politieke jongeren, nog bezig is met ie "follow-up" van van zijn "Amerikaans avontuur" maakt de Oegstgeester mevr. A. van Belle-v. d. Ster zich op om a.s. zaterdag de reis Door Hans Melkert Foto Jan Holvast naar de Verenigde Staten te ma ken. Ze is de enige vrouw in de delegatie en beduidend Jonger dan de andere vrouwen, die haar zijn voorgegaan. Ze is 34. Voordat je de deur van de wo ning aan de Cartesiuslaan bin nenstapt, wik en weeg je welk van de twee types vrouw dit kan zijn. De wat hese stem door de telefoon drijft Je in de richting van het jonge, hippe en ook een beetje sexy vrouwtje, beeld van het establishment in de pro gressieve partijen. De eer ste kennismaking schakelt je over naar het andere type: de intellectuele vrouw-van-links af komstig uit een SDAP-geslacht met herinneringen aan paasheu- velbi j eenkomsten. Na een gesprek met mevrouw Van Belle, die je al snel Andrea noemt, omdat ze jou ook ge makkelijk tutoyeert, heb Je de indruk, dat ze een mengeling is van beide types. Ze maakt die intellectuele indruk door een strenge bril, die ze snel afzet, door de keurige rok-top-op-de- knie, waarvoor ze zich min of meer excuseert in de loop van het gesprek. Ze heeft een kort geknipt kopje, maar tooont op "n pasfoto een bij-de-tijdse lange haardracht, die ze naar haar drie Amerikaanse maanden weer terug wil hebben. De wetenschappelijke achter grond ligt er duidelijk in huize Van Belle. De heer des huizes zet dr. voor zijn naam en werkt aan de Leidse universiteit maar blijkt een eigentijdse figuur met haar tot bijna op de schou ders. De oudste zoon van ne gen Juicht als hij ziet, dat er een nieuw deel van de encyclopedie is binnengekomen. De Jongste van vijf denkt materialistischer en verkoopt zijn snoepjes. Huize Van Belle is het cen trum van een huiswerkclub, waarmee de vrouw des huizes zich bezig houdt. Andrea, doch ter van een politieman ("geen commissaris"), heeft Frans ge studeerd. "In Leiden. Ik was ook lid van de VVSL in die tijd en eigenlijk een enorme tut". Ze heeft die studie afgebroken en een gezin gesticht. Dat gezin. Daar ligt met een een vraag. Kan een huis vrouw en moeder van twee jon ge kinderen drie maanden weg? Andrea gelooft van wel. Het is allemaal zo geregeld, dat de kin deren worden opgevangen en haar man gewoon zijn werk kan doen. Hoe reageert ze zelf? Belang rijker wellicht: hoe gaat het in het gezin? Het ligt in de be doeling andere vrouwen daar van uitvoerig en eerlijk verslag te doen. Andrea van Belle „Ik ben geen feministe" vindt het be langrijk, dat vrouwen maat schappij-bewust zijn. Daarom werkt ze in 't hoofdbestuur van het landelijk vrouwencontact van de Partij van de Arbeid. Daarom is ze vooral voor vrouwen een „open deur" als socialistisch lid van de gemeen teraad van Oegstgeest. Uit die gedachte is ook haar deelne ming aan de delegatie naar de VN voortgevloeid. Als het lukt met het gezin, dan blijft er nog een finan ciële kwestie. Niet iedere vrouw kan dit zomaar doen Ze stemt er volledig mee in en is vast van plan daaraan iets te doen. „Er moet een fonds ko men of zo, want het kost Je veel geld. Ik kan dat betalen, om dat ik zelf werk. Als het mis loopt, drink ik gewoon wij zend op het glas in de hand, waarin toevallig geen sigaret steekt een pilsje minder. Neem alleen de garderobe. Ver wacht wordt een zekere degelijk heid en ook een uitgaanstenu. Daarom heb ik mijn mini rokken in de kast gehangen en van deze soort gekocht (tot op de knie). Er is een lange jurk in de garderobe, al moet men tyet aanvaarden, dat het geen zijden, maar een katoenen is. Andrea speelt daarmee de bal terug naar haar voorgangsters, die het Nederlands Vrouwen Comité. overkoepelend or gaan van de meeste vrouwenor ganisaties. uitzond, in het alge meen oudere dames zonder fi nanciële problemen. „Vooral ervaring werd op prijs Besteld voor de vertegen woordigster van de Neder- zat de vrouw altijd" maar in de groep economische zaken, waar ontwikkelingshulp e.d. ter sprake komen. Het was een bee tje een pak van haar hart, dat minister Schmelzer van Bui tenlandse Zaken vorige week in de eerste delegatievergadering zei het een goed idee te vinden/ j Over die eerste delegatieverga dering: „Een stel heren in keu rige kostuums". Ze lacht een beetje, maar blijkt goed te kun nen opschieten met dergelijke heren. Met de leden van de ge meenteraad van Oegstgeest, die voor het overgrote deel beho ren tot andere partijen dan de hare, heeft ze bijvoorbeeld een goed contact. Aan de andere kant heeft ze dat met huisvrou wen uit de wijk Buitenlust, die een actie hebben gevoerd, die vooral de burgemeester niet zo goed op de maag bleken te lig gen. Het werken in de delegatie trekt haar aan, maar ze ziet de drie maanden niet als de „mooiste tijd van je leven", zo als één van haar voorgangsters het zei. Ze wil er hard werken en vooral denken aan het na spel in Nederland. Ze weet, dat ze zal worden gevraagd om le zingen te houden. Ze is van plan die aan te passen aan de groep Ik hikte daar tegenaan, heb mijn best gedaan, dat het PvdA-vrouwencontact „be kend als de rooie vrouwen" een Jongere zou sturen en heb „ja" gezegd, toen men het mij vroeg". Andrea van Belle is politiek bewuster dan haar voorgangster Dat is al vóór haar vertrek tot uitdrukking gekomen. Ze heeft gevraagd niet te komen in de groep humanitaire zaken „daa Voo®l denkt ze evenals de ARJOS-vertegenwoordiger van, de politieke jongeren aan een goede benadering van de mid delbare scholieren. Ze kent mede door de huiswerkclub hom belangsitellingsfeer, ze weet, dat de jonge docenten wel graag voorlichting willen geven, maar het met de materie zelf vaak moeilijk hebben, en denkt daaraan iets te kunnen doen. Dat is één van de redenen, waarom ze met spanning en verlangen uitziet naar haar Amerikaans avontuur. De binnenplaats van het grote complex aan de Hugo de Grootstraat is omgebouwd tot een rus tig plekje om te drentelen en te peinzen. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Ht gebouw aan de Hu- Van Rood beschikbaar stelde i go de Grootstraat 25, twee jaar ge- I door de universiteitsraad leden nog een naar chemicaliën duivenpoep stinkend scheikundecom- is gistermiddag als geheel 1 iiieuwd, modern ingericht studie centrum voor de Juridische faculteit aan de decaan van de faculteit over gedragen. Architect Postma, die de zomer van 1969 opdracht kreeg het gebouw te restaureren, vertelde dat de metingen er waren geen te- ingen van het complex) maar vier uur per dag kon worden gewerkt om dat de mensen zware hoofdpijnen en maagklachten kregen van de che mische stank. Nu hij het gebouw klaar kon overdragen, wees hij erop, dat de verbouwing van een dergelijk complex, toch aanzienlijk goedkoper ls dan nieuwbouw. Hij vond dat men oude gebouwen, die hun oorspronke- functie hadden verloren, vaker nieuwe bestemming moest ge ven omdat dat economisch zeer ver antwoord is. Voorzitter Cath van het college van bestuur van de universiteit sprak de wens uit, dat het Juridisch talent dat in het nieuwe studiecen trum zal gaan werken, zal worden gebruikt bij de problemen die op het ogenblik in de universitaire wereld bestaan. Hij dacht daarbij aan Juri- 5 toetsing van de dingen die wel en niet kunnen bij de collegegeldver ing, aan de omstreden subsidie het Amerikaanse leger aan prof. met het studiecentrum, dat de moge lijkheden van de faculteit aanzienlijk uitbreidt. Tot nog toe was alleen het Gravensteen beschikbaar als studie centrum. LEIDEN De Leidse universiteitsraad wil, onmiddellijk na de verkiezingen in november, de nieuwe Tweede Kamer de college- en inschrijvingsgeld-verhoging ongedaan laten maken. Ook zal de raad and'ere universiteits- en hogeschoolraden ver zoeken eenzelfde stap te ondernemen. Aanvankelijk had het college van bestuur gisteravond tijdens die und- versiteitsraadsvergadering een andere motie op tafel gelegd, maar daarmee kregen de bestuursleden het zwaar te verduren. Ook daarin stond, dat de raad de nieuwe Tweede Kamer de wet ongedaan wilde laten maken, maar in het tweede gedeelte gaf heit college te kennen, dat het tegen de wet als zodanig geen bezwaar had, Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hoornaar J. J. van Krift, eervol ontheven predikant met bevoegdheid van emeritus, leraar godsdienstonderwijs te Ermelo. Aangenomen naar Laren (Gelder land) I. Kandel te Bunnik. Bedankt voor Genemuiden C. van de Bergh te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN Beroepen te Bergum G. van der Veeer, te Wezep. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Marum-Kornhorn en te Vrouwenpolder L. W. de Graaff kan didaat te Hardinxveld-Giessendam. Bedankt voor Hasselt, D. Grutter, als er maar een goede studiefinan ciering aan verbonden was. Dat ge deelte moest eruit, vond de progres sieve fractie, en legde dat in een amendement vast. Het college ging daarop in een langdurige besloten vergadering en kwam met een nieuwe motie, die, in wat bloemrijker taal, hetzelfde be oogde als de eerste motie: alleen een wet mét studiefinanciering. Verschil lende raadsleden maakten duidelijk, dat ze geen "vestzakregeling" wilden, maar hoger onderwijs dat toeganke lijk is voor iedereen, ook voor men sen die huiverig zijn voor een veel te hoge studieschuld (studiefinancie ring). De progressieve fractie ging on middellijk in beraad en kwam op nieuw met een amendement dat het tweede gedeelte van de bestuursmotie verwierp. Toen het, na vele uren, op stemming aankwam bleken 21 men sen voor het standpunt: "helemaal geen verhoging, ook niet met studie- verhoging", te zijn, twee mensen te gen en één onthield zich van stem ming. Overigens zal voorzitter van het ooilege Cath vanmiddag samen met voorzitters van andere Nederlandse universiteiten, gaan praten met mi nister Van Veen over wat er nu moet gebeuren met de collegegeldverho- NIEUWE STUDENTEN DECAAN LEIDEN Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de pensio nering van drs. A. Viser, is ir. F. Kuiper benoemd tot studentendecaan bij de Leidse Universiteit. Ir. Kuiper, die op 10 februari 1931 in Groningen werd geboren Veendam het einddiplom HBS b be haalde, ging in 1949 ontwikkelings economie studeren aan de Landbouw hogeschool in Wageningen, waar hij in 1953 slaagde voor Tijdens zijn studententijd was hi onder meer president van het Wage- ningse Studenten-corps en achter eenvolgens secretaris en voorzitter van de Wageningse Hogeschoolver eniging, die zich in ruime zin bezig hield met de behartiging van de col lectieve studentenbelangen. Begin 1954 brak Kuiper zijn studie af om de leiding op zich te nemen van een confectiefabriek in Belling- wolde. Tengevolge echter van de tex- tielcrisis in 1967 moest ook dit be- drijf worden gelikwideerd. Kuiper nam hierna zijn studie in Wageningen weer op. Dit Jaar slaag de hij voor het doctoraal examen. Voor de Leidse Kantonrechter LEIDEN Toen een 32-Jarige 1 bloemistarbeider uit Noordwijker- I hout in de avond van de 26-ste no vember in het duinterrein nabij zijn woonplaats door een jachtopziener werd aangehouden ontdekte deze al- ras, dat de Noordwij kerhouter in een zak zes dode fazanten meevoerde. Hij had de voügels gedood met een eveneens in zijn bezit zijnde lucht buks. Omdat de bloemist die ter zit ting van de kantonrechter, mr. J. I. van Dijke, gisteren verstek liet gaan destijds hardnekkig ontkende, dat hij zich op verboden terrein bevond hetgeen hem op een extra proces verbaal kwam te staan kwam de Jachtopziener-verbalisant gisteren een en ander nog eens nader toelich ten. Hieruit bleek overduidelijk, dat inderdaad zowel de Jacht wet als „artikel 461 W.V.S." (verbo den terrein) had overtreden. „Me vrouw de officier", mej. mr. A. Hei wig, achtte een gevoelige correctie op z'n plaats en eiste dan ook drie geldboeten van f. 50 subs. 15 dagen als de verbeursverklaring van de in- beslaggenomen buks en „jachtbuit". De kantonrechter vonniste con form. De kantonrechter wilde wel eens weten hoe een 20-Jarige student uit Leiden er toe was gekomen zo'n le vensgevaarlijke stunt met zijn auto uit te halen. „Wel m'n vriendin zei die avond, dat zij niets meer van mij wilde weten en maakte derhal ve de verkering uit. Daar was ik zo kapot van, dat ik niet precies meer wist wat ik deed", gaf de hem tot bescheid. Zijn „liefdesverdriet" bracht hem ertoe op een late februari-avond met een snelheid van circa 90 km/u over de Haarlemmertrekvaart in Oegst geest te „karren", welke snelheid te hoog bleek te zijn om een vrij scher pe bocht zonder gevolgen af te ron den. De auto vloog uit de bocht en in de trekvaart, waaruit verdachte en zijn passagier zich slechts met veel moeite konden redden. Dat verdachte door een uitgemaak te verkering een gevaar op de weg was gaan betekenen, vond de officier afkeurenswaardig. Zij eiste daarom niet alleen een geldboete van f. 75 subs. 8 dagen doch ook een onvoor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van drie maanden. De kantonrechter nam verdaohtes stunt nog ernstiger op en verhoog te daarom na inzake de geldboete conform te hebben gevonnist de onvoorwaardelijke ontzegging tot zes maanden. Een 20-jarige grondwerker uit Lei den werd er op betrapt, dat hij on verzekerd op een bromfiets rondreed. „Het was een oude brommert en ik gebruikte 'm al lang niet meer. Toen ze (de politie) me aanhielden had ik er maar een klein endje mee gere den", zo trachtte verdachte de ernst van zijn overtreding te reduceren. Over het feit, dat hij de bromfiets niet meer gebruikte en er toch (zij het maar een klein „endje") mee reed, liet hij zich niet nader uit. „Ook al reed u maar een klein eindje, u was in overtreding en de ontbrekende verzekering had nare gevolgen kunnen hebben", wees de kantonrechter verdachte met enige nadruk terecht. De officier kwam tot de dotsom, dat verdachte (al „rond tuff en de" op een oude gebrekkige en onverzekerde bromfiets) onverantwoordelijk had gehandeld en eiste een geldboete f. 100 subs. 10 dagen, waarvan f. 50 subs. 5 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee Jaar. .Hebt u die ouwe bromfiets nog" wilde de rechter weten alvorens vonnis te wijzen. .Heen die heb ik „van de hand gedaan". Ik ben voor een nieuwe aan 't sparen". „Die mag u dan wel verzekeren om verdere narigheden te voorkomen". „Dat zal ik nog wel eens zien", aldus dachtes laatste woord. „Dan zie ik u hier misschien nog eens gauw terug", kwam de kanton rechter tot de slotsom alvorens con form te vonnissen. LEZERS SCHRIJVEN De reactie van het LFC-bestuur op mijn besluit zondagmorgen het hoofdterrein van het Boshuizerkade complex af te keuren, waardoor de competitiewedstrijd LFCWilhelmus geen doorgang kon vinden, heeft mij verbaasd. Ik heb het LFC-ter rein zondagmorgen tweemaal ge keurd. Eerst om 8 uur. De toegangs hekken waren toen nog gesloten. Vanzelfsprekend ontbrak ook de bestuurder, die reglementair bij de keuring aanwezig dient te zijn. Dankzij de medewerking van de heer Vonk van „buurman" Unitas Leiden heb ik mij toch toegang kun nen verschaffen tot de velden van LFC. Het hoofdterrein achtte ik op dat uur in een staat van niet-be- speelbaarheid. Om 10.45 uur heb ik het nogmaals, toen in aanwezigheid het LFC-commissielid Van Dijk, gekeurd. Er was ook toen nog nau welijks verbetering in de situatie drassige doelgebieden terwijl het bovendien begon te regenen. Ik be sloot toen het veld af te keuren en heb de secretaris van LFC. de heer Bram Missaar. alsmede scheidsrech ter en tegenstander Wilhelmus op de hoogte gesteld. De heer Missaar zei mij: „Flip, als jij zegt dat het veld slecht is, dan is 't slecht, dat neem ik zonder meer aan.Dat het ver trouwen, dat de heer Missaar wél in mij stelt niet door het gehele LFC- bestuur wordt gedeeld, betreur ik ten zeerste. TJP MASSAAR Boshof Leiden Ondergetekende, de enige nog ln leven zijnde medeoprichter en vele jaren bestuurder van de woning bouwvereniging 'Ons Belang' zelf 24 jaren in de Alexanderstraat gewoond hebende, wil een woord van protest laten horen tegen het artikel van de "Bond van Huurders". Wat de beweegredenen zijn, ge noemd in dit artikel, kan door mij niet worden beoordeeld omdat deze mij niet bekend zijn, maar het gaat ">m wat er in wordt geschreven, n.l. 'Zoals dat altijd met besturen van Ons Belang het geval is geweest. En niet alleen wat betreft het toe- Gaarne zou ondergetekende enige bewijzen van deze laatste twee zin nen van de bewoner van Alexander straat 17 willen vernemen, om reden hij tot 1 mei 1939 penningmeester was en toen bedankte als bestuurder vanwege verhuizing "haar Leider dorp. H. OUDSHOORN, Bejaardencentrum "Dillenburg" Leiderdorp. Met de zin "Medeschuldig zijn zil, die door het vaststellen van een ge ringe strafmaat dit kwaad heiDen voortwoekeren" sugeereert de Heer van der Hoeven een enig en direkt verband tussen de strafmaat en de algemene preventie (één van de doel einden van de straf, naast de spe ciale preventie en vergelding). Als de heer van der Hoeven dit verband nu ook nog zou kunnen aantonen, zou hij de Nederlandse criminologen een grote dienst bewijzen: deze laat- sten worstelen n.l. al Jaren met dit probleem (maar rijden blijkbaar niet op een fiets). R. G. Groesz, Condorhorst 104, Leiden. LEIDEN De actiegroep medi cijnen van de Leidse Studentenbond houdt vrijdagavond om acht uur een vergadering in het LSB-gebouw aan Noordeinde 5 voor alle mensen die niet geplaatst zijn op de medsische faculteit. Samen met deze ongeveer vijftig mensen, van wie geen adres sen bekend zijn omdat de centrale plaatsingscommissie die niet ver strekt wil de actiegroep overleg ple gen over te nemen acties om hen alsnog geplaatst te krijgen. Prijsuitreiking LEIDEN De prijsuitreiking van de speurtocht door de Leidse musea en de affichewedstrijd is morgen middag om 3 uur in het Legermu seum. De prijzen voor de zestien win naars zijn bijeengebracht door de musea en het Leidse bedrijfsleven.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3