EIDSCH DAGBLAD nu één groot park SANOcüLt Honderd vliegtuigen bij Saigon vernield vandaag gj Koningin steunt ideeën van Leidse bioloog Ter Keurs Landgoede^ en tussen Den Haag en Leiden Kloos voelt niets voor omroep verkiezing LEIDSCH DAGBLAD MOEDIG AMIN: Israëli moeten maar naar Engeland SABOTAGEDAAD VAN BEVRIJDINGSFRONT Werkloosheid opnieuw iets toegenomen in Zuid-Holland Oude wijken overwegen boycot Philips OLGA (9ud QTi 'e teutvs .gericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 No. 33810 G. Koopman Wdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen I 25,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losae Witte Singel 1. Leiden Tel: 25041, Redactie: 21507 Nabeaorging tot 20 uur. tel 30500 laat, 18 uur» IDEN Drie grote landgoederen in het stiltegebied ssen Leiden en Den Haag gaan samenwerken in de Stich- w Horst en Voorde. Het is een eerste aanzet voor wat nslotte moet uitmonden in de totstandkoming van een Ltionaal landschapspark. initiatief tot de oprichting van de stichting, die in totaal 900 :e bos en weide in de gemeenten Wassenaar en Voorschoten wat, is genomen door Koningin Juliana. Al in 1970 werden door leidse bioloog Wim ter Keurs plannen in die richting opgesteld, toen van velen steun kregen. de stichting maken deel uit de linklijke landgoederen de Horsten, landgoed Duivenvoorde en de tenplaatsen Zuidwijk en Sant- st, die eigendom zijn van de htlng Twickel in Delden. Uit- lsel van deze vonn van samen- Iking is dat de laatste twee na- rgebieden voor de eerste maal in geschiedenis voor het publiek zul- worden opengesteld. Ier zal er een gezamenlijke wan- tsre aart worden uitgegeven, terwijl 11 vergevorderde plannen bestaan de verbinding tussen de land- Liss deren de Horsten en Duivenvoor- P te verbeteren door de aanleg van voetgangerstunnel onder de wajorlijn Leiden—Den Haag. Is blijkt uit de stichtingsactie zal 9 ook andere waardevolle natuur den in de nabije omgeving bij stichting proberen te betrekken, zou onder meer kunnen gelden het Kooi-, Midden-, Achter- en lehoutbos in de Duivenvoordse- ozijdse polder die eigendom zijn de provincie. stichting, waarvan de heer H. A. Wijlen (Duivenvoorde) voorzit- jls, ziet het onder meer als een de aanslagen die op de na- ^wetenschappelijke en recreatieve het gebied worden ge- egd te voorkomen en fouten die op punt in het verleden zijn ge- akt ter herstellen. De drie land- Kleren zullen voorlopig nog zelf- ndlg beheerd worden, al wordt isselvallig De Bilt verwacht van vanavond morgenavond: wisselende bewol- g met vooral later opnieuw en- Ie buien. Matige tot krachtige od uit zuidwest tot noordwest. Mi- mumtemperaturen van 12 graden zee tot 7 graden plaatselijk in binnenland. Maximum tempera- ten ongeveer 15 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). m op: 6.11 uur; onder: 19.00 uur aan op: 12.55 uur; onder: 20.33 uur «gwater te Katwijk te 6.12 en 29 uur, laagwater te 2.11 en 14.18 onderzocht of dat beheer op elkaar kan worden afgestemd. Het gebied tussen Leiden en Den Haag is een van de laatste stiltege- bieden in de Randstad. Van de Hor sten geniet vooral de Seringenberg die elk voorjaar vele bezoekers trekt, gtote bekendheid. Bovendien is het gebied in trek bij naar rust zoekende wandelaars. (Zie ook pagina 7) Vara-voorzifeter André Kloos is tegen het houden van vrije verkie zingen voor de omroepen zoals die door de P.v.d.A.-commissie van de omroep in een rapport worden be pleit. De heer Kloos maakte als adviseur deel uit van de commissie. De Vara-voorzitter baseert zijn af wijkende standpunt op drie, zoals hij het noemt, risico's. Hij vreest 1) een geringe opkomst, 2) een politi sering van de omroep, waarin poli tieke partijen gemakkelijk zouden kunnen infiltreren met een eigen omroep, 3) de propaganda die de omroepen permanent in de ether zullen gaan bedrijven om de gunst van de keuzers te winnen. De heer Kloos vindt het een bij komend bezwaar dat de ledenbin ding tussen de omroep en de omroep verenigingen komit te vervallen en ook geen enkele waarborg meer aan wezig zal zijn voor de handhaving van het auteursrecht op de pro grammagegevens. (zie ook pagina 5). Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 27 sept. 1972 de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Stilte is het kenmerk van het natuurgeoied tussen Leiden en Den Haag, waarvan onder meer het landgoed Duivenvoorde deel uitmaakt. Fotograaf Jan Holvast legde die stilte vast op deze foto van een van de lanen naar het kasteel Duivenvoorde. Nationale landschapsparken ko men in ons land zeer moeilijk van de grond. Probleemgebie den zijn steeds angstvallig ver meden en alleen gebieden met weinig planologische problemen zijn tot dusver aangepakt. Het is dan ook verrassend dat uit gerekend in de dichtbevolkte randstad met sterk expande rende gemeenten en wegennet ten nu vanuit Soestdijk initia tieven zijn ondernomen om het stiltegebied tussen Leiden en Den Haag beter te beschermen. Zo'n moedige stap verdient on dersteuning. De provincie kan nu bewijzen dat ze ernst maakt met de natuur- en landschaps bescherming. Ze zouden de stichting een dienst kunnen bewijzen door die gebieden, die zij in haar bezit heeft, in de stichting onder te brengen. De realisering van een landschaps park is dan weer een stap dichterbij. De eigenaars en beheerders van de landgoederen zouden op hun beurt eens moeten bekijken of zij de toegang tot hun natuur gebieden niet wat eenvoudiger kunnen maken. Een jaarkaart levert in de praktijk nogal wat bezwaren op. Niet iedereen denkt er in december aan dat hij zomers rustig in een bos wil wandelen. Vrees voor een massale stroom dagjesmensen is ongegrond om dat de stilterecreatie toch slechts een beperkt publiek trekt. En het zou het nog altijd heersende beeld dat dit gebied uitsluitend bestemd is voor mensen met botaniseertrom mel, verrekijker en vlindernetje kunnen wegnemen. KAMPALA (UPI) President Ida Amin van Oeganda heeft in een telegram aan VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim voor gesteld Engeland de Joodse be volking van Israël op te laten nemen om de vernietiging van Palestina goed te maken. Hij heeft afschriften van het tele gram gestuurd aan premier Golda Meir van Israël en de Palestijnse guerrillaleider Jassir Arafat. „Voor de Israëliërs die door Engeland naar Palestina zijn ge bracht zou het beter zijn zich in Engeland te vestigen. Palestina is voor de Palestijn en en niet voor Israëliërs, daarheen ge bracht door Engeland, de schurk die overal in de wereld vergis singen heeft gemaakt bij het vaststellen van grenzen van de landen die ze eerst als kolonies hebben bezet". De Oegandese president vindt dat in feite de Israëliërs veroordeeld moeten worden voor de moord op de Is raëlische atleten bij de Olym pische Spelen door Palestijnse guerrillastrij ders. „Duitsland is daarvoor de goede plaats. Toen Hitier daar premier en opperbevelhebber was verbrandde hij meer dan zes miljoen Joden. Dat gebeurde omdat Hitler en het hele Duitse volk wisten dat Israëliërs geen mensen zijn die werken in het belang van de wereldbevolking en daarom hebben ze de Israë liërs met gas uit Duitse bodem levend verbrand", aldus Amin. SAIGON (AFP) Circa honderd Amerikaanse en Zuidviet- namese vliegtuigen zijn op de grote luchtbasis van Bien Hoa, 30 kilometer ten noord-oosten van Saigon, beschadigd of ver nield. Dit is van militaire zijde in Saigon vernomen. Het betreft de grootste sabotage van het Bevrijdingsfront die ooit se dert het begin van de strijd tegen 'n gecombineerd Amerikaans-Zuid- vietnamese basis is ondernomen. In Zuid-Holland is als enige pro vincie in ons land de werkloosheid nog iets toegenomen. De werkloos heid ontwikkelt zich trouwens in het gehele land ongunstig. Welis waar daalde de arbeidsreserve van mannen en vrouwen met 1200 tot ruim 104.000 (waarvan 79.000 man nen), maar wanneer de zomer niet voor een seizoenmeevaller had ge zorgd zou het aantal werklozen en kele tienduizenden hoger hebben gelegen. Het landelijke werkloosheidspercen tage kwam in augustus op 2.7. Voor Zuid-Holland Is dit percentage 2,4. rayon Amsterdam het hoogste per- Van de vier grote steden had het centage (3,5), gevolgd door Rotter dam met drie procent, Den Haag met 2,9 procent en Utrecht met 2,3 procent. Het aantal mannelijke schoolverla ters beneden de negentien Jaar, dat als werkloos staat ingeschreven, kwam in augustus op 3880. Dat is aanzienlijk meer dan een Jaar gele den toen dit aantal ruim 2000 was. De situatie is echter minder ongun stig dan in augustus 1967 toen eveneens een hardnekkige werkloos heid optrad met ruim 7700 werk loze schoolverlaters. De omstandigheden waaronder 't grote aantal toestellen werd vernield zijn nog niet duidelijk. Een militai re commissie is nog bezig met het onderzoek. Bij de explosies zijn twee Vietnamese soldaten omgekomen. Veertig Amerikaanse en twintig Zuidvietnamese militairen werden gewond. Op de basis heerst een algehele staat van alarm. Aan militaire zijde meent men te weten dat de sabo teurs na de vernieling van een groot aantal toestellen nog aanwezig zijn. Men acht het niet uitgesloten dat het mensen betreft die op de basis wer ken. Zondag kwamen twee Zuidvietna mese militairen om en raakten zes Amerikaansen en Vietnamese mili tairen gewond doordat een munitie opslagplaats op de luchtbasis in de lucht vloog. ROTTERDAM (ANP) Het sa menwerkingsverband van de oude wijken in Rotterdam overwegen de bevolking op de roepen tot een boy- coy van Philipsartikelen. De organi satie stelt het bedrijf mede verant woordelijk voor de moeilijkheden in de Afrikaanderwij k. Gebleken is, dat Philips in het verleden hypothecai re leningen heeft verstrekt aan enke le makelaars, die voor dit geld huizen in de oude wijken hebben opgekocht Vele daarvan worden als pensions voor buitenlandse werknemers ge ëxploiteerd. de enige matras met de juiste celbalans Weerbericht voor de winter: buiten -10°- binnen +20° DE NIE voorlichting over centrale verwarming. LEIDATO rechts voor in de hal. 18 PAGINA'S Opnieuw is de Leidse regio ver tegenwoordigd in de Nederlandse delegatie naar de Verenigde Na ties. Andrea van Belle uit Oegst- geest is de enige vrouw, maar ook de eerste jonge vrouw met een ge zin, die wordt uitgezonden na mens de Nederlandse vrouwen organisaties. PAGINA LEIDEIN In Hilversum wordt thans ge werkt aan een nieuwe televisie persoonlijkheid. Het is Joke Mit- telmetfer, die uït het niets is op getrommeld om de hoofdrol te vertolken in de KRO-serie "Ma rijke" PAGINA 5 O Eredoctoraat tegenstander politiek. r een verbeten de aparthcifls- PAGINA 10 Het stond netjes op het program ma van de sluitingsceremonie! „ovatie voor Avery Brundage". PAGINA 11 i Veel toneelpremières PAGINA 17 Volgens uit Berlijn ont vangen berichten is de Fran- sche gezant aldaar, De Gon- taut Biran, met veel welwil lendheid door den Keizer van Oostenrijk en den Czaar van Rusland ontvangen. De Czaar zou o.a. verklaard hebben, dat hij voor geen prijs ter we reld aan eene conferentie zou willen deelnemen, welke een eg ens Frankrijk vijandig doel had. Te Merida in Spanje is ko lonel Molis, particulier secre taris van den hertog van Montpensier, door de bur gerwacht gevangen genomen. De regeering is op het spoor van eene Alphonsistische sa menzwering, door Montpen sier op het getouw gezet. Vandaag 50 jaar geleden Te Zurich is de bekende musicus Johannes Mes- schaert overleden na juist 'n blinde-darmoperatie te heb ben ondergaan. Welk een triumfen heeft deze zanger niet gevierd! Geboren te 22 April 1857 te Hoorn en aan vankelijk bestemd voor het bloemistenvak, koos hij den kunstenaarsloopbaan en met groot succes. De laatste jaren leefde hij rustig. Louis Bouwmeester, Neer- landsch grootste acteur heeft zijn 80sten verjaardag ge vierd en onnoodig te zeggen, dat hij op zijn eereavonden te Amsterdam en te Utrecht den "Koopman van Venetië" heeft gegeven. De schouw burgen waren reeds dagen te voren uitverkocht. Een geestdriftig publiek heeft he gehuldigd en aan 't slot een ovatie gebracht. Vrijdag a.s. zal de 80-jarige Louis in den Leidshen Schouwburg jubi leren en dan kunnen we hem weer eens in z'n prachtige creatie van Shlock bewonde ren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1