levende Aal: een "vreemde eend in I legende de visbijt Octopus op schoot sport VIS ELTMAN -S alles Vlieland Goeie sul Tenslotte zou de bulldog inder daad zijn uitgestorven als niet een groep echte hondenliefheb bers had besloten dit oude en unieke ras van de ondergang te redden. Door gewetensvol fokken slaagden zij erin de aggressieve karaktertrekken te dioen verdwij nen en zo werd de voormalige meedogenloze moordenaar tot de bulldog zoals wij hem vandaag de dag kennen. Want geloof het of niet, maarde Engelse Bulldog is een van de goedigste en zach taardigste honden die er bestaat. Door hun enorme kracht, hun grote weerstand tegen pijn en hun hardnekkige moed zijn zij zonder meer opgewassen tegen alle andere honden. Maar nooit en te nimmer beginnen ze uit zichzelf een gevecht. Ze lopen rustig door, of laten zich eerst een paar maal flink bijten. Pas als de vellen er bij hangen wordt de bulldog nijdig maar dan is het ook goed mis! Een bulldog dreigt niet, maar grijpt zijn tegenstander beet en laat hem niet meer los. En zo sterk zijn zijn kaken dat een volwassen man niet in staat is hem „de bek open te breken". Ik heb dit meer dan eens geconsta teerd bij mijn eigen bulldog de drie jaar oude Nelson. Nelson is, als alle bulldoggen, zachtmoedig op het sullige af, lui en zeer op zijn gemak ge steld hij doet bij voorkeur 20 van de 24 uur een dutje. Hij heeft als motto Haast U Lang zaam. en hij doet alles in zijn eigen tempo. Want de Engelse Bulldog is geen hond voor de man die hem zo nodig moet africhten. Een bull dog laat zich niet africhten of dresseren en hij is koppiger dan alle hondenafrichters bij elkaar. Ze kunnen uren lang lopen in normaal tempo. Maar bij warm weer en té grote inspanning kunnen ze het nogal eens te kwaad krijgen. In zuidelijke, streken voelen ze zich dan ook volstrekt niet op hun gemak. Maar wie er een bulldog op na wil houden moet bereid zijn veel van zijn hond te „slikken". Be denkt dat de bulldog een echt gezelligheidsdier is, en behandel hem als een lid van het gezin. U Krijgt er onverbrekelijke trouw en genegenheid voor terug. Niet voor niets is hij het symbool van de Britse moed en vastbera denheid. In 1914 kreeg het vlag- geschip van de Britse Marine een Bulldog als mascotte, en zeer veel Engelse schrijvers ver melden hem, en roemen zijn on verzettelijkheid. Het is een feit dat een bulldog die zich iets in het hoofd heeft gezet daar met geen tien paarden meer vanaf te brengen is. Wie de bulldog goed kent of het genoegen heeft er één in zijn omgeving te hebben zal zeker met mij eens zijn dat deze le vende legende uniek is. Vaak, als ik mijn bulldog, Nel son, gadesla bij zijn dagelijkse bezigheden, denk ik aan de ont hutste beschrijving die een Fransman gaf van de eerste bulldog die hij ooit had gezien. „Een en al rimpels, en een kop om er een deur mee te ram meien. Maar mooi van louter le lijkheid. Wie meer over de Engelse Bull dog wil weten wende zich tot de schrijver van dit artikel of tot ie rasvereniging: Hollandsche Bulldog Club, secr. Mej. Winter, Doude v. Troostwijkstraat 12, Nieuwer ter Aa (post Nieuwer- sluis) in Nederland vrijwel geen vissoort te bedenken waar- zo uiteenlopend wordt gedacht als over de aal. Bij de sportvisser staat de aal hoog op het lijstje van zijn favo- vissen, door anderen wordt hij gewoon verafschuwd, ijn zelfs sportvissers, die de aal helemaal niet als een tvis zien, maar als een minderwaardig kronkelig geval, enige verdienste het is dat hij gebakken, gestoofd of okt tot een culinaire lekkernij wordt gerekend. egenover staat een categorie die zweert bij de aal. chtelijke uren trekken ze het op met de peur een maaltje i boord te halen. In dit arti- le ik het echter niet hebben eze aalvisserij met de peur i Leiden en naaste omgeving der intensief beoefende bezig- maar het vissen met de stok of de werphengel, mijn jongensjaren over aal- sprak had in zijn gedachten noest van een stok met daar- een tuig waarvan het meest end de rij rood-wit of w it- gekleurde drijvertjes was. re kenmerken van het tuig de silklijn bij zonder dik aan 't uiteinde daarvan teer forse haak pronkte. De ilwijze met dit tuig was als je reeg een worm van kop tot op de haak, smeet het zaakje £r en wachtte totdat het ene y HENGELSPORTHUIS Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 Aanslaan Aanslaan was er dan nog niet bij, want er moest gewacht worden tot dat de drijvertjes in geen velden of wegen meer te bekennen waren en de lijn begon strak te lopen. Vervol gens moest er een flinke zwaai aan het zaakje gegeven worden. Het ge beurde dat vaak dat de aal na een keurige zweefvlucht met een smak op de grond terecht kwam. Ik weet niet hoe het komt maar de drijvertjes zijn in de loop der jaren volledig uit de gratie geraakt. Je ziet nog slechts sporadisch aan de waterkant gebruiken. Natuurlijk was het een weinig subtiele wijze van vissen, maar voor het oog was het een fascinerend schouwspel om de een na andere drijver met ruk jes onder water te zien verdwijnen. 5 Hij is het symbool van Enge- lands moed en vasthoudendheid; één bonk kracht en onverzette- e lijkheid, en hij staat bekend als de Lelijkste Hond ter WereldI n Deze foeilelijke zwaargebouwde hond is een van de merkwaar digste dieren die er bestaan. Er zijn maar weinig Engelse Bull'i- n doggen en ik moet toegeven dat ze er op het eerste gezicht ver schrikkelijk uitzien. Maar door de eeuwen heen zijn zij steeds beroemd geweest om hun moed, hun trouw, én om hun werkelijk verbijsterende koppigheid. Stierenvechters Zoals de naam aangeeft (Buil betekent stier) zijn Bulldoggen oorspronkelijk in Engeland ge fokt om tegen stieren te vech ten. Deze wrede sport, bullbai- ting genaamd, werd volgens oude kronieken het eerst bedreven in het jaar 1209 in het plaatsje gende neus zorgt er voor dat hij kan bijten en tegelijkertijd vrij kan blijven ademhalen. En de formidabele onderkaak werkt als een enorme klem. Tot 1835 bleef deze bloederi ge vermakelijkheid een van En- gelands meest geliefde feestelijk heden. Toen maakte een speciale wet, de „Humane Act" een eind aan deze stuitende vertoningen. Maar de bulldog bleef. Na het afschaffen van de stierenvechte rij werd hij al spoedig werkeloos want het enige wat een bulldog werkelijk goed kon was het do den van andere levende wezens. Stieren, apen en zelfs leeuwen zijn tegenover de krompotige killer in de ring geplaatst en meestal bleef de bulldog over winnaar. De beroemde dieren- schrijver Jack London beschrijft In zijn boek White Fang een vechtpartij tussen een bulldog en een wolf. Hoewel de bulldog bijna aan flarden wordt gebe ten wint hij toch. Er zijn veel Stamford. Want de Heer van Stamford, Lord Warren zag toe vallig hoe een dolle stier door troep honden werd aange vallen. De edelman vond dit zo'n aangenaam tafereel dat hij he rval dat er ieder jaar een bull- I baiting moest worden georgani seerd. Spoedig werd dit sadis tisch vermaak in geheel Enge land populair en reed 80 jaar n later hadden alle plaatsen van enig belang speciale arena's a-aar honden tegen stieren wer den opgehitst. Maar al gauw bleek dat het attakeren van een razende stier van 400 kilo niet Iets werk is. Grote honden wer den op de horens gespietst, klei- honden waren niet sterk ge noeg om vast te houden ze i8 werden afgeschud en vertrapt. Men zag zich dus voor de taak gesteld om een hond te fokken die niet gemakkelijk geschept worden en die bijzonder Krachtige kaken had. d werd de bulldog ontwik keld. Hij staat laag op de poten hij onder de horens door glipt. Zijn ver naar achteren lig- tneer van dergelijke autentieke verhalen te vertellen en het Ls dan ook geen wonder dat de bulldog op het eind van de vori ge eeuw was ontaard tot een le vensgevaarlijke moordenaar. Hij was in die tijd de trouwe metge zel van allerlei straatrovers die 's nachts Londen onveilig maakten. ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST Morsstraat 46 - Leiden Telefoon 21751 boven een of twee speciale aalhaken aan zijlijntjes. Ook hier is weer een keuze mogelijkheid bij het aas. De beste vangsten dat wil zeggen de grootste alen worden gedaan met een stukje vis, maar ook met een stukje kaas of de worm worden soms polsdikke alen gevangen. Ge Het tegenwoordige aalvissen met vaste of werphengel kan op vele verschillende manieren gebeuren. De meest eenvoudige wijze is waar schijnlijk die met de vaste hengel. We gebruiken daarvoor een normaal voorntuigje met dit verschil dat we een flinke langstelige haak aan de lijn monsteren. Als aas gebruiken we bij voorkeur de worm. Deze aas soort heeft zowel voor- als nadelen. Voordeel is dat je er over het alge meen gemakkelijk kunt aankomen afgezien van perioden met grote droogte maar heeft als nadeel dat ook de baars verzot is op de worm. Daardoor komt het vaak voor dat een vraatzuchtig baarsje of pos je de worm ruïneert alvorens een flinke aal de kans heeft gehad het zaakje te consumeren. Met enkele maden ligt de zaak nog moeilijker, want behalve de baars komt dan ook de andere witvis, zoals voorn blei en brasem om de hoek kijken. Een tweede mogelijkheid om met de vaste stok op aal te vissen is met de lijn zonder dobbertje. Dit wordt ook wel „op gevoel" vissen genoemd. Omdat de aanbeet van de aal meestal niets aan duidelijkheid te wensen overlaat is aan de lijn of aan het topeind te zien wanneer de aal het aas te pakken heeft. Visueel wat minder aantrekkelijk, maar het heeft het voordeel dat de aal vrij wel geen weerstand voelt bij de aanbeet. Werphengel Zo mogelijk nog meer keuze heeft men met de werphengel. Een van de meest eenvoudige viswijzen is de paternoster met de loodbevestiging aan het eind. Daarvoor wordt meestal een peervormig loodje van enkele grammen gebruikt met daar Aal vangen aan de vaste hengel, Door Paul Marijnis en Aad Hakkert Velocitas Nelson V. d. No- relkant eig. P. Marijnis PAGINA 25 Vaste klant van het zee- aquarium in Scheveningen is een 12-jarig jongetje. Onlangs ving hij vlak bij de Pier een harder. Met een pluimpje! Een beetje visser weet dat dat helemaal niet kan. Harders zitten wel in de Noordzee, maar niet bij Scheveningen en met een pluimpje laten ze zich nooit verschalken. Hoe dan ook, deze harder wèl. Hij zwemt nu in de Noordzee vijver (Pa- lacestraat vlakbij de Boulevard, vol wassenen f 2 kinderen tot 17 jaar f 1,-, kinderen tot 4 Jaar gratis) en het jongetje dat hem trots kwam brenger komt iedere dag even kij ken hoe hij 't maakt. Scheveningse jongetjes komen Jan Rombout van het aquarium veel brengen. Krabbetjes die levend ge voerd worden aan de octopus vulga ris; boffende bezoekers kunnen de inktvis, dat monsterlijk mooie, en lieve dier aan de maaltijd zien. ADVERTENTIE VOOR RASHONDEN DOKO VOEDERS verkrijgbaar bij ROBBERS - Haven 24 - Leiden Doodgewone zee, strand en bran ding-krabbetjes verorbert ie, klein tjes maar ook grotere. Octopus gaat er zelfs niet voor opzij wanneer z'n levende diner even groot is als hij zelf. Het voor de bak sidderende publiek deixkt dan wel eens: te gek dat Je in een visland als 't onze 'n inktvis krab ziet smullen maar zelf uren moet zoeken om een visrestaurant je te vinden. Een schrale troost is misschien dat deze grijparmige be woner van het zeeaquarium niet a la carte eet. Hoe boosaardig hij ook kan worden, bij Jan Rombout die hem kent als zijn eigen kind eet hij uit de hand. Zoals alle bewoners van de in dit catacombeachtige bouwsel aange- brachte aquaria. Ja, ook de murena helena, de kanjer die overdag in een op de bodem liggende buis ADVERTENTIE HONDEMANDEN VAN SCHOOT TOT GROOT... manden in elke grootte, in elke prijs voor elke hond en geschikt voor elk interieur. Gevlochten manden, of schuimrubber met afneembare- en afwasbare hoes Warme bedden met skay-bekleding. Kiezen uit héél goedkoop en langs een lange prijzenladder omhoog, tot heel lux. Voor raad en daad naar VRAAG GEDEGEN ADVIES BIJ Golf zijn 5 1,50) Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 ^01710) Een murene. slaapt (alleen z'n kop met de rek bare hals steekt er uit) en 's nachts op rooftocht gaat. Jan heeft hem zelf gevangen en wie het niet gelooft moet maar naar het litteken in z'n arm vra gen. Normaal laat een murena wat hij eenmaal te pakken heeft nooit meer los. Jan heeft dan ook geluk gehad hoewel hij acht weken met een arm in verband heeft gelopen. Ook heel aardig is de giftige stekel rog, een soort zwemmende vleermuis waarvan je almaar denkt dat ie op zal stijgen. Vertederend zijn na tuurlijk de zeepaardjes, die overi gens helemaal niet zo zeldzaam zijn als ze er uit zien. Ze worden in da Napels gevangen als ste- hier. Gedroogd en gelakt het favoriete souvenirtje (f n een aquariumbezoek. Wie a- geld wil uitgeven, kan een zeldzame schelp (tot f 250,-) uitzoe ken. Je kijkt Je ogen uit. De merkwaar digste vissen in de uitzonderlijkste kleurvariaties. Bijouterie vissen bij voorbeeld die er zo kitscherig uit zien dat Je niet wilt geloven dat ze echt zijn. De huiveringwekkende Sargassum histrio nistrio die vissen verslindt die groter zijn dan hij zelf, de zonderlinge egclvls, de gul zige koningssnapper, die in symbio se met anemonen levende halsban- danemoonvis, de lipvis en het blau we juffertje, de groene trekkervis die zo link als een loo'e deur kan worden, de koraalduivel, ga zo maar door. Enorm stompzinnig ziet het echt paar Middellandse Zeeschildpad er uit, twee twintig jaar oude krab en kreeft etende kolossen. Maar Ja, wat zullen zij denken van de we zens die de hele dag naar hen staan te staren? Een keer in de drie weken wordt het water in alle bakken ververst. Ga er maar aan staan: daar is 45.000 liter voor nodig. Alleen in de vijfer zit al 17.000 liter. Mensen die geen heil zien in onze belasting verslindende Bescherming Bevolking halen mogelijk verlicht adem als ze horen dat het benodigde verse zee water met behulp van BB-materieel uit de Noordzee wordt gepompt. Als het niet te vuil is tenminste, want dat is de laatste tijd steeds vaker het geval. Zélf zuiveren lukt al bij na niet meer. Gelukkig hebben we in Den Helder nog een zoölogisch station. Dat springt dan in. bruikt u een worm dan moet u er wel rekening mee houden dat de haak niet door de geelkleurige ring van de worm wordt gestoken. Het aas is dan heel snel dood en ver liest zijn aantrekkelijkheid. Hoe u de worm wel aan de haak rijgt laat ik graag aan uw eigen inzicht over. Er zijn tal van wegen die naar Rome leiden. Gebruikt u een stukje vis dan adviseer ik een stukje uit de rug van een maatvoorntje met een stukje vin eraan. Op die manier vissend heeft u zelfs kans een snoekbaars te vangen want ook deze rover versmaadt een stukje vis niet. Vaargeul Omdat het een bekend feit is dat de grote aal meestal te vinden is in de vaargeul van een stuk water is het vissend vanaf de kant vrijwel steeds nodig een flink werp- gewicht te hebben. Daarvoor kun nen we het reeds genoemde peer vormige lood en de paternoster ge bruiken, maar ook een schuiflood dat nu voor de haak of haken op de lijn wordt geschoven. Om te voorkomen dat het schuif loodje bij de worp over de haak schuift is het beter een klein loodhageltje een centimeter of twintig boven de haak aan de lijn te knijpen. Vist u ver vanaf de oever dan le vert een schuif dobber meestal on overkomelijke bezwaren op. Door de stroming van het water en de bijna altijd aanwezige wind wordt de pen steeds door de „slack" in de lijn onder water getrokken. Daarom geen schuif dobber maar vissen op de top of met behulp van de waker. Dit handige beetverkllkkertje be staat uit een plastic bolletje waar aan een koper oogje zit. Het oogje kan aan de lijn worden bevestigd nadat het aas is weggeworpen. Plaatst men de werphengel in schuine stand en het bolletje tussen twee ogen op de werphengel, dan Kan wanneer de lijn iets ruimte wordt gegeven de aanbeet duidelijk worden waargenomen door het stij- de waker. Een nadeel is moeilijkheden Dat binnenhalen van de aal is ove rigens een verhaal apart. Bij vrij wel elke vis is het zaak het beest even te laten uitdollen en door een dril zo af te matten dat hij gemak kelijk in het net belandt. Bij de aal is het van levensbelang hem zo snel mogelijk op de kant te halen. Krijgt een aal namelijk" de kans zich vast te zetten aan een of an der obstakel op de bodem dan moet u van zeer goeden huize komen om hem tot capitulatie te dwingen. Geef hem daarom geen kans zich ergens omheen te kronkelen. Het lijkt wat in strijd met de slogan „geef de vis een kans", maar het is beslist noodzakelijk. Fijnmazig Wat het landen van de aal betreft verdient het aanbeveling de be schikking te hebben over een fijn mazig net. Een net met normale maaswijdte is onbruikbaar omdat de aal er in de kortst mogelijk tijd doorheen glipt. Sommige sportvis sers worstelen ook nogal eens met het probleem om een aal te ontha- ken. Ze slagen daarin meestal pas nadat de aal er in geslaagd is het nylon te herscheppen in een onont warbare kluwen lijn, lood en haak Lukt het u niet het glibberige beest vast te houden direct achter de kop heeft u de beste grip ge bruik dan een krant. Tenslotte nog iets over recordexem plaren. Blijkens de meldingen van de KRO-kanjercompetitie worden er in ons land zo nu en dan exem plaren van meer dan een meter ge- vangea Maar ook al zijn ze niet zo groot dan kunnen ze toch wel voor een plezierig dagje vissen zorgen. ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25