Gas en licht nu samen; Leids water naar de ^Ri instreek Studentenbond: actie geslaagd Zwart team voelde zich de underdog Sportgebeuren kostte Leidse scheidsrechter hoofdbrekens INTREDE DS. v. MAMEREN Beroepingswerk LEZERS SCHRIJVEN Bond van Huurders en „Ons Belang" Leiden vroeger en nu (38) Bevrijdingsfront rukt op naar stad Da Nang PAD VOOR BLINDE WANDELAARS v.cl. WATER DAG 8 SEPTEMBER 1972 Voorstellen aan Leidse raad INLEIDEN LEIDEN De Leidse Studen tenbond heeft zijn acties tegen de verhoging van het collegegeld afge sloten. Wij hebben bereikt dat het nu in Leiden geen enkel risico mee brengt om niet te betalen, aldus een verklaring van de studenten. Zij stellen dat iets meer dan 1000 van de ca 15.000 studenten in Leiden uit eigenbeweging het collegegeld heeft betaald. 2300 betaalden min of meer automatisch door verrekening met studiebeurzen en andere spe ciale regelingen. Het actiecentrum in het acade miegebouw is opgeheven. De stu dentenbond in Leiden is nu bezig het politiek perspectief van de boy cot te verbreden door contacten met scholieren en werkende jongeren, zy vergaderen ter voorbereiding van acties tegen schoolgeldverhoging en de niet betaalde vormingsdag voor werkende jongeren. „Vanulit de on derwijssituatie willen wij komen tot een breed Leids front tegen af- braakpolitiek op sociaal terrein", al dus de Studentenbond. LEIDEN Circa een halve eeuw geleden viel het woord doorbraak, gepaard gaande met een demping, ook reeds in de Leidse raad. Het was in 1928 onder burgemeester De Gijselaar, dat de raad be sloot tot demping (overwul- fingvan het Gangetje en daarmee in feite de eerste aanloop gaf tot de huidige marktroute. Hoewel in dat jaar al weer een karakteristiek stukje oud-Leiden vit die "binnen stad verdween (bovenste fo to), valt daar ditmaal wat gemakkelijker overheen te komen omdat de verbreding van het Gangetje het nood zakelijk maakte, dat een ou de en zeer lelijke fabriek biscuitfabriek Nutrix), die zich uitstrekte langs het wa ter van het Gangetje en de Nieuwe Rijn, mede in de slopingsplannen was opge nomen. Een prachtige win kelgalerij kwam er voor in de plaats. Ook de overlig gende bebouwing, waarin destijds het zo békende si garenmagazijn Van Andel was gevestigd, met daar aan grenzend het studentenhuis van de dames De la Rie en op de hoek van de Breestraat de galanterieënwinkel van de firma d'Hersingie, verander de in aanzicht en bouwstijl. Moderne begrippen won nen het hier van de oude bouwtrant, die ongetwijfeld ook zijn bekoring had. Hoog boven oud- en nieuw Leiden (foto Jan Holvast) verheft zich nog steeds de Hoog landse Kerk, die dateert uit het midden van de veertien de eeuw, nadien twee maal werd vergroot en waarin nog het graf is te vinden van Leidens oud-burgemeester Pieter Adriaansz van der Werf, Toen de verbreding van het Gangetje eenmaal een feit was, voélde men het als een noodzaak om de oude Kamemelksbrug toen slechts opengesteld voor wandelaars en fietsers, te vernieuwen en aan te passen aan het profiel van het verbrede Gangetje. Een ogenblik heeft men toen ook nog met de gedachte ge speeld om de Hartesteeg te verbreden, doch daartoe rees te veel verzet in de Leidse raad. Tot aan het einde van de achttiende eeuw duidde men het Gangetje aan als Kar- nemelksstraatje naar de op de Botermarkt gehouden markt van melk, eieren en boter. SAM PLATTEEL en Haas Een versplinterde bo- aangezocht als buitenstaander deze fireman inhet ziekenhuis wnnr een ïon^trennten hono ~nn «.m i Den Haag Een versplinterde bo venkaak, een gebroken neusbeen en een arm uit de kom. Dat is de schade die de Leidse basketbal- scheidsrechter Sjoerd Eisma (21) oploopt op 17 november 1971 tijdens een .sportieve" ontmoeting tussen de studenten-basketbalclubs Koeja- ké uit Leiden en Sigi uit Delft in de Leidse 5 Mei-hal. Twee aspi rant-dokters en een aankomend bouwkundige hebben hem doeltref fend onder handen genomen. Door Sybe Stamm aangezocht als buitenstaander deze wedstrijd te fluiten. Zijn onpartij digheid staat immers boven verden king. Maar neen. Wanneer er tegenhen wordt gefloten wegens gepleegde overtredingen, voelen de zwarte spe lers zich gediscrimineerd. Dat blijkt ook weer tijdens de behandeling van dft sportdrama voor de Haagse rechtbank. Tegen het einde van de strijd is de spanning tastbaar. De scheidsrech ter ook. Zijn beslissing om de aan voerder van Koejaké wegens een persoonlijke overtreding naar de kleedkamer te sturen, werkt als de lont in het kruitvat. Darryl G. (22), stu dent in de medicijnen, en Marcel M. (19), Student bouwkunde, beiden uit Paramaribo, Suriname, slaan de scheidsrechter onbarmhartig op zijn gezicht. De stand: 36—33 voor de Suri naamse basketballers van Koejaké. Maar het blanke Slgi-team is in opmars. Terwijl de agressieve stem- pj- ming stijgt, daalt het spelpeil. J Al vóór de wedstrijd werden moei lijkheden gevreesd. Speciaal daarom was scheidsrechter Sjoerd Eisma kerde sportmannen brengen de Jon geman inhet ziekenhuis, waar een deel van zijn versplinterde boven kaak operatief moet worden verwij derd. De zenuwen in zijn kaak zijn sindsdien niet meer door het bot beschermd. Bij de minste druk lijdt Sjoerd Eisma pijn. Zijn letsel zal een levenslange herinnering blijven aan een incident dat hij niet heeft gewild en waaraan hij naar beste weten geheel onschuldig was. De Antilliaan en de beide Surina- mers betuigen voor de Haagse rechtbank hun spijt over het ge beurde. Zij hebben impulsief gehan deld. Ja, achteraf zien zij het wel in: zelfs al zou er onrechtvaardig zijn gefloten, dan nog mag zoiets nooit reden zijn om de scheidsrech ter te mishandelen. Achtergrond „Maar er is natuurlijk wel een ach tergrond", zegt Darryl G.: ,3ij elke wedstrijd in Holland zijn wij de underdog". President mr. Berkhout: ,Jk ben bang dat u en sommigen van uw landgenoten zo bang zijn om gedis crimineerd te worden dat u iedere beslissing opvat als een discrinatie. Een soort discriminatiesyndroom." Darryl G. verstaat deze taal best. Hij Is niet voor niets medisch stu dent. „Geen syndroom", zegt hij, .maar harde feiten. Ik ben hier nu twee Jaar en ik maak die discrimi natie elke dag aan den lijve mee." De drie Rijksgenoten hebben hun slachtoffer in het ziekenhuis niet opgezocht. „Wij hebben het wel overwogen en wij hebben besloten dat we het beter niet konden doen. omdat het wellicht verkeerd zou worden uitgelegd", vertelt Darryl. „Dat doet toch weer denken aan het syndroom", vindt de president. Officier van Justitie mr. Lulofs: ,Jk heb er begrip voor dat u soms denkt: ze moeten óns weer hebben. Maar die situatie kan zich precies eender voordoen onder Europeanen onderling. Een vechtpartij hoort in het kader van de sport in elk geval niet thuis. Ik ben blij dat u dat zelf ook inziet." voerder Jules B. is niet hard aange komen en heeft geen letsel veroor zaakt. Wat het vergrijp ernstig maakt is het feit dat Jules als aan voerder het verkeerde voorbeeld heeft gegeven, meent mr. Lulofs. Hij eist 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf en 200 gulden boete tegen Jules B. De klappen van de twee andere spelers hebben zwaar lichamelijk letsel veroozaakt. De eis tegen belde daders luidt: acht weken gevange nisstraf waarvan vier weken voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Advocaat mr. T. van Roy bepleit vrijspraak voor aanvoerder Jules, die door de straf- en geschillencom missie van de Nederlandse basket- ba lbond alleenmaar wegens „poging tot mishandeling" is geschorst voor de tijd van twee Jaar. Darryl en Marcel zijn beiden le venslang geschorst. Advocaat mr. P. B. Kloppenburg vreest dat Darryls studiebeurs zal worden ingetrokken als hij onvoorwaardelijk de gevan- De eerste klap van Koejaké-aan- genis in moet. Vonnis 21 september. LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden stellen e raad voor met de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Benthui- Bn, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp, Lei- ,u° luiden, Moerkapelle, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijker- - out, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Valkenburg, 'oorhout, Warmond, Woubrugge, Zevenhoven, Zevenhuizen en beterwoude een gemeenschappelijke regeling te treffen op het -bied van de elektriciteits- en gasvoorzi'endng. B. en W. aohten de door de werk- oep opgestelde ontwerp-gemeen- 1 happelijke regeling een veraait- •e, wrde grondslag om met de ge- eenten, waarin door het Leidse s- en elektriciteitsbedrijf de ener- evoorziening rechtstreeks wordt rzorgd, deze openbare taak van Igemeen nut vanaf 1 januari 1973 in Jjv n gemeenschappelijk beheerd ener- ebedrijf gezamenlijk voort te zet- n. Voorts wordt voorgesteld de wa tlevering, die de N.V. Leidsdhe gSk iwiwiater Maatschappij voornemens te doen aan het waterieidingbe- 3a ijf »De Rijnstreek", goed te keu- n, De waterleidingbedrijven langs de ide Rijn, t.w. "De Rijnstreek", lphem", „Elf gemeenten" en ien gemeenten", kunnen in de na- en verdere toekomst niet vol- bende water produceren om in de hoef te van hun voorzieningsge leden te voorzien. Uitbreiding van waterwinning in die streek is aktisoh onmogelijk. Het waterleiding-bedrijf „De Rijn beek" heeft de N.V. Leidsche Duin- iter Maatschappij verzocht de hoe- elheden, diie het tekort komt en te leveren. Deze hoeveelheden llen naar schatting oplopen van ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN DESIREE klassieke en moderne modellen. Wij hebben reeds ringen vanaf f 49,75 p.p. p het graveren kunt wachten en zonder prijsverhoging, levenslange schriftelijke garantie. F. w. PLESSEN EIDEN Z.W.: Bevrijdingsplein 12, Telefoon 26670 ^OEGSTGEEST: Geversstraat 47. 35.000 m3 in 1972 tot 6.000.000 m3 in 1980 en 9.600.000 m3 in 1986. De N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij heeft een onderzoek inge steld naar de gevolgen voor de toe komstige ontwikkeling van dit be drijf als aan de aanvraag wordt vol daan. De conclusie is, dat het enta meren van de gevraagde levering mede in het belang is van Leiden. De raad behandelt deze voorstellen op 18 of 25 september. LEIDEN Op zondag 17 septem ber zal ds. G. van Mameren beves tigd worden tot predikant van de Baptisten gemeente Leiden. Ds. R. Reiling, oud voorganger der gemeente, zal in de ochtenddienst (10 uur) zijn opvolger bevestigen. In de middagsamenkomst om 4 uur hoopt ds van Mameren zijn in trede te houden. Beide samenkom sten worden gehouden in het gemeen tecentrum Oude Rijn 3. NED. HERV. KERK Beroepen te IJsselstein: H. A. van Slooten te Nijkerk, te Raams- donk: G. J. Voortman te Oud-Vos- semeer. GEREF. KERKEN (Vrijgem.) Beroepen te Ferwerd-HaÜum: J. K. B. de Vries, kand. te Spaken burg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuidland-Spijkenisse: P. Roos te Middelharnis. GEREF. GEM. Bedankt voor Oostkapelle: R. Boo gaard te Leiden. Volgens B. en W. is er niets ge leken van "onregelmatigheden" in et toewijzingsbeleid van de woning- ouwvereniging 'Ons Belang'. Hoe omt het dam toch dat het bestuur Ons Belang bekend staat om zijn orruptie? Zoals dat altyd met be- •en van Ons Belang het geval is eest. En niet alleen wat betreft toewy zingsbeleid. Als het er om gaat de belangen vam bewoners te vertegenwoordigen en verdedigen, wordt het helemaal om huilen. Zoals met de huurharmo- •tie. Het bestuur deed niets. Een sintigtal leden van Ons Belang vond let te gortig worden. Ze vormden en actiecomité en eisten een verga- lering waar het bestuur ter verant woording zou worden geroepen voor lm beleid. Die vergadering kwam er, legio augustus in het Antonius Club- 'uis. Ongeveer honderd mensen wa tt er gekomen. De BHW was er ook. terst werd een aantal leden vam het ctiecomité die geen lid van 'Ons Be- Mig* waren eruit gezet. Belangstel enden waren welkom, maar voor nlke belangstellenden was het be tuur doodsbang. Een politieauto tond dan ook voor de deur. Het bestuur maakte zich met een noes van de grieven van de buurt- ewoners af. De corruptie van het •estuur? Dat was nu niet aan de e Tde. In de vergadering ontstond ver- 1 rearing. Wat was er nu aan de orde: 0 e huurharm onisatiede corruptie vam let bestuur? Voorstel van het bestuur: Een com- n Ulssie vam 3 neutrale personen, éém loor het bestuur aangewezen, één door het actiecomité aamgewezen, en die samen zouden een derde neutrale figuur aanwjjzen. Nu heeft de Bond van Huurders en Woningzoekenden wel ervaring met neutrale instellingen die van allerlei moeten uitzoeken en moeten bemid delen. Toen de BHW 2 jaar geleden voor het eerst met de gemeente in strijd kwam, stuurde die onmiddellijk het Maatschappelijk Contact Orgaan op ons af. Die was dan ook neutraal, alléén moesten ze wél alle binnen komende en uitgaande brieven vam oms zien. Voor acties van de buurtbewoners zyn besturen, gemeente, huisbazen doodsbang, daarom sturen ze altijd neutrale instellingen op actiecomité's af, waar de mensen dan mee moeten gaan praten en ze vragen actievoer ders zitting te nemen in allerlei com missies. Zo kam alles onderling be konkeld worden en worden de kop lopers in de strijd van de rest van de mensen afgezonderd. Hoe werd de huurharmonisatde af gehandeld? Het bestuur zou de mi nister een brief sturen, dat de leden vam Ons Belang tegen de huurhar- monisatie waren, maar dat ze zich wel zouden houden aan de wettelijke bepalingen. En toen was de vergade ring plotseling afgelopen. De buurt bewoners gingen verbaasd naar huis. "We zyn er niet veel wyzer van ge worden", zeiden ze tegen elkaar. BOND VAN HUURDERS EN WONINGZOEKENDEN, Alexamderstraat 17, Leiden. (Van redaotiewege bekort). SAIGON (UPI) Het regime Thioe heeft 2.000 man verse troe pen in de strijd geworpen in de dis trictshoofdstad Tien Phuoc, 60 km ten zuiden van Zuid-Vietnams tweede stad Da Nang. Uit Saigon wordt melding gemaakt van huis- aan-huis-gevechten in de stad, bij het vallen van de avond. Eerder op de dag hadden troepen van het Bevrijdingsfront het Zuid- vietnamese hoofdkwartier in Tien Phuoc veroverd. Het gevaar be stond, dat zij de gehele stad zouden nemen, aldus verluidt uit militaire bron in de Zuidvietnamese hoofd stad. Tachtig km ten zuid-westen van Saigon hebben eenheden van t Be vrijdingsfront een hevige aanval ge daan op het hoofdkwartier van de Zuidvietnamese negende imfan- riedivisie, in de buurt van Cai Be. Vijf golven van achtmorige Ameri kaanse bommenwerpers wierpen bommen rondom Tien Phuoc. Laaghangende bewolking ver hinderde de Amerikaanse lucht macht op grote schaal te hulp te ko men. TEXEL Ruim honderd leden van de Wageningse studentenvereniging Sint Franciscus Xaverfus hebben in de afgelopen dagen door drie kilo meter Texels natuurterrein een pad voor blinde wandelaars aangelegd. Onlangs ls op Texel een tehuis voor blinde- en slechtziende Jongeren geopend. Boomstammen aan beide zyden van het pad mafkeren het deel van de route dat door de duinen loopt. VERLOVINGSRINGEN Biyvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier Haarlemmerstraat 18L Bij de mensen die dit Jaar niet mo gen studeren omdat ze zijn "uitge loot", zit, volgens het Landelijk Overleg Grondraden, een groot aantal dat helemaal niet aan de lo ting heeft meegedaan. Verschillen de complicaties maakten hun zaak zo moeilijk dat de landelijke plaat singscommissie ze buiten de loting, die pesr computer ging, heeft gela ten. Het gaat hier om mensen die b.v. de zesjarige hbs hebben gedaan en van wie werd gedacht dat ze een keer zijn blijven zitten, mensen die om onverklaarbare redenen het twee de inschrijvingsformulier niet hebben ontvangen, die fouten heb ben gemaakt bij het invullen van de nogal ingewikkelde formulieren of die het formulier niet Juist heb ben afgescheurd. Verder zijn ook enkele mensen die een 7% gemid deld op him eindexamen hadden of die al in militaire dienst zijn ge weest, redenen om buiten de loting in elk geval te worden geplaatst over het hoofd gezien. In totaal zijn 2500 Jonge mensen die wilden gaan studeren niet ge plaatst. Hoeveel mensen door bo vengenoemde oorzaken de boot mis ten is niet bekend. De grondraden gaan zich nu inzetten voor deze pechhebbers, om ze alsnog ge plaatst te krijgen. Verschillende scholieren die zijn ge slaagd voor hun eindexamen en die een ruimschoots voldoende heb ben gehaald, willen het laatste Jaar nog eens over doen om aan de 7% te komen. Het LOG raadt alle mensen, die niet zijn geplaatst, aan toch naar de stad van hun keuze te gaan en zich daar aan te sluiten bij de grond- raad, in Leiden de Leidse Studen ten Bond. Die zal dan bekijken wat er nog te redden valt. De nietgeplaatste Jongeren komen ln een steeds moeilijker parket. Het gaat hier vooral om mensen die ge neeskunde als eerste vak hadden gekozen. Die hadden veelal tand heelkunde en biologie als tweede keuze maar ook die faculteiten hebben een studentenstop. Alleen in Amsterdam was geen numerus fixus voor die faculteiten, maar daar kan de geweldige overloop van andere steden niet worden op gevangen. De scholen voor hoger beroepson derwijs hebben hun inschrijvingen inmiddels al rond en bovendien le veren die nog wel eens moeilijkhe den op bij het overstappen naar de eigenlijke studie. Studeren in België kan niet meer, want de Belgische universiteiten hebben vanwege de grote Nederlandse toeloop de deu ren gesloten. De pechhebbers zitten goed ln de verdomhoek, ze kunnen alleen ge zamenlijk in samenwerking met de grondraden, proberen hun kansen wat omhoog te werken. RONNY VINK

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3