Veto's stremmen resoluties in de V eiligheidsraad Gevangenen in Argentinië vermoord! Luchtgevecht boven Golan Hoogten KISSINGER NAAR KELDER Scherpschutters in München had den adviseurs uit Israël PROTESTANTEN TEGEN BRITSE PARACHUTISTEN Vermist jongetje gewurgd gevonden Trouwring in krop andijvie MAANDAG 11 SEPTEMBER 1972 TEL AVIV/CAIRO (Reuter, DPA, AFP, DPI) Nadat vrijdag Isra ëlische vliegtuigen bombardementen hadden uitgevoerd op een kust strook van Zuid-oo6t-Libonon tot de havenplaats Lattakia in Syrië kwam het zaterdag tot luchtgevech ten tussen Israëliërs en Syriërs bo ven de heuvels van Golan. Daarbij werden volgens Israël drie Syrische gevechtsvliegtuigen vernietigd. Syrië geeft dit toe doch zegt zelf twee Israëlische toestellen te hebben neergeschoten. De strijd begon toen Syrische straaljagers van het Russische type Soeohoi-7 over de door Israël be zette heuvels van Golan gierden en daar Israëlisch stellingen aanvielen. Onmiddellijk stegen Israëlische Mi- rages op die een luchtgevecht met de Soechois aangingen. De aanval van de Syriërs was kennelijk een vergelding voor de luchtacties van de Israëiliërs op vrijdag tegen de bases van Palestijnse guerrillastrij ders ln Syrië en Libanon. Volgens twee Libanese bladen hebben de Is raëlische luchtaanvallen op vluch telingenkampen en doelen in Syrië aan tweehonderd mensen het leven gekost. Volgens politieke kringen waren de acties gericht tegen dichtbevolkte gebieden. Jordanië maakte de dood bekend van achttien inwoners van Dhoe- neiba een dorp aan de grens met Syrië. Daar waren verscheidene huizen vernield door van het Sy- risch-Israëlische afgedwaalde lucht gevecht afgedwaalde raketten. Effect De aanvallen van de Syriërs had den volgens Israëlische zegslieden geen effect. Zij lieten vijf tot zes bommen vallen, die in open veld Nog spanning aan grens TEL AVIV (AFP) Sinds vanochtend vroeg zijn er ln het Israëlische grensgebied bij de heuvels van Golan en de Libanese grens tekenen van verhoogde spanning. Dit melden de Israëli sche kranten „Jedioth Aharonoth" en „Maariw". De autoritei ten hebben de wegen in het gebied afgesloten voor het gewone verkeer. terechtkwamen. Syrië zegt evenwel non. Een Israëlische woordvoerder dat zijn vliegtuigen verliezen heb- Hot ben toegebracht aan mensen en materieel. Een andere militaire ac tie was het tot zinken brengen van een vaartuig van Arabische guer rillastrijders v:or de kust van Lrtba- zei dat van de boot af met raketten op een Israëlisch patrouilleschip werd geschoten. Na een korte vuur- wisseling werd de Arabische boot tot zinken gebracht Syrië heeft alle tot dusver be staande beperkingen voor Palestijn se guerrillastrijders opgeheven. De guerrillastrijders behoeven voortaan de veiligheidsdienst van het Syri sche leger niet meer van te voren op de hoogte te stellen van voor genomen operaties tegen Israël. Bekendmakingen en verklaringen van de guerrilla-leiding worden thans door de Syrische autoriteiten ook niet meer gecensureerd. Een en ander is gemeld door het ln Beiroet verscheinende blad L'orient le Jour. Een woordvoerder van de guerril latroepen in Syrië heeft tegenover een Journalist van het blad ver klaard, dat de verandering van de Syrische houding tegenover de Pa- lest ijnen berust op de overtuiging in officiële Syrische kringen, dat Is raël de in 1967 bezette Syrische ge bieden op de hoogvlakte van Golan nooit meer wil WASHINGTON Drie veto's heb ben gisteravond verdere besprekingen gestagneerd in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, die op verzoek van Syrië en Libanon in een sp zitting bijeen was gekomen ove recente luchtacties van Israël. De Sowjet-Unie en China blokkeerden met hun veto amendementen waarin gewag werd gemaakt van de Pales tijnse actie die het leven kostte van II Israëlische atleten in München. Door Henk Leffelaar Het veto van de Verenigde Staten, het tweede Amerikaanse veto sinds de oprichting van de Verenigde Na ties (de Sow jet-Unie heeft een record van 100 veto's), was erop gericht een door Joego-Slavië, Soemaliland en Guinea ingediende resolutie te stop pen. omdat daarin juist geen gewag werd gemaakt van de moorden in München. Deze resolutie eiste alleen een onmiddellijk staakt-het-vuren van de .militaire operaties" in het Midden-Oosten. Werkelijkheid Ter rechtvaardiging van het Ame rikaanse veto zei VN-ambassadeur George Bush: „Wij zijn er diep van overtuigd, dat de raad zichzelf noch de betrokken partyen goed had ge daan om een resolutie aan te nemen, die de werkeiykheid ontloopt die zich alleen uitsprak tegen een vorm van geweld en niet tegen een an der wy zyn niet van plan terroristische handelingen op gelyke basis te vergelden. Wy willen eer wereld waarin atleten geen moor denaars hoeven te vrezen en vlieg tuigpassagiers niet bang hoeven te zyn voor kapingen". Zyn verwyzing m pingen sluit aan by hernieuwde po gingen van Washington om alsnog druk uit te oefenen op de conferen tie van de internationale burger- luchtvaartorganisatie, die verleden week in Washington voorstellen af wees om aan de kapingen paal Vijftigduizend pond op hoofd van Idi Amin KAMPALA (ANP) Een in Enge land gevestigde organisatie van Azi aten, die zichzelf „het revolutionair comité" noemt, heeft een bedrag 50.000 pond sterling uitgeloofd i een ieder die president Idi Amin wil vermoorden, zo blykt uit een brief die zaterdag door de Oegandese rege ring werd gepubliceerd. De brief, die was ondertekend door een zekere V. R. Bharti en in Lei- cester was afgestempeld, werd, vol gens mededeling van de regering, onderschept door de Oegandese vei ligheidsdienst. IN ULSTER (Van onze correspondent) LONDEN Tenminste 150 leden van het Ulster Defence-regiment zou den van plan zyn de dienst te wei geren zo lang een Britse parachutis teneenheid nog patrouillediensten verricht in de protestantse Shankill- wyk van elfiast. De UDR bestaat uit lokale Noordierse vrijwilligers die overigens volledig deel van de Britse strijdkrachten uitmaken. Het meren deel van de UDR-leden is protestant. Het protest dat in feite neerkomt op muitery kan voor de betrokkenen hoogst ernstige gevolgen hebben. De soldaten kwamen tot him be sluit nadat ze op de televisie hadden gezien hoe leden van het eerste ba taljon van het Britse parachutisten regiment een oudere vrouw hadden afgerost. Het groeiende onbehagen onder de protestanten in Belfast je gens de parachutisten is het laatste aspect aan het Ierse drama- De parachutisten vormen een een heid, die naar aard van him oplei ding nu eenmaal niet bereid is zich te laten bespuwen en stenigen en dan nog te doen alsof er niets aan de hand is. Zo lang het om katholieken ging werd het optreden van de parachu tisten slechts toegejuicht. Het weinig doeltreffende optreden van deze een heid bereikte vorige week zyn hoog tepunt tydens de schietparij, waarbU twee doden vielen. Aanvankelijk dacht men dat de slachtoffers tot de parachutisten zelf behoorden, maar toen bleek dat het om twee protes tanten ging. Geen van beiden had daarby nog maar iets te maken met de Ulster Defence Association, dat is het Noordierse protestantse doe-het- zelf-leger. Want ook dat nam men aanvankeiyk nog aan. Een ogenblik leek het er op of de Ulster Defence Association het op een directe oorlog met de Britten zou la ten aankomen. De gemoederen kon den tot nog toe echter waren gesust. Commentatoren voorspellen by her haling dat 'n actief verzet van de pro testanten tegen het Britse gezag wel eens heel snel het einde van dit gezag tot gevolg zal kunnen hebben, dat zioh op het ogenblik alleen nog in het gebied handhaaft op uitdrukke- lyk verzoek en als gevolg van de plechtige gelofte gedaan aan de pro testantse meerderheid. perk te stellen door een boycot van landen die onderdak verlenen aan de kapers. Zwarte Panters De Rusische VN-ambassadeur, J. Malik, zei dat het niet te pas kwam om de „Zwarte september-beweging", die zich bekend heeft gemaakt als de organisatie achter de moorden van München, ln de Veiligheidsraad ter sprake te brengen. „De Zwarte Pan ters zyn hier ook nooit ter sprake ge bracht". zei hy. De luchtaanvallen op Syrië en Libanon noemde de am bassadeur daden van "Israëlische maniakken". Bovendien, zei Malik, had de Sowjet-Unie door middel van zyn officiële organen allang uiting gegeven van zyn „diepe treurnis" over het gebeuren in München. Het eerste veto van de Verenigde Starten werd aangewend in 1970 over een kwestie, Rhodesië betreffende. Voor China, wiens ambassadeur deze maand voor het eerst voorzitter is van de Veiligheidsraad, was het het tweede veto (het eerste was in augus tus tegen de aanvraag van desj voor VN-lidmaatschap). Meisje dood in Zuid-Afrika omdat zwarte arts operatie niet mocht uitvoeren JOHANNESBURG (Reuter) Een meisje met barensweeën heeft twee uur lang op een uiterst dringende operatie moe ten wachten tot een blanke arts arriveerde, terwyi een bevoegd arts werkeloos aan haar bed zat. Deze kon niet opereren omdat hy als niet-blanke het blanke personeel van de operatiekamer geen opdrachten mocht geven. Een blanke arts voerde ten slotte de operatie uit, doch het meisje, een 18-Jarige kleurlinge, stierf drie dagen later na het leven aan een dochtertje te heb ben geschonken. Het Zuidafrikaanse blad „Jo hannesburg Sunday Times" meldde dat deze zaak zich begin vorige maand had voorgedaan in het Oudtshoornziekenhuis in Jo hannesburg. „Toen ik een Jaar geleden by dit ziekenhuis kwam heeft men nüj gezegd dat ik zelfs een zaal knecht geen opdrachten kon ge ven als deze blank was", zo had de niet-blanke arts tegenover het blad verklaard. MÜNCHEN (DPA, UPI) Henry Kissinger, de voornaamste adviseur van president Nixon, heeft door toe doen van zyn lyfwachten een hache- ïyk avontuur beleefd in een Mün- chens hotel. Tydens zyn verblijf van 18 uur in de Beierse hoofdstad waar hy o.a. met Bondskanselier Brandt van ge dachten wisselde, had hy ook een ontmoeting met de Westduitse chris ten-democratische oppositieleider Rainer Barzel. Toen hij zich per lift met Barzel naar diens apartement op de vierde verdieping van het hotel wilde begeven, stapten ook zes leden van de veiligheidsdienst in de lift die slechts berekend was op vier perso nen. In plaats van te stijgen stortte de lift door het breken van de kabel naar beneden. Aangezien het gezel schap op de begane grond was inge stapt, viel de lift slechts een kleine vyf meter tot in de kelder waar de val door veren enigszins werd gebro ken. De danig door elkaar geschudde mannen moesten ongeveer een half wachten voordat de brandweer hen uit hun netelige positie kon be- vryden. Om Kissinger en zyn metge zellen frisse lucht te verschaffen sloeg één der veüigheidsbeambten een ruitje in. De hoteldirectie maakte van dit gat gebruik om de heren van bier en frisdranken te voorzien. Moskou Kissinger, is gisteravond ln Moskou aangekomen voor drie dagen overleg met partyleider Leonid Brezjnew andere Sowjetleiders. Deze besprekin gen hebben ten doel tot een verdere toenadering te komen als vervolg van de topconferentie van president Nixon met de leiders van het Krem lin in mei van dit jaar. Naar men verwacht zal onder an dere worden gesproken over de voor genomen Europese Veüigheidsconfe- rentie (EVC) en verdere stappen tot beperking van de bewapeningswed loop. Waarnemers in Moskou ver wachtten geen nieuwe initiatieven ten aanzien van het Midden-Oosten waar de spanning na het bloedbad in München en de daarop gevolgde Is raëlische luchtaanvallen zeer is ge stegen. Kort voor de aankomst van Nixons afgezant had de Sowjet-vice-premier Kirü Mazoerow de Noordvietnamese leider Le Due Tho de verzekering ge geven dat de Sowjet-Unie N.-Viet nam zal biyven steunen. Le Due Tho, NEW YORK (UPI) - De Ameri can Broadcasting Company (ABC) heeft verklaard dat de Westduitse politie-scherpsohutters die woens dag vergeefs probeerden negen Is raëlische atleten te redden uit de handen van Palestijnse comman do's, handelden onder bevel van Israëlische adviseurs. Volgens Peter Jennings, verslag gever van ABC, volgden de Duit sers de instructies van de Israë liërs van a tot z op. De Israëlische adviseurs werden volgens hem dinsdagavond uit Israël per vlieg tuig naar München overgebracht. Het eerste bevel van de scherp schutters om op de commando's te schieten werd volgens ABC gege ven door een Duitse politiefunctio naris. „maar alle andere pogingen om de gyzeiaars te redden werden ingegeven door de Israëlische ad- Sommige waarnemers hebben verklaard dat het eerste schot voortijdig werd afgevuurd., waar door de Arabieren dekking konden zoeken en één van hen de kans UTRECHT (ANP) De negenjari ge Hans van Soest uit Utrecht is gewurgd. De politie vond het stof- feiyk overschot van het kind dat sinds donderdagavond werd mist, zondagmiddag op enkele honderden meters van zyn ouder- lyk huis. Het jongetje was gedeel- teiyk ontkleed. De ouders van Hans van Soest meld den de vermissing vrydagochtend. Sindsdien heeft de politie intensief naar de Jongen gezocht. Omdat hy spelend naar de waterkant zoi rijn gezien, is ook in de Weerd- singel naar hem gedregd en ge zocht door het duikteam van d< brandweer. Een dertienjarige buurjongen heeft de politie verteld, dat hy Hans donderdagavond om half negen nog vlak by zyn huis aan de Lys- terstraat heeft zien spelen. Zondag werd het onderzoek uitge breid tot het terrein van de oude gasfabriek tussen de Blauwkapelse Weg en de Kleine Singel. De poli tiehond Jackie bracht twee hoofd agenten naar de hoek van het ter rein waar het kind tussen onkruid en struikgewas werd gevonden. De patholoog-anatoom M. Voortman die de sectie heeft verricht, is tot de conclusie gekomen dat het kind is gewurgd. Het onderzoek in deze moordzaak wordt voortgezet door een team van vyftien man kinderpolitie recherche. een lid van het politieke bureau in Hanoi, heeft verscheidene malen in het geheim met Kissinger gesproken om te pogen de impasse by het Viet- namse vredesoverleg in Parys te doorbreken. Hy was in Moskou op doorreis van Hanoi naar Parys. Waarnemers in Moskou achtten het onwaarschyniyk dat Le Due Tho in de Sow jethoofdstad een ontmoeting met Kissinger zou hebben. kreeg een granaat to gooien ta helikopter waarin de gyzelaari zaten. Vanwege de deelneming van dj Israëlische adviseurs aam de ope, ratie, aldus Jennings van ABC „heeft de Israëlische regering onthouden van verwyten aan <!j Westduitsers dat ze de zaak in be honderd hebben larten lopen". ABC berichtte ook dat de vjj scherpschutters vóór de redd in poging van hun superieuren hoor den dat er geen vier of vyf maai acht Arabieren waren. Toen vie Arabieren de helicopter verliet» om het Lufthansa vliegtu is te in specteren waarvan ze dachten da: het hun naar Tunesië zou brengen openden de Westduitsers het vuur hoewel ze wisten dat er nog vie niet zichtbare Arabieren waren De politie van Münohen heeft ge zegd dat ze het risico nam in di hoop dat de vier commando's bui ten het toestel gedood zouden wor den en de anderen zo in pan ie zouden raken dat ze de Israëliër zouden laten gaan. Een woordvoerder van de poliü ln München heeft evenals e* geringsfunctlonaxis het bericht vai Peter Jennings „volmaakte onzin genoemd Eerder had ook de Mündhens politiecommissaris Manfred Schrei ber onthuld dat Israëlische de digen op het gebied van de guer rilla-oorlogvoering de Beierse po litle hadden geadviseerd. De Westduitse minister va nenlandse Zaken Hans-Dietrid Genscher, heeft bekendgemaakt dl ingezetenen van Arabische lande die naar de Bondsrepubliek wille reizen voortaan een visum moe te: aanvragen. „De verplichting tot het bezibta van een visum voor inwoners alle Arabische landen" verklaard de minister in 'n vraaggespr het blad „Welt am Sontag", als mede een grondig onderzoek die visumaanvragen behoren tot d noodzakelyke veiligheidsmaatrege len die na de overval in Münche door de Bondsrepubliek genome moeten worden". Minister Egypte heeft wegens het bloed bad van München het bezoek afgt last dat zyn minister van Buiten landse Zaken later deze maand aa West-Duitsland zou brengen. D heeft zaterdag het semi-officië Egyptische blad Al Achram g« DEN BOSCH (ANP) Het pe soneel van de groenteafdeling vs een winkelbedrijf in Den Bosch dei een wonderiyke ontdekking: in ei krop andyvie bleek een trouwring l zitten. De ring had als inscriptie datum l-9-'64 en nog een meisja naam. Hoe de ring in de krop aii dy vie terecht is gekomen is vooral I nog een raadsel. Wel weet men di de groente was verpakt in een kl van de veiling te Drunen. Thans bevindt de ring zich in „vei| zekerde bewaring" by de Bosset politie. Degene die de ring kwyt weet in elk geval waar hy/zy k aankloppen. BUENOS AIRES (AP) Zes ad vocaten hebben de beschuldiging geuit dat bewakers van een ge vangenis op een marinebasis in Argentinië op 22 augustus zonder provocatie het vuur hebben ge opend op negentien gevangen guer rillastrijders waarby zestien ge vangenen omkwamen. Drie anderen overleefden, zwaar gewond, de schietparty. Volgens de advocaten is een mede deling van de regering dat de ge vangenen zyn neergeschoten toen is. probeerden te vluchten, absurd De advocaten vertegenwoordigen de drie gevangenen die gewond zyn maar nog leven. De schietparty had plaats op de marinebasis Tre- lew, zo'n duizend kilometer ten zuiden van Buenos Aires. De advocaten hielden in een hotel in Buenos Aires een persconferen tie en noemden de slachting een Ontsnapping van de meest afgryseiyke moord- partyen in de geschiedenis Argentinië. Ze hadden geweigerd eerder met verslaggevers over de zaak te pra ten en verklaarden dat ze verslag zouden uitbrengen na verder on derzoek. De advocaten baseren hun lezing van de gebeurtenissen op verklaringen van de overlevenden, Maria Antonia Borger, Ricardo Rene Haidar en Alberto Miguel Camps. 15 augustus ontsnapte uit de Raw- son gevangenis, waarby ze een be waker doodden. De vluchters be zetten het naburige vliegveld Tre- lew en zes van hen kaapten een ïynvliegtuig naar Chili. Na ver scheidene uren gaven de overige negentien zich over. In een rapport van 12 pagina's dat de regering voer het incident heeft uitgebracht, wordt gezegd dat drie bewakers van de marine het vuur hadden geopend nadat één van de gevangenen een kapitein hadden overmeesterd, hem had ontwapend en met het wapen van de kapitein op de bewakers was gaan schieten. Volgens de regering waren de gevangenen om drie uur in de ochtend voor een routine-in spectie uit hun cellen gehaald. Op de persconferentie reikten de advocaten niet ondertekende ko pieën uit van verklaringen die de overlevenden tegen hen hadden afgelegd. Cellen uit hun cellen zyn gehaald, op a ry zyn gezet en zyn doodgescb e ten. Camps, mejuffrouw Berger i Haidar verklaarden dat zy in hu 1 cellen waren teruggevlucht m« 1 dat wy enkele ogenblikken 1st toch door officieren in hun cellff! waren neergeschoten. Ze voegden daaraan toe dat i bewakers kenneiyk dachten d alle gevangenen dood of sterven! waren toen er hogere officier® arriveerden. Zy vertelden de off eieren dat er een vluchtpoging W0 geweest.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4