VPRO werkt plannen voor late show uit £A-VASEUl meubelolie f/RlÖ Ierse Dana eigen tv- shows heeft nu haar Met Kees van Kooten en de Bie Faculteits gebouw in Utrecht bezet In Kasteel "Duivenvoorde" Moeiteloos concert van Leids trio GEVAARLIJKE GRIEK NOG STEEDS VRIJ Quadrofonisch radioconcert is een primeur voor Europa C(^)WBdaagZTi ...en aistëiöhl Handig" JDAG 8 SEPTEMBER 1972 De VPRO gaat het komend seizoen weer iets doen aan het oorbreken van de bestaande programma-conventies. De strak- Ee schema's, volgens welke documentaires, amusement en ac- xaliteiten zijn gerangschikt over de tv-avonden worden dan mvergeworpen. Min of meer gedwongen door de omstandig- Eeden begint met ingang van 5 oktober de VPRO met een drie- rekelijks totaalprogramma, dat vijf kwartier duurt. Op die donderdag moet de VPRO de avond op één net delen iet de Evangelische Omroep. Voor de VPR.O blijft precies vijf wartier over op de late avond. Vandaar dat men naar deze olossing heeft gezocht. ndredacteur van het programma, t onder de titel „Het gat van Ne- rland" wordt uitgezonden, is Hans >iier. Samensteller van vele docu- l jntaires, waarvan zijn recente re- tages uit Amerika met gejuich ontvangen. Wim de Bie en van Kooten zijn de twee an- peilers waarop dit programma Zij verlieten het Hadimassa- om aan dit door vele gekoes- plan van „Het gat van Neder- ud" mee te werken, idere namen, die het programma tmaal in de drie weken moeten armaken zijn onder vele ande- l: Jaap Drupsteen, Charles Leeu- ikamp, Jan Vrijman, Ed van der :en. Gerben Hellinga, Netty Ro- feld, Ageeth Scherphuis en Ad Gravensande. 1 worden links en rechts opna- i gemaakt, maar pas enkele da- voor de uitzending wordt er be st, wat wel en wat niet kan. Ook vanwgee de actualiteit, die erin rwerkt zit. Hans Keiler: „Veel st omlijnd is het idee nog niet. ggooien kun Je natuurlijk niet, tar we hebben wat soelaas om te perimenteren." namen De Bie en Van Kooten, nadrukkelijk de redactie voeren p het programma zouden een ïgerwijzing kunnen zijn in de ihting van een satirisch aandoend ogramma. Hans Keiler gelooft het st. „Dan moet Je mij eerst eens rtellen wat satire is", zegt hij. vraag, die al vele malen is ge- en evenzovele malen onbeant- iord is gebleven. Met de Jarenlan- Hadimassa-traditie in het hoofd 2t echter niet zo moeilijk te ra- wat met satire in deze wordt doeld. NORMATIEF h£ rij ut el| ilë .hrte] >ht ld. idexc e,^ amaal 1811 arma «V: l0<ike tin a ins Keiler: „Ik begrijp Je wel, aar wel willen ons nergens op stleggen. Het kan best zijn dat er s van satire in komt. Maar De e en Van Kooten hebben bewust idimassa laten schieten om hier s op te zetten, dat er niets mee maken heeft. Zij vormen als duo il een vast onderdeel in het pro linuria." Maar ademt de rest dan et een bepaalde sfeer uit; ko- Isch, kritisch of gewoon informa- ef, vraag je dan. a Hans Keiler zegt: „Je moet het de eerste plaats zien als een ort late-show. Een andere naam eet ik er ook niet voor te beden- in. De bedoeling is allerlei korte 'ogramma-onderdelen achter el- lar te zetten. Zowel komisch als ingrijpende zaken. Maar ook de Uarische gedeelten kunnen infor- lattef zijn. Ad 's -Gravensande. die ormaal de „Berichten uit de sa- lenleving" doet, werkt ook mee. ij kan op die versnipperde PRO-donderdag zijn rubriek niet wijt, maar hij heeft door „Het at" de mogelijkheid iets aan ac- ïaliteiten te doen. Zo zullen we ze er niet om de kamerverkiezingen een gaan. Maar ja je kunt actua- teiten op vele manieren brengen. Is het kamerlid Schakel een krasse ltspraak doet, dan kan Je net als idere actualiteitenrubriek Schakel de studio halen. Je kunt ook aar het dorpje Noordeloos gaan. paarvan de man burgemeester is en aar iets maken. Wie weet ten slot te waar Noordeloos ligt en wat dat voor een gat is. Dit is uiteraard maar eem willekeurig voorbeeld". Wart; is het doorbreken van de pro gramma-conventies precies? Hans Keiler: „Alle programma schema's zitten muurvast, zoals Je weet. Mensen, die met uitstekende ideeën rondlopen voor korte items van een minuut of vijf kunnen die ideeën nergens kwijt. Wij proberen die flezibiliteit wel op te brengen. De kijker moet op de punt van zijn stoel zitten en zich afvragen; wat krijgen we nou weer? Het is wel wat ambitieus gezegd, maar we wil len proberen zover mogelijk van de bestaande programma-vormen van daag te blijven. Of dat lukt weten we pas op 24 mei 1973, want dan is de laatste uitzending". SERIEUS Wim de Bie en Kees van Kooten werken evenals de rest van het team zeer serieus aan dit VPRO- programma, dat één van de opmer kelijkste tv-programma's van het nieuwe winterseizoen kan worden. „En de kijkdichtheid kan best eens aardig oplopen, want het andere net gaat er op die donderdagen al om half elf uit en dan gaan wij nog eens drie kwartier door", zegt Hans Keiler. UTRECHT (ANP) Ongeveer dertig studenten hebben gistermid dag het gebouw van de subfaculteit pedagogie van de Rijksuniversiteit in Utrecht aan de Trans bezet ge houden. Volgens een woordvoerder van de studentenvakbond USF is dat gebeurd uit protest tegen het feit dat het faculteitsbestuur geweigerd heeft, bewijsjes uit te geven die no dig zijn in verband met de kinder bijslag e.d. De bezetting werd opge- geheven nadat het college van be stuur haar standpunt over de in- schrijvingsbewijzen had bekend ge maakt. Het college van bestuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft besloten geen onderscheid te maken tussen studenten die wel of niet in het bezit zijn van een plaatsingsbe- wijs. Dit is gistermiddag bekend ge maakt naar aanleiding van vragen die daaromtrent waren gesteld door het presidium. Voor hen die een plaatsingsbewijs hebben ontvangen worden geen an dere maatstaven aangelegd dan voor hen die geen plaatsingsbewijs no dig hebben. Wie een plaatsingsbe wijs heeft ontvangen moet zich tot het volgen van onderwijs aanmelden ij de administratie van de door hem bijgekozen studierichting. Van hem wordt op dat ogenblik nog niet verlangd dat hij daarbij een bewijs van inschrijving als stu dent voor het studiejaar 1972/1973 toont. Het college van bestuur zal op zeer korte termijn van dit besluit mededeling doen aan de beheerders van instituten. ADVERTENTIE Teak Oil van Qa-Va Seul verwijdert kringen en krassen.Geeft natuurglansen beschermt het hout tegen vochtvlekken. Droogt snel. Eenvoudig in het gebruik en onmisbaar in de huishouding. Kees van Kooten en Wim de Bie, die beiden mee zullen wer ken aan het nieuwe totaalprogramma van de VPRO-tv. VOORSCHOTEN In de overvol le Marotzaal van Kasteel Duiven voorde waren drie Leidenaars aan bod: Leny Stevens, Henny Rave- stein, Henk Briër. Hier voor het eerst, maar zeker niet voor het laatst. Deze sopraan, violiste, pia nist hebben gemeen, moeiteloos een publiek voor zich te kunnen verove ren. Voor de pianist Briër bestaan geen begeleidingsproblemen en buiten dat kent hij ook uit zijn uitgebreide di- rigeerervaringen de kunst om muziek in het hart te zien. Een fijne secon dant, die solo voor zich bescheiden maar de drie bagatelletjes "Véri- tables Préludes flasques" van het muzikale enfant terrible Erik Satie gereserveerd had. Flasque wil zeg gen slap, mat. Satie was een vrijbui- terige relativist met grondige afkeer voor het gebruikelijke. Je hond ver dient een standje, wel, dat is even geldig voor een muzikale reproduk- tie als wat ook in heden en verle den "Doe niet zo gemaakt en ge wichtig", zou zijn devies kunnen zijn. wees werkelijk véritablement, origineel. Geen Wagner. Debussy, César Franck, wees die Je bent: Sa tie, Briër, Verhoef of Jansen. En valt je maar een straatdeur in ("On Joue"), schrijf die dan op. Voor de liedbegeleiding bleek de vleugel niet subtiel genoeg te nuan ceren voor een aantal te luid te klinken. Dat verbeterde later door de vleugelklep maar op een kier ge opend te houden. Dit laatste vooral AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft nog geen spoor ge vonden van de Griek Ilias Rakt- sanitz (32), een man met een wat kalend hoofd, die woensdag na de overval op de AMRO-bank aan het Valeriusplein in de hoofdstad, wist te ontkomen. De andere overvallers, drie Italianen, werden na een vuur gevecht gearresteerd. Alle politiekorpsen in west-Europa zijn voor de man die gewapend is en zeer gevaarlijk wordt geacht, gewaar schuwd. Ook de AMRO-bank ln Groesbeek is het doel van een overval geweest. Gistermiddag liet een man, die het personeel met een pistool bedreigde, zich tienduizend gulden geven. Hij verdween in een gereedstaande per sonenauto. De politie zocht tot nu toe zonder resultaat. welkom, omdat de sopraan over zo'n rijk nuanceringspalet beschikt. Leny Stevens heeft een uitnemende voordracht, die een scala van ver beeldingen, emoties en karakterise ringen in luim en ernst toelaat, waar toe zo veelzijdige liedcomponisten als Hugo Wolf, Brahms (de Zigeu- nerlieder) Poulenc (La courte Paille) en Bartok (Dorfszenen) zo overvloe dig aanleiding gaven. Dit na een voorafgegane trits PurceUs. Het suc ces van haar zingen is het woord toon-spel en de aard van haar tech niek waarborgt de dictie en d< draagkracht. Nu nog Henny Ravestein en haar viool om het sfeerwoord "Soirée musicale" geheel waar te maken. Sterk spel, hoog virtuoos in Stra- winsky's "Duo concertant", waar de pianist evenmin in wordt gespaard. Fijn dooraderde verklanking in Mo zart's Sonate in F (Köchel 377). Een Mozart in majeur, die mineur na- zweeft. Van de zes variaties op het Andante staan er zeker vier in moll. Met evenveel overtuiging heeft de violoste die weemoedsivnek kun nen uitdrukken als feilloos en frap pant zuiver de soms harde zakelijk heid en atavistische artisticiteit van Stravinski weergeven. Dit Duo van de grote Rus is ongeveer uit de tijd van zijn nogal bitonale Symphonie des Psaumes. De atonale tendens maakt bijv. de "Cantilène' tot een schrale zang. Dat geeft niet daar, waar 's meesters genialiteit ook wil doorbreken en zijn meesterkijk op de viool als viool. KEES VERHOEF. Handelsonderneming Gerard Roovers Breda/Postbus 12 DEN HAAG Met Ingang van 1 Januari 1973 wordt de wiebeltax teruggebracht tot nul procent. Maar tot een echte belastingverlaging komt het hoogstwaarschijnlijk niet. De regering is van plan de belastin gen van het wiebeltax-pakket (loon- en inkomstenbelasting. vennoot schapsbelasting, benzineaccijns ver bruiksbelasting op auto's) volgend Jaar structureel te verhogen. De wiebeltax was per 1 Juli al te ruggebracht van het maximum-per centage van vijf tot drie procent. De regering gebruikt de wiebel tax als instrument om de econo mie wat bij te sturen. De voortdu rend hoge werkloosheidscijfers heb ben de regering ertoe gebracht de wiebeltax straks terug te brengen tot de nullijn. Wie op donderdagavond 21 septem ber de eerste quadrofonische radio- uitzending in Nederland en tevens in Europa op de Juiste manier wil beluisteren zal er een intiem avond- Je met de buren van moeten ma ken. Want wie is tenslotte in het bezit van tweemaal een complete stereo apparatuur? Nodig zijn twee stereo tuners, twee stereoversterkers en vier luidsprekers. En wat het intie me van het avondje betreft, het is maar een klein plekje centraal tus sen die vier luidsprekers waar men de klank in de Juiste balans hoort. Dat geldt althans voor de betref fende bandopname die dan wordt uitgezonden en die gisteren als voorproefje van wat quadrofonie via de ether kan zijn in de Hilversumse AVRO-studlo werd gepresenteerd. Waarom quadrofonie oftewel ge luidsweergave over vier kanalen? Bij stereo (dus weergave via twee kanalen) speelt het richtingeffect een sterke en bepaald niet natuur lijke rol. Hoe goed de stereoapparatuur ook is. de suggestie van de concertzaal waar men het geluid door weerkaat sing van alle kanten waarneemt kan er niet voldoende mee worden gewekt. De mensen achter de qua drofonie pretenderen niet de abso lute oplossing te hebben gevonden, maar ze beschouwen de weergave vla vier kanalen rondom de luiste raar wel als een belangrijke stap vooruit. Voorlopig is dat overigens nog niet meer dan een experimenteel stapje. De apparatuur voor zowel het af spelen van quadrofonische grammo foonplaten er zijn er al enkele ln de handel als voor quadrofo nische radio-ontvangst is uitermate gecompliceerd. Het uitzenden niet minder. Vier kanalen via een zender zijn nog niet mogelijk. Daarom gaat de uitzending van 21 september (20.05 tot 21.15 uur) gelijktijdig over Hil versum I en II door samenwerking van de AVRO en de NCRV en dat brengt dus de noodzaak van een dubbele complete stereo-apparatuur met zich mee. Het programma werd tussen 15 en 18 augustus ln de Utrechtse Geerte- kerk opgenomen door de technische diensten van de NOS en Radio Ne derland Wereldomroep. Het radiokamerorkest speelt onder leiding van Hans Vonk werken van J. B. van Bree, Zeljenka, Mozart en Ton de Leeuw. Toet-Anch-Amon tentoonstelling wordt verlengd LONDEN (Reuter) De Toet- Anch-Amon tentoonstelling in het Britse Museum in Londen, die sinds haar openstelling in maart over weldigende belangstelling geniet wordt met maanden verlengd. Times Newspapers, samen met de museum-organisator van de ten toonstelling, besloot in verband met de enorme belangstelling tot verlen ging tot 31 december. De Toet-Anch-Amon tentoonstel ling omvat onschatbare voorwerpen uit het graf van de Egyptische kind- faro die ruim drieduizend jaar ge leden stierf. NEDERLAND I 6.20 Olympische spelen: samenvatting hoogtepunten van de dag 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 *s-Werelds Dierentuinen, filmreportage (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Verloedering van de Swieps, film 9.40 Samenvatting Olympische Spelen 10.25 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Voor een briefkaart op de eerste rang (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Brandpunt (KRO) 9,10 Ik heet Erwin en ik ben 17, gefilmd tv-spel (KRO) 10.25 Journaal (NOS) Sober, objectief, ongeëmotio neerd verslag doen van de na sleep van deze Zwarte Septem ber Spelen is ook voor de NOS-verslaggevers geen een voudige zaak. Als nieuwe dreigementen van de Zwarte September-organisa- tie van de telex ratelen over de hele wereld en gesteld in een taal, die men zich nauwe lijks kan voorstellen, dan is het moeilijk sober te blijven. Geëmotioneerd zei Henk Ter- lingen dan ook na het voorle zen van het bericht: „Het is een schande dat deze Spelen nog steeds doorgang vinden". Verbijsterend had hij ook kun nen zeggen, want een feller contrast is niet denkbaar als Je even later enthousiaste volley- balsupporters met vlaggen zwaaiend him landen luid ziet aanmoedigen. De reputatie van de Zwarte September-beweging mag langzamerhand bekend worden verondersteld, zodat de dreigementen wel serieus geno men kunnen worden Daarom is het doorgaan van de Spelen nog eens met vraag tekens omkleed. De Spelen die zo nodig moesten doorgaan zijn nu eens te meer een na drukkelijke politieke speelbal geworden. Wat komt er terecht van soberheid bij sportverslag geving. Het kan eigenlijk niet. Je kunt bedrukt zeggen, dat Kuipers zijn gouden plak aan het binnenhalen is als hij de meute wielrenners heeft voorbij gefietst, maar de beelden tonen Juichende mensen, vrolijk wap perende vlaggen en wat er nog meer bij sport komt kijken. Sport heeft nu eenmaal iets uitbundigs in zich, met welk een sober commentaar Je de beelden ook omkleed. De geëmotioneerdheid van Henk Terlingen is dan ook te begrijpen. Hij bemoeide zich nauwelijks met de sportrepor- tages. maar met het nieuws dat Mllnchen in het teken van het geweld opleverde. TV-beel den, spreken zo'n duidelijke taal. dat de onwezenlijkheid van deze Spelen glashelder door klinkt als men beseft dat op het moment, dat de officiële instanties het draaiboek-van- de-dood zitten op te lepelen voor de pers atleten luid toege juicht weer sport lopen te be drijven. De politie moet cordons trek ken om het Olympische dorp, bomalarmen natrekken en in tussen loopt er weer een horde atleten verdwaasd over het scherm achter de Olympische gedachte aan te jagen. Sober zijn tot en met maandag is een wel haast een onmogelijke zaak. Gregory Peck zei gelukkig zelf al tegen TROS-perschef Fred Bakker, dat zijn film van die avond niet de beste is die hij ooit gemaakt heeft, zodat wij met een genist hart de rest van de avond bij de VPRO konden blijven. De VPRO blijft zomer en win ter door aan informatie doen en lijstaanvoerder in dat op zicht ten aanzien van de ande re omroepcompenenten. De Olympische Spelen liet men weliswaar liggen maar kenne lijk lag daaraan de gedachte ten grondslag dat er weinig nieuwe aanpak te bedenken was voor dit onderwerp. Uiteindelijk is de inmiddels be roemd geworden Zweede docu mentaire .Noord-Vietnam zo mer 1972" bij de VPRO te rechtgekomen. Toen de actuali teit het gebood wilde Hier en Nu de documentaire hebben. De bekende dijk-bewijzen wer den er in gefilmd, waardoor Nixon met bewijs in de hand zo zwaar kon worden aangeval len. Het Zweedse document was toen voor de NCRV niet te verkrijgen. Ook deze docu mentaire „van de andere kant" liet zien dat geweld en oorlogs geweld van welke kant Je ze ook bekijkt afgrijselijk zijn. INVALLER ZATERDAG 9 SEPTEMBER Dit vrolijk in de fotolens kij kende meisje is Dana. We hebben de laatste tijd misschien niet zo veel meer van Dana gehoord, maar in Engeland is dit Ierse zangeresje druk bezig carrière ie maken. Ze heeft na haar over winning op het Eurovisie Song festival in Amsterdam, twee jaar geleden, bepaald niet stilgezeten. Zo speelde ze bijvoorbeeld een rolletje in een film, trad in di verse BBC-shows als gaste op en maakte uiteraard tal van maten De laatste weken heeft Dana op namen gemaakt voor haar nieu we lang speler, die in de herfst wordt uitgebracht. Het 20-jarige zangeresje is in het afgelopen weekeinde naar Dublin vertrok ken voor haar eerste serie eigen shows voor de Ierse televisie. Dc shores zijn al verkocht naar di verse Europese landen. Daarna staat er een toemee door Enge land op het programma. Dana die op het Songfestival in Am sier0am furore maakte met het liedje 'All kinds of everything' zal zich eind van dit jaar ook op een voor haar nieuw terrein be gevende pantomime. tenprogramma voor de militairen. 10.30-10-32 Nieuws). 11.55 Mededelin gen. 12.00 Aktualltelten. 12.16 Werk en welzijn. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 (S) Lichte muziek en tips voor automobilisten. 14.00 (S) Licht mu ziekprogramma van de Beleree Om roep. 15.30 Nieuws. 15.33 Een lichte doe-het-zelf kursus ln revue-spelen. 16.45 (S) Licht muziekprogramma. 17.30 Nieuws. 17.32 Aktualltelten. 17.52 (S) Kort-BLnnenkort. 18.00 (8) Instrumentaal kwartet met zangsolls- te. 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Voor de kleuters. 19.00 (S) Verzoekprogramma van klassieke muziek. 21.00 Apollo XXI - (dl. 17 - herh.). 21.20 (S) Licht muziekprogramma. 22.20 (S) Gesprek. 22.30 NleuwB. 22.40 (S) Sport, cabaret en muziek. 23.55 Nieuws. HILV. II. 298 m en FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.54 VPRO. 8.00 VARA. 15.05 NOS. 7.55 VARA. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Z.O. Gevarieerd program met om: 7.25 Van de voorpagina; 7.54 Deze dag; 8.00 Nieuws: 8.11 Actuali teiten; 9.35 Waterstanden; 10.05 Ge sprek. 10.30 (S) Muziek en Informa tieshow, met om 11.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.23 (S) Jongerenprogramma. 14.33 VARA-Va- rla. 14.35 Het PLUS HIRO Magazine. 15.05 De komende week ln het Ne derlandse muziekleven. 15.30 De bar baren van Burkunk. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) NOS-lazz. 16.45 Een pro gramma over amateuristische muziek beoefening. 17.15 Discussie. 17.55 Me dedelingen. 18.1)0 Nieuws. 18.11 Ac tualiteiten. 18.20 Uitzending van D'66. 18.30 Licht programma. 19 00 (S) Promenade orkest, klein radio koor en zangsollste: 20.00 Nieuws. 20 05 (S) Orkest met flulteollst. 20.16 Olympische Spelen: rechtstreekse re portage van de voetbalfinale. 22.00 Operettemuziek. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 (S) Muziek voor de late avond. 23.35 Olympisch Jour naal 23.55 Nieuws. HTLV. ITÏ. 240 m. en FM-kanalen. 7.00 NCRV. 10.00 NOS 7.00 Nieuws 7 02 Popstation. (8.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9 03 Pers vers. 10 00 Nieuws. 10 03 Reportages Olym pische Spelen, afgewisseld door lichts muziek, (op de hele uren: nieuws). ADVERTENTIE Pijn is te verhelpen. Met TogaL In doordrukstrip. Helpt. Goed.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5