Ontwerper Frits Vogel wil Aalsmeers corso met andere naam T uinbouwcursus driekwart eeuw Leger des Heils kan niet uit de voeten „Eigenlijk is het veel meer dan een corso" Tentoonstelling van groep Rusp TUINCONCERT Meisje (16) botst met bromfiets BELANGRIJKE* ORDER VOoJ BEDRIJF UIT KOUDEKERK GEBREK AAN RUIMTE IN CORNELIS DE VLAMINGSTRAAT - TWIJFEL NIET, 000 IS ER: PAGINA 4 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 £1 AALSMEER Bloemenarrangeur en -ontwerper Frits Vogel (41) zou het Aalsmeerse bloemencorso graag een andere naam geven. Hij meent dat het veel meer is dan een corso en eigenlijk niets met de weg dus iets wat men van „verre" moet zien te maken heeft, want als men de wagens op een meter of korter afstand bekijkt dan boeit ieder detail door knappe staaltjes van geraffineerde bloem- sierkunst. Die andere naam is er (nog) niet. Daarom heet de bloemenstoet, die zaterdag 1 6 september van Aalsmeer naar Amsterdam rijdt, nog doodgewoon: Aalsmeers Bloe mencorso. Precies dus zoals het nu al vijf en twintig jaar heet. Er wordt dus een jubileum gevierd. Hoogtepunt van deze corso-dag zal zeker zijn het défilé op de Amsterdamse Dam voor koningin Juliana. Stichting Bloemencorso Aalsmeer-voorzitter H. P. Th. Kolk is erg blij, dat koningin Juliana door het afnemen van het défilé een extra feestelijk tintje aan dit zilveren corso dat als motto heeft meegekregen de woorden uit een gedicht van Guido Gezelle „Mij spreekt de blomme een tale heeft willen geven. Burgemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam zegt daarover: „Het corso, ontstaan in de donkere ja ren dertig, herrees in 1948 als een foenix uit de as om hulde te bren gen aan koningin Juliana, zojuist gekroond. Toen op die dag na de inhuldiging dachten de kwekers van Aalsmeer en omstreken aan de ko ningin: nu heeft de koningin op haar beurt aan de Aalsmeerse kwe kers gedacht. Zij zal het vijf en twintigste verjaardagsfeest van hun bloemencorso bijwonen". Later Corso-voorzitter Kolk voegt daar aan toe: „We zijn met de bloemen stoet wat later dan andere Jaren. Normaal rijdt het rond 6 september van Aalsmeer naar Amsterdam. Door de opening van de grootste bloemenveiling ter wereld de Ver- Door Cees Combee enigde Bloemenveilingen Aalsmeer op vrijdag 15 september door prins Claus in tegenwoordigheid van prin ses Beatrix, hebben we bij uitzon dering besloten het corso de dag daarna te houden. Daarmee willen we als stichtingsbestuur Bloemencorso Aalsmeer mede luister bijzetten aan deze openingsplechtigheid van de V.B.A. Het belooft een uitzonderlij ke stoet te worden, waarin tot uit drukking worden gebracht de crea tiviteit van de mens en de schoon heid van de bloemen" Vlaardinger Frits Vogel, die de hele wereld heeft rondgezworven en nagenoeg alle belangrijke nationale en Internationale corso's heeft ge zien. heeft met dit zilveren Aals meerse gestreefd naar een image verbetering. In hoeverre hem dat is gelukt zal volgende veek zaterdag blilken als de stoet om half tien van de Marktstraat in Aalsmeer ver trekt voor haar zegetocht naar Am sterdam. waar precies om vier urn- zal worden gedefileerd voor het pa leis op de Dam. Zelf heeft Vogel zljq gedachten over het wezen van een corso. Daar om zegt hij: ,,'t Wordt een bijzonder corso. Niet een van uitsluitend bloe metjes plakken of spijkeren. Na tuurlijk zal men kleurige vlakken op de praalwagens zien. Dat is ech ter niet de hoofdmoot. We hebben in Aalsmeer een ander uitgangspunt. Door de V.B.A.-veiling beschikken we over een enorm grote variatie aan bloemen. Die willen we laten zien. De beste arrangeurs zullen de toeven maken. Mannen van inter nationale vermaardheid als de War- monder Chris Komen, de Rijnsbur ger Cor de Koning, de Hillegommer Cock Veldhuis, de Noordwijkerhou- ter Cor van der Berg-Smit en de Leidenaar Bert Scheeren. Men zal „bindwerk" kunnen bewonderen, dat zijn weerga niet vindt. Werkelijk ons corso heeft net tets meer dan ande re. Er worden allerlei soorten bloe men gebruikt. Tot onkruid toe. En. ook nu weer hebben we door de acti viteit van de buurtcomité's, de kwe kers. de veiling en nog vele anderen de reclame buiten kunnen sluiten". -wisseld door 20 personenwagens (groepjes van drie en één van twee) en 35 muziekkorpsen, namelijk ze ven orkesten, die ieder na ongeveer een uur vijfmaal worden afgelost. Die praalwagens met namen als „Flora in september", „Het zilveren corsofeest," „Sonnet", „Langs de oe vers van de Nijl" en ga zo maar door. worden ieder bekostigd door een buurtcomité uit Aalsmeer en de gemeenten er omheen, zoals Amstelveen. Rijsenhout, Kudel- staart. Noorden Haarlemmermeer- Noord. Instellingen en bedrijven uit de buurt financieren de luxe wa gens. Twee ontwerpen van praalwagens, die volgende week in het bloemencorso van Aalsmeer naar Amsterdam zullen rijden. Op een afstand van een meter ziet men de wagens hetbest:dan boeit ieder detail door knappe staaltjes van geraffineerde bloemsierkunst. ALPHEN AAN DEN RIJN Kunstenaars van de groep Rusp zul len in de openingsweek van De Bron (916 september) in het nieu we centrum exposeren. Tentoonge steld zullen worden: etsen van José Calsina, wandkleden van Ansje van Dijk, tekeningen van Joyce Koop- mans, Penningen van Willem Vis en keramiek van Lily Willemsen. Gezien het eerste succes op 3 sep tember, wordt op zondagmiddag 17 september a.s. wederom om half drie, een tuinconcert gegeven, nu door de muziekvereniging „Neerlandia" uit Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN De zestienjarige Susanne Hogevorst uit Nieuwkoop is met vriJ ernstig hoofdletsel in het Academisch Zie kenhuis in Leiden opgenomen, na dat zij met haar brommer tegen een plotseling overstekend Jongetje botste. Het ongeluk gebeurde in de Raadhuisstraat. De Coöperatieve Bloemistenvereni ging „Ter Aar" komt ook weer met een praalwagen, nu in een ar rangement van Jan Vogel uit Vlaar- dingen en met het motto „De zee, de zee klotst voort in eindelozen deiningnaar een gedicht van Willem Kloos. Herauten te paard en heel veel ruiters en amazones omgeven de stoet en voor het eerst zal er een bloemenkoningin „tronen" op een praalwagen. Het is de charmante Aalsmeerse Myrna Schenkius (24). Zij zal ook tijdens de opening van de veiling representatieve plichten vervullen, evenals de Aalsmeerse bloemenmeisjes. Ontwerper Frits Vogel met klem: Het is geweldig hoe de gehele regio meeleeft in en meewerkt aan de voorbereiding van dit jaarlijkse eve nement. Er wordt eigenlijk al met de voorbereidingen van het volgen de corso begonnen voordat 't vorige heeft plaats gevonden. Aan de bouw de wagens werken de buurt- laatste bloemenstoet wordt namelijk comité met vrijwilligers enthousiast en zonder vergoeding mee. Dat be spaart veel kosten. Toch vergen die praalwagens nog f 6000,- tot f 15.000. per stuk. Deze hoge kosten worden bestreden uit kleine subsidies en vooral uit middelen, die de buurt comité's onder de bevolking weten in te zamelen". Speciaal karakter Voorzitter Kolk benadrukt: „Ons Aalsmeerse corso heeft een speciaal karakter, waardoor het afwijkt van alle andere. Het bollenstreekcorso wordt bijvoorbeeld gemaakt van zo genaamde „wegwerpbloemen," zoals hyacintennagels, die voor de handel weinig interessant zijn, aangezien de bloembol het artikel is waar het om gaat. Andere corso's hebben zeer veel timmerwerk en veel minder bloe men dan dat van Aalsmeer. Deze gemaakt van bloemen, die normale verkoop worden onttrokken en die in sommige gevallen zelfs eerst op de veiling of bij de kwe kers zijn gekocht. We hopen op een fijne corsodag. Met mooi weer". Tot nu toe liep de route van Aals meer (vertrek 9.30 uur) via Amstel veen (doortocht 12 uur) naar het Olympisch stadion in Amsterdam (aankomst 13.05 uur) Daar werd een uur gerust om rond 14.15 uur te vertrekken voor ae zegetocht door Amsterdam (16 uur Dam) en daarna weer terug naar het stadion. Dit jaar is de heenroute hetzelfde. De terugweg zal echtei bij uitzon dering van de Dam naar de Floria- de '72 gaan, waar de stoet om 18 uur ontbonden zal worden. De praalwagens worden daar zonder fi guratie opgesteld en eventueel „bij- de BOSKOOP Tot 1867 was tuin- bouwvakonderwijs onbekend in Ne derland en het duurde nog 30 Jaar, dus tot 1897, dat gesubsideerd vak onderwijs in Boskoop tot stand kwam. Wel was geprobeerd in 1880 een cursus voor boomteelt en plan tennamen geheel belangeloos te ge ven, maar de cursus mislukte en 17 Jaar later kwam de tuinbouwcursus tot stand, die nu dit Jaar 1(1972) 75 jaar bestaat. De cursus begon eenvoudig, later meer uitgebreid, en tenslotte weer met een eenvoudiger leerplan, dat uitsluitend aan de vestigings eisen werd aangepast. De eerste ja ren was het een tweejarige winter - cursus gedurende 1 okt.-l april. Om de 2 jaar begon er een nieuwe cur sus; dat duurde tot 1926. Daarna werden ieder jaar opnieuw leerlin gen aangenomen, dus een cursus met twee klassen. In 1930 met drie klas sen en vervolgens in 1940 met vier klassen, waarvan één voorbereidend (14 jaar). Het was in die tijd geen winter- crusus meer, maar duurde jaarlijks 40 weken. In 1922 werd het toen be staande leerplan uitgebreid met plan tenziekten, later geleidelijk aan met Nederlands, Engels, Duits, handels- rekenen, boekhouden, handels- aardrijkskunde, nomenclatuur e.a. Men werd steeds leergieriger met ge volg speciale cursussen van aanleg en onderhoud van tuinen, bloem schikken en binden, vruchtboom teelt. Het aantal docenten werd ge leidelijk uitgebreid tot 8. Wij kunnen dus 5 fasen onder scheiden Nci 8 pilsjes achter stuur DEN HAAG Een 32-jarige be zorger uit Oude Wetering zag op 't Westeinde te Roelofarendsveen, een kennis, toen hij daar met zijn auto reed. Hij zwaaide met zijn arm, keek nog een keertje om en veroor zaakte prompt een botsing. Zwaaien en omkijken is al een kwa de bezigheid voor een autobestuur der, maar de drank speelde in dit ge beuren wel de belangrijkste rol, zo als door het alcoiholpromillage in het bloed van 1,92 werd aangetoond. Dat is meer dan driemaal de hoe veelheid, welke als maximum wordt aangemerkt voor autobestuurders. Volgens de bezorger had hij acht pilsjes achter de kiezen toen het al lemaal gebeurde en dat kostte hem zijn rijbewijs, gevolgd door zijn baan. De officier zag weinig reden tot clementie, juist omdat er nogal fors was gedronken door verdachte en eiste twee weken gevangenisstraf en zes maanden intrekking rijbewijs. Het vonnis werd twee weken ge vangenisstraf en zes maanden in trekken rijbewijs waarvan vier maanden voorwaardelijk met proef tijd van 2 jaar, zodat verdachte weer aan het werk kan gaan. 1922-1930 het vak plantenziekte wordt ingevoerd en daarna ieder ja nieuwe leerlingen. 1930-1940 3e en 4e leerjaar geen wintercursus meer. 1940-1949 steeds uitgebreider le« plan en speciale cursussen. 1949-heden geleidelijk mind vakken, eenvoudiger geworden gedegradeerd tot een 2 jarige wii tercursus. ALPHEN/KOUDEKERK K Koudekerkse installatiebedrijf Hogenes B.V. heeft een belangrijk opdracht aan zijn orderportefeuill kunnen toevoegen. Het zal namelij de aanleg en levering van de elek^f tronische installaties voor de nieun bouw van een garage annex kar toor voor gebroeders Verkerk, op he "West" in Alphe 1( industrieterrein aan den Rijn verzorgen. Het garage-gedeelte beslaat oppervlakte van ongeveer twaall honderd vierkante meter. Een deelte hiervan zal worden ingenome£ door TSB-bandenservice. Het het Koudekerkse bedrijf te install#', ren vermogen bedraagt circa vijl tig KvA voor de licht- en krachtii stallatie. Met deze opdracht zijn z entwintig manweken gemoeid, aannemer van dit bouwproject Variant N.V. uit Alphen. Deelnemers zwemmarathon ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de zwemmarathon (tien kilometer)die vannacht vier uur van staaf; gaat. is de loting verricht. In het vijftig meter bassin van De Hoorn ko men in baan 1 uit: K. v. Beu kering (De Zijl/LBG). L. Mar- kesteyn (BZ en BC), Jim Kos ter en Cees van der Broek (bei den AZC-Alphen). Baan 2: Mid dendorp, Kraayeveld en Schad- denhorst (allen Zian). Baan 3 Lanmping (DES), Prins (KZC) en Van der Berg (HAV). Baan 4: Steegink (Naarden (een se rieuze kanshebber voor de eind zege); Visser (HAV) en Van Lienden (HPC). Baan 5: Van Lent, Van der Nol «beiden van HPC), Menken (HAV). Baan 6: Truus Ebbelaar, Twinkt Smit (beiden Naarden), Lotte van Veen (Vechtstreek) en Henk Slieker (HPC). Het startschot zal vanavond door de wethouder voor Sportza ken, Goedhart worden gegeven, Burgemeester Gallas zal zater dagmorgen omstreeks een uur of zeven de prijzen uitreiken. Dinsdag 12 september des avonds om 20.00 uur wordt in de bar van café-restaurant "Treslong" een ver gadering gehouden, waar de heer H. Klooster van Wijck, hoofdpromotor van de Nederlandse Hartstichting, een toelichting zal geven op doelstel lingen en aktiviteiten van deze stichting. ALPHEN AAN DEN RIJN Het zal zeker nog een jaar of negen duren, voordat het Leger der Heils het semi-permanente gebouwtje aan de Cornells de Vlamingstraat kan verwisselen voor een nieuw onderko men, dat aan de andere kant van de straat is gepland. De eengezins- woninkjes daar zullen in de toekomst plaats moeten maken voor een flat- j gebouw. Hieronder zal dan de nieuwe ruimte voor het Leger des Heils wor den gevestigd. Maar voorlopig zit het .Jaeger" toch wel met de handen in het haar. Het huidige pandje is veel te klein met gevolg, dat diverse activiteiten achterwege moeten blijven. Met na me het jeugdwerk is hiervan de dupe. Er wordt wel het een en ander ge organiseerd maar gezien de plannen, die er leven, is dit maar een schijntje. Het is dan ook begrijpelijk, dat men naarstig aan het zoeken is naar een ruimte, die geschikt kan worden ge maakt om er jeugdactiviteiten in te ontplooien. Er is inmiddels een brief naar burgemeester en wethouders gegaan waarin de netelige situatie uit de doeken wordt gedaan. Maar hierop heeft men nog geen antwoord ont vangen. Een gevolg van het geen ruimte hebben is. dat de kleding- beurs voorlopig van de baan is. Het Leger des Heils wil trouwens ook een beroep op de mensen doen, die een behoorlijke ruimte beschikbaar heb ben en die voor het Jeugdwerk als mede de kledingbeurs beschikbaar willen stellen. Wie meldt zich aan Collecte Met de nieuwbouw is een enorm bedrag gemoeid. Naar de maatsta ven van heden ten dage gerekend moet er vierhonderdduizend gulden op tafel worden gelegd voor de realisering van het onderkomen. Af gelopen week heeft men juist de eers te collecte gehouden, die was be stemd voor de „bouwkas". Dit is dus één van de problemen waarmee het Leger des Heils in Alphen te kampen heeft Maar moe deloos is men er beslist niet onder. Zo goed en zo kwaad als het gaat worden er toch activiteiten voor de jeugd op touw gezet. Volgende week is er dan ook het één en ander voor haar te doen. Maandag om half zeven wordt ei een soort Rin-tin-tin-film vertoond; dinsdag, om dezelfde tijd, zal „Bian- tiny" zijn goochelkunsten laten zien; woensdagmiddag om half drie is er een Pippi Langkousspel; poppenkast en buikspreken is er donderdagavond om half zeven en vrijdagavond (al weer om half zeven) is er voor de kinderen een songfestival; zaterdag middag 2 uur wordt er een vossen jacht georganiseerd in het gedeel te rond de markt. De kinderen moe ten proberen tien vissen te „strikken Om tien uur zondagmorgen wordi de dochter van kolonel Nij man tot kadet bevorderd, 's Avonds wordt zi naar de William Boothkweekschoo) uitgezonden. Tijdens de zondags schoolles (12 uur) moeten de kleur platen alsmede de opstellen, du door de „grotere" kinderen zijn ge maakt. worden ingeleverd. De prijs uitreiking hiervan geschiedt op zon dag 24 september. Overigens heeft het houten ge bouwtje een blikvanger gekregen Het opschrift hiervan luidt: „Twijfel niet, God is er". Dit bord is door een Alphens bedrijf geschonken en staat sinds gisteren op het dak. 's Avonds zullen er schijnwerpers op worden geplaatst, zodat ook dan de tekst te lezen is. Het houten gebouwtje van het Leger des Heils aan de Cornelis de Vlamingstraat in Alphen heeft een blikvanger gekregen. Het bord, een geschenk van een Alphens bedrijf, zal in de avonduren wonden verlicht, (Foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4