Israël kondigt officieel wraak aan >Hu!shoff Cairo denkt aan stappen tegen Bonn Politie achtte maar 5 sluipschutters genoeg Belangengroeperingen die steeds meer naar werkgevers tenderen tfijstoproer ;n Phnom Penh in van einde iiewind Lon Nol? 1RITSE INYAL KAMP VAN >ROTESTANTEN kunsthars nil|)iist<i Vakbonden en politiek in de Verenigde Staten (II) Hl BIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 AJlon bij rouwplechtigheid: Arabieren zullen prijs betalen BUITENLAND TEL AVIV (Reuter, AP) Bij een rouwplechtigheid in sraël voor de slachtoffers van het bloedbad van de Olympische Spelen in München verklaarde de Israëlische vice-premier Allon officieel dat de Arabische landen die de comman- ijders herbergen „de prijs zullen betalen". Een operatie fisteren in Zuid-Libanon, even over de grens, leek echter niet Ie voorbode van een grootscheepse Israëlische vergeldings- ictie maar simpelweg een reactie op een schermutseling van Ie vorige dag tussen een Israëlische patrouille en Palestijnse iltranten. Allon zei bi] de aankomst van de jken uit München op Lod dat de irreur diende te worden uitgeroeid. president van de Bondsrepubliek fustav Heinemann, aldus Allon, ^Jeeft ware woorden gesproken toen ij gewaagde van de banden tus- K'n de guerrilla-organisaties en de rabische staten, maar woorden al en zijn niet genoeg". „De tijd is ■komen van daden". In een dag der aam de troepen aan de voor bond van het Joodse nieuwjaar eeft Israëls chefstaf, luitenant-ge- eraal David Elazar, verklaard dat ten de Arabische guerrillastrijders at de dood" zal bestrijden. Een van de nabestaanden kon zijn oede niet in toom nouden toen hij de rouwplechtigheid een om jn liberale houding ten opzichte in de Arabieren bekend parle- tentslid opmerkte. „Wat doe je hier, 32^ naar de terroristen", schreeuwde ij hem toe. Toen de man het par- mentslid te lijf wilde gaan werd ™lj door suppoosten naar zijn plaats iruggeleid. Na de plechtigheid vertrokken de uto's met de stoffelijke overschot- aar verschillende streken in waar zij in hun woonplaat- in ter aarde besteld zullen worden. l maarschalk Concentraties De Palestijnse guerrillabeweging beschuldigde Israël gisteravond van troepenconcentraties aan de grenzen met Libanon en Syrië. Het Palestijn se persbureau WAFA deelde in Bei roet mee dat de Israëlische troepen waaronder honderden parachu tisten gesteund werden door tanks, pantserwagens en zware ar tillerie. Volgens het bericht begon de samentrekking van troepen woensdagmiddag luttele uren na het nieuws van de dood van alle negen Israëlische gijzelaars in het Olympisch drama. De politieke redacteur van het persbureau verklaarde dat een Is raëlische aanval op nanden was en vroeg zich af of de Palestijnen hulp konden verwachten van de Arabi sche landen. „Als de agressie komt, wat zal dan de rol zijn van de of ficiële Arabische kogels? Zullen zij in actie komen of blijven rusten zoals altijd het geval is geweest zodat alleen commandokogels worden af gevuurd, zo schreef hij, eraan toe voegend dat de Palestijnen het ant woord op die vraag niet zouden af wachten. Volgens diplomatieke kringen wilde Israël gisteren met zijn eerste actie in Zuid-Libanon de guerrilla strijders en de landen waar zij van daan komen waarschijnlijk opnieuw duidelijk maken dat elke aanval on middellijk zal worden beantwoord. ADVERTENTIE DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! PHNOM PENH (AP) Hongerige t hmer-soldiaten, die de snel stijgende •ijzen in Phnom Penh niet kun- f en betalen, hebben vandaag met de I jvolver in de vuist Chinese winkels Cambodja's hoofdstad geplunderd II zich me honderden zakken rijst I it de voeten gemaakt. Van diplomatieke 5 ïen, dat andere soldaten voor het residentiële paleis demonsteerden /er de rijstprijs, die in twee maan- ïn tot het drievoudige is gestegen. Vele waarnemers geloven, dat dit ?gin van de rijstcrisis wel eens het 7 Ai inde zou kunnen betekenen oa Vi jaar oude bewind ™on Nol. Honderden schoten werden uit M amatische wapens gelost toen de oldaten in actie kwamen op •kt bij het grote stadion va Een Chinese winkelier wiens istvoorraden waren geplunderd, kon op het laatste moment van weer- iden worden wraak te nemen door werpen van een handgranaa menigte. De militaire politie deed geen g om aan de plunderingen het marktplein een einde te hoewel zij elders in de stao toezicht uitoefenden op de ver van rijst. BELFAST (UPI) Britse troepen t opleidingskamp van protes- intse extremisten, gelegen ten noor- de noordierse hoofdstad, bin- De Engelse militairen namen een •eelheid wapens en munitie in g en arresteerden zestien men zo heeft een Britse militaire 'oordvoerder meegedeeld. De overval op het kamp van de DEJ «Ulster Defenseleague" te Monks- town .ongeveer 8 km ten noorden van >lfast, volgde op een nacht van ge- 'eldpleging door protestanten in [Belfast, die door een Britse leger- 'oordvoerder de ergste protestantse jeldheden in drie jaar werd lenoemd. Bij de ongeregeldheden in ilfast zijn zesendertig mensen ge- drie burgers en een itair gewond. Terwijl zij aan de gang waren, werd een bomaanslag op de woning te Belfast roomskatholieke polititicus. kwam daarbij om het leven. Voorbijgangers vonden elders öe met kogels doorzeefde lijken van twee mannen een in een katho liek wijk en een in i 'wijk. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. TEL AVIV Jongeren hebben tijdens een demonstratie voor de Westduitse ambassade een grote "II" op straat getekend, waarop kaarsen branden ter herdenking van de omgekomen Israëlische sportlieden. Tal van deze demonstraties werden gisteren in Israël gehouden. Overigens heeft de Israëlische regering acties aangekondigd ter bescherming van de in de bezette gebieden levende Palestijnen. MÜNCHEN, (Reuter, UPI, DPA) De Westduitse politie heeft toe gegeven dat er op het militaire vliegveld Fürstenfeldbruck maar vijf scherpschutters aanwezig wa ren om de acht Arabissche com mandostrijders onschadelijk te ma ken toen die daar met hun Is raëlische gijzelaars arriveerden. Plaatsvervangend hoofdcommisa- ris Georg Wolff gaf op een uiterst rumoerige persconferentie ook toe dat de scherpschutters opdracht hadden gekregen het vuur te ope nen zodra zij maar een gunstige gelegenheid zagen. Wolff deelde mee dat men pas na de eerste schotenwisseling pant serwagens uit het op 40 kilometer afstand gelegen München had la ten komen. De politie had daarna een „staakt-het vuren" van 'n uur afgekondigd om de komst van de pantserwagens af te wachten en de Palestijnen bedenktijd te geven voor hun eventuele overgave. Hoongelach klonk op toen Wolff verklaarde dat de autoriteiten in de mening verkeerden dat er maar vier guerrillastrijders waren en dat vijf scherpschutters dan wel vol doende zouden zijn. Hoofdcom missaris Manfred Schieber had kort tevoren op diezelfde perscon ferentie al meegedeeld dat in het Olympisch dorp acht guerrillastrij ders waren geteld toen zij met de gijzelaars in de helikopter stapten. Commando Om 22.35 uur dinsdagavond wa ren de twee hef schroef vliegtuigen met de Palestijnen en de gijzelaars (geblinddoekt en met geboeide handen) naar het vliegveld ge- racht. „Een „doodscommando" van Westduitse politiemannen wachtte de Palestijnen in de Boeing op. Zij waren als piloten verkleed. De he likopterpiloten was opgedragen na de landing direct de deuren van hun toestellen te openen en zich in veiligheid te brengen. Zodra de helikopters op de grond stonden sprong uit elk er van een Arabier. Zij begaven zich naar de Boeing die zij binnengin gen. Het terrein baadde in het licht van schijnwerpers en er was volgens de politiewoordvoerders goed zicht voor de scherpschutters Terwijl de 2 Arabieren het vlieg tuig inspecteerden sprongen uit de helikopters nog twee commando strijders, die de piloten van deze toestellen met hun machinepisto len bedreigden. Toen de twee Ara bieren weer uit de Boeing kwamen openden de scherpschutters van de politie het vuur omdat zoals Wolff het uitdrukte "op dat mo ment het grootst mogelijke aan tal Palestijnen (er waren er vier buiten) uitgeschakeld kon worden" Onmiddelijk Twee Palestijnen waren onmid dellijk gedood en een derde ge wond maar de scherpschutters misten de vierde (vermoedelijk de leider van de guerrillagroep) vol komen. Deze dook weg onder een van de helikopters en opende het vuur op de verkeerstoren waarbij hij een politieman doodde. Een nieuw salvo van hem vernielde de radio-installatie van de toren. In de tussentijd begonnen ook de vier andere Arabieren, die zich nog in de helikopters bevonden, op de verkeerstoren te schieten. Vier minuten na middernacht sprong één der Arabieren uit een helikopter en wierp er een hand granaat in die het toestel in brand deed vliegen. Hij rende met de man die zich al die tijd onder de andere helikopter verborgen had gehouden naar de de duistere rand van het vliegveld maar beiden wer den door de scherpschutters dood geschoten. ADVERTENTIE ...met dit symbool voor huiselijkheid herkent U Hulshoff interieurbouwers in één oogopslag Huiselijkheid en Hulshoft zijn onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Huiselijkheid die door Hulshoff op een niet mis te verstane wijze worflt gepresenteerd. Nieuwe woonvormen, nieuwe materiaal-toepassingen, 'kortom een nieuwe dimensie in verantwoord wonen, j De kombinatie van 'n gestyleerd slakkehtiis en de naam Hulshoff wijzen de weg naar de meest originele woninginrichter van Nederland. Interieurbouwers Den Haag - Rijswijk - Leiden - Rotterdam - Leidschendam - Voorschoten BEIROET (ANP, Reuter. AFP) De Egyptische regering heeft gedreigd "beslissende stappen" tegen West-Duitsland te zullen ne men, omdat de Westduitse regering heeft beweerd dat de regering in Cairo gedeeltelijk verantwoordelijk is voor de Olympische tragedie, al dus heeft een Egyptische rege ringswoordvoerder bekendgemaakt. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken Murad Ghaleb ont bood de nieuwe Westduitse am bassadeur in Cairo Hans George Steltzer bij zich om de uitlatingen der Westduitse regering te verdui delijken. Egypte herstelde op 8 Juni van dit jaar de betrekkingen met West- Duitsland, nadat de landen gedu rende zeven jaar geen diplomatie ke betrekkingen hadden gehad. De regeringswoordvoerder, die werd geciteerd door radio Cairo, ver klaarde dat de Westduitse autori- (Van onze correspondent) WASHINGTON In tegenstel ling tot Europese landen, waar de vakbonden veelal direct of indirect vertegenwoordigd zijn in de natio nale politiek, staan de bonden in de Verenigde Staten buiten het Ame rikaanse twee-yartijenstelsel. Hoe wel de Democratische partij zich het meest gelegen liet liggen aan de vakbonden, heeft geen der beide Door Henk Leffelaar partijen bijvoorbeeld ooit een vak bondsfiguur een belangrijke rege- ringsposta gegeveif Het was sena tor George Mcovern die (overigens op een suggestie van zijn vrouw) voor het eerst overwoog een vak bondsleider te kiezen als zijn run ning mate" voor het vice-president- schap: Leonard Woodcock van de United Auto Workers. In het Amerikaanse politieke sys teem hebben de vakbonden en alle andere grote belangengroepen van de samenleving in tegenstelling tot Nederland, waar belangengroe pen al snel besluiten een party op te richten een andere methode om het regelingsbeleid te beïnvloe den, door middel van de lobbies. Dat zyn groepsvertegenwoordigers die er voor betaald worden contact te leggen met senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden, om hen voor hun standpunten te interesseren, in de hoop dat er, bij voorbeeld bepaalde door de groep (vakbond) wensehjk geachte wetten worden geïntroduceerd en aangeno men. In dit systeem worden de Con gresleden gemeten naar de stem men die zü op zulke webten uit brengen. zodat de belangengroepen nauwkeurig weten op welke politici zy kunnen rekenen en op wie er meer pressie moet worden uitge oefend. De Republikeinse party, traditioneel meer de party van de jverkgevers dan van de werknemers, is vooral na de gelukkige alliantie van president Franklin Roosevelt met de vakbondsbeweging (het was Roosevelt die de bonden eigeniyk voor het eerst respectabel maakte) steeds meer geïsoleerd geraakt van de kleine man. In de grote malaise van de derti ger jaren, toen Roosevelt aan het bewind kwam, was minder dan een op de twintig arbeiders in Amerika aangesloten by een vakbond. Veer tig jaar later, voornamelyk dank zy de morele en politieke steun van de Democraten, zyn een op de drie arbeiders lid van een vakbond. Dat wil niet zeggen dat de vakbonden algemeen geaccepteerd zyn. De tijd mag dan voorby zyn dat ze be schouwd worden als een verkapt verlengstuk van het communisme, maar er zyn nog steeds staten die anti-vakbondswetten hebben en neg steeds zyn er invloedrijke werkge vers (vooral in het zuiden) die de macht hebben hun werknemers te verbieden zich by een bond aan te sluiten. Ongeveer 20 miljoen Amerikaanse arbeiders zyn vertegenwoordigd in 184 verschillende bonden, waarvan er 132 zyn aangesloten bij de over koepelende AFL - CIO (American Federation of Labour - Committee of Industrial Organization. De AFL - CIO heeft een ledental van onge veer 16 miljoen (het „internationaal element" wordt vertegenwoordigd door een miljoen leden In Canada). Vier miljoen arbeiders vallen bui ten de AFL - CIO, waarvan een groot aantal tot de Teamsterbond (Transport) behoort. Corrupt De Teamsters, die in recente ja ren geleid werd door corrupte pre sidenten als David Beck en James Hoffa, werden in 1957 om hun duis tere praktyken uit de AFL - CIO gestoten. Andere bonden werden al voor die fusie tussen de AFL en de CIO gestoten omdat zy onder in vloed zouden staan van communis tische leiders. Zowel Beek als Hoffa werden gerechtelyk vervolgd en werden gedwongen het president schap op te geven, waarbij de Hof- fa-affaire een speciale rol zou gaan spel in de huidige verschuivingen üi de vakbondswereld (zie het slot artikel van deze serie. Nog wat cyfers: ruim 4 miljoen van de vakbondsleden zijn vrouwen. Drie miljoen zyn wat in Amerika de „witte boorden-werkers" wordt genoemd (klerken, vrije beroepen), meer dan 9 miljoen zijn werkzaam in fabrieken en ongeveer evenveel in niet-producerende industrieën. By na 1,5 miljoen zijn indienst van de federale regering, van staten of plaatseylke bestuursapparaten (de federale ambtenaren hebben echter niet het recht om te staken, hoewel daaraan, ondermeer in de poste rijen. in de laatste jaren niet de hand is gehouden). De opkomst van de vakbondsbe weging in de Verenigde Staten ls gepaard gegaan met zeer geweld- daige acties, waarby stakers werden doodgeschoten en leiders als Eugene Debs, die de grote spoorwegstaking van 1894 leidde, in de gevangenis werden gezet. Een andere vak bondsleider was de formidabele John Al Lewis, de president van de mynwerkersvakbond, die van 1919 tot 1950 de vakbondswereF' en een belangrijk stuk van de Amerikaanse politiek domineerde. Het was Lewis die uit de AFL (opgericht in 1886) stapte en de CIO oprichtte (1935). De rivalen werden byeengebracht door de ge hate „Taft Hartley"-wet, die on danks het veto van president Tru man in 1947 werd aangenomen. De ze wet, nog steeds van kracht, kwam erop neer dat niet alleen de arbeiders in him vakbonden, maar ook de werkgevers het recht had den op grond van „oneerlyke ar- beidspraktyken" een klacht in te dienen by de National Labour Re lations Board. teiten "volledig verantwoordelijk** waren voor het bloedbad op het vliegveld van München, omdat zij zich niet hadden gehouden aan hun belofte om de guerrillastrijder» en hun gijzelaars naar een Arabi sche hoofdstad te vliegen. Geen toestemming De Westduitse regering heeft aldoor beweerd dat zij toestemming heeft gevraagd aan de Egyptische rege ring voor de landing van het vlieg tuig met de guerrilleros en hun gij zelaars op het vliegveld van Cairo maar dat Egypte niet in de zaak wenste te worden betrokken. De versie van de Egyptische rege ring is echter een heel andere. Vol gens Egyptische regeringsautoritei ten is er telefonisch overleg ge weest tussen premier Aziz Sidki en Kanselier Brandt. Tijdens dit overleg werd duidelijk dat er nog geen overeenstemming was bereikt met de guerrillastrijders en Egyp te wilde alleen haar toestemming geven, als de commando's het er zelf mee eens waren. "Tijdens het telefonisch overleg tus sen Brandt en Sidki was het nieit bekend dat de Westduitsers een val voor de guerrillastrijders wilden zetten", aldus de regeringswoord voerder. "De guerrillastrijders en hun gijzelaars zijn gedood door Westduitse kogels", voegde hij er aan toe. De woordvoerder was verder van mening, dat de Westduitse rege ring alle schuld van het bloedbad op Egypte wilde schuiven. De Egyptische regering vond het vreemd dat het telefoongesprek van kanselier Brandt met president Aziz Sidki om 22.30 uur dinsdag avond doorkwam, "toen de West duitse autoriteiten reeds hadden besloten een hinderlaag voor de Palestijnse guerrillastrijders op te stellen". Erger nog, in de ogen Niet correct "Het is duidelijk dat de Bondsrepu bliek niet correct en verstandig heeft opgetreden en zelf de gevol gen van haar actie moet dragen", aldus de Egyptische regeringsver klaring. "Als de Duitse regering de Verenig de Staten en Israël een plezier wil doen, moet zij dit niet doen ten koste van Egypte en de Arabie- de ren", aldus de verklaring. vakbonden was de bepaling dat de West-Duitsland heeft de Egyptische president het recht werd gegeven by stakingen die tegen het „natio nale. belang" indruisten een afkoe lingsperiode van 80 dagen te ge lasten, waarin niet gestaakt mag worden. Wanneer binnen 60 dagen geen overeenkomst wordt bereikt, verklaring waarin Bonn verant- woordeiyk wordt gesteld voor de schietparty, van de hand gewezen. "De feiten zyn in tegenspraak met de verklaring van de Egyptische regering", aldus de officiële woord voerder in Bonn. kan een geheime stemming worden De Libische regering heeft aange- uitgeschreven onder de arbeiders boden een chartervliegtuig naar over de vraag of zy persoonlyk München te sturen om de licha- akkoord gaan met het laatste aan- men op te halen van de vijf omge- bod van de werkgevers. Wanneer de komen Palestijnse guerrillastrlj- 80 diagen zdjn verstreken en er is ders voor een begrafenis in Libië, geen overeenkomst bereikt, mag de Een speciale rouwdienst voor de in staking worden hervat. München gevallen Palestijns» De /FL, toen al onder leiding guerrilleros werd vandaag in all» van George Meany, en de CIO be sloten tooi dat een gezameniyk front geboden was en gigen in 1955 een fusie aan. George Meany werd de president van de AFL - CIO. moskeen van Egypte gehouden. In middels heeft de Arabische advo- catenbond bekendgemaakt een ad vocaat te zenden naar het politie onderzoek in München.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9