WILLEKE VAN AMMELROOY OP WEG NAAR EEN ECHTE SOON LIJKHEID R: ode op le vreugde let gaat goed met de Nederlandse film Basisen is puur plezier? „Naakt in vreemde beddenkrakerig Gina's boezem verhult onbenulligheden niet )AG 8 SEPTEMBER 1972 FILM PAGINA 23 L jaar mei liep in Cannes een t Nederlandse actrice rond, die Icht keek als zag zij donderwol- [aan de horizon. Dat was ook een beetje zo, want Willeke van faelrooy moest voor haar loflijke hebuut in „Mira" voor een in- ^tionaal forum verschijnen. De ikelijke persconferentie met meer dan honderd nieuws te journalisten kan lijken op iden lopen. Zo leek het haar i en niet zonder moeite kon [worden meegetroond om de rol li Neerlands jongste filmdiva te q uitleggen. >ke van ruim een jaar later is andere Willeke. Er zijn nogal stormen opgestoken sinds zij, dan in haar vroegere toneel- ilère bij het Nieuw Rotterdams pel en Studio, in de publieke ïgstelling kwam te staan. Fons ^makers kwam niet helemaal illig bij haar terecht voor de ftan Mira. Zij heeft zelf ook dat fevochtene en onbevangene in is goudeerlijk in haar uit- wel eens tot schade |fzichzelf en zij heeft boven - een slecht ontwikkeld gevoel |wat de burgerlijke „men" vindt wel en niet door de beugel kan. een reputatie verwierf om Jileed in films en in shows te •hijnen is zo minder haar pro- 1 dan dat van de kleinburgers. 31 neemt natuurlijk niet weg dat fjiet zou betreuren als haar faam i maar daarin zou liggen. Een wil door meer tellen dan foooi lichaam alleen. jjfbewustheid üke is veranderd, de folterende fkerheid bij haar filmdebuut plaats gemaakt voor meer jewustheid. Geen arrogantie, haar hartelijke openheid is friet gebleven. Maar zij heeft I beter georganiseerd. Een grote- I re zekerheid lijkt haar ook mooier te hebben gemaakt, zij is een per sonality aan het worden, wier stra ling nog wel eens ver zou kunnen reiken. Wie met haar praat ervaart dat onmiddellijk in de manier, waarop zij met haar blauwe ogen kijkt en waarmee zij met argumenterende vingers helpt haar gedachten uit te drukken. Want in tegenstelling tot haar voor velen pikante reputatie is zij diep serieus. Men beseft dan ook, dat het niet het frivole is, dat haar zo onont koombaar op het filmpubliek doet afkomen dames in heur blootje zijn er tegenwoordig genoeg maar meer het genereuze, vertrou wenwekkende, dat onmiddellijk een band smeedt. Geen nee „Ik kan haast geen nee zeggen" be kent zij en dat heeft mede haar carrière van de laatste jaren turbu lent gemaakt. Met een belangstel ling voor haar als actrice, welke nu al ruim over de grenzen reikt, zal het wel anders worden. Ze is juist teruggekeerd uit Rome, waar zij een belangrijke rol kon spelen in „De moordenaar aan de telefoon", een Italiaans-Belgische coproduktie in het Engels van Alberto de Martino. Niemand minder dan Ann Hey wood, bekend als „de non van Monza", en Telly Savalas („On Her Majesty's Secriet Service" en „Kelly's he roes") moest zij partij geven in een thriller, waarin een getuige van een moord achtervolgd wordt door Sa valas. Ann Heywood speelt die ge tuige, een actrice. Willeke is het zusje, ook een actrice maar een slechtere, bovendien minder mooi en dat zal best een acteerprestatie hebben gekost tijdens de twaalf draaidagen, dat de Amsterdamse in de Romeinse studio's was. Voor „De Moordenaar aan de tele foon", die tegen het eind van het jaar door Concorde Film in ons land wordt uitgebracht, zal Willeke nog te zien zijn in „De inbreker" van Frans Weisz, een thriller, die deze week in het Trianon theater te zien is. Ze is dan een stripdanseres van goeden huize om wie het eigen lijk draait. De kleine rol heeft haar in deze film meer dan die in „Mira" en „Een woord van lie/de" duidelijk veel plezier gedaan om dat zij het gevoel had er zich meer in te kunnen ontplooien. Vrijheid Dat was ook trouwens een ervaring in het Italiaanse avontuur. „Er werd je een zekere vrijheid gelaten om de geschreven rol te complete ren". Het is trouwens opvallend hoe daar alles veel meer tot in de pun tjes geregeld is. Zelfs een kleedster of een kapster kent Je rol helemaal en treedt handelend op, als er iets niet met het script overeenstemt. In de Italiaanse film zowel als die van Frans Weisz moet Willeke ster ven. Voortekenen van een nieuwe image? Willeke maakt er zich geen zorgen over, zij wil met toegewijde spelprestaties alle kanten uit kun nen, zij volgt het filmgebeuren met een groeiende interesse. Maar zij weet ook „film is een soort drijf zand, je bent nergens beschermd zoals bijvoorbeeld in de toneelwe reld" die ze overigens niet definitief de rug heeft toegekeerd. Vanwege dat ongewisse zou zij ei genlijk best willen toetreden tot de Nederlandse Vereniging van Beroeps Filmers, maar dat is een mannen- wereldje, dat waarschijnlijk nog niet op het idee is gekomen dat ac teurs en actrices ook tot de profes- kunnen behoren. Voor Willeke was de eerste de beste verschijning in de Italiaanse stu dio's al meteen een vuurproef, een kernscéne uit de film met de twee zusters-actrices. Wordt een nieuwe ling er sceptisch bekeken? Neen, er gingen succesduimen omhoog voor de camera begon te snorren. Wille ke zette de tanden op elkaar en een paar minuten later mocht zij van alle kanten complimenten in ont vangst nemen. Het volgende (inter nationale) traject in haar filmcar rière was begonnen. Wüleke van Ammelrooy: stripteasedanseres van goeden huize. „De inbreker". Régie: Frans Weisz. Scenario: tem van Houweningen en Rob du Mee. Voornaamste len: Rijk de Gooijer, Jon Bluming, Bob de Lange, Wil- Je van Ammelroy, Frits Lambrechts. el langzaam leert de Nederlandse film lopen. Films als bsessions", „Wat zien ik", en „Daniël" maakten al dui- ijk, dat de filmkleuter op eigen benen kon staan, ook boral) financieel. De laatste nieuwe, „De inbreker van ins Weisz, toont het kind voetje voor voetje op weg ir echte volwassenheid. Met alles wat daarbij hoorteen innende intrige, een over de hele linie sterke rolbezet- g, goed regiewerk, typisch vaderlandse situaties en hu- |>r voor de identiteit van de Nederlandse speelfilm- lustrie van groot belang en vooral: sterren. te dioek, sterk overkomt. Een hede merkwaardige hoofdrolspeler is de roemruchte hoofdstedelijke judo- en karate-expert Jon Bluming. Een man die evenals Rijk de Gooijer wars is van elke overacting. Goed 'n serieuze rol zou hij waarschijnlijk noodt kunnen spelen, maar voor de naieve maat van Glimmie, de Bonk, heeft hij alles. De spelers lijst vermeldt verder nog een hele reeks namen van bekende Neder landers. Zoals gezegd, 'n rolbezet ting die over de hele linie sterk genoog is. Het eerste fiümprcibeersel van Frits Lambrechts bijvoorbeeld is bepaald niet slecht, zij het dat hij voor een zanger opmerke lijk slecht articuleert, zo slecht dat hadden we er daar al een paar m: Willeke v. Ammelrooy („Bleu ovie") en Sylvia de Leur en Ron- Bierman (allebei o.m. „Wat zden Deze „vaste krachten" ven in „De inbreker" allebei acte présence. Maar met kop schouders boven hen uit steekt jk de Gooijer, de ideale figuur >r de hoofdrol van Glimmie, een it Amsterdamse inbreker met onvermijdelijke hart van goud Hij toont zich in deze film een teur, die het juist door zijn spe- zonder maniertjes, zonder de ïje die van het „grote" toneel [komstige lieden doorgaans volle- ongeschikt maakt voor 't wit- Titel: WR: mysterie van het or- tnisme. Regie: Dusan Makavejev. [oornaamste rol: Milena Dravic. leater: Camera. Kranten schrijven uitputtend 'er wat nu prettiger is een dikke, ie, lange of korte, maar het rettigste is een vrolijke, laat de óegoslavische regisseur Makavejev vrouwelijke hoofdrol Milena iggen tijdens een van haar toe- praken over sex en politiek. Niet maar een geestigheid, maar een lie de ogen opent voor Makavejevs edoelingen. In een andere van zijn films. De lens en de vogel (alleen maar te len geweest voor filmliga's), woont e Intellectuele anti-held een uit- oering bij van die Ode an die Freu le terwijl zijn vriendin met graagte le liefde bedrijft met een vracht wagenchauffeur. Nog zo'n sleutel- Ituatie. Makavejev draagt zijn films op tón de vreugde en omdat hij af- ig is uit een communistisch valt een filmische confron tatie niet te vermijden met Wil- lelrn Reich (WR), de sexuoloog- 'herapeut wiens theoriën over Wrije sexualiteit, lichaamsexpressie losmaken van lichaamsenergie lat alles vooraf aan een marxis tische maatschappij omwenteling - nu sterk in de belangstelling staan. Van diezelfde Reich werden echter nog in 1956 en 1960 in New York boeken verbrand. Makavejev filmde een documen tair deel van zijn film in de Ver enigde Staten. Hy zocht Reichs zoon Peter op, sprak met zijn vrouw, de middenstanders in het kleine dorpje waar de sexuoloog woonde, filmde met de bekende travestiet Jackie Curtis (uit de Warholstal)Amerika's zwarte schaap nummer 1 Tuli Kupfenberg van de erotische kunst en Jack Buckley (redacteur van het under- ground-blad Screw), die een afgiet sel van zijn penis laat maken. Over dat filmen zei Makavejv la ter dat nergens zo'n sexuele vrij heid heerst als in de stad New York. T egenpool Als tegenpool fungeert de situa tie in de Sowjet-Unle dat hij rood- fascisme aanwrijft. Op beelden uit filmarchieven zien we Stalin schrij den door de zalen van het Kremlin begeleid door het liedje Lili Mar leen (om de ideologie te illustreren). Tussen die beelden opnamen van methodes die bij Hitiers euthana- sie-programma op krankzinnigen werden toegepast. Die documen taire beelden dienen als achter hij soms moeilijk te verstaan is. Een ontdekking is Jennifer Willem een meisje dat bij de Nieuwe Ko medie speelt, maar dat nog nooit echt was opgevallen. Al deze nieuwelingen en al bijna niet meer uit de film „scene" weg te denken routiniers kruisen el- kaars pad in een aardig complol Het gaat allemaal om Glimmie, de inbreker, die op laaghartige wij ze wordt betrokken bij de moord op de stiefdochter van een rijke snoodaard. Dit verhaal speelt in het ook al nauwelijks meer weg te denken decor van de Am sterdamse prostitutie. Een verhaa dat vrijwel overal heel behoorloijk „loopt", dat een voldoende dosis spanning biedt. Een verhaal ook, dat door regisseur Frans Weisz in beeld wordt gebracht. Come-back Voor Weisz is „De inbre ker" trouwens een come-back na een vrij lange periode van afwe zigheid. Na het floppen van zijn laatste film, „Het gangstermeisje" heeft hij een tijdje lang wat to neel gedaan. De come-back van Weisz met deze film is des te op merkelijker omdat hij vooral in „Het gangstermeisje" aanmerke lijk minder commercieel aan het werk was dan in „De inbreker". En daar hebben we dan meteen het bezwaar van „De inbreker". grond voor en worden als flitsen ingevoegd in de satirisch gebrachte gebeurtenissen rond het meisje Mi lena Dravits, die Reichs ideeën toegedaan tenslotte verliefd wordt op de Russische schaatsster uit een jjsrevue. Deze Iwan is de verper soonlijking van de dogma's van de Russische communistische partij over sexualiteit. Met veel moeite weet ze hem tot de liefdesdaad te verleiden. De be loning blijft niet uit: hij hakt haar het hoofd af. Later op de tafel van het politie-arts gaat dat hoofd nog praten en steekt de loftrom pet van de womans' lib. Plezier De meest kniezerige toeschouwer zal het moeilijk vallen geen plezier te hebben om Makavejevs film. WR: het mysterie van het organisme is als Ode op de vreugde uiterst ge slaagd. Anders is het met zijn fil mische vergelijkingen geënt op Reichs ideeën. Argelozen zullen het misschien wat moeilijk hebben met de uitkomsten daarvan. Makavejev wijst de con- sumptiesex in het kapitalistische westen af, maar ook de aan staat en partij ondergeschikt gemaakte individuele sexualiteit in het com munistische oosten. Zijn oplossing: een communisme met een menselijk gezicht als dat van Doebtsek en de Praagse lente, dat ruimte openlaat voor persoonlijke lichamelijke crea tiviteit. Dat WR: het mysterie van het or ganisme in Joego-Slavië de cen suur is gepasseerd mag een wonder heten. Trouwens officieel zijn ze niet blij met de film, die dan ook niet toegelaten werd tot liet festi val van Pula. Bij de Nederlandse filmkeuring moeten ze gedacht Rijk de Gooijer, een ideale Glimmie door zijn franjeloze spel. Hoe aardig de film ook mag zijn en hij is leuk toch borduurt hij wat erg veel voort op de jong ste kassusccessen „Wat zien ik", en („Daniël". De bekende oer-Hol- landse, burgerlijke sex-toestanden doen het misschien nog wel goed, maar dat doet niets af aan het feit, dat er nu zo langzamerhand weer eens iets anders moet komen. De volgende stap moet. dacht ik nu met deze film is bewezen dat men in Nederland een stuk dege lijk vakwerk kan maken zyn ADVERTENTIE Gehoord, gisteren op radio veronica? Vooral als je het goed kunt. Dat is logisch. Maar op Radio Veronica hadden ze het over dansles. Ja, je moet het eerst leren. Mc/ar je leert het al dansend. Met goeie muziek, ontspannen sfeer, leuke lui om je heen. Puur plezieri Hangt wel van de dans school af, natuurlijk. Echt goed dansen dat betekent de nieuw ste dansen- als eerste leren, de nieuwste hits als eerste horen. In een gezellige omgeving. Daarom: dansen is puur plezier bij PLEZIER Dansacademie Wielinga, Nwe. Rijn 28, Leiden Dansschool Martin Visser, Op 15 plaatsen in de Rijn- en Gouwestreek, Tel. 01710- 2 08 46 Danscentrum Evert Castelein, Hooglandse Kerkgracht 48, Leiden nebben, wat daar kan, kan hier ook, want de film werd zo maar zonder meer toegelaten. Beide be slissingen zijn allebei opmerkelijk omdat Makavejev een heel eind mee blijkt te kunnen gaan met Reich, Ti'el: "Naakt in vreemde bedden" Regie: Michael Thomas. Voornaam ste rol: Tamara Baren. Theater: De Nederlandse titel van de in Duitsland in elkaar geflanste film 'Champagner für Zicnmer 17' is er alweer één die meer belooft dan de beelden aan bloot laten zien. 'Naakt in vreemde bedden' houdt het mid den tussen een politie- en een seks- film, bij de opnamen waarvan de regisseur kennelijk niet goed heeft geweten aan welke van deze twee facetten hij het grootste gewicht toe moest kennen. De inhoud van het filmpje, dat is gebaseerd op een vervolgverhaal in de Neue Revue, is bovendien zo flets als de kleuren, waarin het is opgenomen. Daar naast zfjn de makers er nauwelijks- om beeld en geluid synchroon te laten lopen, zodat er met de vermoedelijk hier aange brachte coupures in de meest let terlijke betekenis van het woord een krakerig geheel is overgebleven. Voor wie toch in de film, waarin 'n voormalige Italiaanse miss de hoofdrol speelt, mocht zijn: 't ver haal gaat over 'n call-girl, wier zucht naar geld haar noodlottig wordt. Als de wettige echtgenote van 'n politieman belast met zeden zaken graaft zij langzaam maar ze ker haar eigen graf. Met haar dood wordt de call- girlbende echter opgerold en dat betekent dan toch eind goed al goed. In het voorprogramma een fijn zij het commercieel filmpje over het bonte leven in Istanboel. PIETER C. ROSIER dat men de walletjes nu eens de walletjes laat, de sfeer eens niet zo laat zijn als in „die andere films die het zo aardig deden" (met uit zondering van „Blue movie" dan). Ook dat zal wel voetje voor voetje gaan. Dat moet, want met „De inbre ker" heeft de film zoals die tot nu toe was zijn top bereikt. Er staan nog tenminste zeven pro ducties van vaderlandse bodem op stapel. Dus wie weet zijn we al eerder zover dan het lijkt. BERT VAN DOMMELEN (die onder Stalin uit de communis tische partij werd gestoten en on der Eisenhouwer in de gevangenis) en dat ook niet onder stoelen of banken steekt. HEIN ELBRINK Titel: "Bad man's river". Regie: Gene Martin. Voornaamste rollen: Lee van Cleef, Gina Lollobrigida. Theater Lido. Ongetwijfeld zal de naam Gina Lollobrigida deze week de nodige bezoekers naar de film Bad Man's River in het Lido-theater lokken. Een film die gezien de inhoud, een dergelijk bezoek beslist niet waard is. Want wat de filmmakers de toe schouwers aan onbenullighe den voorschotelen is in één woord verbijsterend. Misschien dat er voor de lief- Goede films ergens anders Clockwork Orange (Kubrick) Am sterdam Nöggerath, Den Haag Ca mera. Coup pour coup (Karmitz), Am sterdam The Movies. Family Life (Loach en Garnett), Amsterdam Kriterion, Den Haag Kriterion. Flesh (Morrisey), Amsterdam De Uitkijk. Frenzy (Hitchcock) Amsterdam Al- hambra, Den Haag Passage. Gejaagd door de wind, Rotterdam Metro. Les Genoux de Claire, Rotterdam Kriterion. Klute (Pakula) Amsterdam Roxy. Le Souffle au Coeur (Malle) Rot terdam 't Venster. Targets (Bogdanivich) Den Haag De Uitkijk. 2001, a space odyssey (Kubrick), Amsterdam Bellevue Cinerama. Nachtvoorstellingen Bonnie and Clyde (Perm), Utrecht Studio. Dagboek van een kamermeisje (Bunuel)Amsterdam Cineac. Giuletto van de geesten (Fellini), Amsterdam The Movies. If.(Anderson) Rotterdam Ci neac AD. Limonade Joe (Lipsky), Rotterdam 't Venster. Le Weekend (Godard) Amsterdam Kriterion. hebbers van „het schietwerk" nog wat valt te genieten want ge schoten wordt er!! De kogels vlie gen Je bij wijze van spreken bij het binnentreden van de bioscoop zaal al om de oren. De film is ze ker voor driekwart gedeelte van de tijd met dit "ingrediënt" gevuld. Tussen de bedrijven van het rom melige 'verhaal' door (verschillen de bendes zitten achter een buit van één miljoen gulden aan) pa radeert dan Gina als de mooie on nozele gans die alle mannen naar haar hand zet. Uiteindelijk blijkt ze nog de slimste van het hele stel door er met de buit en een uit het niets opduikende minnaar tussenuit te trekken. Vanzelfsprekend laat de Ita liaanse niet na haar appetijtelijke boezem af en toe uitbundig te eta leren maar ook dat kan de film niet „redden". We zijn tegenwoor dig immers wel anders gewend BERT PAAUW Nachtvoorstellingen REX The Grissom Gang is een onverwachte verschijning in het nachtelijk duister van het theater aan de Haarlemmerstraat. Dit keer geen pseudo-bloot maar een serieus stukje werk over ma en zonen Grissom die rovend en plunderend hun kostje bij elkaar scharrelen totdat CAMERA Dustin Hoffman schittert in de western Little Big Man, deze week voor de tweede week terecht in het theater aan de Hogewoerd. Het verhaal rond een oude indiaan behoort tot één van de opmerkelijke cowboyfilms van de laatste Jaren. Kindermiddag CAMERA Jungle Jim en de Skeletmannen is een aardig, vrij weinig pretentieus filmpje. Het geheel biedt genoeg avontuur om te boeien en niet te veel om zo nu en dan niet grappig te zijn.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23