LEIDSCH DAGBLAD Grote bezwaren tegen wegenplan AANSLAG OP ISRAËLIËR IN BRUSSEL Vredes overleg Saigon vandaag Spasski einig lelkom LEIDSCH DAGBLAD WEER SCHANDAAL MUNCHEN ,EHBCT voor chloortransport Zoontje van Haagse circus artieste ontvoerd Unieke weg Schoolgeld V.W.O. Van Veen wijzigt pl annen Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1972 No. 33809 jjectcur: G. Koopman oofdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden Tel.: 25041, Redactie: 2150T Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) Milieubeheer en Leids PAK contra provincie [OSKOU (AP) Grootmeester Spasski is na zijn terugkeer de verloren schaaktweekamp om 'ereldtitel met de Amerikaan iy Fischer niet bepaald met [n armen in de Sow jet-Unie ont- ;en. Spasski moest, nadat hij een tweede klas kaartje uit Ko- as komen vliegen, voor introle van zijn paspoort en kof- in de rij wachten. De enige con- die de autoriteiten de ex- ïpioen deden was dat hij zijn fers niet hoefde open te maken, moest hij een verklaring teke- waarin hij bevestigde dat hi5 wapens of munitie bij zich had. s de een of andere onbelangrijke van 'n buitenlandse communis- he partij zou met meer egard* behandeld. et duurde veertig minuten voor aan alle formaliteiten voldaan. In de hal stond een pje van zeven, familieleden en Dden, op hem te wachten. Te- een bevriende Journalist zei d, dat het hem niet speet dat de wereldtitel had verloren. Het e, wat hij wilde, was uitrusten ex-wereldkampioen werd ge- of hij bevriend met Fischer iraakt, vertelde dat hij de ^irikaan had gezegd dat hij hem pocht. stond In plaats van de limou- die de Russen voor hun helden Km en te reserveren, een oude grijs- iwe bus op Spasski en zijn te wachten. De bus moest alle stoplichten op de 30 kil ome- lang weg naar de stad wachten dat zal wel toeval ge wees 1 Bilt verwacht van heden- tot rnavond: •elend bewolkt en plaatselijk een Matige tot krachtige westelijke I. Minimumtemperaturen van 12 den aan zee tot 6 graden plaat- het binnenland. Maximum- peraturen rond 16 graden. 12 september i.09 uur; onder: 19.02 uur. Hop: 11.46 uur; onder: 20.05uur. Hwater te Katwijk te 5.39 en 17.57 laagwater te 1.43 en 13.49 uur. LEIDEN De Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse Universiteit en de Leidse PAK-fractie hebben ernstige be zwaren tegen de wegenplannen die de provincie voor 1973 in petto heeft. Zowel de werkgroep als het PAK zijn ver baasd over het feit dat zowel de Duinweg als de Leidse Baan weer op het herziene wegenplan zijn geplaatst en hebben bezwaarschriften tegen de nieuwe plannen inge diend. Het PAK zegt, dat de provincie ln het wegenplan uitsluitend aandacht besteed aan de problemen van het autoverkeer en dat een integratie van ruimtelijke problemen en alge mene vervoersproblemen ontbreekt. Het openbaar vervoer wordt in het stuk geheel niet ter sprake ge bracht, aldus het PAK. Concreet be zwaar tegen de aanleg van de Duin weg, de Leidse Baan en de weg tus sen Warmond en Woubrugge (rijks weg 6) heeft het PAK, omdat het een onaanvaardbare aantasting van het landschap AUTOMATISME De Werkgroep Milieubeheer con stateert in het bezwaarschrift, dat de plannen schijnen voort te komen uit een* soort financierings-automatisme dat er alleen op gericht is de wegen bouw voortgang te laten vinden ter wijl geen rekening wordt gehouden met het feit dat de zaak volop in discussie is. „Het wegenplan bevat voornamelijk wegen die een directe aanslag vormen op de laatste res ten van het landschap in Zuid- Holland. Dit geldt zowel voor Leidse Baan, de snelweg door het zuidelijk plassengebied (de Meren- weg S6) als voor de Duinweg. Men verzoekt de provincie dan ook deze wegen van de plannen af te voeren en andere wegenplan nen zorgvuldig en kritisch te bezien. Enig positief punt in het wegen plan noemt de werkgroep het feit dat 130 kilometer geprojecteerde weg van het secundaire wegenplan en 18 kilometer geprojecteerde weg van het tertiaire wegenplan zijn ge- VERVOERSPLAN Tot nu toe kwamen de wegenplan nen geheel autonoom tot stand ter wijl ze in eerste instantie deel moe ten uitmaken van een geïntegreerd (openbaar en particulier) vervoers plan, aldus de, werkgroep die 't zeer urgent vindt dat er plannen uitge werkt worden waarin aan de ontwik keling van het openbaar vervoer en de mogelijkheid van de fiets de voorrang wordt gegeven. Vreemd aldus de werkgroep is dat de Rijksweg 3 toch weer op de pro vinciale wegenkaarten staat terwijl de nadelen voor het groene hart en de grotere verkeersdruk op Amster dam ook door Gedeputeerde Sta ten zijn onderkend. Over de Rijks weg 11 tussen Alphen en Leiden zegt de werkgroep dat in de eerste plaats aan een verdubbeling van de spoorweg moet worden gedacht. De nieuwbouw in Alphen zal daarzo- veel als mogelijk is, op moeten wor den afgestemd. RAILVERBINDING Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 26 sept 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Lefdsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. geven moeten worden boven het gedeelte van Rijksweg 11 ten westen van Leiden. De werkgroep constateert verder dat al een gedeelte van de Leise Baan, namelijk van de Rijks weg 11 tot aan het centrum van Lei den is geschrapt. „Het moet dan ook eenvoudiger geworden zijn en de rest van de weg af te voeren", al dus de werkgroep. Tenslotte wijst met op de onge stoorde en ongecontroleerde recon structies van wegen door Provinciale Waterstaat, die in de praktijk vaak neerkomen op de verkapte aanleg van nieuwe wegen. Als voorbeelden worden genoemd het doortrek ken van de Jagerslaan in Wassenaar de Veurseweg in Voorschoten en de plannen om de Kanaalweg in Lei den te verbreden tot een 2x2- strooks autosnelweg. Thioe weg? SAIGON (AFP) In de Zuidviet- namese hoofdstad zijn belangrijke besprekingen aan de gang, die vol gens waarnemers wellicht voor een doorbraak zouden kunnen zorgen bij het vredesoverleg in Parijs. De be sprekingen vinden plaats tussen de autoriteiten van het regime Thioe en Amerikanen. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam Els- worth Bunker werd zaterdag voor de derde keer binnen enkele dagen ontvangen door Thioe. Bunker keer de onlangs terug van Honoloeloe waar hij een onderhoud had met pre sident Nixon. Dat onderhoud zou vol gens goedingelichte kringen vooral de positie van Thioe hebben betroffen. Ook op lager niveau Is de afgelo pen dagen voortdurend geconfe reerd. Talrijke medewerkers van Thioe begaven zich de laatste dagen naar de Amerikaanse ambassade voor besprekingen met functionaris sen daar. De voorlopige regering van Zuid- Vietnam heeft in een lange verkla ring de vorming van een regering van "nationale eendracht" voorge steld. De regering zou moeten be staan uit drie gelijke delen die "noch een communistisch noch een regime met een Amerikaans stempel zouden moeten vormen. De voorlopige rege ring, de bestuurlijke arm van het Na tionaal Bevrijdingsfront en de Viet- cong, is bereid een dergelijke rege ring te accepteren in afwachting van waarlijk vrije democratische ver kiezingen. Opvallend in de verklaring, die een uitwerking vormt van het eerder gepubliceerde zeven-puntenplan, is 't ontbreken van de eis tot verwijde ring van Thioe- Pakiszan is net Olympisch nockeygoud aoor de vingers geglipt. West-Duitsland doorbrak de Aziatische hegemonie in het wereldhockey en zegevierde in de finale met 10. Waarmee de Olympische Spelen met een nieuw schandaal werden geconfronteerd, want de Pakistani toon den zich zeer slechte verliezers, keerden zich tegen scheidsrechter Servetto (Argentinië) en kre gen daarbij de steun van een aantal heethoofdige Pakistaanse supporters. Het werd een on waardige vertoning, die zich voortzette tot bij de ceremonie protocolaire, toen de Pakistani wei gerden zich de zilveren medailles te laten omhangen, deze wel in ontvangst namen, maar ermee omgingen als ware het jojo's. Een van van de spelers stopte de medaille zelfs in zijn schoen. De internationale hockey federatie heeft het "optre den" van de Pakistani niet zonder meer la ten passeren en vanochtend besloten de Pakistaanse bond tot nader order uit te sluiten van deelneming aan internationale evenementen. 9 Vanavond worden deze sombere Olympische Spelen sober afge sloten. De Nederlandse ploeg zal daar niet bij zjjn. Zij is vandaag volgens plan overigens af gereisd. In het laatste weekeinde behaalde oranje neg twee fraaie successen: blonde judo-reus Whn Ruska (foto) veroverde zijn twee de gouden medaille en Micke Jaapies peddelde in haar kano naar zilver. In'ussen is ook de voetbalcompe titie volledig gaan draaien PAGINA'S 7—13 18 PAGINA'S Biesheuvel is definitief lijsttrekker van de ARP geworden PAGINA 5 Zit u er straks warmpjes bij, of laat 't u koud DE NIE voorlichting over centrale verwarming. LEIDATO: rechts voor Ln de hal. v. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 BRUSSEL (ANP) Een 42-jarige ambtenaar van de Israëlische am bassade in Brussel, Ophir Zadok, is gisteravond ernstig gewond geraakt bij een aanslag die in de binnenstad op hem werd gepleegd. De man zat in het café "Princess" aan het Brouckeplein in Brussel toen er onverwacht twee mannen binnen kwamen die het vuur op hem open den. De Israëlische ambtenaar werd door een kogel aan het hoofd getrof fen. Hij werd onmiddellijk opgeno men in het St. Pietersziekenhuis in het oostelijk deel van de stad, waar hij geopereerd is. De man zou niet in levensgevaar verkeren. Snel na de aanslag heeft de poli tie patrouilles in Brussel uitgestuurd en versperringen in de binnenstad op gericht. Ze heeft de daders echter niet kunnen grijpen. Eén van hen zou echter inmiddels geïdentificeerd zijn als de Marokkaan Hassan Ben Aha' Ben Sala Joudat, die in 1943 in Casablanca geboren is. Volgens ooggetuigen in het café kwamen de mannen naar binnen, haalden hun wapens, die ze onder een servet hadden verborgen tevoor schijn, en openden het vuur. In de consternatie die na de schietpartij ontstond wisten ze te ontkomen. Politie, de Israëlische ambassade en de gerechtelijke instanties weigeren mededelingen over het gebeurde te doen. Volgens een andere, ook nog niet officiële, lezing zou zich gistermid dag een onbekende telefonisch bij de Den Haag Drie Nederlandse be drijven hebben een dienst gevormd om hulp te verlenen bij ongelukken waar een chloortransport bij is be trokken. Deze hulpdienst beschikt over een groep deskundigen met toereikend materieel. De bedrijven zijn de chloorproducenten Akzo en Natron- chemie en de ohloor-gebruikende chemische fabriek Dow. Volgens het ministerie van binnen landse zaken is de chloor-hulpdienst ingesteld, omdat brandweer en poli tie nooit de deskundigheid kunnen hebben van de chloorbedrijven. Israëlische ambassade in Brussel gemeld hebben, zeggend dat hij in lichtingen kon verschaffen over een beraamde aanslag. De man weiger de naar de ambassade te komen en maakte voor die avond een afspraak in het café "Princess". Daar vond toen de aanslag plaats. Salzburg Het tweejarige zoontje van de Haagse circusartieste Anne- liese van Wieringen is zaterdag tij dens de avondvoorstelling van het circus Althoff in Salzburg in Oos tenrijk ontvoerd. Een clown zag twee mannen met de tweejarige Bjoem Alan uit de woon wagen van de Haagse artieste ko men en in een auto wegrijden. Hij sloeg onmiddellijk alarm, maar de ontvoerders waren spoorloos verdwe nen. De 24-jarige moeder, die in het circus een nummer heeft met slangen en krokodillen, sluit de mo gelijkheid niet uit dat haar echtge noot de kleuter heeft meegenomen. Zij is onlangs van hem gescheiden. De doorlaatposten langs de grens met West-Duitsland werden onmid dellijk gewaarschuwd, maar dat heeft nog geen resultaat gehad. De politie in Salzburg vermoedt dat de mannen echter toch kans hebben gezien het land te verlaten. De 28-Jarige vader van BJoern, de Haagse verwarmingstechnicus Fred van Wieringen, zou al eerder te kennen hebben gegeven dat hij niet wilde dat zijn ex-vrouw met de peuter bleef rondreizen. Als de provinciale wegenplannea doorgaan komt er tussen Leiden en Den Haag een unieke autoweg. Da Leidse Baan zal dan nameRjk ner gens beginnen en ook nergens ein digen. Volgens de wegenplannen die de provincie heeft gepubliceerd zal het gedeelte tussen Voorschoten en Leiden namelijk niet worden aan gelegd. Het is zonder enige argu mentatie weggestreept van de kaar ten. Het lijkt er veel op dat de provincie de bezwaren heeft willen wegnemen van de gemeente Leiden, die het „onaanvaardbaar" heeft uitgespro ken, omdat er een te zware ver keersdruk op de woonwijk Leiden- Zuid-West zou ontstaan. Het ls echter niet moeilijk te bedenken dat wanneer de weg er eenmaal ligt de gewraakte aansluitingen er ook zullen komen. Daarvoor is het automatisme van de Provinciale en Rijkswaterstaat in de loop der Jaren te berucht geworden. Toch is het verbazingwekkend dat provinciale staten van Zuid-Hol land met een ongekende hardnek kigheid de ongebreidelde wegen aanleg in de overvolle Randstad blijven bevorderen. Het wegenplan voor 1973 is daar weer een sterk bewijs van. Zelfs wegen die door provinciale staten voorlopig in de ijskast zijn gestopt staan nu zonder enig commenaar weer op de kaar ten. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Duinweg tussen Wassenaar en Katwijk. Met de angstwekkende cijfers van het NEI-rapport nog in het achter hoofd zou Je Je kunnen voorstellen dat de provincie iets dieper op de hele verkeersproblematiek zou zijn ingegaan. Dat is niet het geval. Een wegenplan hoort over wegen te gaan en niet over openbaar ver voer of milieubehoud is een stand punt dat in Den Haag ondanks alle discussie nog steeds angst vallig wordt ingenomen. Den Haag Het ziet ernaar uit dat minister Van Veen er van af ziet om schoolgeld in te voeren voor alle kinderen bij het voortge zet onderijs. Politieke kringen ln Den Haag me nen dat de felle tegenstand van de zijde van de oppositie, maar ook van de regeringspartijen, aanleiding is voor deze beslissing. Minister Van Veen zal vrijdag een memorie van antwoord indienen bij Tweede Kamer. (9uo/ ^ÏCt e teuws De Minister van Finan ciën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een munt biljet groot f 10, door een on bekende, onder het postmerk Roermond van 7 dezer, ten behoeve van 's Rijks schat kist ingezonden. Te Zuidwedding (gemeen te Veendam) had in den nacht tusschen 7en 8 dezer een treurig ongeval plaats. Een paar werklieden van de stoomaardappelstroopfa- briek aldaar, geraakten al stoeiende in aanraking met 't vliegwiel, met het ongeluk kig gevolg, dat ze, nadat men met allen mogelijken spoed de machine tot staan had gebracht, als jammer lijk verminkte lijken daaruit werden te voorschijn gehaald Beide ongelukkigen waren echtgenooten en vaders. Vandaag 50 jaar geleden: Koningin Wilhelmina is te Stockholm aangekomen waar Koning Gustaaf haar op het perron begroette. De ont vangst was deftig, ceremo nieel. Ook aanwezig waren Koningin Victoria, Prins Eugen, Prins Wilhelm, Prin ses Ingeborg, Prins Bernadot- te en minister Branting in ci viel, met wien Koningin Wil helmina zich onderhield. In Polen heeft een post staking zich over bijna het geheele land uitgebreid. On derhandelingen door verte genwoordigers der regeering met de stakers hebben niet tot resultaat geleid aangezien de vervulling van de eischen der stakers een verhooging der uitgaven met zestig mil liard zou beteekenen, het geen door de regeering wordt geweigerd. 12 september

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1