ill -minister-, willen niet Esöï Nederland Geen besluitvaardigheid >ij het verkeersbeleid" Rooms Katholieke lil rlp K nmliihitpiilikt atflflil -ij ™rkiezingen uisartsen tegen eigen sico van fondspatiënten Boek van de Maand: Tot 7 oktober 10.- leroering over „te linkseadvieslijst f JLVyiJL JL JL I JLA AMSTERDAM De Rooms Ka- De nieuwe partij heeft een verkie- (lelijke val het dak Voorlopig geen vermindering Schiphol-lawaai Werkgroep D'66 wi] geen onderhandelingen voor de verkiezingen \esident-directeur De Bruin van NS: Stichting Weg laakt brochure (zolang de voorraad strekt) daarna 18.90 BINNENLAND tholieke Partij Nederland gaat deel- zingsfonds van 50 mille, waarmee 'n M nemen aan de verkiezingen van 29 campagne onder de titel: "Handhaaf HAAG De twee CHU-ministers in het kabinet leuvel willen geen van tweeën kandidaat zijn voor oartij bij de tweede-kamerverkiezingen. roegere lijsttrekker drs. B. J. (minister van Volkshuisves- Ruimitelijke Ordening) heeft weken geleden bedankt voor Onderwijsminister mr. Chr. len liet gistermiddag per com- lé weten, dat hij er „de voor- an geeft niet te worden ge- op de kandidatenlijst", iter Van Veen heeft eerder d in een kandidaatsstelling, ak toen zijn voorkeur uit voor laats onder de zittende Ka an. Zaterdag plaatste het estuur van de CHU mr. Van p de vijfde plaats van de af- boven de zittende Kamerle- lijsbaanvoerder drs. A. D. W. i na. imenstelling van deze advies- ieft heftige beroering gewekt CHU. Hij werd van verschil- :anten als „te links" gezien, sondag zijn acties gaande om ernatieve lijst op te stellen, inister mr. H. K. J. Beer- ie mr. Van Veen destijds in lelijke politiek heeft gehaald, actievoerders. groep voorzitters van kies- ntrales is in het geweer ge- tegen de beslissing van het HAAG (ANP) De 27-Ja- ektricien J. W. G. Versteeg ig is gisteren om het le- comen toen hij van het dal i in aanbouw zijnd pand aan i Laseurlaan in Den Haag viel. De man is vermoede- [estruikeld en maakte een val 25 meter. Hij liep ernstige lge kneuzingen op en over- plaatse. RDAM (ANP) De 19-Ja- nsterdamse monteur Albert gistermiddag achteruit lo wer de 35 centimeter hoge I van het in aanbouw zijnd' >uw Eeftink in de Bijlmer- estruikeld en 30 meter naar -gasthuis opgenomen. hoofdbestuur voor de samen met KVP en ARP een poging te doen met de PvdA een regeerak koord te sluiten. Tegen het advies van deze voor zitters in heeft CHU-voorzitter Ba ron van Versohuer eind augustus po sitief gereageerd op een brief van het KVP-bestuur, waarin op onder handelingen met de PvdA wordt aangedrongen. Zaterdag bespreekt de Unieraad het advies over de kandidaatstel ling. De kritiek op de advieslijst heeft zich tot nu toe gericht op de vierde plaats voor de vroegere jon geren -voorzitter Koos Huijsen en de zesde plaats voor het pas nieuwe Ka merlid mevrouw ir. N. C. de Ruiter. In Overijssel is grote onvrede over het ontbreken van de oostelijke kandidaat H. Wisselink. Ook de zit tende Kamerleden H. Kikkert, drs. A. M. de Boo en drs. D. F. van der Mei hebben geen plaats op de lijst gekregen. AMSTERDAM (ANP) Verdere verbetering van de lawaai-situatie in de omgeving van Schiphol is voor lopig niet te verwachten, zo hebben B. en W. van Amsterdam verklaard in antwoord op vragen van het raadslid Pais (WD). Ver-beteringen door de komst van moderne vliegtuigtypen zullen weer gedeeltelijk tenietgaan door het toe nemen van het luchtverkeer, aldus B, en W.. Zij vernachten wel minder lawaai na 1975 door de verdere introduktde van nieuwe vliegtuigen. De beperkingen per 1 november voor het nachtverkeer geven wel een duidelijke en blijvende verbetering voor de woongebieden rond de lucht haven. De maatregel tezamen kun nen echter niet voorkomen dat in enkele gebieden de lawaaibelasting de norm zal overschrijden, die is aangegeven door de advies-commis- siekosten. tholieke Partij Nederland gaat deel nemen aan de verkiezingen van november. In Amsterdam werd gis teren een lijst met 19 kandidaat-Ka merleden bekend gemaakt. Hierop staan onder meer partijvoorzitter Klaas Beuker, een 47-jarige leraar Nederlands uit Hoorn, drs. H. P. M. Schmedding, burgemeester van het Limburgs Nuth en lid van de Nederlandse Raad van Europese ge meenten en de restaurateur A. F. J. Nachbahr, directeur van het Am sterdamse restaurant De Roode Leeuw. Deelname aan de verkiezingen werd mede mogelijk na een gift van 18.000 gulden de waarborgsom die nieu we partijen moeten storten van 'n oud-KVP-lid waarvan de identiteit angstvallig werd achtergehouden. Gistermiddag zijn Prinses Margriet (links) en mr. Pieter van Vollenhoven samen met de Ameri kaanse ambassadeur J. W. Middendorf (tweede van rechts) en de particulier secretaresse van de prinses me). E. E. F. Ariens (niet op de foto te zien) vertrokken naar de V.S. voor een reis van tien dagen door Amerika. Hier brengt mevrouw Middendorf het gezelschap naar de vertrekhal van Schiphol. VROOMSHOOP Een ruzie tus sen de broers Alex en Henny S. in Vroomshoop is Alex bijna fataal ge worden. Alex was met zijn vrouw en twee kinderen bij zijn broer op bezoek toen zij) zoals meer is gebeurd, on enigheid kregen. Onverwacht trok Henny een pistool en vuurde op zijn broer. De kogel trof Alex in zijn hoofd. Hij werd opgenomen in een ziekenhuis in En schede waar de kogel operatief werd verwijderd. Zijn toestand wordt goed genoemd. Broer Henny zit nu in een cel. ECHT (ANP) „Ik zie er 1 niets van komen". Dat eerste reactie van de voor- fltan de Landelijke Huisartsen- jing, de heer F. N. M. Bie- p de plannen van de regering roering van een eigen risico. |kt hem, gezien de tijd die Jb Ziekenfondsraad nodig heb- B n een advies te formuleren, "joten dat deze regering nog zal besluiten tot invoering van gen risico per 1 januari aan- e. leer Bierens zei, dat hij een tander is en blijft van een risico in de eerste „trap" van londheidszorg, omdat iedereen heeft op vrije toegang tot de *3. Daarna zijn huisarts en samen verantwoordelijk voor entuele doorverwijzing naar beeld specialist of ziekenhuis, ttzoekingen in Engeland na de geneesmiddelen hebben volgens dok ter Bierens uitgewezen, dat het ef fect ervan na een jaar totaal ver dwenen is. Bovendien verwacht ook hij, dat de patiënten het eigen ri sico zullen gaan herverzekeren. Verder ziet hij tal van praktische problemen: „Een eigen risico zal een geweldige administratieve rompslomp met zich meebrengen waardoor de artsen minder tijd overhouden voor hun eigenlijke medische werk. De verwachte besparing zal daardoor bij na teniet worden gedaan". De voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereniging, dr. R M. Versteegh, zei desgevraagd dat de LSV niet bij voorbaat tegen een ei gen risico is. Veel zal afhangen van de uitvoering. De LSV meent, dat al les moet worden geprobeerd om de hoge kosten van de gezondheidszorg in de hand te krijgen. „Als men hia van een eigen risico voor meent dat een eigen risico daarop van invloed kan zijn, zullen wij niet dwars gaan liggen," aldus dr. Ver steegh, die hieraan de voorwaarde verbond dat een eigen risico geen schade mag toebrengen aan de me dische verzorging. Hij zei dat de LSV wel moeite heeft met het voorstel, in verband met de eigen bijdrage van patiën ten voor specialistische hulp een ver- wijskaart in te voeren die een Jaar geldig blijft. Tot nu toe geven de verwijskaarten voor specialistische hulp recht op behandeling geduren de een maand. De ontwikkeling in de gezondheidszorg gaat meer en meer in de richting van het toebe- rekenen van de kosten daar waar ze worden gemaakt, aldus dr. Ver steegh, maar met dit voorstel wordt Juist de abonnementsfactor ver sterkt, terwijl wij menen dat we meer naar een verrichtingentarief toe moeten. DEN HAAG (ANP) Een werk groep binnen D'66 acht de totstand koming van een nieuw regeerak koord met PvdA en PPR acceptabel, mits daarin is vastgelegd, dat "door geen der akkoordpart ij en vóór de verkiezingen onderhandelingen zul len worden gevoerd met de regerings partijen die verantwoordelijk zijn voor het beleid van de afgelopen ja ren". Deze eis wordt gesteld in een ont- werp-motie, te behandelen op het komend congres van D'66 op 1 ok tober aanstaande. In deze motie wordt een voortzetting van het re geerakkoord van de progressieve drie "hoogst aantrekklijk genoemd, mits dit akkoord wordt aangepast aan de nieuw verworven inzichten op het gebied van milieubeheer en aan de thans bestaande financieel-econo- mische situatie. In het nieuwe regeerakkoord zal, volgens de werkgroep, moeten zijn opgenomen o.m. de overeenkomst dat voor de verkiezingen het gesloten akkoord aan de kiezers zal worden gepresenteerd, tezamen met een aan tal kandidaat-ministers en de over eenkomst, dat door geen der akkoord partijen na de verkiezingen over een te vormen kabinet zal worden onder handeld. In het akkoord moeten ook worden opgenomen de meerderheids- voorstellen van de staatscommissie van advies inzake de grondwet en kieswet. ECHT (ANP) „Dat het rs- en vervoersbeleid wordt nerkt door besluitvaardigheid adkraeht, kan men op het Ik nog niet zeggen". Dit zei Sident-directeur van de Ne- dse Spoorwegen, mr. M. G. de gisteren bij de presentatie waar moet 't heenMet 'Ublikatie wil ns de gehele pro- üek van verkeer en vervoer in kring in discussie brengen om bijdrage te leveren tot „de bewustwording bij de politieke opi nie en daarmee tot de politieke wils vorming". Mr. de Bruin vergeleek het NS- plan spoor naar '75 van drie en een half jaar geleden met een drie trapsraket. De eerste trap-concrete verbeteringen in dienstregeling en kwaliteit van de dienst op korte ter mijn heeft uitstekend gewerkt. Ook de tweede, het op gang brengen van het denken over openbaar ver voer. heeft effect gehad: in de sa menleving is blijkens allerlei studies en plannen het besef gegroeid, dat de verkeersproblemen niet met de auto alleen kunnen worden opgelost. Maar van de derde trap her opening van gesloten en aanleg van stadsgewestelijke raillijnen is op het begin van de Zoetermeerlijn na nog niets terecht gekomen. De voor stellen daartoe zijn aangehouden tot het gereedkomen van de integrale verkeers- en vervoersstudie van het Nederlands Economisch Instituut. NS heeft door studies een extern overleg geprobeerd, de gevolgen van dit uitstel zoveel mogelijk te be perken. Ook is het bedrijf zodanig gereorganiseerd, dat het op zijn toe komstige taken is berekend. Maar, aldus mr. De Bruin, toch is het ontbreken van de beslissing tot aan leg van de Schiphollijn bepaald een lacune gebleven. De stichting Weg heeft in een reactie haar teleurstelling uitgespro ken over een NS-brochure. Een kreet van onmacht om de functie j van NS goed uit de doeken te doen. Daarom werd kennelijk de weg in- I geslagen van het zich afzetten te gen de particuliere auto. In plaats van bij te dragen tot de oplossing van het verkeersprobleem —dat volgens de Stichting Weg een bijzonder hoge prioriteit heeft wordt een uiterst demagogische zwart-wit tekening gegeven, moge lijk met de bedoeling he4- openbaar vervoer te bevorderen. Herinnerend aan de studies en rapporten van de laatste jareen over het verkeersvraagstuk zegt de stich ting, dat daaruit duidelijk wordt, dat de enige oplossing van dl*- vraagstuk ligt in een beleid, dat gericht is op een evenwichtige ontwikkeling van zowel het particuliere als het openbare vervoer. Dat nu NS met een dergelijk ge schrift verschijnt is niet alleen de NS onwaardig, maar bovendien sluit NS zich hiermee dusdanig bij het polarisatieprobleem aan, dat van een redelijke discussie geen sprake J kaanderbuurt in totaal 25 gastarbei- meer kan zijn. derspensions gesloten. zingsfonds van 50 mille, waarmee 'n campagne onder de titel: "Handhaaf de christelijke wetgeving" wordt be gonnen. Een opvallend punt uit het programma van de partij van ver ontruste katholieken is: drastische hezuiniging op defensieuitgaven. De partij wil een streng geselecteerd heroepsleger dat een grotere trefze kerheid heeft dan het huidige. Dit nieuwe leger zou ook moeten kun nen worden ingezet in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Voor het overige is men tegen abortus, tegen pornografie en tegen het plaatsen van condoomautoma ten langs de openbare weg. Ook wil deze partij, die volgens partijvoor zitter Beuker te betitelen is als een "DS '70 voor de katholieken", het huwelijk onontbindbaar verklaren en de jeugd beschermen tegen wat zij noemen de normloze sex. De nieuwe Rooms Katholieke Par tij Nederland bestaat hoofdzakelijk uit oud-KVP-leden. fl eer pensions voor gastarbei ders gesloten ROTTERDAM (ANP) Burge meester en Wethouders van Rotter dam hebben opnieuw opdracht ge geven om een aantal pensions voor gastarbeiders te sluiten. Het gaat om acht pensions met in totaal 115 bed den. Het college nam de beslissing op grond van rapporten van bouw en woningtoezicht. De controle-amb tenaren van deze dienst waren van mening dat de pensions niet voldeden aan de gemeentenverordening. De pensions blijven gesloten totdat de eigenaren de noodzakelijke geachte voorzieningen hebben getroffen. De ontruiming van de pensions ge schiedt in samenwerking met de stichting hulp aan buitenlandse ar beiders. Deze insteling zorgt voor ver vangende huisvesting voor de bij de sluiting betrokken gastarbeiders. Volgens de dienst bouw- en woning toezicht zijn na de rellen in de Afri- ADVERTENTIE Wat u op de tv zag in.Kijken naar kinderen"kunt u nu nog eens rustig nalezen. In het nieuwe Boek van de Maand. Want Caroline Euwe en Sjef Teuns (arts en kinderanalyticus) hebben naar aanleiding van hun veelbekeken pro gramma een boeiend boek gemaakt, met allerlei praktische suggesties en bruikbare tips om uw kind beter terzijde te staan in de breekbare leeftijd tussen 0 en 4 jaar. „Kijken naar kinderen"vertelt u heel veel over die belangrijke periode. Maar wel op een andere manier dan u gewend bent Zonder vakjargon. Zonder schoolmeestertoontje. Het is zo geschreven dat u het met plezier kunt lezen..Kijken naar kinderen" ligt klaar bij uw boekhandel. Voor de tijdelijke prijs van 10.-. Een buitengewoon aanbod. 168 pagina's. Met 140 foto's, waarvan 24 in kleur.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7